Winkelen op de Sehieweg Feyenoord Gx G1 De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 20 januari 2009 pagina 3 Omstreeks 1934 kwamen wij van de Bieslandstraat op de Sehieweg 98b wonen en hebben daar tot circa 1960 ge woond. We woonden op de eerste woonlaag, de zogenaamde bel-etage boven de wolwinkel en kinderwagentjeswerk plaats van de familie Van Loon, die ook onze huisbaas was. Aan de ene kant naast Van Loon zat parfumerie Charme van familie Van de Neut en aan de andere kant de ijszaak Wolff van de familie Van Sleeuwen met vier kinderen, Cocki en Ooortje, Guus en een nog oudere broer. Met die meisjes speelde ik door een emmertje te laten zakken en weer op te halen met iets erin vanaf de waranda achter. Ook huurden we soms kinderfietsjes; ik dacht in de Zestienhovenstraat of Jensiusstraat bij een van de vele verhuurbedrijven van handkarren, carriers en fietsen. In de zomer was het buitenbad van het sportfondsenbad in de Van Maanenstraat open en dan was het een geschreeuw van jewelste, maar zodra het vier uur was, veegden de badmeesters het hele bleekveld en bad figuurlijk schoon en keerde de zalige rust terug en hoorde je alleen nog dat zwemloeder Braun met haar eentonige stem die mensen zwemles gaf. Werkverschaffing Ik speelde veel op de Sehieweg, waar het in die tijd nog zeer kindvriendelijk was. Alles werd aan huis bezorgd, maar dat gebeurde per handwagen, fiets of paard en wagen; een enke ling had een auto. Wé speelden ook veel op het land naast stomerij De Zwitsersche tussen de hondendrol len, ja inderdaad toen ook al. Langs dat land, dat nu de Stadhoudersweg heet, was de Schie en daar was wat wij de werkverschaffing noemden. Een gemeentelijk opslagterrein van stoepbanden, kinderhoofdjes, tegels, loopplanken enz; dus voor vooral jongetjes een heerlijke blokkendoos in het groot. Oók werd er gevochten tussen groe pen jongens van de Sehieweg en het Van Maanenland. Winkelstraat De Sehieweg was (en is nog steeds) een winkelstraat met onder meer de volgende winkels, beginnend bij de Stadhoudersweg: Dollee herenmode, V.d. Woud-Brouwer sieraden, de Zwitsersche, Hollaar kapper, sigaren magazijn De Post van de zussen Bets en Wil van Enst, Bleijs hoedenma- gazijn, Maison Willy, parfumerie Charme, Van Loon van de wol en poppenwagentjes, ijszaak Wolff, bibliotheek Climax, Brus houthan del (daar zat een doorgang naar de achtertuinen en het zwembad), bakker Woensdrecht, melkboer Roodenburg, Vishandel De Oceaan van Korthals en Straetemans kunstvoorwerpen, wijnhandel Beurs van Schiedam van Verhoef, de Spaarbank Rotterdam (daarboven woonde Hansje, waarmee ik brandweertje speelde met onze autopeds), de Haan Comestibles, fietsenmaker en -stalling van de Fries Wibrandi, een kort aangebonden man netje, bij wie je in de kelder moest stallen, de Voorwaarts UA, slagerij Van Zessen en op de hoek Van der Meer en Schoep. Aan de overkant, beginnend bij de Vlaggemanstraat drogisterij de Panther, Parie electro, dan beneden huizen. vervolgens stomerij De Ridder en van Hoewijk van de familie Geluk, slagerij Stranders, kruidenier Oerle- mans, groenteboer Bas van de Hoek. speelgoedwinkel De Kindervriend van Luitwieler, Jamin, vishandel Geel hoed. de Haay meubelen, kleermaker Schiltmans, groentezaak van Pot en De Gruyter met het snoepje van de week op de hoek Bergselaan. Kindervreugd Ik speelde met Alex, die mij altijd vanaf de straat nep: "Pietie, kom je buiten peeuwen" en met Jopie Cranendonk, die, net als ik, in de Hoe vestraat bij de Spoorsingel op school zat. Zijn vader heette Veldhuizen en runde antiekzaak De Icoon aan de Mauntsweg. In de grote vakantie ging ik soms heel vroeg met Wim Roodenburg naar melkfabriek De Vooruitgang Covo aan de Schepenstraat, hoek Walen- burgerweg om melk te halen voor het uitventen en de winkel en aan het eind van de dag spoelde ik achter in de turn de melkbussen. Als we een paar centen hadden, gingen we naar de waterstoker m de Bergpolderstraat die er een snoeptafel op nahield. Ik kocht daar minidoosjes waarin gekleurde kor reltjes zaten; 'Kindervreugd' stond erop. Ik at ze niet op, maar etaleerde ze in m'n speelg'oedwinkeltje. Misschien willen meer senioren hun Schiewegervanngen kwijt. Het zou leuk zijn te vernemen hoe zij hun jeugd hebben doorgebracht. Ik woonde met zes woningen op één stenen trap (huizen staan er nog) met buren als Koch, Knegt. Mackai, Hod- denbach, Tims (van de limonadefa- briek in Hillegersberg) en Brinkman de Vries. P.A. van Welsenis. Da Costalaan 32, 2985 BC Ridderkerk. 