HRW: Westen ondermijnt rechten van de mens m Peiling: Olmert moet opstappen Gouverneurs scharen zich achter McCain Noord-Koreanen graven kanaal Kort Rebellen Tsjaad richting hoofdstad Omstreden praalwagen op carnaval verboden Irak wordt belangrijke gasleverancier EU Opgepakte activist China aangeklaagd mmm? Reformatorisch Dagblad Buitenland vrijdag 1 februari 2008 PAGINA 7 Buitenlandredactie NEW YORK - De Verenigde Sta ten en de Europese Unie laten alleenheersers hun gang gaan en grijpen bij schendingen van mensenrechten niet in. Als er maai- verkiezingen gehouden worden, dan wil het Westen best zijn ogen sluiten voor mis standen. schrijft Human Rights Watch (HRW) in zijn jaarrap port. dat gisteren verscheen. Doordat westerse democratieën niet ingrijpen bij soms grove schendingen, brengen ze de mensenrechten in de rest van de wereld ook in gevaar. Maar er is ook reden voor gematigd opti misme, schrijft HRW-directeur Kenneth Roth: „Het geeft hoop te zien dat zelfs dictators hun legi timiteit deels ontlenen aan hun democratische geloofwaardig heid." Landen die hun democratische geloofwaardigheid in 2007 ver speelden, zijn onder meer Kenia, Pakistan, Jordanië, Nigeria, Bah rein en Rusland. De staten clai men volgens HRW ten onrechte democratieën te zijn. „Het is nu te makkelijk voor autocraten om weg te komen met een schijn- democratie", aldus HRW-direc teur Roth. Andere mensenrechtenschen- ders zijn Tsjaad, Colombia, Libië, Saudi-Arabië en Vietnam. Maar Mensenrechten Jaarrapport HRW stelt dat VS en EU alleenheersers te veel hun gang laten gaan. Dictators legitimeren hun be wind met schijndemocratie. Nalatigheid VS, Groot-Brittan - nië en Frankrijk uit naam oor log tegen terreur. ook de VS en Groot-Brittannië, Frankrijk en Pakistan worden be kritiseerd om schendingen uit naam van de "oorlog tegen ter reur". Leiders van EU-landen krij gen kritiek omdat Turkije niet tot de Unie wordt toegelaten, hoewel dat land veel doet aan de mensenrechten. De EU heeft zo de motivatie voor hervormingen in Turkije weggenomen. Het Westen is vaak niet bereid kritiek te leveren op autocraten, uit angst voor negatieve com merciële gevolgen of in verband met de strijd tegen terrorisme. Roth: „Het lijkt erop dat Wash ington en Europese regeringen zelfs de meest dubieuze uitslag accepteren zolang de winnaar maar een strategische of com merciële bondgenoot is". Zo heeft de Pakistaanse presi dent Pervez Musharraf het kies systeem in zijn eigen voordeel veranderd en de onafhankelijke rechterlijke macht uitgescha keld. Maar de grootste donoren van Pakistan, Washington en Londen, weigeren afstand te ne men van Musharraf. Ook bekritiseert HRW de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE). Deze instelling moet mensen rechten en democratie promo ten, maar in 2010 mag het olie- en gasrijke Kazachstan de orga nisatie voorzitten, ondanks het feit dat de Kazachse regerende partij bij de parlementsverkie zingen alle zetels won, de media en de oppositie werden onder drukt en het tellen van de stem men niet correct verliep. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zei tegen de BBC dat Washington geen pseu- dodemocratieën steunt en men senrechtenschendingen veroor deelt. JERUZALEM (AP) - De Israëlische premier Ehud Olmert moet op stappen, zo oordeelt een meer derheid van de Israëliërs volgens een gisteren gepubli ceerde peiling. Aanleiding is een woensdag verschenen onderzoek naar het leider schap in de oorlog tussen Israël en de Libanese Hezbollah in 2006. Dat sprak van „serieus fa len." Olmert heeft aangegeven niet aan aftreden te denken. Het rap port verweet Olmert het falende leiderschap ook niet persoonlijk, en hield hem grotendeels buiten schot. Zo blijft onduidelijk wie er verantwoordelijk gehouden moet worden voor de fouten die zijn gemaakt in