Speurtocht naar kleurenfoto's hier op het eiland begonnen Vergunningen en vrijstellingen m m u 6 1 FEBRUARI 2 O O S Filmmaker Koert Davidse toont zeldzaam materiaal in documentaire die op 2 februari in Zierikzee wordt hervertoond SCHOUWEN-DUIVELAND - Koert Davidse maakte bij de 50ste herdenking van de watersnood ramp een beklemmende documen taire, die in de bioscopen en op tv te zien was. Overlevenden vertellen daarin aangrijpend over de fatale nacht. Slechts een enkele kijker viel het misschien op: in 'De Ramp' flit sen kleurenfoto's van 1953 voorbij. Dat is uitzonderlijk, want kleur was in die tijd hoogst zeldzaam, althans in Nederland. Vandaar dat de watersnood in ieders geheugen is geëtst in-dramatisch zwart wit. Dat in Davidse's film kleurenfoto's voorkomen, is er destijds niet uitgelicht door de media. Zij gingen eraan voorbij of realiseerden zich niet hoe ongelooflijk bijzonder dat was. Nu, bij de 55ste herdenking van de Ramp, haalt WereldRegio de schade in. Hoe ontdekte Koert Davidse de kleurenbeelden, waar en welke moeite heeft hij moeten doen om ze te krijgen? Overigens is 'De Ramp' op zaterdag 2 februari te zien in het fiZi- filmtheater in Zierikzee en bij Omroep Zeeland. Het was tijdens de research voor de documentaire, ergens in 2002, dat Koert Davidse bij twee Zeeuwse mensen een en dezelfde foto in handen kreeg. Of beter gezegd: een kopie van een foto, afkomstig uit het gemeentearchief Schouwen-Duiveland. De foto toonde vanuit de lucht het gehucht Capelle, dat niet meer bestaat. Het eeuwenoude Capelle verdronk op 1 februari 1953. Van de ruim honderd inwoners kwamen er 42 om het leven, en slechts twee huizen bleven overeind. De overleven den wilden de gemeenschap herbouwen, maar de overheid besliste dat zulks "niet wenselijk wordt geacht". Twee van de overlevenden, Stoffel van Mourik en Ria Geluk, koesteren die ene foto. Koert Davidse begreep dat wel. Als jouw dorp is verzwolgen, is elke oude foto ervan een kostbaar kleinood, een historisch document. Maar Davidse werd om een andere reden door de foto getrof fen: hij is in kleur. „Dat vond ik waan zinnig", herinnert hij zich. „Ik ken de ramp alleen in zwart-wit en plotseling zag ik 'm in kleun rode daken in blauw water. De ramp kwam daardoor dichterbij. Ineens was de ramp niet meer iets uit een ver verleden." Een passie was geboren. Koert Davidse (1959), afkomstig uit 's-Heer Arendskerke maar woonachtig in Rotterdam, ging gedreven op zoek naar nóg meer kleurenbeelden, om ze te kunnen verwerken in zijn documentaire. Het gemeentearchief had de foto gekregen van een Amerikaanse helikop terpiloot en met die man wilde Davidse zijn speurtocht beginnen. „Niemand bij het archief wist hoe die piloot heette, maar ik dacht: 'Misschien heeft hij wel méér foto's gemaakt', en ook: 'Misschien moet ik alle Amerikaanse helikopter piloten benaderen die in 1953 boven Zeeland gevlogen hebben.'" Maar hoe leg je contact met hen? Dat was vrij gemakkelijk, via internet. Davidse: „Bejaarden in Amerika hebben allemaal internet en via vliegeniers organisaties belandde ik bij een onder afdeling voor tachtigjarige helikopter piloten. Daar kwam ik in contact met verschillende oud-helikopterpiloten die in de dagen na de ramp boven het getroffen'gebied hebben gevlogen. Zij hebben me enorm geholpen met het zoeken naar de juiste persoon. Het was een spannende zoektocht: iedere dag kreeg ik mailtjes van oud-helikopter piloten en iedere dag kwam ik dichterbij de man die ik zocht." Koert Davidse heeft de naam van de betrokken piloot kunnen achterhalen, major Jack W. Ruby, maar de man bleek al overleden. Sowieso liep dit spoor dood; het leverde hem geen enkele kleurenfoto van 1953 op. Daarop herin nerde Davidse zich een ander voorval. Jaren terug had hij filmbeelden gezien van de bevrijding, in kleur. Dat materiaal was afkomstig van Amerikaanse solda ten die meevochten met de geallieerden. "Dus in 1945 bestond er al kleurenfilm. Zo bedacht ik: „Waarom zou er dan geen kleurenfilm zijn van de waters noodramp, die acht jaar later