Opleiding GG blijft „Een derde jongeren is onverschillig" aan Boezemsingel EA wil grotere rol als stem van kerk Ook beelden geven zicht op Bijbel Meditatie IZB start centrum voor predildng Reformatorisch Dagblad Kerk en Godsdienst j vrijdag 1 februari zoos pagina 2 Kerkredactie UTRECHT - De predikanten opleiding van de Gereformeer de Gemeenten blijft gevestigd aan de Boezemsingel in Rotter dam. Daartoe heeft de generale synode in Utrecht gisteren be sloten. De synode beraadde zich giste ren opnieuw op een rapport van het curatorium over de locatie van de Theologische School in Rotterdam. De gereformeerde ge meente te Rotterdam-Centrum, waarbij de school gevestigd is, loopt al jaren in ledental terug. De generale synode had in 2004 het curatorium gevraagd na te denken over een andere locatie. Het curatorium vond echter on voldoende argumenten om de historische locatie aan de Boe zemsingel te verlaten. In septem ber hadden veel afgevaardigden daar vragen bij, reden waarom de synode toen vroeg het rapport opnieuw te overwegen. Bij de bespreking gisteren bleek dat het curatorium van mening blijft dat er onvoldoende rede nen zijn om uit Rotterdam te vertrekken. „Ook in financieel opzicht is het beter op de huidi ge locatie te blijven." Meerdere afgevaardigden zei den het te betreuren als de ge meente in Rotterdam-Centrum op termijn zou verdwijnen. Ds. C. J. Meeuse (Goes): „Aan de Boe zemsingel hebben krachtdadige Synode Predikantenopleiding Gerefor meerde Gemeenten blijft aan Boezemsingel in Rotterdam. Curatorium: Onvoldoende re denen om uit Rotterdam te vertrekken. Garantie van christelijke op voeding voorwaarde voor do pen pleegkinderen. Kerkredactie AMERSFOORT - De IZB -vereni ging voor zending in Neder land- heeft een centrum voor contextuele (tijdbetrokken) en missionaire (wervende) verkon diging gestart. Het centrum kreeg de naam Areopagus. Dit betekent volgens de IZB, die het initiatief gisteren lanceerde, „een verbreding en verdieping van het aanbod dat de IZB de af gelopen jaren al voor predikan- Kerkredactie AMERONGEN - De Evangelische Alliantie (EA) wil, nog meer dan tot nu toe het geval is, een plat form worden dat op het mo ment dat er „belangrijke onder werpen" in de samenleving spe len, fungeert als stem van de evangelische beweging. Dat is een van de doelen die de allian tie zich voor de komende jaren heeft gesteld. De EA, opgericht in 1846, vormt een platform van ruim honderd organisaties, zes kerkgenoot schappen en -aldus haar websi te- enkele honderden gemeen ten en persoonlijke deelnemers. De alliantie faciliteert, waai- mo gelijk, de visie, de doelen en het werk van de evangelische bewe ging - in haar volle breedte. Vandaag hield de EA haar jaar lijkse congres, in Amerongen. Thema was "Geloven: een hele onderneming!" Op het program ma stonden onder andere een le zing van prof. dr. James Kennedy over "Ondernemend geloven", praktijkverhalen en onderlinge gesprekken. Doel was deelne mers inzicht te geven in vragen als: Hoe leveren we als christe nen onze bijdrage aan actuele vraagstukken in de samenleving? Zijn kerken bereid om op hoofd zaken gezamenlijk naar buiten te treden? Nemen we de moeite om ons te verdiepen in de ande re 'culturen' van armoedeproble matiek, religie en leeftijdsgroe pen? Emancipatie voltooid Vanmiddag besloot EA-directeur Arnold van Heusden de dag met een terugblik en een vooruitblik op „belangrijke ontwikkelingen." bekeringen plaatsgevonden. Zou dat nu niet meer kunnen?" De vergadering stelde zich na stemming achter het voorstel van het curatorium om de predi kantenopleiding aan de Boezem singel te laten blijven. Kerkrecht Het deputaatschap kerkrecht overlegde een notitie over de mo gelijkheid van het dopen van pleegkinderen. De particuliere synode Zuidwest had daarover een uitspraak gevraagd. De syno de stelde vast dat bij het dopen van pleegkinderen, net als