Kofi Annan bereikt doorbraak in Kenia Systeembeheerder Politiek geweld Kenia is etnische zuivering Protest Harnas tegen sluiting grens Gaza Kenia vlucht Dorcas helpt! esc J Rebellen Tsjaad slaags met leger Kort „Gehandicapten ingezet bij aanslagen Bagdad" Help Dorcas helpen ulp www.dorcas.nl Steun kinderen in Igaarse tehuizen F Kom help Reformatorisch Dagblad Buitenland zaterdag 2 februari 2008 PAGINA 5 ELDORET (AP) - De Keniaanse re gering en de oppositie zijn gis teren overeengekomen de ge welddadigheden te beëindigen. Dat heeft voormalig VN-chef Ko fi Annan, die optreedt als be middelaar, bekendgemaakt. Re gering en oppositie zegden toe binnen veertien dagen een op lossing te vinden voor de poli tieke crisis. Hoe een einde zal worden ge maakt aan de twist tussen oppo sitieleider Raila Odinga en presi dent Mwai Kibaki is onduidelijk. Odinga beschuldigt Kibaki ervan de verkiezingen van eind decem ber te hebben gestolen. Kibaki heeft uitgesloten dat hij aftreedt. De internationale gemeenschap roept de rivalen op samen de macht uit te oefenen. Kibaki zei gisteren dat de veilig heidssituatie onder controle is. De oppositie moet de verkiezin gen voor de rechtbank aanvech ten, zei hij. Die hoonde de sug gestie weg. omdat de rechterlijke macht op de hand van de presi dent zou zijn. Het geweld dat Kenia teistert sinds de betwiste presidentsver kiezingen van eind december barstte gisteren opnieuw uit. Ne gen mensen kwamen om het le Akkoord Kenia Oud-VN-topman Annan weet partijen tot akkoord te bewe gen. B Binnen twee weken moet er oplossing zijn voor crisis. B Geweld gaat intussen ge woon door. ven. Een van de slachtoffers was een agent, die door een woeden de. gewapende menigte werd aangevallen. De moord op de agent had plaats in het geboortedorp van een parlementslid van de opposi tie. Hij werd donderdag in de stad Eldoret door een agent doodgeschoten. In Kenia braken bloedige rellen uit toen de kiescommissie be kendmaakte dat zittend presi dent Kibaki de winnaar was van de eind december gehouden pre sidentsverkiezingen. Het geweld heeft aan meer dan 800 mensen het leven gekost. Driehonderd duizend mensen zijn hun huizen ontvlucht. Kenia moet wellicht zijn leger inzetten om een einde te maken aan het geweld, zei de Britse staatssecretaris van buitenlandse zaken Mark Malloch-Brown giste ren. De politie heeft het vertrou wen van het volk verloren, aldus Malloch-Brown. Veel Kenianen zeggen dat de politie niet neu traal is. maar schuldig aan een deel van het geweld dat het Afri kaanse land verscheurt. De Wereldbank waarschuwde gisteren dat sommige projecten in Kenia moeten worden stopge zet als het geweld voortduurt. Volgens Wereldbankpresident Robert Zoel lick wordt het op sommige plaatsen op het platte land voor medewerkers van de bank te gevaarlijk. Zoellick zei dat de bank geen lopende pre gramma's voor aidsbestrijding of ontwikkeling stop zal zetten om druk uit te oefenen op politieke leiders. Buitenlandredactie RAFAH - Zeshonderd Hamas- aanhangers hebben gisteren in Rafah gedemonstreerd tegen de naderende sluiting van de grens tussen de Gazastrook en Egypte. De isolatie van de Palestijnen in Gaza heeft volgens hulpverle ners geleid tot een humanitaire crisis. Egyptische soldaten waren bezig met cement de gaten in de grensmuur te dichten en andere gemaakte openingen te versper ren. Sommige demonstranten staken de grens over naar Egypte en zwaaiden met Hamasvlaggen. Harnas eist medezeggenschap over de grensovergang in Rafah. die nu -in samenspraak met Isra el- door