Nieuwe stichting zet in op aansluiting alle dorpshuizen m 0 i AEMSTIi ALIVE IV Sanjaij Vis- ei? Palii?gbai?dcl Ibietsweken r~"ITÜ r- ii»! SM] Poland Poppe IIAISTIK ALIVE Herdenking' Dorpshuis Nieuwerkerk blijft zelfstandig Column 4 III Illl llll I II 3D JANUARI zoog 3 1 Nog onduidelijkheid over subsidie voor weigeraars ZIERIKZEE - Vijf mannen - allemaal 'een beetje' op leeftijd - vormen het bestuur van de nieuwe stichting dorps- en gemeenschaps huizen Schouwen-Duiveland. Het bestuur presenteerde zich deze week en alle bestuursleden gaan inzetten op de leefbaarheid in de dorpen. De dorpshuizen spelen daarin een grote rol. Of naast de gemeentelijke dorpshuizen, ook de zelfstandige stichtingen zich zelf opheffen door in de nieuwe stichting te gaan zitten, zal de tijd leren. De oprichting van de stichting is een logisch vervolg op de verkoop van de dorpshuizen in 2007. De gemeente zette de dorpshuizen in de verkoop om te kunnen bezuinigen. De dorpshuizen werden de gemeente te duur. Woningbouwvereniging Zeeuwland werd de nieuwe eigenaar. En de gemeente de enige huurder van alle complexen om ze vervolgens door te verhuren aan zelfstandige stichtingen. Zeeuwlandbedong in de onderhandelin gen wel een hogere huur. Ruim 200.000 euro extra betaalt de gemeente nu aan Zeeuwland. Het is al langere tijd de bedoeling, dat de dorpshuizen die extra uitgave gaan compenseren. De huren kunnen omhoog en er kan geprobeerd worden meer mensen naar het dorpshuis te krijgen. D. Kooman (voorzitter dorpshuis Renesse) is de voorzitter van de nieuwe stichting. Hij ziet het niet als zijn taak om die extra huur binnen te halen. „We zetten in op leefbaarheid en gebruik van de dorpshuizen." Dat hiermee extra huur wordt geïncasseerd is dan mooi meegenomen. Vooralsnog is zijn stichting alleen de baas geworden van de acht gemeentelijke dorpshuizen. De beheerders gaan voortaan verantwoor ding afleggen aan Kooman's bestuur en niet meer aan de gemeente. Kooman: „We hebben gesprekken gevoerd met de zelfstandige stich tingen. llc verwacht dat enkelen van hen wel zullen overstappen naar onze stichting. Maar daar worden ze nog niet toe verplicht". Ook zijn medebestuurs lid J. A. van den Broeke voelt niets voor een verplichting. „We zijn als stichting gelijkwaardig aan de andere besturen. Als het niet lukt om bij elkaar te komen, moeten we elkaar misschien nog eens wat dieper in de ogen kijken." Het nieuwe overkoepelende bestuur ziet voordelen in samenwerking. Samen inkopen bijvoorbeeld. En wethouder R. van der Wekken is van die voordelen van samenwerking overtuigd. „De stichting heeft in haar korte bestaan al een belastingvoordeel geboekt." Van der Wekken voelt er niets voor om de zelfstandige stichtingen te verplichten over te stappen. Maar of dat consequen ties voor de subsidie kan hebben, sluit hij niet uit. „Er wordt nu naar het subsidie beleid gekekenHoe we moe ten omgaan met de stichtingen die op zichzelf willen blijven, moeten we in de loop van het jaar bekijken." Hij sluit niets uit. „Wc zijn als stichting gelijkwaardig aan de andere besturen. Als het niet lukt om bij elkaar te komen, moeten we elkaar misschien nog eens wat dieper in de ogen kijken" De belangstelling voor een zetel in het nieuwe bestuur was niet groot. Slechts zes mensen hadden zich aangemeld. Vijf van hen zitten in het nieuwe bestuur, dat een omvang van vijf personen heeft en houdt. Het bestuur is voornemens veel contacten te gaan opbouwen met de dorpshuizen; zowel de besturen als de beheerders. Vergaderen gaat de club in beslotenheid doen. „Maar met open vizier", aldus Kooman. Wie wil weten wat er besproken is, kan de notulen opvragen. De eerste daad van het nieuwe bestuur is het openstellen van een vacature. Er komt een coördinator, die als tussen persoon tussen bestuur en dorpshuizen gaat functioneren. In totaal gaat er 1,2 miljoen euro om in de dorpshuizen. Zo'n zeventig procent van dat bedrag komt van de gemeentelijke dorpshuizen. En van dat geld wordt de coördinator straks betaald. „Zo efficiënt werken we. Daar