Zware kritiek Deltawerken hard aan herziening toe kötï Leefbaar Rotterdam op mbo-school Zeeland wil nieuwe haven in Kruiningen Veenvaren, vernatten en Veerstalblok OM: Veelpleger naar inrichting Reformatorisch Dagblad Regio .vrijdag 1 februari 2008 PAGINA 8 Jacob Hoekman Van onze correspondent ROTTERDAM - De Rotterdamse mbo-school Zadkine zwicht voor een groep Marokkaanse jongeren die een medescholiere bedreigen. Dat stelde de fractie van Leefbaar Rotterdam (LR) gis teren in de gemeenteraad. De school moet voor een 15-jarige leerlinge op zoek naar een oplei- dingsplelc op een andere locatie. De leerlinge moet afhaken na aanhoudende bedreigingen en in timidaties door een groep Marok kaanse jongeren van de school. De rel ontstond toen het meisje aangifte deed van diefstal van haar mobiele telefoon door een 20-jarige medescholiere. Toen het slachtoffer en haar moeder voor de politie de dader aanwe; zen, werden ze door de groep Marokkaanse jongeren zwaar be dreigd en geïntimideerd. Zadkine heeft het meisje voor gesteld haar opleiding op een an dere locatie af te maken. De da der is opgepakt en was een dag later weer thuis. Justitie moet uitmaken of ze straf krijgt, aldus de school. Gisteren debatteerde de ge meenteraad over het voorval. „De schoolleiding greep veel te Zadkine onder vuur School moei andere locatie zoeken voor scholiere. Meisje werd bedreigd na aan gifte diefstal. B Fractie Leefbaar Rotterdam laakt handelwijze school. laat in en weigerde aanvankelijk zelfs de politie in te schakelen", aldus Leefbaar Rotterdam. Dat er voor het slachtoffer nu een ande re opleidingsplek wordt gezocht, is voor LR een volstrekt onaccep tabele situatie. „Hoe vaak komt dit voor?" wilde LR-woordvoerder R. Buijt weten. Volgens onderwijswethouder L. Geluk zijn scholen niet verplicht dergelijke kwesties naar buiten te brengen. „Nogal logisch", al dus LR-fractievoorzitter en oud leraar R. Sörensen. „Er is een enorme concurrentie tussen scholen. Als ze hun ellende naar buiten brengen, kunnen ze het wel schudden." Wethouder Geluk wilde in het raadsdebat niet ingaan op dit specifieke geval. De manier waar op het Zadkine met de kwestie omging, noemde hij zorgvuldig. De situatie die R. Buijt schetste, noemde Geluk een karikatuur van de werkelijkheid. LR-raadslid A. S. Mosch zei dat zijn zoon tien jaar geleden bij Zadkine hetzelf de is overkomen. „Het tuig wint. Mijn zoon moest weg. Degenen die hem pestten, bleven. Er is niets veranderd", zegt hij. Dat het Zadkine zorgvuldig zou hebben gehandeld, is volgens hem een papieren werkelijkheid. PvdA-fractievoorzitter P. van Heemst wil dat leerlingen op school veilig zijn. Als criminelen hun gang kunnen gaan en slachtoffers naar een andere school moeten, is er volgens hem iets mis. „Daar is het laatste woord nog niet over gezegd", al dus Van Heemst. Celstraf voor overval Zwijndrecht Van onze correspondent DORDRECHT - De 43-jarige man die op 12 oktober met een pis tool voor tumult zorgde in snackbar Grantaria Pierre in Zwijndrecht is gisteren veroor deeld tot tien maanden celstraf. Hij hoeft niet naar een tbs-kli niek, zoals twee weken geleden was geëist door het openbaar ministerie. De Dordtse rechtbank sprak de man uit Zwijndrecht gisteren vrij van poging tot doodslag. De man werd wegens bedreiging. Van onze correspondent KRUININGEN - De provincie Zeeland wil een nieuwe binnen haven laten aanleggen in Krui ningen. De beoogde locatie is gelegen tussen de A58, het Ka naal door Zuid-Beveland en de Zanddijk in Kruiningen. Dat blijkt uit de plannen die de provincie gisteravond presen teerde. Volgens de provincie zijn er op dit moment twee opties voor een locatie, waarbij de dui delijke voorkeur uitgaat naar Kruiningen. Zoals het plan