Luther ging aan veel teksten voorbij Imago van Zuid-Afrika ligt in duigen Christelijk onderwijs moet als zout zijn Aandacht voor uitspraken reformator drijft onkerkelijken nog verder van religie af O fff BEKEKEN Reformatorisch Dagblad Opinie vrijdag 1 februari 2008 PAGINA 11 opfïïfn Oe opiniepagina biedt mensen die daaraan vanwege hun specifieke deskundigheid of persoonlijke betrokkenheid behoefte hebben, gelegenheid in te gaan op (semi-)actuele onderwerpen. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen (zonder overleg) te redigeren en/of in te korten, of zonder opgave van reden te weigeren. De aanbevolen lengte van een bijdrage bedraagt 750 woorden. Het zenden van een bijdrage impliceert dat de auteur aan de BV Reformatorisch Dagblad toestemming geeft tot het vastleggen, verveelvoudigen en verspreiden daarvan in gedrukte, elektronische of andere vorm, zoals cd-roms, databank, internet of op geluidsdragers. Coördinator: drs. W. van Klinken E-mailadres: opinie@refdag.nl. Christenen zijn vreemdelingen die niet op aarde zijn om de structuren van de wereld te ver anderen, stelt dr. Kees Boele. Het christelijk onderwijs is dan ook geen toren of een zuil. maar moet werken als een zout. In de twintigste eeuw bonden christenen de strijd aan met de secularisatie door middel van handhaving van de eigen zuil en het tegengaan van verkeerde maatschappelijke ontwikkelin gen. Strijdbare clubs werden op gericht, zoals de Evangelische Omroep. We waren tégen abor tus, vóór Israël, tégen de commu nisten en de evolutietheorie, vóór het creationisme. Na de val van de muur en on der paars I en II verdween de re levantie van deze strijd. Neder land is definitief geseculariseerd en de christenheid heeft geen vanzelfsprekende aanspraken meer op macht. Dat is lastig, want denken in termen van macht en invloed ben je niet zo maar kwijt. Velen passen de boodschap of de vorm aan om de aansluiting niet te missen. De waag is echter of we zo niet ver der van huis raken. Afgelopen jaar bezocht ilc met mijn oudste zoon Buchenwald. het beruchte concentratiekamp, waar de ovens voor de Joden er als nieuw bij staan. Slechts 10 ki lometer verderop ligt Weimar, een Duitse cultuurhoofdstad. Ernstige zonde en ellende op 10 minuten rijden van hoge cul tuur. Augustinus wist het al: cultuur en menselijke deugd, dat is ver gulde zonde. Het is dus altijd op passen geblazen, ook met chris telijke cultuur en wetenschap. Het is misschien wel goed dat wij de macht kwijt zijn, om ons weer te realiseren dat het hier beneden niet is. Vreemdelingschap Constantijn de Grote sloot in de vierde eeuw een verbond tussen kerk en staat. Het resultaat was echter geen kerstening van de wereld. De kerk werd meer deel van de wereld dan vreemd ele ment in de wereld. Het meest kostbare van het christelijk ge loof, het vreemdelingschap in de wereld, gaat dan verloren. Een christen is schildwacht van de eeuwigheid (Calvijn) en deze heeft een zekere onthouding no dig om beneveling te vermijden. De kerk, de christen werkt frag mentarisch, incidenteel in op het publieke domein, niet als to ren of zuil maar als zout. Daarom moeten wij in het christelijk onderwijs niet al te gemakkelijk meekakelen met al die rapporten. Leraarschap is ei genaarschap? Nou. we zijn vol gens de Bijbel en de Heidelbergse Catechismus veeleer eigendom dan eigenaar. Betrokken onder wijs? Nou we zijn getrokken, uit de duisternis. Een register van le raren? Nou, docenten kunnen beter in het boek des levens staan, samen met hun studen ten. Hebben wij kennis? Nou, wat meer is, we zijn gekend (Gal. 4:9). Pragmatisch Jezus zegt: „Gij zijt het zout der aarde: indien nu het zout smake loos wordt, waarmee zal het ge zouten worden?" (Matth. 