Kabinet pakt Antilliaanse criminelen hard aan Gokwezen Italië vergeet belasting te betalen Wet tegen overlast jongeren Universiteit Leiden weert pedofiel ERVAREN EXPEDITEUR m/v ^9bsfi MISSION ©RELIEF Nederlandse hulp voor Bulgaarse kinderzorg VN wil polygamie verbieden Veel geslaagden bij januari-examen Reformatorisch Dagblad Biüri©ill3rS€l/ByI't@0l30id j zaterdag 2 februari 2008 PAGINA 0 Redactie politiek DEN HAAG - Nederland wü cri minele Antilliaanse jongeren tot ongewenste personen ver- Maren. De consequentie daar van is dat ze ons land moeten verlaten, zo is gisteren door het kabinet besloten. Dit staat in een nieuwe wet die onderdeel uitmaakt van een pak ket maatregelen waarmee het kabinet de overlast van Antilli aanse jongeren wil aanpakken. Behalve een harde aanpak van jongeren die overlast veroorza ken, gaat de overheid ook diverse programma's opzetten om de probleemjongeren aan een baan of een studie te helpen. De vorige minister van Integra tie, Verdonk, had een terugzend- regeling gemaakt voor de jonge ren. De oud-bewindsvrouw wilde Antilliaanse en Arubaanse jonge ren al om zeer kleine vergrijpen terugsturen. Daarop kwam niet alleen kritiek van de diverse poli tieke partijen, maar ook vanuit de Raad van State. Het huidige kabinet heeft besloten de wet van Verdonk in te trekken. In plaats daarvan komt een Rijks wet personenverkeer, zo kondig de minister Hirsch Ballin van Jus titie gisteren aan. Kern van de nieuwe rijkswet is dat niet alleen Nederland Antilli- anen tot ongewenste personen kan verMaren. Dat kan als de openbare orde of veiligheid in het geding is. Volgens minister Hirsch Ballin geldt de wet ook andersom, namelijk voor Neder landers die op de Antillen verblij ven. De Antilliaanse autoriteiten mogen hen ook tot ongewenst personen verMaren als ze gepakt zijn voor criminaliteit of crimi nele gelden willen witwassen. De nieuwe wet, waaraan Hirsch Ballin nu werkt, is „onaanvaard baar" voor het Overlegorgaan Ca ribische Nederlanders (OCaN), dat stelt dat een land onderda nen niet kan weren. Volgens de minister is die mogelijldieid er wel. Nederland kan ook nu inwo ners van de Europese Unie tot ongewenst persoon verMaren. Een vergelijkbare constructie wil de bewindsman ook voor Antilli aanse Nederlanders en voor Ne derlandse Antillianen opzetten. Er worden tal van projecten op gezet om schooluitval, werldoos- heid en criminaliteit van jonge Antillianen te voorkomen. Minis ter Vogelaar voor Integratie wil dat er meer samenhang tussen de afzonderlijke projecten komt. De 21 gemeenten die overlast hebben van Antillianen, hebben samen 126 projecten losse pro jecten opgezet. De nadruk moet komen te liggen op woonbegelei ding, leren en werken, verbete ring van gezinssituaties en op vang van ex-gedetineerden. Minister Hirsch Ballin laat uit zoeken waarom Antilliaanse cri minelen op dit moment onvol doende gemotiveerd zijn om mee te werken aan resocialisatie programma's. LEIDEN (ANP) - Secretaris De Jonge van de Partij yoor Naas tenliefde, Vrijheid en Diversiteit (PNVD) is niet welkom bij de Universiteit Leiden. Het college van bestuur heeft de pedoseksu eel geweerd van een studie pe dagogiek die hij wil volgen. De Jonge heeft besloten naar de rechter te stappen, liet hij giste ren op de weblog van zijn partij weten. Op die manier wil hij 'als nog toegang Mijgen tot de stu die. De commissie voor de be roeps- en bezwaarschriften had geadviseerd De Jonge toe te laten omdat een grondslag voor weige ring zou ontbreken. Het college van bestuur negeerde dat advies. Inschrijving van De Jonge bij pedagogiek zou leiden tot een „ernstige aantasting van verschil lende vertrouwensrelaties die de faculteit onderhoudt", aldus het college. RHENEN - Om hun natuurlijk gedrag te stimuleren, hebben de tijgers van Ouwehands Dierenpark in Rhenen gistermiddag prooidieren aangeboden gekregen. De dieren -wolven en een wild zwijntje- waren gemaakt van papier-maché door leerlingen van scholengemeenschap Pantarijn uit Wageningen in het kader van een maatschappelijke stage. Foto anp Ewout Kieckens ROME - Italië heeft de jacht op belastingontduikers verhevigd. Dat levert heel wat