Speurtocht naar bekendste foto van de Ramp: de bibberende paarden Vergunningen en vrijstellingen S 23 JANUARI ZOOS nood, maar hun beide namen worden in de stempels of opschriften die meestal op de achterzijde zijn aangebracht, niet genoemd. Volgens René Janssen, medewerker van het Nationaal Archief, staat er achterop slechts respectievelijk; United Press Photo en ANP Photo. Dit hoeft geenszins te betekenen dat er twee verschillende makers zijn: het kan een ANP-foto zijn die in (het buitenland is gedistribueerd via het internationale persbureau UPI. Achterop de foto die dichter op de paarden is uitgesneden, staat in ieder geval het originele opschrift, waarmee de foto de wereld is overgegaan. Dat bijschrift bevat een fout, die decennialang aan de foto is blijven kleven, namelijk dat de paarden boven Walcheren zijn gefotografeerd. Letterlijk luidt de tekst: "Walcheren-Islands, Hollands Horses stand on bank of burst dyke, cut-off by raging flood waters which hit Walcheren, one of a number of Zeeland islands." Paardenstaan verlorenin ondergelopen land, zo zou je het vrij kunnen vertalen. Omdat zulks nu eenmaal achterop staat, is Walcherenaltijdblijven gelden als locatie van defoto.Infebruari2003bijvoorbeeldkeekde Nederlandse editie van het gerenommeerde aardrijkskundige tijdschrift The National Geographic in een fotografische impressie terug op 1953. Prominent plaatste het blad de paardenfoto, met in het bijschrift weer 'Walcheren' als plaatsbepaling. De Zeeuwse consulent regionale geschiedschrijving dr. Aad de Klerk protesteerde nog, maar de redacteur schreef terug: „Zo staat het achter op de foto." In het jaarboek dat de Schouwen- Duivelandse Vereniging Stad en Lande eind 2003 presenteerde, heeft Frans Beekman het gedenkboek 'De Ramp' ontleed. Deze oud-leraar aardrijkskunde van de Zierikzeese scholengemeenschap Pieter Zeeman en historisch-geograaf zocht allerlei onbekende feiten uit over deze legendarische uitgave, die hij „een klein monument voor het saamhorigheidsgevoel van ons volk" noemde. Bijvoorbeeld wist hij te onthullen wie de schrijver is van' de anonieme, dramatische teksten: drs. Hans Redeker, een toonaangevend journalist van het Algemeen Handelsblad. Beekman meldt in de Kroniek van het land van de zeemeermin dat Walcheren feitelijk al niet de locatie kan zijn: afgezien van een stukje bij Kleverskerke en Nieuwland heeft deze streek namelijk helemaal niet onder water gestaan. Beekman vermoedt dat de vergissing te wijten is aan de Engelse fotograaf of aan de Engelse piloot. Die is "wellicht nog betrokken" geweest aan de inundatie van Walcheren in 1944 en dacht daar waarschijnlijk aan toen hij de paarden zag. Maar waar is de foto dan wel gemaakt? Frans Beekman deed in 2003 al een poging en komt uit op Schouwen-Duiveland. Hét beeld van 195 3 is niet boven Walcheren gemaakt, maar bij Moriaanshoofd. Maar zijn de paarden nog gered? En van wie waren ze? De foto is voor talloos velen hét beeld van de overstromingsramp geworden. Maar tot nog toe is nauwelijks uitgezocht hoe deze historisch zo cruciale opname tot stand is gekomen. Waar is de foto bijvoor beeld gemaald? Door wie? Hoe is het die zielige paarden vergaan? En vooral: is dit allemaal nog te achterhalen, 56 jaar na dato? WereldRegio sloeg aan het speuren. Van de foto met de eenzame paarden bestaan twee versies. In de beeldbank van het Nationaal Archief, het schriftelijk en fotografisch geheugen van Nederland, zijn ze voor iedere internetgebruiker vrijelijk op te roepen. De foto's zijn identiek. De paarden staan op beide in dezelfde houding in dezelfde golven; de foto's zijn niet met tussenpozen gemaakt. Alleen is de ene foto groter (nr. 059-1198) en zoomt de andere (059-1184) in op de paarden. Aflevering 1, door Gert van Engelen ZIERIKZEE - Na 56 jaar kan de precieze plaats bepaald worden van de bekendste foto die is gemaakt tijdens