was?' Deze ingeving deed hem opnieuw voor de pc zitten. Via internet dook Davidse de archieven in van filmproductiemaat schappijen. Hij bezocht sites in België, Frankrijk en de VS, en trok zelfs naar Engeland om er hoogstpersoonlijk in archieven te duiken. Maar ook dit zijspoor leverde hem geen kleuren- materiaal op. "Het is er niet, althans, ik ben het niet tegengekomen." In de documentaire die Koert Davidse „Ik ken de ramp alleen in zwart-wit en plotseling zag ik 'm in kleur: rode daken in blauw water. De ramp kwam daardoor dichterbijft J' intussen maakte, hadhij kunnen volstaan met de overbekende zwart-wit beelden uit het Polygoon Journaal. Maar daar wenste hij geen gebruik van te maken. „Op zich is het prachtig materiaal, maar ik heb het te vaak gezien." Hij wilde unieke, onbekende beelden, liefst in kleur, want kleur zou iets toevoegen aan zijn film. Hij bleef naarstig zoeken. Hij betrad een ander spoor. Davidse had tijdens de voorbereidingen 8 mm-film- pjes gezien van de watersnoodramp, bij het Zeeuws Documentatie Centrum en in het archief van de Omroep Zeeland. Allemaal zwart-wit. Die zou hij zeker kunnen gebruiken, maar hij vroeg zich af of bij mensen thuis niet nog méér materiaal lag te verstoffen, dat hem afwisselender beelden zou kunnen bezorgen. Davidse plaatste een oproep in de PZC en daarmee boorde hij de juiste bron aan. Hij kreeg contact met mensen die thuis nog zwart-wit 8 mm-films hadden. Daarnaast lieten enkele mensen hem weten dat zij kleurendia's in huis hadden. Eindelijk was hij waar hij wezen wilde; eindelijk had hij kleurenfoto's opgespoord. De oogst was groot: tientallen dia's. „Twee mensen", vertelt Davidse over de herkomst van de dia's, „hadden een fotograaf in de familie. Blijkbaar beschikte die beroepsgroep in 1953 al over kleurendia's. Voor de Nederlandse bevolking was kleurenmateriaal in die tijd nog te duur en amper beschikbaar. De derde persoon die over kleurendia's beschikte, had die gekregen van een Amerikaanse neef die in 1953 toevallig in Zeeland was. In Amerika was kleurenmateriaal destijds al veel meer doorgedrongen én goedkoper. De dia's waren mee teruggegaan naar Amerika, daar ontwikkeld en ingeraamd en jaren later mee teruggenomen naar Nederland." Alle foto's toonden de gevolgen van de ramp, de afloop: ondergelopen huizen, De kleurenfoto's geven een extra dimensie aan de watersnoodramp. Het is niet helemaal duidelijk waar in Zeeland deze foto's gemaakt zijn. Brouwershaven Bruinisse Dreischor Ellemeet Kerkwerve Looperskapélle Nieuwerkerk Nieuw-Haamstede Noordgouwe Noordwelle Oosterland Ouwerkerk Delta Warenhuis, VW Transferium, Servicewoningen Vronenburg Zeeuwland, Tuincentrum Life&Garden, Cl 000 Plus supermarkt Mol Schuddebeurs BP-station Fam. Hage Dorpsplein 8, BP-station De Schelphoek Eetcafé De Schollekop Schranserij de Olijke Tapper Albert Heijn, Allévo Borrendamme en Cornelia, VW, fiZi, Bolle Dier&Tuin, Gemeentehuis, MpC, Padmos Bloemen, Restaurant de Zeelandbrug, Zeeuwland De Veste en De Vrijburg, Sportcentrum Onderdak, Frituur Plan West, Stadsbalckerij locaties Appelmarkt en Haringvlietplein, het Welzijnshuis, Café De Biet, Uncle S, Uitgeverij JeVanHet, Golff, Zorgcentrum De Wieken, Boekhandel De Vries, Galerie Kos, Bibliotheek, De Pupekop, Kado- en rookshop Viergever Cafetaria Bommenede, Interieur Paauwe, het dorpshuis Allévo Poortershöf, Bakkerij Kik, Meermarkt Albert Heijn, Allévo 'in 't Opper", C1000, Ooms installaties, Boerderijwinkel Geluk, Bibliotheek Albert Heijn, Allévo Duinoord, Golff, VW, Sportcentrum Westerschouwen, Bibliotheek Supermarkt van Dixhoorn Eetcafé Ricky's Place Dorpshuis't Zuudende 'Krantenbak' aan de Kapelleweg Cl000, Bakkerij Ten Hove, Steenzwaenshof Zeeuwland, Slagerij Timmers Spar Nieuw-Haamstede Nummer 11 Levensmiddelen Wout Lokker Coiffures Meermark, Pieper Groente&Fruit, Q8 SelfService station, Serv.woningen De Saelé Zeeuwland Bakkerij Boot, Eetcafé Steiloore Gemeente Schouwen-Duiveland Bouwvergunningen A. Aangevraagde bouw- en sloopvergun ningen (artikel 41 Woningwet): I.de