De ramp duurde veel langer dan die ene nacht KRANSLEGGING en officieel bezoek 1953 www.watersnoodmuseum.nl Watersnoodramp HERDENKING PIET MEERMAN m Maandenlang speelden eb en vloed beangstigende rol „Natuurlijk zat de angst er goed in. Als het vloed was, hield je je hart vast. Als het water maar niet weer zou komen. En nog hoor, als je de ramp hebt meegemaakt, blijf je op je hoede. Dat gaat er niet meer uit." Van boven naar beneden en van links naar rechts: Zuidhoek (vanuit de stad richting Zuidhoek en Onderdak), Capellestraat vanaf Nieuwe Haven (vooral de smalle straatjes hadden het zwaar te verduren in de rampnacht), Westbrug (met zicht op wat later poortambacht zou worden), Vrijpoortje (ingestort door kracht van water), Huisje ad Stenen Dijk, Bezoek prins Bernhard, die bevolking Zierikzee opriep tot evacuatie en de Weg richting Nieuwerkerk/ Capelle. Tot slot 't Vrije in Zierikzee. Waar de vaten vandaan kwamen kan Meerman zich niet herinneren. Wel de chaos in de vele straten en de puinhoop met veel huisraad. zierikzee Voor veel mensen, die de Watersnoodramp niet heb ben meegemaakt, is het beeld dat de catastrofe één nacht heeft geduurd; de nacht van 31 januari '53 op 1 februari. Met foto's van Piet Meerman uit Haamstede (vroeger inwoner van Zierikzee) blijkt dat de ramp vele maanden duurde. Met kapotgeslagen dijken speelden eb en vloed lange tijd met het verwoeste eiland. Piet Meerman (84) is vooral bekend als de man, die samen met Kees Koopman en Peter Hossveld een zender bouwde en drie dagen na de ramp verbinding met de rest van het land wist te leggen. Eerst zend amateurs en later de hulpdiensten. „We gebruikten de zender ook om de Dakota's te vertellen op welke plaatsen ze brood en boten kon den droppen. Dat ging niet altijd goed." Meerman werkte voor Welte vreden, de elektronicazaak in Zierikzee. En was een enthousiast fotograaf. Maar pas in april - twee maanden na de ramp - ging hij met zijn camera het eiland over en legde de verwoestingen van de ramp vast. Aan de hand van zijn foto's vertelt hij erover. Geëmotioneerd: „Tussen alle rommel zagen we kin- derledikantjes. Sony hoor, maar ik vind het nog zo verschrikkelijk". Op verzoek van WereldRegio heeft Meerman foto's bij elkaar gezocht. Voor hemzelf hoeft hij niet zo nodig op de voorgrond. Het raakt hem nog teveel en steeds meer naar mate hij ouder wordt. Als 28-jarige man maakte hij de foto's, zich nog niet realiserend hoe bepa lend de ramp in zijn verdere leven zou zijn. Op de foto's is de kracht van het water te zien. Vooral in de smalle straatjes van Zierikzee baande het water zich een weg door de huizen opzij te drukken. Foto's die tonen dat maanden na de ramp Zierikzee nog een spookstad was. Want het was prins Bernhard die persoonlijk kwam melden, dat er geëvacueerd moest worden. Veel huizen waren onbewoonbaar. Veel inwoners kwamen in het Rotterdamse Ahoy terecht, waar ze werden toegewezen aan opvang- gezinnen. Ook in de dorpen was niet te wonen. De overheid greep de tijd aan voor de wederopbouw. Stenen en machines werden aange voerd om de dijken te dichten. En ondertussen speelden eb en vloed hun rol. „Natuurlijk zat de angst er goed in. Als het vloed was, hield je je hart vast. Als het water maar niet weer zou komen. En nog hoor, als je de ramp hebt meege maakt, blijf je op je hoede. Dat gaat er niet meer uit." Na de kranslegging op 1 februari om °.30 uur bezoekt het officiële gezelschap het museum en wordt de nieuwe, op locatie opgenomen, DVD met: liedjes van hét prins Maurits sehoolkoor uit Middelbands met en door hen gepresenteerd. Vanaf 5 februari de expositie Ku(n)stwerken: 20 schilderijen van 250 cm van de Zeeuwse kust, bekeken vanaf de zee. Weg van de Buitenlandse Pers 5 4303 RJ Omverkevk Oi l t 64 43 82 Watersrtoodm useu m

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2009 | | pagina 2