Koningin niet de enige 70'er op de troon i In Polen kan ik niet meer leven Mensen 16 Koninklijk 53 m Reformatorisch Dagblad vrijdag 1 februari 2008 PAGINA Koningin Beatrix is niet het enige staatshoofd dat op zijn zeventigste nog op de troon zit. Zo vierde de Spaanse koning Juan Carlos begin januari zijn zeventigste ver- De Spaanse vorst vierde zijn verjaardag in een andere atmosfeer dan koningin Beatrix. Kan de Nederlandse -vorstin op brede steun rekenen, de positie van de Spaanse koning ligt de laatste tijd flink onder vuur, vooral vanuit rechtse hoek. De politici in de lijn van de voormalige Spaanse dictator Franco vinden de ko ning te slap tegenover de socialistische regering van het land. Zij kunnen zich ook niet vinden in de huwelijkskeuze van kroonprins Felipe, die een geschei den journaliste trouwde. En zo zijn er meer punten van kritiek. Verder klinken uit linkse kringen steeds vaker kritische vragen over de kosten van de Spaanse monarchie en de werk houding van de koninklijke familie. Franco Tot een paar jaar terug was er weinig commentaar op de Spaanse vorst. Zijn onderdanen zagen in hem vooral de brenger van democratie, rust en stabi liteit in Spanje. Bij zijn geboorte was het absoluut niet duidelijk dat Juan Carlos ooit koning van Spanje zou worden. Juans grootva der koning Alfonso XIII deed in 1931 afstand van de troon, toen de republi keinen de verkiezingen wonnen. Tijdens de Spaanse burgeroorlog riep de leider van de nationalisten, generaal Franco, zichzelf uit tot staatshoofd. Daarmee Prins Maurits en prinses Marilène openen morgen in Amsterdam de Ronald McDonald VU Kinderstad. Het huis is bedoeld voor kinderen die in het VU Medisch Centrum verblijven en met hun ouders even in een andere omgeving wil len verkeren. leek Spanje definitief een republiek te worden. Het pakte anders uit. In 1948 haalde Franco Juan Carlos naar Spanje en leidde hem op. Na de dood van Franco volgde Juan Carlos hem in 1975 bp en werd ko ning. Breed leefde de verwachting dat de koning in het voetspoor van Franco zou treden. Groot was de verrassing toen de vorst kort na zijn troonsbestijging een democratische koers ging varen. Staatsgreep Nog meer krediet bouwde de koning op toen hij in 1981 op vreedzame wijze een coupe van conservatieve militairen wist neer te slaan. Koning Juan Carlos leidde Spanje de jaren daarna de Euro pese Unie binnen. Spanjaarden houden van hun koning, net als Nederlanders van hun koningin. Doet hij zijn werk goed, dan is er steun, maar uitglijders waarderen zijn onder danen niet. En ook in Spanje mag het koningshuis niet te veel kosten. Span jaarden zijn meer "juan carlisten" dan monarchisten, zoals Nederlanders meer ophebben met het Oranjehuis dan met de constitutionele monarchie als staats vorm. Vorig jaar wist Juan Carlos -onbe doeld- veel Spaanse jongeren aan zich te binden. Dat gebeurde tijdens een top ontmoeting waarbij behalve hel Spaan se staatshoofd en de Spaanse premier onder anderen president Chavez van Venezuela aanwezig was. Na een reeks irriterende interrupties van Chavez riep de koning boos uit: „Waarom houdt u uw mond niet?" Binnen de kortste keren was deze uitbarsting een bijzonder po pulaire ringtone voor mobiele telefoons onder tieners. Vitaal Juan Carlos en Beatrix -hechte vrien den- zijn niet de enige zeventigers op een Europese troon. In Noorwegen re geert de 71-jarige Harald V. België wordt geleid door de 74-jarige koning Albert