Overal op Schouwen-Duiveland zijn ineens veel meer ijsvogeltjes Phons Gudde is niet meer i I I I III I II lil I I III UDEURLOO De geschiedenis van dorp, stad en gehucht KORTING OP ALLE TOPMERKEN! Deel 2: Noordwelle 4 2 3 JANUARI ZOOS Zachte winters zorgden voor toename populatie. Maar als de vorst langdurig terugkomt, overleven deze 'blauwe flitsen' het niet ZIERIKZEE - Phons Gudde is niet meer. Gudde was al langere tijd ziek. Met zijn over lijden woensdagavond verliest Schouwen-Duiveland, maar vooral Zierikzee een markante persoonlijkheid. Phons Gudde is vooral bekend geworden door zijn vroegere werk in de parfumerie in Zierikzee. Later heeft hij de Parlevinker gerund aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Ook op zondag stond hij op geheel eigen wijze klaar voor de inwoners en de vele recreanten. Vrijwel altijd opgewekt en met een enorme interesse in zijn medemens laat hij een grote leegte achter. Zijn ziekte weerhield hem er niet van om actief te blijven. Zo werd hij vorig jaar nog voorzitter van de katholieke ouderenbond in Zierikzee. En tot het laatste toe was hij werkzaam voor de VW in het transferium in Renesse. Ook zijn inzet voor de winkeliers in Zierikzee door het organiseren van toeristendagen heeft hem veel bekendheid gebracht. Phons Gudde is 67 jaar geworden. Ijsvogels duiken bij voorkeur vanaf takken op de oever naar hun prooi: kleine visjes of waterinsecten. De laatste tijd is de soort talrijk op Schouwen-Duiveland waargenomen. Foto: Adri de Groot (www.vogeldagboek.nl) ZIERIKZEE - Her en der op Schouwen-Duiveland worden de laatste tijd steeds meer ijsvogels gesignaleerd. De reeks van zachte winters doet zich ook op het eiland gelden: de ijsvogel rukt er op. Maar het noodlot kan plotseling toeslaan. Als het barre, ijzige winterweer langdurig terugkomt, dunt de popu latie uit. Anders dan hun naam doet vermoeden, kan de ijsvogel totaal niet tegen koude, strenge winters. Antonie Schout (30) uit Bruinisse is zo'n- Schouwen-Duivelander die tot zijn ver rassingineens regelmatig ijsvogels waar neemt. „Al heel mijn leven", zegt hij, „let ik op bijzondere vogels als ik in de auto zit." Vooral de afgelopen maanden viel het hem op dat hij „steeds vaker" ijs vogels tegenkomt. „In december zag ik er een langs de weg bij Serooskerke, en onlangs, op 7 januari, langs een sloot bij Bruinisse." Zijn observatie wordt gezaghebbend bevestigd door Kees de Kraker, redacteur van 'Sterna', het tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. OokDe Kraker krijgt talrijke meldingen dat er verspreid over het hele eiland ijsvogeltjes worden aangetroffen. Zelf overkomt het hem ook geregeld, zegt de natuur- en vogelkenner, woon achtig in Burgh-Haamstede. „In de herfst kon je bij elk haventje aan de Grevelingen wel een of meer ijsvo geltjes vinden. Mijn vrouw Petra ziet er als postbezorger op diverse plaatsen wel eens eentje over de weg schieten. In een slootje hier bij het sportveld zaten laatst ook twee exemplaren. Kortom, je kunt ze overal op Schouwen-Duiveland tegenkomen. Vrijwel iedereen die ik ken, heeft de laatste maanden wel eens een ijsvogeltje gezien." Ook elders in Nederland beleeft de ijsvogel een toptijd. Voornaamste oorzaak van hun talrijkheid is het zachte weer van de afgelopen jaren. Lange vorstperiodes zijn lang uitgeble ven. Normaal zijn Elfstedentochtwinters fnuikend voor de ijsvogelstand: het aantal wordt erdoor gehalveerd. Bij hevige kou vriezen immers de water tjes dicht waar zij, bij voorkeur vanaf een boomtak of struik langs de oever, duiken naar hun prooidieren. Dat zijn vooral visjes, al eten ze ook winterin- secten zoals libellenlarven. Ijsvogels, meteen te herkennen aan hun prachtige, intens blauwe vleugels en hun luide, fluitende roep, hebben dus ijsvrij, helder wateroppervlak nodig om hun voedsel te kunnen bemachtigen. Bij vorstperiodes zitten ze dan ook vooral „bij dat ene slootje of wak dat nog open is gebleven", zegt Kees de Kraker. Vogelliefhebbers