Whiplash na ongeval kan leven totaal ontregelen Hoofdpoortstraat en zijstraten gaan op de schop 23 januari z a a s V Nadat hij er „enkele oudere bewoners" had geraadpleegd, vooral de amateur-historicus Wim de Vrieze uitNoordwelle, kiest hij voor „één van de bruggen nabij Moriaanshoofd". „Vermoedelijk", preciseert hij, „betreft het de brug over de Serooskerksche Vaart bij het begin van de Taaijersweg". Bijna goed, zoals nog zal blijken. Deze plaatsbepaling heeft inmiddels ook ingang gevonden bij het Nationaal Archief. Medewerker René Janssen berichtte de Wereldregio dat Walcheren „als locatie is geschrapt" en dat „een commentator van de Beeldbank" (niet hijzelf) als informatie aan de oorspronkelijke foto heeft toegevoegd dat de foto boven Schouwen en niet boven Walcheren is gemaakt. Het nieuwe bijschrift luidt nu: „De provin ciale weg van Zierikzee naar Serooskerke óp Schouwen. De bruggetjes en de leuningen bestaan nog (2004). Op de betonnen staanders staat het wapen van de provincie. Deze opname is gebruikt bij het herdenkingsboek 'De Ramp'." Maar hoe attent het ook is om deze correctie door te voeren, de gegevens kloppen nog steeds niet, vertelt desgevraagd paling visser Bram van den Hoek, bewoner van de naburige Taaijersweg. Het bruggetje waarop het Nationaal Archief doelt,bestond in 2004 al lang niet meer. Het is rond 1956 gesloopt, weet Van den Hoek, die destijds tien jaar oud was. Hetlagzo'n honderd meter westelijk van korenmolen 'De Zwaan' bij Moriaanshoofd. Langzaam wordt het raadsel van de foto met de paarden ontrafeld. De juiste locatie is bepaald, helaas is het bruggetje verdwenen. Zou er ergens nog een oude foto rond zwerven van dit bouwwerk? Als het ultieme bewijs? Een digitale rondgang langs foto-verzamelingen van waterschappen levert niets op, net zomin als een bezoek aan de beeldbank van de Zeeuwse Bibliotheek. Maar dan belanden wij bij het gemeente archief van Zierikzee, dat ook beschikt over een grote collectie, digitaal toegankelijke foto's. Met behulp van medewerker Kees Venema wordt de foto getraceerd die RJ. Ochtman tussen 1940 en 1950 maakte van de bedoelde legendarische brug. De foto, die bij dit artikel wordt afgedrukt, toont duidelijk de „karakteristieke kwartronde buizen op de hoeken". Venema bevestigt dat de brug inderdaad is gesloopt, "en wel omdat wegens de bouw van gemaal Prommelsluis de hoofdwatergangen anders kwamen te üggen". Met topografische precisie geeft Venema de ligging van het bruggetje ten opzichte van de toentertijdse watergangen aan. Beekman blijkt er met zijn vermoeden van de Serooskerksche Vaart niet noemenswaardig ver naast te hebben gezeten. „De brug links op de foto, die ook op de bekende paardenfoto staat, ligt over een (destijds) nieuw aanvoerkanaal voor het stoomgemaal. De Provinciale Weg gaat daar overheen. De Serooskerksche Vaart lag als een soort brede bermsloot direct naast die weg, aan de zuidkant. En over die centrale watergang gaat dat kleine bruggetje. De vaart bestaat overigens allang niet meer. Bij de herverkaveling en verdere aanleg en ver- bredingvandeProvinciale Weg,indetweede helft van de jaren vijftig, is hij verworden tot- een smalle bermsloot Venema wijst op nog een ander belang wekkend facet van paardenfoto: de foto zoals die op de omslag is afgebeeld, geeft de werkelijkheid weer, de juiste rijrichting. Veel kranten en weekbladen, signaleerde eerder Frans Beekman ook al, drukten en drukken de foto in spiegelbeeld af, in de overtuiging dat dat de goedé versie is. Venema bestrijdt dit beargumenteerd. Ten eerste wijst hij op dat bord vóór de brug, dat waarschijnlijk als tekst heeft: maximaal twee ton. Dit bordje staat rechts van de provinciale weg, zoals het hoort. En ten tweede is de foto een winterse tegenlicht- opname met korte schaduwen. "Dus de zon moet in het zuiden tot zuidwesten staan, en dat lijkt het geval op de omslag." Beekman veronderstelt dat de foto zo vaak verkeerd is borden aan de linkerkant van de weg kende. Maar nu de hamvraag: hebben de eenzame paarden het overleefd op die verdronken weg? En van wie waren ze, hadden ze een naam? In deel twee van dit verhaal worden volgende week de laatste mysterieuzefeiten rond de hefaamdefoto opgehelderd. Bob