Libanonrapport gunstig voor Olmert Chinese leger druk met winterperikelen VS heroverwegen hulp Kenia Een miljoen Irakezen gedood sinds invasie Sneeuwstorm hult deel van Midden-Oosten in het wit „Afghanistan potentiële vrijhaven terrorisme' "Vredeswandelaar" wil erkenning FARC-rebellen Reformatorisch Dagblad Buitenland donderdag 31 januari 2008 PAGINA 6 Buitenlandredactie JERUZALEM - De Israëlische pre mier Olmert heeft een belang rijke slag tijdens de oorlog met Libanon van 2006 niet verkeerd geleid. Maar in de oorlog zijn wel degelijk fouten gemaakt. Dat staat in het officiële rap port van de commissie-Wino- grad, dat gisteren is vrijgegeven. Het 500 pagina's tellende rap port is aan Olmert overhandigd en stemt zijn medewerkers naar eigen zeggen tevreden. Olmert heeft aan het einde van de Liba- nonoorlog een verstandig besluit genomen om een grondoffensief te beginnen, aldus het rapport. De strijd in juli en augustus 2006 tegen de radicaalislamitische ter reurbeweging Hezbollah als ge heel was een „grote en ernstige mislukking." De beslissingen die Olmert tij dens de oorlog nam, worden in het rapport redelijk genoemd. Oud-rechter Eliyahu Winograd, die de onderzoekscommissie leidde, zei gisteren dat Olmert heeft gedaan wat volgens hem in het belang van Israël was. Dat geldt ook voor de toenmalige mi nister van Defensie, Amir Peretz. De militaire leiding, vooral die van de grondtroepen, komt er minder genadig van af. Volgens Winograd schortte er veel aan de inzet van de militairen, hun voorbereiding op het conflict en de implementatie van bevelen. In Israël werd met spanning uitgekeken naar het eindrapport van de commissie-Winograd. De slotconclusies van de commissie kunnen namelijk grote gevolgen hebben voor Olmert persoonlijk, de politieke situatie in Israël en het vredesproces in het Midden- Oosten. Olmert en de Palestijnen zijn de afgelopen maanden on der drulc van Washington bespre kingen begonnen, die voor het einde van het jaar in vrede moe ten uitmonden. Als het oordeel van de commissie sterk negatief was uitgevallen voor Olmert, had dat mogelijk tot zijn val geleid. De commissie-Winograd kwam vorig jaar april met een vernieti gend interim-rapport, waarna luid om het aftreden van Olmert werd geroepen. Olmerts coalitie partners voelden daar toen ech ter niets voor, omdat zijn aftre den alleen de oppositie in de kaart zou spelen. De Libanonoorlog brak uit op 12 juli 2006, nadat Hezbollah- strijders Israël waren binnenge- Rapport Rapport commissie-Winograd over Libanonoorlog gunstig voor premier Olmert. Besluit van Israëlische premier om grondoffensief te begin nen was „verstandig." Rapport uit kritiek op militaire leiding tijdens oorlóg. Crisis centraal op top Afrikaanse Unie Buitenlandredactie ADDIS ABEBA - De VS bekijken of de hulp aan Kenia moet wor den voortgezet, ook al is die ovexwegend bestemd voor de bevolking en niet voor de rege ring. Dat heeft de Amerikaanse gezant voor Afrika, Jendayi Fra- zer, gisteren gezegd. Ze zei ook dat het geweld in de Riftvallei, waar Kalenjins zich te gen Kilcuyu's richten, neerkomt op etnische zuivering. Van geno cide is echter geen sprake, aldus Frazer. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaar de gisteren nog niet te kunnen zeggen of sprake is van etnische zuivering. Woordvoerder McCor- maclc zei dat experts van het mi nisterie nu informatie verzame len over wreedheden, maar nog geen conclusies hebben kunnen trekken. Etnische zuivering is, anders dan genocide, geen wette- Kenia recente etnische LONDEN (ANP/AFP) - De oorlog in Irak heeft al meer dan een miljoen Irakezen het leven ge kost Een vijfde van de huishou dens verloor minstens één fami lielid in de periode tussen maart 2003 en augustus 2007. Dat blijkt uit berekeningen die gisteren in Londen zijn bekend gemaakt door twee