Balkenende: Bewondering voor vorstin 't ms anders Zeventigplusser: Liever werken dan golfen Boete van 5000 gulden voor "Deep Throat" Kritiek CDA en CU op uitspraak Koenders WD eist visie premier in kwestie pornofilm Reformatorisch Dagblad Binnenland donderdag 31 januari 2008 PAGINA 3 Tweede Kamer feliciteert koningin DEN HAAG (ANP) - Voor- zitter Verbeet van de Tweede Kamer heeft van morgen koningin Beatrix gefeliciteerd met haar ze ventigste veijaardag. Aan het begin van de ver gadering prees ze de „gro te inzet" van de koningin bij de vervulling van haar ambt en haar „betrokken heid met de samenleving." Namens de Kamer is de koningin een bloemenhul de gebracht, zei Verbeet. Ook CDA-fractievoorzit- ter Van Geel bracht van morgen zijn gelukwensen over aan de koningin. Hij zei dat zijn fractie „op de ze feestelijke dag zich nog eens extra bewust is van haar waardering voor het koningshuis." Namens de PvdA feliciteerde waarne mend fractievoorzitter Ha mer de koningin. En WD- leider Rutte zei de vorstin een prettige verjaardag toe te wensen. „En uiter aard alle goeds en heel veel moois in goede ge zondheid." Wat fractieleider Halse- ma betreft is kroonprins Willem-Alexander. wan neer die straks zijn moe der opvolgt, de laatste Ne derlandse monarch. „Ver erving hoort niet thuis in een moderne democrati sche rechtsstaat." Binnenlandredactie DEN HAAG - Premier Balken ende heeft grote bewondering voor de inzet en betrokkenheid van koningin Beatrix. Dat zei de minister-president gis teravond in zijn felicitatietoe spraak ter gelegenheid van de 70e verjaardag van koningin Bea trix en de 65e veijaardag van prinses Margriet. De premier sprak die uit voor de televisie. Koningin Beatrix staat midden in de Nederlandse samenleving, aldus de premier. „Ze gaat veel het land in om met mensen te praten en zich te laten informe ren over wat er speelt. Zorgen wil zij delen., Successen wil zij meevieren. Wie zich inzet voor anderen, kan op haar belangstel- Verjaardag Premier Balkenende heeft be wondering voor inzet van jari ge koningin. Vorstin symboliseert volgens hem nationale eenheid. Veeleisende ambt vraagt op het persoonlijke vlak de nodi ge offers, denkt Balkenende. ling rekenen. Wie in stilte werkt aan een beter Nederland, wordt door haar gehoord. Kenmerkend voor de koningin is de persoon lijke aandacht die ze geeft aan de mensen die zij ontmoet." De koningin symboliseert ook onze nationale eenheid, zo bena drukte de premier. „Ze weet mensen en groepen met elkaar te verbinden en zo bij te dragen aan meer onderling begrip in on ze samenleving. Ze is er- als Ne derlanders diep geschokt zijn. Zoals in Enschede na de vuur werkramp. Maar ze is er ook als Nederland feestviert. De jaarlijk se Koninginnedag springt daarbij natuurlijk het meest in het oog. Ieder jaar weer blijkt de popula riteit van ons Koninklijk Huis." Het „veeleisende ambt" vraagt „op het persoonlijke vlak de no dige offers" van koningin Bea trix, aldus Balkenende. „De laat ste jaren zijn voor de koningin niet gemakkelijk geweest met het overlijden van prins Claus en haar beide ouders. Er zijn na tuurlijk ook veel blije momen ten: zo is ze nu oma van acht kleinkinderen." refdag.nl voor de integrale tekst van de toespraak. Binnenlandredactie APELDOORN - Koningin Beatrix is vandaag zeventig geworden. Toch gaat ze nog door met wer ken. Ze is niet de enige. Zeven reacties van zeventigplussers. Gerrit Braks, met 74 jaar inte rim-burgemeester van Eindho ven: „Maatschappelijk actief blij ven is van groot belang en erg nuttig. Het is bevorderend voor je eigen welzijn." Braks greep zijn tijdelijke baan met beide handen aan: „Ik merkte dat ik te veel stilzat. Ik las nog vijf of zes kranten per dag. maar deed er niets meer mee. Nu ben ik druk, dat werkt juist ontspannend, en ik ben maatschappelijk verbon den. Ik ben nog even alert en snel als 25 jaar geleden." Gert van den Berg (72) uit Veenendaal is SGP-senator en be stuurslid van vijf organisaties op het gebied van gehandicapten zorg, ouderenzorg en palliatieve zorg. Daarnaast is hij tweede voorzitter van de kerkenraad van de