de oorlog, die door vele Israëliërs wordt be schouwd als een militaire afgang die andere vijanden de zwakheid van Israël toonde. Waarnemers verwachten dat Olmert de ophef zal overleven. Maar met zo weinig steun zou hij het bij het ondertekenen van een mogelijk vredesakkoord met de Palestijnen aan het eind van het jaar nog lastig krijgen. In de peiling vindt 60 procent dat Olmert moet opstappen en 19 procent dat hij kan aanblij ven. Olmert kwam gisteren met zijn Kadimapartij bijeen en gaf geen krimp. „We zullen de tekortko mingen corrigeren. Sommige fouten zijn al hersteld", zei Ol mert. Volgende week houdt het Israë lische parlement een debat over het rapport. Onduidelijk is nog of Olmert daaraan deel zal ne men. Verwacht wordt dat de op positie zal aansturen op het af treden van het hele kabinet en op nieuwe verkiezingen. Op die manier zou iemand als Benjamin Netanyahu, leider van de havi ken van de Likudpartij, de vre desonderhandelingen met de Pa lestijnse leider Mahmoud Abbas kunnen beïnvloeden. Netanyahu vindt dat er veel te veel conces sies aan de Palestijnen worden gedaan. Buitenlandredactie RIO DE JANEIRO - Een Brazili aanse sambagroep mag volgen de week in de carnavalsoptocht van Rio de Janeiro geen praal wagen laten rijden waarop naakte etalagepoppen slachtof fers van de Holocaust voorstel len. Dit heeft een rechter giste ren bepaald in een zaak die was aangespannen door de Joodse Federatie van Rio. De rechter zei dat de praalwagen wel mee mag doen aan de op tocht, maar dat er geen etalage poppen als Holocaustslachtoffers op mogen staan. De federatie prees de uitspraak. „Het is toch ontoelaatbaar om met een wagen met Joodse licha men en een nep-Hitler door de straten te trekken", zei een woordvoerder. In de pers werd eerder melding gemaakt dat de sambagroep zo'n acteur zou la ten meerijden op de wagen met het thema: "Krijg je Kippenvel?" De rechter legde ook de hoogte THOSAN - Noord-Koreaanse burgers werden gisteren gefotografeerd terwijl ze bezig waren een kanaal te graven. Omdat Noord-Korea gebrek heeft aan brandstof en machines, wordt het graafwerk met de hand gedaan. Het kanaal, dat door het district Thosan loopt, is bedoeld om een waterkrachtcentrale van water te voorzien. Foto epa GENEVE (AP) - Tsjadische rebel len roeren zich in het oosten van het land en rukken op in de richting van de hoofdstad, zo meldden inlichtingendiensten gisteren. Het Franse leger verhoogde daar op de staat van paraatheid van zijn manschappen in het land. Een VN-hulporganisatie evacu eerde enkele tientallen van haar medewerkers uit het gebied na aanvallen van rebellen. De Amerikaanse ambassade noemde de situatie in het oosten instabiel en meldde dat in de Tsjadische hoofdstad Ndjamena tanks het presidentiële paleis be waakten. De VN-Vluchtelingenorganisa- tie (UNHCR) bracht 4 buitenland se en 28 Tsjadische werknemers van de stad Guereda over naar de grootste stad van de regio, Abé ché, nadat rebellen hun auto's hadden gestolen en hun onder komens waren binnengedron gen. „De autoriteiten daar ont breekt het aan middelen om ons nog langer te beschermen", al dus Jorge Holly, hoofd van het UNHCR-lcantoor in Guereda, waar 30.000 vluchtelingen uit de aangrenzende Sudanese regio Darfur in twee kampen worden opgevangen. De Franse kolonel Thieny Burk- hard zei dat de rebellen ten zui den van de Franse basis in Abé- ché zijn gesignaleerd, op 250 ki lometer-van de hoofdstad. De re bellengroep UFDD verklaarde in november de oorlog aan Franse en andere buitenlandse legers. Van onze correspondent NEW YORK - De Republikeinse presidentskandidaat John Mc Cain kreeg gisteren de politieke steun van gouverneur Arnold Schwarzenegger van Califomië en van diens collega Rick Peny van Texas. Vooral de steun van Schwarzenegger is van belang, omdat Californië een