nu ge presenteerd is, komt er in de dijk langs het kanaal een havenin gang, met daarachter een haven omgeven door bedrijven. Er zijn twee mogelijke inrichtingen ge presenteerd, die respectievelijk ongeveer 15 en 40 hectare groot zijn. De voorkeur gaat op dit me ment uit naar de kleinere vari ant. De plaats waar het bedrijven terrein zou moeten komen, is nu voornamelijk in gebruik voor ak kerbouw. Er staan geen wonin gen of bedrijven exact op de loca tie. maar er staan wel negen be drijven of woningen in de buurt. De directbetrokkenen zijn op een besloten bijeenkomst over de plannen geïnformeerd en wa ren onaangenaam verrast. „Al ons woongenot gaat weg, we kunnen wel gaan verhuizen", al dus een bewoner. Aan het einde van dit jaar moet voor alle betrokkenen duidelijk zijn of het plan doorgaat. Daar voor moet een milieueffectrap portage worden uitgevoerd, waarbij onder andere wordt ge keken naar de verkeerskundige ontsluiting en de veiligheid. Om te voorkomen dat mensen hun grond aan een projectontwikke laar gaan verkopen, heeft de ge meente alvast een voorkeurs recht gevestigd. Dat houdt in dat iedereen die in dat gebied grond wil verkopen, het als eerste aan de gemeente moet aanbieden. De andere locatie die de provin cie gaat onderzoeken, is bij Goe- se Sas. Omdat daar een smaller en ondieper kanaal loopt, is die locatie nu al minder favoriet. Een van de aanleidingen om te zoeken naar een nieuwe binnen haven, is dat de gemeente Goes op het huidige haventerrein een grootscheeps nieuwbouwproject, Goese Schans, gaat starten. Voor dat er met de bouw begonnen kan worden, moeten echter de bedrijven verhuizen naar een nieuwe locatie. Van o e correspondent MIDDELBURG - Officier van jus titie J. Zondervan heeft gisteren voor de rechtbank in Middel burg de ISD-maatregeL een ver blijf van twee jaar in een inrich ting voor stelselmatige daders, tegen de 40-jarige F. H. uit Ril land geëist. Volgens Zondervan is de maat vol. Ettelijke keren had de ver MIDDELBURG - Dit nooit meer. Na de ramp van 1953 was ieder een het er over eens dat veilig heid van de delta de aller-, aller hoogste prioriteit moest krij gen. Vijfenvijftig jaar later, nu de open wonden schrijnende lit tekens zijn geworden, blijken de grootse Deltawerken een stuk minder volmaakt dan ge dacht. „Er moet nu een repara tie plaatsvinden." Amerikanen zijn dol op de Delta werken. Nadat de orkaan Katrina in augustus 2005 voor een onge kende ramp zorgde in en rond New Orleans, zag het bezoekers centrum op Neeltje Jans de be zoekcijfers van overzeese gasten exploderen. Twee jaar geleden leidden prins Willem-Alexander en toenmalig staatssecretaris Schultz van Haegen hoge afge vaardigden uit de getroffen staat Louisiana rond, die ideeën wil den opdoen om een herhaling HAMELINK ..schaduwkanten opheffen.. Foto provincie Zeeland van de nationale ramp in de VS te voorkomen. Ze zijn dan ook goed vergelijk baar, de ramp die Katrina veroor zaakte en de rampspoed die goed vijftig jaar eerder de Nederland se delta teisterde. In beide geval len ging het om natuurgeweld waarbij ongeveer evenveel slachtoffers te betreuren waren; tussen de 1500 en de 2000. Ook speelden evacuatieproblemen in beide gevallen een belangrijke rol. Datzelfde geldt voor de na zorg. Sindsdien zijn er dan ook diverse samenwerkingsprojecten opgestart tussen de provincie Zeeland en de staat Louisiana, waarbij vertegenwoordigers uit de VS likkebaardend langs 'onze' Deltawerken lopen. Toch zijn de Deltawerken niet alleen maar rozengeur en mane schijn, ondanks de internetver kiezing tot „mooiste Nederland se wereldwonder" van een half jaar geleden. Door de eenzijdige nadruk op veiligheid bij de uit voering traden de achterliggende decennia meer en meer milieu