5:13). Zout reinigt, zuivert en door dringt. Zout en zuurdesem moe ten niet naast of boven het deeg zweven, maar erin gaan. En nu de kerk macht en invloed is kwijtgeraakt is dat precies de taak van het christelijk onder wijs geworden. Laat ik hiervan een praktisch, veelbetekenend voorbeeld geven. De jonge Engelse puritein John Harvard besefte de noodzaak van goed onderwijs voor de Nieuwe Wereld en vertrok in 1637 met 400 boeken naar Amerika. Net aangekomen in Massachusetts overleed hij, op 31-jarige leeftijd. De boeken en de helft van zijn nalatenschap liet hij na aan het plaatselijke New College dat dan ook werd omgedoopt in Harvard College, de oudste Amerikaanse universiteit, inmiddels een top universiteit. Sinds kort is Har vard de bakermat van een nieuw netwerk van christenstudenten en -academici (Veritas). Laten wij in navolging van deze Angelsaksische kerkelijke en the ologische traditie ook zo'n prag matische houding kiezen. Geen dogmatische vastheid nastreven, maar christelijke karaktervor ming. Geen dikke handboeken schrijven, maar gerichte brochu res. Niet al te veel training in christelijk leiderschap en mana gement, maar zorgen dat onze studenten ondankbare rollen in het leven op zich nemen. Chris telijke waarheid moet werken, zij is zelfs een persoon, Jezus, geen denksysteem. Onze grondslag moet geen ge stolde lava worden, maar moet iets houden van een werkende vulkaan. We moeten oude waar heden niet alleen maar herha len. Waarheid is geen korreltje op een weegschaal, maar bazuin geschal. En een belijdenis is geen stok om te slaan, maar een staf om te gaan. De auteur is voorzitter van het col lege van bestuur van de Christelij ke Hogeschool Ede. Dit artikel is een deel van de nieuwjaarstoe spraak die hij maandag hield. GEfÜfflST CDA en Groenlinks willen opheldering over de kritiek van PvdA-minister Koenders op het omgaan van Israël met de grenzen van de Gazastrook. Israël gaat te ver met het sluiten van de Gazastrook, luidde gisteren de stelling. De lutheranen dienen duidelij ker afstand te nemen van de an ti-Joodse uitspraken in het werk van Maarten Luther, zei dr. René Süss maandagmorgen in Am sterdam. Ben Kok reageert. In Zuid-Afrika zijn rare dingen gebeurd rond grote wapencon tracten. Zuid-Afrikaanse leiders lijken er alles aan te doen om deze corruptie toe te dekken. Met als gevolg dat het goede imago van Zuid-Afrika in duigen ligt, stelt dr. Hans Ester. De nieuwsberichten uit Zuid- Afrika volgden elkaar de afgelo pen weken in zo'n snel tempo op dat het nauwelijks bij te be nen was. In de eerste plaats gaat het in die berichten over het be straffen van door overheidsdie naren gepleegde misdaden. Tien jaar geleden sloot Zuid-Afrika enorme wapencontracten af ter waarde van 40 biljoen Zuid-Afri kaanse rand. Kort daarna kwam de verdenking op dat vertegen Deze Jacob Zuma werd echter in december 2007 tot president van het ANC gekozen. Met de terugkeer van Zuma begon een onverkwikkelijke machtsstrijd tussen hem en de zittende pre sident Thabo Mbeki. Diens hoop was er uiteraard op gericht dat een veroordeling op grond van corruptie en nog enkele andere misdaden een verdere politieke loopbaan van Zuma onmogelijk zou maken. Onder geen beding mocht de beerput van de wa pentransactie van destijds opengaan. President Mbeki mengde zich vermoedelijk om die reden in de rechtspleging van zijn land, door het hoofd van het Nasiona- le Vervolgingsgesag, vergelijk baar met het openbaar ministe rie, te ontslaan. De achterlig gende motivatie om deze Vusi Pilcoli te ontslaan was dat daar mee het onderzoek naar moge lijke corruptie, gepleegd door het hoofd van de politie, Mbe- ld's vriend Jackie Selebi (ook hoofd van Interpol), zou wor den gestopt. Op 9 januari werd ook de be langrijkste onderzoeker in de zaak-Selebi binnen het Nasiona- le Vervolgingsgesag, de jurist Gerrie Nel, gearresteerd. Vol gens de zondagskrant Rapport van 20 januari maakte Mbeki zich met zijn ingreep in het ju ridische gezag schuldig aan „regsveiydeling" en dient hij daarvoor terecht te staan. Gehannes Met al dit gehannes heeft Mbe ki bovendien de verdenking op zich geladen dat ook hij op de een of andere manier betrok ken was bij het wapenschan daal. Jacob Zuma zag nu zijn kans schoon en heeft deze be schuldiging begin januari pu bliekelijk uitgesproken. Het ANC heeft een zeer zware commissie ingesteld die einde lijk de waarheid over de wapen aankopen en de mogelijke beta ling van steekpenningen door Duitse en Franse maatschappij en boven water moet krijgen. Behalve Mathews Phosa, de pen ningmeester van het ANC. heeft de invloedrijke en gezagheb