Engelsman leidde Sparta naar landskampioenschap qydj» De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 20 januari 2009 pagina 9 Denis Neville; coach om in ere te houden Op 18 mei van dit jaar is het vijftig jaar geleden dat Sparta kampioen van Nederland in het betaald voetbal werd. Op Tweede Pinksterdag zette de Kasteeiclub in het Olympisch Stadion van Amster dam de kroon op een prachtig seizoen door DWS met 4-0 te verslaan. Uit 34 wedstrijden behaalde Sparta 51 punten, waarbij bedacht moet worden, dat een overwinning toen slechts twee punten opleverde. De doelcijfers waren indrukwekkend 83-20. Rapid JC eindigde als tweede met drie punten achterstand en het For- tuna '54 van Cor van der Hart, Jan Notermans en Bram Appel als derde. Feyenoord en Ajax moesten met een vierde en vijfde plaats genoegen ne men. De blonde Joop Daniels, die in de beslissende wedstrijd tegen DWS twee van de vier doelpunten voor zijn rekening nam, werd topscorer met 23 treffers, voor Tonny van Ede met 19. Het gemiddelde aantal toeschou wers bij de thuiswedstrijden bedroeg 19.500. Cijfers om van te smullen. Coach was Denis Neville. Grootheid? Het is geen wonder dat er op het Kasteel nog altijd met eerbied over de Engelsman gesproken wordt. Denis Neville is bij de dne Rot terdamse clubs de enige trainer naar wie een tribune is vernoemd. Op die tribune zitten recht tegenover het Bok de Korver-vak de fanatiekste en luidruchtigste supporters. Excelsior houdt met twee tribunes de namen in ere van voorzitter Henk Zon en sponsor Albers en Feyenoord heeft in het stadion en het Maas gebouw acht zalen vernoemd naar legendarische bestuurders, spelers en een coach: te weten D.G. van Beuningen, Leo van Zandvliet, Cor Kieboom, Guus Brox, Ernst Happel, Gerard (Puck) van Heel, Jan Linsse en Coen Moulijn. Maar nogmaals: Denis Neville is de enige trainer- coach wiens naam in Rotterdam aan een tribune verbonden is. Was hij dan zo'n grootheid? De eer lijkheid gebiedt te zeggen, dat er, ook toen hij nog bij Sparta werkte, wel eens smalend over zijn trainingsme- thodes werd gesproken. Denis was er een van de oude Britse stempel. Con ditie, discipline en teamgeest stonden bij hem voorop. Hij liet zijn pupillen in de voorbereiding op het seizoen met balken en andere vreemdsoortige attributen sjouwen, joeg ze regelma tig de trappen van het Kasteel op en duurlopen door Spangen waren bij hem aan de orde van de dag. Autoriteit Hij zal heus wel een of ander Engels diploma hebben gehaald, maar daar werd in die tijd niet om gevraagd. Als nieuwsgierige Spartanen langs hun neus weg informeerden bij welke club hij prof was geweest, noemde hij steevast de naam van Fulham. Bij na vraag in Engeland kregen de spelers - Het kampioensteam van Sparta staand v.l.n.r. manager-coach Denis Neville, Tonny van Ede, Wim van der Gijp, Joop Daniels, Piet de Vries, Tmus Bosselaar, Ad Verhoeven; geknield Andnes van Dijk, Jannie Schilder, Freek van der Lee, Bep Zaal, Hans de Koning - daar nooit de bevestiging van. Dat deerde hem nietDenis the Menace had zoveel autoriteit dat niets hem uit zijn evenwicht kon brengen. Waagde het niet zijn gezag aan te tasten, want dan riep hij je op het matje. Dat heb ik zelf ervaren toen ik als jong jour nalist bij Het Rotterdamsch Parool werkte en bij Excelsior voetbalde. Ik heb me toen eens verstout in m'n krant mijn verbazing uit te spreken over het feit dat Neville een van zijn beste spelers - Piet de Vries - buiten de ploeg had gelaten. Dat had ik nooooooit mogen doen.... Spirit Neville beschikte over een fysiek sterke en karaktervolle ploeg. De bijna twee meter lange Jannie Schilder - voor 100.000 gulden van Volendam overgenomen - bleek een betrouwbare opvolger van de legen darische Rien Terlouw (De Rots) en op het middenveld werden Hans de Koning, Ad Verhoeven en Wim van der Gijp door de tegenstander even gevreesd als gerespecteerd. Als die de beuk erin gooiden kon je beter een straatje omgaan. "Ik hou van spelers met spirit, van vechters", gaf de Engelsman onomwonden toe. Denis Neville was acht jaar bij Sparta in dienst. Naar huidige begrippen een zeer lange tijd. Hij arriveerde in 1955, kort na de invoering van het betaald voetbal, als opvolger van Toon