problemen aan het licht. Het Veerse Meer werd een kweekvij ver voor enorme hoeveelheden zeesla, de Oosterschelde lijdt aan chronische zandhonger, in het Vollcerak-Zoommeer woedt een blauwalgenplaag, het Hollands Diep kan zo langzamerhand wor den omgedoopt in Hollands On diep en het Grevelingenmeer stinkt. Belangrij leste oorzaak van deze malaise: diezelfde Deltawerken, wereldwonder of niet. Het uit bannen van het getijde in diver se wateren had achteraf gezien niet gemoeten, zegt de Zeeuwse gedeputeërde F. K. Hamelink (Christenunie). „Er is niet goed genoeg nagedacht over de gevol gen voor de ecologie. De veilig heid stond destijds centraal. Met de wijsheid van vandaag zou je die dammen anders hebben uit gevoerd: nu zijn we van mening dat het terugbrengen van een be perkte getijdewerking goed is voor zowel de economische als de ecologische functies van de deltawateren." Hamelink is lid van de Delta- raad, waarin de drie betrokken provincies. Zeeland, Zuid-Hol land en Noord-Brabant, en het Rijk zitting hebben. De raad is verantwoordelijk voor „een even wichtige ontwikkeling van de delta" en wil de schaduwkanten van de Deltawerken zo snel mo gelijk opheffen. „We zijn nu concreet bezig met plannen voor het Vollcerak- Zoommeer", zegt de gedeputeer de. „Dit jaar is daarbij cruciaal. Rond de zomer moet een plan studie zijn afgerond. Je moet in dit geval denken aan technische oplossingen, zoals een doorlaat die zilt water uit de Oosterschel de kan inlaten. Daar zijn grote sommen geld mee gemoeid. Bo vendien moet er ook een oplos sing komen voor de zoetwater voorziening van de landbouw: die sector maakt gebruik van het meer. Voordat een oplossing echt is gerealiseerd, is het misschien wel 2015." In het Veerse Meer werd in 2004 al een eerste reddingsopera tie uitgevoerd, alom gezien als de start van een grondige herzie ning van de Deltawerken. Via een doorlaat, de Katse Heule, krijgt stroming vanuit de Ooster schelde de kans om het water te verversen. Met positieve gevol gen: de waterkwaliteit ging de achterliggende jaren met spron gen vooruit. Hartpatiënt Veerse Meer ademt weer. Zo moet het ook in sommige andere Deltawateren, vindt Ha melink. „Het zal heel wat geld en bes tuurskracht vergen om de problemen aan te pakken, maar er zijn zeker mogelijkheden voor." Veiligheid blijft daarbij het belangrijkste, benadrukt de gedeputeerde. „De Deltawerken worden niet tenietgedaan; er moet alleen een reparatie plaats vinden." Het basisidee van destijds -land beschermen door het aanbren gen van compartimenten in het water- blijft dan ook intact. „Dat is toch hét antwoord op de onvei ligheid geweest. Het zijn de scha duwkanten van die comparti menten waar we nu hard aan gaan werken." Dit is het zesde deel in een serie over de doorwerking van de wa tersnood na 55 jaar. Zie voor het laatste deel pag. 19. refdag.nl voor eerdere afleveringen. OOSTERSCHELDE - Op het water van de Oosterschelde ligt een forse schuimlaag. Het schuim ontstaat door algen- groei. Vooral het Volkerak-Zoommeer heeft regelmatig last van algen. Ook de andere deltawateren kennen pro blemen, die deels door herstel van het getij op te lossen zijn. Foto Jaap Wolterbeek Katendrecht krijgt stadsmarinier mishandeling en verboden wa penbezit veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien maanden. Bij het incident in de snackbar stormde de man met een pistool in zijn hand naar binnen. Vervolgens probeerde een aan tal bezoekers van de snackbar de man het pistool afhandig te ma ken. Daarbij ging het wapen twee keer af. Bij een huiszoeking in de woning van de man vond de politie een doosje met 35 pa tronen. De man zei dat hij het pistool en de patronen al twaalf jaar in huis had vanwege de vei