de watersnoodramp van 1953: de foto van twee eenzame, bibberende paarden in een eindeloze zee van water, vlakbij een bruggetje. Deze foto, gepubliceerd op het omslag van het nationale herden kingsboek 'De Ramp', groeide, zelfs internationaal, uit tot een icoon, tot hét beeld van de overstromingsramp. Tientallen jaren is verondersteld dat deze luchtfoto boven Walcheren was gemaakt, domweg omdat de fotograaf dat nu eenmaal achterop had gezet. In werkelijkheid toont de foto de ondergelopen provinciale weg tussen Zierikzee en Serooskerke, is nu vast komen te staan. WereldRegio heeft zelfs een vrouw weten te vinden die de troosteloze paarden heeft gekend. „Ze leven niet meer", zei ze een beetje gekscherend aan de telefoon zodra ze was opgespoord. „Maar ze zijn destijds niet verdronken." Verslagvan een speurtocht naar de ooi-sprong van een monumentale foto. De paarden spoken Jan Blokker nog altijd door het hoofd. Blokker (mei, 1927) is een Amsterdamse journalist die op hoge leeftijd nog onverstoorbaar columns en boek recensies schrijft in NRC Handelsblad, en samen met zijn zonen Jan en Bas daarnaast historische boeken. Begin februari 1953 tikte hij als jongmaatje op de redactie Binnenland van Het Parool berichten over de ramp die zich had voltrokken in Zuidwest- Nederland. Het nieuws was schaars en onvolledig: snippers zonder samenhang. Dat Schouwen-Duiveland van de aardbodem was verdwenen, was totaal nog niet tot de journalistiek doorgedrongen. Foto's waren er amper, en net als het nieuws kwamen ze te laat. achteraf. Maar toen de foto van de paarden binnenkwam, kreeg deze bij Blokker meteen een ankerplaats in zijn geheugen. De foto, een onzegbaar treurig beeld van bevende paarden, zou hem niet meer loslaten, nooit meer. Datbleektoen vijftig jaar later,op 1 februari 2003, de verbijsterende watersnoodramp in de media op grote schaal werd herdacht. De Volkskrant, het dagblad waarvoor Blokker indertijd werkte, plaatste op de voorpagina, zij het in spiegelbeeld, de fameuze foto van de paarden,met daarondereen aangrijpende terugblik van Blokker. „Nog heel precies", schrijft hij, wist hij hoe laat hij de foto voor het eerst onder ogen kreeg, en waar. De paarden ontroerden hem „meer dan al het andere", bekent hij. „Misschien omdat er geen mensen bij waren: eenzaamheid." Vervolgens licht hij toe waaróm de foto hem zo ontregelde: „Rampen verbroederen. Op alle foto's zag je slachtoffers omringd door losgenoten die hun misère konden delen. De paarden leken mekaar niet eens meer te kunnen bereiken, ofschoon het ergste toen al voorbij moet zijn geweest: het water golft haast niet meer, het kabbelt bijna. Maar juist daarom waren ze - dagen na dato - het hartverscheurende beeld van de catastrofe." Hij sluit meedogend af: „Later heb ik me nog vaak afgevraagd of de paarden nog uit die zee gered zijn. Of dat iemand vóór hun definitieve ondergang op z'n minst nog iets troostends tegen ze heeft kunnen zeggen." Blokker is niet de enige Nederlander bij wie de foto in het geheugen is geëtst. De foto werd groot afgebeeld op de omslag van de nationale uitgave De Ramp, een beeldverslag met de hoogste oplage (610.000 exempla ren) die een boek ooit kreeg in Nederland, op de bijbel na. Het documentaire boek stond bij oudere generaties in vrijwel elk huishouden; op miljoenen Nederlanders moeten de paarden een onuitwisbare indruk hebben gemaakt. Zozeer groeide de foto uit tot een icoon, een alles samen vattende indrukwekkende afbeelding, dat hij in hetzelfde herdenkingsjaar 2003 werd gebruikt als ondergrond van de serie postze gels 'Nederland en het water'. De fameuze watersnoodfoto, met de eenzame paarden in een zee van water. Dejbto is niet boven Walcheren gemaakt, maar bij Moriaanshoofd. Wie de foto's heeft gemaakt, is niet te achterhalen. Van fotograaf G. van der Werff is bekend dat hij in de rampnacht met een KLM DC 