L/ayuiau N-Korea leidt opnieuw lijst Open Doors Tussen de caissons klinkt echo van het leed mm j 1 „Zaak-Holloway opgelost -ora,odig« 1™^^ IJ TU9SQR Ij 13 0 130 ie JflflRP Commentaar ALS NIEUWS JE HART NOG RAAKT 8 13 115 Mensen m dit V3DRJHHR 1111313 llflflil SlïliVIB Predikant zendingskerk welkom op kansel GG Bereken je succesfactor! feL^. I mssJÈë Weerbericht B Weersverwachting I Winterse buien Reformatorisch DIRECTEUR: IR. B. VISSER - HOOFDREDACTEUR: W. B. KRANENDONK PRIJS PER NUMMER 1,30 ZATERDAG 1,90 WWW.refdag.nl IZB start centrum voor verkondiging. Storm op 31 januari haalt niet de kracht van die van 1953. Human Rights Watch hekelt westerse steun aan dictaturen. Zware kritiek Leefbaar Rotterdam op school na pesterijen. Minister Hirsch Ballin komt met plan van aanpak tegen afpersing. jd „Christenvervolging erger dan ooit" OUWERKERK - Commissaris van de Koningin in Zeeland Peijs en vertegenwoordigers van het college van Schouwen-Duiveland legden vanmorgen een krans bij het nationaal monument voor de watersnood van 1953 in het Zeeuwse Ouwerkerk. Ze deden dat ter nagedachtenis aan de 1836 slachtoffers van de watersnood, die 55 jaar geleden grote delen van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant trof. Foto Wim van Vossen jr. Van onze verslaggever OUWERKERK - „Denk je wel eens terug aan al die men sen, aan htm gebed in doods gevaar?" Het brugklaskoor van de scholengemeenschap Prins Maurits in Middelhamis zette de klok vanmorgen in Ouwer kerk 55 jaar terug. Daar had de officiële herdenking plaats van de watersnood van 1953. De populieren aan de Weg van de Buitenlandse Pers buigen in de harde wind die aan komt gie ren. „Een desolate plek in het landschap", zegt de Zeeuwse Binnenlandredactie HILVERSUM - Misdaadjourna list Peter R. de Vries zegt dat hij het mysterie rond de verdwij ning in 2005 van de Amerikaan se Natalee Holloway op Aruba heeft opgelost. Hij zegt zondag in zijn tv-pro- gramma op SBS openheid van za ken te zullen geven. „Wij gaan heel duidelijk maken wie verant woordelijk is voor de verdwij ning van Natalee." De aankondi ging gisteren heeft voor grote be roering gezorgd. Amerikaanse media staan in de rij voor de tv- uitzending. De Vries deed met een verbor gen camera onderzoek op onder meer Aruba, waar Holloway ver dween. De Nederlander Joran van der Sloot is een van de laat- sten die haar heeft gezien op het strand. Tot dusver had justitie commissaris van de Koningin, Peijs. „Het waait hier altijd, ze ker de eerste dag van februari." Aan deze smalle polderweg, niet eens bereikbaar met het openbaar vervoer, staat het na tionale Watersnoodmonument. Ernaast, half in de grond, vier caissons. De enorme betonnen bakken bleven ongebruikt in de Tweede Wereldoorlog en kregen een nieuwe bestemming in het dichten van het laatste stroom- gat bij Ouwerkerk. Ze doen anno 2008 surrealistisch aan. Peijs ziet de traumatische ge beurtenissen van februari 1953 weerspiegeld in het landschap, geen sluitend bewijs dat hij te maken heeft met de verdwijning van de Amerikaanse tiener. De verslaggever zou beelden hebben waarop Van der Sloot meer details geeft over wat er op het strand met Holloway is ge beurd. Volgens De Vries leeft zij niet meer. Haai- lichaam is niet gevonden. Tv-zender NOVA meldde gister avond op basis van drie bronnen dat Van der Sloot in een casino in Nijmegen tegenover een Arubaanse man heeft gezegd dat het meisje door een ongeval om het leven is gekomen. Van der Sloot zou hebben toegegeven haar lichaam te hebben verbor gen. Die bekentenis zou met een verborgen camera