Ex-neon monteur Jan Kooijmans opgespoord door latere politiecollega's De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 20 januari 2009 pagina 17 De winter van '78-'79: Glijden, glijden en nog eens glijden Velen verlangen naar een koude winter met veel ijs, maar dan bedoelen ze vast niet de winter van '78-79, toen Ne derland door ijzel dagenlang bedekt was met een dikke ijs laag. Maar wat was het ineens gezellig in tram en bus: geen half slapende, chagrijnig voor zich uit kijkende reizigers maar veel gepraat en gelach over wat iedereen meemaakte aan glijpartijen en (bijna-)ongeluk- ken. En bij dat laatste kan een kleine auto grote voordelen hebben Hel begon op een zondagavond. Ik woonde in Ommoord; mijn vriend moest naar Zuid. Vanuit de flat konden we de weg zien met de voortkruipende wagens. Na veel getwijfel besloot hij het erop te wagen en naar Zuid te rijden, want: "Ze zijn nu vast wel aan het strooien." En inderdaad, later belde hij dat hij vrijwel de hele weg - op flinke afstand - achter een strooiwagen aan had gereden. En dan naar mijn werk in het centrum. Ik kan me twee ritten goed herin neren. Een keer met de bus, die in ieder geval één dag reed. De bus was overvol, het ging traag en op de Bosdreef stonden we uiteindelijk helemaal stil. Aan het eind van de Bosdreef, bij de kruising met de Boezembocht, waren vijf bussen gestrand die kris-kras door elkaar stonden op het licht hellende kruispunt waar ook nog een flauwe bocht in was. Er moest gewacht worden op een vrachtwagen met zand, maar ja, alles stond vast dus die kwam er ook niet door.Over die weg alleen al deden we twee uur; gelukkig hield de chauffeur de stemming er aardig in. Verradelijk Later was er nog een periode waarin het al dooide, maar het telkens glad werd na wat regen op de nog bevroren grond; ook waren er dagen dat het alleen op sommige open plekken glad was en verder niet. Op zo'n dag reden we naar het Zuidplein en het was nergens glad; bovendien hebben die plekken een bepaalde schittering en die zie je weldachten we. Tot we bij een stoplicht kwamen waar enkele auto's voor 'rood' stonden die wel érg snel dichter bij kwamenhet was daar spek- en spekglad. Bert wilde naar de andere baan. maar daar stonden inmiddels ook al auto's, dus hij kon niets anders dan proberen over de streep tussen beide rijen door te rijden/glijden. We kwamen tot stilstand, akelig dicht bij de auto's naast ons. En terwijl we nog bijkwamen van de schrik zagen we verderop een auto in volle vaart 360 graden in het rond draaien op nét zo'n onzichtbare, verraderlijk gladde plek. Weken later reden we er weer en zagen we hoe smal de rijbanen waren en hoeveel geluk we hadden gehad dat beide rijen niet te dicht op elkaar stonden. En dat we zo'n kleine, smalle Mini hadden... Els Beekmans - Met deze folder presenteerde Van de Broeke zich in de jaren vijftig van de vorige eeuw Illustratie en foto's collectie Han van de Broeke - MIJMERZUIDHOEKJE «MSÏ beschreven melkboer van de hoek Leeuwensteinstraat en Paul Kru- gerstraat in de Afrikaanderwijk. Marijke woont m Canada en Ans, die tien maanden per jaar in Cali- fomië woont, is bij haar op bezoek geweest. Om het verhaal compleet te maken: Ans van de Broeke was echtgenote van de helaas overleden Louis Groflfen, zoon van Toon Groffen, eigenaar van de bekende sigarenzaak op de Groene Hilledijk, annex Feyenoordshop (met vestigingen in De Kuip en op Coolsingel) en reisbureau Megga. - Als Han van de Broeke de toren zoals deze van de t, maakte hij graag foto's van de omgeving, omgeving in de Riederbuuit - Collegiaal Hernieuwd contact ontstond door het artikel na ruim veertig jaar ook tussen Han van de Broeke en Guus Patings van het gelijknamige loodgieters- en zmkbedrijf uit de Oranjeboomstraat 219. Op een keer moesten Patings en Van de Broeke senior samen de torenspits van de Beukendaalkerk op. Het lood onder het kruis was opge waaid en had een deel van het neonkruis vernield. Patings zette het lood vast en vervolgens hielp hij collegiaal bij het vervangen van de neonverlichting. Toen hij dat thuis vertelde, kreeg hij van zijn vader op zijn mieter. Niet omdat Gum behulpzaam was geweest, maar omdat hij zijn veiligheidsgor- 1 del niet had vastgeklikt toen hij op j de klimijzers van de toren stond. Vader Patmgs had beneden met een verrekijker staan kijken naar 1 het werk van de twee. Ook voormalig hopman van de scoutinggroep St.