Witte senioren /I De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 3 februari 2009 pagina 19 Chapeau voor het artikel over witte senioren. Maar waarom ineens ai die aandacht voor de Witte Rotterdammer? Wat ligt hieraan ten grondslag? Is dit een goedmakertje van de Gemeen te Rotterdam na het jarenlang traineren en onderwaarderen van de Witte Rotterdammer? Rotterdam in 2010 een stad voor ouderen, en daarna weer opzouten. Zogezegd terug bij af Tien duizenden gj Sailing Letters j: De brieven zijn wél geschreven, maar konden door de geadresseerden niet worden gelezen. En dat is triest. Het gaat om brieven die Nederlandse zeelie den en ook anderen enkele eeuwen gele den vanuit het verre buitenland schreven en die op hun zeereis naar het vaderland in Engelse handen vielen. De Engelsen waren gedurende lange perioden in het verleden met ons in oorlog (vijf maal liefst!) en dat betekende dat ze onze schepen op zee konden aanhouden en in beslag konden nemen. Aan boord van deze 'prijsschepen' zaten doorgaans nogal wat persoonlijke brieven ('prize papers'), maar ook stuk ken als kwitanties, handelsbrieven en scheepsjournalen. De Engelsen hebben ze allemaal bewaard en tegenwoordig is alles in honderden dozen opgeborgen in The National Archives in Kew bij Londen. Een Nederlandse onderzoeker ontdekte ze in 1980, maar pas de paar laatste jaren is men er vanuit Neder land mee aan de slag gegaan. Het zijn niet minder dan 38.000 brieven!De Koninklijke Bibliotheek in Den Haag is in samenwerking met het Nationaal Archief, de Rijksuniversiteit Leiden en de Samenwerkende Maritieme Fondsen naar aanleiding van deze eeuwenoude 'historische schat' het project Sailing Letters begonnen. Het is de bedoeling dat er elk jaar een Sailing Letter Jour naal verschijnt, met transcripties van een selectie van opmerkelijke brieven en andere documenten.. Het eerste deel van deze reeks is onlangs verschenen en heet 'De dominee met het stenen hart en andere overzeese briefgeheimen'. In het boek is de tekst van achttien oorspron kelijke brieven (en andere stukken) opgenomen, met een verklarende tekst van achttien verschillende deskundigen. Ook zijn er gedeelten van de originele brieven afgebeeld. De oudste brief is van 1664 (uit India) en de jongste van 1802 (uit Batavia). Zo verhaalt dit eerste Sailing Letter Journaal over het scheepsjournaal van het in Rotterdam thuishorende schip Vrouwe Catharina Wilhelmina. dat in december 1780 op haar eerste reis naar Oost-Indië vertrok en krap een week later al in het Kanaal werd aangehou den. In het journaal staat als laatste woorden:...'waarop zij met gewapende sloepe aan boord quamen en de captijn en meesten officiers en equipagien bij haar aan boord zonden, uijtgezondert den opperstuurman, domeinen en con- stapel met nog weijnige gemeene'. Het fraai vormgegeven 'brievenboek' is 'heerlijke scheepskost' voor iedereen die van de zee, van het zeemansleven, kortom van de zeevaart houdt. De dominee met het stenen hart en an dere overzeese briefgeheimen (inclusief cd) is een uitgave van Walburg Pers. Het telt 144 pagina's en kost 19,95 euro. Bram Oosterwijk Speelt dit probleem niet al tientallen jaren? Inderdaad ligt het probleem bij vereenzaming van autochtone Witte Rotterdammers. Waar ook zeker de Gemeente Rotterdam een paar flinke steken heeft laten vallen. Al jaren lang is dit probleem onderschat, doordat de Gemeente Rotterdam andere belangen had en zich mderdaad alleen maar druk maakte om onze allochtone medeburgers. Anderhalfjaar geleden heb ik al gereageerd op de huisvesting van ouderen en de totale zin en onzin van een woonpas. Ik nam mijzelf als voor beeld. ik was al enige jaren in het bezit van een woonpas zonder ook maar een geschikte woning te krijgen voor een normale huur. Omdat mijn vrouw de trappen niet meer opkon ben ik nood gedwongen verhuisd naar Ommoord, naar een flat met een lift. Ik woon nu in een 55-plus woning. Ik kan u vertel len dat ook hier de vereenzaming van bewoners doorgaat. Er wonen mensen uit verschillende delen van de stad en de meest gehoorde klacht is dat ze echt de stad en hun oude buurt missen. Hier heeft de gemeente grote steken laten vallen; totaal geen woonvoor zieningen voor 55-plussers in de stad voor de Witte-Rotterdammer. De nadruk ligt op jongeren, studenten en yuppen. De 55-plusser wordt in de steek gelaten en moet zijn heil zoeken in de randgemeenten Want daar staan, hoe gek het ook klinkt, de meeste 55- plus woningen. En dan begint de grote vereenzaming. Dit lost men niet op met een praatgroepje, klaverjasavond- je, bingotje of sjoelbakken. De mens vereenzaamt, doordat hij zijn loopje niet meer heeft naar de stad, of zijn oude buurtje. Hij heeft heimwee!!! Hij is blij met zijn flat met lift en centrale verwarming (overigens tegen exorbitante prijzen), maar dan komt de