van de Enden en hij droeg in 1963 het stokje over aan de introverte Schot Bill Thompson, die heel wat minder succes had en in 1966 voortij dig werd ontslagen. Denis Neville zal verschrikkelijk trots zijn geweest, toen de KNVB hem in het vooijaar van 1964 tot op volger benoemde van Elek Schwartz, een beminnelijke en vaderlijke figuur, die in de wandeling Oom Elek werd genoemd. In die periode was de Engelsman aan het toen erg populaire Holland Sport verbonden, een com binatie die onze voetbalbonzen niet als bezwaarlijk beschouwden. Balans Denis Neville debuteerde 30 septem ber 1964 in Antwerpen met een 1-0 nederlaag tegen België en finishte 14 november 1965 in Bern ook met een nederlaag (2-1) tegen Zwitserland. Zijn balans als interim-coach was twee overwinningen, drie gelijke spelen en drie nederlagen. Omdat het Oranje in die periode aan stootkracht ontbrak, had hij de euvele moed in de laatste wedstrijd Spartaan Theo Laseroms als middenvoor op te stellen. Een plaats die deze in zijn jonge jaren ook bij RBC en NAC had bekleed. De stormram, die later als cen trumverdediger van Sparta en Feyenoord de bijnaam 'De Tank' kreeg, scoorde weliswaar met zijn kop het enige doelpunt, maar het experiment werd toch algemeen als mislukt beschouwd. Kort daarna besloot de bond verder te gaan met Georg Kessler, die later ook nog een paar mooie jaren bij Sparta zou beleven. Kampioen worden was er echter niet bij. Die eer was bij Sparta alleen weggelegd voor Denis Neville, die Tinus Bosselaar ook nu nog typeert als een 'geweldige kerel'. Een persoonlijkheid, die bewees dat je geen groot voetballer hoeft te zijn geweest om als trainer-coach succes te hebben. Denis Neville overleed 11 januari 1995. "Ui Nieuwe foto Rotterdam heeft vele grote boksers voortgebracht. Een mogelijk minder bekende zien we hier in 1949 in training. Wie is hij? Om u een beetje te helpen: hij staat hier aan het begin van zijn profloopbaan, die hem een nationale titel zal brengen. Het rijke Rotterdamse sportleven kent vele bekende en onbekende foto's. Cees Zevenbergen plukt elke veertien dagen zo'n foto uit zijn omvangrijke archief, waar u zich de tanden op kunt stukbijten. Twee weken later onthult hij het raadsel en kunt u zien of u het bij het goede eind had. Deze foto leverde vele reacties op en daarbij waren die van Spartanen in de meerderheid. Geen wonder, want het gaat hier om de spelers van Sparta die in mei 1951 trainen op het veld van Wisbech Town in Engeland. Zij speelden daar 12 Hp' mei 1951 een wedstrijd tegen deze club vanwege het 'Festival of Britain". Ook andere Nederlandse clubs - zoals SW BStB 4 M -yX> j -kwamen dat weekend in het kader van dit feest in Engeland uit. Op de foto zien we v.l.n.r.: keeper Jaap Kouwen. Tonny van Ede, keeper Wim Landman. Frans van den Oever (daarachter nog gedeeltelijk zichtbaar Rinus Terlouw), trainer Toon t - uT*!ybi&w ^>-4 van ^en EQden en Hans Sonneveld. Voor Loe van der Hoeven uit Capelle aan den IJssel en André Melching uit Zwarte- i v -rRgf*** waal (al sinds 1950 supporter van Sparta) kenden deze namen geen geheimen. Voor Frans van den Oever al helemaal niet, r* - Inaar hij staat dan ook zelf op de foto. Barry Zuidgeest uit Oostvoome weet te melden dat zijn vader Wout Zuidgeest in de wedstrijd Wisbech Ifl.B.Én' Town-Sparta (2-3) meespeelde. Volgens Barry is er van de wedstrijd zelfs een radioverslag gemaakt. In zijn boek '50 Kasteeljaren' schreef Hans Sonneveld dat de Engelse tour begon met het bezoek aan de interland Engeland-Argentinië op Wembley voor 100.000 toeschouwers. Na de wedstrijd in Wisbech reisden de Spartanen verder naar Cambridge, waar nog werd gespeeld tegen FC Cambridge (2-2). Het historierijke Sparta gaf zo een vervolg aan de traditie die het sinds 1893 met Engelse clubs had opge bouwd. Toen al - vijfjaar na de oprichting - werd uit en thuis gevoetbald tegen Harwich and Parkeston FC. Een jaar later nam Sparta het initiatief tot een nieuwe primeur. Het eerste Nederlands Elftal speelde op 6 februari 1894 op het Rotterdamse Schuttersveld tegen het Engelse Felixstowe. De Spartanen F. Kampschreur, J. Timmermans en L. Weinthal maakten deel uit van dit elftal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 5