SinkeKomejan Het Welzijnshuis goed voor de derde plaats Cursus Ayurvedische massage Ook verkopen? Bel Erik en Aard-Jan 1 FEBRUARI 2 S V straten, bootjes in het water. Maar het is logisch dat de rampnacht zelf niet is vastgelegd, zegt Davidse. „Niemand was er met een camera bij". Hij was uiterst content met de vondst. "Ik maakte een afspraak en ging bij de mensen langs. In alle gevallen mocht ik de dia's mee nemen. We hebben alles overgezet op video, en daarna weer teruggegeven aan de betrokken mensen." In de documentaire vervlocht hij de unieke kleurenbeelden met de getuige nissen van de overlevenden. De kleuren foto's zorgen voor een verrassend effect; ze doen een oplettende kijker rechtop zitten en verbaasd denken: "1953? In kleur?" Het zien van de foto's werkt ook tamelijk verwarrend, want '1953' wordt in ieders hoofd uitsluitend geassocieerd met zwart-wit beelden. Davidse beaamt dat de kleurenfoto's kijkers enigzins ontregelen. "Kleur maakt het beeld van de ramp actueler. Kleur haalt 1953 meer naar deze tijd." Wie overigens de documentaire heeft gemist, kan op de website www.water- landfilm.nlnog enkele afdrukken bezich tigen, en zo nodig downloaden. Via zijn documentaire zag Nederland de watersnoodramp voor het eerst óók in kleur. Het meest in de bioscoop. Daar duurde de film tachtig minuten, voor de vertoning op tv moesten er dertig minuten worden geschrapt. Toch reageerden daar maar weinig kijkers op. den^28/01/2008); Belanghebbenden kunnen tegen deze monu mentenvergunningen bezwaar indienen bij het burgemeester en wethouders. Deze monumen- terivergunningen en andere van belang zijnde stukken liggen van vrijdag 1 februari 2008, tot en met donderdag 14 maart 2008 ter inzage bij de balie Ruimte en Milieu in de hal van het gemeentehuis. Het bezwaarschrift moet bin nen zes weken na de dag van verzending van de vergunning schriftelijk zijn ingediend. Het bezwaarschrift moet tenminste bevatten: naam en adres van de indiener, dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is ingediend en de motivering van het bezwaar. De vergunning wordt van kracht na dar de bezwaartermijn is verstreken. Als er bezwaar is ingesteld wordt de vergunning pas van kracht als b&w op het bezwaar hebben beslist. Overige vergunningen A. Verleende vergunningen/ontheffin- gen/vrijstelling door B&.W: Jeugdvereniging De Ronken te Oost- Souburg, vergunning tot het venten met bolussen te Oosterland op vrijdag 14 maart 2008 van 18.00 uur tot 21.00 uur (verzonden 23-01 -2007); Projectgroep Schouwen te Zierikzee, vergunning tot het venten met tulpen in de gemeente Schouwen-Duiveland gedu rende de periode van 3 maart tot en met 8 maart 2008, van 18.00 uur tot 21.00 uur (verzonden 24-01-2008); J. van der Hiele te Middelburg, onthef fing tot het rijden met een motorvoer tuig op het strand gedurende het jaar 2008 met gebruikmaking van de over gang bij de Hoogenboorrüaante Renesse, de overgang bij de Stormvloedkering te Westenschouwen en de overgang bij de „Niet zo heel veel eigenlijk, terwijl ik het heel bijzonder vond." En in recensies werd er niet speciaal over gerept dat Davidse exclusieve kleurenfoto's openbaarde. „Misschien is de reden", veronderstelt Davidse, „dat kleur zo gewoon is, en iedereen aanneemt dat kleur er altijd al was." Minstens één Nederlander heeft de kleurenfoto's in Davidse's documentaire opgemerkt, en dat was Ad Zuiderent, zo ontdekte Wereldregio. Hij heeft de uniciteit van de kleurenfoto's herkend en erkend. Zuiderent (1944) is dichter en universitair docent naoorlogse Nederlandse letterkunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, zijn