Geen melding EO-directeur baas publieke omroep euthanasie bij Minister Plasterk enthousiast over verrassende benoeming Hagoort baby's in 2007 Niet alleen glans en roem voor Peter R. de Vries Schadeclaim verdeelt rechters U bent nog van harte welkom in onze tijdelijke vestiging tot en met 9 februari 2008 Kamer hekelt Verhagens reactie op dood Suharto Reformatorisch Dagblad Binnenland vrijdag 1 februari 2008 PAGINA 5 Binnenlandredactie „Arts kiest eerder voor abortus" Binnenlandredactie APELDOORN - Artsen hebben het afgelopen jaar geen mel ding gemaakt van acute levens beëindiging bij pasgeborenen. Voorzitter prof. mr. J. H. Hubben van de beoordelingscommissie, officieel de centrale deskundi gencommissie Late zwanger schapsafbreking en levensbeëin diging bij pasgeborenen, zei dat gisteravond in het televisiepro gramma Netwerk. De in maart 2007 geïnstalleer de commissie is bedoeld om te toetsen of artsen die het leven van een pasgeborene beëindigen, in aanmerking komen voor straf vervolging. Om uit handen van justitie te blijven, moet sprake zijn van uitzichtloos en ondraag lijk lijden als gevolg van een on behandelbare aandoening. Art sen dienen verder toestemming te hebben van de ouders. Ook moeten zij een onafhankelijke collega hebben geraadpleegd. De schattingen van het aantal keren dat artsen in het verleden het leven van pasgeborenen be ëindigden, lopen uiteen. Tot dus ver gingen onderzoekers ervan uit dat dit jaarlijks zo'n tien tot vijftien keer voorkwam. Begin 2005 werd bekend dat artsen tus sen 1997 en 2004 22 meldingen hadden gemaakt, wat zou neer- Euthanasie In 2007 geen meldingen van levensbeëindiging pasgebore nen. Artsen wellicht terughouden der door discussie beroeps methoden. Prenatale diagnostiek kan aantal abortussen vergroten. komen op 3 a 4 meldingen per jaar. Onduidelijk bleef echter hoe veel ingrepen in stilte wor den gedaan. Om zicht te krijgen op deze praktijk en om te zorgen voor een eenduidige medisch-ethische beoordeling riep oud-staatssecre taris Ross de commissie-Hubben in het leven. Bij deze commissie hebben zich sinds maart 2007 dus nog geen artsen gemeld. „Ik moet aannemen, op grond van cijfers in het verleden, dat zich ook nu gevallen voordoen. Maar we tasten daarover in het duister", zei prof. Hubben gister avond. Gezondheidsjurist prof. dr. J. Legemaate benadrukte van morgen dat artsen en juristen met name het afgelopen jaar veelvuldig hebben gediscussieerd over levensbeëindiging bij ba by's. Daarbij is ook forse kritiek geuit. „Ik sluit niet uit dat artsen daardoor nog terughoudender zijn geworden dan ze al waren", aldus Legemaate, die aandringt op duidelijkheid. De Nederlandse Vereniging van Kinderartsen gaat er vooralsnog vanuit dat er het afgelopen jaar geen euthanasie op baby's is ver richt. „Door de toegang tot pre natale diagnostiek te verbreden, worden onbehandelbare, levens bedreigende aandoeningen vroe ger opgespoord. Artsen die in het verleden kozen voor levensbeëin diging, kunnen daardoor nu be sluiten tot zwangerschapsafbre king", aldus woordvoerder E. Ver hagen vanochtend. De NVK zegt verder te betreu ren dat Netwerk geen verschil maakt tussen actieve levensbe eindiging en het staken van een behandeling. „Het eerste moet te allen tijde worden gemeld bij de commissie-Hubben, het tweede niet." LEIDEN (ANP) - De rechters in Nederland verschillen nogal van mening over de toewij s- baarheid van schadeclaims van slachtoffers van misdrijven. Uit interviews met magistraten blijkt dat rechters bijvoorbeeld uiteenlopende