TANTE POST De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 20 januari 2009 pagina 21 In verband mei de privacywetgeving wijsl De Oud-Rotterdammer de lezers erop dat zij met het insturen van een oproepje akkoord gaan met het vermelden van hun adresgegevens in de krant en daarmee tevens in het krantenarchief op het internet IJssie piepen De foto op de voorpagina van De Oud-Rotterdammer van 6 januari komt mij heel bekend voor. Ik heb namelijk 26 jaar gewoond in de straat rechts op de foto, de Koraalstraat. Die boom voor de straat is geplant in 1945 door de Oranjevereniging Koraalstraat en is bedoeld als bevnjdingsboom. Links op de foto staan nog wat boerderijen, de weg die daarlangs loopt was de Achter weg en is in de oorlog veranderd in Erasmussingel. Net als Fred Wallast, de schrijver van het verhaal, hebben wij vroeger ook veel geschaatst op die singel. Voordal hel ijs dik genoeg was om te schaatsen gingen we de eerste dagen na wat vorst kijken of je zonder een nat pak de overkant kon halen; dit noemden we 'ijssie piepen'. Als het ijs dik genoeg was, schaatsten wij ook richting de Achlérplas. Erg span nend was het altijd of het ijs onder de Uitwegbrug al dik genoeg was, zodat we niet over de brug hoefden, maar er onderdoor konden. Op de Achterpias was het erg gezellig. Een baanveger die alsmaar riep 'centje voor de baan veger' zorgde voor goede en schone banen. De oudere jongens schaatsten nog verder en gingen via de Rotte naar Gouda, waar zij Goudse pijpen koch ten, de zogenaamde Pijpenkoppen en Krulpijpen. Deze pijpen hingen ze op hun borst (zie bijgaande foto) en dan maar hopen dat ze op de terugweg niet zouden vallen, want de pijpen waren erg breekbaar en dan zou de reis naar Gouda voor niets zijn geweest. Aad Groeneweg groenl23@l2move.nl Welk café? Mijn dank voor de vriendelijke woor den van 'Spionneur' in DOR 06-01 jl. Ik kan niet ontkennen dat ik na vijf jaar studie aardig op de hoogte ben van het wel en wee van het Rotterdamse caféleven. Eén correctie: Spionneur vermoedt dat ik duizenden kroegfoto's in mijn bezit heb en dat is natuurlijk niet waar. Wél vele honderden, en daar heb ik dagelijks plezier van bij de vol tooiing van deel 2 van mijn boek 'Rot terdamse Cafés'. Dat Tak en Schermer van het Gemeentearchief Rotterdam mij niet hebben benaderd is totaal geen punt. Ik ken beide heren goed en wéét dal zij serieus 'onbekende' foto's trachten te determineren. Zij verzetten prima werk! Ik moet eerlijk bekennen dal ik de door Spionneur geplaatste caféfoto ook met meteen herken. Wel licht is het een foto uit de jaren '50 van café 'du Lion D'or' aan de Bergweg. Toevallig was ik onlangs nét met dit café bezig en ik zie veel overeenkom sten met twee van mijn foto's. Hel spreekt vanzelf dat ik met belangstel ling reacties van lezers afwacht. Met elkaar lossen wij elk raadsel op! Joris Boddaert 010-4769060 óf 06-18849644 Holland Electro Ik las het artikel van de heer Van Dijk over Holland Electro met grote belangstelling. Een beetje nostalgie is wel leuk. ofschoon het artikel niet geheel compleet is. Ook ik heb bij genoemd bedrijf gewerkt en wel op de afdeling Export. Mijn directe chef was de heer M.Theumssen en zijn collega was heer De Boer. Het was in de beginjaren 60. Beide heren zijn uiteindelijk vertrok ken en als vervanger kwam er één per soon terug die de export ging leiden te weten de heer Oversier. die een aantal