II en de Deense koningin Margrethe gaat met haar 68 jaren ook al naar de zeven tig- De Britse koningin Elizabeth spant de kroon. Zij is 82 en weet nog niet van ophouden. Dat is in Engeland ook niet gebruikelijk. Een Engelse koning of ko ningin blijft op de troon zitten zolang hij of zij kan. Koningin Elizabeth toonde daarom in 1980 ook weinig begrip voor het terug- Leeftijd regerende vorsten Europa vb? nederlanJ- Beatrix (31/1/1938) 71 noorwegen Ml 82 groot-brittannië - Elizabeth II 62 - ZWEDEN Carl XVI Gustaf 68 74 BELGIË5--f" Albert II 50 MONACO Albert II DENEMARKEN Margrethe II Lc6? LUXEMBURG Henri 63 - liechtenstein Hans-Adam II Regeerperiode Europese vorsten in jaren Aanvang regeerperiode 1. Elizabeth II 06-02-1952 2. Margrethe II 14-01-1972 3. Carl XVI Gustaf 15-09-1973 4. Juan Carlos 22-11-1975 5. Beatrix 6. Hans-Adam II 7. Harald V 8. Albedil 9. Henri 10. Albedil ©RD - bron: ANP/Koninklijk Huis/AFP Koning juan Carlos (l.) werd op 5 ja nuari 70 jaar. FotoEPA treden van koningin Juliana, terwijl ze nog gezond was. Dat doe je niet, vindt Elizabeth. De Engelse koningin oogt vitaal. Als zij net zo sterk is als haar moeder die ruim 100 werd, kan het nog wel een aantal jaren duren voordat zij het bijltje erbij neerlegt. Deze week verbrak prins Charles dan ook een record. Hij is sinds maandag de oudste troonopvolger uit de geschiede nis van het Britse koninkrijk. De 59-jari- ge Prins van Wales versloeg de opvolger van koningin Victoria, prins Edward, die na haar dood in 1901 op de leeftijd van 59 jaar en 74 dagen koning werd. Elizabeth II is met haar 82 jaar sinds vorig jaar de oudste koningin die Groot- Brittannië ooit op de troon heeft gehad. In december haalde ze koningin Victoria in. Zover zal koningin Beatrix het niet laten komen. Uit de vergelijking van de leeftijden van de Europese vorsten wordt in ieder geval één ding duidelijk: er zullen de komende tien jaar verschil lende troonswisselingen plaatsvinden. Wie is de eerste? Tijdens het diner ter gelegenheid van de verjaardag van de Spaanse koning ver scheen prinses Letizia (l.) met een nieuw kapsel Foto epa ELIZABETH II ...82... Foto EPA ALBERT II ...74... Foto epa HARALD V ...71... Foto EPA BEATRIX ...70... Foto anp MARGRETHE II Hij verkoopt al jaren straatkranten. Eerst in België, sinds 2000 in Nederland. Tij dens een gesprek met Jan Kucharczyk (40) worden niet alle vragen beantwoord. Wel maakt hij duidelijk dat de kranten verkoop hét middel is om in onderdak, kleding en voedsel voor zijn vrouw Aurica, hun vijf kinderen en hemzelf te voorzien. „Dit is mijn leven." Michiel Bakker Zaterdagmiddag vijf uur. Bij de ingang van een ClOOO-supermarkt in Harderwijk stopt Jan Kucharczyk de overgebleven kran ten in zijn tas. Sinds elf uur heeft hij zo'n dertig exemplaren van Straatnieuws ver kocht. „Kan het nog?" vraagt een mevroüw die net de winkel uitloopt. Ze stopt 2 euro in de collectebus die Jan haar voorhoudt en die als portemonnee dienstdoet. De krant kost 1,60 euro, maar zoals vrijwel elke klant gunt ook deze dame de resterende 40 eurocent aan de verkoper. „Dank u wel. En een prettig weekend", zegt Jan, als hij het tabloid overhandigt. Het is zo'n beetje het enige Nederlands dat de Poolse verkoper spreekt. Als de koffie in de naastgelegen cafeta ria op tafel staat, schakelt Jan snel over op Duits. Hij vertelt dat hij afkomstig is uit de Poolse stad Grudziadz, 100 kilometer onder Gdansk. Het werk dat hij daar