De Laantjes onder water 'i iP Door de lens van Hartog De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 3 februari 2009 pagina 11 - Varkenoordsekade met uitzicht op de trambaan en de fabrieken van Van de Lugt en Piet Smit De boot in de tuin is van Janus Blom, ex-locoburgemeester van Zwarlewaal, evenals de Moms Minor Waar de motor en fiets voor de deur staat, was onze woning - - Herinnert iemand zich deze rage nog; 'hoela hoep hoela hoep'zong je erbij. Gemaakt op de Varkenoordsekade in 1956 - -De achterkant van het 1e Laantje, gefoto grafeerd vanaf ons huis op 9 februari. Zo lagen de plaatsjes van het 1e en 2e Laantje erbij. De huizen aan het eind zijn van de Slaghekstraat - - Het 1e Laantje met op de hoek ons huis. met aanbouw voor de doka, enkele dagen na de watersnoodramp op 1 februan 1953 - jtëEp Uit het rijke negatievenarchief van stadsfotograaf Henk Hartog (31) Als Hendrik Hertog werd hij in 1939 ingeschreven bij de burgerlijke stand van Rotterdam en uitgeschreven na zijn te vroege overlijden in 2002. Henk was een Me peer en bovenal een zéér gewaardeerd stadsfotograaf. lijn duizenden negatieven zijn toevertrouwd aan uitgever Amoud Voet in Capelle aan den Ussel. Volgend jaar verschijnt een boek met bijzondere en treffende foto's, die Henk Hartog overat in Rotterdam schoot Janine Nini Bezemer, Watermolen 16 in Tholen, stuurde De Oud-Rot terdammer een prachtige serie foto's met beelden van de Laantjes op Zuid in de dagen rond de watersnoodramp in 1953 en de jaren daarna. De foto's zijn gemaakt door haar stiefvader, fotograaf Hu- bers. Zelf schreef Janine onderstaand verhaal over haar belevenis sen in die vreselijke februarinacht. Tot de markantste en vooral bijzondere gebou wen van Rotterdam mag zeker De Scheepsbrug gerekend worden. Het Rotterdams Jongenskoor heeft al 27 jaar club- en repetitieruimte in de voormalige brug van de afgedankte Esso-tanker Port Jerome. Op het Stationsplein sloeg wethou der Hans Mentink op 19 november 1981 boven de Weenatunnel de eerste paal voor de fundering. Burgemeester André van der Louw opende het opvallende pand op 15 oktober 1982, tot grote vreugde van Freek Velders en zijn knullen. Zonder de inspanning van de op 17 februan 1992 overleden oprichter en oud-directeur/dirigent had De Scheepsbrug nooit een plek in Rotter dam gekregen. Voor zijn bijzondere verdiensten onderscheidde prins Bernard Velders op 27 juni 1986 in Amsterdam met de Zilveren Anjer. Met veel ups en ook vervelende downs maakte het wereldwijd bekende koor voor jongens van 5 tot 23 jaar er gebruik van tot het moment dat burgemeester Ivo Opstelten én Sinterklaas op 7 december 1999 de ontmanteling in gang zetten. Vanwege reconstructie van het Stationsplein, die nu in volle gang is, moest het verdwijnen. Aan de Boompjes/Leuvehaven was een nieuwe plek gevonden, zéér tegen de wens van de bewoners vereniging Boompjes. Het verzet tegen de ver huizing mocht niet baten, want op 11 december 2000 sloeg wethouder Hans Kombrink de eerste funderingspaal voor de herbouw. Leerlingen van de bedrijfsschool van de scheepswerf IHC Caland restaureerden De Scheepsbrug alvorens burgemeester Ivo Opstelten die op 29 juni 2001 op de nieuwe locatie verankerde. Aansluitend doopte Mr. Pieter van Vollenhoven op 8 septem ber De Scheepsbrug. Het jongenskoor werd 2 januari 1957 in Kralin gen opgericht na een geslaagde kerstzang in een clubhuis. Het groeide uit tot één van 's werelds grootste jongenskoren, dat concertreizen over de aardbol maakte naar tal van grote steden. - Vanaf het 1e Laantje kijk je op de huizen van de Varkenoordse kade en de onderwoningen daarvan, die uitkwamen op de Var- kenoordseweg. De patatkraam aan het eind van de Varkenoordse kade met op de achtergrond de remise. Nu staat er een flat aan de linkerzijde waar toen de kruidenleren waterstokerij van de familie Soldaat was, op de hoek van de Beverstraat - - Eind Varkenoordsekade. De lagergelegen huizen zijn van de Varkenoordseweg, ter hoogte van garage Vredestejn. De panden met OMO-reclame en Miss Blanche zijn van de Varkenoordse kade. Tegenwoordig staat daar de beroemde moskee - De watersnood We werden die nacht gewekt door de herrie van een bel met klepel en het gebons aan de voordeur. Wij woonden in het eerste huisje op de Laantjes, met een aanbouw aan het huis waarin de donkere kamer was. Bijgaande foto's zijn van enkele dagen na de ramp, toen het water ging zakken. Het had 1 meter 10 hoog gestaan. Mijn stiefvader wilde 2 februari nog wat van zijn fotoap paratuur redden. Samen met mijn opa roeide hij in een zinken teil naar zijn doka, maar de teil sloeg om door de nog woedende storm. Ik vergeet die nacht nooit meer; het snel stromende water dat vanaf het Sluissie de hol afkwam, het gegil van moeders die hun kinderen kwijt waren en de huilende kinderen die hun ouders kwijt waren. Wij konden bij opa en oma Nouwen terecht op de Varkenoordsekade. Ik werd in de bed stee gelegd, samen met een vier weken oude baby, Jannie Verveer. Anderen werden opgevangen in de Beverstraat en de hoger gelegen panden op de Var kenoordseweg. Het water kwam op de Varkenoordsekade tot boven het trapje voor de deur en met angst en beven wachtten wij af of het nog verder zou stijgen. Gelukkig was het hoogste punt bereikt en na lang waken en zorgen, kon er nog even aan slapen gedacht worden. Als het nu stormt met orkaankracht komen die angstige herinneringen aan die nacht nog altijd weer boven. De Scheepsbrug - Hetzelfde 2e Laantje, maar al het water is bijna weg en iedereen komt weer naar buiten. Mevrouw De Snoo met twee van haar zes kinderen. De man in het midden was een soort kluizenaar en om dat hij altijd hard liep, noemden wij hem Zatopec. De vrouw tegen de regenpijp leunend was de vrouw van de orgel(man)draaier. Nooit geweten hoe deze mensen echt heetten - - Het 2e Laantje, enkele dagen na de watersnood. Veel kijkers vanaf de Slaghekstraat en de Blokweg, maar de jeugd vermaakte zich alweer aardig na een paar spannende nachten - I dat wast Ittelous wit'

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 6