Van der Sloot: Bekentenis was leugen De Blois: Tentakels homolobby reiken ver Balkenende steunt appel Rouvoet niet Bmranm Koningin trakteert op jong talent j Wandelgangen Moreel appel heeft zeker waarde LOGEERBED GEZOCHT Reformatorisch Dagblad Binnenland zaterdag 2 februari 2008 PAGINA 3 Redactie politiek DEN HAAG - Overheid, bedrijfs leven en kennisinstellingen stel len samen bijna 45 miljoen euro beschikbaar voor vernieuwende projecten die ons land kunnen beschermen tegen overstromin gen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten op voorstel van minister Van der Hoeven van Economi sche Zaken en staatssecretaris Huizinga van Verkeer en Water staat. Het grootste deel van het geld gaat naar de waterprojecten Flood Control 2015 en Building with Nature. Het project Flood Control 2015 moet ertoe leiden dat op alle waterkeringen in Ne derland sensoren en elektronica komen voor permanente bewa king. AMSTERDAM - Koningin Beatrix maakte gisteren kennis met de leerlingen van Codarts (Hogeschool voor de Kunsten in Rotterdam). De vorstin deed dit na haar dankwoord aan de ruim 150 studenten van kunstacademies en conservatoria, die een feestelijke middag in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam verzorgden voor de koningin en prinses Margriet in verband met hun verjaardag. Foto anp Binnenlandredactie APELDOORN - Nederland gunt volgens de Europese Commissie te veel ruimte aan levensbe schouwelijke organisaties in de Algemene wet gelijke behande ling inzake arbeid en beroep. De Utrechtse rechtsgeleerde dr. M. de Blois is benieuwd naar de concrete toelichting, maar is verontrust over de toenemende inmenging vanuit Brussel. E-Quality, het Nederlandse ken niscentrum voor emancipatie, gezin en diversiteit, laat er geen misverstand over bestaan. Neder land moet alle discriminatie op het terrein van de arbeid verbie den, en dat raakt juist scholen met een christelijke grondslag die homoseksuelen nog altijd buiten de deur houden. Het kenniscentrum verwijst daarbij direct naar de politieke discussie rond de invoering van de Algemene wet gelijke behan deling (AWGB) in 1994, waarbij uiteindelijk een compromis werd gevonden: scholen mogen niet weigeren vanwege het enke le feit dat iemand homoseksueel is, maar alleen als de persoon in kwestie zijn levensstijl duidelijk uitdraagt. Volgens E-Quality keurt de Europese Commissie de ze redenering nu eindelijk af. De grote rol van religie als ont heffingsfactor is al lang een doorn in het oog van E-Quality. Ook de homobeweging hamert al jaren op de enkele feitcon structie. De Utrechtse rechtsgeleerde De Blois reageert verontrust op de uitspraak van de Europese Com missie. Hoewel hij erg benieuwd is naar de concrete toelichting, komt de waarschuwing aan het Nederlandse adres voor hem niet als een verrassing. „Europa heeft veel moeite met de grote geeste lijke vrijheid in Nederland. Daar bij is er duidelijk een tendens in Europa zichtbaar dat aan het ver bod op discriminatie meer waar de wordt gehecht dan aan de vrijheid van godsdienst of vereni ging. Ook in het recht is het dui delijk zichtbaar dat de eis tot ge lijke behandeling een dominante rol krijgt. Bovendien blijkt met dit nieuws uit Brussel opnieuw dat de tentakels van de homolob by ver reiken." Wat een eventuele verplichte afschaffing van de enkele feit constructie concreet betekent, vindt De Blois lastig te zeggen. „Uiteindelijk is er bij de Commis sie Gelijke Behandeling nog geen zaak voorgekomen waar die en kele feitconstructie echt is uitge legd. Afschaffing zal er ongetwij feld toe leiden dat de ruimte voor het bijzonder onderwijs rond het afwijzen van homosek suelen nog kleiner wordt." De Europese waarschuwing aan het adres van Den Haag be vreemdt De Blois wel. „Neder land heeft altijd aan de Europese discussie over dit thema meege daan, dus ik mag verwachten dat onze politici weten hoe de vlag erbij staat. Bovendien hebben wij de AWGB juist al aangepast