eisen stellen aan de onderbouwing van claims. Dat concludeert de Universiteit Leiden in een gisteren openbaar gemaakt onderzoek. Uit de interviews blijkt dat de meningen van rechters over de toewijsbaarheid van een vorde ring sterk verschillen. Zo stellen Bergambacht - (tijdelijk) Benedenberg 26 - (0182) 358110 Verhagen niet boos om uitspraak grootmoefti Syrië Redactie politiek DEN HAAG - Minister Verhagen van Buitenlandse Zaken is niet van plan de grootmoefti van Sy rië publiekelijk te veroordelen om diens uitlatingen over Wil- ders. Dat antwoordde Verhagen giste ren op schriftelijke vragen van PW-Kamerlid De Roon. Mocht Wilders in zijn film over de Koran het boek verbranden of verscheuren, dan „wil dat zeggen dat hij aanzet tot oorlogen en bloedvergieten", aldus de groot moefti op 15 januari in het Euro parlement. De Roon vindt dat de groot moefti met die uitspraak „op on aanvaardbare wijze de Neder landse samenleving en Neder landse politici onder druk pro beert te zetten." Verhagen vat het niet zo zwaar op. De islamitische geestelijke waarschuwde volgens hem slechts „voor de mogelijkheid van gewelddadige escalatie. De uitspraken van de grootmoefti beschouw ik als een weergave van klaarblijkelijk door hem ge voelde verontrusting." Hij noemt de geestelijke „gematigd." HILVERSUM - EO-directeur Henk Hagoort (1965) wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van de Nederlandse Publieke Omroep (NPO). Minis ter Plasterk (Media) bekrachtig de de benoeming door de raad van toezicht van de NPO, zo is gistermiddag bekendgemaakt. Hagoort volgt in zijn nieuwe functie CDA'er Harm Bruins Slot op, die eerder al zijn vertrek aan kondigde. Hagoort zal uiterlijk per 1 augustus de voorzittersha mer overnemen. „Hij is een voor zitter met hart voor de publieke omroep, met bewezen bestuurlij ke kwaliteiten en kennis van de relevante dossiers", legt Cees Smaling, voorzitter van de raad van toezicht, uit. Minister Plasterk is ook blij met de benoeming van Hagoort. „Ik had bij de raad van toezicht aan gegeven dat het goed zou zijn een professional aan het hoofd van de publieke omroep te zet ten, iemand die inhoudelijk erva ring heeft met het maken van programma's en programmeren. Gezien de uitdagingen die de pu blieke omroep de komende jaren te wachten staan, zoals de tech nologische veranderingen in het medialandschap, ben ik blij met de energieke, jonge persoon die Hagoort is." Hagoort werkt sinds 1992 bij de EO, vanaf 2000 als directeur. Hij blijft tot augustus in dienst, maar heeft direct zijn verant woordelijkheden als algemeen directeur neergelegd. Zijn taken worden waargenomen door de directieleden Arjan Lock en Jaap Kooij. Voorzitter ds. A. van der Veer zal voorlopig als gedele geerd bestuurslid voor de direc tie een adviserende rol vervullen. HAGOORT ...energiek... Foto Paul Dijkstra Na zijn studie geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Utrecht en na een aantal jaren in het onder wijs werkzaam te zijn geweest. ging Hagoort aan de slag bij de EO. In 1997 trad hij toe tot het managementteam van de om roep, waarna hij in 2000 tot di recteur werd benoemd. In maart 2006 schrapte de omroep twee van de drie directeursposten, waardoor Hagoort alleen aan het roer kwam te staan. Voor dit na jaar staat er een forse wijziging van de bestuursstructuur op de agenda, waarbij de EO weer drie directieleden zal krijgen. Boven dien komt er een nieuwe raad van toezicht. Hagoort wil geen toelichting op zijn overstap naar de NPO geven. Hij laat weten de nieuwe verant