Keilebijters vieren 44ste carnavalsverjaardag in Koetshuis IJsselmonde V De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 3 februari 2009 pagina 21 - De Oranjeboomstraat m 1962 met rechts nog nel zichtbaar het pand van Damêts Unks en rechts van de trambaan geparkeerde tounngcars van het bedrijf. Foto 'blik Op Zuid'deel 1/Jan Roovers/Amoud Voet - Daniëls States Express in Oranjeboomstraat Lezer A. Niemantsverdriet vroeg zich in de vorige DOR-editie af wat er geworden is van het tounngcarbedrijf en reisbu reau Daniëls States Express. Het bednjf verhuurde ook luxe auto's en was al voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog gevestigd aan de Oranjeboomstraat 39-41, het gedeelte tussen Roentgenstraat en Steven Hoogendijkstraat. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vielen op 3 oktober 1941 bommen op Feijenoord. Dit veroorzaakte verwoestingen in de Rosestraat in het woonblok tussen de huisnummers 46 en 66, het gedeelte van de Oranjeboomstraat waar Daniëls gevestigd was en in de Nassaustraat. De schade was Het gat in de Rosestraat is niet meer volgebouwd. Kort na de Tweede Wereld oorlog waren er al snel plannen voor het bouwen van een nieuwe brug of tunnel over de Nieuwe Maas en Koningshaven als verbinding tussen linker- en rechteroever. De woningen in de Rosestraat zouden in dat geval moeten verdwijnen, dus werd de keuze 'niet bouwen'. De panden in de Nas saustraat zijn wel herbouwd. Aan de Oranjeboomstraat ging na het egaliseren van de bomkrater op 8 juni 1951 de eerste paal de grond in voor een nieuw pand voor Daniëls. Het bestond uit een garage, kantoor met reiswinkel en drie bovenwoningen. Het werd gebouwd met gemetselde bakstenen naar een ontwerp van architect ir. W.C. van Asperen. Voor zover te achterhalen, was Daniëls States Express een fusie tussen het auto- en taxibedrijf van J. Apon en het touringcar- bedrijf van C. Daniëls. In 1961 woonde directeur Apon boven het bedrijf op 41b met bedrijfsadministrateur J.W.J. Mast als buurman op 39a. Directeur Daniëls woonde aan de Lagendijk 369 in Rijsoord. In de jaren tachtig verhuisde Daniëls States Express naar een nieuw pand aan de Stadionweg 53 en had een reisbureau aan de Slaak 30. Het pand aan de Oranjeboom straat, dat in perfecte staat verkeerde, moest na nog geen veertig jaar het veld ruimen voor de bouw van de Willemsspoortunnel. Dat gold trouwens voor alle panden aan de westkant van de straat tussen de Steven Hoogendijkstraat en de Nassaukade. Helemaal zeker is het niet, maar States Express is in de jaren tachtig gefuseerd met Europa Express van Vermaat's Touringcar en Autobedrijven in Hellevoetsluis. Rein Wolters in IJsselmonde bij de Soppers in gebouw De Magneet aan de Cranendonckweg, daarna De Slingeraars van Cor van der Meer in zaal Bevervoorde in Zuidwijk, Os senkoppen in Pendrecht, Boergoen- zers in Camisse, Grote Lupardi in de feestzaal van Verzamelgebouw- Zuid, Graskauwers en Maasmak kers in Feijenoord, Noelemakkers in Lombardijen en Keüebijters in Spes Bona. Zaaleigenaar Jan en zijn vrouw Guri Stolk bewaarden in hun koelkast een 'speciaal flessie' met het drankje van mijn merk. Na deze stop zetten fotograaf (afwisselend John de Pater of Ed Oudenaarden en ik de rondgang voort via de Maastunnel naar de Markpinten in Delfshaven en daarna naar zaal De Branding in Overschie waar de Levensputters aan het feesten waren. Vervolgens ging de rit naar Rhoon, naar prins Wil Cloris in de voetbalkantine van WCR en daarna stond in Poortugaal de Zuipschuiten van Wim en Alie Tak in café De Viersprong op het programma, met afsluitend de Hoogvlietse carnavals vereniging Oedenvliet van Nelis van Veelen, eveneens in Poortu gaal maar dan in wijkgebouw De Brinkhoeve. Bij alle verenigingen kreeg ik in de loop der jaren een onderscheiding omgehangen, soms héél bijzondere. Zo ben ik sinds 24 februari 1990 een trotse Ridder in de Orde van de Grote Keil, werd ik op 29 februari 1992 geslagen tot Commandeur der Boergoenzers en op 20 februari 1982 al tot Ridder in de Orde van de Grote Noel. De organisatie rondom het toekennen van het commandeurschap vergeet ik nim mer meer. Thuis opgehaald door Raadsheer Theo Nollen (in decem ber overleden) en zijn vrouw An en 'ontvoerd' naar het Zuiderparkhotel volgde