bende zakenman Cyril Ra- maphosa zitting in deze com missie. Op Ramaphosa was tien jaar geleden de hoop van het ANC gevestigd. Het zou niet slecht voor Zuid-Afrika zijn, wanneer deze man zich op nieuw profileert en naar de po litiek terugkeert. Het imago van Zuid-Afrika ligt inmiddels in duigen. De auteur is docent Zuid-Affi- lcastudies aan de Radboud Uni versiteit Nijmegen. „Wie zeggen Luther en anderen en gij dat Ik ben?" Die vraag van Jezus (Yeshua) kan opnieuw wor den gesteld, zeker ook na de themadag maandag naar aanlei ding van het boek van Rene Süss in De Rode Hoed te Amsterdam. In het boek "Luthers theolo gisch testament. Over de Joden en hun leugens", zijn de letter lijke Lutherteksten te lezen. En het is werkelijk walgelijk. Enerzijds is Luther een zegen geweest door zijn boodschap van sola gratia, niet door wer ken maar door genade, en ook door zijn vertaling van de Bijbel in de (Duitse) volkstaal. Ander zijds was Luther ook de man van de stelling dat de synagoges moesten worden verbrand: dat Joods onderwijs moest worden verboden; dat Joden als dwang arbeiders moesten worden inge zet en ook hun huizen moesten worden verbrand. Het bestaande kerkelijk antise mitisme sinds de 3e eeuw kreeg hierdoor een stimulans en Lu ther bleek in dit opzicht "room ser dan de paus". Tijdgenoten maanden Luther nota bene tot een gematigder opstelling. Zon der resultaat overigens. Hitier werd zo gelegitimeerd door Lu ther - lees het maar in het ge noemde boek of op mijn websi te www.tora-yeshua.nl onder de rubriek Artikelen. Vergeten Luther schildert God als een God Die Zijn uitverkoren volk heeft afgeschreven na de kruisi ging van Yeshua, en volgens Lu ther moeten de Joden dermate vervolgd worden dat ze structu reel een afschrikwekkend voor beeld zijn van hoe het afloopt met Godsmoordenaars. En hij vergeet daarbij dat er in Handelingen 2:23, 36, 37, 41 en 3:17 wel wat anders staat, name lijk: gekruisigd naar de bepaal de raad en voorkennis Gods, door een Romeinse overheid op basis van een kleine groep uit het Sanhedrin, uit onkunde. Yeshua vergaf -„ze weten niet „Luther is ook de man van de stelling dat de synagoges moesten worden verbrand; dat Joods onderwijs moest worden verboden." Foto rd. Anton Dommerhoit wat ze doen"- tienduizenden Joden ("myriads". Handelingen 21:20) kwamen tot geloof in Yeshua en ontvingen dezelfde vergeving, die iedereen nodig heeft. Yeshua werd gekruisigd voor elk die in Hem gelooft en daarmee door elk die in Hem vergeving ontvangt. En door de ze Yeshua-Joden ging het Evan gelie de wereld in. Niet elders Dit is ook voor Luther bedoeld! Ilc spreek mijn grote zorg uit naar aanleiding van dit zeer foute Lutherbeeld van de God van Abraham, Izak en Jakob. Velen hebben geen benul meer van Wie Hij is! Daarom wil ik graag een Bijbelse schets geven van JHWH, de Vader, die Zich in Yeshua (de Zoon) en de Heilige Geest openbaart. Hij is dus niet gelijk aan de Al lah uit de Koran, want die open baarde zich nooit als méns in de Zoon en draagt niet uit lief de de doodstraf voor de mens die hij geschapen heeft. Daar mee is deze Allah uit de Koran een afgod en een antichrist vol gens 1 Joh. 2:22, 23. En ook in het hindoeïsme (vele afgoden) en het boeddhisme (geen God) vind je JHWH niet terug. Zelfs in diegenen in het Joden dom die niet zoals Abraham leefden uit de rechtvaardiging door geloof en vertrouwen in JHWH, maar het zoeken in af stamming en wetticisme, kan JHWH de weg zijn, zoals Yeshua aanwijst in Johannes 8:44, Mat theüs 7:21-23 en Mattheüs 23. JHWH gruwt van verplichte vormendienst; het gaat Hem om ons hart en geloofsvertrou wen en van daaruit houd je de Thora in de altijd bedoelde lijn van de Bergrede. Uit liefde voor de feesten des Heeren, met je hart. Dan word je gezegend en groeit de relatie met Hem. Dat betekent dat we veel van het uitverkoren volk van JHWH, Is raël, kunnen leren en zeker van het "overblijfsel", van de 7000 die de knie nog niet voor Baal hebben gebogen (zie 1 Konin gen 18 en 19 en Romeinen 11:4, 5). We kunnen en moeten hen liefhebben omdat het heil uit hen is voortgekomen! Echter, zowel door de Joden als door de niet-Joden loopt de scheidslijn