Woonlasten grote gemeente stijgen Explosieve stijging Bibob-onderzoeken Een op de drie scholen tegen urennorm Ontslagen na fraude islamitische scholen Kikker dreigt te verdwijnen Veeldrinkende student presteert slechter Reformatorisch Dagblad Binnenland donderdag 31 januari 2008 PAGINA 5 Meeste aanvragers zijn gemeenten Binnenlandredactie GRONINGEN - De grote gemeen ten in Nederland verhogen de woonlasten voor hun burgers dit jaar gemiddeld met 3 pro cent. Een doorsneegezin is 606 euro kwijt aan onroerende- zaakbelasting, rioolrecht en rei nigingsheffing. Vorig jaar ste gen de woonlasten nog met 5,6 procent. Dat meldt het Centrum voor On derzoek van de Economie van de Lagere Overheden van de Rijks universiteit Groningen. De tarie ven van 36 grote gemeenten wer den met elkaar vergeleken. De gemeentelijke woonlasten voor een meerpersoonshuishouden DEN HAAG (ANP) - Van de 650 middelbare scholen hebben bij na 200 instellingen zidi aange sloten bij een initiatief tegen de minimumnorm voor het aantal lesuren. Dat heeft voorzitter Sy- wert van Lienden van het Lande lijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) gisteren gezegd. De scholen vinden dat ze te wei nig geld krijgen om elk jaar 1040 lesuren te kunnen verzorgen. Ze stellen liever minder maar be ter les te geven dan met lege les sen de norm te halen. Staatsse cretaris Van Bijsterveldt van Onderwijs stelt echter dat ze de scholen al tegemoet is geko men. Eind vorig jaar zorgde Van Bijs terveldt ervoor dat veertig uur in de norm niet langer voor alle leerlingen verplicht werd. De scholen vinden deze versoepe ling niet ver genoeg gaan. Ze hebben zich daarom samen met de scholieren verenigd in de groep Bewust Kiezen voor Kwali teit. Van Bijsterveldt wil niet op het initiatief reageren, omdat het LAKS de namen van de „rebelle rende scholen" niet bekend maakt. Volgens Tweede Kamerlid Van Dijk van de SP „breidt de groep zich uit als een inktvlek." „Hoeveel moeten er nog bijko men voordat de staatssecretaris luistert?" vraagt hij zich af. DEN HAAG (ANP) - De drie Ne derlandse technische universi teiten beginnen in september een masteropleiding voor eer stegraadsleraren voor de vak gebieden wis-, natuur- en scheikunde en informatica. De tweejarige opleiding vervangt de bestaande afzonderlijke lera renopleidingen van de drie uni versiteiten in Delft, Eindhoven en Enschede. De nieuwe opleiding moet er- stijgen gemiddeld met 18 euro tot 606 euro. De lasten zijn het hoogst in Heerlen. Daar draagt een gemiddeld gezin 752 euro af aan de gemeente. Tilburgers zijn het goedkoopst uit. Zij betalen dit jaar 493 euro. Van de grote gemeenten in de biblebelt zijn Westland en Ede de duurst, zo laat het onderzoek zien. In de totaallijst staan ze op respectieveüjk de vijfde en de ne gende plaats. In Westland be taalt een burger gemiddeld 683 euro, in Ede 656 euro. De gemeentelijke lasten maken 18 procent uit van de totale bij komende woonlasten die boven op de huur of de financierings lasten van de eigen woning ko men. Energie en water vormen Het LAKS en de staatssecretaris verschillen zelfs met elkaar van mening over de vraag of ze nog in gesprek zijn over de uren- norm. Volgens Van Bijsterveldt heeft Van Lienden gevraagd „om een halfuurtje" overleg. De scho lierenleider ontkent dit en zegt dat hij de gesprekken heeft afge broken. Eerder kondigde Van Bijster veldt wel aan dat zij een voorge nomen onderzoek naar de uren- norm naar voren trekt. De evalu atie moet volgend jaar klaar zijn. De SP en GroenLinks vinden dat niet vroeg genoeg. Ze eisen op korte termijn een onderzoek, ook omdat coalitiepartij PvdA ei genlijk voorstander is van een bandbreedte in plaats van een absolute norm. In tegenstelling tot eerdere uit latingen, stelt Van Bijsterveldt nu dat daar in feite al sprake van is. Niet alleen is de norm met 40 uur versoepeld, ook mogen scholen de 72 uur meetellen die leerlingen buiten de school op maatschappelijke stage gaan. Overigens lopen leerlingen gedu rende de hele middelbare school slechts één keer stage. Op dit moment haalt slechts 