Egypte wordt beheerst. Egypte en de Palestijnse presi dent Mahmud Abbas hebben de eis van Harnas afgewezen. Hamasstrijders bliezen 23 janu ari delen van de grensmuur op, om de isolatie en misère van de 1,5 miljoen Palestijnen in de Ga za te verlichten. Honderdduizen den Palestijnen stroomden de grens over naar Egypte, om inko pen te doen. De meesten zijn te ruggekeerd. Israël had. met hulp van Egyp te. de kuststrook hermetisch af gesloten, naar eigen zeggen om de .raketaanvallen op Zuid-Israël door Palestijnse strijders te voor komen. Na de machtsovername van Hamas in Gaza zeven maan den geleden sloten Israël en Egypte de toegang tot Gaza al bij na compleet af. Kinderen in de Gazastrook be ginnen de tweede helft van hun schooljaar zonder lesboeken, doordat Israel de import van pa pier lange tijd heeft tegengehou den. Het kost nog zeker 45 dagen continu drukken voordat de boe ken klaar zijn. N'DJAMENA (ANP) - In Tsjaad zijn opstandelingen en het rege ringsleger gisteren slaags ge raakt even buiten de hoofdstad N'Djamena. Beide partijen claimden de overwinning. De generale staf meldde de volle dige vernietiging van een kon vooi van de rebellen enkele tien tallen kilometers ten noordoos ten van de hoofdstad. Woord voerder Abderaman Koulamallah van de rebellenalliantie zei tegen de BBC dat de aanval was afgesla gen. De Verenigde Naties trekken intussen alle niet-essentiële per soneelsleden terug uit N'Djame na. Het gaat om ongeveer 160 mensen. Frankrijk" stuurt intus sen 150 extra militairen naar zijn voormalige kolonie om de Franse staatsburgers te bescher men. In N'Djamena was het gisteren bijzonder stil en veel winkels wa ren dicht. Luchtvaartmaatschap pij Air France verklaarde dat de luchthaven van de stad is afge grendeld. KISUMU - Een man loopt met een doodskist achter op zijn fiets langs een controlepost van de politie in de stad Kisumu. De meeste mensen van de Kikuyustam hebben de stad inmiddels verla ten. Velen spreken over een etnische zuivering van het land. Gisteravond meldde oud-VN-topman Kofi Annan een doorbraak te hebben bereikt. Over twee weken zou er dan een politieke re geling kunnen zijn, waardoor de rust kan terugkeren. Inmiddels zijn meer dan 800 mensen omgekomen door het geweld dat na de verkiezingen uitbrak. Foto epa Katharine Houreld (AP) KISUMU - Leden van de grootste stam van Kenia, de Kikuyu, zijn met duizenden verdwenen uit de stad Kisumu. Het is de eerste stad (maar waarschijnlijk niet de laatste) die etnisch gezuiverd „Als we Kdlcuyu's vinden, slach ten we ze of verbranden we ze le vend", zegt de 19-jarige Daniel Odongo, die met een kapmes in de hand te midden van een groep mannen met roestige bij len en ander wapentuig staat. „Maar we kunnen er geen een vinden." Toen president Mwai Kibaki tot winnaar wercl uitgeroepen van de op 27 december gehouden verkiezingen, werd er gemuit in het aan het Victoriameer gelegen Kisumu. Mensen gingen de straat op, sloegen aan het plun deren en stichtten brand. De meeste inwoners zijn Luo's, het volk van oppositieleider Raila Odinga, die de verkiezingen vol gens hen ten onrechte verloor. Hun woede over Kibaki's dubi euze verkiezingsoverwinning richtte zich in Kisumu al snel op alle Kilcuyu's, die de politiek en economie beheersen. Huizen van Kilcuyu's werden in brand gesto ken, bewoners weggejaagd of vermoord. Uit politierapporten blijkt dat gedurende de eerste twee weken van januari dagelijks gemiddeld 21 bussen, volgepropt met ang stige Kilcuyu's, de stad onder po- litie-escorte verlieten. Dat komt