gereformeerde gemeente in zijn woonplaats en treedt hij op als arbiter bij conflicten in de zorg. het onderwijs en het be drijfsleven. „Ik werk nog steeds vijftig uur per week en kan ge lukkig met weinig slaap toe." Zijn motivatie om door te gaan? „Ik word gevraagd, zelfs vaker dan ik aankan. Er is kennelijk be hoefte aan expertise en levenser varing. Als ik dienstbaar kan zijn aan medemensen in moeilijke omstandigheden, dan doe ik dat graag. Ik zeg niet overal ja tegen. VAN DEN BERG ...levenservaring... Foto Frank van Rossem maar kies bewust." Van den Berg zegt ondanks zijn leeftijd geen beperkingen te ervaren. „Ik kan nog alles wat ik wil. Dat is geen verdienste, maar genade van de Heere God." Heeft hij ook nog tijd voor de familie? „Mijn vrouw en ik gaan met vier kleinkinde ren op vakantie naar Ouddorp. En ze komen graag bij ons loge ren." CDA'er Ans Willemse is met 71 jaar het oudste Tweede Kamer lid. „Het is in de eerste plaats een voorrecht als je gezond mag blij ven, maar verder kan ik het ie dereen aanraden door te werken. Ik vind ook dat we bij elke func tie moeten kijken of er nog wet telijke belemmeringen zijn te gen langer werken. Je wilt toch ook je ervaring delen. Maar je moet wel levenslang investeren in kennis, niet uitgaan van wat je in je jeugd geleerd hebt. Ik vind ook dat de volksvertegen woordiging een afspiegeling van de samenleving moet zijn en dus ook 65-plussers moet omvatten, net als 25-minners." Voor Paul Nouwen (73), oud- directeur van de ANWB, is blij ven werken essentieel. Hij begon na zijn vertrek bij de wielerbond een adviesbureau en bekleedt daarnaast zo'n twintig voorzit terschappen. „Dat prefereer ik boven uitgestrekte golfvelden of langdurige vakanties. Je moet blijven denken en de wereld blij ven volgen, zolang je geest en je lichaam het aankunnen. Door het geven van lezingen en advie zen, het maken van rapporten. BORST ...niet gehinderd... Foto ANP het leiden van congressen en het bemiddelen bij ruzies maak je je nog nuttig voor anderen. Het houdt je jong. Mensen die niet meer werken, verouderen snel ler." De 75-jarige Bert Leeuwdrent uit Scherpenzeel, tot zijn 71e koster van de plaatselijke gereformeer de gemeente, doet wekelijks vrij willigerswerk. „Ik ben chauffeur voor de NPV, Curadomi en RST. Vorig jaar heb ik 3500 kilometer aan vrijwilligersritten gereden. Mensen ophalen, wegbrengen, maaltijden bezorgen. Daarnaast doe ik oppaswerk bij ouderen." Zijn opvolger als koster wil Leeuwdrent „niet voor de voeten lopen", maar hij blijft graag wat doen voor de kerk. „Ik ga op maandag met de diakenen mee geld wegbrengen naar de bank. De ene keer is het 1000 euro, de andere keer staat er een nulletje bij. Verder ben ik drager bij een begrafenisonderneming, hoewel dat minder wordt. Tegenwoordig wordt er steeds meer zelf gedra gen." Leeuwdrent is graag voor zijn medemens bezig, „zolang de Heere de kracht, lust en gezond heid geeft." De 75-jarige Els Borst, oud-minis ter en druk met vrijwillig be- stuurswerk, wijst erop dat de mensen steeds langer leven: „En, wat nog belangrijker is: ook steeds langer in goede gezond heid. Wie werkt met plezier en daar nog steeds een levensvervul ling in vindt, moet gewoon door gaan. Zelf heb ik gewerkt tot ik ruim zeventig was, de laatste acht jaar als minister van Volks gezondheid. Hoewel het een zwa re functie is, heb ik er tot de laat ste dag van genoten. Ik voelde mij ook niet gehinderd door het ouder worden. Je gaat het gelei delijk aan wel voelen, maar je groeiende ervaring maakt het werk ook weer makkelijker." CDA-coryfee Hannie van Leeu wen (82), tot vorig jaar lid van de Eerste Kamer, heeft nog een do zijn voorzitter- en adviseurschap pen. „Ik ben daar een hele week mee bezig. In je leven doe je een schat aan ervaring op die je over al voor kunt inzetten. Door vrij willigerswerk kun je je voor de samenleving nuttig maken. Dat is beter dan alleen maar reizen en trekken. Bovendien kun je meer afstand nemen en relative ren als je ouder bent." Uitlatingen over Gaza vallen slecht Kaart Anne Frank niet meer verspreid ASSEN - Molukse jongeren demonstreerden