Wethouder Almere legt werk tijdelijk neer Romeinse wachters waren mosseleters Zondagsrust onder vuur in Ridderkerk ,,'s Zondags werk ik alleen in de achtertuin" Kort OM: werkstraf voor vuur stoken Reformatorisch Dagblad R e g i vrijdag 1 februari 2008 PAGINA 9 Regioredactie ALMERE - Wethouder A. Duive- steijn (PvdA) van Almere schort per direct zijn werkzaamheden op na beschuldigingen over het gebruik van dienstauto's en taxi's. Een groep anonieme amb tenaren beweert dat hij, burge meester Jorritsma en enkele ho ge ambtenaren auto's en taxi's voor privédoeleinden gebrui ken. Maandag liggen de ritstaten van de dienstauto's en taxi's op het Almeerse gemeentehuis ter inza ge voor raadsleden en journalis ten, meldde een woordvoerder van de gemeente. Een groep anonieme ambtena ren, die zich „de klokkenluiders van Almere" noemen, stuurde de afgelopen week een brief aan de gemeentesecretaris. Hierin be schuldigen zij wethouder Duive- steijn, burgemeester Jorritsma en topambtenaren ervan ge meenschapsgeld te verkwisten met privéritten in diensauto's en taxi's. De schrijvers van de brief constateren dat er ritten worden gedeclareerd naar onder meer fa- Autoritten Almeerse wethouder Duives- teijn legt functie tijdelijk neer. Ophef over gebruik auto's en taxi's door Almeerse politici. Almere geeft maandag rit staten vrij. milie, de school van de kinderen van Duivesteijn en restaurants die om niet-zakelijke redenen worden bezocht. Wethouder Duivesteijn achtte zich daardoor in zijn integriteit aangetast en schortte zijn werk zaamheden op. Dit heeft hij in een brief aan de gemeenteraad laten weten. De gemeenteraad van Almere vergaderde gisteren tot in de nacht over de kwestie. Een onaf hankelijk onderzoek naar de rit ten, dat door de fracties van Leef baar Almere en GroenLinks en één fractielid van collegepartij PvdA werd verlangd, komt er vooralsnog niet. Ook kwam het niet tot een motie waarmee het- vertrouwen in Duivesteijn werd uitgesproken. De partijen wach ten de informatie over de ritten af voordat ze verdere stappen ne men. „Een politicus mag omstreden zijn om zijn politieke opvattin gen, maar niet als het gaat om zijn integriteit", stelt Duivesteijn in de brief. „Het gaat mij te ver als een enkele brief met uit zijn verband gerukte gebeurtenissen al genoeg is om publieke perso nen verdacht te maken. Insinua ties krijgen een eigen dynamiek en creëren een nieuwe werkelijk heid." Duivesteijn stelt zeer te hechten aan zijn goede naam en integri teit. „Ik heb niets te verbergen en heb in dezen nooit gehandeld uit overwegingen van eigen belang." UTRECHT (ANP) - Wachters die omstreeks 50 na Christus de Nederlandse grens van het Romeinse Rijk bewaak ten, aten graan, vlees, vis, waterwild en schaaldieren. Dat is te lezen in het onder zoeksrapport "Vroege wacht" dat de gemeente Utrecht het uitvoeren naar een opgegraven Romeinse wachttoren. De resten van de toren en de achtergelaten huisraad en etensresten bleken goed ge conserveerd. Onderzoekers hebben hierdoor niet alleen het menu van de soldaten in kaart kunnen brengen, maar ook een nauwkeurige recon structie kunnen maken van de binnen- en buitenkant van de toren. De resten van de toren wer den in 2002 tijdens een op graving gevonden in Leidsche Rijn. De vondst kreeg veel aandacht, omdat het de oudst bewaarde houten wachttoren van het Romeinse Rijk betrof. De toren had een oppervlakte van ongeveer 3 bij 3 meter en telde vermoedelijk één ver dieping met een balkon van waaruit de wacht werd ge houden. Beneden was een iets groter vertrek waar de solda ten sliepen in stapelbedden en kookten op een stook plaats. Rond deze stookplaats is veel "keukenafval" gevonden. Daarmee werd het menu van de soldaten achterhaald. De wachters aten vlees en graan. Het vlees was vooral rund en in mindere mate schaap, geit en varken. Ook zijn er resten gevonden van eend, brasem, voorn, baars en snoek. De to renwachters aten zelfs zout watermosselen, die vermoe delijk vanuit het Nederlandse kustgebied werden aange voerd. Dronten stopt met verbod op samenscholing Van onze