neer op twintigduizend mensen, op een inwonertal van 504.000. Hoeveel er daarna nog op eigen houtje vertrokken zijn. is niet duidelijk. Er zijn nu nog 150 Ki lcuyu's in Kisumu, en ze kampe- ren tegenover het politiebureau, in de hoop te worden beschermd tegen moordlustige stadsgeno ten. De Kikuyu's in het kampement zijn de allerarmsten, en ze zijn gehecht aan de stad. „Als dit zo doorgaat, dan moet ik ook de stad uit", zegt Donise Kangoro treurig. De 50-jarige handelaar heeft twee dagen niets gegeten, woont al twintig jaar in Kisumu en heeft twee kinderen. Hij is ge trouwd met een vrouw van een andere stam, de Luyha. Zijn vrouw en kinderen vluchtten na dat het geweld losbarstte, maar Kangoro bleef achter. Hij heeft de boze oppositieaanhangers ge zien die de huizen van zijn me- de-Kilcuyu's in brand staken, hij hoorde de berichten van massa slachtingen van stamgenoten verderop in het land. Maar toen hij vijf dagen geleden eenmaal de joelende massa achter zijn bu ren aan zag gaan, besefte hij dat er geen genade bestond en ging hij ervandoor. Geld, voedsel, kle ren en handelswaar, alles liet hij achter. In heel Kenia zijn volgens de re gering meer dan 300.000 mensen op de vlucht geslagen of gejaagd. De zuivering is een feit: de hele etnische kaart van Kenia, eens een kosmopolitische mengel moes, kan opnieuw getekend worden. De Amerikaanse Afrika- gezant Jendayi Frazer sprak woensdag van „een duidelijk ge val van etnische zuivering" in de Riftvallei. Toen de moorden in Nakuru en Naivasha eenmaal begonnen, vermoedde Dorothy Atieno al dat een opeenvolging van wraak ontketend was. De moord in Nai robi op een parlementslid van de oppositie was de laatste aanzet. „Ik heb een Kilcuyuvriendin ge beld om te zeggen dat ze onmid dellijk de stad moest verlaten", zegt ze stilletjes, wriemelend met haar gelakte nagels op een paarse jurk. „Gelukkig was ze al gevlucht." Op de school waar Atieno les geeft was ongeveer de helft van de 1200 scholieren Kikuyu. Na de verkiezingen verdwenen ze, en nu is er niet een meer over, ver telt ze. In een van de ergere uitbarstin gen gingen de Kikuyu's achter negentien Luo's aan. Ze vlucht ten een huis in de krottenwijk Naivasha in, dat daarop in brand werd gestoken. Iedereen kwam om, inclusief de baby's die erbij waren. Odongo zegt dat het die ge beurtenis was die hem zo kwaad op de Kikuyu's maakte. Door de hele stad zijn nu zwartgeblaker de huizen, als rotte tanden in een verder gaaf gebit. Veel van die Kikuyuhuizen zijn geplun derd en gesloopt door buren die soms tientallen jaren in vrede naast hun Kilcuyuburen hebben gewoond. Kinderen spelen in de ruïnes waar misschien nog een aantal foto's in de modder herin neren aan de mensen die hier eens woonden. De 6-jarige Niclcy Ocheng van de Luostam vertelt hoe hij twee boeken uit het huis van zijn vriendje Maina meenam. Ge vraagd of Nicky ooit nog met Maina -een Kikuyu- zal spelen, antwoordt hij: „Alleen als Raila president wordt." Uw auto én caravan in vertrouwde handen Kalis 110 - tel. (0187) 48 72 19 Numansdorp 10-let(0186) 65 33 75 ismanenkalis.nl Uganda kan „binnen maand" vrede hebben JUBA (ANP) - Een alomvattend vredesakkoord voor het conflict in Noord-Uganda ligt binnen handbereik. Binnen een maand lean er overeenstemming be reikt zijn, verklaarden vertegen woordigers van de Ugandese re gering en een woordvoerder van de rebellengroep Leger van de Heer (LRA) gisteren tegen het ANP. De vredesonderhandelingen zijn woensdag van start gegaan in cle Zuid-Sudanese stad Juba. Ze had den ruim een