vanmorgen bij provinciehuis in Assen tegen de in hun ogen „halsstarrige houding" van de regering ten aanzien van de „mensenrechtenschen ding" in de Molukken. Ze hekelden onder andere uitspraken van minister Verhagen (Buitenlandse Zaken) bij het overlijden van Suharto. Die zorgde volgens Verhagen voor een „relatieve sta biliteit" in het „democratische" Indonesië. De jonge Molukkers zijn het daar allerminst mee eens. Foto Marcel de Jong Terpstra bemiddelaar bij cao-conflict politie Gerichte aanpak pesten werkt goed Redactie politiek DEN HAAG - De coalitiepartijen CDA en Christenunie willen op heldering van minister Koen ders voor Ontwikkelingssamen werking over zijn uitspraak dat Israël zich de afgelopen weken schuldig heeft gemaald aan het „collectief straffen" van Palestij- nen in de Gazastrook. Koenders gebruikte de beladen term gisteren bij een gesprek met een hoge beambte van UNR- WA, de VN-organisatie voor Pa lestijnse vluchtelingen. Hij noemde het „niet aanvaardbaar" dat Israël de Palestijnen in de Ga zastrook „collectief straft, ook door het stopzetten van de elek triciteit en dergelijke." Volgens de minister treft Israël met de af sluiting van de Gazastrook niet alleen Hamasleden die verant woordelijk zijn voor de raketaan- vallen op de Israëlische bevol king. maar draagt ook de bevol king van de Gazastrook de conse quenties. Collectief straffen is in strijd met het internationaal recht. ChristenUnie-Kamerlid Voorde- Binnenlandredactie DEN HAAG - Boomerang, ver spreider van gratis kaarten, zal de kaart "Banned Frank" met Anne Frank in een Palestijnse sjaal niet meer verspreiden. Dat hebben de organisaties giste- ren bekendgemaakt. Ze stellen dat de hedendaagse situatie van de Palestijnen een heel andere is dan de situatie van de Joden in wind vindt het „verkeerd" dat Koenders zich heeft uitgelaten over de veiligheidsmaatregelen die Israël treft. Hij vindt het ook „vreemd" dat de bewindsman zich mengt in de discussie daar over. „Koenders gaat niet over de politieke situatie in het Midden- Oosten. Dat is het terrein van mi nister Verhagen van Buitenland se Zaken." Inhoudelijk is Voordewind het evenmin eens met Koenders'. Wel meent hij dat de humanitaire si tuatie in de Gazastrook niet mag verslechteren. „De basisvoorzie ningen moeten beschikbaar blij ven." Israël moet vooral probe ren de terreurorganisatie Harnas te treffen met maatregelen, meent hij. Voordewind overweegt samen met het CDA Kamervragen te stellen over de uitlatingen van Koenders. Beide partijen willen weten wat nu het officiële kabi netsstandpunt is, want minster Verhagen heeft de woorden „col lectief straffen" nooit in de mond genomen. Verhagen uitte vorige week in Israël nog begrip voor de veiligheidsmaatregelen die het land treft. de Tweede Wereldoorlog en dat Israel en nazi-Duitsland volstrekt verschillend zijn. Boomerang zegt het te betreu ren als mensen door de afbeel ding gekwetst zijn en wol juist bijdragen aan een vreedzame sa menleving. ook voor Israëli's en voor Palestijnen. De kaartencampagne waar de omstreden kaart deel van uit maakt, is overigens afgelopen weekeinde al gestopt. DEN HAAG (ANP) - Doekle Terp stra gaat bemiddelen in het con flict over de politie-cao. Dat heeft het ministerie van Binnen landse Zaken vanmorgen be kendgemaakt. De voormalig CNV-voorzitter zal per direct proberen de vakbon den en minister Ter Horst van Binnenlandse Zaken dichter bij elkaar te brengen, nu ze al maanden een conlict hebben. De bemiddeling zal in twee fa ses plaatsvinden. Eerst voert Terpstra verkennende gesprek ken over een mogelijke oplos sing. Volgende week moeten die zijn afgerond. Op grond van de rapportage van Terpstra zal Ter Horst de vakbonden vragen of zijn advies genoeg perspectief biedt voor meer bemiddeling. Voorzitter van politiebond ANPV, Ron Tournier, liet in een eerste reactie weten dat Terpstra een prima keuze is. LEIDEN (ANP) - Een gerichte aanpak van pesten op basis scholen leidt tot minder slacht offers. Dat blijkt uit onderzoek van TNO. Op scholen die werken met de zogeheten Primamethode is het aantal kinderen dat