Klip wil mensen helpen in wereld van ongeloof, verbazing en juridische strijd met bijeenkomst Zierikzee Deze foto van P.J. Ochtman toont de originele, legendarische brug, die ook op de paardenfoto is te zien. De Provinciale Weg liep er overheen, ernaast lag de Serooskerksche Vaart. Foto Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Twintig jaar geleden veranderde zijn leven van de ene op de andere dag. Bob Klip was een druk baasje, maar een frontale aan rijding maakte dat hij van het hele dagen rennen in één klap stil stond. Al bij aankomst is het ziekenhuis was het duidelijk dat hij whiplash had opgelopen. Klip, die in het Westbrabantse Steenbergen woont, is nu hele dagen in de weer met 'zijn' Whiplash Informatiecentrum. Dinsdag 27 januari komt hij erover vertellen in het ziekenhuis in Zierikzee. Whiplash is nog steeds onbegrepen. Negen van de tien keer lopen automobi listen het op bij eenkop-staartbotsing. Een stevige klap rekt de nek op („Je bent dan eyen een kleine giraffe"), maar wat volgt zijn jaren van allerhande klachten. Want de kleine hersenen worden aangetast bij dit trauma. Een uitermate kwetsbare omgeving, die maakt dat patiënten de meest uitéénlopende klachten kunnen krijgen. Klip weet er alles van. „Het kan zijn dat je je voet stoot, maar het niet eens door hebt. Of je hoofd geeft je het signaal dat je je kopje koffie los moeten laten. Ik vergelijk het wel met een oude telefooncentrale, waarbij de stekkers op de verkeerde plaatsen worden gestoken", legt Kip uit. Maar die fysieke beperkingen doen ook iets met de geest. „Vragen van waarom en waarom ik en wat heb ik verkeerd gedaan?" Het kan de relatie onder druk zetten en ook het werk kan er onder leiden. Bob Klip mag zichzelf met recht erva ringsdeskundige noemen. Op het moment van het ongeval reden hij en zijn tegenligger op een polderweg en was hun snelheid niet meer dan dertig kilometer per uur. Maar snelheid zegt niets over letsel, weet Klip nu wel. Met een ambulance werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar na enkele foto's whiplash werd geconstateerd; het begin van een lange lijdensweg. „Ik kreeg een slappe halskraag om en kon naar huis. En dan begint de grote strijd. Mensen veranderen ook in persoonlijk heid. Introvert wordt extrovert, je ener gie is weg." Klip legt uit, dat ieder slachtoffer een aantal fases doormaakt. Het begint met ongeloof en eindigt als het goed is met acceptatie. „Wat wij willen als club is mensen goed door die fases heen helpen. Dat het uiteindelijk ook door de mensen zelf geaccepteerd wordt." Maar de weg daar naartoe is een lange. Het begint er mee, dat mensen rust moeten nemen. Wie die rust de eerste zes maanden pakt, helpt zichzelf in de toekomst. Maar rust nemen is niet voor iedereen weggelegd. „Je ziet ook meestal de gedreven mensen het langste problemen hebben. Die voelen dat ze bezig moeten zijn." Niet in de laatste plaats voor reïntegratiebedrij- ven, die erop uit zijn het ziek thuis zijn zo kort mogelijk te laten zijn. „Na een tijdje heeft de omgeving toch weer zo iets van nu is het wel over." Whiplash-patiënten hebben op vele vlakken strijd te voeren. Zeker wanneer iemand zelf geen schuld heeft aan de kwaal, volgt er vaak een lange juridi sche strijd. Iemandmoet opdraaien voor de kosten of het mislopen van inkom sten. „Vaak is het in één klap gedaan met carrière maken. Iemand met een whiplash is vaak niet meer in staat om meerdere dingen tegelijk te doen; iets wat managers wel gewoon zijn." Het verlies aan inkomsten moet ergens verhaald worden. Klip heeft dertien jaar lang moeten knokken voor zijn schadevergoeding, die hij uiteindelijk wel heeft gekregen. Dertien jaar onzekerheid, boosheid en alle andere denkbare negatieve gevoe lens. Als die uitkering er dan één keer dan komt het gevoel van erkenning. „Natuurlijk is het goed als je geld krijgt. Dat komt altijd van pas, maar vooral die erkenning is zo belangrijk." Om op die juridische weg is hij wel veel tegengekomen. „Klachten zijn soms vaag en bewijs maar dat het niet ontstaan is door een kromgegroeide teennagel ofzo. Ze proberen alles." Ze -zijn de verzekeraars. Maar ook de ondersteu ning door advocaten is klip erg tegen gevallen. „Ze