die deze dagen graag de blauwe flits willen zien die duidt op de aanwezigheid van een ijsvogel, raadt hij dan ook aan om „naar dat laatste slootje te gaan, dat dankzij stromend water of zoute kwelnogijsvrij is". Of anders naai de Grevelingen. De Nederlandse ijsvogelpopulatie broedt hoofdzakelijk in Oost-Nederland, op de zandgronden van oostelijk Noord- Brabant, Limburg en de Achterhoek. Maar in de herfst en winter gaat deze standvogel zwerven door het land. Het aantal broedende ijsvogels is volgens Vogelbescherming Nederland altijd nogal wisselvallig geweest, en dat heeft juist te maken mét strenge winters. De cijfers illustreren het duidelijk. Beginjaren zestigschommelde het totaal aantal broedparen tussen enkele tiental len en enkele honderden. In 1963, toen de winter behoorlijk huishield, deci meerde dat aantal. Herstel verliep moei zaam. Pas in 1975 werden er weer zo'n driehonderd broedparen geteld, „en aantal dat sindsdien niet meer is bereikt", aldus Vogelbescherming Nederland. Jaren schommelde de stand tussen de 125 en 250 paren. Pas in 1998 maakte de soort een „enorme come-back", met naar schat ting 550 tot 600 broedparen. Op Schouwen-Duiveland is volgens Sovon Vogelonderzoek Nederland voor zover bekend nog geen broedend paar gespot, wel op het naburige Goeree- Overflakkee. Daar deed zich in 2003 in de Middel- en Oostduinen bij Kwade Hoek „het eerst bekend broedgeval voor", zo meldt het vogelnaslagwerk 'Tussen Haringvliet en Grevelingen'. Of de ijsvogeltjes die nu zo veelvul dig op Schouwen-Duiveland worden gezien, zich weten te handhaven, hangt af van de vorst. Hoe korter de winter, hoe meer ijsvogels er overleven en hoe meer er in het voorjaar kunnen gaan broeden. En dan scheelt het dat ijsvogels, zoals Vogelbescherming benadrukt, "in korte tijd veel jonge kunnen groot bren gen". Maar dat zorgeloze vooruitzicht is er nog niet, maant Keés de Kraker. „Als de vorst lang aanhoudt, zullen heel veel van deze beestjes de winter niet overle ven. Het is wel zeker dat er dan volgend jaar beduidend minder ijsvogeltjes op Schouwen-Duiveland zullen zitten." Pas in 1998 maakte de soort een "enorme come-back", met naar schatting 550 tot 600 broedparen. Op Schouwen-Duiveland is volgens Sovon Vogelonderzoek Nederland voor zover bekend nog geen broedend paar gespot, wel op het naburige G oeree- O verflakkee. Daar deed zich in 2003 in de Middel- en Oostduinen bij Kwade Hoek "het eerst bekend broedgeval voor", zo meldt het vogelnaslagwerk 'Tussen Haringvliet én Grevelingen'. Maar Kees de Kraker corrigeert dit: vorig jaar broedde er een eerste ijsvogeltje in het Krekengebied bij Ouwerkerk. 0-80% Wie wil nou niet een topdesign bank van MUSTERRING, de heerlijk zittende fauteuil van HARVINK, de perfect liggende EASTBORN matrassen, de Opmaatkasten van SLIZING... Al onze showroommodellen van diverse topmerken zijn zeer scherp afgeprijsd. Kom snel naar Deurloo Meubelen want OP=OP! Haringvlietplein 4, Zierikzee+31 (0) 111 45 61 61 www.deurloomeubelen.nl di t/m vrij 10 -17.30 uur j za 10-17 uur ma gesloten er, zo wordt beweerd, nog nooit zoveel auto's in het dorp. Het dorpshuis puilde uit en iedereen vond het een schitte rende bijeenkomst. Die van Noordwelle mogen trots zijn. In het 'Woord vooraf worden negentien onderwerpen genoemd waarmee die van Noordwelle uniek zijn op Schouwen-Duiveland. Het begint met de hoogste vlied- of kasteel- berg 11 de eeuw.) en het eindigt met de enige mannequin en fotomodel in Parijs (Aartje Steur, 1961). Met groot genoe gen kennen we Noordwelle zijn twin tigste unieke onderwerp toe: het meest recente boek over de geschiedenis van hun plaats en met zijn 368 pagina's het dikste van alle boeken over de dorpen. Daarmee is het een voorbeeldig dorp en een voorbeeld voor anderen om zo met geschiedenis bezig te zijn! Henk Dalebout reikt een van de eerste exemplaren uit aan mevr. H. van Sluijters-jonker, de oudste in Noordwelle geboren inwoner. Links van hem Frans Westra, achter