ligheid. Krimpenerwaard debatteert over toekomst polder Gerco Verdouw LEKKERKERK- De Randstede ling wil op allerlei manieren ge nieten van het mooie polder landschap in de Krimpener waard, maar wil daar niet voor betalen. Dat is de teneur van de publielcsavond die provincie Zuid-Holland gisteravond orga niseerde in Leklcerkerk. „Er wordt van alles beloofd, maar als het op geld aankomt is het mis." Buiten stormde en regende het, binnen in het Lelckerkerkse par tycentrum Amicitda ook. Het re gende kritiek en de emotionele betogen van sommige Krimpe nerwaarders deden een wind van instemming door de zaal gaan. „Ik houd van de Krimpener waard en ik kan niet begrijpen waarom de polder zo op zijn kop moet!" Dat blijkt het grootste pijnpunt voor de ongeveer 200 belangstel lenden. Al twintig jaar is bekend dat er 2450 hectare agrarische grond moet worden veranderd in natuurgebied. „Waar is dat voor nodig?" vraagt een boer zich af. „Wat is nu mooiere natuur dan een paar koeien in de wei? De Krimpenerwaard is al één groot natuurgebied." Aan de claim van 2450 hectare kan echter niet worden gemorreld, zegt dijk graaf Oosters van het hoogheem raadschap voor Schieland en de ''Krimpenerwaard. Ook de plek waar de nieuwe natuur moet ko men, in het noorden van de pol der, staat vast in onder andere het waterplan en het Veenweide- pact. Op 23 april leggen Provinciale Staten deze twee plannen vast in een nieuw streekplan voor de Krimpenerwaard. Voor die tijd komen de Statenleden van de streekplancommissie Zuid-Hol land Oost nog op werkbezoek en is er een hoorzitting waarop de Rrimpenerwaarders hun bezwa ren kenbaar kunnen maken. De meesten hebben echter hun ver trouwen in de provinciale poli tiek verloren. Een van hen is M. van Zuylen, agrariër in Gouderak. „Door de provincie is altijd gezegd dat boeren volledig schadevergoe ding zouden krijgen als zij moe ten verhuizen. Ik ben ook de du pe, maar de onderhandelaars van de provincie willen mij ech ter maar voor 60 procent uitbeta len." Van Zuylen heeft een boe renbedrijfvan 37 hectare. Provin cie Zuid-Holland wil daarvan ruim 30 kopen om er natuur van te maken. „Maar wat moet ik met de overige 6 hectare en mijn bedrijfsgebouwen? Daar geven ze geen cent voor." Van Zuylen heeft een opvolger voor zijn be drijf en zou graag zien dat die er gens anders in de Krimpener waard weer een mooi bedrijf kan opbouwen. „Maar op deze ma nier kunnen wij dat wel verge ten." De aanwezige Statenleden pak ken dit signaal op. SGP'er H. van Dieren: „Er is inderdaad volledi ge schadeloosstelling beloofd. Als dat niet gebeurt, moeten wij als Provinciale Staten aan de bel trekken." De debatleiders vinden het tijd voor een ander onderwerp: recre atie. „Als de Krimpenerwaard dan zo aantrekkelijk is, hoe zou den we er dan meer uit kunnen halen?" Veenvaren is één van de ideeën. „Met een elektrische boot dwars door dit schitterende veenweidegebied glijden." Ook dit blijkt een pijnlijk punt te zijn. Een agrariër: „Het is wel óns water waar die burgers doorheen willen varen, wij moeten daar waterschapsbelasting over beta len. En ook een elektrische boot kan behoorlijk wat schade aan onze walkanten veroorzaken." Bed en brealcfastadressen is een volgend idee. Een wat oudere boerin: „Dan moeten wij gigan tisch investeren om onze boerde rij daarvoor geschikt te maken. En wat wil de burger er vervol gens voor betalen? Vijfendertig euro voor een nachie. Zo ben je snel failliet." Ook dit bezwaar vindt gehoor bij de aanwezige bestuurders. Als Randstedelin gen van de Krimpenerwaard wil len genieten moeten ze er wel wat voor overhebben. Het laatste onderwerp zijn de bedrijventerreinen in de polder. Heet hangijzer is een oorspron kelijk gepland terrein tussen Gouda en