3 is opgestegen, en ook de bekende Rotterdamse luchtfotograaf Bart Foto: Beeldbank Nationaal Archief Hofmeester was actief tijdens de waters- Nieuwerkerk Oosterland Zaterdag 31 januari, 13.30 uur begraafplaats Burgemeester Van Veenlaan Zaterdag 31 januari, 13.30 uur start in dorpshuis Men verwacht net zoals vorig jaar ongeveer 100 tot 150 mensen die de plechtig heid zullen bijwonen, waaronder ook overlevenden die intussen al jaren niet meer in Nieuwerkerk wonen. De dorpsraad Nieuwerkerk tekent voor de organisatie. Ook dit jaar zijn er leerlingen van de groepen 7 en 8 van de beide basisscholen aanwezig. Voor enkelen van hen is er een speciale rol weggelegd. Zoals gebruikelijk zal er een krans gelegd worden. De muziekvereniging zal de plechtigheid ook dit jaar weer gepast muzikaal omlijsten. De voorzitter van de dorpsraad zal een korte toespraak houden. Evenals de vorige jaren is er na de herdenkingsplechtigheid de mogelijkheid om nog informeel bij elkaar te zijn in "Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. Jong en oud krijgen dan de gelegenheid om ervaringen of vragen over de ramp met elkaar uit te wisselen. Om 13.,00 uur zijn de mensen welkom in het dorpshuis, waar voorzitter J. Verhoeff van de dorpsraad het woord zal voeren. Het klarinetkwartet van de Zeeuwse Muziek school speelt, waarna leerlingen van de ds J. Bogermanschool de namen voorlezen van de 54 mensen die zijn omgekomen bij de ramp. Verder leveren krijgsmacht predikant ds J. J. van Eenennaam en J. Kristelijn een bijdrage. Om 14.40 uur vertrekt het gezelschap naar de begraafplaats, waar kransen worden gelegd. Leerlingen van de basisscholen en muziekvereniging Oosterland's fanfare leveren hun bijdrage. Met een film in het dorpshuis om 15.30 uur wordt de herdenking afgesloten. Gemeente Schouwen-Duiveland Bouwvergunningen A. Aangevraagde bouw- en sloopver gunningen (artikel 41 Woningwet): •Het gedeeltelijk vergroten van de woning Kloosterweg 55 te Burgh Haamstede; Gedeeltelijk vergroten van de woning Dorpsweg 28 te Bruinisse; •Gedeeltelijk vergroten woning Lijsterweg 1 te Renesse; Vernieuwen woning Nieuwstraat 1 te Brouwershaven; •Bouwen schuur Stoofweg 34 te Noordwelle; Bouwen schuur en tuinmuur Weststraat 28 te Nieuwerkerk; •Vergroten recreatiewoning Lageweg 7a -1 te Burgh-haamstede; •Vergroten woning Schelpweg 6 te Ellemeet; •Veranderen gevel Lindelaan 23 e te Renesse; Uitbreiding woning met verdieping op garage Riekusweel 19 te Bruinisse; •Vergroten woning Krabstraat 36 te Zierikzee; •Gedeeltelijk vernieuwen voorgevel garage Steiltjesstraat 17 te Zierikzee; •Het plaatsen van een berging Daleboutsweg 3-21 te Burgh Haamstede; •Wijzigen kozijnen in woning Zorge'sweg 7 te Dreischor; Plaatsen dakkapel Turelureweg 6 te Kerkwerve; •Wijzigen van een praktijkruimte Kloosterweg 41 te Noordgouwe; Slopen van twee loodsen Bogerdweg 31 te Dreischor. Tegen deze aanvragen kunt u nog geen bezwaar indienen. B. Voorgenomen verleningen van bouwvergunningen Burgemeester en wethouders zijn van plan een bouwvergunning met onthef- fing/vrijstelling te verlenen volgens: Artikel 3.6 lid ie van de Wet ruimte lijke ordening voor: Het plaatsen van een garage op het per ceel kadastraal bekend Bruinisse, sectie F nr. 859, Oudestraat 20 te Bruinisse; Het verzoek en de bijbehorende stukken liggen van vrijdag 23 januari tot en met donderdag 19 februari 2009 ter inzage in de leesruimte van het gemeentehuis. Tij dens deze termijn kunnen belanghebben den schriftelijk hun zienswijze naar voren brengen bij burgemeester en wethouders. Artikel 3.23 van de Wet ruimtelijke ordening voor: Het plaatsen van een dakkapel op het perceel kadastraal bekend Duiveland, sectie D nr. 104, Zuidstraat 17 te Ouwerkerk; Het plaatsen van een berging op het perceel kadastraal bekend Burgh- Haamstede, sectie E nr. 2 398, Hogeweg 44 te Burgh-Haamstede. Het ontwerpbesluit en