aan de Europese richtlijnen rond ge lijke behandeling." Wij zoeten nog een hart SGJ LVG biedt hulp aan gezinnen met kinderen in de leeftijd van zes tot achttien jaar oud, met een 10 variërend van 60 tot 90 bij wie sprake is van gedragsproblemen ten gevolge van bijvoorbeeld ASS (autisme spectrum stoornis), ADHD (aandachtstekortstoornis met hyperactiviteit) of hechtingsproblemen. Op basis van een PGB kan SGJ LVG intensieve ambulante gezinsbegeleiding en logeeropvang aanbieden. Wij zoeken logeerouders om aan de groeiende vraag naar deze zorg te kunnen voldoen. www.sgj.nl Heeft u nog wat ruimte in hart en huis? Meldt u dan nu aan voor de cursus Logeeropvang die D.V. wordt gehouden in Zwolle op 8c 14 april in Amersfoort op 3 10 maart in Dordrecht op 15 22 mei Voor informatie en aanmeldingen kunt u contact opnemen met SGJ LVG: T 033 422 6900 E glvg@sgj.nl. ©<[>©<a) Redactie politiek DEN HAAG - Minister-president Balkenende schaart zich niet achter het moreel appel dat mi nister Rouvoet voor Jeugd en Gezin deze week deed om de pornofilm "Deep Throat" niet uit te zenden. „Waarom zou je een oproep doen als je toch geen bevoegd heid hebt om in te grijpen", zo stelde de premier gisteren vra genderwijs tijdens zijn wekelijk se persconferentie. Balkenende legde uit dat de overheid geen bevoegdheden heeft om vooraf in te grijpen. Al leen achteraf zijn er mogelijkhe den om boetes of sancties op te leggen. Dat is de verantwoorde lijkheid van het Commissariaat voor de Media. „Dit standpunt wordt gedeeld door Rouvoet en Plasterk", zo voegde Balkenende eraan toe. De premier wil de discussie over de uitzending van de film het liefst zo snel mogelijk beëin digen, zo bleek uit zijn antwoor den: „Er is al veel te veel gezegd over deze film. We kunnen onze aandacht ook op andere zaken gaan richten." Balkenende verwees gisteren een en andermaal naar de brief die hij donderdag over de film naar de Tweede Kamer stuurde. Daarin schrijft hij dat de Grond wet voorafgaand toezicht op de inhoud van een radio- of televi sie-uitzending verbiedt. In de Me diawet is bepaald dat program ma's die jongeren schade kun nen toebrengen aan de lichame lijke, geestelijke of zedelijke ont wikkeling gebonden zijn aan re gels. Omdat de pornofilm na 22.00 uur wordt uitgezonden, is aan de regels voldaan, schrijft de premier. De rel ontstond dinsdag toen CU-ff actievoorzitter Slob in een verklaring afstand nam van de voorgenomen uitzending. SGP- Kamerlid Van der Vlies stelde vervolgens schriftelijke vragen. Daarop deed Rouvoet een moreel appel op de publieke omroepen BNN en VPRO om de film eind fe bruari niet uit te zenden. Paul volgt Gerard Wolters op, die sinds begin dit jaar leiding geeft aan het VROM-programma om de internationale samenwerking op het gebied van milieuhandha ving te versterken. Paul was sinds juni 2006 plaatsvervan gend inspecteur-generaal. Paul is ook ouderling in de ge reformeerde gemeente van Moer- kapelle. In een interview ver-' klaarde hij vorig jaar in deze' krant het jammer te vinden dat de ambtenarij in de gereformeer de gezindte een lage status lijkt te hebben. „Bij de groep van cir ca 300 hogere ambtenaren op de ministeries zit bij mijn weten geen andere SGP'er dan mijn persoon. In de Bijbel wordt bijna alleen positief over de overheid gesproken. Ambtenaar zijn is een verantwoordelijk, dienend beroep." Bedrijfssymposium D.V. 13 maart Met o.a. ir B.J. Van der Vlies (SGP), dhr. H. Brinkman (PW), dr. L Van Ooorn en ex-daklozen. Hotel van der Valk in Ridderkerk Meld u aan op www.bedrijven.ontmoeting.org Addy de Jong Het beeld is snel neergezet. De publieke omroep, in casu BNN en de VPRO, kondigt aan bin nenkort een liederlijke film uit de jaren zeventig te gaan verto nen. Na een protest van de chris telijke fracties in de Tweede Ka mer zegt minister Rouvoet voor Jeugcl en Gezin te zullen onder zoeken of vertoning van de film kan worden verboden. Dat lokt direct een reactie uit van zijn collega