half jaar stilgele gen zodat de regering en on derhandelaars van de rebellen een rondgang konden maken langs vluchtelingenkampen in Noord-Uganda, om de me ning van de bevolking aan te ho ren. Het voorlopige staalct-het-vu- ren, dat al sinds medio 2006 van kracht is en geregeld ver lengd wordt, is wederom ver lengd. „Ik denk dat we de vredeson derhandelingen deze maand kunnen afronden", zegt Krispus Ayena Odongo namens het Leger van de Heer. Het conflict in Noord-Uganda duurt al ruim 21 jaar en heeft aan tienduizenden mensen het leven gekost. Buitenlandredactie BAGDAD - Twee geestelijk ge handicapte vrouwen zijn giste ren in Bagdad gebruikt voor aanslagen op twee dierenmark ten, waarbij in totaal 73 doden en bijna 170 gewonden vielen. De vrouwen droegen bomgor- dels die van afstand tot ontplof fing werden gebracht. Een Iraakse legerwoordvoerder in Bagdad zei dat de vrouwen het syndroom van Down hadden. De meeste doden (46) vielen op de Al-Ghazlhuisdierenmarkt in het centrum van de stad, waar een van de twee vrouwen werd opgeblazen. Zeker honderd men sen raaiden bij deze aanslag ge wond. Twintig minuten later werd de tweede aanslag ge pleegd, op een vogelmarkt in de overwegend sjiitische wijk Nieuw-Bagdad. Daarbij vielen ze ker 27 doden en 67 gewonden. De mobieltjes waarmee de bommen tot ontploffing werden gebracht, werden later aange troffen. Ryan Crocker, de Amerikaanse ambassadeur in Irak, zei in een interview dat de aanslagen aan tonen dat al-Qaida „een andere, dodelijke manier" heeft gevon den om Irak te destabiliseren. Crocker zei dat al-Qaida bescha digd is, maar kennelijk nog steeds in staat en vastberaden om aanslagen te plegen. De am bassadeur zei ook dat Iran op standelingen in Irak van wapens en explosieven voorziet. De ravage door de klap was enorm. Terwijl reddingswerkers ledematen en bezittingen van slachtoffers borgen, lag het hoofd van de dader in een grote plas met bloed midden op de marlet. De chaos bemoeilijkt het identificeren van de slachtoffers. De Al-Ghazlmarlct is de afgelo pen jaren vaker het doelwit ge weest van een aanslag. In novem ber ontplofte er een bom in een last met vogels. Toen vielen er zeker vijftien doden. De gecom bineerde aanslag is de bloedigste in Bagdad sinds april vorig jaar, toen er bij een autobomaanslag 116 mensen omkwamen en 145 gewond raakten. Sinds november zijn in Irak ze ker vier aanslagen gepleegd door vrouwen. Het is in Irak taboe om vrouwen bij gevechten te betrek ken. In het westen van Kenia zijn honderdduizenden mensen gevlucht voor het geweld dat na de verkiezingsuitslagen is losgebarsten. Talloze mensen hebben al hun bezittingen verloren, doordat huizen in brand zijn gestoken. Dorcas wil onmiddellijk in actie komen voor de slachtoffers. Op korte termijn zal onder meer voedsel worden uitgedeeld. Giro 2500 t.n.v. Dorcas in Andijk o.v.v. Noodhulp Tijd voor een r 1 li l nieuwe baan? www.stabiplan.nl/vacatures Stclbiplcin ^5 „Laptops Duitse minister ontvreemd" BERLIJN (AP) - Uit de woning van de Duitse minister van Justitie, Brigitte Zypries, zijn twee lap tops gestolen. Dat meldt de krant Berliner Morgenpost in zijn zaterdageditie. De dader of daders lieten geen sporen na, al dus de krant. Het betrof een goed voorbereide actie, die mo gelijk ten doel had elektronische gegevens van de politica te pak ken te krijgen. Op het tijdstip van de inbraak werd de woning niet bewaakt. „VS en Polen eens over raketschild" WASHINGTON (AP) - De Poolse van Buitenlandse Zaken, Radek Sikorski, heeft gisteren een prin cipeakkoord