woordelijkheid als een uitdaging te zien. „Afscheid nemen van de EO doet weliswaar pijn, maar daar komt veel voor terug. Een sterke, pluriforme publieke om roep is voor Nederland een goede zaak." Volgens Hagoort staat de pu blieke omroep er goed voor. „We hebben met elkaar een geweldi ge slag gemaakt. Ik wil ervoor gaan de kwaliteit en pluriformi teit verder te versterken." Namens de EO zegt Lock het vertrek van Hagoort te betreu ren. „Als de EO dicht bij zijn mis sie blijft, zien we de toekomst vol vertrouwen tegemoet. De EO is trots dat onze algemeen direc teur gewaagd is voor deze func tie. Daarmee kiest de publieke omroep voor een pluriforme toe komst." Juist de EO hamerde er de afgelopen tijd voortdurend op dat de pluriformiteit bij de pu blieke omroep steeds meer ter discussie zou staan. Dat de centrale organisatie van alle publieke zendgemachtigden een voorzitter uit eigen gelede ren zou krijgen, stond zeker niet bij voorbaat vast. Voor de opvol ging van Bruins Slot kwam een aantal mensen in aanmerking. maar in de wandelgangen wer den namen van omroepmensen niet genoemd. Met Volkskrant- hoofdredacteur Pieter Broertjes en de Tweede-Kamerleden Nico- laï (WD) en Van Gennip (CDA) werd het meest serieus gespro ken, maar uiteindelijk viel de keuze van de raad van toezicht en minister Plasterk dus op de leidinggevende van de EO. Voor Bruins Slot stonden ach tereenvolgens Joop van der Reij- den, Max de Jong, André van der Louw en Gerrit Jan Wolffensper- ger aan het roer bij de NPO. Hagoort is niet de eerste EO-me- dewerker die bij de NPO aan de slag gaat. Ad de Boer, die in 2006 afscheid nam als EO-directeur, werd vorig jaar nog benoemd tot waarnemend directeur televisie programmering bij de NPO. De publieke omroepen BNN. VARA en VPRO reageerden toen posi tief op de benoeming. de rechters uiteenlopende eisen aan de onderbouwing van de vor dering, hechten zij verschillende waarden aan het (uitblijven van) verweer van de verdachte en la ten zij heel uiteenlopende pos ten voor vergoeding in aanmer king komen. Het onderzoek van de universi teit toont ook aan dat slacht offers tussen 1996 en 2005 in steeds meer strafzaken schade vergoeding hebben gekregen. In 1996 wees de rechter nog in zo'n 1500 zaken schadevergoeding toe, tien jaar later was dat aantal opgelopen tot meer dan 13.000. DEN HAAG (ANP) - Een meerder heid in de Tweede Kamer vindt dat minister Verhagen (Buiten landse Zaken) een te eenzijdige reactie heeft gegeven op het overlijden zondag van de voor malige Indonesische president Suharto. Dat bleek gisteren tijdens over leg van de Tweede Kamercom missie buitenlandse zaken over Indonesië. Verhagen prees in zijn reactie de economische groei en de ont wikkelingvan stabiliteit onder het bewind van Suharto. De SP, GroenLinks en de PvdA misten in de reactie een verwijzing naar de corruptie en het harde afrekenen met zijn tegenstanders. Ook het CDA was verbaasd en miste de verwijzing naar die as pecten van Suharto's regime waaronder veel Indonesiërs heb ben geleden. Juist een minister die mensenrechten hoog in het vaandel heeft, past het daarbij stil te staan, stelde GroenLinks. Verhagen zei dat het „absoluut waar is" dat er veel is aan te mer ken op de mensenrechtenschen dingen onder het bewind van Suharto. Maar hij vindt diens overlijden niet het moment daar over te beginnen. Hij richt zich liever op de mensenrechten schendingen nu. Net als de WD stelde de minis ter dat het aan het Indonesische volk is te bepalen hoe het met dat verleden wil omgaan en niet