bij wettig geadopteerde kinderen, sprake dient te zijn van een aan toonbare garantie van een chris telijke opvoeding door de pleeg ouders totdat het kind achttien jaar is. Ds. C. A. van Dieren en ds. C. Hogchem zeiden moeite te heb ben met het dopen van pleegkin deren. „Men doorbreekt hiermee de lijn met de natuurlijke ou ders. Een pleegkind blijft een an dere naam dragen, en is daar mee principieel een ander kind dan een geadopteerd kind." De synode zag het dopen van pleegkinderen als een nadere uit werking van het eerder genomen besluit aangaande het dopen van geadopteerde kinderen. Tijdens de zitting in september spraken de afgevaardigden over een herziene versie van "In Or de" (boek met procedures voor de kerkelijke rechtsgang). De op merkingen die in september door de synode gemaakt werden, zijn verwerkt in de definitieve versie "In Goede Orde", die gis termiddag door de synode werd vastgesteld. "In Orde" verliest daarmee zijn geldigheid. DKO Tijdens de bespreking van een geautoriseerde tekst van de 86 artikelen van de Dordtse Kerkor de vroeg ds. G. J. N. Moens (Melis ten had aan cursussen over de prediking. Daarin namen vooral presentatie en communicatie een belangrijke plaats in." De mensen die Areopagus gaan trekken waren ook al bij de IZB- cursussen voor predikanten be trokken. Het gaat om ds. W. Dek ker (studiesecretaris IZB), dr. P. J. Visser (hervormd predikant in Den Haag) en mevrouw drs. A. Timmerman (communicatiedes kundige). Naast hen wordt een visiegroep, bestaande uit jonge theologen, bij Areopagus betrok- VAN HEUSDEN ...namens de kerken... Foto RD De evangelische beweging staat aan de vooravond van een nieu we rol in de kerk en de samen leving, meent hij. Volgens Van Heusden heeft de beweging de afgelopen twintig jaar een emancipatieproces door gemaakt. „Dit proces werd ge kenmerkt door het zoeken, en vinden, van een eigen identiteit tussen en tegenover andere christelijke stromingen en ker ken." Inmiddels vertoont de evangeli sche beweging, aldus de EA-direc teur, „tekenen die erop wijzen dat dit emancipatieproces, al thans een groot deel daarvan, voltooid is." Hij stelde vast dat een deel van de doelen die voor de beweging belangrijk zijn ook is, of wordt, overgenomen door kerken van „andere bloedgroepen" en dat „integratie met andere bewegin gen, stromingen en kerken op de agenda komt." kerke) aandacht voor het belang van artikel 68, de noodzaak van blijvende catechismuspredildng. „De toekomst van onze gemeen ten wordt mede bepaald door de catechismuspredildng." De synodeleden stelden vast dat dit onderwerp op een ander moment via de kerkelijke weg ter tafel kan worden gebracht. De synode besprak en aan vaardde een door het deputaat schap kerkrecht opgesteld proto col over ambtsgeheim en ver schoningsrecht. Kerkmuziek Bij de bespreking van het verslag van de Vereniging van Organis ten (VOGG) vroeg preses ds. J. J. van Eckeveld naar de doelstelling van de vereniging. „Het blad Kerk en Muziek zegt een onaf hankelijke positie te willen inne men, om zodoende recht te doen aan de verschillende opvattingen in de orgelwereld. Hoe moeten we dat zien?" Ds. G. J. van Aalst (Klaaswaal) vroeg of de redactieleden allen lid van de Gereformeerde Ge meenten zijn. „Uit het rapport blijkt dat de redactie zich inter kerkelijk wil bewegen." De voorzitter van het deputaat schap waar de VOGG onder valt, ds. C. J. Meeuse, zei dat de vereni ging een uitstraling heeft die de Gereformeerde Gemeenten over stijgt. Ds. C. Hogchem (Bameveld) sprak zijn waardering uit voor de deskundigheid van de vereni ging, met name die van de orgel- bouwadviescommissie. Moderamenlid J. T. van den Berg (Nunspeet) wilde graag be nadrukt zien dat de vereniging is opgericht met als doelstelling de kerkmuziek in de eigen gemeen ten te dienen. Bij het begin van de vergade ring werd aan koningin Beatrix een telegram verzonden