Gouderak, het Veerstalblok, Het is echter door Gedeputeerde Staten geschrapt. „Onbegrijpelijk" vinden veel on dernemers. „Wij hebben die ruimte gewoon nodig." Een vrouw vindt dat er door herstruc turering voldoende ruimte gecre- eerd kan worden. „Weet u hoe veel bedrijfsruimte er leegstaat in de Krimpenerwaard? Nul, nul", beweert een bedrijfsmake- laar stellig. Een ondernemer uit Krimpen aan den IJssel wijst op een gebied van 5 hectare dat bin nenkort vrijkomt op industriege bied Stormpolder. „Krimpen hoort eigenlijk niet bij de Krim penerwaard, maar waarom zou den jullie niet eens over de schutting kijken?" Als de debatleider de laatste spreker aan het woord laat, blij ken er nog minstens twee men sen een laatste hartenkreet te hebben. „Bewaar die maar voor de hoorzitting" is het advies van Van Dieren. Van o e correspondent dachte beterschap beloofd en even vaak was er niets van te rechtgekomen. Zeventien veroor delingen voor mishandeling, drie veroordelingen voor pogin gen daartoe en daarnaast nog een hele serie delicten. Het laatste misdrijf was een mishandeling op 23 augustus in een Rillands café. H. kreeg ruzie met een plaatsgenoot en deelde een stomp en een kopstoot uit. Uitspraak over twee weken. ROTTERDAM - Burgemeester Opstelten van Rotterdam noemde in zijn nieuwjaarstoespraak de overlast van kauwgom op straat het grootste probleem van de stad, ver boven geweld, criminaliteit en armoede. Op zijn verjaardag kreeg hij gisteren enkele tientallen apparaten waarmee de gemeente kauwgom kan verwijderen. De toestellen lossen onder hoge druk de kauwgom grotendeels op. Het overblijfsel spoelt weg met een regenbui. Foto wfa ROTTERDAM - De Rotterdamse wijk Katendrecht krijgt een stadsmarinier. Het is een van de maatregelen om de toenemende onveiligheid in de wijk tegen te gaan. Burgemeester Opstelten deed die toezegging gisteren aan de gemeenteraad. Inwoners van het oude gedeelte van de wijk Katendrecht hebben veel last van overvallen en bero vingen. Met name kleine mid denstanders worden getroffen. Onlangs werd de eigenaar van een café op zijn eigen toilet vast gebonden, terwijl hij hoorde hoe zijn vrouw zwaar mishandeld werd. Bij een oude vrouw die zichzelf in leven moet houden met medicinale zuurstof, wer den alle ramen ingegooid. PvdA en Leefbaar Rotterdam vroegen burgemeester Opstelten vorig jaar al om harde maatrege len. Er werd toen een aantal maatregelen getroffen waardoor de veiligheid in de wijk moest te rugkeren. „Lange tijd leek.het er op dat het goed ging", aldus PvdA-fractievoorzitter P. van Heemst. „Totdat het vorige week weer goed mis was." Naast het aanbrengen van ca mera's en een schaderegeling voor de middenstanders komt er ook extra toezicht en directe co ördinatie ter plekke in de per soon van een stadsmarinier om de overlast te stoppen. Buskaartje in Noord-Brabant fors goedkoper DEN BOSCH (ANP) - Alle Braban ders gaan op korte termijn fors minder betalen voor hun bus kaartje. Tot dat compromis zijn de coali tiepartijen in Provinciale Staten gisteravond gekomen nadat bleek dat er niet steun was voor gratis busvervoer voor kinderen en senioren, zoals de kleinste co alitiefractie PvdA wilde. Kinderen tot 12 jaar en 65-plus- sers gaan 30 cent per rit betalen. Iedereen tussen de 12 en de 65 jaar betaalt in de spits 1 euro en daarbuiten 60 cent. Het is voor het eerst dat er op deze schaal in Nederland wordt geëxperimen teerd. De PvdA heeft de coalitiepart ners CDA en WD zo ver gekre gen dat de provincie ook geld voor goedkoop busvervoer steekt in de regio Eindhoven. Die ver voersregio valt buiten de be voegdheid van de provincie. Verder komt er een fors bedrag beschikbaar voor transferia aan bij de Brabantse steden waar au tomobilisten goedkoop