Rotterdam moet 'Senioreiislad 2010' worden •i' Dinsdag 20 januari 2009 - Jaargang 5, nr. 2 De Oud-Rotterdammer als bindmiddel Uitgerangeerd? uitvaartwensen i vastgelegd? belastingaangifte A "Err cjffcoop vanTellingen Juweliers Oplage: 120.000 ex. MudMotterdanuner Dé krant voor de 50-plusser In 2010 moet Rotterdam uitge roepen worden tot 'Senioren- stad'. Een deel van de oudere Rotterdammers 'verzuipt' als niet wordt ingegrepen. Daarom heeft het Sociaal Platform Rotterdam (SPR) gis teren in het advies 'Witte Seni oren', uitgereikt door prof.dr. H.M. Becker aan wethouder Jantine Kriens van Rotterdam, acht ijzersterke aanbevelin gen gedaan om deelname en integratie van deze ouderen in hun eigen omgeving te bevorderen. Met 'witte senioren' worden vooral bedoeld de oorspronkelijke oudere bewo ners die in hun buurt zijn blijven wonen. Het wordt tijd dat deze vergeten groep Rotterdammers weer de erkenning krijgt die zij verdient, zo staat in hel rapport te lezen. Hoewel er ook veel overeen komsten zijn, heeft volgens de SPR de situatie van de witte senior een andere achtergrond dan die van het toenemend aantal oudere migranten. De opvallendste aanbeveling is om volgend jaar van Rotterdam 'Senioren- stad 2010' te maken. Onder het motto 'geef de witte senior zijn trots terug' pleit de SPR voor erkenning van de bijdrage van niet alleen witte, maar alle (ook allochtone) senioren in Rotterdam aan de samenleving, aan de vroegere opbouw van de stad en aan zijn of haar eventuele werk als vrijwilliger en mantelzorgen Startschot 'Seniorenstad 2010' zou het startschot kunnen betekenen voor een breed scala aan ontwikkelingen en activiteiten om de senioren weer het gevoel te geven dat zij een belangrijk deel uitmaken van de Rotterdamse samenleving. Want een opvallende conclusie uit het rapport is, dat Rotterdam thans veel meer aandacht geeft aan de jongere doelgroe pen dan aan het sociaal cultureel werk voor ouderen. Zowel de witte senioren als de oudere migranten hebben te maken met kinderen die minder tijd hebben. "Met een samenleving die minder waardering uit voor senioren en met een stad die een bijzonder sterke nadruk legt - De Oud-Rotterdammer brengt veel 'witte senioren' bi] elkaar met leuke activiteiten - op jong." Het probleem is dat de ouderen zich verder terugtrekken in hun eigen kleine netwerken en minder geneigd zijn de stap naar buiten te maken. Om dat te doorbreken doet het SPR een aantal aanbevelingen. Aanbevelingen Zo wordt voorgesteld één procent van het zorgbudget voor ouderen over te hevelen naar welzijn voor ouderen. Opgemerkt wordt dat één procent nog bescheiden is. "Het brengt het welzijnsbudget enkel terug op het niveau van twintig jaar geleden." Een andere aanbeveling is de band tussen ouderenadviseurs en huisartsen te ver sterken. De huisartsen zien op den duur alle ouderen langskomen. Niet alleen met zorgvragen, maar ze willen ook vooral een beetje aandacht. Aanpak van het bureaucratisch doolhof, waarin ouderen vaak verzeild raken, is ook hard nodig. Er zal voorts een beter beleid voor stimulering en maatschap pelijke participatie van ouderen moeten worden ontwikkeld. Iedere Rotterdamse buurt zou een professional moeten heb ben die mensen naar buiten haalt, relaties tot stand te brengt en actief laat deelnemen aan de samenleving, aldus het rapport. Daarin past ook het maken van In het voortreffelijke