van de 21 staten is waar de Republikeinen zich volgende week dinsdag uit spreken over hun presidentiële voorkeur. Ook de New Yorkers zijn dinsdag aan de beurt. Hier kan de steun van Rudy Giuliani helpen die woensdag zijn eigen campagne opgaf na een teleurstellend re sultaat in Florida. De oud-burge meester van New York besloot daarop McCain te steunen. Er zijn dinsdag in totaal 1023 afge vaardigden te winnen voor de Republikeinse partijconventie komende zomer. Als McCain in Califomië en New York wint, heeft hij er al 271. Daarom is de steun van Schwarzenegger en Giuliani voor hem van belang. Verschillende aanhangers van Giuliani in New Jersey -dat dins dag ook stemt- hebben zich in middels ook uitgesproken voor McCain, zodat de steun voor de ze Vietnamveteraan lijkt te groei en. Dat is een probleem voor het conservatieve establishment van de Republikeinse Partij dat altijd een moeizame relatie heeft ge had met de onafhankelijk den kende McCain. In de hoop zelf de steun van de conservatieve Republikeinse vleugel te verwerven, schildert Mitt Romney z'n concurrent McCain nu af als „liberaal." Rom ney wordt echter dwarsgezeten door Mike Huckabee die aan spraak maakt op steun van de zelfde groep. Daarom is het vol gens sommige analisten gunstig voor McCain als Huckabee zo lang mogelijk in de race blijft. Naast al deze problemen in het Republikeinse kamp leek er gis teren -tijdelijk- vrede te heersen in het Democratische kamp. De twee overgebleven Democrati sche kandidaten, Hillary Clinton en Barack Obama, kruisten de degens in een bij tijd en wijle zelfs hoffelijk debat. Beide kandi daten deden duidelijk hun best om het venijn van de laatste da gen af te werpen en zich zo "pre sidentieel" mogelijk te presente ren. In 22 staten zullen de Demo cratische kiezers zich volgende week over dit tweetal uitspreken. Onbekend dier ontdekt in Tanzania AKSAI - Tijdens een les op de kozakkenschool in de Russische stad Aksai kregen jonge kadetten gisteren de op dracht een lied te zingen. De honderd leerlingen op de school wordt vooral liefde voor het vaderland en de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk bijgebracht. Foto epa van de boetes vast, mocht de groep zich niet aan de uitspraak houden: 77.000 euro als de etala gepoppen niet worden verwij derd, en 19.000 euro voor elke ac teur die verkleed als Hitier mee rijdt. De Braziliaanse autoriteiten zetten 2600 politieagenten in voor het beschermen van de 700.000 toeristen die met carna val in de miljoenenstad Rio de Janeiro worden verwacht. De agenten worden ingezet op de stranden van Copacabana en Ipanema en bij andere belangrij ke toeristische trekpleisters. Ook voor de Sambadrome-are- na zijnverscherpte veiligheids maatregelen van kracht. Een woordvoerder van het ministerie van Veiligheid in de deelstaat Rio de Janeiro zei dat bij alle ingan gen naar het Sambadrome extra streng wordt gecontroleerd op vuurwapens. In het Sambadrome beginnen zondagavond de para des van de sambascholen niet hun duizenden, veelal in kleuri ge veren gehulde dansers. Floyd McClung:'De kurk moet meer op Jezus lijkon' Opinie: 'Ziek van het zonken nam genezing' Zendeling Marco Faasse over Gods hart voor getraumatiseerde Indianen Extra bijlage: I iv.k,.T Welkom Thuis-krant \J "jf GRATIS FEBRUARINUMMER? www.uitdagingonline.nl OF BEL 088 3263340 PEKING (ANP) - Het winterse weer dat China sinds drie weken teistert heeft aan zeker zestig mensen het leven gekost en voor 5 miljard euro schade veroor zaakt. Dat heeft het Chinese mi nisterie voor Burgerzaken van daag gemeld. Er is in vijftig jaar niet zo veel sneeuw gevallen in China en vooral het midden en oosten van het land hebben te lijden onder het weer. NEW YORK (ANP) - Wetenschap pers hebben een tot nu toe on bekend zoogdier ontdekt in de bergen van Tanzania. Dat