op. Veel gro ter is echter het bedrag dat het gokwezen nog aan kansspelbe lasting moet betalen. Maar daarvan maalct de overheid tot nu toe weinig werk. Vijf eeuwen geleden ontstond de loterij, onder invloed van de be roemde Genuesé admiraal An drea Doria. Hij stelde negentig kandidaten voor het stadsbe stuur en de bevollcing ging wed den wie zou winnen. Inmiddels zijn veel Italianen dol op de lotto en andere kans spelen. De laatste jaren is het gokken flink toegenomen, nadat de overheid begin deze eeuw ruimhartig vergunningen ver strekte voor bingohallen en speelautomaten. Mogelijk gokte de overheid zelf op interessante inkomsten uit de kansspelbelas ting. En inderdaad is de laatste jaren zo'n 100 miljard euro rich ting de fiscus gevloeid - op pa pier dan. Volgens een onderzoek van de fiscale politie en de rekenkamer zijn de gezamenlijke exploitan ten van het gokwezen 98 miljard euro schuldig aan niet-betaalde kansspelbelasting. Die belasting moet worden afgedragen aan het Staatsmonopolie, een staatsbe drijf dat het kansspel organiseert en verantwoording aflegt aan de ministeries van Financiën en van Economie. Ook een parlementaire onder zoekscommissie heeft zich op de zaak gestort en komt tot soortge lijke conclusies. In haar rapport schrijft de commissie ook nog dat veel organisaties die de speel automaten beheren „ongewoon" zijn. In Italië wordt daarmee „cri mineel" bedoeld. De onderzoekscommissie wijst met haar vinger naar het Staats monopolie dat niets zou uitrich ten en geen boetes zou opleggen. De verantwoordelijke ministers weigeren uitleg te geven, ook omdat geen parlementslid er tot dusverre naar gevraagd heeft, en parlementaire onderzoekscom missies in Italië geen vuist kun nen maken. De -inmiddels demissionaire- minister van Financiën heeft eenmaal lcort gereageerd voor de onderzoekscommissie. Het is de schuld van het vorige kabinet, meende de minister. De rege- ring-Berlusconi had het Staats monopolie opdracht gegeven de automaten technisch aan elkaar te Miopen, zodat het mogelijk zou zijn vanuit een controle ruimte de individuele inzet en de af te dragen belastingen na te gaan. „Dat is op een ramp uitgelo pen", vertelde de minister. „Maar wat wilt u ook met 200.000 auto maten in heel Italië?" Dat is ruim drie keer zo veel als in 's werelds beroemdste golcstad Las Vegas. En daarmee leek de kous voor de minister af. Premier Prodi liet zich over de belastingschuld in bedekte termen uit, maar waar schuwde vooral voor de onrust die op de beurs zou lamnen ont staan. Enkele concessiehouders zijn beursgenoteerde onderne mingen. Er is een politieke reden voor de stilte uit Rome. In Italië is het de gewoonte dat het bestuur van (semi)overheidsorganisaties naar politieke voorkeur wordt inge vuld. Het gaat meer om Meur dan om kwaliteit. Sommige orga nisaties hebben traditioneel een sociaaldemocratische of chris tendemocratische manager. Op andere organisaties hebben aan hangers van Berlusconi hun hand gelegd. Het Staatsmonopoüe, dat ook de tabaksverkoop regelt, is toege vallen aan de rechtse Nationale Alliantie. De directeur staat dicht bij deze partij en combi neert -heel Berlusconiaans- zijn baan met het lidmaatschap van het dagelijks bestuur van een grote tabaksproducent. Het cijfer van 98 miljard torent ver uit boven het het werk dat de 65.000 medewerkers van de fisca le politie jaarlijks ondernemen. Volgens het jaarverslag van 2006 hebben de "finanzieri", zoals de personeelsleden heten, 7000 be lastingontduikers in hun nekvel gegrepen en 15,3 miljard euro richting de staatskas kunnen overhevelen. Hoewel de politiek zwijgt over de 98 miljard, laat de rekenka mer het er niet bij zitten. Vorige week is de rekenkamer naar de rechter gestapt. Maar justitie heeft geen haast. De rechtszit ting staat gepland op 4 decem ber. OM mag zelf lichte straffen uitdelen DEN HAAG (ANP) - Het open baar ministerie kan sinds giste ren zelf lichte straffen opleg gen. Tot dusver mocht allëen de rechter dat doen. De Wet OM-afdoening, die een en ander mogelijk maakt en daarmee de rechtbanken moet ontlasten, wordt de komende tijd geleidelijk geïntroduceerd. Overtreders in de arrondisse