jaren later helaas dodelijk is veronge lukt. Holland Electro exporteerde naar veel landen waaronder Finland, Zwe den en Zwitserland. In Finland hadden we een agent, Zacharias Furman. In Zweden was het Olsson en Zwitserland Naeff. Wij exporteerden de stofzuigers veelal met andere merken (private labels). De namen die in het artikel werden genoemd als directie zijn me wel bekend, echter ik mis de naam van Piet van der Vorm (commercieel directeur), terwijl de heer A.M. von den Baumen technisch directeur was en uiteraard veel met de heer Van Dijk te maken had. De heer Van der Vorm was een telg uit de bekende Rotter damse familie. De jonge Egon von den Baumen heb ik goed gekend. Naar mijn mening was hij toen verkoopleider "binnenland" en ook betrokken bij PR-campagnes en ontwikkeling van foldermateriaal. Hij was overigens een goed en bekend ij shockeyscheidsrechter. De heb vijfjaar bij Holland Electro gewerkt en daar het vak Export geleerd dat later in mijn carrière een grote rol bleef spelen. Jammer dat zo'n goed be drijf (toen) het toch met kon volhouden en failliet moest gaan. Het afgebeelde model stofzuiger was de DM 3.4 of 5 met chromen kappen. Marius H. Riethoff m.riethoff6@chello.nl Geachte redactie Wat heb ik weer genoten van het prachtige verhaal over de winter van 1962/63. De herinneringen komen vanzelf boven borrelen. Zeker over mijn eerste schaatsles, Ik was ongeveer 5-6 jaar 1953/54) toen ik mijn eerste les kreeg van mijn zus op de Maurits- singel, want daar woonden we vlakbij. Eerst moesten de schaatsen goed onder de schoenen. Nou dat viel niet mee. Het waren schaatsjes met leren riem pjes (leeftijdgenoten weten wel wat ik bedoel). Toen de schaatsen eindelijk vast zaten, krabbelde ik, geholpen door mijn zus, overeind en na heel veel gewiebel stond ik eindelijk rechtop, maar o wonder de schaatsen zaten gelijk overdwars dusopnieuw, want met schaatsen zo aan je voeten lukt het echt niet. Schaatsen uit, weer aan en ja hoor, de tweede poging kon beginnen Opstaan lukte nog steeds niet alleen, maar na veel heen en weer gezwaai stond ik rechtop. Ik wilde mijn benen uitslaan (dat moest), want anders lukt het niet. Nou zeker bij mij met, binnen de kortste keren stond ik weer op mijn schoenen met aan iedere kant een schaats. De heb nog steeds veel bewondering voor het geduld van mijn zus, want we gmgen toch weer voor les drie. De lol ging er wel een beetje af. want we kregen het steeds kouder en haar vingers waren bijna bevroren van steeds die bandjes vast maken Maar ze gaf het met op. Eindelijk ging het wat beter, maar als je zo bezig bent, vliegt de tijd. dus toen ik eindelijk een beetje aan haar hand kon mcekrabbe- len. moesten we naar huis. We zouden de volgende keer de les vervolgen. Maar zoals zo vaak 's winters ging het plotseling dooien en het is altijd bij die les gebleven. Najaren kwam de winter van 1962/63 waar Fred zo prachtig over schreef. Ik kreeg voor mijn verjaardag kunstschaatsen. Een maand eerder dan de grote dag (ik ben in de cember jarig en kreeg ze in november, want toen begon de strenge winter al) en de ijspret kon beginnen. Heerlijk, overal kon je schaatsen, maar mijn vriendin en ik hadden een abonnement voor de ondergespoten tennisvelden van de Nenijto tegenover Diergaarde Blijdorp. Dus wij gingen voor super- gezellig en veilig, want daar kon je niet door het ijs zakken en reed je ook niet in een wak. Wat