hebben we nu al geld voor", lacht Kooman. Komende tijd wordt verder gesproken met de nu nog zelfstandige dorphuizen. Het bestuur van de nieuwe stichting wordt gevormd door de al genoemde voorzitter Kooman en secretaris Van den Broeke (Burgh-Haamstede) en W. H. van Breen (Kerkwerve, penning meester), N. Van der Have (Kerkwerve) en A. Verkerk (Ouwerkerk). De zelfstandig opererende dorpshuizen: Haamstede Renesse Noordwelle Serooskerke MFC De Huijbertstraat Zierikzee Ouwerwerk Oosterland Nieuwerkerk Bruinisse N. van der Have J.A. van den Broeke De gemeentelijke dorpshuizen, die onder de nieuwe stichting vallen: Ellemeet Scharendijke Kerkwerve Brouwershaven Noordgouwe Zonnemaire Dreischor MFC Jannewekken Zierikzee Sirjansland Vrije S Stemmen Een redactionele beschouwing op de actualiteit Duidelijkheid graag Het nieuwe bestuur voor de dorpshuizen en gemeenschapscentra op Schouwen- Duivelandis aangetreden. De gemeente lijke dorpshuizen zijn al ondergebracht bij de stichting. Nu die andere gebouwen nog. De komende maanden gaat het kersverse bestuur proberen de zelfstandige clubs in te palmen. Want hoe meer dorpshuizen .zich aansluiten, hoe sterker de club. Hoe groter het voordeel. Maar geef die nu nog zelfstandige clubs dan eerst wel duidelijkheid over de toekomst. Het blijft angstvallig stil als de vraag gesteld wordt of het kiezen voor zelfstandigheid negatieve consequen ties heeft voor de subsidie. Zou kunnen, luidt het dan in het gemeentehuis. En het multifunctioneel Centrum in Zierikzee bijvoorbeeld. Daar staan tien mensen op de loonlijst. Wat gebeurt er met deze mensen? Komen die in dienst van de nieuwe stichting en onder welke condities? Kan dat personeel straks overal op het eiland ingezet gaan worden of niet? Wordt het tekort van het ene dorps huis aangevuld met de inkomsten van de ander? Op welke termijn moeten dè dorpshuizen extra huur gaan innen, zoals door de gemeente gevraagd is? Worden verenigingen, die nu subsidie van de gemeente ontvangen straks verplicht ruimten in de dorpshuizen te huren? Of mag het subsidiegeld gewoon ingezet gaan worden om kerkzaaltjes te huren? Het nieuwe bestuur heeft een moedige stap gezet. Er is nog veel onduidelijk. Duidelijk is wel dat het bestuur zich niet als taak stelt om het tekort van de gemeente aan te zuiveren. Laat de gemeente nu zo snel mogelijk de kaders duidelijk maken. In het beleidsstuk van de gemeente staan allerhande ambi ties, maar die roepen tegelijkertijd ook weer veel vragen op. Vragen, die de zelfstandige clubs graag beantwoord zien alvorens de zelfstandigheid prijs te geven. www.RadioWeltevreden.nl Webshop - Schouwen-Duiveland Radio-TU Weststraat Telefoon: i Deze keer een grote TV voor een klein prijsje! De LG Plasma TV is 42" groot (106 cm) 100 Hz techniek en een draaivoet 699,00 op voorraad! 3 jaar garantie De vwb is 8,00 CHRISTIRANSE 5 - 4328 AA Bur6H-Haamstede dili - 653086 fax: 0111-653808 ZIERIKZEE, EEN STAD OM VAN TE HOUDEN ZZNEPTUNUS I AANÏKWBiKZmZEE Wij verzorgen voor u koffie, lunch en diner. Restaurant "De Zeelandbrug" - Weg naar de Val 10 - 4301 RM Zierikzee telefoon 0111 - 413208 - fax 0111 - 4152II - email info@dezeelandbrug.nl - www.dezeelandbrug.nl dinsdag t/m zondag van 10.00 uur t/m 20.30 uur geopend, maandag gesloten Wij ZIJN WEGENS VAKANTIE GESLOTEN VAN 3 T/M 14 FEBRUARI Vishandel Saman Visstraat 13 4301 cc Zierikzee. Tel 0111 413296 Mob. 06 53 11 78 49 E-mail: infoa>saman.nl www.saman.nl VRIJDAG 30 EN ZATERDAG 31 Jf NUARI 2009 ket^e-zeili^rte.feestje, tsoor iedereerv café de biet Z-lfc-r'.W ZP-3- A Q-tuc\ eJozJc l Wij bekennen. Ook wij kopen bij de supers. Profiteer van de prijzenslag en hamster elke bonus. De buit is binnen en delen doen we graag. Nodig vriend, vrijer of vreemdeling uit en biets een neut of nootje. tot en met 27 februari zijn er weer Website: www.aemstie.nl I Ring 18 4328 AE Burgh-Haamstede "761:0111-653826 -Vrouwenpolder- -Zierikzee- www.aur0scl1adep0ppe.nl Cartoon: Arie Roon www.arieroon.nl NIEUWERKERK-Dorpshuis Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk doet niet mee met de nieuwe dorpshuis stichting. Met nieuwe bestuursle den en een aangevuld vrijwilligers- team wordt er hard gewerkt om de exploitatie van het dorpshuis rond te krijgen. Deze zomer nog wilde het bestuur opstappen na alle commotie over verhoging van huren. Op deze beslissing is het bestuur terug gekomen omdat door de komst van de kinderopvang De Bevelanden er jaarlijks een vast inkomen wordt ontvangen en hierdoor een financiële toekomst voor een groot deel wordt zeker gesteld. Hierover is met de gemeente gesproken. Het bestuur en vrijwilligers houden zelfstandigheid nog steeds hoog in het vaandel en het opgaan in een grote overkoepelende organisatie kunnen zij zich niet voorstellen. 1 De kracht van Ons Dorpshuis zit 'm dan ook in enthousiasme waarmee gewerkt wordt, het in "het elkaar kennen" en de korte lijnen. Het bestuur werkt, in samenwerking met het verenigings leven, hard aan activiteiten en aan PR; sinds kort is er dan ook een website in de lucht: www.ons-huis.nl Columnist Jaap Verseput, agricultuur ondernemer Drie kwartier één kwartier Op een afstand van nog geen drie kwartier rijden vindt lx per jaar een festival van grote klasse plaats. Ik heb het over het International Film Festival Rotterdam 1FFR) waar ik afgelopen zaterdag met een vriendin de hele dag doorbracht. Zij had het programma samengesteld, het was van begin tot eind genieten. Om half twee 's middags de eerste film. Daarna 'Walk Talk' een stads wandeling langsUrban Screens' onder leiding van een architect. Het ging o.a. over de hoeveelheid beelden die je tot je krijgt als je in de stad loopt, welke formaten diebeélden hebben, hoe je oog en gees t daar een selectie uit maken en welke invloed en impact die beelden op je doen en laten hebben. Zo kwamen we terecht in de zaak van Foto Klein aan de Karei Doormanstraat. Voorde gelegenheid werd er een typische IFFR film vertoond op de tientallen schermen in de zaak waar normaal gesproken standaard beelden te zien zijn van Mariah Carey of soortgelijks. De film ging over een arme Thai die met een brommertje overal plastic ophaalt. Op een bepaald moment was de brommer zo volgepakt met plastic dat hij nauwe lijks vooruitkwam. Het armoedige best aan van de Thaise brommerkoeriercontrasteerdeondertus- sen enorm met de overvloed aan luxe TV scher men bij Foto Klein. Heel bijzonder. In de laatste film die we zagen, 'La Vie Moderne' (regisseurRaymond Depardon) in Cinerama wer- den boeren geïnterviewd over hun leven op het Franse platteland. Schitterend camerawerk, heel statisch vanuit één camerastandpunt. De intervie wer vroeg heel weinig en er vielen zelfs lange stil tes, waardoor gezichtuitdrukkingen en kleine bewegingen heel belangrijk werden, heel krachtig, en alle personages worden volkomen in hun waarde gelaten. Een prachtige film, een juweel. Wat mij opvalt bij dit festival met wereldallure is dat het toch vooral om mensen gaat, vaak eenvou dige mensen die op hun eigenmanier strijd voeren vooreenmooieren beter bestaan. Het filmfestival Volgende week: Lianne Holty-van der Wekken, arts isnogtotenmetzondagl februaritebezoekenen ik kan het iedereen aanraden. Is drie kwartier rijden te ver, dan heb ik een mooi alternatief voor u. Zaterdag en zondag 7 en 8 februari vindt in de Bewaerschole en in fiZi een minifestival plaats waarbij ons Zeeuwse landschap centraal staat. Er worden veel films vertoond met heel goede gastsprekers waaronder Yttje Feddes, rijksbouwmeester van het landschap.Ofje nu naar een wereldfestival gaat in Rotterdam of een klein festival in Burgh-Haamstede, het gaatbeiden over dedetaikhoe kijken we naaronzeomgeving, hoe gaan we er mee om. Ik durf ook te beweren dat veel onderdelen van het programma niet onder doen voor het IFFR in Rotterdam. Een groot voor deel van de manifestatie in de Bewaerschole en in fiZi: het is maar een kwartiertje rijden! Zie voor meer info www.bewaerschole.nl Dagelijks nieuws op schermen in metrostation de Blaak.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 2