correspondent DRONTEN - Het samenscho lingsverbod voor jongeren tus sen 15 en 24 jaar in het centrum van Dronten loopt maandag af. Het verbod wordt niet verlengd, meldde burgemeester A. de Jon ge gisteren. Volgens hem is de overlast sinds het ingaan van het verbod in de cember drastisch teruggenomen. Het centrum kampte lange tijd met vernielingen gepleegd door jongeren. Ook voelden inwoners zich onveilig in het centrum van Dronten. „We stoppen ermee omdat het niet meer nodig is", zei De Jonge. Wel zegt hij dat er moeilijk een causaal verband is te leggen tus sen het teruglopen van het aan tal incidenten en het instellen van het samenscholingsverbod. Tijdens het verbod zijn tien jon geren opgepakt. Een van hen heeft een toegangsverbod voor de bibliotheek gekregen. ZUTPHEN (RD) - De eigenaar van Landgoedhotel Vennendal in Nunspeet, H. Jung, is opnieuw naar de rechter gestapt. Dit om de voortgang van de bouw van het culinair centrum Delicio op het Veluwe Transferium te ver- hindereh. De bouw zou in strijd zijn met het bestemmingsplan. VENLO - Een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht is gistermiddag ingezet bij het nablussen van een miljoenenbrand in het Venlose stadsdeel Blerick. Het nablussen van de zeer grote brand in een opslaghal van het bedrijf Geodis Vitesse duurt mogelijk nog dagen. De loods met daarin 16.000 pallets met printers en computers ging helemaal in vlammen op. Foto anp Luchtmachtheli helpt brand blussen VENLO (ANP) - Een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht is gistermiddag ingezet bij het nablussen van de miljoenen- brand in Blerick. Dat het de brandweer weten. Het nablussen van een zeer grote brand in een opslaghal van het bedrijf Geodis Vitesse in het Ven lose stadsdeel Blerick duurt mo gelijk nog dagen. De loods met daarin 16.000 pallets met prin ters en computers ging helemaal in vlammen op. Burgemeester Bruis van Venlo vermoedt dat de brand is aangestoken. De schade loopt in de miljoenen. De Cougar-transporthelikopter probeert per keer 2500 liter wa ter op de brandende puinhopen van 100 bij 100 meter te gooien. Onder de machine is een zogehe ten bambibucket bevestigd, waarmee water wordt geschept. De heü kan bijtanken in de na burige Maas. De piloot gaat zo lang door als de stormachtige wind toestaat, zei Bruis gister middag. Kindercentrum Poederoijen opent de deuren Regioredactie POEDEROIJEN - Kindercentrum Poederoijen opent morgenmid dag de deuren. Het kindercen trum is gevestigd in de voorma lige hervormde pastorie. Volgens initiatiefneemster Hei- ma Mourilc is het centrum be schikbaar voor kinderen van nul tot twaalf jaar. Het is zowel een peuterspeelzaal als een kinder dagverblijf en een ruimte voor buitenschoolse opvang. Er is plaats voor zo'n twintig kinde ren. Mourik richt zich niet alleen op Poederoijen, maar op de gehe le Bommelerwaard. Centraal staat de christelijke identiteit. Van onze correspondent UTRECHT - Het openbaar minis terie heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht een werk straf van 120 urn- geëist tegen twee Amersfoorters (21 en 22 jaar) die anderhalfjaar geleden tijdens een droge periode een vuur aanstaken in het bos. De 21-jarige verdachte vertelde dat hij zich van geen kwaad be wust was. Hij was samen met een vriend het bos ingegaan om te gaan barbecueën op een groene strook vlak bij de Eem. Ze hadden een vuurtje gestookt en toen er een paar uur later iets van werd gezegd hadden ze dat vuurtje on middellijk uitgemaakt. Hij bena drukte dat het vuur zonder moei te te doven was. De getuigenverklaringen lie pen uiteen. Twee jagers ver- ldaarden dat de jongens een groot vuur hadden gestookt dat urenlang had gebrand. Een boer die het ook had gezien vond dat het wel meeviel. Op een foto was te zien dat een van de bomen door het vuur was aangetast. De officier van justitie bena drukte in zijn requisitoir dat de brandweer tijdens die hittegolf rondvloog met vliegtuigj'es om de bossen in de gaten te hou den. Dat stond die dagen in alle kranten volgens de officier. De verdachten bleven van mening