Benefietwedstrijd Ajax voor dorpshuis Renesse stem rrvH Ffm lentekuurtje 111 11 n in 111 hi mil 1 is Exposities Watersnoodramp 1 FEBRUARI Z O O B 3 Herdenking Watersnoodramp in Oosterland OOSTERLAND - Met een wel komstwoord door voorzitter Jan Verhoef van de dorpsraad begint op vrijdagfebruari omhalftwee de herdenking van de Waters noodramp in de Hervormde Kerk in Oosterland. Jaap Schoof van het Watersnood museum in Ouwerkerk en L. van der Werf namens de gezamenlijke kerken houden een korte toespraak vooraf gegaan door het koor VZOS Om twee uur vindt op de begraafplaats een kranslegging plaats waarna twee basisschoolleerlingen een voordracht houden en de Oosterlandse fanfare musiceert. In het dorpshuis wordt de herdenking besloten. Op die locatie is tot 17.00 uur een foto-expositie te zien. Deze expositie is ook een dag later, op zaterdag 2 februari, te bezoeken van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. weken gedaan." Na de Watersnoodramp vroeg Cor Hoogerland aan De Wit of hij zijn correspondentschap bij de Zierikzeesche Nieuwsbode niet wilde overnemen. De twee oudjes hebben anno 2008 nog altijd contact met elkaar. „Met Oud en Nieuw heb ik nog een kaart van hem gehad", aldus De Wit. Ondanks dat De Wit het correspon dentschap overnam, viel er over sport in eerste instantie nog weinig te schrijven. Vanwege de toestand van de velden viel er trouwens ook weinig te sporten. De voetbalcompetitie op Schouwen- Duiveland kwam met de ramp direct stil te liggen en is nooit afgenaakt. Na de zomer gingen de clubs pas weer verder met de nieuwe competitie. De Wit: „De verenigingen in de waterge bieden hebben een hoop problemen gehad voordat ze weer konden starten". Toch viel het met de schade wel mee. „Er zijn geen clubs weggevallen. Ouwerkerk en Nieuwerkerk waren wel het meeste getroffen maar daar zijn nooit clubs van het toneel verdwenen." Tot een benefietwedstrijd op Schouwen- Duiveland voor de gevolgen van de Watersnoodramp is het, zoals het geval was tussen Frankrijk en Nederland op internationaal vlak, nooit gekomen. De eerste sportieve wedstrijd van belang was pas zestien maanden later waar nu de Vroonpias ligt. Het betrofeen ontmoeting tussen twee Amsterdamse grootheden uit 1984: Ajax en Blauw Wit. De twee hoofdstedelijke clubs kwamen naar Renesse voor een vriendschappelijk duel. De opbrengst van de wedstrijd ging naar het nieuwte bouwen dorpshuis in Renesse. De bekendste Ajax-speler van toen was doelman Eddy Pieters Graafland. Uiteraard was De Wit erbij. Hij besloot zijn verslag met de volgende zin: 'Dit bij zondere sportevenement bracht, zoals begrijpelijk, een grote drukte in Renesse, maar de versterkte Rijkspolitie wist het verkeer in goede banen te leiden, zodat alles een vlot verloop had'. Vrije jesNStemmen Een i redactionele beschouwing IHRjSF op de actualiteit De ramp De herinnering aan de watersnoodramp van 1953 isbij de inwoners vanSchouwen- Duiveland opgeslagen als een genetisch profiel. Ook de generatie van na de ramp heeft de verschrikkingen van de vorige eeuw meegekregen. En dat is goed, want wat geweest is, bepaalt immers ook de toekomst. Maar het draagt ook een gevaar in zich. Zo wordt bij het denken aan rampspoed hier altijd aan water gedacht. En bij water wordt altijd aan de dreiging gedacht. Om met het eerste te beginnen. Oud commissaris van de Koningin Van G elder waarschuwde er al voor, dat in Zeeland weinig gevoel bestaat bij andere dreigin gen dan het water. De kerncentrale is voor de meeste mensen geen issue, niemand lijkt wakker te liggen van de chemische schepen op de Westerschelde en-dichter bij huis - waarom zouden we Moerdijk moeten vrezen? En toch