heeft de BBC vanmorgen be richt. Het dier, dat lijkt op een enorme spitsmuis, heeft de soortnaam Rhynochocyon ud- zungwensis gekregen. Het beest, dat zo groot is als een kat, lijkt op een kruising tus sen een miniatuurantilope en een kleine miereneter. Het oran jebruine dier heeft een lange flexibele snuit en lange dunne pootjes. „Dit is een van de meest opwindende ontdekkingen uit mijn carrière", aldus een van de wetenschappers van de Califomi- sche Academie van Wetenschap pen. Het dier is nauw verbonden aan een groep Afrikaanse zoog dieren, waaronder olifanten, zee koeien en aardvarlcens. BRUSSEL (AP) - Irak wordt een belangrijke energieleverancier van de Europese Unie. Dat zijn Iraakse en Europese functiona rissen gisteren in Brussel over eengekomen. De EU hoopt haar afhankelijkheid van Russische olie en Russisch gas te verklei nen. De EU ziet graag dat Irak inhaakt op een aan te leggen gaspijplei- ding die vanuit Egypte naar Tur kije zal lopen. De Iraakse oliemi nister Hussein al Shahristani zei dat het hoog tijd is dat Irak en de EU intensiever gaan samenwer ken op terreinen als handel en energie. Irak wil Europa alle energie leveren die het nodig heeft, niet alleen olie maar ook gas, zei hij. De regering in Bagdad heeft plannen om nieuwe olievelden te openen en het gasveld Akkass te ontwikkelen, dat bij de grens met Syrië ligt en uiteindelijk gas kan leveren aan de aan te leggen pijpleiding naar Turkije. De sta biliteit in Irak neemt volgens Al Shahristani toe. Irak heeft de op twee na grootste voorraad van ruwe olie ter wereld: naar schat ting 115 miljard vaten. Zowel de EU als Irak denkt voordeel te kunnen halen uit een energiepartnerschap. Irak wil de productie opschroeven en nieu we markten betreden. Europa, het continent dat het meest af hankelijk is van olie en gas- import, is op zoek naar nieuwe energieleveranciers om zijn af hankelijkheid van Rusland te verkleinen. De energiesamenwerking maakt deel uit van een omvang rijker pact over handel en sa menwerking op allerlei terrei nen, dat de EU en Irak mogelijk snel ondertekenen. De overeen komst handelt ook over mensen rechten, terreurbestrijding, het milieu en douanekwesties. Het wordt het eerste contract tussen de EU en Irak. Binnen de EU be stond diepe verdeeldheid over de Amerikaanse invasie van 2003. Sindsdien hebben de Europese regeringen Irak honderden mil joenen euro's aan hulp gegeven voor de wederopbouw. PEKING (AP) - De in decem ber opgepakte Chinese men senrechtenactivist Hu Jia is officieel in hechtenis geno men en in staat van beschul diging gesteld wegens staats- ondermijning. Dat heeft zijn advocaat vandaag gemeld. De 34-jarige Hu werd op 27 december weggevoerd uit zijn huis en tot deze week hoorde zijn familie niets van of over hem. Woensdag kreeg de familie te horen dat Hu werd verdacht van staatson- dermijning en gisteren mocht zijn vader hem bezoe ken. Het is niet duidelijk wat Hu precies misdaan zou heb ben. In China worden dissi denten vaak jaren vastgezet op grond van de vage beschul diging van staatsondermij- ning. Hu werd bekend als aids- en milieuactivist, maar na een reeks aanvaringen met de au toriteiten ging hij zich vooral inzetten voor de mensenrech ten. Hij hield een weblog bij waarop hij vrijwel dagelijks berichtte over de arrestatie, vervolging en gevangenne ming van andere activisten. Het lijkt erop dat zijn arresta tie verband houdt met de ko mende Olympische Spelen. Kennelijk wil de Chinese re gering wanklanken in eigen land voorkomen, ook al komt haar dit op kritiek uit het bui tenland te staan. Het Euro pees Parlement heeft Hu's vrijlating geëist en ook de VS hebben de zaak aangekaart. Veerboot in problemen op Ierse Zee LONDEN (AP) - Een veerboot met 23 mensen aan boord is gisteren in stormachtig weer in de Ierse Zee aan de grond