woonplaats. Maar daarnaast is Ad Zuiderent bovenal gezaghebbend watersnooddeskundige. Hij verzamelt- bijna dwangmatig - alles over '1953', en publiceert erover. Zo stelde hij in 1983, bij de dertigjarige herdenking, het boek 1 februari 1953 samen. Daarin staat het beste van wat de watersnoodramp heeft voortgebracht aan gedichten, proza en toneelstukken. In 2003 verscheen een bijgewerkte en uitgebreidere versie van dit boek, nu Na de watersnood geheten. Zuiderent werkte ook mee aan het boek De Ramp, 1 februari 1953 vijftig jaar later, waarin honderden foto's staan van destijds en nu (en ook overvloedig veel van Schouwen- Duiveland), en Zuiderent schreef er de inleiding voor. Voor een goed begrip: Ad Jan van Renesseweg te Renesse (verzon den 24-01-2008); StichtingJeugdsociëteitDePul te Bruinisse, Drank- en Horecavergunning voor de horeca-inrichting aan het Stenenpad 1 te Bruinisse (verzonden 24-01-2008). B. Verleende vergunningen/ontheffin gen door de burgemeester: Stunt Movie Production te Leeuwarden, vergunning voor het organiseren van twee stuntshows op 23 juli 2008 en 6 augus tus 2008 op het parkeerterrein nabij De Wijde Wereld te Scharendijke (verzonden 21-01-2008); M.A.M. van Heivoort te Vlijmen, vergun ning voor het plaatsen en exploiteren van een bungytrampoline op het kerkterrein van de Nederlands Hervormde gemeente te Renesse op 24 en 25 maart 2008 van 11.00 uur tot 19.00 uur (verzonden 21-01-2008); Vang de Wind te Zierikzee, vergun ning voor het organiseren van sportacti viteiten op het strand ter hoogte van de Brouwersdam in de zóne extreme spor ten in de vorm van instructies in de vlie- gersport voor het seizoen 2008 (verzon den 21-01-2008); Stichting Festiviteiten Bruinisse te Bruinisse, vergunning voor het organise ren van de Visserijdagen op 17,18 en 19 juli 2008 in de kern van Bruinisse met op het Havenplateau een formule 1 simulator (verzonden 23-01-2007); Antiquariaat 't Alphabet te Apeldoorn, vergunning voor het organiseren van een snuffelmarkt op zaterdag 9 augustus 2008 van 10.00 uur tot 17.00 uur op een gedeelte van het Havenplein te Zierikzee, tevens het instellen van een parkeerver bod op het Havenplein te Zierikzee op 9 augustus 2008, gedurende het evenement (verzonden 23-01-2008); Zuiderent maakte de watersnood mee in zijn geboortedorp 's-Gravendeel. Hij was toen negen. Na enkele dagen op de zolderverdieping te hebben gezeten, werden hij en zijn familie, na een korte stop in Dordrecht, naar Vlaardingen geëvacueerd. De ramp maakte diepe Oranjevereniging Brouwershaven te Brouwershaven, ontheffing voor het schenken van zwak-alcoholhoudende drank op 29 en 30 april 2008 in een tent op de marlet te Brouwershaven (verzonden 24-01-2008). Belanghebbenden kunnen tegen de verleende c.q. geweigerde vergunningen en ontheffin gen bezwaar indienen bij burgemeester en wethouders respectievelijk de burgemees ter. Het bezwaarschrift moet binnen zes weken na verzending van de vergunning respectievelijk de ontheffing schriftelijk zijn ingediend. Het bezwaarschrift dient tenmin ste te bevatten: de naam en het adres van de indiener, dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht en de motivering van het bezwaar. Indien bezwaar is ingediend, kan de voorzieningen- rechter van de rechtbank Middelburg, sec tor bestuursrecht, Postbus 5015,4330 KA Middelburg worden verzocht een voorlopige voorziening te treffen indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen dat vereist. Voor het in behandeling nemen van een verzoek om voorlopige voorziening is griffierecht verschuldigd. De griffier van de rechtbank kan u daarover nader berichten. indruk