maken die factoren ook deze regio tot een minder veilige woonomgeving. En hoe kwetsbaar is het eiland als het in de zomermaanden door vele tienduizenden vakantievierders wordt ingenomen. Het is verstandig om bij het nadenken over onze veiligheid ook eens wat meer oog te hebben voor dit meer eigentijdse gevaar. En dan dat andere: water is vooral een dreiging. Nee natuurlijk niet. Het water heeft het eiland welvaart gebracht. Zeventien kilometer strand trekt dikke beurzen en de Oosterschelde ziet in de zomer zwart van de witte zeilen. Kassa. En het water in Tureluur heeft Schouwen- Duiveland een uniek natuurgebied gegeven. Of je nou van vogels houd of niet. Tureluur wordt door mensen van buiten deze regio heel wat meer op waarde geschat dan door onszelf. Water is van levensbelang in elke denkbare vorm. De herinnering aan de ramp heeft het collectieve bewustzijn op dit eiland vergroot en is van grote waarde. Het bindt de inwoners hier, waar in andere delen van het land de sociale samenhang afbrokkelt. Water is je vijand, maar ook je vriend. Het watersnoodmuseum in Ouwerkerk gaat dat nu uitwerken in de omliggende caissons. Water is verleden, heden en toekomst. Oud-verslaggever over sport voor en na de Watersnoodramp begon, de namen van de eilandelijke korfbalclubs op. „Elk dorp had er wel eentje. Rapide in Burgh, Zeemeeuwen in Haamstede, Strandvogels in Renesse, Doslco in Noordwelle, Velocitas in Serooskerke, Stormvogels in Ellemeet, Zwaluwen in Scharendijke, WIK in Kerkwerve, Roda in Brouwershaven, Die Gouwe in Noordgouwe, HDS in Ouwerkerk, DDS in Nieuwerkerk, OKC in Oosterland en RustRoest, Olympia en Excelsior uit Zierikzee. Het was de grootste sport en er zijn heel wat huwelijken uit voortgekomen." Dat geldt ook voor De Wit zelf: zijn vrouw korfbalde bij Strandvogels. Zelf korfbaldeDe Wit ooken is hij competitie leider en bestuurslid van de Schouwen- Duivelandse Korfbal Bond geweest. Naast het korfbal deden de inwoners aan - uiteraard - voetbal, biljarten, gymnas tiek, atletiek en motorcross. De Wit: „Uit Zierikzee kwam motorclub Sparta vandaan. Ze heeft verschillende keren wedstrijden achter de Zeeuwse Stromen gehouden." RENESSE - De jaren tellen al bij Joop de Wit, maar met zijn geheugen is niet zoveel mis. De inwoner van Renesse heeft niet veel tijd nodig om te achterhalen wat hij de dag voor de Watersnoodramp deed. „Op zaterdag 31 januari 1953 was ik scheidsrechter bij de wedstrijd tussen Mevo en Dinteloord op sportpark Bannink", herinnert de bijna 88-jarige De Wit zich. Een dag later stond het Zierikzeese sport complex net als een groot deel van Schouwen-Duiveland onder water. Voor de Watersnoodramp waren de sportieve activiteiten op Schouwen- Duiveland nagenoeg op één hand te tellen. De grootste sport was korfbal. Moeiteloos somt De Wit, die een paar maanden na de ramp als sportverslag gever bij de Zierikzeesche Nieuwsbode Omdat De Wit in debouw werkte, moest hij daags na de ramp in Ouwerkerk zijn. Onderweg naar het dorp zag De Wit vliegtuigen spullen en voedsel lossen op de Capellepolder. Omdat normale verbindingen onder waren gelopen, gingen de bouwvakkers over het land met de boot naar Ouwerkerk. Daar bleven ze van maandag tot vrijdag overnachten in het café van familie Slager. „Dat hebben we zo'n drie tot vier De 8 7-jarige Joop de Wit uit Renesse. Foto: Joop van Houdt Renesse, het dorp van het hotel, bleef redelijk bespaard van de ramp. „Op het dorp is geen water geweest", zegt De Wit. „Eerst had ik geen idee wat er gaande was. Mensen bij de Jan van Renesseweg zeiden dat 'er wat op deed'. Later bleek dat de dijken waren door gebroken. Het water kwam ongeveer tot manege