VS dringen sterk aan op meer troepen Afghanistan VN-topman Ban Ki Moon in Kenia voor bemiddeling Topman al-Qaida Al-Libi gedood Aanslagen op twee markten in Bagdad Aanslag ambassade Israël in Mauritanië Deelnemer historische uitbraak WO II begraven Buitenlandse AzG-leden geëvacueerd uit Somalië Reformatorisch Dagblad Buitenland vrijdag 1 februari 2008 PAGINA 6 Buitenlandredactie BERLIJN - De Amerikaanse mi nister van Defensie, Robert Ga tes, heeft Duitsland en andere NAVO-partners in een brief dringend verzocht gevechtstroe pen naar het zuiden van Afgha nistan te sturen. De brief, die vorige week werd verstuurd, is ongebruikelijk scherp van toon, meldde de Süddeutsche Zeitung gisteren. In de brief waarschuwt Gates voor een dreigende verdeeldheid in het NAVO-bongenootschap. Ook beklaagt hij zich over de zware belasting voor de Ameri kaanse troepen, aldus de Duitse krant, die niet letterlijk uit de brief citeert. Gates zou er volgens de Duitse krant op hebben aan gedrongen dat Duitsland zijn missie in Afghanistan niet slechts tot het relatief rustige noorden beperkt, maar ook heli kopters en grondtroepen levert voor de strijd tegen de taliban in de zuidelijke provincies. Een woordvoerder van het Duit se ministerie van Defensie beves tigde gisteravond dat de brief is binnengekomen. Volgens de zegsman is de brief ook naar andere NAVO-partners gestuurd, voorafgaand aan een ontmoeting van de NAVO-ministers van Defensie komende week in Vil nius. Duitsland heeft al 3000 man schappen in Afghanistan, en het Amerikaanse verzoek zal gezien de groeiende scepsis ten aanzien van de missie waarschijnlijk een verhitte discussie opleveren. Gates voert al enige tijd met weinig succes een campagne on der NAVO-landen in Afghanistan voor meer manschappen. Cana da onderschrijft de nijpende si tuatie in het zuiden en stelde de Amerikaanse president George Bush woensdag een ultimatum; als andere NAVO-landen niet snel met 1000 extra soldaten op de proppen komen in de provin cie Kandahar, trekt het zijn 2500 troepen uit Afghanistan terug. De Canadese premier Stephen Harper herhaalde dat ultimatum gisteren tegen zijn Britse ambt genoot Gordon Brown. Het Nederlandse ministerie van Defensie meldde gisteravond in een reactie dat Nederland geen brief van Gates heeft ontvangen met een dergelijke inhoud. Wel is er een brief binnengekomen waarin de VS mededelen dat zij 3200 extra troepen sturen naar de Zuid-Afghaanse provincie Hel mand, aldus Defensie. Gates zorgde voor een diploma tieke rel door in een interview in The Los Angeles Times te verkla ren dat de NAVO-troepen in het zuiden van Afghanistan niet we ten hoe ze een guerrillaopstand moeten neerslaan. De ISAF- missie in het zuiden bestaat voornamelijk uit Britten, Cana dezen en Nederlanders. Minister Van Middelkoop van Defensie ontbood daarop de Amerikaanse ambassadeur. Na verklaringen van Amerikaanse zijde dat Gates verkeerd geci teerd was, was voor Van Middel koop de kou uit de lucht. WASHINGTON/DUB AI (ANP) - Een van de belangrijkste le den van het terreurnetwerk al-Q_aida, Abu Laith al-Libi, is gedood. Dat meldde gisteren een website die vaak wordt gebruikt door radicaalisla- mitische groepen. Een westerse functionaris be vestigde de dood van Abu Laith al-Libi, meldde de Ame rikaanse nieuwszender CNN. Libi „is gestorven als een martelaar", meldde de radi- caalislamitische elchlaas.org, zonder in details te treden. De Amerikaanse en Pakis taanse