kunnen parkeren en kunnen overstappen op de bus naar het centrum. Verdachte steekpartij school langer vast BREDA - De 18-jarige leerling van het Florijn College in Breda die maandag werd aangehouden omdat hij een 16-jarige mede leerling op het schoolplein had neergestoken, blijft nog zeker veertien dagen vastzitten. Justi tie verdenkt de jongeman van poging tot doodslag. Schietpartij in metro Capelle a/d IJssel CAPELLE A/D IJSSEL - Bij een schietpartij in de metro is gister avond in Capelle aan den IJssel een persoon gewond geraakt, Dat heeft de politie gezegd. Het slachtoffer werd ontdekt op het eerstvolgende metrostation, De Terp. Rechter staat crematie vermoorde vrouw toe DORDRECHT - Het lichaam van een 57-jarige vrouw die vorige week dood werd aangetroffen in Dordrecht mag gecremeerd wor den. De 54-jarige partner van de vrouw probeerde gisteren via een kort geding tevergeefs de crema tie tegen te houden. Hoewel hij heeft bekend dat hij de vrouw om het leven heeft gebracht, zou sectie moeten uitwijzen of er sprake is van moord of van dood slag. Dat is van belang voor het bepalen van de strafmaat. Nieuwe stap Gouda in ontwikkelen centrum GOUDA - De gemeente Gouda heeft twee van de drie kavels van elk 5000 vierkante meter in de te ontwikkelen Spoorzone verkocht aan een projectontwikkelaar. Met de verkoop is een belangrij ke stap gezet in de ontwikkeling van het nieuwe centrumgebied. De kavels liggen in het westelijke deel van de Spoorzone, gelegen tussen het spoor en de Burge meester Jamessingel en de Rijs- selseweg en Winterdijk. In totaal moet er circa 15.000 vierkante meter kantoorruimte worden ge realiseerd. Stofexplosie in 's-Gravendeel 's-GRAVENDEEL - Bij een bedrijf aan de Mijlweg in 's-Gravendeel heeft zich woensdag rond het middaguur een stofexplosie voorgedaan. Door nog onbeken de oorzaak ontploften twee ma chines. Hierdoor werden enkele roldeuren vernield. Prijs voor politie HoUands Midden LEIDERDORP - De politie Hol- lands Midden heeft met het vei ligheidsproject waarbij opspo ringsberichtgeving in lijnbussen van Connexxion en getuigenop- roepen op stoepborden in Leiden worden geplaatst, een prijs ge wonnen. Het korps krijgt de vei- ligheidsprijs van het Regionaal Platform Criminaliteitbeheer- sing vanwege het innovatieve -ka rakter van het project. Man mishandelt vrouw met mes OOSTERHOUT - Een 34-jarige in woner van Oosterhout is gisteren gearresteerd wegens huiselijk ge weld. De man mishandelde in de nacht van woensdag op donder dag zijn vriendin. Daarbij ge bruikte hij een groot mes. Uit angst voor haar vriend wilde de vrouw pertinent geen aangifte doen. Gelet op de ernst van de si tuatie besloot de politie deson danks de man op te pakken. Metro dicht door verdachte tas ROTTERDAM - Het metrostation Delfshaven in Rotterdam is woensdag ruim twee uur geslo ten geweest voor reizigers nadat er in het gangpad van een metro een verdachte tas was gevonden. Uiteindelijk bleek het loos alarm te zijn. In de tas zaten geen ex plosieven, maar paperassen. Rotterdamse politie vindt lichaam in tuin ROTTERDAM - In de Rotterdam se deelgemeente Hoogvliet heeft de politie in de afgelopen nacht het levenloze lichaam van een man aangetroffen. Dat heeft een woordvoerder van de Rotterdam se politie gemeld. Het lichaam werd gevonden in een tuin van een woning aan de Horsweg in Hoogvliet. De politie is bezig te onderzoeken of het om een mis drijf gaat. Arrestatie na bekrassen auto's ZEVENHUIZEN - Met de aanhou ding van een 55-jarige man denkt de politie dertien autobe- ltrassingen in Zevenhuizen te hebben opgelost. De politie kwam de man op het spoor, na dat getuigen hem bezig zagen en de politie belden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 8