daar een voortreffelijk diner, aangeboden door de vereniging. Aansluitend naar een stampvol Dwalmdam (Clemenshuis) om daar met veel ceremonieel tot Comman deur verheven te worden. Als dank schreef ik in 1995 het boek 'Hoed af voor 33 jaar Boergoenzers'. - Dolle pret bij de opkomst van de prins en pnnses bi] een van de feesten in het toenmalige zalen- en partycentrum Spes Bona aan de Breeweg in Vreewijk Foto De Keilebijters - MIJMER ZUIDHOEKJE Waar society- en modekoning Theo Sijthoff jarenlang de scepter zwaaide, zal dat op 14 februari voor één dag gebeuren door de van oudsher gerenommeerde Vreewijkse carnavalsgroep De Keilebijters. Het Koetshuis in Oud-IJsselmonde is die dag en avond hun residentie voor het vieren van de 44ste verjaardag. - Oma J Leeuwenburg-Hordijk van klasgenoot Arie van de Putselaan. kreeg in haar woning aan de Beijerlandselaan op haar 105de verjaardag op 25 januan 1972 bezoek van Prins Ja- Rondgang nus de Eerste van De Keilebijters. Driejaar later, op 25 september, overleed de toen oudste j jn bezoej. n (joor„aans inwoonster van Nederland op de leeftijd van 108 Foto verzameling Rein Wolters - De happening begint om 18.00 uur met een receptie voor alle betrokkenen om onder het genot van een hapje en een 'keiltje' bij te leuten over de Keilebijtershistone en hoe de club bleef voortbestaan. Aansluitend is er vanaf20.00 urn- een feestavond waar als vanouds lachen, drinken en dansen de boventoon voeren. Dat kan al lemaal op de muzikale variaties van amusementsband Hotell en de (boeren)blaaskapellen Blaospiepers en Gespleten Klomp. Info: www. dekeilebijters.nl 0104794791 of secretariaat@dekeilebijters.nl Op 21 februari start een andere ge renommeerde carnavalsvereniging van Zuid de festiviteiten van haar 33ste levensjaar: De Noelemakkers. Rita Young, de bekende zangeres, entertainster en aanjaagster voor inzamelingen voor goede doelen uit Vlaardingen, gaat in Noelemakker- dam (wijkgebouw Menanderstraat) op de knieën om tot ridder in de Orde van de Grote Noel geslagen te worden. Vier weken later (21 maart) geeft de vereniging een boem van een jubileumfeestavond met be kende artiesten én zeven bevriende carnavalsverenigingen. Info: www. cvdenoelemakkers.nl 010-5011363 of noelemakkers@kpnplanet.nl - Een deel van een Raad van Elf in vroeger jaren Het waren de voormannen van leut en gein in LollandFoto De Keilebijters - Weerstand Beide aankondigingen deden me mijmeren. Bijna vier decennia ben ik immers nagewezen als 'de cama- valsjoumalist' van Rotterdam. Voor verslaggeving in Het Vrije Volk en daarna fusiekrant Rotterdams Dagblad trok ik jaarlijks twee keer langs de camavalsresidenties voor de prinsverkiezing en het carnaval. Overigens tot ergernis van een flink deel van de redactie, dat volstrekt niets zag in het Rotterdamse carna val. Volgens hen bood het, net als beneden de grote rivieren, weinig meer dan zuipen, neuken en andere ongein. Te vuur en te zwaard heb ik telkens weer uitgelegd dat carnaval meer is dan drinken en plezier maken. En dat veel carnavalsclubs geld inzamelden voor sociale- en goede doelen. Elk jaar liep ik weer tegen een muur van weerstand op bij het in de krant krijgen van mijn verslagen, want er lagen op de re dactie altijd wel een chef of collegae dwars. Met argumenten als 'het zijn onze lezers die er in de polonaise lopen en die willen erover lezen' of 'over het voetballen schrijven we ook elke week', lukte het om in de krant voor het carnaval iets te doen. Soms zelfs buitenredactioneel en als dat was uitgekomen, had me dat op een zware schrobbering of zelfs er ger kunnen komen te staan vanwege belangenverstrengeling. Niet dat ik eigen zakken spekte met steekpen ningen of iets dergelijks, maar ik was nu eenmaal van mening dat het carnaval meer publiciteit verdiende dan de krant toeliet. Nadat ik, door gedwongen overplaatsing moest werken in de 'polder', bleven in Rotterdam de kolommen in camavalstijd leeg. Rotterdam kent nu nog maar een paar carnavalsver enigingen. Naast de twee jubile rende zijn dat De Boergoenzers van Charlois, met 47 jaar de oudste van Rotterdam, Islamunda in IJssel monde en De Grote Lupardi met het Ahoy-carnaval voor gehandicapten, minder-validen en ouderen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 11