zijn vastge legd. De Vries liet de moeder van Natalee, Beth Twitty, gisteren naar Nederland komen om haar op de hoogte brengen van zegt ze bij het monument. Toch is het landschap vandaag de dag niet alléén traumatisch, bena drukt ze. „De vreselijke stroorn- gaten met namen als het Vuile Gat werden lieflijk natuurge bied, om trots op te zijn. En hoe gek het ook klinkt, de mens werd geholpen door de natuur." Burgemeester Asselbergs van Schouwen-Duiveland gaat zo ver nog niet. „Ook 55 jaar na dato zijn de emoties nog springle vend", zegt hij in zijn toespraak. Hij wijst op de woorden die het monument sieren: het water, de storm, de stilte. „Woorden die de tragiek van de ramp uitbeelden. zijn onderzoeksresultaten. De vrouw reageerde „heel emotio neel", aldus De Vries. Voor de ca mera zei Twitty: „Moetje kijken wat ze Natalee hebben aange daan." De advocaat van Van der Sloot, R. Arnold, is sceptisch over de onthulling van De Vries. „Joran van der Sloot heeft niets te ma ken met de verdwijning van Na talee." De top van justitie in Aruba is gisteren voor spoedoverleg bij een geweest over de nieuwe aan wijzingen in de zaak-Holloway. De Arubaanse premier Nelson Oduber, minister van Justitie Ru dy Croes, de korpschef en het openbaar ministerie hebben be keken of er weer personen zou den moeten worden aangehou den. Zie ook pag. 5: "Niet alleen glans en roem voor Peter R. de Vries". Ze vertellen iets van diegenen die wachtten op hulp die voor ve len niet of te laat kwam. Er is hier vrijwel geen familie aan wie de ramp is voorbijgegaan. Lijden gaat voorbij, maar geleden te hébben, gaat nimmer voorbij. Heel veel leed is niet verwerkt en zal ook nooit worden verwerkt." Een trompettist van Ooster- lands fanfare blaast de Last Post. De droeve tonen symboliseren het leed. Ze echoën tussen de wanden van de caissons, die in de polder liggen neergesmeten en nu onderdak bieden aan het Watersnoodmuseum. Het lijkt alsof er nóg een trompettist is. Binnenlandredactie UTRECHT - Verpleegkundigen en verzorgers verrichten vaak han delingen waarvan is aangetoond dat ze zinloos zijn. De zorg aan patiënten en cliënten kan dus ef ficiënter en effectiever. Dat zegt het Landelijk Experti secentrum Verpleging Verzor ging (LEW) in een vandaag ver schenen rapport. Dan is er stilte. De wind fluit en het is koud. Alhoewel, het is nog lang zo koud niet als in de ramp nacht. De ceremonie duurt bo vendien niet een hele nacht, een dag en nóg een nacht, zoals toen. Als de wind iemand in een half uur weet te verdoven, hoe is dat na 24 uur of langer op een dak? In het museum is. het warm. Oosterlands fanfare speelt aan de dijk een laatste lied, "Blijf bij mij. Heer'". De tonen waaien over het eiland uit elkaar. Zie ook pag. 3, 8 en 19. refdag.nl. Als voorbeeld van een onnodige handeling wordt genoemd het routinematig scheren van een patiënt voor een operatie. De in fectiekans neemt in de praktijk niet af maar toe. Andere voor beelden zijn het vastbinden van cliënten in verpleeghuizen om te voorkomen dat ze uit bed vallen, het ontsmetten van de huid voorafgaand aan een injectie en het dagelijks temperaturen. Echtpaar Van Hell was na suïcide van dochter „verdoofd en verstomd." Kerkredactie ERMELO - De vervolging van christenen in Noord-Korea was in 2007 erger dan ooit. Dat blijkt uit de vandaag gepubli ceerde Ranglijst Christenvervol ging van Open Doors. Voor het eerst heeft de nummer 1 van deze ranglijst meer dan ne gentig (van de maximaal hon derd) punten gehaald. Opvallend is verder dat Vietnam en Somalië uit de top 10 zijn verdwenen