onderzoeks bureau^, Opinion Research Busi ness en het Independent Institu te for Administration and Civil Society Studies. De cijfers zijn ge baseerd op de ondervraging van ruim 2000 Irakezen, In Bagdad verloor 40 procent van de huis houdens een familielid. Eerder deze maand bleek uit een uitgebreide studie van de Wereldgezondheidsorganisatie WHO dat van maart 2003 tot ju ni 2006 in Irak per dag gemid deld 120 mensen zijn omgeko men door geweld. Meer dan de helft van de naar schatting 151.000 doden in die periode viel in de hoofdstad Bagdad. De WHO verrichtte het onder zoek in samenwerking met de Iraakse autoriteiten. Ruim 9000 vallen en drie Israëlische solda ten hadden gedood en twee sol daten hadden ontvoerd. Olmert begon de oorlog met brede steun van de bevolking, maar de leider van de Kadimapartij zag daarna zijn populariteit kelderen. In de ogen van velen was Israël er ge durende 34 dagen van oorlog niet in geslaagd zijn militair overwicht uit te buiten. De twee Israëlische soldaten waren niet bevrijd en Hezbollah was niet vernietigend verslagen. Hezbollah wist zelfs, ondanks een intensief Israëlisch luchtof- fensief, bijna 4000 raketten op Noord-Israël af te vuren. Er klon ken volop verwijten aan het adres van de regering, met name nadat klachten naar buiten wa ren gekomen over tegenstrijdige bevelen, ontoereikende uitrus ting en tekortschietende trai ning. De commissie sprak gedurende ruim zestien maanden 74 getui gen. Dit leverde 4000 pagina's aan verklaringen op. Onder lei ding van Winograd zijn tussen de 60.000 en de 100.000 pagina's deels gevoelige informatie bestu deerd. Behalve Winograd zaten een hoogleraar rechten en een hoogleraar politicologie in de commissie, evenals twee land- machtgeneraals buiten dienst. Na de verschijning van het inte- rim-raport trokken rivalen bin nen Olmerts Kadimapartij met een diens positie in twijfel. Buitenlandredactie GUANGZHOU - Een miljoen agenten, bijna een half miljoen militairen en 14.000 extra art sen en verpleegkundigen zijn naar Centraal- en Zuid-China ge stuurd wegens de wintercrisis aldaar. De Chinese meteorologi sche dienst voorspelde gister middag dat de koudegolf nog dagen zal aanhouden, met sneeuwval, ijzei en harde wind. China heeft drie in het be sneeuwde zuiden omgekomen elektriciens postuum tot "marte- lai'en van de revolutie" uitgeroe pen. Premier Wen Jiabao, de nummer 3 binnen de Commu nistische Partij, bezong de deugd van de mannen in het bijzijn van hun nabestaanden. Op de staats televisie waren delen van de uit vaart van de drie te zien, die om kwamen toen een hoogspan ningsmast instortte. Wen Jiabao bezocht gisteren bovendien een station in Guang zhou -waar duizenden reizigers door het koude winterweer zijn gestrand- om de wachtenden op te beuren. Miljoenen mensen zit ten vast op stations en luchtha vens omdat hun trein of toestel door de sneeuw is uitgevallen. De Chinese overheid probeert met man en macht het volk ge rust te stellen ten aanzien van de sneeuwoverlast, met name de honderdduizenden die in het zuiden vastzitten. Het beeld van een incompetente overheid moet vermeden worden, lijkt Peking te denken. Het land lijdt onder de ergste sneeuwstormen in vijftig jaar. Zeker 78 miljoen mensen, vooral in het midden en zuiden van China, zijn volgens de over heid op de een of andere wijze door het weer getroffen. Het aantal gestrande reizigers is extra hoog omdat de sneeuw stormen woedden toen veel men sen voor een vakantie in verband met Chinees Nieuwjaar, op 7 fe bruari, op weg gingen naar hun (ouderlijk) huis. Voor miljoenen migranten die vanuit het platte land naar de snelgroeiende ste den zijn getrokken om daar voor weinig geld te werken, is de jaar- wisseling de enige gelegenheid in het jaar om hun verwanten te bezoeken. Daarom blijven velen op de stations hangen