Brussel wil ruimte voor weren homo inperken Aifa Commentaar ALS NIEUWS JE HART NOG RAAKT Gelovige doet minder aan mvo „Gevaren bij mobiel groter dan bij pc" 21 Accent 31 Voorkeur Dieleman Partners 4--3unt Communicatie- en verkooptraining! Open Dag Reformatorisch Dagblad DIRECTEUR: IR. B. VISSER - HOOFDREDACTEUR: W. B. KRANENDONK PRIJS PER NUMMER 1,30 ZATERDAG 1,90 www.refdag.nl zaterdag 2 februari 2008, 37e jaargang nr. 257 Regering en oppositie Kenia beioven binnen twee weken einde Kabinet pakt Antilliaanse criminelen hard aan. *f Softwaregigant 1 Microsoft wil internetbedrijf Yahoo! Spagaat tussen zondag en maandag. Eigenlijk ben je als butler directeur van een exclusief hotel. Buitenlandredactie BRUSSEL - De Europese Com missie heeft Nederland op de vingers getikt omdat naar haar oordeel de nationale wetgeving hier te veel ruimte biedt aan kerken, christelijke scholen en overige levensbeschouwelijke instellingen om af te zien van een dienstverband met een ho moseksueel. Volgens de Algemene wet gelijke behandeling (AWGB) uit 1994 mag het weigeren van een sollici tant niet vanwege het enkele feit dat iemand homoseksueel is. Draagt de betrokken persoon die geaardheid ook openlijk uit, dan ligt het anders, zo kwam destijds als compromis uit de bus. Brus sel heeft moeite met de uitzon deringen die Nederland hanteert en dreigt bij het uitblijven van wijzigingen de zaak aanhangig te maken bij het in Luxemburg gevestigde Europese Hof van Jus titie. In 1997 gaven de EU-rege- ringsleiders de Unie opdracht discriminatie te bestrijden. Dat resulteerde in 2000 in de vast stelling van een richtlijn over ge lijke behandeling in arbeid en beroep. Die verbiedt bij het wer ven van personeel afwijzing op grond van godsdienst of overtui ging,' leeftijd, handicap en seksu ele geaardheid. Gelijke rechten Brussel vindt ruimte om ho moseksueel te weigeren te groot. H Europese Commissie verlangt aanpassing Algemene wet ge lijke behandeling Nederland wordt wellicht voor Europese rechter gedaagd. Inmiddels beschikken alle 27 EU-landen over eigen spelregels die voorzien in uitvoering van het beleid op dit terrein. Euro pees commissaris Spidla (Werk gelegenheid, Sociale Zaken en Gelijke Kansen) constateerde de ze week echter dat de bepalingen in diverse lidstaten niet volledig voldoen aan de in gemeenschap pelijk verband uitgevaardigde voorschriften. „In sommige ge vallen moet de wetgeving nog worden verbeterd om de beoog de rechten in de praktijk te kun nen toepassen", meent de Tsjech. Nederland heeft de richtlijn naar nationaal niveau vertaald door middel van aanpassingen in de AWGB. De Europese Commis sie bericht dat zij het uiteindelij ke resultaat voor zover het be treft de regeling voor kerken en religieuze organisaties, niet cor rect acht. Het ministerie van So ciale Zaken wil niets over de zaak zeggen. Beleidsmedewerker mevrouw W. Ruygrok van E-Quality, het kenniscentrum voor emancipa tie, gezin en diversiteit, conclu deert dat het geschil op niets an ders betrekking kan hebben dan op wat wordt aangeduid als de "enkele feitconstructie". „Brussel staat wel uitzonderingen toe, maar blijkbaar vindt ze deze te ver gaan", aldus Ruygrok. Het college van voorzitter Bar- roso is gestart met een zogehe ten inbreukprocedure. De rege ring krijgt twee maanden de tijd om te reageren. Daarna zal de Commissie de kwestie eventueel doorsluizen naar het Europese Hof van Justitie, de Europese