en dat China erin terugkeert, aldus Open Doors. Noord-Korea staat nu al zes jaar bovenaan op de Ranglijst Chris tenvervolging. „In geen ander land ter wereld worden christe nen zo meedogenloos vervolgd als in het rijk van de "Geliefde Leider" Kim Jong II. Vorig jaar werden daar bijvoorbeeld meer christenen gevangengezet in ver gelijking met 2006. De hele situa tie werd erger, aldus de bronnen in Noord-Korea. „We hopen en bidden dat de vervolging nu op z'n hoogtepunt is en dat de vervolging in 2008 echt gaat afnemen", zegt Johan Companjen, internationaal di recteur van Open Doors. „De christenen in Noord-Korea zijn dankzij ons gebed moediger ge worden, zeggen ze zelf. Wellicht dat daarom ook meer mensen opgepakt zijn." De islamitische landen Saudi- Arabië, Iran en de Malediven ne- Kerk redactie UTRECHT - Predikanten van kerken die zijn voortgekomen uit het zendingswerk mogen in Nederland voorgaan in vertaal de diensten. Dat heeft de syno de van de Gereformeerde Ge meenten gisteren met grote - meerderheid besloten. De synode hield gisteren haar tweede vergaderdag van de ver- volgsynode 2007. Zij vervolgde de bespreking van een verzoek van zendingskerken uit Nigeria en Indonesië. In september werd de bespreking daarvan opge schort. Het verzoek van de zen dingskerken was of hun predi kanten mogen voorgaan in Ne derlandse diensten waarbij verta ling plaatsvindt. Voorafgaand aan de stemming stelden diverse afgevaardigden vragen over onder andere cultu rele verschillen en het functione ren van de gereformeerde belij denisgeschriften op de zendings- velden. Andere afgevaardigden wezen op een synodaal besluit uit 1992. Toen werden de kansels in Nederland reeds opengesteld, mits de voorganger de Neder landse taal beheerste. „Het gaat men de plaatsen twee tot en met vier op de ranglijst in. Bhutan steeg van zeven naar vijf, vooral omdat Somalië en Jemen minder punten kregen dan vorig jaar. Af ghanistan staat nu op zeven, wat vooral te wijten is aan enkele in cidenten waarbij christenen wa ren betrokken. Onder andere de moord op twee Zuid-Koreaanse zendelingen en de gijzeling van hun 'collega's' zorgden voor een toename van het aantal punten. De situatie in Laos veranderde niet veel. Het land komt dit jaar op acht terecht (was negen). Ook Oezbekistan en China kregen niet veel meer punten dan in 2006. Zij zijn in de top tien te rechtgekomen omdat de situatie in Somalië en Vietnam verbeter de. Eritrea, waar nog altijd rond de 2000 christenen gevangenzit ten in onmenselijke omstandig heden, is te vinden op de elfde plaats. De situatie is verslechterd in landen als Noord-Korea, Afgha nistan, Pakistan, Libië, Jordanië, Wit-Rusland en de Palestijnse ge bieden. De Palestijnse gebieden zijn nieuw in de top 50. De moord op de christen Palestijn Rami Ayyad door moslimmilitan ten en de bedreiging waaronder de christenen leven zijn daar de oorzaak van. Enkele andere landen laten een (lichte) verbetering zien. In Bir ma, Ethiopië, Colombia en Nepal verbeterde de situatie. Nepal staat zelfs niet meer in de top 50. dus nu alleen om het opheffen van een taalbarrière. Wie a zegt, dient ook b te zeggen." Als voorzitter van het deputaat- schap zei ds. J. J. van Eckeveld er van overtuigd te zijn dat jonge kerken nog verdieping nodig hebben, „maar we spreken wel over kerken die zich ook zelf ten volle bewust zijn dat verdieping nodig is." Zendingsdeputaat ds. J. Dries- sen (Den Haag) zei het vanzelf sprekend te vinden dat verdie ping nodig is. „Wil die afgevaar digde, die meent zelf geen ver dieping nodig te hebben, zijn hand