Gouden duo steekt veel energie in Leger des Hens Creëer uw eigen vlag van Schouwen-Duiveland „Als ik niet bij de bel kan dan is het tik-tik op demiten." O Ontwerp en stuur in! 8 2 3 JANUARI 2 9 Dames Beije en Oosterling hebben bijzondere band met elkaar ZIER1KZEE - Het zijn twee vrijwilligers van het Leger des Heils van onschatbare waarde, de dames G. Beije-Hillebrand en Adrie Oosterling. Maar samen vormen het tweetal ook een bijzonder stel. „Ik zet ze wel eens buiten hoor", lacht mevrouw Beije als ze naar Adrie wijst. „Ze kan zo kletsen he." Maar tijdens het interview lijken de rollen omgekeerd. Mevrouw Beije kletst honderduit en Adrie knikt overwe gend instemmend en zorgt voor de koffie. Allebei wonen ze al jaren in Zierikzee, maar zijn er geen beiden van geboren. Mevrouw Beije (88 jaar) is geboren in Nieuwerkerk en woont nu al weer zo'n veertien jaar in de Veste in Zierikzee. Adrie Oosterling („ik ben tweeënzes- tigeneenhalfkomt van Renesse, maar woont nu ook al weer 22 jaar in de stad. Ze werkt op de Zuidhoek, maar zit in haar vrije tijd heel veel bij mevrouw Beije, die voor haar zorgt. Adrie Oosterling is een bekende verschijning in Zierikzee. Niet in de laatste plaats door haar lengte: ze is 1 meter 37. Maar haar kleine postuur weerhoudt haar er niet van om 'zo snel het weer wat lichter is' met de Strijdkreet van het Leger des Heils langs de deuren te gaan. „Als ik niet bij de bel kan dan is het tik-tik op de ruiten. De meeste mensen doen wel open, maar soms niet. Soms vloeken ze ook wel eens", vertelt ze. „Oh, ze vloeken zelfs tegen de kapitein", vult mevrouw Beije haar aan. Adrie's broer trouwde met mevrouw Beije's dochter. Daar begon het contact, maar door de jaren heen is de band tussen de twee vrouwen intenser geworden. Ook het overlijden van mevrouw Beije's echtgenoot - nu twintig jaar geleden - heeft daartoe bijgedragen. Ze zorgt voor Adrie, die de steun graag accepteert. „Nee, ze moeten d'r niet willen bedon deren hoor. Voor als ik er niet meer ben, hebben we ook alles geregeld." Samen 'werken' ze voor het Leger. Mevrouw Beije haakt en breidt hele dagen. „Ik heb toen mijn man ziek was eens een tweepersoonssprei gehaakt in zes weken tijd. Of dat snel is? Wat dacht je?" Adrie is minder behendig, maar heeft zich op het breien van poesjes en beertjes gestort.Niets anders, dit kan ze goed en daar steekt ze ziel en zaligheid in. Tijdens de jaarlijkse toeristendagen worden ze verkocht aan het winkelend publiek in Zierikzee en dat gaat zo goed, dat het Leger zelfs het katoen levert. „Het Leger heeft niet veel geld hoor. Dat hoorden we van het weekend ook nog. Maar ik ga niet al die katoen zelf betalen", legt mevrouw Beije uit. De verkoop van de producten laat ze ook graag aan Adrie en de anderen over. „Nee, dat doe ik niet meer." Mevrouw Beije maakt met haar 88 jaar een enorm vitale indruk, maar toch heeft ze het met haar gezondheid ook wel voor d'r kiezen gehad, „ik heb een hartaanval gehad. Toen moesten ze meteen 1 -2-3-bellen. De dokter zei later tegen me dat het een wonder was dat ik nog leefde." Het heeft haar opgewektheid niet aangetast. Ze geniet op haar manier van het leven. Al kreeg ze vier weken geleden een enorme klap te verwerken toen haar vriendin (ook 88 jaar) kwam te overleden. „Oh daar heb ik het echt slecht van gehad." De poppen, die ze haar vriendin had gegeven zijn weer terug en wachten in de slaapkamer op een nieuwe bestemming. Mevrouw Beije is namelijk een verwoed verzamelaar van poppen geweest. Zeker tweehonderd poppen heeft ze in haar woning staan. Een ideale collectie om voor te breien en te haken. Als er kinderen op bezoek komen, kijken ze hun