rechter. Die kan zo nodig een boete opleggen. Zie ook pag. 3. Weerbericht Weersverwachting v; tot morgenavond i Meteo Consult min. -2°, max. 6° Zondag droog Zaterdag eerst enkele winterse buien, in de middag vrijwel over al droog en zonnige perioden. Maximaal 4 tot 6 graden. Zondag wolkenvelden, droog en in de ochtend eerst een graadje vorst. Zie voor uitgebreid weeroverzicht pag. 29. (Advertentie) MOUNT AIRY (AP) - Een twee- motorig vliegtuigje is gisteren neergestort bij een poging om bij laaghangende mist te landen op een vliegveld in de Amerikaanse staat North Carolina. Tel. 0184 - 410081 Tel. 0113 -340382 Tel. 0342 - 424267 Alfa Ramen en Deuren www.alfaweru.nl I Christenvervolging Wie in het zuiden van Nederland woont, kan het niet ontgaan zijn: het carnaval staat voor de deur. De uitbun dige feestvreugde waarmee Braban ders en Limburgers dit vieren, staat in schril contrast met de wortels ervan. De naam carnaval is waarschijnlijk afkom stig van het Latijnse "came vale" of "carne levare", wat beide wijst op het opruimen van het vlees voor de ko mende vastenperiode. Vanaf Aswoens dag mocht veertig dagen achtereen -met uitzondering van de zondagen geen vlees gegeten worden. De kerk van de Reformatie heeft de lijdenstijd echter opgerekt naar zeven weken, waarvan morgen de eerste be gint. In plaats van op het vasten en boete doen, ligt de nadruk daarbij op de betekenis van het lijden en sterven van Christus. Het zo centraal stellen van de mens en zijn werk verdraagt zich niet met het sola gratia. Hoe terecht die wending ook is, toch mag tijdens de lijdenstijd de aandacht voor de lijdende kerk niet ontbreken. Christus Zelf legde dat verband, toen Hij Zijn discipelen uitzond. De mensen scholden Hem uit voor overste der dui velen, dus Zijn volgelingen moeten niet verwachten dat spot en lijden hun be spaard zal blijven. De discipel is niet bo ven de meester. Het is daarom heel toepasselijk dat juist gisteren de nieuwe Ranglijst Chris tenvervolging van de stichting Open Doors verscheen. Wat daarbij het meest opvalt, is dat Noord-Korea niet alleen voor de zesde maal achtereen op nummer één staat, maar bovendien dat de vervolging van christenen in dat land opnieuw erger is dan in 2006, ter wijl de situatie toen ook al erger was dan in 2005. Die positie van Noord-Korea is vooral opvallend omdat dat land het afgelo pen jaar juist zo positief in het nieuws is. Het land dat meer dan 54 jaar in een vorm van koude oorlog leefde met de zuiderburen en bovendien al sinds 2002 de wereld tartte met een nucleair programma, beloofde begin vorig jaar beterschap: het land zou zijn kernin stallaties ontmantelen. Verder teken den de twee Korea's een vredesverkla- ring en schreef president Bush een vriendelijk getoonzette brief aan zijn ambtgenoot in Pyongyang. De cijfers van Open Doors bewijzen echter opnieuw dat de Noord-Koreaan- se leider Kim Jong II een slim toneelspel opvoert. Zoals de dictator in staat is toeschouwers te imponeren met een strak geregisseerde show van duizen den danseresjes, die in werkelijkheid willoze slachtoffers van zijn regime zijn, zo slaagt hij er ook in om op de in ternationale bühne een bedrieglijk echte vertoning te houden. Echter, ach ter de coulissen heerst niet alleen de honger, maar creperen minimaal 200.000 christenen in de vele strafkam pen. De verhalen die daaruit naar het Westen komen, zijn haast te gruwelijk om te geloven. Christenen, die letterlijk