vanwe ge haar 70e verj aardag. ken. Via vormingscursussen, trai ningen en publicaties wil het centrum dienstbaar zijn aan de inhoudelijke verdieping van de predildng en aan de verfijning van communicatieve vaardighe den, zo meldt de IZB. De organisatie besloot de aan dacht voor de toerusting van pre dikanten tot een speerpunt van beleid te maken De IZB heeft vandaag een nieu we website (www.areopagus- izb.nl) geopend voor meer infor matie. De EA staat dan ook aan het be gin van een nieuwe fase, zei Van Heusden. De komende jaren wil de alliantie, samen met haar deelnemers, gaan werken aan zo wel „interne als externe vragen", kondigde hij aan. Wat de laatste betreft: „We willen bijvoorbeeld sterk inzetten op bevordering van de plaatselijke samenwer king tussen kerken en christelij ke organisaties - watje sterk ziet toenemen." Als een belangrijke ontwikke ling ziet Van Heusden ook dat de scherpe scheiding die er lange tijd is geweest tussen diaconaat en evangelisatie wat aan het ver vagen is. „Het is een lang lopen de, en vaak ook slopende discus sie geweest of als je ergens hulp verleende, je ook de naam van Christus mocht noemen. Wat je inmiddels ziet, is dat de schei ding helemaal niet zo scherp hoeft te zijn. Het blijkt heel goed mogelijk om. op een integere wij ze diaconaal bezig te zijn en te gelijk iets van je christen-zijn uit te dragen. Ik denk hier aan orga nisaties als Gave, Gids, Present en Youth for Christ." De EA wil verder meer een plat form worden dat, op het mo ment dat er belangrijke vraag stukken in de samenleving spe len, fungeert als stem van de kerk. „Hoe we dat precies gaan invullen, willen we de komende tijd gaan bestuderen. Maar ik zou me kunnen voorstellen dat op het moment dat er een speci alistisch onderwerp aan de orde komt, op medisch-ethisch terrein bijvoorbeeld, een specialist uit de achterban optreedt als woord voerder namens de kerken, en dat als het om een meer alge meen onderwerp gaat, iemand van de EA dat zal doen." Synode GG bespreekt rapport Jeugdbond Kerkredactie UTRECHT - Bij de jeugd in de Gereformeerde Gemeenten valt een driedeling te constateren, blijkt uit het rapport van de Jeugdbond. Van de jongeren is 35 procent zeer positief, 40 pro cent vormt een middengroep. De derde groep is onverschillig. „Maar de ernst zit nog dieper", zei ds. C. J. Meeuse. „Ook veel po sitieve jongelui kijken dvd's, waardoor de seksuele moraal vergiftigd raakt. Ik hoop dat we dat goed beseffen. Het zijn ónze jongeren. Het beste voorbeeld voor jongeren zijn mensen met een tere godsvreze. Ik wilde wel dat er jongeren bij het sterfbed van ds. A. F. Honkoop hadden kunnen zijn, dan hadden ze eens kunnen zien hoe gelukkig Gods volk is." L. Kroon, directeur van de JBGG. herkende de zorgen van ds. Meeuse. „Wij dragen met Izaak de Hulster bestudeert vergeten aspect in uitleg OT K. van der Zwaag UTRECHT - Op één been leun je niet lopen. En omdat we twee benen hebben, teksten én beel den, moeten we die allebei ge bruiken om meer zicht te krij gen op de leefwereld van het Oude Testament, stelt dr. Izaak de Hulster (28). Hij verdedigde gisteren in Utrecht een proef schrift over de vraag hoe arche ologisch beeldmateriaal uit het oude Nabije Oosten kan bijdra gen aan een beter begrip van het Oude Testament. Omdat mensen zich niet alleen met woorden maar ook met beel den uiten, moeten zowel teksten als beelden uit een bepaalde cul tuur bij de bestudering van tek sten uit die cultuur betrokken worden, stelt de promovendus. Dit leidt tot betrouwbaardere conclusies over die cultuur. Al werden 'plaatjes' uit de cul tuur waarin de Bijbel ontstond soms bij de uitleg van de Bijbel betrokken, een onderbouwde manier waarop dat gedaan kan worden, was er niet, zegt De Hul ster. In zijn geïllustreerde proef schrift "Illuminating Images: an iconographic method of Old Tes tament exegesis with three case studies