wordt gepest, na twee jaar bijna met twee derde verminderd. De Primamethode is in Noorwe gen ontwikkeld. Zij houdt in dat de school structureel een anti- pestbeleïd voert. De school heeft onder meer een kernteam pes ten, stelt een gedragscode op en informeert ouders gericht. Minimumleeftijd prostituee wellicht omhoog naar 21 Redactie politiek DEN HAAG - De minimumleef tijd voor prostituees gaat moge lijk omhoog van 18 naar 21 jaar. Minister Hirsch Ballin van Justi tie laat onderzoeken of een ver hoging van de leeftijd voor pros tituees „wenselijk" is. Hij beloof de dat gisteren in antwoord op Kameivragen van PW-Kamerlid Agema. De Tweede Kamer verwierp in november nog een motie waarin Agema de regering verzocht de leeftijdsgrens voor prostitutie te verhogen. De PW verwacht dat een hogere prostitutieleeftijd helpt in de strijd tegen uitbui ting van jonge vrouwen door lo verboys. Raamexploitanten in Den Haag hebben de leeftijdsgrens zelf al opgetrokken tot 21 jaar, om uit buiting door pooiers en lover boys tegen te gaan. Ook het colle ge van burgemeester en wethou ders in Amsterdam heeft zich voorstander getoond van een ho gere leeftijdsgrens. (Advertentie) Psalmberijming In de boekenbijlage van RD 30-1 is ten onrechte Datheen ge noemd als berijmer van "Les 150 Psaumes de David". Bedoeld was Valentin Conrart. Ewout van der Staaij HILVERSUM - BNN en VPRO zet ten door. De omstreden porno film "Deep Throat" komt op de buis. Het morele appel van CU- minister Rouvoet op de publie ke omroepen om de film niet uit te zenden, wordt honend weggelachen. Krap dertig jaar geleden kreeg een bioscoop een boete van 5000 gulden voor het vertonen van deze film. In november 1976 neemt de ge meentepolitie van Maastricht in opdracht van de officier van jus titie de Amerikaanse film "Deep Throat" in beslag in het Royal- theater. Reden: de film is „erg pornografisch." De film is dan al vijf weken op het bioscoop scherm te zien geweest en draait ook in Amsterdam, Delft en Gro ningen. Het vertonen van "Deep Throat" legt de bioscoopexploi tant geen windeieren: de film trekt bijna 10.000 kijkers in Maastricht. Het stadsbestuur eist op zeker moment echter onmid dellijke stopzetting, waarop de bioscoopexploitant aangeeft de film binnenkort van de agenda te halen. Justitie is hem echter voor, door de film in beslag te nemen. Een maand later laat het open baar ministerie de Nederlandse Bioscoopbond weten dat het hard zal gaan optreden tegen het vertonen van pornofilms in ge wone bioscopen. Films zullen in beslag worden genomen, de bioscoopexploitant zal een straf vervolging krijgen op grond van artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht. Dat stelt het openlijk ten toon spreiden van geschrif ten „aanstotelijk voor de eerbaar heid" strafbaar. De aanleiding voor de actie van het OM laat zich gemakkelijk ra den: steeds meer bioscopen zen den "Deep Throat" uit, een film die eerder alleen in zogeheten seksbioscopen of in besloten lo caties met minder dan vijftig zit plaatsen werd vertoond. Premier Den Uyl is hoogst on gelukkig met de actie van justi tie: „Een merkwaardige zaak", zo luidt zijn reactie. Zijn partijge noot en Kamerlid Haas-Berger -initiatiefnemer van de afschaf fing van de filmkeuring- is ook verbaasd. „Deze film moet met een keuring van boven de zes tien jaar in gewone bioscopen kunnen draaien." Justitie zwicht echter niet voor de druk van politici en in februa ri 1977 neemt de Haagse officier van justitie de film in een bio scoop in beslag. Een paar dagen later krijgt CDA-minister van Jus titie Van Agt het in de Eerste Ka mer aan de stok met D66, PvdA, PPR, CPN en WD. Deze partijen eisen stopzetting van het in hun ogen verscherpte beleid tegen het vertonen van pornofilms. Aanstootgevend Ook de bioscoopbond laat er geen gras over groeien en spant een proefproces aan, door in een Amsterdamse bioscoop de film bewust te vertonen en in beslag te laten nemen. Ondertussen eist officier van justitie mr. C. Ficq uit Maastricht 5000 gulden van het Royaltheater voor het verto nen van "Deep Throat". Zijn kri tiek op de film is niet