Plasterk (Onder wijs, Cultuur en Wetenschap). Hij laat via een woordvoerder weten dat er helemaal niks ver boden gaat worden. „Ik ben de enige die hierover gaat. Bemoei je met je eigen beleidsterrein", lijkt de PvdA'er tegen de Chris- tenUnieleider te willen zeggen. Een landelijke avondkrant had het al snel in een frame gepast: "Ruzie tussen Plasterk en Rou voet". De eenheid van het kabi netsbeleid in gevaar! De VVD versterkte die indruk door uit leg te eisen van de grote baas. Balkenende. Nu terug naar de nuchtere fei ten en de nuance. Cruciaal is wat Rouvoet dinsdag tegenover de verslaggever van RTL-nieuws heeft willen zeggen en feitelijk heeft gezegd. Dat was in elk ge val niet dat hij uit was op een verbod op de vertoning van deze pornofilm. Rouvoet weet veel te ROUVOET ...niet uit op verbod... Foto ANP goed dat dit onder de huidige wetgeving niet mogelijk is. Maar door de journalist ge vraagd naar wat hij vond van het voorstel van de SGP betref fende een verbod, antwoordde de bewindsman dat hij „de za ken eens op een rijtje ging zet ten." Een zeer gebruikelijk ant woord voor een minister. Als een Kamerlid of fractie vragen stelt, is elke bewindsman ver plicht de dingen „op een rij" te zetten. Maar daarna kreeg de kwestie een eigen dynamiek. Geconfron teerd met de beeldvorming dat Rouvoet aan het verbieden wil slaan, voelt Plasterk zich ver plicht zijn eigen terrein met wat grenspaaltjes af te bakenen. Wat met een beetje goede of slechte wil gelabeld kan worden als ru zie in het kabinet. Dat Rouvoet nooit op een ver bod uit is geweest, wordt nog duidelijker door het moreel ap pel dat hij in hetzelfde vraagge sprek op de omroepen deed om uit eigen vrije wil de betreffen de film niet uit te zenden. Wie een moreel appel doet. beseft dat hij geen juridische mogelijk heden heeft om iets wat hij wel licht tegen zou willen houden daadwerkelijk te stuiten. Rest de vraag of de minister voor Jeugd en Gezin er verstan dig aan heeft gedaan om een niet door het gehele kabinet ge dragen moreel appel te doen. Dom, oordeelde deze week die en gene. Ook uit christelijke hoek klonk kritiek. Hij had af moeten blijven van het beleids terrein van een collega en de verleiding moeten weerstaan om te scoren bij de eigen achter ban, zo luidde een redenering. Maar dat is toch een al te streng oordeel. Een minister moet zich als een schoenmaker bij zijn eigen leest houden. Hij moet zich ook altijd afvragen of dat wat hij bepleit wel gedragen wordt door de ministerraad. Maar een enkele keer zijn eigen mening laten blijken, is niet ca tastrofaal. Plasterk -om maar even in het zelfde kringetje te blijven- kan er op het terrein van morele ap pels ook wat van. De grote do norshow vond hij „onethisch en ongepast." Het vrouwenstand punt van de SGP „van de ratten besnuffeld." Bepaald geen uit spraak die op het terrein van OCW ligt. Ook niet meteen een kabinetsstandpunt. En wat had Rouvoet dan moe ten zeggen op de vraag of hij een soort van moreel appel wil de doen op de omroepen? „Nee" antwoorden? Het hoofd om draaien en weglopen? Dit soort gemakkelijk en soms zelfs als laf te betitelen gedrag komt in de politiek al veel te vaak voor. We eisen in deze tijd toch duide lijkheid van onze politici? Misschien is dit het moment om een gedachte van Christen- Uniepoliticus Van Middelkoop, tegenwoordig minister van De fensie, in herinnering te roepen. Begin vorig jaar filosofeerde hij in een column over regerings deelname door zijn partij. Die zou er niet een-twee-drie toe lei den dat abortus en euthanasie werden afgeschaft, besefte hij. Maar alleen al het feit dat een gezaghebbend persoon -een mi nister of een regeringspartij- het kwaad weer kwaad zou noe men, was van niet te onder schatten betekenis, zo betoogde hij. Zeker gezien tegen de ach tergrond van acht paarse jaren. Burgers die er hetzelfde over dachten zouden zich door zo'n bewindsman gesteund kunnen voelen. Wellicht zou het in de maatschappij