rapport van het Sociaal Platform Rotterdam wordt met geen woord gerept over het (particuliere) initiatief van uitgever/hoofdredacteur Fred Wallast, die eind 2005 De Oud-Rotterdammer oprichtte. "Ik ben niet zo gauw teleurgesteld, maar wil toch wel graag opmerken dat mijn gratis krant nadrukkelijk ruimte biedt aan de nos talgische gevoelens van ouderen. De Oud-Rotterdammer fungeert duidelijk als bindmiddel. De lezers laten zien dat zij nog echte Rotterdammers zijn en ze vinden elkaar als zodanig in de krant", zegt Wallast in een reactie. "Het is bepaald geen zeldzaamheid dat 'oude netwerken' na een oproepje in de krant in ere worden hersteld. Het aantal reünies dat via de krant tot stand is gekomen is niet meer te tellen. Het is jammer dat het SPR dat niet heeft opgemerkt en de sociale functie van deze krant over het hoofd heeft gezien. Iedere nieuwe uitgave van de krant is voor groepen 'witte senioren' telkens weer aanleiding elkaar op te zoeken, met elkaar in gesprek te gaan en gezamenlijk herinneringen op te halen." "Met een oplage van 120.000 exemplaren bereiken wij elke veertien dagen een enorm aantal 'witte senioren' en vormen wij, met circa 250.000 lezers in de leeftijdscategorie 50-plus, een niet te onderschatten bindende factor", meent Wallast. Deze week o.a.: Winkelen op de Schieweg - Pag 3 - Pag 9 - Pag 11 ontmoetingsplekken met elan. Ook wordt voorgesteld een zogeheten 'seniorenvoucher' in te stellen: een bon waarmee iedere Rotterdamse bewoner van boven de 65 jaar kan deelnemen aan allerlei ontmoetingsactiviteiten: van sportclub tot klaveijasvereniging, van caféterras tot concert. Door herkenningspunten in de buurt behoudt die haar vertrouwdheid. ,"Maar ook haar geschiedenis en betekenis voor alle bewoners en vooral voor de oorspronkelijke ouderen", zo staat in het rapport. Zie ook pagina Opinie Informatie Niet alleen de gemeente Rotterdam heeft de senioren tot een vergeten groep gemaakt, ook het bednjfsleven lijkt vaak volstrekt niet geïnteresseerd in de senioren, zoals blijkt uit onderstaande ervanng van mevrouw Hoogerwerf Onlangs sprak ik met een vriendin over de enquêtes waaraan wij vroeger dikwijls deelnamen. Wij vulden alles in en werkten vaak mee aan marktonderzoeken. Tegen woordig worden wij hiervoor echter nooit meer benaderd. Inmiddels ben ik erachter hoe dat komt. Bij winkelcentrum De Oosterhof word ik nog wel eens gevraagd voor een enquête. Als ze dan naar mijn leeftijd vragen en ik zeg dat ik 58 ben, vragen ze verder. Zeg ik echter mijn ware leeftijd, die ouder is. dan krijg ik meteen te horen dat ik niet in aanmerking kom als deelnemer. Toen ik eens vroeg waarom ik niet kon meedoen, kreeg ik te horen: "Oh, gewoon. Mensen ouder dan 59 zijn vastgeroest, zij veranderen hun koopge drag niet meer!" Is dat belachelijk!! Juist de actieve ouderen, met méér vrije tijd en vaak (klein)kinderen, vormen een héél belangrijk deel van de consumptiemaat schappij en zijn zeker niet uitgerangeerd. Mevr. J. Hoogerwerf Voor een uitvaart op maat, conform uw wensen Van Der Spek Heeft u UW 010-447 99 OO www vanderspekuitvaait.nl Kijk op www.uitvaartwilsverklaring.nl gedaan 8 I I Fiscoop goed advies 9S voor een lage prijs. www.fiscoop.nl 'f* www.flscoop nl Inruilactie oud goud Hoogste prijs Nf voor uw oude goud Slinge 159 Keizerswaard 93 010-4100422 010-4792802

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 1