menten Amsterdam en Den Bosch Mij gen er voor het eerst mee te maken. Het OM zal straf fen kunnen uitdelen voor straf bare feiten waarop maximaal zes jaar celstraf staat, zoals vernie ling, winkeldiefstal en rijden on der invloed. Een officier van jus titie kan dan direct een geldboe te of een taakstraf van maximaal 180 uur opleggen of iemands rij bewijs voor hooguit een halfjaar innemen. In Amsterdam en Den Bosch kan het OM eerst alleen geldboe tes uitdelen voor rijden onder in vloed. Later komen daar meer de licten en overtredingen bij en lamnen ook de andere arrondis sementen aan de slag met de nieuwe regeling. Vooral bij ge- makkelijke, vaak voorkomende strafzaken waar de verdachte de schuld of hoogte van de sanctie niet betwist, kan de wet capaci teit besparen, aldus het ministe rie van Justitie. België komt Nederland helpen in Uruzgan BRUSSEL (ANP) - België levert vanaf september voor vier maanden honderd militairen en vier F-16's om de Nederlandse militairen in Uruzgan bij te staan. Dat heeft de Belgische minister van Defensie, Pieter De Crem, gisteren bekendgemaakt. Het Belgische F-16-detachement wordt gestationeerd op Kanda har, waar ook de Nederlandse F-16's staan. Ze lamnen ook wor den ingezet voor luchtsteun aan de ISAF-militairen van andere landen in het zuiden van Afgha nistan, zoals de Britten of de Ca nadezen. Een woordvoerder van minister Van Middelkoop (Defensie) laat weten dat die „erg verheugd" is met het besluit van de Belgische regering. Nederland brengt zelf in de loop van dit jaar het aantal F-16's terug van zes naar vier. België heeft op dit moment 360 militairen in Afghanistan, vooral op de luchthaven van Kabul. Ook zitten er Belgen op het hoofd kwartier van ISAF in Kabul, in Kunduz, in Mazar-i-Sharif en in Kandahar. Mission Relief Transport is een expeditiebedrijf gespecialiseerd in het trans porteren van hulpgoederen wereldwijd. Wij zoeken voor ons kantoor in Nederland op korte termijn versterking in de vorm van: voor de afdeling verschepingen: export Vereiste Wij bieden je een afwisselende en uitdagende baan in een leuk scheepvaart en/of expeditie team met prima arbeidsvoorwaarden. Mail je sollicitatie en CV voor ervaring 15 februari 2008 naar dhr. R.M. Stolk: michel@mr-transport.nl of flexibele instelling, stuur een brief naar: qua tijd en werkzaamheden christelijke Mission Relief Transport BV,T.a.v. dhr. R.M. Stolk geloofsovertuiging Noordeinde 57,2761 BR Zevenhuizen goede beheersing van de Tel (079) 320 33 44 Engels en Duitse taal bekend met computers Kijk voor meer informatie op www.mr-transport.nl Logistieke hulp, onze missie Nederlands oorlogsboek op Duitse scholen BERLIJN (ANP/RTR) - Duit se scholen verspreiden vol gende week een stripboek om ltinderen over het na- zitijdperlc en de Holocaust te leren. Het boek, in Ne derland getiteld "De Zoek tocht", is-gemaakt door de Nederlander Eric Heuvel. "De ZoeMocht" vertelt het verhaal van Esther, een fictieve Joodse overle vende van de Holocaust. Het boek is al verMijgbaar in Nederland. Het Anne Frankcentrum in Berlijn denkt dat het in Duitsland goed zal aan slaan. „Dit is een nieuwe aanpak. We hopen dat zelfs kansarme ldnderen hierdoor geïnteresseerd raken in de Holocaust." Het 61 pagina's tellende boek wordt eerst een half jaar ingevoerd op scholen in Berlijn, daarna volgt de rest van het land. DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat Bulgarije helpen om de zorg voor lichamelijk en geeste lijk gehandicapte kinderen te verbeteren. Zo zullen deskundi gen uit Nederland de Bulgaren bijstaan een ander zorgsysteem op te zetten voor deze doel groep. De Bulgaarse autoritei ten hebben de steun verwel komd. Dat heeft staatssecretaris Tim mermans (Europese Zaken) giste ren vanuit Bulgarije gezegd na een bezoek aan het in opspraak geraakte kindertehuis in Mogili- no. Onlangs toonde een BBC-do- cumentaire de erbarmelijke om standigheden waarin tientallen ldnderen hier leven. De film zorgde voor veel commotie in Europa en ook in Bulgarije, dat sinds begin 2007 lid is van de EU. Timmermans zag gisteren met eigen ogen dat de situatie in de instelling de afgelopen maanden -sinds de