zelfs tot een voor zichtige morele herbezinning kunnen leiden. Zo'n uitspraak door een gezag hebbend persoon is nu gedaan. Laten we er blij mee zijn. Al ver andert de wereld er feitelijk niet door. Deal Peter R. de Vries met vriend Binnenlandredactie ORANJESTAD - Joran van der Sloot erkent dat hij een vriend heeft verteld dat hij het lichaam van Natalee Holloway heeft la ten verdwijnen, maar gister avond zei hij in het tv-program- ma Pauw Witteman dat dat- een leugen was. „Ik vertelde hem wat hij wilde horen. „Het is zo dom, zo dom", aldus Van der Sloot. „Wat ik ver teld heb klopt niet, dat is ook uit te zoeken", zo zei hij op tv. Een zogenaamde vriend van Jo ran van der Sloot heeft met een verborgen camera gesprekken van hem opgenomen. Daarin heeft Van der Sloot gezegd dat hij op het strand seksueel con tact had met Holloway en dat zij onwel werd. Hij zou hebben aan genomen dat ze dood was en een vriend hebben gebeld om hem te helpen het lichaam in zee te gooien. De opnamen zouden de basis vormen voor het materiaal waar mee misdaadverslaggever Peter R. de Vries de verdwijning van Natalee Holloway opgelost zegt te hebben. Morgen laat De Vries in zijn tv-programma zien welke informatie hij heeft opgespoord. De 'vriend' zou „zoete broodjes hebben gebakken" en bekend hebben dat hij een geldbedrag heeft ontvangen van Peter R. de Vries. „Joran heeft de infiltrant niet opgemerkt en werd overval len dpor het bericht over de be vindingen van De Vries", zei Van der Sloots advocaat Ariean de Bie. „De man. die iets ouder is dan Joran, sprak goed Papia- ments en komt ook van Aruba." Diverse Arubaanse en interna tionale media hebben gemeld dat Joran van der Sloot al zou zijn aangehouden. De advocaat en de ouders ontkennen dat. De Bie: „Maar het kan elk moment anders zijn, en het is mogelijk dat hij op dit moment wordt op gepakt." Natalee Holloway verdween tij- - dens haar vakantie eind mei 2005 op Aruba na een avond stappen. Joran van der Sloot is volgens justitie degene die haar als laatste in leven heeft gezien. Hij heeft tot nu toe steeds ont kend dat hij bij haar verdwijning of dood betrokken is geweest. Het materiaal dat De Vries ver zamelde, is voor het openbaar ministerie op Aruba reden ge weest de zaak die in december werd gesloten te heropenen. In een gesprek met De Vries, dat op internet uitlekte, zegt hoofdoffi cier van justitie op Aruba H. Mos dat het gaat om „een essentieel onderdeel dat in ons onderzoek ontbrak." Hij noemt het verhaal dat De Vries boven water kreeg „zeer overtuigend." De aankondiging van De Vries dat hij de zaak heeft opgelost, veroorzaakte een lawine aan in ternationale media-aandacht. Het Amerikaanse tv-station ABC heeft de aflevering van het pro gramma inmiddels gekocht en zendt het maandag op primeti- me uit. Miljoenen voor waterprojecten Van onze verslaggever AMSTERDAM - Zes kleine violis ten stalen gistermiddag de show. Zij waren de laatsten die hebben opgetreden tijdens de veijaardagsshow vol muziek en dans ter gelegenheid van de ver jaardagen van koningin Beatrix en prinses Margriet. De zes kinderen vallen deze na middag in het niet op het enor me podium van Koninklijk Thea ter Carré in Amsterdam. Op hun viooltjes spelen ze enthousiast "Er is er een jarig". De zaal met circa duizend gasten zingt uit volle borst mee. Op- de T-shirts van de muzikantjes staat bij elk één letter: H, O, E, R, A, De zes zijn leerlingen van het Jong Ko ninklijk Conservatorium en krij gen als basisschoolleerling les van vakbekwame docenten van de muziekopleiding, omdat ze nu al veelbelovend spelen. Er is veel jong talent deze mid dag in Carré. Dat is op verzoek van koningin Beatrix en prinses Margriet. Beide Oranjes houden van kunst en geven jonge men sen graag een kans. Zo spelen leerlingen van de conservatoria in Gent, Maas tricht en Tilburg samen als or kest de Finale uit een concert van Bela Bartok en brengt de 20- jarige pianist Christiaan Kuyven- hoven