ogen uit. „Ik ben altijd een poppen- kind geweest, maar ja die had je vroeger niet natuurlijk." Ze komt uit een gezin met negen kinderen, waar ze een goede jeugd heeft gehad. Met liefde praat ze over die tijd. Haar hele leven komt in haar huis voorbij aan de hand van de vele familiefoto's. Veel mensen, waaronder natuurlijk haar man, zijn haar al ontvallen. Het is de prijs, die je betaalt als jezelf een hoge leeftijd bereikt. Ze is zich daar terdege van bewust. Maar ze redt zich prima met wat ondersteuning in de huishouding. „Ik rijd ook nog auto hoor. Ik moest gekeurd worden en dan moet je over zo'n witte lijn lopen. Dat viel een beetje tegen", vertelt ze terwijl ze het ietwat wagge lend uitbeeldt. „Toen hebben ze met bij m'n rug vastgehouden en geholpen. Ik mocht weer rijden." Zoals ze zorgt voor Adrie, doet ze dat ook voor anderen. Ze zegt het van haar moeder te hebben, die haar laatste pakje boter nog weg gaf. Als iemand kleren over heeft, dan staan er al snel wat zakken in het halletje van De Veste. „Mijn ogen zijn nog prima." Ze ziet mensen, die krap bij kas zijn en die steekt ze dan kleding toe. Zeker voor kinderen loopt ze bij wijze van spreke hard. „Ik zeg wel eens tegen Adrie dat ze een trui aan heeft die haar niet staat. Geef aan mij, zeg ik dan en dan weet ik wel weer iemand met kinderen." Tja, Adrie is nou eenmaal klein van stuk. „Adrie schenk jij nog even koffie in voor die meneer?" Mevrouw Beije kletst wel door; over Adrie bijvoorbeeld. Die volgens haar zo ontzettend kan kletsen. ZIERIKZEE - Zeeuws-Vlaanderen heeft deze maand haar eigen vlag gepresenteerd. Vol trots werd het symbool gepresenteerd tijdens de nieuwjaarsreceptie. Commissaris van de Koningin Karla Peijs was er minder blij mee. Zij vindt dat de Zeeuwse vlaggevoerdmoetworden. Maar wat vinden de inwoners van Schouwen-Duiveland van hun vlag. Doe mee. De vlag van Schouwen-Duiveland is vastgesteld op 22 december 2005 door de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland. Het is een ontwerp van J.F. van Heijningen. De vlag is geïn- De vlag van Zeeland. spireerd door het gemeentewapen en gebaseerd op de wapens van de voormalige eilanden Schouwen en Duiveland. De elementen van de vlag zijn ook opgenomen in het wapen van Schouwen-Duiveland. De vlag telt vier banen, waarvan de middelste twee golvend, met de kleuren geel, blauw, wit en zwart. Deze banen hebben een onderlinge verhouding van 2:3:3:2. In de middelste banen staan een elkaar toegewende meerman en meer min, de hoogte hiervan is gelijk aan de helft van de hoogte van de vlag. De kleuren geel, zwart en wit refereren aan het wapen van Duiveland, de golvende De vlag van Schouwen-Duiveland. banen en de meerman en meermin aan dat van Schouwen. Kortom, veel historie in de vlag van het eiland. Maar de vraag is natuur lijk of de vlag ook niet een knipoog naar de kracht van de regio moet zijn of misschien wel een doek met meer emotie erop. WereldRegio roept al haar lezers op eens even na te denken over de vlag. Kan het beter, moet het anders? U kunt de lege vlag bij dit artikel naar eer en geweten inkleuren. U mag ook digitaal aan de slag met de vlag en het resultaat mailen. U kunt uw idee insturen tot vrijdag 7 februari. Mailen kan naar redactie@wereld- regio.nl en sturen kunt u ook naar WereldRegio, Postbus 37 4300 AA Zierikzee. Of afgeven natuurlijk aan de Poststraat 41 in Zierikzee. Bent u niet zo creatief, maar heeft u wel een mening. Zet het op de mail of op papier en laat het ons weten. In de krant willen we alle bijdragen presenteren. Na discussie Zeeuws-Vlaanderen tijd voor nieuw symbool? t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 5