hebben toch een vriendin of een boot. Kost allemaal geld, dus blijven ze declareren. Cynisch? Ja best, maar ik weet waar ik het over heb." Maar Klip is niet verzuurd. Zijn ervaring heeft hem strijdlustig gemaakt. Iedere dag krijgt hij heel wat mailtjes binnen van lotgenoten. Hij probeert ze allemaal te beantwoorden. Ook heeft zijn orga nisatie advocaten geselecteerd, die door hem naar voren worden geschoven als de hulpvraag komt. „Advocaten, waarvan wij weten dat ze het goed doen. En laat mensen ook nooit voor no cure no pay kiezen. Als je geen schuld hebt zijn alle in redelijkheid opgebouwde kosten te verhalen op de tegenpartij. Ook de nota van de advocaat." Klip reist wat af om zijn verhaal te vertellen. Op 27 januari in Zierikzee en 17 februari in het ziekenhuis van Dirksland. Zijn organisatie doet alles voor niets. „Misschien doe ik het wel een beetje voor mezelf ook. Ik zit niet graag achter de geraniums. Nu heb ik veel contacten en daar heb ik plezier in. Ik maak me graag nuttig." Wie meer informatie wenst kan de bijeenkomst in Zierikzee bezoeken (in het zieken huis van Zierikzee 13.00-15.00 urn en Dirksland van 10.00-12.00 uur) of even naar de website gaan www. whip- lash-info.nl. Het e-mailadres vanBob Klip is webmas- ter@whiplash-info.nl Ouwerkerk Zondag 1 februari, 14.00 uur bij monument Ouwerkerk De slachtoffers van de Watersnoodramp van 1953 worden hier formeel door het gemenetebestuur herdacht. In totaal 532 Schouwen-Duivelanders lieten het leven. Het gemeentebestuur herdenkt deze slachtoffers bij het Watersnoodmonument bij de caissons van Ouwerkerk. Dit gebeurt tijdens een korte plechtigheid die om 14.00 uur begint. Na de kranslegging door burgemeester en wethouders, houdt loco burgemeester W.G. Renden een toespraak. Vervolgens zingen de aanwezigen het Schouws volkslied en klinkt de Last Post. Daarna volgt een minuut stilte. De plechtigheid bij het monument wordt afgesloten met het zingen van het Wilhelmus (couplet 1 en 6). Oosterlands Fanfare zorgt tijdens deze herdenking voor de muzikale begeleiding. Na afloop (ca. 14.20 uur) is er nog een informeel samenzijn in het naastgelegen Watersnoodmuseum. De dorpsraad doet de herdenking samen met de openbare school en met de hervormde kerk om 12.00 uur. Na de kerkdienst, waar natuurlijk aandacht aan de herdenking word gegeven is het samenkomen in het dorpshuis. Vandaar uit gaat men gezamenlijk in stille tocht naar de begraafplaats.Hier wordt bij het monument een krans leggen ter nagedach tenis aan de slachtoffers. Aansluitend gaat men naar de herdenking bij het monument. Wij zijn voor komend seizoen op zoek naar; Zelfstandig werkend kok Keukenhulp Medewerker bediening (parttime ook mogelijk) Afwashulpen Restaurant de Zandloaper Lange Reke 25-26 4325 AB Renesse telefoon: (0111) 461607 trnsmk Ljrv...fc -a QWCK IN KIBNE qRP£P6W Organiseert 16, 17 en 18 februari: Ondernemerstrainiiigeii door Robert Witlox. www.robertwitlox.nl 28 februari en 1 maart: Massage-trainingsweekend \vww. eeiiIioorntrec.nl/trainingeii Colijnsplaat. Tel: 0624-51 25 82 g^l Albert-Heijn Burgh-Haamstede is 15 jaar gevestigd I U III aan de Burghseweg 73 te Burgh-Haamstede. In het kader hiervan organiseren wij een reünie voor alle (oud)medewerkers die tussen 1994 en heden bij Albert-Heijn Burgh-Haamstede hebben gewerkt. De reünie zal plaatsvinden op zaterdag 7 februarie op een locatie te Burgh-Haamstede om 20:30 uur. Mocht u onverhoopt geen uitnodiging hebben ontvangen kunt u contact opnemen via: 01 I 1-655155 of ah8575pz@hetnet.nl om u aan te melden. Monumenten vergunningen A. Verleende monumentenvergun ning (rijksmonument) volgensartikel 11 vandeMonumentenwet 1988: Voor het herstellen van een dak. Oude Haven 6 te Zierikzee (verzonden: 16/01/2009); Deze monumentenvergunningen en an dere van belang zijnde stukken liggen van vrijdag 23 januari 2009 tot en met donderdag 5 maart 2009 ter inzage bij de balie Ruimte en Milieu in de hal van hel gemeentehuis. Gedurende deze termijn kan beroep in- gesteld worden bij de rechtbank Middel burg, Sector bestuursrecht, Postbus 5015, 43 30 KA Middelburg, door - belanghebbenden die zienswijzen naar voren hebben gebracht over de ont- werpmonumentenvergunning; - belanghebbenden