hem, niet zicht baar, Wun de Vrieze. (foto: Aad Pattenier, collectie Gemeentearchif Schouwen-Duiveland, Zierikzee, nr. IMG_6463). Huib Uil, gemeentearchivaris van Schouwen-Duiveland 21 november 2008 was voor het Schouwse dorp Noordwelle een hoog tijdag. Op die dag werd een prachtig boek gepresenteerd. Henk Dalebout, Wim de Vrieze en Frans Westra zijn de auteurs. Het boek heet eenvoudig: Noordwelle. Polderdorp achter de duinen. Dat laatste leggen de auteurs uit in het 'woord vooraf, want Noordwelle is geen duindorp. Het grondgebied van de voormalige gemeente liep naar het noorden en daar omvatte het ruim twee kilometer duin en strand. De oudste vermelding van Noordwelle dateert uit 1313. In een oorkonde van de bezittingen van graaf Willem III komen voor het eerste de benamingen Zuytwellant en Noertwellant voor. Een van de kreken, die zich in de periode dat Schouwen nog geen dijken had, door het land slingerde, werd aanvan kelijk niet afgedamd, maar aan beide kanten voorzien van een kade om het achterliggende land te beschermen bij hoog water. Een dergelijke kade werd welle of wale genoemd. Zowel aan de noord- als aan de zuidzijde van die welle ontstonden in de tweede helft van de twaalfde eeuw dorpjes. Die aan de zuidkant werd Zuidwelle genoemd, die aan de overzijde Noordwelle. De naam Welland (Noord- en Zuidwelle lagen in dezelfde heerlijkheid van die naam) komt iets eerder voor, namelijk in 1240. Zuidwelle, dat ten zuidoosten van Noordwelle richting Serooskerke lag, is al lang verdwenen. In de middeleeuwen waren het roerige tijden. Onderlinge naijver was de reden voor ruzie of kans daarop en dat verklaart het feit dat bij de beide dorpen versterkingen werden gebouwd. Restanten daarvan waren de vlied bergen. Die van Noordwelle was door zijn hoogte een opvallende verschij ning in het landschap. Tot 1875 want toen liet de eigenaar de laatste resten weghalen. Er is trouwens meer verdwe nen. Net als de meeste dorpen had ook Noordwelle een eigen molen die in 1924 werd gesloopt. Al eerder, in 1895, was de meestoof Welland, die stond aan de Zuidwelleweg, afgebroken. Niettemin zijn het signalen dat Noordwelle alles bezat wat ook de meeste andere dorpen hadden. Noordwelle moest ook veel delen. Met Renesse want de beide dorpen hadden een gezamenlijke predikant. Omdat Renesse net wat groter was, woonde de dominee daar. Pogingen van de kant van Noordwelle om een eigen herder te krijgen, mislukten. Evenmin mocht de predi kant in Noordwelle komen wonen. De dominee wandelde daarom heen en weer om te preken en de inwoners te bezoeken. Vanaf de negentiende eeuw moest Noordwelle ook zijn burgemees ter en gemeentesecretaris gaan delen. Dit keer met Renesse en Serooskerke. In 1855 werd J. Hoogenboom Bz. bur gemeestervan alle drie. Toen hij boven dien ook nog ambachtsheer werd, een functie die toen veel van zijn glans had verloren, was hij de lokale potentaat bij uitstek. Vanwege zijn kleine postuur stond hij in de familie bekend als 'het heertje'. Zondags kwam hij als regel als een van de laats te in de kerk en minzaam links en rechts groetend, nam hij zijn plaats in waarna de dienst kon worden voortgezet. Door in te stemmen met een gezamenlijke burgemeester kon Noordwelle met succes de fusie met Renesse tegenhouden. Iets dat tot de gemeentelijke herindeling van 1961 lukte. De laatste gemeentesecretaris was G.A. Haringman, de vader van de toneelspeleren tenor Jacco van Renesse. Het verhaal gaat dat pa Haringman 's middags vaak in zijn moestuin te vinden was. Alle werk op de secretarieën van Noordwelle en Serooskerke had hij 's morgens al afgèdaan. Veel meer over het dorp is te vinden in het voorbeeldig uitgevoerde boek. Is daarmee het laatste woord over de geschiedenis van Noordwelle gezegd? Beslist niet want nog niet alle facetten van dit dorp zijn belicht. Terug naar de presentatie van het boek op vrijdagmid dag 21 november 2008. Die dag waren

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 3