15 procent van de scholen de urennorm. Van Bijsterveldt heeft bij scholen die daar meer dan 150 uur onder zitten, een deel van het overheidsgeld terug gevorderd. voor zorgen dat er meer ingeni eurs voor de klas komen te staan in de hoogste klassen van het vwo. Ook moeten er meer tech- nisch-wetenschappelijk geschool de wetenschapsvoorlichters ko men. De opleiding heeft groen licht gekregen van de Neder- lands-Vlaamse Accreditatie Orga nisatie en het ministerie van On derwijs, Cultuur en Wetenschap. Grote delen van de program ma's zijn in de drie steden gelijk, maar er zijn accentverschillen. met 42 procent de belangrijkste bijkomende kostenpost. Het ei- genwoningforfait is goed voor 15 procent. Nederlanders gaan dit jaar vooral fors meer betalen voor ri oolrecht. Gemiddeld moet hier voor 131 euro worden neerge teld, 7,1 procent meer dan in 2007. Zoetermeer is met 37 euro de goedkoopste gemeente wat het rioolrecht betreft. Dat bedrag ligt overigens wel 67 procent ho ger dan vorig jaar. Nijmegen heeft in tegenstelling tot Zoetermeer wél een kosten dekkend tarief voor het riool recht. Nijmeegse huishoudens betalen jaarlijks gemiddeld 230 euro voor het gebruik van het ri ool en zijn daarmee het duurst Nieuwe leider troepen Uruzgan aangetreden DEN HAAG (ANP) - Kolonel Ri chard van Harskamp voert de komende zes maanden het be vel over de ISAFtroepen in de Afghaanse provincie Uruzgan. Hij nam gisteren tijdens een ce remonie op Kamp Holland het commando over van Nico Geerts, zo meldde Defensie. In de periode van Geerts is de operatie Spin Gahr uitgevoerd, om de invloed van de taliban in de Baluchivallei te bestrijden. Dieptepunten waren de dood van vijf Nederlandse militairen, drie Australiërs en enkele Af ghaanse militairen. Geerts prees tijdens zijn af scheid de troepen en zei dat de missie op koers ligt. VAN HARSKAMP ...commando overgenomen... Foto ANP Januari was zachte maand DE BILT (ANP) - Januari was een uiterst zachte maand. Met een voorlopig temperatuur- gemiddelde van 6.5 graden ein digt de maand daarmee als twee de in de lijst van de zachtste ja nuarimaanden sinds het begin van de temperatuurmetingen in 1706. Vorig jaar was januari nog zachter, met een gemiddelde temperatuur van 7,1 graden. uit in vergelijking met gezinnen elders in het land. Noodzakelijke vervanging van riolen en strengere landelijke en Europese milieumaatregelen ver oorzaken de kostenstijging van het rioolrecht. Ook proberen ge meenten de kosten en de op brengsten steeds meer in balans te brengen. Huiseigenaren betalen in 2008 gemiddeld 203 euro aan onroe- rendezaakbelasting, een toena me van 1,49 procent. Gemeenten mogen sinds 1 januari zelf hun ozb-tarieven bepalen. Daarbij heeft het kabinet wel als voor waarde gesteld dat de landelijke opbrengst uit onroerendezaak- belastingen niet meer dan 3,75 procent hoger uitkomt in verge- NIJMEGEN (ANP) - Studenten die meer dan twintig glazen al cohol per week nuttigen, preste ren slechter in hun studie dan leeftijdsgenoten die minder of helemaal niet drinken. Veeldrinkers halen jaarlijks ge middeld elf studiepunten min der en scoren voor een tentamen gemiddeld een 6,3, terwijl het ge middelde tentamencijfer van al le studenten op een 7 staat. Dat blijlct uit een onderzoek on der studenten van de Radboud Universiteit (RU) Nijmegen, dat gisteren is gepubliceerd op de website van het universiteitsblad Vox. Volgens Reinout Wiers, hoogleraar experimenteel psy chologisch onderzoek naar ver slaving bij jongeren aan de RU, waren er tot nu toe geen be trouwbare Nederlandse cijfers over de relatie tussen „zuipen en studeren." Een kwart van alle mannelijke studenten behoort tot de veel drinkers. Onder de vrouwen Binnenlandredactie DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft twee bestuur ders van de Stichting Islamiti sche Scholen Helmond ontsla gen wegens wanbeheer. Op een Rotterdamse islamitische school is fraude vastgesteld. De rechter ontsloeg de Bossche bestuurders op verzoek van staatssecretaris Dijksma (Onder wijs) en stelde vast dat het twee tal zich schuldig