uitzending van de film- flink verbeterd is. Met hulp van vooral Unicef hebben de ldn deren nu eten, kleren en medi sche zorg. Hij is onder de indruk van wat er bereikt is. „Je schrikt nog wel, maar de meest acute nood is gelenigd. Er is nog wel een lange weg te gaan", zei hij. De Bulgaren streven zelf ook naar een ander zorgsysteem voor gehandicapte ldnderen. Lange tijd dumpten ouders ldnderen met wie iets mis was gewoon in tehuizen. „Het wegstoppen van deze ldnderen, stamt uit de com munistische periode. Maar het duurt lang voordat zo'n taboe uit een cultuur weg is", aldus Timmermans. Hij vindt het al een hele vooruitgang dat over dit soort kwesties nu openlijk kan worden gesproken. De bewindsman heeft begrepen dat inmiddels al 6000 ldnderen terug zijn bij hun ouders. De Bul garen willen dat ldnderen met een handicap in de eigen omge ving worden opgevangen. Alleen als het niet anders kan, volgt op name in een instelling. Vlaanderen vindt langste straatnaam BRUSSEL (ANP) - De Bur gemeester Charles Rotsaert de Hertainglaan in Maldegem is voor zo ver bekend de langste Vlaanderense straatnaam. Dat blijkt uit onderzoek van het radioprogramma Mezzo van de Vlaamse omroep VRT. De zoektocht begon na Machten van bewoners van de Clos des Compag nons Batisseurs in Evere bij Brussel. Zij waren het beu om hun lange straat naam in te vullen in de vaak te korte vakjes van overheidsformulieren. Luisteraars kwamen vrij dag met een hoop lange namen, zoals de Paters Kraewinkels en Snij- lcerslaan en de 17de Esca- dron Lichtvliegwezenlaan, het Lodewijk Engelbertus van Arenbergplein. GENEVE (AP) - Saudi-Arabië moet polygamie verbieden. Dat heeft de VN-commissie voor de uitbanning van vrouwendiscri minatie gisteren gezegd. Polygamie druist volgens de commissie tegen de gelijkheid van de seksen in. Tevens roept de commissie Sau di-Arabië op een minimumleef tijd voor het huwelijk in te stel len, het mannelijk voogdijschap over vrouwen af te schaffen en maatregelen te treffen om het geweld tegen vrouwen in te dam men. Het strengislamitische Sau di-Arabië ondertekende in 2000 een VN-handvest over vrouwen rechten. Een slachtoffer van verMach- ting werd vorig jaar in Saudi-Ara bië veroordeeld tot zweepslagen en celstraf, omdat ze zich in een auto bevond met een man die geen familielid van haar was. Ko ning Abdullah verleende haar la ter gratie, maar de kwestie bracht de rechtsongelijlcheid van Saudische vrouwen opnieuw on der de aandacht van de interna tionale gemeenschap. Niet alle beperkingen van de rechten van vrouwen zijn in de Saudische wet vastgelegd, maar gebruiken zoals een rijverbod voor vrouwen zijn in Saudi-Ara- bië wijdverbreid. Saudische func tionarissen zeiden onlangs een aantal aspecten van het VN- handvest niet te lamnen invoe ren. De sharia zegt dat mannen vier vrouwen mogen trouwen. UTRECHT (ANP) - Van de 62 leer lingen die in januari het volledi ge eindexamen voortgezet on derwijs hebben gedaan, zijn er 52 geslaagd. Dat heeft de VO-raad, de koepel van het voortgezet ondeiwijs, gisteren bekendgemaalct. De leerlingen deden mee aan een experiment dat de mogelijk heid geeft om op meerdere mo menten in het jaar examen te doen. Het slagingspercentage (84) wijkt niet af van de reguliere examens in mei. Op elf scholen in Nederland legden 854 leerlin gen in één of meerdere vakken het examen af. Het was voor de tweede keer dat leerlingen in januari eind examen konden doen. Het pro ject meerdere examenmomen ten loopt tot en met het school jaar 2010. Gedurende die periode lamnen de leerlingen van de deelnemende scholen op drie momenten eindexamen doen: ja nuari, mei en augustus. Na af loop van het project wordt beke ken of deze vorm van flexibilise ring voor alle scholen in Neder land mogelijk wordt. „Door de meerdere examenmo menten kunnen leerlingen één of meer vakken afsluiten als zij, er aan toe zijn", zegt S. Slagter, de voorzitter van de VO-raad. Het aantal kandidaten was in januari twee keer zo hoog als een jaar geleden. „Scholen willen graag de ruimte om beter aan te kun nen sluiten bij de behoefte van de individuele leerling."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 4