op hem, en doet dat nóg, hoewel hij bescheiden is over zijn ervaringen. „Ik heb de watersnood meegemaakt. Maar ik heb niet op het dak gezeten, ik heb geen familieleden verloren, ik ben niet gered door een helikopter. Ik heb dus eigenlijk niets meegemaakt." Het is in zijn tekst bij de historische en eigentijdse foto's van rampgemeenten dat Ad Zuiderent beschrijft hoe de zeldzame kleurenfoto's hem beroerden. "Het verhaal van de watersnoodramp", luidt zijn relaas, "is een verhaal van stilstaande beelden; het is vooral ook het verhaal van stilstaande zwart-wit beelden. Kleurenfotografie bestond wel, maar werd nog nauwelijks toegepast. Pas onlangs, in de documentaire film De Ramp (2002) van Koert Davidse, zag ik voor het eerst heel even de ramp in kleur. „Het waren zulke korte shots dat ze voorbij waren eer ik het door had. Ik herinner mij roodbruinen dakpannen en een bakstenen muur, die bruin was en niet grijs. Ineens leek de ramp veel minder lang geleden en ook minder dramatisch, gek genoeg." Ook Zuiderent had die merkwaardige ervaring dat kleur de afstand in tijd lijkt op te heffen. Zuiderent voegt toe dat hij wel eerder de ramp in kleur had gezien, "maar dat was duidelijk nep". Als voorbeeld noemt hij de voorpagina van het weekblad Paris Match van 14 tot 21 februari 1953. Daarop is een doktersvrouw uit Tholen te zien, die met twee kinderen onder een ruige deken, tegen een achtergrond van ondergelopen land rond een eenzaam wit huis. Maar, oordeelt hij streng: "De foto van het drietal is tegen een andere achtergrond gemonteerd. En de kleuren zijn achteraf aangebracht." Kleuren- trucage dus. In de voorbije vijf jaar zijn slechts twee nieuwe vondsten van kleurenmateriaal bekend geworden. Mary en Terry Schmaltz, familieleden van wijlen majoor Henry Schmaltz, hebben in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerkeen serie foto's achtergelaten, die de Amerikaan in de dramatische februari dagen van 1953 vanuit een helikopter heeft gemaakt. Schmaltz, die was gelegerd in Duitsland, leidde destijds als misson commander een reddings operatie, waarbij 440 mensen werden gered, eerst met helikopters, later door grondtroepen. Maar zijn opnamen tonen overduidelijk alleen de ravage op Goeree-Överflakkee, bij Oude-Tonge, Den Bommel en Achthuizen. En beeldresearcher Gerard Nijssen heeft na een jarenlange zoektocht in het film archief van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) "unieke kleurenbeelden" gevon den, waarvan op 22 maart 2005 fragmenten zijn vertoond in de jubileum uitzending van het programma 'Andere Tijden' van de VPRO. Nijssen was verrukt over zijn ontdekking: „De nationale ramp voor het eerst in kleur!" Tijdens de uitzending, die sowieso veel onbekend filmmateriaal in kleur uit de jaren vijftig bevatte, viel te zien hoe de bevolking en toegestroomde hulptroe pen zandzakken leggen, hoe tijdelijke dijken worden aangelegd, hoe met de trein materiaal wordt aangevoerd en hoe bij Ouwerkerk de laatste caissons worden gelegd. Maar bovenal openbaarden de beelden de totale verwoesting. Het onderdeel over de watersnoodramp werd ondersteund door fragmenten uit radioverslagen, die indertijd allemaal op het zwaar getroffen Schouwen- Duiveland zijn gemaakt. Een krant kan lang niet alles weten. Als er Schouwen-Duive- landers zijn die toch nog (andere) kleurenfoto's van de ramp in hun bezit hebben, of die mensen kennen die zulke foto's, hebben bewaard, hoort de redactie dit graag. Stuur een brief of e-mail naar: Wereldregio, Poststraat 41, 4301AB Zierikzee, redactie@wereldregio.nl ZIERIKZEE - Op zaterdag 9 februari start in het Multi functioneel