Herdenking van de watersnoodramp leeft na 55 jaar nog volop in de regio Beelden verdronken land en herstel van Serooskerke -ffigff Wonen m Zienkzee All Ready versterkt zich met Bergsma Weekendweer S chouwen-Duiveland Nederlandse topclub speelt voor dorpshuis broers Bram en Leen van der Cingel vertellen hun verhaal over Van der Weel neemt afscheid bij Graanbeurs Zaterdag 2 februari \\Jjs 1 4°C -i-c Neerslagkans: 6096 ZW 5 bft Zondag 3 februari 4°C -rc Neerslagkans: 3096 W 6 bft Kijk voor het actuele weer op: www.wereldregio.nl III wereld Uw krant, dus gratis We leven in een WereldRegio. Daar hoort een kritische, onderhoudende krant bij. Want niemvs heeft vele gezichten. Net als al die inwoners van Schouiven-Duiveland. Jaargang 2 week 5 nummer 25 1 FEBRUARI 2 O O B Het monument in Ouwerkerk, geplaatst in het vijftigste herdenkingsjaar, herin nert aan '53. En het watersnoodmuseum op die plaats bewijst door het sterk groei end aantal bezoekers, dat de ramp nog lang niet vergeten is. Wel heeft het museum de ambitie om meer te worden dan een toegangspoort naar het verleden. Water speelt een steeds belangrijkere rol in ons land. Totale chaos in Capelle bij Nieuwerkerk. Foto: collectie Ria Geluk WereldRegio in het teken van natuurgeweld, dat samenleving veranderde ZIERIKZEE - Precies 55 jaar gele den is het nu. De watersnoodramp van 1953. Het grote aantal herdenkin gen en speciale bijeenkomsten toont aan, dat het voor een groot deel van de inwoners op dit voormalige eiland nog leeft als de dag van gisteren. Op een speciale herdenkingssite worden steeds meer slachtoffers herdacht. Waar het overgrote deel van Nederland haar geschiedenis knipt in de periode van voor en na de oorlog, is het op Schouwen-Duiveland toch nog steeds voor en na de ramp. Maar de ramp heeft ook een enorme betekenis gehad. Menselijk leed vooral, maar ook de indeling van het landschap is na de stormvloed van '53 drastisch veranderd. Het eiland is herverkaveld. En met de ambitie om 'dit' nooit meer te laten gebeuren heeft de politiek het Deltaplan ontwikkeld. In groot tempo is het eiland ontsloten naar de buitenwereld met als hoogtepunt de ingebruikname van de Stormvloedkering in 1985. Een miljardenproject als compromis tussen natuurwaarden in de Oosterschelde en het streven naar veiligheid. ruim, royaal, betaalbaar vanaf 239.00.-v.o.n. 1 1111 i"1 Want waar woon je mooier, moderner, veiliger, socialer en betaalbaarder? www.blauwgroeneoase.nl )n je 0 bijdevaate makelaardij ■ner J 0111 453400 '.vww.biictevaale.nt bijdevaate makelaardij 0111 463400 www.blidevaaie.nl deltamakelaardij 011141808 www.deii amakeiaa1 óij.n: Zuid Lanaeweg 2 4315 T"H Dreiscfior let: 0111 481 968 fax: 0111 402 785 mfo&hnanegeSaQms.nC www.manegebaians.ni Tentoonstelling foto's, dia's en film in dorpshuis SEROOSKERKE - In het dorpshuis van Serooskerke is van vrijdag 1 tot en met maandag 4 februari een tentoonstelling over het dorp voor, tijdens en na de ramp te zien. De gepresenteerde foto's zijn afkom stig van particulieren en werden bijeengebracht door de dorpsraad. „De foto's zijn particulier bezit, wij heb ben ze laten vergroten tot A4-formaat. We proberen alles op te hangen en als het niet anders kan komen ze in albums", zegt secretaris Janny Bom-de Vries van Te zien zijn onder meer het dorp en de omgeving van de Schelphoek, de kinderen die in Renesse naar school moesten vanwege de evacuatie en de boerderijen die er voor de ramp nog waren. Daarnaast zijn er dia's in kleur die vooral het dijkherstel als onderwerp hebben. Serooskerke werd, zoals ook andere getroffen plaatsen, geadopteerd. „De gemeenten Ruurloo en Wisch, waar baron Tuyll van Serooskerken burge meester was, en Krommenie adopteer den het dorp. Serooskerke omringd door het water. „Zij stuurden hulp om bijvoorbeeld hier schoon te maken", vertelt Janny Bom. „Die mensen hebben destijds een film gemaakt die ook in het dorpshuis wordt vertoond. Een zwart-wit film waarvan de kwaliteit niet zo heel best is, maar we hebben de goede stukken eruit gehaald." De tentoonstelling in het dorpshuis is geopend op vrijdag van 16.45 tot 21.