met de Verenigde Staten gemeld over de Ameri kaanse plannen om een raketaf- weersysteëm te plaatsen op Pools grondgebied. De veiligheidskwes ties zullen worden opgelost, zei Sikorski. Romney spreekt weer eigen vermogen aan WASHINGTON (ANP) - De Repu blikeinse presidentskandidaat Mitt Romney trekt opnieuw de portemonnee om zijn verkie zingscampagne drijvende te hou den. Tientallen miljoenen dollars spendeerde de gewezen zaken man en gouverneur van Massa chusetts al uit eigen zak om zijn politieke droom te verwezenlij ken en het einde is nog niet in zicht. Hij bereidt een nieuwe re- clameblitz voor. Volgens ingewij den hangt er een miljoenenprijs kaartje aan. Spoorwegstakingen in Hongarije en Roemenië BOEDAPEST (AP) - Vrijwel alle treinverkeer in Hongarije heeft gistermorgen door een staking van een van de grootste spoor wegbonden stilgelegen. Met de werkonderbreking wilde de bond voor conducteurs, verkeerslei ders en technisch personeel van de Hongaarse Staatsspoorwegen (MAV) looneisen kracht bijzetten. Vrouw Milosevic erkend als vluchteling MOSKOU (AP) - Rusland heeft de weduwe en de zoon van Slobo dan Milosevic erkend als vluchte lingen. Dat heeft de Russische migratiedienst gisteren gezegd. Rusland negeert daarmee een verzoek van Interpol om uitleve ring. Mirjana Milosevic en zoon Marlco wonen sinds enkele jaren in zelfverkozen ballingschap in Rusland. Servië heeft via Interpol een arrestatiebevel uitgevaar digd. omdat moeder en zoon worden verdacht van fraude, cor ruptie en financiële malversaties tijdens het bewind van Milosevic in de jaren '90. De Russische mi gratiedienst zegt dat ze al in maart 2006 zijn erkend als vluch telingen. Staking legt openbaar vervoer Berlijn plat BERLIJN (AP) - Door een staking bij het gemeentelijke vervoersbe drijf in Berlijn rijden er in de Duitse hoofdstad gisteren bijna geen trams, metro's en bussen. Het vervoersbedrijf, BVG, is niet te bereiken via de telefonische klantenservice, omdat ook daar wordt gestaakt. De S-Bahn, een soort sneltram, rijdt wel. Ook het regionale treinverkeer is niet door de staking getroffen. De vakbond Ver.di eist 12 procent loonsverhoging voor alle werkne mers van BVG en de vervoerder BT Berlin Transport. BVG heeft echter niet meer dan 6 procent loonsverhoging aangeboden. Drie Japanners geëxecuteerd TOKYO (AP) - Japan heeft giste ren drie executies door ophan ging uitgevoerd. Het ging om drie mannen die ter dood waren veroordeeld voor moord. Japan heeft veel kritiek te verduren ge kregen van mensenrechtenorga nisaties, omdat er te weinig inza ge was in de gegevens van execu ties. Vorig jaar december, toen ook drie moordenaars terecht werden gesteld, onthulden de Ja panse autoriteiten voor het eerst de identiteit van de terechtge- stelden. Voorheen bleef de iden titeit van geëxecuteerden ge heim. Gewonden bij aardbeving Algerije ALGIERS (AP) - Drie mensen zijn gisteren bij een aardbeving in het noorden van Algerije lichtge wond geraakt, zo meldt het Alge rijnse persbureau APS. De aard beving, die een momentmagni tude had van 5,2, zou geen scha de hebben veroorzaakt. De aard beving deed zich voor in de buurt van Boumerdes. In 2003 vielen bij een aardbeving in dat gebied meer dan 2200 doden. Kom over en help geeft hulp aan tehuizen. Ook in Bulgarije waor gehandicapte kinderen onder erbarmelijke omstandigheden moeten opgroeien. Geef voor Bulgarije! Giro 35 35 181 Nijkerk a overn en Samen dienen in Oost-Europa (OBB) 246 32 08 www.komoverenhelp.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 3