aan de Tweede Kamer om daar als Nederland het vingertje over te heffen. Maar de PvdA raadde hem aan bij het overlijden van een volgende dictator daar wel over te beginnen, juist als er sprake is van goede betrekkin gen. Pogingen van de SP spijtbetui gingen en een extra gebaar los te krijgen voor slachtoffers van het door Nederlandse militairen aan gerichte bloedbad in het Javaan se dorpje Rawagede in 1947 leid den niet tot extra toezeggingen. Verhagen benadrukte dat de aanwezigheid van de Nederland se ambassadeur bij de herden king in december al een gebaar was. Ook voelde hij niets voor de rehabilitatie van Nederlandse dienstweigeraars uit die tijd. DEN HAAG - Agenten arresteerden gisteren een Molukse jongere die het eiland in de Hofvijver had bezet. Met de bezetting van het eiland (rechts op de foto) vroegen Molukse jongeren aandacht voor de schendingen van de mensenrechten op de Molukken. Foto anp Studie naar gratis onderwijs op deel Antillen DEN HAAG (ANP) - Op de Antil liaanse eilanden Bonaire, Sint Eustatius en Saba komt moge lijk gratis basis- en voortgezet onderwijs. Er wordt een onderzoek gestart naar de mogelijkheden daarvoor, zo blijkt uit de afspraken die staatssecretaris Bijleveld (Konink rijksrelaties) gisteren met verte genwoordigers van de eilanden heeft gemaakt. Kern van het akkoord vormen de normen die zijn vastgelegd waaraan voorzieningen als on derwijs, zorg en sociale zeker heid op de eilanden moeten vol doen. Daarbij is wel rekening ge houden met de specifieke om standigheden van de eilanden, aldus het ministerie van Binnen landse Zaken. Zo is er voor de zorg vastgesteld dat er een publieke zorgverzeke ring komt. Ook volgt er een nieuw stelsel van sociale uitkeringen. Daar naast en wordt de kwaliteit van de politie en rampenbestrijding verbeterd. Tevens is afgesproken dat be woners van de eilanden kies recht krijgen voor de Tweede Ka- Molukse jongeren bezetten eiland in Hofvijver DEN HAAG (ANP) - Molukse jon geren hebben gisteren het ei land in de Hofvijver in Den Haag 'geannexeerd'. Met span doeken vroegen ze aandacht voor de schending van de men senrechten op de Molukken. De jongeren riepen de Neder landse regering op de ogen hier voor niet te sluiten. Ze hesen de Molukse vlag op het eilandje. De vijf Molukkers waren in twee rubberen bootjes naar het eiland naast het Binnenhof geva ren. Leden van de mobiele een heid haalden ze daar pas na an derhalf uur van af. De Molukse jongeren verwijten het ministe rie van Buitenlandse Zaken dat het de schendingen van de men senrechten in Indonesië ontkent. Minister wil blowverbod voor agent Binnenlandredactie DEN HAAG - Minister Ter Horst - (Binnenlandse Zaken) vindt dat agenten in hun vrije tijd geen softdrugs mogen gebruiken. Het drugsgebruik kan de uitstra ling en het gezag van agenten schaden, aldus de minister giste ren. Zij dringt bij de korpsbe heerders aan op een eenduidige richtlijn, die agenten verbiedt softdrugs te gebruiken in hun vrije tijd. Dat schreef Ter Horst in ant woord op vragen van PW-Twee de Kamerlid Brinkman, die giste ren zijn gepubliceerd. Korpsbe heerders stellen zelf de richtlij nen op voor (soft)drugsgebruik door hun agenten in diensttijd en hun vrije tijd. Het korps Ani- sterdam-Amstelland heeft recent vastgelegd dat agenten niet me gen blowen in hun vrije tijd, om dat zij ook buiten diensttijd een voorbeeldfunctie hebben. Ook andere korpsen hanteren regels voor softdrugsgebruik. Overtre ders kunnen disciplinair worden gestraft. De minister wil nu dat alle korpsbeheerders