opsteken?" De synode schaarde zich met 37 van de 40 stemmen achter het voorstel van de zending om in voorkomende gevallen de kan sels open te stellen voor predi kanten uit de zendingskerken. Daarbij werd de aantekening gemaakt dat dezen zowel prak tisch als theologisch zonodig be geleid worden door zendingsde- putaten. Aan het besluit werd op verzoek van ds. C. J. Meeuse (Goes) toegevoegd dat vertaling dient plaats te vinden door een ambtsdrager. Zie ook pag. 2. Vanavond matige, langs de noordkust stormachtige wind. Later winterse buien. Morgen in het noorden en oosten buien, in het zuiden en westen perioden met zon. Minder wind. Zie voor uitgebreid weeroverzicht pag. 18. Hond moet hoeten PRAAG (DPA) - Uit woede over een reeks parkeerbonnen heeft een Tsjechische dierenarts geweigerd een politiehond te be handelen. Daarop stierf het dier. dat door een auto was aan gereden. De politie diende een klacht in bij de autoriteiten, meldden Tsjechische media gis teren. De wraakzuchtige dieren arts uit Ceska Lipa moet nu rekening houden met discipli naire maatregelen en een geld straf. Gewonden in Algerije door aardbeving ALGIERS - Drie mensen zijn van daag bij een aardbeving in het noorden van Algerije lichtge wond geraakt, zo meldt het Alge rijnse persbureau APS. De aard beving, die een momentmagni tude had van 5,2, zou geen scha de hebben veroorzaakt. De aard beving deed zich voor in de buurt van Boumerdes. In 2003 vielen bij een aardbeving in dat gebied meer dan 2200 doden. EA wil grotere rol als stem van kerk AMERONGEN - De Evangelische Alliantie (EA) wil, meer nog dan nu al het geval is, een platform worden dat op het moment dat er „belangrijke onderwerpen" in de samenleving spelen, fingeert als stem van de evangelische be weging. Dat is een van de doelen die de alliantie zich voor de ko mende jaren heeft gesteld. Zie ook pag. 2. Verrassende stap EO-directeur HILVERSUM - EOdirecteur H. Hagoort (42) wordt de nieuwe voorman van de Publieke Om roep. Minister Plasterk (Media), die zijn benoeming bekrachtig de, is enthousiast over Hagoorts kwaliteiten. Zie ook pag. 5. Frankrijk stuurt extra militairen naar Tsjaad PARIJS - Frankrijk heeft uit voor zorg 150 extra militairen naar Tsjaad gestuurd. Gisteren ver hoogde het Franse leger zijn pa raatheid in het Afrikaanse land, omdat rebellen vanuit het oos ten oprukken in de richting van de hoofdstad Ndjamena. Zie ook pag. 7. Zeeland wil nieuwe haven in Kruiningen KRUININGEN - De provincie Zee land wil een nieuwe binnenha ven laten aanleggen in Kruinin gen. De beoogde locatie is gele gen tussen de A58, het Kanaal door Zuid-Beveland en de Zand dijk in Kruiningen. Dat blijkt uit de plannen die de provincie gis teravond presenteerde. Zie ook pag. 8. Kamer hoort kritiek op lalometerhefflng DEN HAAG - Deskundigen had den tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer enkele kritiek puntjes over de kilometerhef fing. Zo leidt de afschaffing van de wegenbelasting tot onrust bij de provincies. Vervoersorganisa ties EVO en TLN kritiseerden het plan van minister Eurlings om vrachtverkeer een jaar eerder dan het personenvervoer te be lasten met de heffing. Zie ook pag. 13. (Advertentie) Check www.komoverenhelp.nl en meld je vóór 15 februari aan! Kom help Verstand gebruiken Staatssecretaris Huizinga toont zich openhartig in het februarinummer van het feministisch maandblad Opzij. Haar uitlatingen kunnen moeilijk anders ge lezen worden dan dat ze vindt dat wat haar betreft samenwonende homo's en lesbiennes in besturen van de Christen- Unie mogen zitten. En dat