Vries,plaatsenschapenhok,Rietdijkl 1 te Zonnemaire; C.A. Hoek, tijdelijk plaatsen stacaravan,Meeldijk 10 te Burgh- Haamstede; J.H.W. Nicolai, vergroten woning, populie renlaan 9 te Nieuw- Haamstede; Kruger vastgoed BV, plaatsen bedrijfs- gebouw/ronohal, Industrieweg 57 te Zierikzee; Esselink Groep BV., slopen bedrijfspand, Groeneweegje 15 te Zierikzee; C. Dona, plaatsen fietsenberging, Groeneweg 1-153 te Bruinisse; L.C. Schults, plaatsen carport/tuinschuur, Gruttostraat 4 te Zierikzee; M.P. Neels, plaatsen schuur, Esdoornstraat 27 Nieuwerkerk; A. Boer, plaatsen blokhut, Hoogerwerfsweg, de Tong 93 te Bruinisse; J.J. Ridderhof, veranderen/vernieuwen hek werk Korte Reke 4-5 te Renesse; C.A.P.M. de Beer, vergroten woning Westerseweg 3-63 te Burgh-Haamstede; M. Pannekoek, gedeeltelijk vergroten woning Schelpweg la te Ellemeet. Tegen deze aanvragen kunt u nog geen bezwaar indienen. Burgemeester en wethouders zijn van plan bouwvergunning te verlenen met vrijstelling volgens artikel: artikel 15 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening aan: Den Boer Service B.V. voor het vergroten van een recreatiewoning op het perceel kadas traal bekend Brouwershaven, sectie N nr. 34, Den Osse 22 te Brouwershaven; Het verzoek en de bijbehorende stukken liggen van vrijdag 1 febuari tot en met donderdag 14 februari 2008 ter inzage in de leesruimte van het gemeentehuis. Tij dens deze termijn kunnen belanghebbenden schriftelijk hun zienswijzen naar voren brengen bij Burgemeester en wet houders. Burgemeester en wethouders zijn van plan bouwvergunning te verlenen met vrijstelling volgens: artikel 19 lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening aan: L.C. Boot voor het oprichten van een bege leidingscentrum met bijgehorende ber ging op het perceel kadastraal bekend Middenschouwen, sectie G nr. 529 en 530 (gedeeltelijk), Hoogenboomsweg 1 te Brijdorpe; Mw. A. Strik voor het bouwen van een keuken op het perceel kadastraal bekend Westerschouwen, sectie A nr. 941, Hogezoom 178 te Renesse; artikel 19 lid3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening aan: L.M.A. Wijers voor het vergroten van een recreatiewoning op het perceel kadastraal bekend Westerschouwen, sectie E nr. 1372, Hogeweg 50a-16 te Burgh-Haamstede; Groenservice Zuid-Holland voor het revita liseren van diverse duiklocaties op de perce len kadastraal bekend Brouwershaven, sectie G nr. 232, sectie L nr. 10, Middenschouwen, sectie G nr. 353 en 440; Fam. Jansen-Paauwe voor het oprichten van een schuur op het perceel kadastraal bekend Brouwershaven, sectie F nr. 462, Zuidweg 22 te Zonnemaire; D.M.T. Sterkenburg voor het bowuen van een woning met garage op het perceel kadas traal bekend Brouwershaven, sectie H nr. 31 Zuidbosweg te Noordgouwe; Het ontwerpvrijstellingsbesluit en bijbehorende stukken liggen van vrijdag 1 februari tot en met donderdag 13 maart 2008 ter inzage in de lees ruimte van het gemeentehuis.Tijdens deze ter mijn kan iedereen schriftelijk of mondeling zijn zienswijze over het ontwerpbesluit naar voren brengen bij burgemeester en wethouders. Voor een afspraak om mondelinge zienswijzen naar voren te brengen kunt u bellen naar (0111)452 252. C. Verleende bouwvergunningen W.L. van 't Klooster, bouwen van een tuin huisje Mytilusl4 te Brouwershaven (verz. 23/01/08); R. Verschoor, vergroten van een werk plaats Markt 40 te Brouwershaven (verz. 23/01/08); W.M. Bos, plaatsen van een garage Middenbank 1 te Zierikzee (verz. 23/01/08); H.P. Vogel, vergroten van een woning Vlasstraat4teBruinisse (verz. 23/01/08); W. Dujardin, vergroten van een woning Hoogenboomlaan 7a-46 te Renesse (verz. 23/01/08); Zeeuwland, plaatsen van een vluchttrap de Cranestraat 6-30 te Zierikzee (verz. 23/01/08); K. de Bruine, plaatsen van een garage/ber ging Rijksstraatweg 6 te Bruinisse (verz. 23/01/08); J. van der Ben, vergroten van een woning Lageweg 7 te Burgh Haamstede (verz. 23/01/08); Verleende vrijstelling artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening enbouw- vergunning: Loostad b.v., het tijdelijk