gelopen. De vier passagiers en tien beman ningsleden zijn per helikopter geëvacueerd. De overige negen bemanningsleden zijn op het schip achtergebleven. Zij probe ren de motoren weer aan de gang te krijgen, om naar een na bijgelegen haven te kunnen va ren. Drugsbaas Colombia vermoord in Venezuela BOGOTA (ANP/EFE) - Een van de belangrijkste leiders van het be ruchte Colombiaanse drugskar tel Norte del Valle is in Venezu ela vermoord. Zijn'lichaam werd langs de kant van de weg gevon den, berichtten Colombiaanse media vandaag op basis van een officiële bron. De VS hadden 5 miljoen dollar op het hoofd van de 60-jarige Wilber Varela gezet. De Amerikaanse justitie houdt Norte del Valle verantwoordelijk voor 70 procent van de drugstoe voer vanuit Colombia naar de VS. Zeker 500 ton cocaïne zou vanuit het Zuid-Amerikaanse land via Mexico naar de VS zijn gegaan sinds 1990. Premier Montenegro treedt af om ziekte PODGORICA (AP) - Premier Zeljko Sturanovic van Mon tenegro heeft gisteren zijn ont slag ingediend omdat hij zich wil richten op zijn genezingspro ces. Bij de 46-jarige Sturanovic werd vorig jaar een zeldzame vorm van longkanker geconsta teerd. In een brief aan parle mentsvoorzitter Ranko Krivoka- pic schreef hij dat hij aftreedt omdat de behandeling die hij moet ondergaan te veel van hem zal vergen. Hij zei dat hij zijn ta ken zal blijven vervullen totdat zijn partij, de Democratische Partij van Socialisten, een plaats vervanger aanwijst. Politie Guyana doodt twee bendeleden GEORGETOWN (AP) - In Guyana heeft de politie vijf mannen op gepakt en twee doodgeschoten in een vuurgevecht met een ben de die verdacht wordt van de moord afgelopen zaterdag op elf mensen in de kustplaats Lusig- nan. Dat hebben de autoriteiten in het buurland van Suriname gisteren bekendgemaakt. De schietpartij vond woensdag avond plaats bij het plaatsje Bux ton, waar de politie een aantal bendeleden in de dichte jungle heeft ingesloten. Overwogen wordt een deel van het oerwoud plat te branden, om achter hun schuilplaatsen te komen. De ben de gebruikt de jungle dikwijls als uitvalsbasis voor gewapende overvallen of gevechten. Deens onderzoek naar CIA-acties Groenland KOPENHAGEN (AP) - Denemar- ken stelt een onderzoek in naar beschuldigingen dat de CLA in het geheim terreurverdachten vervoerde via Groenland. Dat heeft de Deense premier Anders Fogh Rasmussen gisteren aange kondigd. Het onderzoek volgt op een documentaire die woensdag werd uitgezonden op de Deense televisie, waarin wordt geclaimd dat de CIA Groenland gebruikte als tussenstop. De Amerikaanse regering staat toe dat terreurver dachten naar landen worden ge vlogen waar ze mogelijk gemar teld worden. Denemarken onder zocht al eerdere beschuldigingen dat de CIA vliegvelden in Dene marken zelf gebruikte. Thaise bevolking wordt te dik BANGKOK (ANP) - Het beeld van vakantieland Thailand met zijn' slanke bevolking en gezonde keuken verandert. Thai worden steeds dikker, blijkt uit een giste ren yerschenen studie van een Thais onderzoeksinstituut. Bijna een vijfde van de bevolking lijdt inmiddels aan overgewicht. Tus sen 1986 en 2004 is het aantal corpulente Thai bijna veracht voudigd. Japanners ziek door Chinees voedsel TOKIO (ANP) - Het Japanse kabi net heeft spoedoverleg gehouden nadat honderden Japanners ziek waren geworden na het eten van geïmporteerde knoedels uit Chi na. De regering beloofde haar ui terste best te doen bij de aanpak van de massale voedselvergifti ging, meldde het Japanse persbu reau Kyodo. Tot gisteravond meldden zich bijna 500 Japan ners met klachten na het eten van de bollen met vleesvulling en andere producten van een Chinese fabrikant. Japanse me dia legden een verband met be strijdingsmiddelen die eerder waren aangetroffen. i

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 7