-Franciscus, inmiddels 84 jaar, reageerde vanuit Nijmegen. Hij schrok bij het lezen 1 dat Frans en Piet van Hulst, ook actieve scouts, waren overleden. En meldde dat hun zus en in de jaren vijftig akela bij de padvin ders, Bep van Hulst, in Portugal heeft gewoond en nu terug is in Rotterdam. Han van de Broeke tot slot: "Als zus Ans weer twee maanden in Bolnes woont, gaan zij, Bep en ik Theo Amz in zijn woonplaats opzoeken." Het blijft verbazingwekkend hoe snel iemand is opgespoord als De Oud-Rotterdam mer de trom roert. De rubriek van 23 december handelde voor een deel over groene neonlichtkruizen, die Han van de Broeke voor het bedrijf van zijn vader monteerde en onderhield op onder meer de torenspits van de Kruisvindingkerk op de hoek Beuken- daal en Breeweg. Hij zou vreemd zijn als er geen reactie zou komen. Han kreeg ze bin nen, ook eentje uit Westmaas van ex-collega Jan Kooijmans. De 73-jarige geboren en getogen Rotterdammer werd door ex-politiecollega's attent gemaakt op het verzoek 'tot opsporing'. Na zijn dienstverband bij Technisch Bureau Electro-Motor van Van de Broeke trad Kooijmans toe tot het Rotterdams politiekorps en werkte onder meer als wijkagent in IJsselmonde. Uiter aard werden per telefoon herinneringen opgehaald en Kooijmans en Van de Broeke spraken af er een thuisvervolg aan te geven. In het stuk van 20 december staat bij een van de foto's dat Han van de Broeke poseert naast de toren spits van de Kruisvindingkerk. Onjuist, het is Joop van Fennema, die dertig jaar bij Van de Broeke in dienst was. Han van de Broeke maakte die foto met daarop ook nog een stukje van zijn broekspijp. Op een andere foto werkt een monteur op de torenspits van de Heilig Hartkerk in Schiedam. Van de Broeke dacht in hem Jan Kooijmans te herkennen, maar hij en Kooijmans zijn er vrijwel zeker van dat Joop Bucher(?) voor de lens stond. Destijds woonde de monteur aan de Riederlaan. Van de Broeke: "Jan Kooijmans beklom wel de Kruisvindingkerk en de kerk in Groenlo. Ik hoop van - Han van de Broeke maakte deze foto vanaf de punt van de torenspits van de Beukendaalkerk van collega-monteur Joop van Fennema - hem meer details te vernemen. Jan heeft een goed geheugen en weet zich veel te herinneren." Overigens hoopt Han van de Broeke ook iets te vernemen over Joop Buchnerf?). Het is bekend dat door de tijd heen herinneringen vervagen en namen wel eens door elkaar worden gehaald. Een paar van die hiaatjes zijn na lezing van de column opgehelderd door betrok kenen. Zo was niet Bep van Hulst van de Klosstraat, maar zus Ans van de Broeke bevriend met Bep Scheffers, dochter van de bekende banketbakker van de Polderlaan. Koekkruimels Als anekdote geeft Han van de Broeke mee: "In onze kindeija- ren speelden we op zondag in de bakkerij wel eens tikkertje of weg kruipertje. Broer Kees Scheffers deed op een keer balong met de bakfiets van de bakkerij, kon niet op tijd remmen en knalde frontaal tegen een stelling met verse koekjes. Alles viel in brokken op de grond. Kees kreeg flink op zijn kop van pa Scheffers. Voor jongens van de Ambachtschool aan de overkant was het incident prettig, want ze smulden volop van verse koekkruimels." Ans van de Broeke heeft ook nog steeds contact met Marijke Luypen, dochter van de eerder

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 9