Nieuwe bestemming voor molenstomp De Hoop in Overschie Speurtocht Bertus de Reus naar Harmonie Excelsior Rotterdam succesvol De Oud Rotterdammer - - Krant voor de 50-plusser Dinsdag 20 januari 2009 pagina 15 - Het kon druk zijn bij de ijsclub Thialf met op de achtergrond de bebouwing van de Hordijk - Pret op de schaats bij ijsclub Thialf Diverse attente lezers, onder wie Rotterdammer Teun Gelderblom en Kees Schilperoord (c_schil- peroort@zonnet.nl 0341-551803) uit Harderwijk, stelden terecht vast dat twee fotobijschriften in RW's mijmerZUIDhoekje van twee weken geleden door de opmaakafdehng abusievelijk verwisseld zijn. Schilperoord stelt: 'De in het artikel genoemde kruidenier Jan Bakker was een klasgenoot van de lagere school. Wat in de column het schoolgebouw genoemd wordt aan de Reyerdijk 123, was sinds 1933 een kerkgebouw voor de Hervormde Wijkgemeente West-IJsselmonde en wel totdat de Groenetuinkerk gebouwd was als onderdeel van IJsselmonde.' Hij vult aan: 'Ongeveer honderd meter westelijk naar links stond aan de Smeetslandsedijk een drieklassige openbare lagere school. Deze is in 1933 gesloten en de leerlingen werden daarna met een schoolbus, vanaf café Sport op hoek van Hordijk en Dordtsestraatweg, naar en van de school in IJssel- monde-dorp vervoerd. De oude school werd getransformeerd tot wagenmakerij voor de firma Van der Schee, maar is in 1942 verwoest door Engelse bommen verwoest.' En: 'Veel oudere IJsselmondenaren zullen ongetwijfeld met genoegen terugdenken aan de tegenover het kerkgebouw gelegen ijsbaan Thialf die bijna jaarlijks veel pret gaf bij het schaatsen van rondjes. Rondjes rijden gebeurt nog dagelijks, maar dan op de tegenoverliggende grote verkeersrotonde bij Kreekhuizen door auto's'. - Cafe Sport was het verzamelpunt voor kinderen om met de bus naar hun school in IJsselmonde-dorp te worden vervoerd Foto's verzameling Rein Wolters - De al jaren in verval verke rende stomp van stellingmolen De Hoop aan de Delftweg in Overschie krijgt een nieuwe bestemming als bedrijfspand. Daarmee wordt een rotte kies opgevuld in de lintbebouwing langs de Delftse Schie. Naast de molen verrijst een futuris tisch ogend bedrijfspand. Het Rotterdamse architectenduo ir. Victor Veldhuijzen van Zanten en ir. Minke Oosterbaan hebben in opdracht van Azzam en Ingrid Ali-DIB een fraai ontwerp gemaakt Dit meldt een voorlichtingsbord naast de met steigers en beschermdoek ingepakte stomp. Aannemer van de bijzonder klus is bouwbedrijf Bakker te Arkel. samen - Nu nog volop in de steigers en ingepakt, straks is de molenstomp een fraai bednjfs- pand Foto De Oud-Rotterdammer - met het Roosendaalse constructeurbe- dnjf Maters en de Koning. Op 18 mei 1972 legde de vijfjarige Willem Claeszoon van Harmeien onder toeziend oog van zijn vader, molenaar Claeszoon van Harmeien, de eerste steen ter vervanging van een oude houten molen. In 1860 kwam de molen in handen van de familie Speelman. De wieken van de stenen bovenkruier draaiden lustig, want de zaken gingen goed. Zo goed zelfs, dat veertig jaar later besloten werd tot het bouwen van een maalderij met pakhuis op het vlietland langs de Delftse Schie tegenover de molen. De molen bleef in bedrijf, in hoofdzaak voor opslag. Bij beschietingen in de eerste dagen van de Tweede Wereldoor log raakte De Hoop zwaar beschadigd. Ondanks herstel van het wiekenpand bleven sommige inslagen zichtbaar tot aan het moment van restauratie. In de jaren zestig ontstond voor de molen een nieuwe bedreiging. De Hoop stond precies in het verlengde van de startbaan van de op 1 oktober 1956 ge opende luchthaven Zestienhoven. Door toedoen van een actiecomité onder leiding van mevrouw S.M Krijgsman, voorzitter van de wijkraad voor Over schie, werden delen van de molen en het oude binnenwerk gebruikt om aan de Overschiese Kleiweg een nieuwe te bouwen. Op 30 september 1972 is deze onder de naam De Speelman feestelijk opengesteld en sindsdien ook weer kleinschalig actief. Bertus Harmonievereniging Excelsior Rotterdam heet nu Rotterdams Symfonisch Blaasorkest. Bertus de Reus uit Zwijndrecht is uit de droom: de muziekvereniging waar hij en zijn vader vele jaren lid van waren, bestaat nog steeds. Niet meer onder die naam, maar al geruime tijd als het Rotterdams Symfonisch Blaasorkest. Zijn oproep in de De Oud-Rotter dammer van 14 oktober had succes. De 49-jarige Rob van Brugge uit Overschie was acht jaar toen hij op - Vader Wim de Reus was mim vijftig jaar actief bij Harmonievereniging Rotterdam - aanraden van vader en zoon De Reus lid werd van het orkest. "Nu speel ik niet meer, maar ik denk nog vaak terug aan het plezier dat we hadden en vooral aan wat ik in die tijd geleerd heb." Rotterdammer André te Wiel is vanaf 1966 lid van het orkest en meldt dat onder dirigent Dick Verhoef druk gerepeteerd wordt voor een concert vanwege het honderdjarig bestaan van de muziekvereniging. Hij trad 35 jaar geleden in het huwelijk met kla- rinettiste Gerda Takkenberg, dochter van een destijds héél bekende kapper uit de Rosestraat. Ria Wijntjes reageerde ook dat de vereniging nog steeds bestaat, zij het in afgeslankte vorm. "De harmonie was een begrip in Rotterdam en als zo velen heb ik vaak genoten van de prachtige uitvoeringen van Excelsior." De door Bertus de Reus gememo reerde Gerry Schiller meldde zich eveneens. Sinds haar trouwen heet de Rotterdamse Gerry Desdjardijn- Schiller en ze speelt al meer dan vijf tigjaar in het orkest, dat nu bestaat uit vijftien spelende leden. Haar zoon Roene, saxofonist, is er eentje van. Uit het Duitse Kaltental kwam een reactie van Freek Mestrini, die en kele jaren dirigent bij de harmonie is geweest. Daarnaast was hij musicus bij de Marinierskapel "In 1973 ben ik bij het korps weggegaan om in Duitsland in de muziekindustrie te gaan werken." Bertus de Reus kreeg ook reacties van verschillende muziekgroepen en orkesten om bij hen te komen spelen. Binnenkort wordt een afspraak gemaakt voor een reünie: Wie belangstelling heeft kan dit melden via lw.de.reus@wanadoo.nl De Hoop was in volle glone opgetuigd toen de Tour de France-karavaan 8 juli 1954 de Delftweg passeerde Foto verzameling Rem Wolters

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 8