heeft gemaakt aan wanbeheer. Het was voor het eerst dat het ministerie via de rechter het ont slag van een schoolbestuur eiste. De rechtbank concludeert dat in een aantal gevallen het dienst verband van medewerkers van lijking met 2007. Het gemiddel de ozb-tarief voor woningen ligt dit jaar 5,4 procent lager dan vo rig jaar. Gemeenten verlagen hun tarieven, omdat woningen als gevolg van een nieuwe taxa tie op papier 7,8 procent meer waard zijn geworden. Volgens de onderzoekers is de vrees van belangenorganisaties zoals Vereniging Eigen Huis en VNO-NCW voor een explosieve stijging van de ozb-tarieven niet uitgekomen. Huiseigenaren zijn volgens de onderzoekers slechts een fractie meer geld kwijt aan ozb. „In 2003 betaalden ze ge middeld 200 euro." Na de prijsstijging van vorig jaar in verband met de invoering van een nieuw model rijbewijs drinkt 3 procent een flinke slok. Mannen gaan naarmate ze lan ger studeren ook steeds meer drinken, terwijl vrouwen onge veer op hetzelfde niveau blijven. Wie lid is van een gezelligheids- vereniging drinkt substantieel meer dan andere studenten. Ruim 8 procent van de mannelij ke studenten vindt zelf ook dat zijn drinkgedrag een negatief ef fect heeft op zijn studie. Bij filosofie, rechten en mana- gementwetenschappen worclt het meest gedronken. Filosofen geven daarbij de voorkeur aan wijn. Bier blijft voor alle studen ten veruit favoriet. Hoogleraar Wiers vindt de uit komsten van het onderzoek niet zorgelijk, zegt hij. „Studenten zijn ouder dan scholieren. Hun hersens zijn beter gerijpt. Ook nuttigen studenten hun drank verspreid over veel gelegenheden in de week, terwijl drinkende scholieren alleen in het weekein de uitgaan en zich dan helemaal volgieten." de basisschool El Ayyoubi in Hel mond niet aansluit bij de werk zaamheden die zijn verricht. Onder meer de bezoldiging van een van de bestuurders was in strijd met de statuten van de stichting. Subsidies werden daar door niet gebruikt voor onder wijs en dat is financieel wanbeer. De islamitische basisschool IBS De Dialoog in Rotterdam heeft geld aan medewerkers uitbe taald zonder dat daar een tegen prestatie tegenover stond. Staats secretaris Dijksma vordert het geld terug van de school. Dat heeft zij gisteren gezegd. In 2002 en 2005 heeft IBS De Dia loog mensen op de loonlijst ge plaatst van wie „niet aanneme lijk" is dat zij toen voor de instel ling werkten. blijft de prijs van het rijbewijs dit jaar vrijwel onveranderd. De prijs van een rijbewijs varieert evenwel van 29,50 tot 62,00 euro. Een paspoort is in vrijwel elke gemeente even duur: ruim 48 eu ro. Een uittreksel uit het bevol kingsregister daarentegen kost tussen de 5.30 en de 14,45 euro. Belastingen Woonlasten in grote gemeen te stijgen, dit jaar met gemid deld 3 procent. Heerlen heeft hoogste lasten van Nederland, Tilburg de laagste. Ozb-tarief stijgt licht, riool recht fors. TU Delft haalt moslimcartoon van website Binnenlandredactie DEN HAAG - De PW-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren vragen gesteld aan minister Plasterk (Onderwijs) over het feit dat de TU Delft een gerucht makende Deense cartoon van de website heeft gehaald. Het bureau Studium Generale van de TU Delft heeft de cartoon verwijderd. Het universiteitsblad Delta meldde gisteren dat dit is gebeurd op verzoek van buiten landse universiteitsmedewer kers. In de cartoon wordt de pro feet Mohammed afgebeeld met een bom als tulband. De Deense tekeningenserie ontlokte twee jaar geleden felle reacties in isla mitische landen. De afbeelding stond bij een aankondiging van een serie van drie lezingen over de historische Mohammed. Volgens het hoofd van Studium Generale was de cartoon „uit een soort onnozel heid" op de site geplaatst, zo meldde Delta. PW-Kamerlid Bosman vindt het „absurd" dat de TU Delft de car toon op verzoek van buitenland se universiteitsmedewerkers heeft verwijderd. „Bij de TU Delft regeert de angst voor reacties vanuit de islamitische wereld." Minder fietsers in ziekenhuis na botsing DEN HAAG (ANP) - Steeds min der fietsers belanden in