in de hoop alsnog naar huis te kunnen. De volksverhuizing rond het Chinees Nieuwjaar geldt als de grootste menselijke migratie op aarde. Alleen al de Chinese spoorwegen verwachtten dit jaar een recordaantal van 179 mil joen passagiers tussen 23 januari en 2 maart. In deze periode werd vorig jaar al het recordaantal van 156 miljoen mensen over het Chinese spoor vervoerd. In het zuiden verbeterde de si tuatie op de snelwegen gisteren al licht door de massale inzet van militairen. Alleen al in de provincie Himan is evenwel nog steeds een stuk snelweg van 116 kilometer volledig bedekt onder het ijs. Auto's kunnen er niet sneller dan stapvoets en de auto riteiten denken dat er nog zeker 10.000 mensen bezig zijn de snel weg te berijden. Op een grote snelweg die de provincies An hui en Zhejiang verbindt zijn zeker 20.000 mensen gestrand. De ko mende drie dagen wordt meer sneeuw verwacht in het zuiden en oosten van China. Een sneeuwstorm heeft giste ren ook een deel van het Midden- Oosten in het wit gehuld. Ver schillende snelwegen zijn ge blokkeerd en scholen zijn geslo ten. Kinderen in Jeruzalem speel den in de sneeuw op straat. De opwinding over de zeldza me sneeuwval is groot. Even geeft de pers in Israël meer aan dacht aan de sneeuw dan aan de moeilijkheden van premier Ehud Olmert, vanwege een rapport over de oorlog met Libanon in 2006. Ook in delen van Jordanië en in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever kwam het leven tot stilstand; op straat verschenen sneeuwpoppen. Hoewel er een of twee keer sneeuw per jaar valt in Jeruza lem, blijft die zelden liggen. Nu lag er een pak sneeuw in de stad en werd ook de Rotskoepel even helemaal wit. De Israëlische me teorologische dienst mat 20 cen timeter sneeuw tot nog toe. Ook op de Golanhoogvlakte, in Noord-Israël en op de Westelijke Jordaanoever werd zware sneeuw gemeld. Toen Ramallah ontwaakte, zagen sommigen voor het eerst in hun leven sneeuw. „De witte sneeuw be dekt de oude wereld en ik voel me alsof ik in een nieuwe, scho ne en witte wereld ben beland", zei Bothaina Smairi, die buiten foto's stond te maken. lijke definitie, zei McCormack. De Amerikaanse hulp aan Ke nia gaat voornamelijk naar niet- gouvernementele organisaties die zich bezighouden met de be strijding van aids en malaria, maar desondanks bekijken de VS of de hulp op dezelfde schaal moet worden voortgezet, aldus Frazer. Eerder zeiden de VS de hulp aan Kenia niet drastisch te zullen terugschroeven. Ook de Europese Unie en andere landen hebben gedreigd de hulp aan Ke nia te zullen verminderen als de situatie in het land niet verbe tert. Volgens Frazer spant presi dent Mwai Kibaki noch oppositie leider Raila Odinga zich voldoen de in om een eind te maken aan het geweld, dat uitbrak nadat op 27 december presidentsverkie zingen waren gehouden. Naar verwachting zal de crisis in Kenia de boventoon voeren tij dens de driedaagse top van de Afrikaanse Unie in Ethiopië. De eerste gesprekken tussen de Afri kaanse staatshoofden zouden vandaag beginnen. Onderhande laars van Kibaki en Odinga zul len in Ethiopië gezamenlijk rond de tafel gaan zitten. Secretaris-generaal van de VN Ban Ki Moon gaat de 53 landen toespi'eken om tot een vreedza me oplossing te konien voor het etnische conflict in Kenia. JERUZALEM - Een Palestijn passeert de Damascuspoort in Oost-Jeruzalem. Als gevolg v meter. t sneeuwstorm was de Israëlische hoofdstad gisteren bedekt met een wit deken van zo'n 20 centi- Foto EPA Israël hoeft hulp niet te hervatten huishoudens verspreid over heel Irak werden ondervraagd. Daar mee is het WHO-rapport veel uit gebreider dan eerdere studies naar het dodental in Irak. Vol gens de onderzoekers is 151.000 echter een schatting en geen exact getal. Het werkelijke do dental kan volgens hen variëren van 104.000 tot 223.000. Een