Centrum (MFC) in Zierikzee de cursus Ayurve dische massage. In negen lessen van elk drie uur wordt de techniek van het masseren met verwarmde oliën aangeleerd. Deze cursus is geschikt voor beginners en gevorderden. Voor telefonische informatie en aanmeldingen is Ineke Visser bereikbaar onder nummer 0111-411311. Zij is aangesloten bij de Vereniging van Yogaleerkrachten Nederland. KORTE GROENDAL 24 NIEUWE HAVEN 13 jj KAVEL 29 KROONDOMEIN I JASMIJNLAAN 3 ÏWETH.VAN KLINKESTRAAT 7| KIEKENDIEFSTRAAT 8 ZIERIKZEE 3 ZIERIKZEE Ij WESTERENBAN f BURGH-HAAMSTEDE NIEUWERKERK ZIERIKZEE OPRIT 2 ZONNEMAIRE VRAAGPRIJS 199.000,- VERKOCHT Dit betreft slechts een selectie van onze verkochte panden Havenpark 3 Zierikzee Tel. 0111-451500 H zierikzee@sinke.nl www.sinke.nl www.huislijn.nl www.funda.nl I WONINGMAKELAARDIJ BEDRIJFSONROERENDGOED I TAXATIES tüiildbi powered by nvm f\g VfVS HYPOTHEKEN Fitheidstest Sportworxs en WereldRegio ZIERIKZEE - Het team van het Welzijnshuis, bestaande uit Sandra, Sabina, Marlies en Adrie hebben met goed resultaat de bedrijfsfitnesstest volbracht. De leeftijden van de teamleden varieerden van 36 tot 53 jaar. Ondanks dat ze een conditio nele topper in de gelederen hadden is het helaas niet gelukt om het team van VitroPlus en de Zuidhoek van de eerste en tweede plaats te verdringen. Met 595 punten bezet ten zij nu een goede derde plaats. De "meiden "vanhet welzijnshuis hebben de bedrijfsfitnesstest aangedurfd omdat zeieder individueel al gedurende langere tijd bezig zijn om hun fysieke conditie te verbeteren. Geen nieuwjaarsvoornemens in dit geval. Allemaal hadden ze al langer geleden ingezien dat een goede fysieke conditie de basis is voor "het goede gevoel" en de nodige gezondheidswinst op kon leveren. Ze waren nu benieuwd of ze aan de hand van de test konden zien of alle inspanningen van afgelopen jaar niet voor niks waren geweest. Er waren inmiddels al heel wat zichtbare overtol lige kilo's verdwenen. Er wordt wekelijks nog steeds gesport door de dames, variërend van hardlopen, spinning, bodypump, stepaerobics tot fietsen en intensief wandelen. Door deze wekelijkse trainingsactiviteiten en extra aandacht voor de verbeterpunten zal te verwachten zijn dat ze hoger gaan scoren bij een volgende test over een aantal weken. Zoals je ook bij de andere teams en individuele deelnemers ziet wordt het lichaam vaak te eenzijdig getraind of gebruikt. Een hardloper die alleen hardloopt zal bij de conditietest en krachttest van de beenspieren goed scoren maar kan toch onvoldoende spierkracht in de armen of romp hebben. Extra trainingsaandacht laat op korte termijn al verbetering van functies zien. Eenbloeddruk die ietwat afwijkt kan een momentopname zijn. Blijkt dat er sprake is van een structurele verhoging of er is twijfel over klachten dan is het belang rijk dat de huisarts geraadpleegd wordt. Eetpatroon en leefwijze veranderen of andere onderliggende factoren opsporen en aanpakken kunnen al snel tot verbetering leiden. Tijdens de test bleek dat geen van de dames rookt dus de eerste maximale punten waren snel verdient. Roken is overigens één van de grote risicofactoren die mensen zelf in de hand hebben. Dit heeft geen nadere uitleg nodig. Delenigheid van de spieren en gewrichten was weer een typische dames score: goed tot uitstekend. De kracht van het bovenlichaam, de schouders en de romp was iets onder de maat bij het team. Volgende week zal het team van bouw bedrijf Braber uit Renesse proberen om VitroPlus van de troon te stoten. Het team van het Welzijnshuis. 11 11 1 mi 1 11 111 in mum

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 7