Grol." Toch kende De Wit persoonlijk leed. Een dag na de ramp hoorde hij dat zijn grootmoeder was ver dronken. Ze woonde aan de Peter seliestraat in Zierikzee. Bij haar thuis stond eenkast met oude, dierbare spullen van De Wit, die met het wassende water zijn weggespoeld. BATAVUS HOMETRAINER C1 Display toont tijd, snelheid, afstand, calorieverbruik en harslag. Van 299,- voor Jan de Jonge tweewielers Weststraat 5 - 7 4301 BW Zierikzee Tel.: 0111-412115 \JXTJKSfUS Eeo mooie Jtrakke huid Sidens en na een succesvol dieet Ontgiften en Verstevigen. Dag- en kuurprogramma's met: sauna, stoombad en diverse massagetechnieken noordgouwe tel.: 0111 401 381^^,4," www.beautydagen.nl Ervaring in schoonheid en verzorging In februari een gratis gebits controle 1 voor uw huisdier. Dierenartsen prakiijK SCHOUWEN-DUIVELAND Bel voor een afspraak Olil-412180 Grevelingenstraat 17 Zierikzee, tel.OI 11-412 b.g.g. en spoed 450440 TER OVERNAME AANGEBODEN: De complete exploitatie en inventaris van café - restaurant - 't opstapje den 0sse - schouwen-duiveland Aan de oevers van het Grevelingenmeer, op een toplocatie, een zeer goedlopend café restaurant, (90 plaatsen) en zonnig terras (50 plaatsen). Bovenwoning aanwezig. Diverse mogelijkheden tot huur of koop van de onroerende zaken bespreekbaar. INLICHTINGEN: PIET FIERENS - 0111 415840 JARKO FIERENS - 0650 837311 FF Management E-MAIL: FIERENSFFM@ZEELANDNET.NL www.horecabemiddeling-schouwenduiveland.nl Cartoon: ArieRoon www.arieroon.nl Programma herdenking Watersnoodramp Ouwerkerk Ouwerkerk - In verband met de herdenking van de Watersnood ramp is het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk geopend op: Vrijdag 1 februari 10.00 uur Kranslegging Gemeente Schouwen-Duiveland en Commissaris van de Koningin in Zeeland 11.15 uur Optreden brugklaskoor scholengemeenschap Prins Maurits uitMiddelharnis 13.30 uur Polygoon watersnoodfilm 14.30 uur Filmbeelden watersnood Schouwen-Duiveland 15.30 uur Film van ooggetuigen Zaterdag 2 februari 13.30 uur Polygoon watersnoodfilm 14.30 uur Filmbeelden watersnood Zuid-Holland 15.30 uur Film van ooggetuigen Zondag 3 februari 13.30 uur Polygoon watersnoodfilm 14.30 uur Filmbeelden watersnood West-Brabant 15.30 uur Film van ooggetuigen I I I II II I 11 ii 1 De selectie van Ajax in 1954. Foto: jubileumboek 100 jaar Ajax Theater Las Malas speelt Gras ZIERIKZEE - In 2006 zette Theater Las Malas met succes de muziekthe aterproductie Kaatje is Verdronken van Alex van Warmerdam onder regie van Marijke Reuser op de plan ken. De voorstelling in Brogum trok destijds eenovervollezaal.Opzaterdag9 februari is Las Malas terug op dezelfde locatie met de hilarische, maar ook ontroerende theaterproduktie Gras: een zwarte kome die over een gezin dat voor het eerst in jaren weer met elkaar op vakantie gaat. De regie van Gras is in handen van Lara Andrès Reuser. Reserveren kan via telefoon nummers 0118-216861 of06-36531980of per e-mail theaterlasma- las@zeelandnet. nl. Ouwerkerk Watersnoodmuseum aan de Weg van de Buitenlandse Pers 5. Thema: Een moment van herdenking. Serooskerke Tentoonstelling: een beeld van verdronken land, water en dijkher stel in foto 's en film. In het dorpshuis aan het Dorpsplein 13. Vrijdag 1 februari van 16.45 tot 21.00 uur Zaterdag 2 februari van 10.00 tot 16.00 uur Zondag 3 februari van 11.00 tot 16.00 uur - 11 mi 1 maandag 4 februari van 12.00 tot 16.00 uur. Zierikzee Foto-expositie Ramp en wederop bouw, in het Maritiem Museum aan de Mol 25 (telefoon nummer 0111-454493 454464). Van 1 tot en met 6 februari, in de voorjaarsvakan tie en 22 maart tot en met 2 novem ber.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 3