was het daar leuk. Ook over die tijd alleen maar leuke herinneringen. Maar de tijd gaat door. Ik kreeg verkering met een jongen (nu al vele jaren mijn man) en die hield gelukkig ook van schaatsen. We kregen een dochter en ja hoor, ook vanaf haar zesde jaar heerlijk geschaatst en ook zij kreeg verkering met haar huidige man die ook van schaatsen houdt. Inmiddels zijn we de trotste opa en oma van een kleindochter en u raadt het misschien al; die stond woensdag 7 januari 2009 ook voor het eerst op schaatsen. Geweldig! Niet zoals deze oma op schaatsen met leren bandjes, maar op schaatsen van deze tijd. Ik ben mijn zus nog altijd dankbaar dat ze zoveel geduld met me heeft gehad, want dat viel niet altijd mee. Het was voor mij een tijd om nooit te vergeten. Ik hoop voor de schaatsliefhebbers dat het nog lang zo mag blijven vriezen. Voor iedereen nog heel veel winter- en schaatsplezier. Een grote fan van jullie blad Corrie Gorissen Geachte redactie Uw 'Door de lens van Hartog-rubriek' in De Oud-Rotterdammer volg ik intensief. 'Op de Voet', zou ik bijna zeggen. In de tekst rijen feiten zich aaneen, maar ik mis tegelijkertijd de fotograaf zélf. U zegt in uw aankondi ging dat Henk Hartog een 'toffe peer' en bovenal een 'zeer gewaardeerd stadsfotograaf' was. Dat zal waar zijn! Bij het naderende, vrij plotselinge afscheid van André van der Louw als burgemeester, was het Henk Hartog die met de pet rond ging bij de Rot terdamse persfotografen. En er daarna voor zorgde dat die fotografen tijdens de grote afscheidsreceptie een flink aantal flessen goede wijn konden aanbieden. Die in dozen, door een bode die daar een steekkarretje bij gebruikte, de overvolle Burgerzaal werden ingereden. De banden tussen burgemeester Bram Peper en Henk waren, ik zou bijna zeggen: nóg inniger. Henk was Pepers 'eigen fotograaf'. Vooral tijdens beslo ten bijeenkomsten en recepties wilde Peper altijd Henk Hartog als fotograaf om zich heen zien. "Ga ik lekker vanuit de Rochussen- straat met de metro naar de Coolsin- gel", lachte Henk. "geen parkeerpro blemen en ik kan zelf ook nog een pilsje nemen!" Geloof maar dat Henk veel kennis had van wat er allemaal op dat stadhuis gebeurde."Dat wil je niet weten. Hans." En inderdaad: details kreeg je nooit. Hans Keijzer Kerstbomenjacht In de laatste twee kranten van De Oud-Rotterdammer kwam ik zoveel herkenningsverhalen legen, ontzettend leuk. Ook de kerstbomenjacht in de jaren 60. Ongeveer tot 1966 deed mijn broer daar altijd aan mee. Wij woonden in de Deensestraat en bij mijn ouders in de kelder op 19b mochten de kerstbomen altijd verstopt worden. Op oudejaarsavond werden ze in het midden van onze straat met benzine in brand gestoken. Ik weet dat er altijd vechtpartijen waren met jongelui uit Spangen en het Witte Dorp. Mijn broer is helaas overleden, dus ik kan daar niets meer over vragen. Zijn naam is Freddy Keehnen. Mijn vader is helaas al een tijd overle den. Hij werkte in de jaren 50/60 in de melkfabriek aan de Walenburgerweg. Graag zou ik wat meer te weten komen over het werken toen daar in de fabriek en misschien kent iemand mijn vader uit die tijd. Zijn naam is Frits Keehnen. Als iemand nog wat over hen of die tijd kan vertellen heel graag. Anneke Akdemir - Keehnen 010-4229861 Militair korps Bospolderplein (2) Het militair korps waar de heer De Voogt het m de krant van 23 december over heeft woonden in zogenaamde