0180420027 umn Zestig jaar heb ik in de Kuip gezeten. De eerste keer dat ik daar was, is ergens vlak na de oorlog geweest. Ik ging met mijn grote broer, een groot zinken kwartje in de knuist ge klemd, over de luchtbrug, wij woonden op de Bree, naar dat enorme gebouw, dat daar stond "als een dikke zwarte spin" zoals deze dichter wel eens heeft geschreven. De wedstrijd was merkwaardig genoeg Overmaas- Excelsior, vermoedelijk een soort beslissingspartij, en de uitslag was 2-2. Daarna was het óm de week wel raak. Je zat op die houten bankjes achter de goal, vak X, en het mooiste moment was als de bal over het hek in een van die afwateringsgootjes terecht kwam, en je hem aan de keeper mocht opgooien. De keeper van Feijenoord heette Visser. De backs waren Oldenburg en Smulders. Stopperspil was Kroon, op links liep Van Kilsdonk die een geweldig hard schot had, en daar in die tijd uit een vrije trap (heel modem) al dikwijls mee scoorde. Midvoor was Brandes, die vrij in de liicht hangend een omhaal kon maken. Ik heb nog heel eventjes Manus Vrauwdeunt zien spelen. Opeens was daar Hans van der Hoek, eerst midvoor, Ik heb de kampioenswedstrijden van, ik meen, 1949 gezien, met het Heerenveen van Abe Lenstra, het kampioenschap dat werd gewonnen door SW, bij welke finale-wedstrijd het absolute record van 68.500 toeschouwers werd gevestigd. Na afloop kreeg "Rooie Vuurtoren" van Schijndel een krans omgehangen en dat was dat. In mijn herinnering was bij de wedstrij den van Feijenoord het stadion nooit vol, en Feijenoord speelde in de competitie ook geen rol van betekenis. Maar de tijden veranderden, het (semi) profvoet bal kwam, en de club had toen nog be stuurders met talent en visie, met name Cor Kieboom, van wie de legendarische uitspraak is: "Waar staat geschreven dat ik consequent moet zijn?", en Feijenoord werd Feyenoord. Het werd de tijd van Aad Bak en Tinus Osterholt, van Daan den Bleijker en Rinus Bennaars, van Kerkum en Veldhoen en Pieters Graafland, (ik probeer geenszins volledig te wezen) van Henk Schouten, wie was erbij toen hij NEGEN keer scoorde tegen de Volewijckers, uitslag 114, de scoreborden konden het niet meer aan, er moesten "speedwaycijfers" worden opgehangen?) en Cor van der Gijp. Maar bovenal van de grote Coen Mou- lijn, voor wie alleen al een half stadion vol liep. Bij de een of andere Mokumse verkiezing eindigde Moulijn als negen tiende in de rij van de honderd grootste voetballers van de twintigste eeuw, kun je nagaan hoe weinig verstand ze daar van voetbal hebben. De man was een legende, de eerste echt grote ster, zoals gezegd, alleen voor hem kwamen er al tienduizenden kijken. "We" werden drie keer in vijfjaar kampioen, er volgden legendarische Europacupwedstrijden, en met IJzeren Rinus en Theo de Tank, en de Kromme, die eerst Stoffel de Schildpad werd genoemd, en Wimpie Jansen en Ove Kindvall, (door de onlangs overleden Herman Kuiphof vol ledig terecht "Oewe Tsjindwol"genaamd, hetgeen hem op de bijnaam "Tsjuiphof kwam te staan,) met al die geweldige voetballers en ik vrees dat ik er nog een paar vergeet, werden we Europees, wat zeg ik, WERELDkampioen. En hoewel ik het hele Betaalde Voetbal in het algemeen, en Feyenoord in het bijzonder, uit mijn hoofd heb gezet, en ze me in de Kuip nooit meer zullen zien, aanschouw ik met bloedend hart het gepruts aldaar, en onderga ik knarsetandend het gegeven dat men daar kennelijk niet in staat is een zó grote club, met een dergelijk roemrijk verleden, met een dergelijke trouwe aanhang, op een enigszins professione le manier te leiden. Geen mensen met visie en durf en "audace". Ik had het over Kieboom. Nu zie je ene Gudde, schei nou asjeblief uit! Het gaat mij met om de persoon, ik ken de man niet, maar als je niet in staat bent twee zin nen achter elkaar goed uit te spreken, dan ben je toch met de man om een dergelijke club "smoel" te geven? Wat betekent het gelul over een stadion van 80.000 mensen, als je nog niet eens in staat bent ELF voetballers op te stellen die kunnen winnen?! Als er nu niet heel snel BINNEN de club een paar mensen opstaan met kunde en visie en verstand, dan zie ik het heel somber in. En die spelersgroep moest zich kapot schamen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 2