mals: „Het bevat een opeenstapeling van erotisch geladen scènes van aan stootgevende verrichtingen, die met onnodige gedetailleerdheid en zonder zinvolle functie onge veer de hele film vullen en het karakter eivan bepalen." De dagvaarding spreekt klare taal: „Mannen en vrouwen die op (veelal) uitdagende, brutale, wel lustige, ontuchtige en/of schaam teloze wijze geslachtsverkeer met elkaar hadden, kennelijk als doel om op schaamteloze wijze de seksuele zinnelijkheid op te wekken of te prikkelen en in ie der geval aanstotelijk voor de eerbaarheid." Volgens mr. Ficq is het onaan vaardbaar dat dergelijke films in bioscopen te zien zijn. „De wijze waarop in deze film datgene wat in de intimiteit tussen een man en een vrouw een moment is van liefdevolle overgave aan en bele ving van elkaar, wordt verloe derd ten behoeve van de com mercie, is beschamend voor de menselijke waardigheid en vormt een schending van de sek suele integriteit, zoals die door ieder normaal mens wordt be leefd." De uitspraak van de rechtbank komt snel: de bioscoop krijgt een boete van 5000 gulden en mag de film niet meer vertonen, on danks dat in andere steden dat nog wel gebeurt. Mr. Ficq want op alle fronten. Vrijspraak De Amsterdamse rechter gaat an ders te werk. De rechter wil eerst onderzoek doen naar de waag of de afbeeldingen van seksuele handelingen in de film door een „voor het Nederlandse volk re presentatief te achten meerder heid als strijdig met de eerbaar heid worden ervaren." Dit onder zoek loopt op niets uit en de rechter besluit de eigenaar van de bioscoop vrij te spreken, om dat er onvoldoende aanwijzin gen zouden zijn dat een belang rijk deel van de bevolking door de film is gekwetst. Procureur-generaal mr. J. H. Bergsma probeert het tij nog te keren in hoger beroep: „Het Ne derlandse volk bestaat voor het grootste deel uit brave huisva ders en -moeders, die brave kin deren voortbrengen. Ik denk dat deze meerderheid zich afkeert van een film als "Deep Throat"." Bergsma verliest het hoger be roep. De film is volgens het ge rechtshof niet aanstotelijk voor de eerbaarheid. De Hoge Raad oordeelt uiteindelijk dat „bij ver toning in een bioscoop er geen sprake is van onverhoedse con frontatie en zolang de film niet voor minderjarigen toegankelijk is, vertoning ervan buiten het be reik van het Wetboek van Stra- fracht valt." Anno 2008 wordt de film de huiskamer ingebracht. Door een jongerenzender. Redactie politiek DEN HAAG - Volgens WD-Ka- merlid Remkes moet premier Balkenende nu maar eens op heldering verschaffen over wat het kabinet vindt van de uitzen ding, op 23 februari, van de por nofilm "Deep Throat" door de publieke omroepen VPRO en BNN. Vicepremier Rouvoet (Christen- Unie) deed dinsdag een moreel appel op de omroepen VPRO en BNN om van de uitzending af te zien. Ook wilde hij, in antwoord op wagen van de SGP hierover, „nog eens op een rijtje zetten" wat de beleidsruimte is van de publieke omroep en wanneer de overheid eventueel kan ingrij pen: Remkes wil van de premier we ten of Rouvoet daarmee namens het hele kabinet sprak „en daar mee ook namens een minister als Plasterk", zo zei hij gisteren in de Kamer. Volgens PvdA'er Plasterk, mi nister van OCW en dus eerstver antwoordelijke voor het media beleid, hebben de omroepen de wijheid de film uit te zenden. „Er kan geen sprake zijn van een verbod en daar zal ook geen on derzoek naar worden ingesteld. Ook heeft de regering geen op vatting over enig programma, moreel of anderszins", liet de be windsman via zijn woordvoerder weten. De Tweede Kamer is nu dus in afwachting van een tweetal kabi netsreacties: een brief van de premier over de waag van Rem kes en antwoorden op de door de SGP aan Rouvoet en Plasterk ge stelde wagen over de mogelijk heid tot een verbod op het uit zenden van de film. Na het radioprogramma stand- .nl gistermiddag, waarin SGP-lei- der Van der Vlies zijn bezwaren uiteenzette, bleek dat van ruim 5000 mensen er 40 procent vindt dat afgezien moet worden van uitzending. „Beschamend voor de menselijke waardigheid"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 2