souterrain huizen. Ik heb menig maal het ntueel van op commando opstappen op de fiets met zogenaamd gezondheidszadel gezien. Wal het korps inhield, daar ben ik nooit achter gekomen. Mijn school lag op het Bospolderplein tegenover, wat wij noemden, de muziektent, waar in de zomer symfonieorkesten en dergelijke speelden. Ook was daar het eindpunt van buslijn H. Ik woonde toen in de Willem van Zuylenstraat 15. Ik had daar geen vrienden, wel mooie buur meisjes. Annie van de Kolk cn Annie Vergouwe. Mijn vrienden woonden om de hoek in de Snoekstraat. 'Broer' en Wout Jillebos, Joop en Jaap de Wekkes, Nelis Lith, Joop de Leeuw en Piet en Henk Moret met de zusjes Wil, Marike en Roza. Leven er nog van deze groep? Mocht het zo zijn, dan hoop ik dat iemand reageert. P. Punt Past Conincstraat 19,5126 HT Gilze 0161-453362 Militair korps Bospolderplein (1) Ik ben een schooljongen van de Bospolderpleinschool en ik heb hetzelfde gezien als de heer Voogt. Op het Bospolderplein zijn inderdaad enige woningen verbouwd tot kazerne. Navraag kan mets opleveren, want het ging om een speciaal commando. Of de groep ooit is ingezet is mij met bekend. Th. Rooijers Koopvaarder 65.1625 BX Hoorn De Oude Plantage Bij het lezen van het verslag van de Hr. R. van Linschoten kwamen ook bij mij de herinneringen boven. In de Oorlogswinter, vooral die van '44 en '45 was het erg koud en was er veel sneeuw. Naast het sleeën vanaf de Nesserdijk gingen we van de hoge Honingerdijk de hol af naar de Lage Honingerdijk. Van daar probeerden we door te sleeën naar de Perenhof, waar nu het restaurant Rustwat staat. Op een dag was ik met mijn slee in het midden van de Oude Plantage. Daar was een pleintje met een waterbak en fonteinen. Daar in lag een boomstam van ongeveer 2,5 meter dik onder het ijs. Ik probeerde die op mijn sleetje te krijgen. Dat was een hele klus voor een ventje van 8 jaar. Telkens als ik een eindje gelopen had gleed hij van mijn slee af. Dat ging zo door de hele Oostmaaslaan uit. Het was een strijd de boomstam telkens weer op mijn slee te krijgen. Aan het einde van de straat stond een Duitse soldaat op wacht. Die wenkte mij dat ik bij hem moest komen. Ik deed het bijna in mijn broek. Maar wat gebeurde er. Hij zette zijn geweer in het wachthuisje en kwam terug met een stuk touw. Hij bond de boomstam vast op mijn slee. Wat een opluchting. Nu alleen de hol af van de Oostzeedijk en dan de Lambertusstraat in naar het pakhuis van mijn vader. Die vroeg gelijk hoe ik aan de boom kwam. Want als je boom stammen lussen het puin vandaan haalde, dan kwam datje duur te staan. Die hadden de Duitsers daar neerge zet. zodat de Engelsen er niet konden landen. Toen ik mijn verhaal aan mijn vader verteld had ging hij gauw de kelder in om de boom in stukjes te hakken. Om het vervolgens lekker op te stoken. Maar ik had het al warm. J. Vrooman, Oostvoome Beste redactie van De Oud Rotterdammer Terug van onze tijdens de 55 Plus Expo gewonnen Superpnjs wilden wij u bedanken voor de voor ons onvergetelijke Kerst Rijnreis. De verzorging door het personeel, het eten, de hut en niet tc vergeten onze medepassagiers, het was in een woord KLASSE. Wij zullen ook een ieder aanraden bij WT CRUISES te boeken als zij een goed verzorgde Rijnreis willen maken. Nogmaals dank en hartelijke groeten van twee gelukkige prijswinnaars. Fam. de Heer

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 11