met gloeiend hete olie of zelfs met ge smolten metaal worden overgoten - maar toch trouw blijven aan hun God tot ze de laatste adem uitblazen. Westerse christenen kunnen weinig anders dan machteloos toekijken. Of is dat te somber? Waarom zou lijdenstijd voor christenen in Nederland ook niet betekenen: mee-lijden met de leden van het lichaam van Christus? Dan be ginnen de zeven weken met een bid dag. Gedenkt der gevangenen alsof gij mede gevangen waart. O Jaarabonnement, met |aarbetaling O Jaarabonnement, met maandbetaling O Kwartaalabonnement, met kwartaalbetaling Postcode Woonplaats O 67.50 O 69,50 Reformatorisch Dagblad BV, Abonneeservice, Antwoordnummer 92, 7300 VB Apeldoorn (postzegel niet nodig). Ofbel naar 055-5390222 www.alsnieuwsjehartnograakt nl :ie de coloton in de Bank-/glroi Dé unieke combinatie van een verkoop-en een communicatietraining! Deze twee-daagse training wordt gegeven in de regio's Barneveld, Goes, Gouda, Rotterdam, Rijssen en Veenendaal. Schrijf u nu in via www.buntmanagement.nl ofbel 0488-441473. tt Management B.V. Kastanjelaan 7 4043 ML Opheusden T 0488-441473 - E info*buntmanaqement.nl Maak kennis met onze opleidingen, docenten en studenten op: zaterdag 9 februari 2008 10.00 -14.00 uur Bankrover in pij RAVENSBURG (ANP) - Het perso neel van een bank in het Duitse Ravensburg kreeg de schrik van zijn leven toen een monnik het filiaal binnenkwam en geld eiste. Hij ging er met enkele duizen den euro's vandoor, aldus de po litie gisteren. De politie ver moedt dat de rover geen echte geestelijke was en de pij alleen voor de gelegenheid droeg. De bewakingscamera legde vast dat hij onder zijn pij een spijker broek droeg. Aan onze abonnees. Door een ernstige tech nische storing bij de drukker heeft u de krant gisteren later ontvangen dan gebruikelijk. Onze excuses hiervoor. De directie CGB buigt zich over trouwambtenaar UTRECHT - De Commissie Gelij ke Behandeling moet zich weer buigen over het homohuwelijk. Over twee weken staat er een zit ting op de agenda waarin aan de orde komt dat een gemeente heeft geweigerd een gewetensbe zwaarde trouwambtenaar te be noemen. AMSTERDAM - De koninklijke familie en de gasten zingen "Lang zullen ze leven" voor koningin Beatrix en prinses met een feestelijk matinee voor duizend genodigden in Koninklijk Theater Carré in Amsterdam. Zie ook pag. 3. Margriet. Gistermiddag vierden ze gezamenlijk hun 70e en 65e verjaardag Foto ANP Redactie economie TILBURG - Ondernemers met een traditioneel geloof geven weliswaar meer geld aan goede doelen, maar hebben duidelijk minder aandacht voor andere vormen van maatschappelijk verantwoord ondernemen. Dat blijkt uit onderzoek van C. Mazereeuw-van der Duijn Schou ten, die binnenkort aan de Uni versiteit van Tilburg promoveert op de uitkomsten. Maatschappelijk verantwoord ondernemen (mvo) valt uiteen in een aantal deelgebieden, zoals aandacht voor milieu, personeel, andere direct belanghebbenden en filantropie. Ondernemers die vaak naar de kerk gaan, in een God en in een hiernamaals gelo ven, een nega tief mensbeeld heb ben en regelmatig bidden en Bij bellezen, dragen minder bij aan de eerste drie aspecten. Deze zo geheten traditioneel gelovigen zijn te vinden in verschillende kerkgenootschappen, van protes tant tot rooms-katholiek. Opvallend is vooral de slechte score als het gaat om kansen voor vrouwen en minderheden. Filantropie scoort daarentegen wel hoog. In theorie kan het zo