het zie kenhuis na een botsing met een auto, ondanks het stijgende aantal autokilometers. Dit blijkt uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid SWOV over de periode 1984-2005. In 1984 werden nog 2000 ge wonde fietsers opgenomen na een ongeval met een motorvoer tuig. In 2005 waren dat er 1500. De ernst van het letsel nam ook af. Het totale aantal gewonde fiet sers in het ziekenhuis steeg in de verslagperiode wel. Er werden meer fietsers opgenomen, 6700 tegen 4400, na een aanrijding tussen fietsers of met een voet ganger. Het ging vooral om been letsel, bij een derde ging het om hoofdletsel. De gunstige ontwikkelingen schrijft de SWOV toe aan de aan leg van rotondes, fietspaden en 30 küometerzones. Het is nog gissen waarom er meer ongeluk ken tussen fietsers onderling zijn. Nader onderzoek, waarbij wordt gekeken naar bijvoorbeeld aard van wegdek en obstakels langs de weg, is daarvoor nodig. Reünie militairen missie voormalig Joegoslavië Binnenlandredactie APELDOORN - De Identiteits- groep Vredesmachten (IVM) houdt op 28 maart een grote re unie voor (oud-)militairen die in de periode van maart 1992 tot december 1995 in het voormali ge Joegoslavië op missie zijn ge weest. De IVM organiseert elk jaar een reünie van een bepaalde missie uit de afgelopen jaren. „Vorig jaar ging het om militairen die tijdens de eerste Golfoorlog in 1991 in Irak hebben gediend", zegt Edwin Dokter van de IVM. „Nog nooit echter ging het om zo'n grote ontmoeting als dit jaar. Bij de Unprofor/UNPF-missie in voormalig Joegoslavië waren zo'n 10.000 Nederlandse militai ren betrokken." Van slechts een derde van hen heeft de IVM het adres, van de overige ruim 6200 hoopt hij het door media-aandacht te achter halen. Aanmelden kan via un- profor.reunie2008@gmail.com. DEN HAAG (ANP) - Het bureau Bibob heeft vorig jaar 263 ver zoeken van gemeenten en ande re overheden gekregen om een ondernemer door te lichten. Dat is flink meer dan de 158 aanvragen in 2006, het een woordvoerder van het ministe rie van Justitie vanmorgen we ten. Overheden kunnen sinds 2003 door het bureau Bibob laten on derzoeken of een bedrijf dat een vergunning aanvraagt, die licen tie zal misbruiken voor crimine le activiteiten. Daartoe hebben de onderzoekers toegang tot doorgaans geheime gegevens van onder meer politie en justi tie. Het bureau hoeft geen bewijs voor criminele praktijken te heb ben om te adviseren een vergun ning in te trekken. Aanwijzingen zijn genoeg. Cijfers over welke overheids instanties hoe vaak een Bibob- advies aanvroegen, ontbreken nog. Wel is duidelijk dat de meeste aanvragers gemeenten zijn. Amsterdam is koploper, ge volgd door Maastricht, Rotter dam, Den Haag en Roosendaal. Ook over de aard van de uitge brachte adviezen is nog niets be kend. Volgens de zegsman maken grote gemeenten al een aantal jaren gebruik van de Bibob- regels. Nieuw is dat ook kleine plaatsen dat zijn gaan doen. Soms stellen meerdere van deze gemeenten samen één ambte- UTRECHT (ANP) - Huisartsen lo pen niet warm yoor de moge lij lcheid om patiënten via e-mail te adviseren. Dit blijkt uit on derzoek dat deze week is ver schenen in het blad Medisch Contact. Een derde van de huisartsen neemt een afwachtende of wei gerachtige houding aan, stelt on derzoeker Nicol Nijland. De Ne derlandse Vereniging voor e- Health (NVEH) en de Technische Universiteit Twente schreven 2000 huisartsen aan, een derde reageerde. Niet meer dan 9 pro cent gebruikt e-consult, terwijl patiënten graag op deze manier AMSTERDAM (ANP) - Amfi bieën, zoals kikkers, padden en salamanders, dreigen van de aardbodem te verdwij nen. Dat is volgens dieren tuinen in de hele wereld een reden om de noodklok te luiden. In Artis in Amsterdam vond gistermiddag de Nederlandse aftrap van het Jaar van de Kikker plaats. Vijftien dieren tuinen in het land zetten zich in 2008 in voor het lot van de amfibie. Initiatiefnemer de Neder landse Vereniging van Dieren tuinen (NVD) noemt het uit sterven van de kikkers en sa lamanders een biologische ramp. Stel je eens voor dat het straks niet meer