autoriteiten hebben de dood van de 41-jarige Libi niet bevestigd. Waar hij is ge storven, is onduidelijk. Moge lijk is hij een van de dertien strijders die deze week wer den gedood bij een vermoede lijk Amerikaanse' ralcetaanval in de aan Afghanistan gren zende regio Noord-Waziris- tan. Libi was „niet ver onder de belangrijkheid van de twee hoogste al-Qaidalei- ders", Osama bin Laden en Ayman al-Zawahiri, aldus de ingewijde westerse functiona ris op anonieme basis. Hij zei dat er geen reden is om te twijfelen aan zijn dood. De Li- biër stond op een Amerikaan se lijst van meest gezochte terroristen. Libi werd gezien als een van de belangrijkste veldcommandanten van al- Qaida in Afghanistan. Hij was betrokken bij militaire acties en gaf leiding aan trainings kampen voor terroristen. Libi was ook te zien in een aantal propagandavideo's waarin wordt opgeroepen tot de hei lige strijd. Hij zou ook actief zijn geweest aan de andere kant van de grens in Pakistan. Buitenlandredactie BAGDAD - Twee dierenmarkten in Bagdad zijn vandaag kort na elkaar het doelwit geworden van een aanslag. Er vielen 51 do den. De meeste doden, namelijk 43, vielen op de Al-Ghazimarkt in het centrum van de stad, waar een vrouw zichzelf op blies. Nog eens 78 mensen raak ten bij deze aanslag gewond. Twintig minuten later ontplofte er een bom op een vogelmarkt in de overwegend sjiitische wijk Nieuw-Bagdad. Daarbij vielen zeker acht doden en veertien ge wonden. De Al-Ghazimarkt is de afgelo pen jaren vaker het doelwit ge weest van een aanslag. In novem ber ontplofte er een bom in een kist met vogels. Toen vielen er zeker vijftien doden. Het Britse leger onderzoekt aantijgingen dat 22 Irakezen in 2004 na een veldslag in Britse ge vangenschap om het leven kwa men en dat 9 andere gevangenen werden gemarteld. Het onder zoek van de Britse militaire poli tie loopt al sinds december, maar de rechter legde de media tot nu toe het zwijgen op. Dit verbod werd gisteren door het hooggerechtshof opgeheven op verzoek van verscheidene media en de, naar eigen zeggen gemar telde, Iraakse gevangenen. De Britse advocaten Phil Shiner en Martyn Day, die de Irakezen in de zaak verdedigen, maakten gisteren bekend dat Iraakse oog getuigen zeggen dat op 14 mei 2004 in de plaats Majar 31 Irake zen na een gevecht met het Brit- se leger werden gevangengeno men. Van hen kwamen er 22 in gevangenschap om. De andere negen werden gemarteld en mis handeld. De advocaten willen compensatie voor de overleven den en de nabestaanden van de slachtoffers. Legerwoordvoerder Paul Star- brook zei gisteren in een inter view dat het gevecht begon na dat een Brits konvooi in een hin derlaag van opstandelingen liep. Volgens hem kwamen rond de 28 Irakezen om in de strijd die daarop volgde en werden er 9 ge vangengenomen, die later aan de Iraakse autoriteiten werden over gedragen. Drie Britse soldaten raakten gewond. Starbrook zei dat een onderzoek van de leger- politie uit 2004 de Britten al van alle blaam zuiverde. Foto's van hun verwondingen zouden heb ben aangetoond dat de Irakezen op het slagveld omkwamen. De twee advocaten reisden vori ge maand naar Turkije om de verklaringen van vijf Iraakse ge vangenen op te nemen. „De ge tuigenissen van deze vijf man nen bevatten schokkend ma teriaal", aldus Day. Den Dekker Muziek b.v. Van der Biltlaan 69 4421 BD Kapelle Tel.: 0113- 33 03 30 Fax: 0113-33 03 31 E-mail: dendekker@zeelandnei.nl BUENOS AIRES - Leden van de