van schapen en bok ken uit Mattheüs 25:31-46 en tot de Bruid van de Mashiach behoren alle oprechte gelovigen uit alle tijden, die door Yeshua als zodanig worden herkend. Naar het licht hun gegeven door Hem beoordeeld en vrij ge kocht, roepen ze allen uit met Job (19:25): „ik weet, mijn Los ser leeft!" Parallel We zien tegenwoordig dat de is lam, jodendom en christendom als parallelle religies naast el kaar gelijkwaardig beoordeeld worden, op weg naar een we reldreligie van de eindtijd. De beelden van de Schepper wor den geaccentueerd in hun over eenkomsten, verschillen wor den weggepoetst en Jezus als profeet, rabbijn en goed voor beeld verenigd "tezaam". Ondertussen is er steeds min der plaats meer voor hen die Hem kennen zoals Hij is: JHWH als Mens met ons en voor ons; de doodstraf dragend wegens onze overtredingen van Zijn Thora. Derhalve is het Evangelie weg, de boodschap van vergeving wordt niet meer gehoord en dat maakt de eindtijd des te erger. Of een mens moet bij die 7000 willen horen. Daar ga ik graag van uit, dat iedere lezer de Naam van JHWH in Yeshua zal blijven belijden en verkondigen in liefde en duidelijkheid. In verbondenheid met de ware Jood uit Romeinen 2:28, 29, in gelijfd door Yeshua op de edele olijf. De auteur is joods-christelijk pas tor in Amersfoort. „Het zou niet slecht voor Zuid-Afrika zijn, wanneer de gezag hebbende Cyril Ramaphosa zich opnieuw profileert en naar de politiek terugkeert." Foto anp woordigers van de Zuid-Afri kaanse regering en van de rege ringspartij ANC in de vorm van •provisies' danig hadden gepro fiteerd van deze wapentransac ties. In 2001 verscheen een offi cieel onderzoeksrapport over deze transacties, waarvan de conclusie luidde dat alles cor rect volgens de regels van de wet was verlopen. Echter, het brandje bleef smeulen en de twijfels staken telkens weer de kop op. De be schuldigingen wezen steeds op nieuw in de richting van Jacob Zuma. Hij verloor zijn functie- als vicepresident van het ANC. ■Ai O O Menselijk geluk als richtsnoer voor marktwerking De 323 stemmers op refdag.nl denken er zo over: Eens. Prof. dr. J. J. Graafland Geluk is een populair thema. Wie een willekeurig magazine opslaat, treft al gauw een ar tikel aan dat de lezers de weg wijst naar meer geluk. Ook onder economen is er toene mende aandacht voor onder zoek naar de relatie tussen economische factoren en menselijk geluk. Zelfs ook van het Centraal Planbureau, die in zijn recente Macro Econo mische Verkenningen een uit gebreide paragraaf aan de "ins en outs" van gelukonder- zoek besteedt. Een opmerkelijke bevinding van dit type onderzoek is dat de invloed van economische groei op geluk betrekkelijk gering is. Dat roept de vraag op of de doelstelling van eco nomische groei -een van de klassieke doelstellingen van het economische beleid- niet herijkt moeten worden. En daarmee ook het pleidooi voor marktwerking, dat im mers steunt op de gedachte dat dit de economische groei bevordert. Alhoewel een stijging van in komen het geluk van mensen wel bevordert, is het effect niet zo groot. Uit onderzoek blijkt dat het hebben van een baan (in plaats van werkloos zijn), zekerheid over de conti nuïteit van de baan, een goed huwelijk, goede gezondheid en de mate waarin God als be langrijk wordt ervaren in het persoonlijke leven er meer toe doen. Opvallend is ook dat het vertrouwen in andere mensen en de eigen moraal een even grote invloed heeft als een relatieve stijging van het gezinsinkomen van maar liefst 50 procent. Eigenlijk passen al deze factoren heel goed bij een christelijke ethiek. Invloed markt De klassieke doelstellingen van het economische beleid zijn economische groei, volle dige werkgelegenheid, rede lijke inkomensverdeling, prijs stabiliteit en betalingsbalans- evenwicht. Marktwerking wordt vooral verdedigd op grond van de eerste twee doelstellingen. Economisch onderzoek toont aan dat marktwerking positief samen hangt met welvaart. Economi sche groei op zijn beurt wordt weer als een van de belang rijkste oorzaken van werkge legenheidsgroei beschouwd. De invloed van marktwerking op geluk via deze twee doel stellingen is dus positief. Maar wanneer concurrentie