dat er geen gevaar was geweest. De twee mannen hadden een blanco strafblad en daarom vond de officier een zeer milde straf op zijn plaats. Kampen ontdekt deel van oude stadsmuur Van onze correspondent KAMPEN - De ligging van het noordelijke deel van de stads muur van Kampen is bekend ge worden na een vondst tijdens graafwerkzaamheden. Vermoe dens dat dit deel van de muur uit de dertiende eeuw langs de Gasthuisstraat hep, zijn daar mee bevestigd. Bij rioleringwerkzaamheden in deze straat zijn restanten van de oude noordelijke muur gevon den, zei een woordvoerster van de gemeente Kampen gisteren. Het riool krijgt een apart deel voor regenwater en wordt aan gesloten op stadsgracht De Bur- gel. Bij het graven stuitte men op de oude muur. „In de tweede helft van de dertiende eeuw is men begonnen met het aanleg gen van de stadsmuur. Het noor delijke deel uit die tijd is nu te ruggevonden." De oostelijke, westelijke en zuidelijke delen van de niuur waren al bekend. Zo zijn delen van de muur in 1950 en 1985 aan de Koornmarkt aangetroffen. Het deel van de muur langs de Voorstraat is re cent nog onderdeel geworden van de waterkering Kampen- Midden. Een archeoloog heeft de noor delijke muur bestudeerd. De res tanten liggen nu weer onder de grond. Van onze correspondent RIDDERKERK - De gemeente raad van Ridderkerk is akkoord gegaan met het organiseren van meer evenementen op zondag. Dat bleek gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering waar bij het evenementenbeleid werd besproken. Het verzet van de christelijke raadsfracties en de vele protestbrieven van kerkelij ke gemeenten konden de seculie re volksvertegenwoordigers niet op andere gedachten brengen. Vanuit de bevolking is behoefte aan meer activiteiten op de zon dag, stelt het college van B en W. En meer evenementen versterkt de sociale samenhang, luidt de stelling. De jaarlijkse kermis, de schaatsbaan en het Staatscircus vinden de confessionele partijen al genoeg. „Laat Ridderkerk zes dagen bruisen, maar op zondag verstillen. De zondag is een ge schenk van God, een dag om te rusten en te overdenken", sprak fractieleider M. Japenga (Chris tenunie). Volgens A. den Ouden (SGP) wordt met het nieuwe beleid een wissel omgezet. „De zondag als rustdag is een heilzame leefregel van God. Een hogere opdracht, die leun je niet negeren." De niet-christelijlce raadsleden hadden daar geen boodschap aan. Sterker, sommigen menen dat de confessionele minderheid van de bevolking de zondagsrust ten onrechte claimt. De vele brieven van bezorgde kerkelijke gemeenten vielen niet overal in goede aarde. „Ondemo cratisch en een vorm van onver draagzaamheid", schamperde raadslid H. van Houclce (D66/GroenLinks). Het CDA refereerde aan het col legeprogramma, dat vermeldt dat het huidige evenwichtige be leid op de zondagsrust moet wor den voortgezet. Burgemeester J. Hermans-Vloedbeld was duide lijk. „Meer activiteiten op zondag zou ik toejuichen." Het niet- christelijke bevolkingsdeel heeft volgens haar op die dag het „recht om te feesten of elkaar te ontmoeten." Het enige tastbare compromis dat de christelijke partijen uit het vuur wisten te slepen, is dat toekomstige evenementen op zondag op het gebied van zicht, geluid en tijden zijn gebonden aan strikte voorwaarden. BARNEVELD - Veehouder Wijnand van Maanen uit Barneveld aan het werk in zijn gloednieuwe opfokstal voor scharrelkuikens. De melkveehouder is gestart met het opfokken van 30.000 kuikens via een nieuw stalsysteem. Delen van de stal kunnen worden opgeklapt, waardoor kuikens steeds hoger moeten springen om voedsel en water te krijgen. Zo kunnen ze als kip straks beter hun nesten bereiken. Foto vidiPhoto Barneveld in debat over integratie en tolerantie Janita van Hoeven-ten Voorde BARNEVELD - Letterlijk en fi guurlijk stonden de deelnemers lijnrecht tegenover elkaar tij dens het debat gisteravond over tolerantie in de Barneveldse sa menleving. Over de zondagsrust hepen de gemoederen hoog op. „Toen ik zondags in mijn tuin werkte, zei mijn buurvrouw: Dat zijn we hier niet gewend." "Barneveld: smeltkroes of splijt zwam" is het thema van de avond, die wordt georganiseerd door de plaatselijke debatgroep het Schaffelaarpodium. De aan leiding ligt niet in de recente co lumn van fractievoorzitter Ros bergen van Pro '98. die veel stof heeft doen opwaaien, verklaart voorzitter Wim Burgering van de debatgroep. De politica legde, naar aanleiding van de bouw van twee grote kerken, de vinger bij de "reformatisering" van het kip- pendorp. „Het debatthema stond al een jaar geleden vast. Het standpunt van Pro '98 kwam toe vallig op ons pad." Debatleider Gijs Weenink, di recteur van de DebatAcademie in Amsterdam, legt de ongeveer tachtig aanwezigen allereerst de spelregels uit. Voor het eerst koos het Schaffelaarpodium er voor om te debatteren volgens de regels van het Engelse parle ment, het zogeheten Lagerhuis debat. Daarbij wordt aan de hand van stellingen de mening van het publiek gevraagd. Deel nemers kunnen stemmen door te lopen. De ene helft van de zaal is voor de eensstemmers, de an dere voor de tegenstemmers. „In Nederland houden we van polde ren. We staan het liefst in het midden. Vanavond moet u keu zes maken", moedigt Weenink het publiek aan. De eerste stelling is een goede binnenkomer om de zaal los te krijgen: "Barneveld is de mooiste gemeente om in te wonen". Ge lach alom, cle voeten komen in beweging. Na een paar minuten is de verdeling zichtbaar: onge veer fiftyfifty. Joke Schaap woont sinds kort in Barneveld en zit in het vak van de eensstemmers. „Ik kom uit Leiderdorp, waar ik op een flat woonde. Als ik van het bal kon was gesprongen, hadden de mensen hun schouders opge haald. In Barneveld gebeurt dat niet. Hier letten de mensen nog op elkaar." Onderwijzeres Mijn tje Pluimers plaatst een kritische kanttekening. „Het is een prach tige gemeente, maar toch valt er op cultureel gebied nog wel een aantal dingen te verbeteren. Op zondag is hier weinig te bele ven." Met de daaropvolgende stellin gen over de multiculturele sa menleving, de effecten van reli gie en de mate van tolerantie in Nederland kunnen de Barnevel ders niet echt uit de voeten. Het debat verloopt moeizaam, de ar gumenten zijn weinig overtui gend. „Wij moeten zuinig zijn op onze cultuur. Buitenlanders die hier komen wonen, moeten zich aanpassen", bepleit een make laar. Op de vraag van Weenink op welke punten de nieuwko mers moeten integreren, houdt de wagen stil. „Ze moeten ge woon de Nederlandse cultuur respecteren." Over de stelling "De zondags rust is heilig in Barneveld" ko men de tongen wel los. Zeventig procent van de aanwezigen ver kast naar de kant van de tegen stemmers. „De zondagsheiliging is voor mij een beperking", trekt raadslid Den Dunnen van Pro '98 van leer. „Ik kan mijn auto niet wassen. Tuinieren doe ik wel in mijn achtertuin, maar niet in mijn voortuin. Ik wil geen aan stoot geven aan mijn christelijke buren." Een man uit de zaal gaat spontaan staan. „Deze mevrouw krijgt een compliment. Dit is le ven en laten leven. Ook al heb ben anderen principes die u niet begrijpt, toch respecteert u ze. Dat vind ik knap." Wethouder Verweij is een ande re mening toegedaan. „U houdt veel rekening met anderen, maar u doet het tegen uw zin. U denkt bij uzelf: Ik buig wel voor ande ren, maar zij doen dat niet voor mij. Voor mij is een buurvrouw die wel "s zondags haar auto wast even sympathiek als diege ne die dat niet doet. Het moet uit uzelf komen." Voordat Den Dunnen een reac tie kan geven, is de microfoon al weer aan de andere kant van de zaal. Coby Hoogerhout herkent het verhaal van het raadslid. „Toen ik op een zondag in de tuin werkte, sprak een buur vrouw me aan. „Dat zijn we hier niet gewend", zei ze op een ver velende manier. Ik heb me er niets van aan getrokken. Je kunt het niet iedereen naar de zin ma ken." Een oudere man weet al de aan wezigen op zijn hand te krijgen. „We zijn altijd aan het opvoeden om elkaar te dwingen tot een be paalde houding. Laten we elkaar nou gewoon respecteren." In stemmende geluiden alom. Voor voorzitter Burgering is dat de belangrijkste les van de avond. „We moeten met elkaar in gesprek blijven. Het debat van vanavond is daarvoor al de eerste stap. U bent helden. Net als Jan van Schaffelaar, naar wie onze debatgroep is vernoemd." Kapel Amersfoort voor het eerst open AMERSFOORT - De kapel van h Sint Pieters- en Bloklandsgast huis in Amersfoort is vanaf mo gen te bezichtigen. Dit in kadei van het Jaar van het Religieus Erfgoed. Museum Flehite, het stadsmuseum van Amersfoort, heeft de openstelling voor het eerst kunnen bewerkstelligen. 