Madres de Plaza de Mayo Association, de Dwaze Moeders van Argentinië, zongen gisteren oude protestliederen die tijdens de Argentijnse militaire dictatuur van 1976 tot 1983 verboden waren. De vrouwen zongen ter gegelegenheid van de opening van een cultureel centrum in de hoofdstad Buenos Aires, dat de herinnering levend moet houden aan de groep mensen die ook deze vrouwen willen blijven gedenken: de tijdens de dictatuur „verdwenen" mannen en vrouwen. Ze zijn zeer waarschijnlijk door het regime vermoord en op een onbekende plaats begraven. Foto epa Zimbabwanen opgepakt in kerk Johannesburg JOHANNESBURG (AP) - De Zuid- Afrikaanse politie is van plan honderden Zimbabwaanse vluchtelingen die zij woensdag nacht in de Central Methodist Church in Johannesburg heeft opgepakt, te deporteren. Dat heeft de politie gisteren gemeld. Ongeveer 1200 Zimbabwanen, die de politieke en economische malaise in hun land zijn ont vlucht, waren door de methodis tische bisschop Paul Verryn in de kerk ondergebracht. Nog eens 500 mensen sliepen voor de kerk op straat. De politie arriveerde woensdag avond laat en begon mensen, van wie velen in pyjama, in bus jes af te voeren naar het politie bureau. Het duurde uren voordat iedereen was afgevoerd, zei Ver ryn. De bisschop vernam van de politie dat zij op zoek was naar illegale immigranten en gestolen goederen. Volgens de geestelijke was het de eerste keer dat de po litie op deze wijze ingreep in de vier jaar dat de kerk openstaat voor Zimbabwaanse vluchtelin gen. Enkele honderden Zimbab wanen wier papieren in orde ble ken te zijn. mochten in de loop van de avond terug naar de kerk. „Dit is een kerk, we dachten dat we veilig waren", zei Fredrick Chibungu, die zeven maanden in Zuid-Affika is en op de afronding van zijn asielprocedure wacht. „Ze gaan ons deporteren en we kunnen niets doen." Volgens Ver ryn trad de politie hard op. Toen hij de politie daarop aansprak, werd hij naar zijn zeggen in zijn nekvel gegrepen en van een trap getrokken. Duitse uitgever komt met naziwoordenboek HILDESHEIM (ANP) - In Duits land is een woordenboek ver sdienen met duizend woorden en begrippen die de nazi's ge bruikten. Het boek bevat Duitse woorden die ooit gangbaar wa ren maar die mensen nu niet meer bezigen omdat ze herinne ren aan het nazitijdperk, meld de het weekblad Der Spiegel gis teren. Zo betekende "Endlösung" ooit het vinden van een uiteindelijke oplossing. 1-Iet woord staat sinds de Tweede Wereldoorlog syno niem voor de vernietiging van de Joden. De oorspronkelijke bete kenis van het woord "Selektion" is selectie, maar wordt in die hoedanigheid niet meer gebruikt omdat het refereert aan de selec tie van slachtoffers voor de gas kamers. Het "Wörterbuch der Vergan- genheitsbewaltigung" is uitgege ven door uitgeverij Georg Olms in Hildesheim. LONDEN (AP) - De Brit Bertram James, een overlevende van de "Great escape" in de Tweede We reldoorlog, is gisteren begraven. De massale ontsnappingspoging uit het Duitse gevangenenkamp Stalag Luft III in Polen mislukte bijna compleet. De Duitsers pak ten op 3 na alle 76 ontsnapte ge vangenen weer op. Vijftig wer den er geëxecuteerd. James bestuurde een bommen werper die op 5 juni 1940 bij Rot terdam werd neergeschoten. De volgende dag namen de Duitsers hem gevangen. Volgens militair historicus Howard Tuck deed Ja mes tijdens de oorlog dertien ontsnappingspogingen. In 1943 werd James overge plaatst naar Stalag Luft Dl, in de