op de markt erg fel is, is de kans groot dat de markt het menselijke geluk ook negatief beïnvloedt. Het zal gevoelens van onzekerheid bevorderen en relaties met andere men sen schaden. Een hoge mate van flexibiliteit en geografi sche mobiliteit die een dyna mische markt vergt, verzwakt intrinsieke gemeenschapsban den. Dit leidt tot een grotere kans op scheiding, hetgeen volgens geluksonderzoek een grote aanslag doet op het menselijk geluk. Op stations wordt momenteel reclame ge maakt voor de scheidings- beursj alsof het een econo misch product is. Ook de sterke prikkel die de markt biedt om te werken -in de VS is het aantal gewerkte uren per persoon beduidend hoger dan in Europa - doet een aanslag op de gemeen schapsbanden in de familie. De individualisering leidt voor degenen die succesvol zijn tot een netwerk van plezierige maar zwakke banden in het verlengde van de persoonlijke activiteiten. Maar dit lijkt niet weggelegd voor de klasse aan de onderkant van de markt. Gezondheid Felle concurrentie schaadt ook de gezondheid, omdat het streven naar maximale presta ties werknemers onder druk zet en daarmee een belangrij ke stressfactor is. Bovendien leert de sterk geprivatiseerde gezondheids- en verzekerings- markt in de VS dat mensen eerder grote risico's met hun gezondheid (moeten) nemen als collectieve voorzieningen afwezig zijn. Marktwerking is tot slot ook van invloed op vertrouwen en de moraal. Concurrentie is noodzakelijk voor een goed functioneren van het reputa tiemechanisme en dit komt de •deugd van de prudentie en daarmee het verantwoorde lijkheidsbesef ten goede. In dien bedrijven onder zeer fel le concurrentie moeten wer ken, kan dit evenwel omslaan in het tegendeel. Elk kosten voordeel dient dan te worden aangegrepen om de concur rentiepositie te versterken. Dit vergroot de verleiding om tot oneigenlijke praktijken over te gaan. Er ontstaat derhalve een druk op de integriteit en dit zal eveneens zijn weerslag hebben op het onderling ver trouwen. Deugden als trouw en loyaliteit lijden onder veel vuldige schaalvergroting en reorganisaties omwille van vergroting van efficiëntie. Daling vertrouwen Dat kan wellicht mede een verklaring zijn waarom het onderlinge vertrouwen in lan den als de VS en Engeland zo'n sterke daling heeft ver toond in de afgelopen decen nia. Relaties worden instru menten en er is minder reden tot vertrouwen dat mensen zullen helpen (in de eigenlijke zin van het woord, namelijk uit solidariteit en niet uit be rekendheid). Anno 2007 gaat de discussie niet over wel of geen markt werking, maar over de mate ervan in verschillende seg menten van de economie. Maar op de weg naar meer marktwerking is het ook van belang te realiseren dat er substantiële indirecte negatie ve effecten kunnen uitgaan van te sterke concurrentie op geluk via andere factoren dan vervat in de klassieke doelstel lingen van economisch beleid. Dat maant tot behoedzaam heid bij het implementeren van meer marktwerking. Het siert het kabinet dat het zich daarvan bewust lijkt. Neder land kent internationaal ge zien een relatief hoog geluks- peil en dat moeten zo blijven. De auteur is hoogleraar econo mie, onderneming en ethiek. Reageren aan scribent? goedbekeken@refdag.nl. deEIHZBvan Reacties op refdag.nl: Simon (31), Zoetermeer: „Isra ël doet wat elk ander land moet doen: de eigen bevol king beschermen tegen raket beschietingen en aanslagen." J. Verhaar (38). Nieuw-Lekker- land: „Door de Gazastrook af te sluiten is er een kans dat gematigde Pales tijnen de kant van de extremisten worden opgedreven." Hj Knoops (54), Voorburg: „Ik sta achter Israël en de Joodse staat qua bestaansrecht, maar niet achter het machts misbruik van de huidige rege ring. Zo komt er nooit vrede." A. B. Cohen Studrt (40). Amersfoort: „Waarom zou Is raël hulp moeten leveren als het beschoten wordt door de genen die die hulp krijgen?" nieuwe EOdirecteur Henk Hagoort wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van de Nederlandse Publieke Omroep. Het is positief dat een christen hoofd van de publieke om roep wordt. Eens. Oneens. Stem nu op refdag.nl.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 11