spijt dat hij verhuisd is. Ook al gebeurde dit dikwijls noodgedwongen vanwege gezondheid, woningafbraak of iets dergelijks. E.v.Amen Zenikeplaats 542 3068 JB Rotterdam e-mail emielenalie@hetnet.nl Helmich Rigter, voorzitter van de bil jartvereniging IJsselmonde, beklaagde zich in een speech over de handel wijze van de deelgemeente Ijssel- monde, waarvan enkele overijverige welzijnswerkers zijn vereniging aan de rand van de afgrond brachten. De samenvatting van zijn aanklacht leest u onderstaand. Het is een schrijnend staaltje van ondoordachtheid en wekt de indruk dat het welzijn van ouderen eerder genegeerd wordt dan bevor derd. De nek omgedraaid Biljartvereniging IJsselmonde. met ruim 40 actieve leden, huurt sinds 1 april 1977 speelruimte in het Dien stencentrum aan de Grote Hagen 22. Op drie ochtenden en drie avonden worden hier interne en exteme competities afgewerkt. Ook met-leden stoten af en toe een balletje of leggen een kaartje. Welzijnsorganisatie Perspect werkt voor de deelgemeente om welzijnsac- tiviteiten te onderzoeken, te combine ren of uit te breiden. Op 3 oktober jl. heeft ons nieuwe bestuur zich aan Perspect voorgesteld. Perspect gaf toen aan dat zij onder zochten of alle activiteiten aansluiten aan hun nieuwe doelstellingen, maar men kon niet geloven, dat de biljart vereniging daar niet in zou passen. Groot was onze verbazing toen wij 25 november jl. een brief van Perspect ontvingen waarin stond dat de huur per 1 juni 2009 wordt opgezegd: nota bene na 31 jaar huur. De reden is en ik citeer: "De te organiseren welzijnsactiviteiten laten zich niet goed combineren met de activiteiten van uw biljartvereniging. Onze conclusie is dat uw biljartver eniging en de doelstellingen van de welzijnsorganisatie Perspect niet goed bij elkaar passen." Einde citaat. Men heeft onze ruimte nodig om nieuwe cursussen en activiteiten aan te bieden. Levert dit dan meer geld op dan de bijdrage van de biljartvereni ging? Ziet de exploitatie van Perspect er dan beter uit ■Pi Kan men een vereniging die 31 jaar bestaat zomaar wegsturen met drie biljarttafels op de schouders en zeggen 'zoek het zelf maar uit'? Perspect wil nog wel aan de deelgemeente vragen te helpen bij het vmden van een geschikte andere ruimte. Of de Deel gemeente dat doet en hoe ligt buiten onze invloed. Dit lijkt op onbehoorlijk bestuur. Natuurlijk hebt u nooit de bedoeling gehad onze vereniging de nek om te draaien. U bent wat blij met het bestaan ervan, want dit stukje sport in combinatie met welzijnswerk, ja u hoort het goed "welzijnswerk", wilt u helemaal met kwijt binnen de deelgemeente. Dat maak ik op uit de uitlatingen van Dagelijks Bestuurder Bram van Hemmen die op zijn weblog zo mooi vertelt over een bezoek aan een bowlingclub, die je kan vervangen door biljartclub. Ik citeer: "Er liepen mensen tussen van 80 en mensen die getroffen waren door een hersen bloeding. Sommigen liepen moeilijk, anderen waren kerngezond. Ze hadden één ding gemeen, de passie voor het bowlen. Bowlen is niet mijn sport, maar toen ik zag hoe die mensen bezig warenhoedje af. Meedoen en winnen is daar het devies." Einde citaat. In een volgend citaat zegt hij: "Wij leven in een maatschappij waarin senioren vaak het gevoel krijgen met meer mee te tellen of erger nog, niet meer welkom te zijn." Einde citaat. Onze leden voelen zich ook met meer welkom. Zij zoeken en vinden hun ontspanning in de biljartsport, die voor hen een dankbare uitlaatklep is en voor de broodnodige sociale contacten zorgt. Wij weten dat het welzijn van onze leden daardoor positief wordt beïnvloed. Geachte redactie U heeft groot gelijk, dat u een kriti- schenoot, bij het rapport van de SPR plaatst. Als er iets is, dat de oud-Rotterdam mers bij elkaar brengt, dan is het wel "De Oud Rotterdammer!" Het SPR heeft een flink steekje laten vallen, om de krant niet in het rapport te vermelden. Als je in het krantje leest, hoeveel mensen ernaar uitkijken en zo enthousiast reageren, dan zegt dat toch wel wat. Ik en een paar medebewo ners, kijkén er ook iedere veertien dagen naar uit, incl, mijn broer in Denemarken. Geloof me maar. Dit krantje wordt heel zeker gewaardeerd' Ga zo lekker door. Janny Zijdemans Almelo Geachte redactie Ik ben het roerend met u eens dat De Oud-Rotterdammer een sociaal contact geeft voor de oudere Rotter dammers. Ik hoop dat de SPR dit met onder de tafel schuift. Als ik hoor, hoe vlug de bakjes leeg zijn, die in Rotterdam verspreid staan, snap ik niet dat dit in het onderzoek niet genoemd is. Al woon ik in Limburg, ik heb toch veel contact met mijn vriendinnen en blijf daardoor aardig op de hoogte. Ik vind het fijn, als uw krant bij mij in bus valt. Ook voor de vele verhalen en informatie die enn staan. Mieke van Harskamp- Groen in 't Woud.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 10