buurt van het Poolse Zagan. Het was zijn taak om een grote hoe veelheid zand uit een van de ont snappingstunnels te doen ver dwijnen. In de nacht van 24 maart 1944 ontsnapte James als 39e gevangene. Met een Griekse kameraad pakte hij een trein naar de Tsjechische grens. Maar twee dagen later hadden de Duit sers hem weer te pakken. „We waren op weg, hoopten we, naar de vrijheid", zei hij in 2004. AMSTERDAM (ANP) - Artsen zonder Grenzen heeft alle bui tenlandse medewerkers uit het Oost-Afrikaanse land Somalië teruggetrokken. Aanleiding is de aanslag afgelopen maandag op een voertuig van de Neder landse tak van de organisatie, die aan drie medewerkers het leven kostte. Dat heeft Artsen zonder Grenzen vandaag laten weten. De aanslag in Kismayu in het zuiden van Somalië kostte behal ve aan een Keniaanse arts, een Franse logistiek medewerker en een Somalische chauffeur van de organisatie, nog twee andere mensen het leven. De 87 buiten landers, die betrokken waren bij veertien projecten in heel het Afrikaanse land, zijn terugge trokken „als teken van respect en vanwege het gebrek aan dui delijkheid over de omstandighe den rond de aanval." Internationaal voorzitter Chris- tophe Fournier noemt de aanval in Kismayu „absoluut onaan vaardbaar en een ernstige schen ding van de humanitaire hulp verlening, waaraan onze colle ga's zo waren toegewijd." Voor de Nederlandse tak van Artsen zonder Grenzen werkten twintig buitenlandse medewerkers bij in totaal vier projecten in Somalië. Onder hen zijn vier Nederlan ders. De buitenlanders zijn naar de Keniaanse hoofdstad Nairobi overgebracht. De hulporganisatie werkt al zestien jaar onafgebroken in het Oost-Afrikaanse land en biedt nu hulp in elf regio's. De aanslag komt op een moment dat Soma lië in een noodsituatie verkeert. Het geweld in het door anarchie geplaagde land neemt toe. De be volking is massaal op de vlucht en er is te weinig hulp voor de acute medische noden. Honderd duizenden Somaliërs voeren een dagelijkse strijd om te overleven en hebben dringend hulp van de internationale gemeenschap no dig. In 2007 begon Artsen zonder Grenzen een aantal nieuwe projecten om de medische en humanitaire gevolgen van de huidige strijd op te vangen. Me dische teams voerden meer dan 1500 operaties uit, verzorgden 520.000 consulten en lieten 23.000 mensen in een ziekenhuis opnemen. Buitenlandredactie NAIROBI - De secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Ban Ki Moon, is vanmorgen in Nairobi aangekomen. Hij hoopt dat zijn diplomatieke gewicht een politieke dialoog in het ver scheurde land tot resultaten leidt. Ban Ki Moons voorganger bij de VN, Kofi Annan, bemiddelt in Ke nia tussen de eind december her kozen president Mwai Kibaki en oppositieleider Raila Odinga die bestrijdt dat Kibaki wettig is her kozen. Kofi Annan schortte het crisis overleg tussen de strijdende par tijen gisteren op na de dood van een parlementariër. Het opposi tielid werd gisteren neergescho ten in de westelijk geleden stad Eldoret, waar het geweld direct weer oplaaide. De zitting van gis termiddag werd uitgesteld, „zo dat de leiders hun aandacht kun nen schenken aan dringende za ken en met hun achterban kun nen bellen", aldus de voormalig VN-secretaris-generaal in Nairobi. Het was de tweede dag dat verte genwoordigers van de partijen van president Mwai Kibaki en op positieleider Raila Odinga, die beiden de overwinning opeisen van de presidentsverkiezingen eind