de lijn volgen dat softdrugsgebruik door agen ten helemaal wordt verboden. De vakbonden NPB en ACP vin den een verbod te ver gaan. De NPB vindt dat geen verschil ge maakt moet worden tussen poli tiemensen en 'gewone' mensen. De ACP onderschrijft wel het uit gangspunt dat een politiemede werker geen softdrugs moet ge bruiken, „maar een verbod gaat te ver", aldus voorzitter Van de Kamp. Hij vindt dat medewer kers van de politie wel een voor beeldfunctie hebben, maar als sprake is van gebruik van soft drugs, moet per situatie worden bekeken wat er moet gebeuren. Europarlement bepleit verbod op terrasverwarming BRUSSEL (ANP) - Terrasverwar mingen zouden in de hele Euro pese Unie verboden moeten worden. Een oproep hiertoe van de Britse Europarlementariër Fiiona Hall is gisteren in Brussel aangeno men door het EP. Het Parlement vindt dat de spe ciale kachels te veel energie ver spillen en daarmee slecht zijn voor het milieu. GroenLinks- Europariementslid Buitenweg vindt de oproep „een steun in de rug voor Nederlandse gemeenten die de terrasverwarming willen verbieden." De oproep ontlokte echter ook tegengeluiden. „Op roepen tot een verbod gaat te ver", zei WD'er Maaten, die zich van stemming onthield. Kamer ziet niets in afschaffen AWBZ Redactie politiek DEN HAAG - De Tweede Kamer ziet niets in de afschaffing van de volksverzekering AWBZ, zo als de Raad voor de Volksge zondheid (RVZ) gisteren advi seerde. Ook maatschappelijke organisaties reageren afwij zend. Na bekendmaking van het advies reageerde het CDA al meteen ne gatief. Ook andere partijen in de Ka mer. zoals VVD en SP, vrezen dat kwetsbare groepen, die langduri ge en intensieve zorg nodig heb ben. de dupe worden. „Ontman teling van de AWBZ zou een mo kerslag zijn voor de solidariteit in de zorg", aldus SP-Kamerlid Kant. De PvdA wil niet reageren. Zij wacht een advies van de Sociaal- Economische Raad over de AWBZ af. Vanuit de AWBZ wordt onder meer ouderen- en gehandicap tenzorg betaald. Dronkenlap mag blijven chaufferen GRONAU (ANP) - Een 52- jarige dronken automobi list uit Enschede die vori ge week vrijdag in het Duitse Gronau een 16-ja- rige meisje doodreed, mag in Nederland ge woon autorijden. Hoewel zijn rijbewijs in Duitsland is ingenomen, blijft zijn rijbevoegdheid in de rest van Europa gel dig, verklaarde een ver keersofficier van het open baar ministerie in Almelo gisteren. De man wordt verdacht van dood door schuld en moet in Duitsland voorko men. Als hij in Nederland in een auto zou rijden, kan hij alleen een boete krijgen omdat hij zijn rij bewijs niet bij zich heeft. Analyse APELDOORN - Als Peter R. de Vries werkelijk het mysterie rond de verdwijning van Nata- lee Holloway oplost, heeft liij een verbluffend staaltje onder zoeksjournalistiek geleverd. Toch is het niet alles goud wat er blinkt rond Nederlands be kendste misdaadverslaggever. Miljoenen Nederlanders zullen zondagavond aan de buis ge kluisterd zitten om te zien hoe Peter R. de Vries en zijn helper Kees Spekman met de verborgen camera hebben rondgespeurd. „Wij hebben de oplossing", zegt De Vries in een promotiefilmpje, met de vinger opgeheven naar de kijker. „Zorg dat u ooggetuige bent." De misdaadjournalist noemt zijn speurtocht naar de verdwijning van het Amerikaan se meisje Natalee Holloway „de meest spannende, de meest ont hullende" reportage die hij „ooit" maakte. Dergelijk ronkend woordge bruik typeert de zelfverzekerde verslaggever, die zijn successen niet onder stoelen of banken steekt. Zo blikt De Vries in zijn in 