mogelijk is om medicijnen te ontwik kelen uit het gif in de huid van kikkers, zegt de vereni ging. Of wat gebeurt er als er geen kikkervisjes meer leven in het water, waardoor het troebel raakt omdat er geen algen meer worden weggege- ten? Ook kan het aantal mug gen (waaronder malariamug gen) fors toenemen, omdat amfibieën ze niet meer op peuzelen. In Nederland leven zestien soorten, waarvan de groene kikker en de pad de bekend ste zijn. Minder bekende am- naar aan die zich met de wet be zighoudt. Het groeiend gebruik van het bureau Bibob leidt ook tot ver zet. Advocaat Ivo Sigmond verde digde een aantal ondernemers die ermee te maken kregen en richtte onlangs „in een razende driftbui" de website bibob.info op. Die moet uitgroeien tot een „kenniscentrum" over de wet. Volgens Sigmond büjft aan per sonen die ooit de fout in zijn ge gaan voor altijd een smet han gen. Een veroordeling of zelfs maar een vervolging van jaren geleden kan reden zijn een ver gunning in te trekken. „We had den in Nederland het heel mooie beginsel dat je als crimineel een nieuwe kans krijgt. De Wet Bi bob rekent daarmee af." Bovendien krijgen onderne mers volgens hem nauwelijks de kans zichzelf fa tsoenlijk te verde digen. Terwijl gemeenten een ad vies tot hun beschikking krijgen, mogen advocaten het alleen ko men inzien en enkele aanteke ningen maken. „Het is onwezen lijk dat een ambtenaar op je vin gers staat te kijken of je het niet stiekem helemaal overschrijft. Dat is ontzettend ongelijk." Wat het ook moeilijk maakt om de adviezen tegen te spre ken, is dat het volkomen ondui delijk is wie ze opstelt en op ba sis waarvan, aldus Sigmond. Zo staat er nooit een naam onder de rapporten. „Wie maakt ze? Zijn dat ex-rechercheurs, studenten of automonteurs?" zorgvragen aan de huisarts wil len voorleggen. De artsen zijn vooral bang dat de consulten via internet leiden tot extra werk. De drempel om een vraag te stellen, wordt im mers lager, redeneren ze. De art sen verwachten daarbij niet dat het e-consult het reguliere be zoek zal vervangen. De huisartsen vrezen ook voor verlies aan kwaliteit van zorg. Veel problemen zouden zich niet lenen om vanachter het beeld scherm af te handelen. Ze zijn bang voor een verkeerde inschat ting van de risico's en huiverig omdat ze niet al hun patiënten goed kennen. fibieën zijn de vinpootsala- mander, de knoflookpad en het boomkikkertje, aldus de NVD. Dierentuinen willen op kor te termijn fokprogramma's opzetten om „te redden wat er te redden valt." In een spé ciaal laboratorium willen ze voldoende gezonde dieren kweken om ervoor te zorgen dat de populatie niet uit sterft. Op deze plekken staan de beestjes niet bloot aan ziekten en schimmels en wordt hun leefomgeving niet bedreigd. Bezoekers kunnen in alle deelnemende dierentuinen speciale themaborden bekij ken die voor het Jaar van de Kikker zijn gemaakt. Hierop vinden ze informatie over de amfibieën, de problemen die er spelen en over de activitei ten die de dierentuinen tij dens dit jaar organiseren. Een van die evenementen is de kikkercross, een estafetteloop vanuit diverse dierentuinen in Nederland naar Dieren park Amersfoort. Volgens adjunct-directeur Hans van Weerd van Artis le ven wereldwijd maar liefst 6000 amfibiesoorten. Daarvan gaat 40 procent in aantal ach teruit en 32 procent wordt met uitsterven bedreigd. Sinds 1980 zijn al 165 soorten verdwenen. AMSTERDAM - Een klauwkikker is een van de bedreigde amfibieën. Natuurbeschermers luiden de noodklok over deze diergroep, waar onder kikkers, padden en salamanders. Daarom is 2008 uitgeroe pen tot Jaar van de Kikker. Foto anp DEN HAAG - Voor het Tweede Kamergebouw in Den Haag voerde gisteren een groep 'opgehokte' leerlingen actie tegen de 1040 urennorm. Jongeren van de SP demonstreerden op het Plein in verband met het gisteren gehouden Kamerdebat over het verplichte aantal lesuren in het middelbare onderwijs. Foto anp LAKS brengt namen niet naar buiten Drie TU's starten lerarenopleiding Huisarts niet blij met e-consult

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 3