december, om de tafel za ten. David Kimutai Too van Odinga's ODM werd doodgescho ten door een verkeersagent in El doret. Het zou gaan om een "cri me passionnel". De parlementa riër was in gezelschap van een agente. Zij zou de vriendin zijn van de verkeersagent die Too neerschoot. Oppositieleider Odinga repte echter van een complot dat is ge richt op het terugbrengen van de meerderheid van de oppositie in het parlement van het Afrikaan se land. ODM heeft 99 van de 210 zetels in het parlement in Nairo bi. Begin deze week werd ODM- parlementslid Melitus Mugabe Were al doodgeschoten. Na de dood van Too braken rel len uit in Eldoret in de Riftvallei en in de nabijgelegen steden Ke- richo en Kisumu. De politie vuur de met traangas op de demon stranten die wegen blokkeerden en branden stichtten. Zeker twee mensen kwamen om bij de on lusten, meldde de politie. Topman Konaré van de Afri kaanse Unie deed gisteren een klemmend beroep op alle partij en in Kenia om het geweld te be ëindigen. Hij sprak bij de ope ning van de driedaagse top van de unie in Ethiopië, waar vooral over Kenia gesproken zal wor den. „Kenia was eens de hoop van Afrika, maar wordt nu be dreigd door geweld, etnische zui vering en genocide", zei Konaré. Ban Ki Moon sprak op de AU- top met Kibaki. Ook Ban waar schuwde dat de situatie in Kenia dreigt te escaleren tot een cata strofe. „We moeten al het moge lijke doen om dat te voorko men", aldus de VN-baas. LIMURU - Familieleden betreurden gisteren in Kenia de dood van een Kikuyubetoger die in Limuru, ten westen van de hoofdstad Nairobi, door de politie werd doodgeschoten. De etnische onlusten in het Oost-Afrikaanse land als gevolg van de door de oppositie aangevochten uitslag van de presidentsverkiezingen van december hielden ook gisteren aan. Foto epa NOUAKCHOTT (ANP/RTR) - Ge wapende mannen hebben van morgen de Israëlische ambassa de in de Mauritaanse hoofdstad Nouakchott met automatische wapens beschoten. Hierbij zijn vijf mensen gewond geraakt volgens ooggetuigen. De Israëli sche ambassade heeft laten we ten dat geen personeel is getrof fen. Op hun vlucht openden de da ders het vuur op een bar in de buurt van de ambassade in het West-Afrikaanse land. Mauritanië is een van de weini ge landen van de Arabische Liga die diplomatieke banden onder houdt met Israël. Meerdere poli tieke partijen van Mauritanië, een islamitische republiek, rie pen de regering onlangs op de politieke banden met de Joodse staat te verbreken. De invloedrijke parlements voorzitter Messaoud Ould Boullc- heir riep zondag nog op „de be schamende diplomatieke betrek kingen" te verbreken met „een entiteit die Arabisch land bezet houdt en onze broeders doodt of met blokkades treft." Hij sprak bij de opening van een speciale parlementszitting over de bele gering van de Gazastrook door Is raël. Mauritanië ging in 1999 tij dens het regime van Maaouiya Ould Taya diplomatieke betrek kingen aan met de Joodse staat. Extremisten uit Algerije en Ma rokko zoeken steeds vaker em plooi in Mauritanië of Mali om dat zij vooral in Algerije veel ter rein hebben' verloren. Vier Franse tQeristen werden op 24 decem ber vermoord in het zuiden van Mauritanië. Guinee-Bissau lever de halverwege januari vijf man nen aan Mauritanië uit die ver dacht worden van betrokkenheid bij de moorden. De vijf Maurita- niërs stellen leden te zijn van het terroristennetwerk al-Qaida.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 6