2004 verschenen bundel co lumns "Een crimineel liegt niet altijd" terug op de affaire rond Mabel Wisse Smit, in oktober 2003. De verslaggever slaagde er in een bodyguard voor de came ra te krijgen die onthulde dat de aanstaande vrouw van prins Je han Friso gangsterliefje was van onderwereldkoning Klaas Bruin- sma. Waarop het prinselijk paar afstand deed van zijn plaats in de lijn van de troonopvolging. „De eerste week van oktober 2003 was niet alleen de meest turbulente uit het leven van re- serve-koningin Mabel Wisse Smit. maar ook in het mijne scoorde hij 9,0 op de schaal van Endstra was weinig vleiend over Peter R. de Vries Richter. Het komt niet vaak voor dat een journalistieke scoop zo veel opwinding veroorzaakt en het Nederlandse persleger in op perste staat van paraatheid brengt." Watje ook mag denken over Peter R. de Vries, de vasthouden de en goed ingevoerde verslag gever slaagde erin diverse ge ruchtmakende zaken op te los sen. Waar justitie zaken laat slof fen, pakt De Vries ze op. Zo beet hij zich vast in de Puttense moordzaak. De Vries nam het op voor de neven Herman Dubois en Wïlco Viets, die vastzaten voor de moord op Christel Am- brosius. Tijdens een herzienings proces werden de mannen uit eindelijk vrijgesproken. Ook bij de oplossing van de moord op Corina Bolhaar en haai- twee jonge kinderen in 1984 speelde De Vries een be langrijke rol. Voormalige Hells Angel Louis H. werd daarvoor in 2005 tot levenslange celstraf ver oordeeld. Vlak voordat de zaak zou verjaren, slaagde de journa list erin een ex-vriendin van H. op sporen, die een zeer belasten de verklaring tegen de man af legde. Sommige moordzaken kon De Vries niet tot een oplos sing brengen. Zo is de moord op het Friese meisje Marianne Vaatstra nog altijd in nevelen ge huld. Ook worstelt De Vries met de moord op Nicky Verstappen, de 11-jarige jongen die in 1998 tijdens een jeugdkamp op de Brunssummerheide werd ver moord. Al heeft De Vries onmiskenbaar heel wat nabestaanden van ver moorde mensen voldoening ge geven, toch is hij niet geheel on omstreden. Vraag is bijvoorbeeld of de contacten van De Vries in de Amsterdamse onderwereld wel zo koosjer zijn. Er heerst in politiekringen verbazing en on begrip over zijn vriendschap met de in 2003 vermoorde Cor van Hout. Die was, samen met onder anderen Willem Holleeder, ver antwoordelijk voor de ontvoe ring van biermagnaat Heineken. De Vries schreef er een bestseller over. voor een groot deel opgete kend uit de mond van Van Hout. De journalist sprak zelfs op de begrafenis van Van Hout. Later omschreef hij Van Hout als „een man met ernstige tekortkomin- HILVERSUM - Peter R. de Vries begroet Beth Twïtty, de moeder van Nata lee Holloway. Zij kwam gisteren naar Nederland omdat de misdaadver slaggever zegt de verdwijning van haar dochter te hebben opgelost. Foto ANP gen, maar ook met grote gaven. Een man die veel verkeerd heeft gedaan, maar wel wist wat vriendschap was." Twijfels zijn er ook bij de ver houding tussen De Vries en Hol leeder. De Vries voorspelde voor afgaand aan de uitspraak in het megaproces dat Holleeder wel vrijuit zou gaan. In werkelijk heid kreeg Nederlands bekendste misdadiger negen jaar cel voor grootschalige afpersing. In de roemruchte achterbank- gesprekken was vastgoedmag naat Willem Endstra weinig vlei end over de misdaadjoumalist. „De Vries is weer vazal van Hol leeder, hè", zegt Endstra tegen de rechercheurs. „Je zal hem over Holleeder geen rare dingen horen vertellen."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 5