zo'n twin tig jaar geleden deed omschrijft hij als het renoveren van apparatuur in onder meer bakkers- en slagerszaken. „In die tijd was al les nog van staal. Later werd dat aluminium of ander materiaal. Daardoor was er nog maximaal vier, vijf maanden per jaar werk voor mij. Daar kon ik niet van leven." In 1988 vertrok hij naar Duitsland, op zoek naar een betere toekomst. Flij leefde er illegaal en verdiende er met zwart werk een boterham. Na vier jaar keerde hij terug naar zijn vaderland, waar hij met een auto- handeltje in zijn levensonderhoud pro beerde te voorzien. Het bracht hem niet wat hij ervan verwachtte. „In 1994 ging ik naar België. Daar ben ik begonnen met het ver kopen van straatkranten." Vanaf de eeuwwisseling liepen de verdien sten terug. „De Belgen kochten bijna geen straatkranten meer, omdat er Roemeense verkopers waren die geld stalen. Daarom ging ik naar Nederland. De afgelopen zeven jaar heb ik op veel plaatsen verkocht. Ik sta nu een paar jaar in Harderwijk. Dit is een goede plek. De mensen kennen me en ver trouwen me." Waar verbleef Jan al die jaren met zijn vrouw en vijf kinderen in de leeftijd van 5 tot en met 16 jaar? „De eerste maanden woonden we bij een Nederlandse man in Leersum in huis. Na een halfjaar ging dat niet meer. Die man was alcoholist, had veel problemen en was vaak ziek. We moesten daar weg." Sindsdien woont het gezin volgens Jan in een caravan. Inmiddels is hun standplaats al weer langere lijd een camping in Maars- seveen. „De caravan die we hebben is niet goed. Ik ben bezig een woning te zoeken." Financieel gezien zegt Jan volledig afhan kelijk te zijn van de verkoop van Straat nieuws. Terwijl de kosten voor levensonder houd toenamen, verminderde de opbrengst van de straatkrantverkoop. „Voor de invoe ring van de euro verkocht ik wel eens hon derd kranten op een dag." Om meer geld in het laatje te krijgen, verkoopt Jans vrouw Aurica sinds vorig jaar ook, bij een andere supermarkt in Harderwijk. Vandaag laat ze het afweten, omdat een van de kinderen ziek is. Jan besteedt zijn inkomsten aan het hoogst noodzakelijke. „Eten, drinken, kleding." Hij wijst naar zijn jas. „Daar geef ik geen 50 euro voor uit. Voor mij is een jas van 1 of 2 euro goed. De kinderen worden groter, die hebben kleren nodig. Ik doe dit werk alleen voor hen. Dit is mijn leven." Hij zegt dat de jongste kinderen naar een basisschool in de buurt gaan. De vraag naar het onderwijs van de oudste omzeilt hij in eerste instantie. Zijn oudste dochter zou hel beter kunnen uitleggen. Via de te lefoon geeft de goed Nederlands sprekende Patricia -ze wil advocaat worden- later aan dat ze wel naar school is geweest, maar dat de situatie op dit moment wat moeilijk is. Hoe de vork precies in de steel zit, blijft on duidelijk. Jan ziet geen andere mogelijkheden om zijn brood te verdienen dan met de ver koop van straatkranten. Hij merkt op dat hij een zwakke gezondheid heeft. De optie om samen met een landgenoot een bedrijfje te starten -sinds 2004 hebben Polen in Ne derland die mogelijkheid-noemt hij irreëel. „Dan wil de een naar links en de ander naar rechts. Dat gaat niet." De gedachte ooit definitief met zijn gezin naar Polen terug te keren, staat ver van Jan af. Vorig jaar was hij weer even in zijn ge boortestad, toen zijn bijna 70-jarige moeder in het ziekenhuis lag. Hij was er lange tijd niet geweest. „Vier van onze kinderen zijn in het buitenland geboren. In Polen hebben