Waar was dat nou? j Oplossing "Waar was dat nou 82" De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 20 januari 2009 pagina 5 Nieuwe opgave no. 84 was het een firma met een fabriek ter bereiding van kapok - bedve- ren- houtwol en een meubelmakerij. Een engros bedri jf voor complete woninginrichting, via deze tak werden aan vele bedden- en meubelwinkeliers in Rotterdam en omgeving en op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, ledikanten, matrassen, dekens, kapok, zeegras, veren, dons en materialen voor bedden en meubels geleverd. Op de Coolsingel was de meubelzaak gevestigd en het kantoor. De fabriek was op Rotterdam-Zuid aan de Paul Krugerstraat tussen de Hilledijk en de Van Riebeekstraat, waar tevens grote toonzalen voor meubelen waren. De firma leverde de matrassen voor de schepen van de Holland Amerika lijn. In de tijd van de landverhuizers werden voor déze emigranten per reis verse stromatrassen gemaakt. De volledige betimmering van de Twentse Bank aan de Blaak (het pand met het paard op het dak) is ook door de firma Klütgen verzorgd. Het pand op de voorgrond van de foto werd later gebouwd in opdracht van de Amsterdamse Bank. Toen het beton- skelet bijna klaar was, werd de bouw gestopt in verband met een fusie met de Incassobank? Het skelet werd op de begane grond dicht gemetseld en heeft er jaren zo bijgestaan. Uitein delijk is het afgebouwd voor de Bank Mees en Zonen." Willem van Tuil (Melboume-Austra- lië): "Ik dacht 'toch maar weer eens meedoen', al zit ik er meestal naast. Wonen in het buitenland is ook een beetje een handicap, wantje kunt niet effe gauw gaan kijken of je het een beetje bij het rechte eind hebt. Nou ja, het gaat niet om het winnen natuurlijk, het gaat om het spelen van het fotoraadspel en dat doe ik hierbij. Ja, twee keer naar deze foto kijkend denk ik. zo herken ik de Coolsingel van mijn jeugd, toen ik. wonend op de Schiekade (heel vaag zichtbaar op de achtergrond?), hier vaak liep op weg naar ons speelterrein, de stad. Als ik gelijk heb is dit de Coolsingel tussen de Aert van Nesstraat en het huidige Stadhuisplein, het gebouw met de markies de Utrechtse Levensverzeke ringen. Ik kan mij nog herinneren dat ik als opgroeiende teenager regelma tig een pilsje pakte op het Stadhuis plein. In ieder geval terug naar de 50's. Buiten de foto, rechts de Meent en achter ons de Cineac waar je uren kon doorbrengen en hetzelfde nieuws en, belangrijker, de cartoons kon zien. Verder achter ons het Beursplein met de Hoogstraat, die ons tot de Groote Waar was dat nou? Internetbezitters kunnen de foto op beeldschermgrootte zien bij www.ditisrotjeknor.nl Uw oplossingen, met herinneringen, anekdotes of zomaar gedachten gaarne vóór 2 februari 2009 per post zenden aan Waar was dat nou. Sint Jobsweg 20h, 3024 EJ Rotterdam Het e-mailadres is waarwasdamou@ditisrotjeknor.nl Een Rotterdamse attentie wacht op de winnaar Markt bracht waar je ook uren kon doorbrengen met schatzoeken. De rot zooi waarmee we soms thuiskwamen! en die moeder dan weer met lompen en oude metalen meegaf en die dan weer... u begrijpt het." D van Putte: "De foto moet geno men zijn in 1955. Ik werkte op de Schiedamsevest en kw am met het Hofpleintreintje vanuit Den Haag en passeerde dagelijks de Coolsingel. Het in aanbouw zijnde gebouw, naar ontwerp van de architecten E.H. en H.M. Kraaijvanger, was bestemd voor de Incasso Bank. Maar vóórdat het gebouw klaar was, was die bank gefuseerd met de Amsterdamse Bank aan de Blaak nr. 40, het gebouw waarin tegenwoordig - na de Willem de Koning Academie - de Kamer van Koophandel is gehuisvest. Het gebouw is toen in gebruik genomen door de Bank voor Handel en Scheep vaart, die er nu ook al jaren niet meer in zit. Tegenwoordig is het gebouw van de Bank Mees en Hope (Er staat in 2009 Fortis op de gevel! AvdS). Het pand (met de markies) verderop, dat enige jaren later is gesloopt, was van de levensverzekeringmaatschap pij Utrecht. Hier zat op de begane grond de firma J. de Slegte. die nu ook nog steeds op die plaats zit in de vervangende nieuwbouw. De tram op de voorgrond komt uit de Aert van Nesstraat. Links hiervan - niet meer op de foto - staat Hotel Atlanta. Dat gebouw en dat van de Utrecht waren de enige twee gebou wen aan die kant van de Coolsingel die het bombardement van mei 1940 grotendeels hebben overleefd." Cathanna van der Hoek, Dr.Schaepmanweg 71,3732 CH De Bilt: "Het gebouw in de steigers staat op de Coolsingel, hoek Aert van Nes straat. In het verdwenen gebouw zat de Utrechtse Levensverzekeringmaat schappij. Naast dit gebouw was een soort bouwput, waar een herinne- ringskruis was voor de gevallenen uit de oorlog. Vlak na de oorlog gingen wij, schoolkinderen van het instituut St.Lucia, op 4 mei bij een herdenking bloemen leggen." De attentie gaat naar De Bilt. waarwasdatnou@ditisrotjeknor.nl Een zeer trouwe Oud-Rotterdammerlezer én deelnemer aan deze rubriek is de heer C.j. Poppeliers uit Rotterdam. Hij stuurde me de 'Waar-was-dat-nou- foto' die