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, zondag van 11.00 tot 16.00 uur en maandag van 12.00 tot 16.00 uur. Wie de foto's en film heeft bekeken kan tenslotte in de directe omgeving van Serooskerke, bij de Schelphoek, de gevolgen van de ramp nog eens in het echt gaan zien. Want, zoals dorpsraad- voorzitter Ruud de Groot in een extra uitgave van dorpskrant De Tureluur ter gelegenheid van de 55e herdenking van de Watersnoodramp schrijft: „Nog altijd zit er een groot gat in de dijk bij het dorpje Serooskerke. Honderden meters breed is het. Het is de enige dijkbreuk in Zeeland die in 1953 niet gedicht kon worden. En daarna ook niet. De dijkenbouwers kunnen er nog geen baas over. In de maanden na de waters noodramp is het gat door de werking van eb en vloed minstens 500 meter groot geworden. Als een zaag gaat het getij er telkens doorheen. De bodem schuurt ter plekke uit tot 30-40 meter diepte. Dat kunnen we niet dichten, zeggen de Nederlandse dijkenbouwers. Gaat het niet zoals we gewend zijn, dan maar anders, denken ze. Aan de binnenkant zal rond het gat een ringdijk van een paar kilometer aangelegd worden. Zo wordt in augustus 1953 de zee buiten gesloten, hopelijk voor eeuwig en wordt het achterliggende Schouwse land weer teruggewonnen op de zee. Vanaf de ringdijk van de Schelphoek is het gat in de zeedijk nog goed te zien." Expositie ramp in Zierikzee ZIERIKZEE - Het Maritiem museum, Mol 25 in Zierikzee herbergt vanaf vandaag, vrij dag 1 februari, de tentoonstel ling Schouwen-Duiveland na de Watersnoodramp van 1953. Deze expositie toont beeldmateriaal in kleur, hetgeen voor die periode vrij uniek is. Schouwen-Duiveland na de Watersnoodramp bevat een selec tie van 80 tot 100 kleurendia's gemaakt door Jaap van den Berge (1922-1991), fotograaf en filmer uit Haamstede. De expositie laat zien hoe Schouwen-Duiveland er kort na de Ramp van '5 3 uitzag en hoe de weder opbouw verliep. Het gemeentearchief is in het bezit van circa 1500 dia's van deze fotograaf, die ook documentai res maakte. Eén van zijn 16 mm)films, Schouwens Westhoek is op dvd gezet en tijdens de expositie te zien. Openingstijden: maandag t/m zaterdag 10:00-17:00 uur, zondag 12:00-17:00 uur. ZIERIKZEE - All Ready heeft zich versterkt met Krista Bergsma. In het duel met Merwede is de korfbalster zaterdag 2 februari voor het eerst in sporthal Onderdak te bewonderen. Als ze Bergsma in de cruciale wedstrijd - All Ready heeft de punten met het oog op lijfsbehoud hard nodig - in actie komt, wordt het niet haar debuut. Dat maakte de inwoonster van Burgh-Haamstede een kleine twee weken geleden in de verloren partij tegen Bolnes, nota bene haar vorige club. Henk de Graaf, speler van het eerste team, noemt de komst van :n versterking'. De nieuwe aanwinst van de Zierikzeese korfbalvereniging is niet helemaal onbekend bij All Ready. Een goede drie jaar geleden, eind 2004, trainde Bergsma al een paar keer mee met het eerste team. Het bleef bij trainen omdat ze op dat moment het korfbal niet kon combineren met haar werk. Waar Bergsma komt, houdt Marcel Joziasse het na dit seizoen voor gezien. Vanwege studie kan de Goese korfballer niet trainen. Om dezelfde reden haakt Bram Bolle als mogelijke vervanger voor Joziasse af. Daarom is All Ready achter de schermen druk bezig om in ieder geval één vervanger aan te trekken. Kies voor gemak: 1 Wereld wekelijks in uw brievenbus J U kunt natuurlijk 'op pad' om uw WereldRegio te bemachtigen. Maar u kunt I ook kiezen voor gemak, dus voor een abonnement. Voor de prijs van slechts I 39 euro (dat is inclusief de verzendkosten) per halfjaar krijgt u WereldRegio I op zaterdag per post bezorgd. Deze prijs geldt alleen in Nederland. I Naam: I Adres: I Postcode: Woonplaats: I Telefoon: Rekeningnummer: E-mail-adres: I I Ik abonneer mij -tot schriftelijke wederopzegging- op WereldRegio en machtig u I hierbij tot éénmalige incasso van 39 euro (alleen in Nederland) voor een halfjaar I Handtekening: Datum: I I U kunt deze bon insturen naar WereldRegio, Postbus 37,4300 AA Zierikzee. Natuurlijk kunt u zich ook aanmelden op www.wereldregio.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 1