1 de kapel komt al jaren een groe rooms-katholieken samen. Must um Flehite heeft een vouwblad gemaakt, waarin wordt uitge legd wat er in de kapel te zien i Daarbij wordt uitleg gegeven over de gotische bouwstijl, maa ook over de vele liturgische voo: werpen. Plan probleemwijk Deventer klaar DEN HAAG - Deventer is de eer ste stad waarmee minister Voge laar voor Wijken een overeen komst tekent voor het opknap pen van eën van de veertig pro bleemwijken. Dat heeft haar de partement gisteren bekendge maakt. Op 4 februari zullen Vo gelaar en Deventer het zogehe ten charter ondertekenen. Hierir staat op welke manier de Rivie renwijk in deze stad moet wor den verbeterd. Oorspronkelijk wilde de minister de overeen komsten met de steden in okto ber beklinken. De deadline is ver schoven naar 1 maart. Eerder maakte Vogelaar al bekend dat de relatief kleine Rivierenwijk kan rekenen op 2.8 miljoen euro. Politie houdt man |24) Geldermalsen aan GELDERMALSEN - De politie heeft woensdagavond in Gelder malsen eën 24-jarige man in het huis van zijn ouders aangehou den omdat hij vernielingen zou hebben aangericht. Dat maakte de politie gisteren bekend. De man zou enkele dingen in huis hebben vernield. Ook had hij zijn moeder geslagen en zijn ou ders bedreigd. Daarop werd hij aangehouden voor mishande ling, vernieling en bedreiging. Hij is ingesloten voor verhoor. De man ontkent dat hij deze straf bare feiten heeft gepleegd. Ondernemers Gooi luiden de noodklok HILVERSUM - Ondernemers in het Gooi luiden de noodklok. Steeds meer bedrijven en jonge werknemers trekken uit het ge bied weg. Dat schrijft de regiona le werkgeversorganisatie VNO- NCW West in een rapport dat gisteren verscheen. Hans Hillen, voorzitter VNO-NCW 't Gooi: „Ze krijgen de ruimte niet om te kunnen leven en werken. Iedere vierkante meter natuur wordt beschermd en gemeenten voeren een ontmoedigingsbeleid voor uitbreiding van bedrijfsactivitei ten." Ook zijn huur- en huizen prijzen veel te hoog. aldus Hil len. Bejaarde vrouw komt om na val in kanaal OUDE PEKELA - Een 83-jarige vrouw uit het Groningse Oude Pekela is woensdagavond om het leven gekomen nadat ze in een kanaal was gevallen. Dat meldde de politie gisteren. De demente rende vrouw was van huis weg gelopen. Toen familieleden naar haar op zoek gingen, troffen ze haar levenloos in het water aan. Volgens de politie zijn er geen aanwijzingen dat de vrouw door een misdrijf om het leven is ge komen. Onderzoek oplichting via internet afgerond WIJCHEN - Een 20-jarige inwo ner van Wijchen is aangehouden omdat hij via internet iPods te koop aanbood maar de appara ten na betaling niet leverde. De politie heeft al tientallen aangif tes binnen, maar verwacht er nog veel meer, aldus een woord voerster. Nadat er bij de regiopo litie Gelderland-Zuid twintig aangiftes uit het hele land bin nenkwamen, startte de recher che een onderzoek. Dat leidde naar de Wijchenaar. Die bood sinds oktober vorig jaar op marktplaats.nl de iPods aan. Aanrander opgepakt na inzet lokagente ZWOLLE - Een 47-jarige man uit Zwolle is gisterochtend opge pakt nadat hij een agente had aangerand. De politiebeambte was ingezet als 'lokaas' om een reeks aanrandingen in de stad te stoppen, meldde de politie. De vrouw maakte deel uit van een team van achttien perso nen waarbij vrouwelijke agen ten in burger te fiets door de stad gingen. Beveiligers van de agente hebben de Zwollenaar op heterdaad betrapt. De agen te heeft aangifte gedaan van de aanranding. De afgelopen vier maanden deden circa twintig vrouwen aangifte.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 9