bijbehorende stuk- ken liggen van vrijdag 23 januari tot en met donderdag 5 maart 2009 ter inzage in de leesruimte van het gemeentehuis. Tij dens bovengenoemde termijn kunnen be langhebbenden schriftelijk of mondeling een zienswijze over het ontwerpbesluit naar voren brengen bij burgemeester en wethouders. Voor een afspraak om mon delinge zienswijzen naar voren te brengen kunt u bellen naar (0111)452 252. C. Verleende bouwvergunningen •Het bouwen van een Middeldijk 9 te Zierikzee (verzonden 14/01/2009); Het plaatsen van een tuinhuis Spuislop 13 te Brouwershaven (verzonden 14/01/2009); Het plaatsen van een antenne Vuurtoren 1 te Burgh Haamstede (verzonden 14/01/2009); Het plaatsen van een dakkapel voor zijde Hoogerwerfsweg De Tong 85 te Bruinisse (verzonden 14/01/2009); •Het bouwen van een berging Het Baken 119 te Scharendijke (verzon den 15/01/2009); Het veranderen van de dakconstruc tie Strand Renesse -Oost 2 te Renesse (verzonden 16/01/2009); •Het uitbreiden van de woning Gaanderse'sweg 2 te Dreischor (ver zonden 16/01/2009); •Het vergroten van de woning Taaijersweg 6 te kerkwerve (verzon den 16/01/20090; •Het vergroten van de woning Schipperslaan 4 te Bruinisse (verzon den 16/01/2009); Verleende vrijstelling artikel 19 lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en bouwvergunning: Het vergroten van een recreatiewoning Oude Moolweg 26-23 te Renesse (ver zonden 16/01/2009); Verleende ontheffing artikel 3.6 lid ie Wet ruimtelijke ordening en bouwvergunning: •Het vergroten van een woning Muyeweg 4 te Nieuwerkerk (verzon den 14/01/2009); D. Verleende sloopvergunningen Het verwijderen van asbesthoudende golfplaten De Casembrootstraat 6 t/m 20 en Prinses Wilhelminalaan 1 t/m r te Bruinisse (verzonden 15/01/2009); Belanghebbenden kunnen tegen de vergunningen genoemd onder C en D bezwaar indienen bij burgemeester en wethouders. Het bezwaarschrift moet u binnen zes weken na de dag van verzen ding van de vergunning schriftelijk indie nen. Het bezwaarschrift moet tenminste bevatten: naam en adres van de indiener, dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is inge diend en de motivering van het bezwaar. Als u een bezwaarschrift heeft ingediend kunt u de voorzieningenrechter van de rechtbank. Sector bestuursrecht, postbus 5015, 4330 KA Middelburg, vragen een voorlopige voorziening te treffen. E. Verleende bouwvergunning met toepassing van een ontheffing en/of artikel 50 Woningwet Verleende bouwvergunning met ontheffing artikel 3.23 Wet ruim telijke ordening: Het veranderen van gevels en inde ling begaande grond Noorddijkstraat 56 te Brouwershaven(verzonden 15/01/2009); Het vernieuwen van een buitentrap Moolweg 7 te Ellemeet (verzonden 15/01/2009); Het bouwen van een aanbouw Schelpweg 6 te Ellemeet (verzonden 16/01/2009); Deze bouwvergunningen en bijbehorende stukken liggen van vrijdag 23 januari 2009 tot en met donderdag 5 maart 2009 ter inzage bij de balie Ruimte en Milieu in de hal van het gemeentehuis.! Tegen de bouwvergunning kan binnen 6 weken na de dag waarop het besluit ter inzage is gelegd beroep ingesteld wor den bij de rechtbank Middelburg, Sector bestuursrecht, Postbus 5015, 4330 KA Middelburg, door: - belanghebbenden die zienswijzen naar voren hebben gebracht over de ont- werp-bouwvergunning; - belanghebbenden die bezwaren hebben tegen wijzigingen die bij het verlenen van de vergunning ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn aangebracht; -belanghebbenden die redelijkerwijs niet verweten kunnen worden dat zij geen zienswijzen naar voren hebben gebracht over de ontwerpbouwver- gunning. Tegelijk met of na het indienen van een beroepschrift kunt u een verzoek om voorlopige voorziening indienen bij de voorzieningenrechter van de rechtbank Middelburg, Sector bestuursrecht, Post bus 5015,4330 KA Middelburg.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 4