de vorige Jan' Politiebonden zien Terpstra wel met oplossingen komen Taxi filmt omgeving met camera op dak Binnenland aan februarinacht 1953 levend Zeeuwen koesteren hun in het water gevonden tastbare herinneringen: bijbels, bestek en sieraden 1 AD www.AD.nl VRIJDAG 1 FEBRUARI 2008 NL Herinneringsboekje „Als in een bootje dreven de bloed koralen en andere sieraden van mijn moeder van hier naar Noord-Beveland, zo'n 8 kilometer verderop. Zeven maanden later wisten ze ons te vinden en kregen we de spullen terug. Dat was alles wat we na de ramp nog over had den, maar wij hadden wel elkaar allemaal nog." Riet Simmers-Geleijnse glundert als ze zichzelf (opgedirkt met Zeeuws kapje en bloedkoralen) in het net gepresenteerde boekje Uit het water gered, terug ziet. In totaal 25 Zeeuwen spraken met Marga Haas en lieten zich met hun na de ramp teruggevonden tastbare herinneringen fotograferen door Corien de Witte. Bijbels, zilveren bestek ('ik eet er elke dag van'), fotoboeken, kinderkleertjes en zelfs een heuse uit het water gehen gelde kroonluchter koesteren de Zeeuwen al 55 jaar lang. In het drukbezochte Waters noodmuseum in Ouwerkerk was gisteren de presentatie van deze honderdzoveelste herinnering aan die afschuwelijke februarinacht in 1953. „Het museum is al zeven jaar een enorm succesverhaal. In 2003, vijftig jaar na de ramp kregen we hier zelfs 50.000 bezoekers." Jaap Schoof, directeur van het museum zit samen met initiatiefneemster Ria Geluk vol grote plannen voor een verregaande uitbreiding van het museum dat is gehuisvest in afgezonken caissons van 60 meter lang. „In 2009 zijn we vier keer zo groot: 4000 vierkante meter. Met multimediale projecten en al." Onder de bezoekers bevinden zich vooral dertigplussers, weet Schoof. „We zien ook een steeds grotere belangstelling naar aanleiding van de groeiende waterproblematiek." Aan het museum zijn ruim vijftig vrijwilligers verbonden. Vandaag en dit weekeinde is het museum vanwege de herdenking van 13.00 uur tot 17.00 uur open. PETER DE KNEGT DEN HAAG Doekle Terpstra gaat als bemidde laar aan de slag om de impasse tus sen minister Ter Horst en de politie te doorbreken. De bonden zeggen in een eerste reactie vertrouwen te heb ben in Terpstra. NPB-voorzitter Hans van Duin: „Hij heeft kennis van de vakbewe ging, is een onbesproken kandidaat en zijn opdracht is om in een be perkt aantal dagen de contouren te schetsen van een cao van de bonden en de minister en de bonden onder ling." ANPV-voorzitter Ron Tournier: „Hij is een verbinder van wie wij denken dat hij voldoende charisma heeft om met oplossingen te ko men." De bemiddeling kent twee fasen. Eerst voert Terpstra gesprekken over de inzet van de betrokken par tijen en over de mogelijke 'contou ren van een oplossingsrichting'. Bij deze gesprekken moet rekening wor den gehouden met de verhouding tussen de politievakbonden en de minister, en met de verhouding tus sen de vakbonden onderling. Het is de bedoeling dat de eerste fase eind volgende week donderdag is afge rond. Op grond van de rapportage van Terpstra over de eerste fase, zal mi nister Ter Horst de vakbonden vra- Bemiddelaar Doekle Terpstra ge niet het vertrouwen van de politie bonden. FOTO ANP gen of zijn advies genoeg perspec tief biedt voor de tweede fase van het bemiddelingstraject. In de tweede fase probeert dè be middelaar om met een voorstel voor een nieuwe politie-cao te komen dat op een zo breed mogelijk draagvlak kan rekenen bij minister en vakbon den. Terpstra was van december 1998 tot 1 mei 2005 voorzitter van de vak centrale CNV. Sinds 1 mei 2005 is hij voorzitter van de HBO-Raad. Hij riep onlangs op tot actie tegen de 'verwildering' in onze samenleving. ADRIANNE DE KONING ROTTERDAM Rotterdamse taxi's krijgen als eerste in Nederland een externe camera die de directe omgeving fotogra feert. Daarmee moet een einde ko men aan aanvallen op chauffeurs buiten de wagen. Als proef rijdt ko mende maand de eerste auto van de grote centrale RTC met een camera naast het taxibord rond die de straat in de gaten houdt. „Het maken van opnamen buiten de taxi zal wel op het randje van de wet zijn," denkt RTC-directeur Sjaak de Winter. „We merken van zelf wel of het mag." Het College Be scherming Persoonsgegevens kan hierover nog geen uitsluitsel geven. De RTC was jaren geleden de eer ste centrale in Nederland waar wa gens camera's in de taxi kregen. Hiermee worden foto's van passa giers gemaakt. Toen vroeg de centra le met honderden chauffeurs netjes toestemming. Nu echter niet. De Winter: „Als de situatie er om vraagt, moetje brutaler zijn." De directeur heeft gemerkt dat de interne camera's berovers afschrik ken, zoals de bedoeling was. Deze week werd nog een verdachte van een beroving op een taxirijder op Rotterdam-Zuid met de hulp van ge maakte foto's opgepakt. De proble men lijken zich echter naar buiten de auto te hebben verplaatst. Verle den jaar werden chauffeurs naar een adres gelokt. Eenmaal buiten de auto werden ze overrompeld. Verle den week werd een RTC'er door een boze klant op straat met een mes be dreigd. „Het was mooi geweest als de camera dit had vastgelegd." Op de eerste auto wordt volgende week opnameapparatuur naast het taxibord ingebouwd. De beelden worden elders opgeslagen, buiten bereik van de chauffeur. Het bord slopen heeft dus geen zin voor wie in opstand komt. „De foto's komen nooit in verkeerde handen," belooft De Winter. „Alleen bevoegde perso nen mogen ze aan de politie geven. Ik zal ze ook niet gebruiken om rij ders te controleren." In Australië is de externe camera al gemeengoed. De Winter durft niet te voorspellen of Rotterdam mers zullen protesteren. Groot ver schil met het maken van de foto bin nenin de taxi is dat wie instapt, door een sticker op de deur kan weten dat hij wordt gefotografeerd. Hij kan een andere taxi of ander vervoermid del kiezen. Die wetenschap en keuze is er niet als de camera loopt. Dit ter wijl cameratoezicht volgens de re gels duidelijk zichtbaar moet zijn. Verder staat op de website van het College Bescherming Persoonsge- vens dat camera's in en rond een wo ning alleen binnen de grens van voordeur en ramen mogen filmen. Of dit ook voor een taxi geldt - alleen binnen de wagen toegestaan - durft het CBP niet te zeggen. RTC-direc- teur De Winter: „We beginnen er hoe dan ook mee."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 2