die bezwaren hebben tegen wijzigingen die bij het verlenen van de vergunning ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; - belanghebbenden die redelijkerwijs niet verweten kunnen worden verwe ten dat zij geen zienswijzen naar voren te hebben gebracht over de ontwerp- monumentenvergunning; De werking van de vergunning wordt op geschort totdat de beroepstermijn is ver-, streken of, indien beroep is ingesteld, op het beroep is beslist. Overige vergunningen A. Verleende vergunningen/onthef fingen door B&W: Forest Hill Buitensport te Zierikzee, standplaatsvergunning voor de opbouw van kinderspeeltuig in de vorm van een Giant slide, frisbee spel, wip en een schommelbanaan, op het strand bij de duinovergang Brouwersdam I, met een totale oppervlakte van 6 a 7 vier kante meter, gedurende de periode juli en augustus 2009 (verzonden 14-01- 2009). B. Verleende vergunningen/onthef fingen door de burgemeester: Deja Vu te Zierikzee, vergunning voor het aanwezig hebben van 2 speelauto maten op het adres Lange Nobelstraat. 3 te Zierikzee (verzonden 14-01- 2009); Restaurant "de Schouwse Hoeve" te Burgh-Haamstede, vergunning voor het aanwezig hebben van 1 speelauto maat op het adres Daleboutsweg 2b te Burgh-Haamstede (verzonden 14-01- 2009). Belanghebbenden kunnen tegen de ver leende c.q. geweigerde vergunningen en ontheffingen bezwaar indienen bij burge meester en wethouders respectievelijk de burgemeester. Het bezwaarschrift moet binnen zes weken na verzending van de vergunning respectievelijk de ontheffing schriftelijk zijn ingediend. Het bezwaar schrift dient tenminste te bevatten: de naam en het adres van de indiener, dag tekening, een omschrijving van het be sluit waartegen het bezwaar is gericht en de motivering van het bezwaar. Indien bezwaar is ingediend, kan de voorzienin- genrechter van de rechtbank Middelburg, sector bestuursrecht. Postbus 5015,4330 KA Middelburg worden verzocht een voorlopige voorziening te treffen indien I onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen dat vereist. Voor het in behande ling nemen van een verzoek om voorlo pige voorziening is griffierecht verschul digd. De griffier van de rechtbank kan u daarover nader berichten. De laatste berichten van de gemeente kunt u wekelijks terugvinden op www.wereldregio.nl II II a keer afgesloten. Personenauto's kunnen via de Ravestraat het centrum bereiken. Voor vrachtverkeer geldt een omlei dingsroute via de Weststraat. Die omlei ding is alleen geschikt voor vrachtwa gens korter dan 8 meter. Vrachtwagens langer dan 8 meter kunnen de binnen stad niet in, ook niet via deze omlei dingsroute. Van medio maart tot uiterlijk 15 mei ver plaatsen de werkzaamheden zich naar de Breedstraat, Ravestraat, Zevenhuisstraat enKrepelstraat/Schuttershofstraat. De werkzaamheden bestaan uit het renoveren, vernieuwen en verplaatsen van de riolering. In de Hoofdpoortstraat (aan de zijde met oneven huisnummers) vervalt de aansluiting op de riolering in de achter tuinen. Deze woningen worden op de nieuwe riolering in de Hoofdpoortstraat aangesloten. Aan het begin van de Hoofdpoortstraat Gage gedeelte) wordt het hemelwater verzameld en volgens via het riool richting gracht afgevoerd. In het achterpad tussen de Hoofd poortstraat en de Schuttershofstraat wordt de riolering gerenoveerd. In de Breedstraat wordt een geheel nieuwe riolering aangebracht. I II I II11 I II II IB Deze week wordt een begin gemaakt met de rioleringswerkzaamheden in de Hoofdpoortstraat. Deze werkzaamhe den duren, afhankelijk van het weer, tot uiterlijk 12 april. Tijdens een deel van de werkzaamheden is de Hoofdpoortstraat voor alle verkeer afgesloten. Met politie, ondernemersverenigingen en omwo nenden zijn omleidingen besproken. Het werk wordt in fases uitgevoerd. In de periode van 12 januari tot 2 febru ari gaat het gedeelte tussen gracht en de Ravestraat op de schop. In deze peri ode is verkeer naar de binnenstad via de Hoofdpoortstraat mogelijk. In de periode van 2 februari tot medio maart volgen de rioleringswerkzaam heden in het overige gedeelte van de Hoofdpoortstraat. In déze periode is de H oofdpoortstraat volledig voor alle ver-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 4