wetenschappelijke studie, gepubliceerd in het gezagheb bende Britse medische vakblad The Lancet, sprak in oktober 2006 van wel 650.000 Iraakse do den sinds de val van Saddam. WASHINGTON (ANP) - Afghanis tan loopt het risico als staat te mislukken en een veilige haven voor terrorisme te worden als de internationale gemeenschap niet snel stappen zet om de vei ligheidssituatie in het land te verbeteren. Dat staat in een rapport van de Afghanistan Study Group, die wordt geleid door de voormalige Amerikaanse NAVO-comman- dant generaal James L. Jones en de gewezen Amerikaanse VN- ambassadeur Thomas Pickering. Amerikaanse media en de Brit se krant The Times berichtten vandaag over het gisteren gepre senteerde rapport van het onder zoeksteam. De opstellers van het rapport menen dat de macht van de taliban, die twee jaar geleden nog werd beschouwd als een ver slagen groepering, groeiende is in dunbevolkte gebieden. De taliban zijn erin geslaagd grote gebieden in het zuiden en zuidoosten van Afghanistan on der controle te krijgen of hierin te infiltreren. Volgens de Agha- nistan Study Group zijn veel Af- ghanen daardoor teleurgesteld geraakt in de internationale mi litaire missie in hun land. De NAVO heeft er gistéren bij Canada op aangedrongen zijn troepen niet terug te trekken uit de Zuid-Afghaanse provincie Kandahar. De NAVO belooft Ca nada te helpen zoeken naar een land dat bereid is duizend extra militairen naar het gebied te stu ren - een voorwaarde die Canada heeft gesteld om in Afghanistan actief te blijven na 2009. De Canadezen hebben in Afgha nistan sinds 2001 in totaal 78 manschappen en een diplomaat verloren. De conservatieve rege ring van premier Stephen Harper staat onder grote druk de 2500 man sterke missie uit Kandahar terug te trekken. Het mandaat voor de missie loopt in 2009 af. Afgezien van Groot-Brittannië en Nederland zijn er geen Euro pese NAVO-lidstaten met grote contingenten in het gevaarlijke zuiden van Afghanistan. JERUZALEM (AP) - De Israëlische regering hoeft de levering van brandstof aan de Gazastroolc van het hooggerechtshof niet te hervatten. Israëlische mensen rechtengroepen hadden het hof gevraagd de sancties ongedaan te maken. Israël levert sinds een aantal we ken minder brandstof aan de Ga- zastrook, om de machthebbers van Harnas aldaar te dwingen een eind te maken aan de raket- aanvallen die Palestijnse extre misten vrijwel dagelijks op Israël uitvoeren. De enige elektriciteits centrale in de Gazastrook werd anderhalve week geleden stilge legd wegens een tekort aan brandstof. De centrale voorziet Gaza-stad van stroom. De rest van het gebied krijgt stroom van uit Israël. Het hof oordeelde dat de maat regel van de regering geoorloofd is, omdat „de Gazastrook wordt beheerst door een moorddadige terreurgroep die onophoudelijk de staat Israël en zijn burgers probeert te treffen en het inter nationale recht met zijn geweld daden aan zijn laars lapt." Het hof stelt dat Israël de plicht heeft om in overeenstemming met het internationale recht op te treden tegen terreurorganisaties, „zon der de bevolking van de Gaza strook daarmee opzettelijk te be nadelen." BAGDAD - Iraakse vluchtelingenkinderen zitten naast hun tijdelijke onderkomen in een kamp in Bagdad. De Iraakse Rode Halve Maan verspreidde gisteren hulppakketten voor 600 gezinnen die hun woning verlieten als ge volg van het geweld in hun omgeving. De gevluchte gezinnen deden tegenover de Rode Halve Maan hun beklag over hun behandeling door de Iraakse regering. Foto epa CARACAS (IPS) - De haat tussen de leider van de Colombiaanse FARC-guerrilla en president Al- varo Uribe is de grootste hin derpaal op weg naar de vrijla ting van de gijzelaars die de FARC vasthoudt. Dat is de over tuiging van "vredeswandelaar" Gustavo Montayo, die onlangs te voet van Bogota naar Caracas