zulke men sen haar partij ook in raden. Staten of Kamers mogen vertegenwoordigen. De Christenunie is over die kwestie bepaald niet eensgezind. In november wilde het Amsterdamse deelraadslid Lont een motie indienen tijdens het partijcongres van de Christenunie. Om te voorkomen dat mensen met een ho moseksuele levenswijze functies zou den kunnen bekleden binnen de partij. Volgens de enquête van een bekend actualiteitenprogramma die eind vorig jaar openbaar werd, is het zo dat men sen die op de Christenunie stemmen tamelijk verschillend denken over de vraag of praktiserende homo's de partij mogen vertegenwoordigen. Van de ondervraagden vond 45 procent dat zoiets helemaal niet kan. Desondanks meende meer dan 50 procent dat zo ie mand wel raadslid mag zijn. Lont zag af van haar voorstel. Maar de aanhang van de Christenunie zit daarmee nog niet op één lijn. Het klas siek gereformeerde standpunt ten aan zien van samenwonen geniet nog altijd instemming van heel wat leden van de partij, die aan hun Bijbelse visie de con sequentie verbinden dat homoseksue len de Christenunie niet mogen verte genwoordigen. Veling, een voormalig leider van de Christenunie, sprak zich in november op soortgelijke wijze uit als Huizinga. Als zij nu in Opzij van zich laat horen, valt het tegenstanders van homoseksu ele participatie moeilijk kwalijk te ne men dat ze ook hun mond opendoen. Daarmee ligt de discussie zomaar weer op straat. Is dat wijs? Is het verstandig media de kans te ge ven door het publiceren van uitspraken de heftigheid van controverses aan te wakkeren? Mensen die de als oud erva ren visie overboord gooien, maken gre tig gebruik van zo'n feministisch maandblad. Sommige leden van de Christenunie -en niet alleen zij- erva ren juist zo Huizinga's woorden als uit dagend en beklemmend. Huizinga is zelf aansprakelijk voor wat zij zegt. Maar via een interview worden bestaande controverses ge makkelijk aangescherpt. Media spelen een belangrijke rol in het aanwakkeren van discussies die beter in alle rust kun nen plaatshebben. Zonder de hete adem van de publieke opinie in de nek. En met onderling respect. Toen majoor Bosshardt van het Leger des Heils jaren geleden in een inter view iets over homoseksualiteit zei, sprak zij „namens zichzelf." Dat is een veelgebruikte legitimatie. Ook me vrouw Huizinga zal haar woorden na mens zichzelf hebben gezegd. Is dat verschil bij een prominent lid van de Christenunie reëel? Binnen de openheid van onze popu listische cultuur worden dingen zomaar op straat gegooid. Dat maakt discussies heftiger. Maar het lijkt bij heikele items verstandiger om het grote publiek aan de zijlijn niet mee te laten debatteren over onderwerpen die binnen een par tij als de Christenunie spelen. Het is be ter om de interne commissie die zich over de zaak buigt niet voor de voeten te lopen. Iets was Huizinga niet wilde, maar feitelijk toch deed. O Ja, ik neem een proefabonnement van vier weken voor maar 9,90 en aansluitend een vast abonnement' incasso acceptgiro O Jaarabonnement, met jaarbetaling O 255." O 259,- O Jaarabonnement, met maandbetaling O 22.35 O Kwartaalabonnement, met kwartaalbetaling O 67,50 O 69,50 Naam dht/mevr.: Adres: Postcode. Woonplaats: Telefoonnummer- Bank./gironummer: Handtekening Bon sturen naar Reformatorisch Dagblad BV. Abonneeservice, Antwoordnummer 92, 7300 VB Apeldoorn (postzegel niet nodig). Of bel naar 055-5390222. w.alsnicuwsjehartnograakt.nl Aannemersbedrijf C van Dillen en Zoon BV Kijk voor je kansen op www.cvandillen.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 1