zijn dat deze ondernemers hun personeel slecht behandelen, ter wijl ze wel jaarlijks een bedrag geven aan een project in Afrika. „Het overmaken van een gift kost niet zo veel tijd. Zorg voor het personeel vraagt continue aandacht. Geven is mogelijk een vorm van afkopen", aldus Maze- reeuw, die bij haar onderzoek wordt begeleid door de hooglera ren J. J. Graafland en M. Kaptein. Het drietal constateert veel on wetendheid als het om mvo gaat. „Veel ondernemers denken dat het goed is wat ze doen. Als ik ze vraag of het normaal is als ze hun prijzen met 10 procent ver hogen, kijken ze je aan of ze wa ter zien branden. Er zijn zo veel ingesleten gewoontes die in Bij bels licht niet te verantwoorden zijn", aldus Kaptein. Volgens Mazereeuw is het ook mogelijk dat „traditioneel gelovi gen" de mvo-lat voor zichzelf ho ger leggen dan voor anderen. Zie ook pag. 21: "Spagaat tussen zondag en maandag". Oude Kerkweg 100 6717 JS Ede T (0318) 696300 Einfo@che.nl Binnenlandredactie AMERSFOORT - Het is van be lang dat ouders zich realiseren dat de school geen eiland meer is, maar midden in de samenle ving opereert en een maat schappelijke opdracht heeft. Dat schrijft het Van Lodenstein- college in een notitie over de beeldcultuur die gisteren naar alle ouders is gestuurd. Daarin maakt de school zijn beleidskeu zen bekend rond het gebruik van moderne media. „De tijdgeest be- invloedt iedereen. Die beïnvloe ding wordt versterkt door de gro te toename van de technische mogelijkheden. Alles vloeit in el kaar over. Televisie, video, inter net zijn binnen afzienbare tijd op een mobieltje te zien. Dat mo bieltje is voor jongeren van be lang. Tegelijkertijd kunnen we constateren dat de gevaren gro ter zijn dan bij de computer, om dat de sociale controle veel ge ringer is." Volgens het Van Lodensteincol- lege is niemand gebaat bij een lijst van verboden instrumenten, zenders of providers. Ook kan de school niet om de media heen. „Dat is in strijd met de opdracht van de school om leerlingen weerbaar te maken en voor te be reiden op de samenleving." De school heeft vijf concrete be leidskeuzen: de omgang met massamedia is sober, matig en terughoudend. Daarnaast moet videogebruik een aantoonbare meerwaarde voor het onderwijs leerproces hebben, zal de aan dacht voor basale vaardigheden niet mogen verdwijnen, wordt het internetgebruik ook geken merkt door terughoudendheid en zal de school zich voortdu rend beraden op het beleid. „Politiek geweld Kenia is etnische zuivering" KISUMU - In de Keniase stad Ki- sumu komt het politiek geweld van de afgelopen weken neer op een etnische zuivering. De leden van Kikuyustam zijn met duizen den uit de stad verdwenen. Zie ook pag. 5. Hogere straffen voor nieuwjaarsreden DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft vijf inwoners van Bodegraven zwaardere straffen opgelegd voor hun aandeel in de nieuwjaarsrellen van 2007 dan het openbaar ministerie had ge- eist. Diverse burgemeesters dron gen aan op zwaardere straffen Zie ook pag. 7. Arbeidsmarkt VS verliest veel banen NEW YORK - De Amerikaanse ar beidsmarkt heeft vorige maand 17.000 banen verloren volgens de laatste cijfers van het ministerie voor Werkgelegenheid in Wash ington. Het is voor het eerst in ruim vier jaar dat de markt ba nen verliest. Zie ook pag. 19. Coevorden 0524-525478 mvw.vechtdalcaravans.nl CHE overtuigend anders u www.che.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 1