trok en wiens zoon al tien jaar gegijzeld wordt. In een interview met IPS-corres- pondent Humberto Marquez zegt Moncayo dat de erkenning van de FARC als "strijdende par tij" de guerrilla er misschien toe kan bewegen de meer dan veer tig gijzelaars vrij te laten. De Co lombiaan wandelde tussen 19 november en 17 januari van Bogota naar Caracas, de hoofd stad van het buurland Venezu ela, waar hij werd ontvangen door president Hugo Chavez. Moncayo legde de 1492 kilome ter af op joggingschoenen en met kettingen om zijn hals en zijn armen. Op zijn T-shirt draagt hij het portret van zijn oudste zoon, Pablo Emilio, die in 1997 als korporaal in het Colom biaanse leger werd gevangen ge nomen door het FARC. Hij is een van de gijzelaars die FARC wil ruilen tegen honderden guerril lastrijders die in de Colombiaan se gevangenis zitten. De wandelende Colombiaan legde eerder al 3000 kilometer af in Frankrijk, Colombia en Vene zuela. Omwille van zijn vreedza me protest is hij al wel eens de Latijns-Amerikaanse Gandhi ge noemd. Op zijn tochten wordt hij regelmatig begroet en tegen gehouden door mensen die met lxem op de foto willen. „Ik was een leraar in een provinciestadje, maar nu kent iedereen me", zegt Moncayo. Denkt u, na al die lange marsen, dat de vrijlating van uw zoon dichterbij is gekomen? „We zijn nog altijd op zoek naar de sleutel om de deur tot dit la byrint te openen. President Hugo Chavez heeft de sleutel tot één deur gevonden. Hij heeft ervoor gezorgd dat twee gijzelaars (Cla ra Rojas en Consuelo Gonzalez, IPS) vrijkwamen en dat er bewij zen kwamen dat de gijzelaars nog in leven zijn. We moeten nu nog de sleutel vinden voor de grote deur waarachter de andere gijzelaars zitten, onder wie mijn zoon Pablo Emilio." Wie is nu eigenlijk verantwoorde lijk voor de toestand waarin uw zoon zich bevindt? „Dat is een lastige vraag. Beide kanten doen hun best, maar te gelijk liggen ze dwars. Wij zitten in dat spelletje gevangen. Om vooruitgang te boeken is er poli tieke en humanitaire wil nodig. „We zoeken de sleutel om dit labyrint te openen" Het algemeen belang moet op de eerste plaats komen. Veel men sen raken verblind wanneer ze aan de macht komen. Ze volgen dan een politiek waarvan ze den ken dat die correct is, terwijl de meeste mensen er anders over denken." In de politieke crisis tussen Colom bia en Venezuela en de presiden ten Uribe en Chavez heeft die laat ste voorgesteld om de guerrilla te erkennen als strijdende partij, in plaats van hen terroristen te noe men. Denkt u dat dat de vrijlating van de gijzelaars kan bespoedi gen? „Als het Rode Kruis, een onaf hankelijke en apolitieke organi satie, dat zegt, dan moeten we dat voorstel ernstig onderzoe ken. Als we FARC erkennen als strijdende partij, betekent dat niet dat we hun het land geven. Uribe spreekt al met het Leger voor Nationale Bevrijding (het ELN is een kleinere rebellenbe weging, IPS) en met de extreem rechtse paramilitairen. Waarom dan niet om tafel gaan zitten met het FARC? Het is triest te zien hoe de toe stand woi'dt bemoeilijkt door de rivaliteit tussen twee mannen (Uribe en FARC-leider Pedro An tonio Marin, alias "Manuel Maru- landa", IPS), die elkaar haten en graag wraak willen nemen." Wat gaat u doen als deze mars voorbij is? „Ilc heb verschillende plannen. Een mogelijkheid is een groot in ternationaal team op te zetten dat moet nagaan of de mensen rechten worden gerespecteerd." Dat zou betekenen dat die teams de gezondheid van de gijzelaars gaan onderzoeken? „Ja, dat is essentieel. Het gebek vecht over technische details en woorden doet kostbare tijd verlo ren gaan. Intussen sterven onze familieleden in de jungle. Het gaat hier over mensenlevens. God verhoede dat we de dag van hun vrijlating niet meer zouden meemaken."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 4