Sonetto 123 Del Petrarca van Frans Liszt ten gehore. Hij gebruikt daarbij geen bladmu ziek. Voorafgaand citeert Keyven- hoven uit zijn hoofd het bijbeho rende gedicht. De koningin com plimenteert hem persoonlijk na afloop van het concert. Heel andere pianomuziek -als het nog zo mag heten- tovert Jer- ke van den Braak uit een speciale vleugel. Hij bespeelt het instru ment met twee "wii-motes" in zijn handen en staat op meters afstand van het instrument. Wii- motes zijn de controllers in de nieuwste Nintendospelcompu- ters. Via de apparaatjes stuurt Van den Braak een computer aan die de toetsen laat bewegen en de muziek in de boxen aan stuurt. Zo modem als de tech niek is, zo modern is ook de mu ziek. Koningin Beatrix is een groot liefhebster van ballet en dans. Die elementen ontbreken dan ook niet in het programma. Jon ge dansers bewegen op stampen de filmmuziek en later treden balletdanseressen naar voren. Ook jazz en operamuziek van Mozart vullen de grote zaal. De muziekonderdelen worden afgewisseld met filmbeelden van vroeger. Op het scherm is de vreugde te zien die er in Neder land was na de geboorte van de twee prinsesjes, in 1938 en 1944. Ook opnamen van Beatrix en Margriet als kleuter flitsen voor- bij. De gasten genieten. Wat in de zaal zit, is de maatschappelijke elite: het kabinet, leden van de hofhouding met echtgenotes, de directeur van de Nederlandse Bank, vertegenwoordigers van vooraanstaande organisaties, hoogleraren, schrijvers en beken de kunstenaars. Ook bijna de ge hele koninklijke familie is aan wezig, alleen de kinderen van prinses Christina ontbreken. Na afloop heeft de koningin een ontmoeting met de jonge musici en dansers. „Ik heb geno ten van jullie allemaal. Ik ben blij dat Nederland zo veel goede kunstenaars kan voortbrengen", zegt zij in een kort dankwoord. Zij spreekt van een „fantastische avond en een enorm feest." Dan mengt zij zich weer onder de gasten. Samen met haar fami lie. „De leden van de koninklijke familie lopen vrij rond. Dat ge beurt niet zo vaak", grapte de presentator van de avond al eer der. Maar wat is vrij? Het gaat om een select gezelschap. Voor de deuren staat de bewaking. Niemand komt erin. Buiten wachten nog een paar Oranjefans in de kou op het ver trek van de koningin en haar fa milie. Toen de koningin arriveer de -per boot- was het drukker, maar vol was het niet achter de hekken. Amsterdam is nooit een echte Oranjestad geweest. vijfduizend vreemdelingen moeten land uit Redactie politiek DEN HAAG - Zo'n 5000 vreem delingen komen niet in aanmer king voor het generaal pardon. Zij moeten volgens staatssecre taris Nebahat Albayrak van Jus titie het land uit. De verzoeken van de 5000 ex- asielzoekers zijn afgewezen, om dat ze verdacht worden van oor logsmisdaden, een crimineel ver leden hebben of meerdere keren hebben gelogen over hun identi teit. Ze gaan naar een besloten onderdaklocatie waar aan hun terugkeer wordt gewerkt, aldus staatssecretaris Albayrak giste ren na afloop van het lcabinetsbe raad. Onder de 5000 vreemdelingen zijn er 1600 die op korte termijn nog niet worden uitgezet. Zij hebben nog procedures lopen of moeten om medische redenen in ons land te blijven. Tot nu toe hebben zo'n 25.000 buitenlanders op grond van de pardonregeling een verblijfsver gunning gekregen. De staatsse cretaris verwacht dat het er uit eindelijk ongeveer 27.500 wor den. Het kabinet is altijd uitge gaan van 25.000 a 30.000 mensen die van de regeling gebruik zou den maken. De pardonregeling geldt voor degenen die voor april 2001 asiel aanvroegen. Degenen die asiel kregen, moeten alle procedures die ze voeren staken. Paul benoemd tot hoogste baas bij VROM-inspectie Binnenlandredactie DEN HAAG - Dr. ir. Hany Paul MPA (47) is gisteren benoemd tot inspecteur-generaal van de VROM-inspectie bij het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer. Dat heeft de ministerraad besloten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 2