from Third Isaiah" (in ei gen beheer uitgegeven) ontwerpt De Hulster daarom een methode om beeldmateriaal uit het bode marchief van Israël/Palestina en de gebieden daaromheen te ge bruiken voor de uitleg van het Oude Testament. Deze "iconografische methode" onderzoekt de betekenis van oudtestamentische teksten in hun historische context, met be hulp van beeldmateriaal uit het oude Nabije Oosten dat thema tisch en cultureel zo dicht moge lijk bij de bestudeerde tekst staat. Beelden en teksten moeten daarvoor afzonderlijk onder kracht de overtuiging uit dat speelfilms niet kunnen. Dat roept wel weerstand op, maar we proberen daarover met de jonge ren in gesprek te blijven." Ds. A. Schreuder en ds. G. J. van Aalst merken bij veel ouders een grote behoefte aan ondersteu ning bij de opvoeding. „Durven we nog duidelijk de waarde van de moeder in het gezin te onder strepen? Jeugdwerk kan niet ver goeden wat in het gezin gemist wordt." Ds. G. J. N. Moens onderstreepte het belang van het gezinsleven. „Laat het gezinsleven gefun deerd zijn in de Schrift, laat er beslag zijn van Gods Woord." Platform In de gereformeerde gemeente te Barneveld is een platform mo derne media gerealiseerd, zei ds. C. Hogchem. „Ouders ervaren een stuk onmacht, want jonge ren weten vaak veel meer dan hun ouders. Op dit platform no digen we ouderen en jongeren uit met hun vragen te komen." Kroon zei dat veel jongeren op zoek zijn. „Jongelui zoeken iden tificatiefiguren. Vinden ze die in de sport, in de popmuziek? Of zocht worden, om vervolgens de conclusies bij elkaar te brengen. De Hulster geeft hierbij vele voorbeelden uit bestaande litera tuur en past dé nieuwe methode concreet toe in een drietal stu dies over het laatste gedeelte van het Bijbelboek Jesaja. Een voor beeld. God spreekt in Jesaja 63:3: „Ik heb de pers alleen getreden." Studie van het beeldmateriaal uit de tijd van dit boek laat zien dat het heel ongebruikelijk was om de wijnpers alleen te treden. In Jesaja 63:6 zegt God: „Ilc heb de volleen vertreden in Mijn toorn." De Hulster: „Op dit punt kan met het beeldmateriaal wor den onderbouwd dat het verwer ken van druiven geassocieerd werd met straffen, bijvoorbeeld goddelijke. De profeet blijkt soms heel specifiek aan te slui ten bij de beeldcultuur van zijn tijd. Zo gebruikt hij bijvoorbeeld het licht als symbool om de grootheid van de Heer, te verkon digen. Judese en andere konin gen gebruikten het in woord en beeld ter meerdere eer en glorie van zichzelf." Beter begrip De Hulster wil het beeldmateri aal van het oude Nabije Oosten betrekken bij de uitleg van het Oude Testament, met als doel de kennen ze ook mensen die leven in de vreze des Heeren? Er is alle reden om zorg te hebben, maar het gebeurt toch ook dat, als je eens eerlijk de Bijbel mag laten spreken, als je eens mag vertel len hoe goed het is om de Heere te wezen, het heel stil wordt." Ds. F. Mulder benadrukte dat. „Als je op de preekstoel je schets eens aan de kant legt, of als je op catechisatie eens iets vanuit je hart mag vertellen, gaan jonge ren ook wel eens met tranen in de ogen de deur uit. Hebben we daar voldoende aandacht voor, ook als ambtsdragers?" Evangelische beweging Ds. C. A. van Dieren vroeg naar de invloeden van evangelische groepen. „Iemand die de wereld ingaat, denkt nog wel eens: Dit leven kan zo niet langer. Iemand die in evangelische leringen een verkeerde waarheid in handen gedrukt wordt, is veel verder van huis." De invloed van de evangelische beweging baart ook de Jeugd bond zorgen. Kroon: „We probe ren in het jeugdwerk een alter natief te bieden voor evangeli sche avonden, als een sooit te- leefwereld daarvan beter te be grijpen. Hij baseert zich onder meer op het werk van de Zwitser se rooms-katholielce oudtesta menticus Othmar Keel (1937), die verbanden laat zien tussen het Oude Testament en het oude Na bije Oosten. „De kracht