we niets. Ik kan daar niet meer leven." Dit is de vierde aflevering van een serie inter views met straatkrantverkopers. Volgende week yrijdag deel 5. Naam. Jan Kucharczyk Leeftijd: 40 jaar Verkoopt: Straatnieuws Locatie: Harderwijk Opbrengst per nummer 75 cent Schrikwekkende leegheid In diverse bladen had ik erover gelezen: "40 dagen zonder seks". Uitgesproken voor- en tegenstanders kwamen aan het woord. Ik werd dermate benieuwd naar het programma dat ik via de web site van de EO een paar afleveringen heb bekeken. Er valt genoeg over dit programma te zeggen. Dat is echter niet mijn bedoeling. Wat me na het kijken vooral bijblijft is de enorme leegte die deze wereld biedt. Jongens en meisjes van 16, 18, 20 jaar gaan volledig op in drank en seks. Sommigen hebben wei nig anders te geven dan hun lichaam. Ze zijn nauwelijks in staat een diep gaand gesprek te voeren. Aangrijpend als je nog zo jong bent. Als de leegheid van de wereld zo bezit van je heeft genomen Ik vrees dat deze jongeren niet de enigen zijn. Diezelfde schrikwekkende leegheid kom ik tegen als ik een enkele keer in de boekhandel een paar blad zijden over mensen als André Hazes of Herman Brood lees. Of als ik naar m'n werk ga en langs een caravan op een parkeerplaats kom waar een vrouw haar diensten aanbiedt. Of als ik -zoals onlangs gebeurde- een vrouw in een winkel aan de verkoopster om het blad "Geheim" hoor vragen. Want, zegt ze, „de tv is kapot en ik moet toch wat te doen hebben." Wat erg als jonge en oudere mensen zo leven. Zo leeg, zo doelloos. Ik realiseer me hoe bevoorrecht we zijn als we van jongs af waarden en normen hebben meegekregen. Als we geleerd hebben dat er veel meer is dan wat deze wereld te bieden heeft. Dat het goed en Bijbels is om onze tijd nuttig te besteden. Dat we ons dienen in te zetten voor de kerk, voor de naasten, voor mensen in nood. Als christenen staan we echter wel midden in deze wereld. En hoewel het schokkend kan zijn, is het goed met enige regelmaat daarmee te worden geconfronteerd. Of jezelf daarmee be wust en actief te confronteren. Om tot je te laten doordringen waar mensen mee bezig zijn, waar hun leven vol van is. Het is al te gemakkelijk om de wereld links te laten liggen, om misschien zelfs neerbuigend op mensen neer te kijken omdat ze zo oppervlakkig leven Zeker, de wereld als zodanig is een van onze vijanden waartegen we dagelijks de strijd hebben te voeren. Maar er valt meer over te zeggen. De confrontatie met de wereld houdt me ook een spiegel voor. Ben ik werkelijk vol van andere dingen dan degene die de wereld te bieden heeft? Merken anderen dat aan mij' Wat beteken ik voor deze wereld? Verspreid ik een licht in de leegte en duisternis? Hoe geef ik invulling aan de oproep uit de Bijbel om goed te doen aan allen? De hele wereld op onze schouders ne men, kan niet. We zouden eronder be-' zwijken. Wel kunnen we iets betekenen voor de mensen die we tegenkomen, die op onze weg worden geplaatst. Wat zou het geweldig zijn als christenen iets uitstralen waarop de wereld jaloers wordt. Dat mensen ervaren hoe leeg hun leven is en hoe rijk en vol dat van christenen. Zoals de Heidelberger het verwoordt: „Dat door onzen godzaligen wandel onze naasten ook voor Christus gewonnen worden." Corine de Jong is hoofd communicatie en fondsenwerving bij Stichting Ont moeting. Reageren aan scribent? uithet- hart@refdag.nl.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 16