plaatsen van een ver koopunit Oosterscheldestraat te Zierikzee (verz. 23/01/08); Verleende vrijstelling artikel 19, lid 1 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en bouwvergunning: Bal b.v., plaatsen van een bedrijfsloods Jachthavenweg 61 te Bruinisse (verz. 23/01/08); Verleende vrijstelling artikel 19, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en bouwvergunning: Bouwbedrijf Capelle, bouwen van een woning Nieuwstraat 16 te Oosterland (verz. 23/01/08); J.L. Hanse, plaatsen van een sanitaire unit Lokkershofweg 4 te Noordwelle (verz. 23/01/08); B. v.d. Hulle, plaatsen van twee tuinhuisjes bij recreatiewoningen De Elf Boompjes 27-28 te Bruinisse (verz. 23/01/08); Verleende vrijstelling artikel 19, lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en bouwvergunning: J.L.A. Goudzwaard, vergroten van een woning Leuvenstraat 6 te Oosterland (verz. 23/01/08); Flaas Multibouw, plaatsen van een dakkapel Kloosternolstraat 1 te Scharendijke (verz. 23/01/08); P.P. van Klinken, vergroten van een woning Erling Steenstraat 4 te Nieuwerkerk (verz. 23/01/08); Verleende vergunning met toepassing van artikel 50, lid 4 van de Woningwet: Braber Renesse bv, veranderen van een kozijn Zeeanamonweg 18 te Renesse (verz. 23-/01/08); J.C. Prince, vernieuwen van gevels Lokkershofweg 6 te Noorwelle (verz. 23/01/08); Belanghebbenden kunnen tegen de vergun ningen genoemd onder C bezwaar indienen bij Burgemeester en wethouders. Het bezwaar schrift moet u binnen zes weken na de dag van verzending van de vergunning schriftelijk indienen. Het bezwaarschrift moet tenminste bevatten: naam en adres van de indiener, dagte kening, een omschrijving van het besluit waar tegen het bezwaar is ingediend en de motivering van het bezwaar. Als u een bezwaarschrift heeft ingediend kunt u de voorzieningenrechter van de rechtbank, Sector bestuursrecht, postbus 5015,4330 KA te Middelburg, vragen een voorlopige voorzie ning te treffen. Aanlegvergunningen Verleende aanlegvergunningen Gemeente Schouwen-Duiveland voor het slopen van een muraltmuurtje en het verleg gen van een biotoop op het perceel kadas traal bekend Zierikzee, sectie K nr. 707 en plaatselijk bekend als nabij dij kvlak Inlaag de Val te Zierikzee (verzonden 22/1/2008) Belanghebbenden kunnen tegen deze vergun- ningbezwaar indienen bij burgemeester en wet houders. Het bezwaarschrift moet binnen zes weken na de dag van verzending van de vergun ning schriftelijk zijn ingediend. Het bezwaar schrift moet tenminste bevatten: naam en adres van de indiener, dagtekening, een omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is inge diend en de motivering van het bezwaar. Indien een bezwaarschrift is ingediend kan tevens de voorzieningenrechter van de recht bank Middelburg, Sectorbestuursrecht, Postbus 5015,4330 KA te Middelburg, verzocht wor den een voorlopige voorziening te treifen. Monumenten- vergunningen A. Voorgenomen verlening van monumen tenvergunningen (gemeentelijk monu ment) Burgemeester en wethouders zijn van plan om een monumentenvergunning volgens artikel 10 van de Monumenten ver ordening Schouwen-Duiveland 2006 te verlenen aan: A.C. Meerman, voor het vervangen van een schoorsteen aan de Korte Nobelstraat 16 te Zierikzee. De ontwerpmonumentenvergunning en bijbe horende stukken liggen van vrijdag 1 febru ari tot en met donderdag 13 maart 2008 ter inzage in de leesruimte van het gemeentehuis. Tijdens deze termijn kan iedereen schriftelijk of mondeling zijn zienswijze over de ontwerp monumentenvergunning naar voren brengen bij Burgemeester en wethouders. Voor een afspraak om mondelinge zienswijzen naar voren te brengen kunt u bellen naar (0111) 45225Z E. Verleende monumentenvergunning (gemeentelijk monument) Volgens artikel 10 van de Monumentenverordening Schouwen- Duiveland 2006: Kerkgenoodschap Leger Des Heils, voor het gedeeltelijk vevangen van kozijnen in de ach tergevel, Poststraat 37 te Zierikzee (verzon- B. Voorgenomen verleningen van bouw vergunningen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 6