van zijn werk ligt in het op elkaar betrek ken van beide werelden. Naast de archeologische component groeide in de loop der tijd Keels aandacht en waardering voor de context van het Oude Testament. Hij laat ook zien hoe de mono- theïstische godsdiensten de Ka- naanitische religie opvolgen en zich als generaties binnen een fa milie tot elkaar verhouden- en daarom respect voor elkaar zou den moeten hebben." Betekent dit dat de openbaring aan Israël slechts ontleend zou zijn aan de religie van de omrin gende volkeren? Zo ver wil de promovendus niet gaan. „De openbaring aan Israël was uniek, maar gebeurde wel in de taal die voor het volk van die tijd begrij pelijk was. Je kunt spreken van een voorbereidend werk in het stuk van de algemene openba ring. De stap naar een oudtesta mentisch scheppingsgeloof was daarmee kleiner geworden. De ontwikkeling naar het mono theïsme heeft tot een begrip van genwicht, waarbij we op grond van Schrift en belijdenis jonge ren willen behouden voor de ei gen gereformeerde traditie." Nog steeds zijn er gemeenten die niet bijdragen aan het werk van de Jeugdbond. Dat bleek uit de rapportage van het deputaat schap tot behartiging van de be langen van bonden en verenigin gen. Voorzitter ds. Meeuse zei dat er geen gemeente is waar geen jeugd is, dat er geen ge meente is waar geen zorg over de jeugd is, maar dat er nog steeds gemeenten zijn die niet het jeugdwerk steunen. Ouderling A. Waaijenberg (Veen) wilde graag onderzocht hebben wat de bezwaren van die gemeenten zijn. Het deputaatschap vroeg de sy node om alle gemeenten te wij zen om de gezamenlijke verant woordelijkheid die er ligt ten aanzien van de jeugd. Afgespro ken werd dat het deputaatschap zelf de betreffende gemeenten benadert met de vraag om een gesprek. Gelet op de vele werkzaamhe den wil het bestuur het aantal jeugdwerkadviseurs met één uit breiden. God geleid Die buiten de schep ping staat en tegelijkertijd deze leidt en stuurt." De Hulster concludeert dat ico nografische exegese bewust maakt van de visuele elementen van een cultuur. „Vanuit de pro testantse invalshoek is er vaak een exclusieve gerichtheid op het woord. Zo is ook de exegeti sche richting gespitst op het ver gelijken van teksten. Dat is ook haar goed recht. Mijn stelling is echter: als het Oude Testament, en vooral de profeten, beelden gebruiken, waarom zouden wij dat niet doen? De profeten heb ben dat gedaan om des te meer zeggingskracht aan hun bood schap te verlenen. De gelovige in die tijd verschilt niet wezenlijk van die van onze tijd." Teksten, immateriële beelden en materiële beelden zijn vor men van communicatie. De Hul ster: „Beelden zijn te zien als een aanvulling en verdieping van teksten. Je kunt het vergelijken met een som die je op verschil lende manieren kunt oplossen. God spreekt in de taal en beel den die mensen verstaan. De hui dige beeldcultuur is een aankno pingspunt om ons meer te bezin nen op de functie van het beeld. Er is in het velleden sprake ge weest van een beeldverbod, maar betekent dit dat we de Thora achter een hek moeten plaatsen? Onderzoek heeft uitgewezen dat een tekst zelf sneller verandert dan een beeld." Begrijpelijke taal De Hulster, afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen, staat op het standpunt dat de Bijbel godde lijk gezag heeft. „De Heilige Geest heeft daarin gewerkt, maar heeft niet opgehouden te werken in het proces van canon vorming. Ik sta een historische benadering voor. Ik voel meer voor deze benaming dan voor de beladen term historisch-kritisch, die mij te eng lijkt. Ilc vind dat de Schrift normatief is. een ijkpunt voor de predildng. God com municeert met ons door dit Boek, maar vraagt van ons wel dat wij dat doen in begrijpelijke taal." Gerustheid „Zoekt gerechtigheid, zoekt zachtmoedigheid, misschien zult gij verborgen worden in de dag van de toorn des Heeren." Zefanja 2:3 Er