u hierboven ziet staan. Wij kijken tegen een wit gebouw aan, waarin volgens de beschildering kap per A. Stoter zijn kapsalon had. Verder bekijken we wat geparkeerde auto's en rechts nemen we nog net een waakzame politieagent waar. We moeten zo'n 55-60 jaar terug in de tijd en stellen dan de vraag De Waar-was-dat-nou-foto van vier weken geleden leverde aanzien lijk meer oplossingen op, dan ik verwachtte. Slechts weinigen herkenden de Coolsingel niet, maar velen lieten tramlijn 9 uit de Van Oldenbarneveldstraat komen. De nieuwbouw op de hoek bestempelde daarom bijna iedereen als De Bijenkorf. En dat is helemaal fout! Op de foto wordt echt de hoek Aert van Nesstraat/Coolsingel getoond. Het gebouw in aanbouw is een bankgebouw waar vele banken in de loop der jaren huisvesting hebben gevonden. dig werd nieuwbouw gepleegd vanaf het daarachter gelegen Holbeinhuis naar het gebouw van Vulcaan en wel zo dat, als een gedeelte klaar was, dit kon worden betrokken door bedrijven die moesten wijken voor de sloop. Zo ook De Slegte. Ik had mijn werkplek aan de Coolsingel en had, toen aan de Coolsingel een kanaal gegraven werd voor de metro voor de aanvoer van tunnelstukken, hierop een prima uitzicht op de werkzaamheden." Wïm van der Windt (Ridderkerk): "Het moeilijke is volgens mij dat deze lijn 9 met bestemming Lange Hilleweg uit de Aert van Nesstraat komt. Ik ben van 1941 en ik herinner mij die tram daar niet, maar heb wel begrepen, dat hij daar ooit gereden heeft. Doordat de foto van 1950 is, denk ik dat dit een tijdelijke oplossing was en de tram niet over het Weena kon, wat eigenlijk de route was? Het in aanbouw zijnde gebouw is nu van Fortis op de hoek van de Coolsin gel. We kijken dus in de richting van het Hofplein." Cor Prooij (Rhoon): "Als trouwe lezer van De Oud-Rotterdammer was de foto voor mij geen raadsel. Het speelt zich af op de Coolsingel tegenover het postkantoor. Het rechterpand op de foto is van Levensverzekeringmaatschappij Utrecht. Het pand had de oorlog overleefd als een van de twee aan die zijde van de Coolsingel, het andere was Hotel Atlanta. Richting Hofplein stond in de Ammanstraat nog een school voor dove kinderen. Achter de Coolsingel, tussen De Aert van Nes straat en de Ammanstraat, stond het St. Luciagesticht met een school voor meisjes. Tussen de middag konden daar de Rotterdamse daklozen een maaltijd halen. Aan de overkant van de Coolsingel stonden het Stadhuis, het Postkantoor en het Beursgebouw, verder rechts de Hollandsche Bank Unie en het restant van de Bijenkorf. Verder was het centrum, toen het puin geruimd was, nog een kale vlakte. Van 15 april 1951 tot 8 april 1953 heb ik daar gewerkt bij de firma J.C. Klüt gen. De firma was gevestigd in het pand van De Utrecht en had daar een chique meubelzaak, met twee etalages en een toonkamer voor tapijten en gordijnen op de eerste etage. Officieel Paul Louwers (Hoogvliet): "Foto 82 uit de krant is de Coolsingel met de kruising van de Aert van Nesstraat. Het gebouw achter lijn 9 is lang een skelet geweest. Ik heb daar in 1950 gewerkt als elektromonteur. Toen w aren de elektrische pijpen nog met van plastic, doch van ijzer. De voor raad lag in de tweede kelder en we begonnen op de achtste verdieping van het toenmalige gebouw van Hal cyon te werken Geen liften, dus ik sjouwde uit de kelder naar boven met 2x 100 meter 5/8 buis van ijzer. Op elke verdieping ben ik bezig geweest met het aanleggen en afwerken van de elektriciteit tot het klaar was. Het stond tegenover hotel Atlanta. Het gebouw achter het skelet is gesloopt en volgens mijn herinnering staat daar nu nog steeds het Holbeinhuis. Tegenover deze kruising was de Meent met een filiaal van de ANWB. Daar tegenover was het gebouw van de toenmalige PTT op de Coolsingel. Meer kan ik u over de omgeving niet vertellen, omdat ik kort daarop ben verhuisd naar Hoogvliet, waar ik nu nog steeds woon." Tliea Brosky: "Ik behoor net twee we ken tot de doelgroep van DOR (50+), maar ben al een paar jaar fan van uw blad, met name van de fotokwis. Volgens mij is dit het gebouw van de voormalige Bank Mees Hope op de hoek van de Coolsmgel en de Aert van Nesstraat." Chris Langeslag (Ridderkerk"Het gebouw op de foto staat op de hoek van de Coolsingel met de Aert van Nesstraat, tegenover het oude hoofd postkantoor. In het gebouw vestigden zich eind 1956 of begin 1957 de Bank voor Handel en Scheepvaart (begane grond en 1ste etage), de Halcyon Lijn (2e etage) en Handels- en Transportmaatschappij Vulcaan. De kantine was op de bovenste etage. Ik heb bij Vulcaan gewerkt van 1 juni 1957 tot en met 30 september 1968. Het gebouw ernaast was van de Ver zekeringsmaatschappij Utrecht. Hier in zat onder andere de Boekhandel De Slegte. In de spouwmuren zaten grote aantallen wilde duiven, die werden gevoerd door mensen met graanmon- sters die van de graanbeurs kwamen. In de tijd dat ik bij Vulcaan werkte, werd dit gebouw gesloopt en gelijktij-

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 3