is nog een kwaad waar mee de Heere ons dreigt, terwijl wij die nare tijden thans beleven. Tijden waar in men hoort van oorlogen en geruchten van oorlogen. Niet alleen dat er tussen twee landen een oorlog is uitgebroken (namelijk tus sen Engeland en Spanje), maar dat die ook fataal voor Nederland is geweest en mensen en beesten heeft doen zuchten. Nauwelijks was er enige verademing na de strenge en ondragelijke koude waar de Heere ons verleden winter mee bezocht heeft. Die was zo groot dat men terecht daarvan mocht uit roepen: „Wie kan bestaan voor Uw koude?" Toen het tijd was om in de weide te gaan, moest men de bees ten met zakken bedekken en de mens moest zich op het diepst vernederen voor het aangezicht van de Hee re. Het zwaarste oordeel is echter dat er zo'n algeme ne ongevoeligheid is onder Gods slaande hand en zo'n stille gerustheid, zodat de Heere wel klagen mag: „Ik heb ze geslagen, maar ze hebben geen pijn gevoeld." Velen hebben zich als met Achab verkocht om kwaad te doen. Zij vloeken en zweren en misbruiken Gods heilige Naam. Joachimus Mobachius, predikant te Nijkerk ("Christelijke zedekunst", 1741) Beroepingswerk PROTESTANSTE KERK IN NED. Beroepen: te Driebergen-Rij- senburg (prot., wijkgem. Grote Kerk), J. T. Baart te Hoek van Holland (geref.). HERSTELD HERV. KERK Beroepen: te Nederhemert, P. den Ouden te Wouters- woude. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen: te Eindhoven-Best, kand. J. A. Francke te Zwolle; te Wezep (tweede predikants plaats), Z. J. C. van Harten te Blije-Holwerd/Ferwerd-Hallum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Brakel, A. J. Gunst te Nieuwerkerk; te Scher- penisse, C. Hogchem te Barne veld. Meer kerknieuws op pag. 10. Passie voor Preken krijgt onderdak aan ETF in Leuven Kerkredactie LEUVEN - Ds. P. L. R. van der Spoel en dr. J. R. Douma, beiden betrokken bij de beweging Pas sie voor Preken, zijn benoemd als respectievelijk gastdocent en gasthoogleraar homiletiek (preeldcunde) aan de Evangeli sche Theologische Faculteit (ETF) in het Belgische Leuven. Het bestuur van de ETF is giste ren akkoord gegaan met hun aanstelling, voor (samen) één dag per week, zo bevestigde ds. Van der Spoel vanmorgen. Hij is als predikant met een bijzondere opdracht verbonden aan de pro testantse gemeente Hoogland/ Amersfoort-Noord in wording. Dr. Douma is predikant van de gereformeerde kerk vrijgemaakt in Haarlem. Passie voor Preken, opgericht in 2002, wil een platform zijn voor predikers „die ernaar verlangen om het evangelie van Christus te verkondigen in gehoorzaamheid aan Gods Woord en in betrok kenheid op de hoorders van van daag." De beweging biedt in Ne derland cursussen en materiaal over „preken met passie" aan, ook via haar website passie- voorpreken.nl Zij blijft dit ook doen, aldus ds. Van der Spoel.- „In Leuven krijgen we nu de mogelijkheid om een en ander verder uit te bouwen, ook internationaal." „Spirituele homiletiek", zoals, ds. Van der Spoel en dr. Douma die voorstaan, komt op de mees te predikantsopleidingen niet aan bod, stelt eerstgenoemde. Wat hem betreft, komt daar in Leuven nu verandering in. „Waarbij dr. Douma vooral dé begeleiding van promotieonder zoeken voor zijn rekening zal ne men en ilc les hoop te gaan ge ven." UTRECHT - Dr. Izaak de Hulster: „Als het Oude Testament, en vooral de profeten, beelden gebruiken, waarom zouden wij dat niet doen? De pro feten hebben dat gedaan om des te meer zeggingskracht aan hun bood schap te verlenen." Foto RD, Anton Dommerholt O-. AMSTERDAM - In de Portugese synagoge aan het Mr. Visserplein in Amsterdam branden elke donderdag duizend kaarsen. Ook klinkt er, tot maart dit jaar, livemuziek. In de monumentale synagoge uit 1675 ontbreken elektriciteit en verwarming. Foto Michael Jacobs Van Heusden: Evangelische beweging aan begin nieuwe fase

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 2