„Secularisatie stelt kerk voor hoge roeping" Comme un cerf altéré brame „Kerkplanting in Israël is werk van de Heilige Geest" De predikant voelde zich opgelucht 1 J r J J -r - r r j Jri j Meditatie Reformatorisch Dagblad Kerk en Godsdienst donderdag 31 januari 2008 PAGINA 2 Geref. Gemeenten houden vervolg van synode 2007 Kerkredactie UTRECHT - „Nederland seculari seert in hoog tempo. Er ligt een stuk nood die ons allen aan gaat. De kerk lijkt een rand verschijnsel te worden, maar la ten we ons niet terugtrekken op ons eigen eiland. Het Woord moet verkondigd worden, ook aan hen die ervan vervreemd zijn. Dat is onze roeping." Dat zei ds. J. J. van Eckeveld, pre ses van de generale synode van de Gereformeerde Gemeenten, gisteren als afsluiting van een breedvoerige gedachtewisseling over het werk van het deputaat- schap voor evangelisatie. De generale synode van de Ge reformeerde Gemeenten hield gisteren en vandaag in Utrecht de vervolgzitting van de synode die in september 2007 begon. In maart volgen nog twee vergader- dagen. Tijdens de bespreking van het rapport over evangelisatie vroeg afgevaardigde ouderling G. H. Verweij (Den Haag) in hoeverre het gewone straatwerk nog ter hand wordt genomen. „Doen evangelisten dat ook nog, of doen alleen vrijwilligers dat?" De voorzitter van het deputaat- schap evangelisatie, ds. A. Schreuder (Rijssen), antwoordde daarop dat straatwerk soms in een andere context is geraakt. „Het gaat ons echter nog steeds om het primaire werk, dat is het directe contact tussen de evange list en een buitenstaander. Evan gelisten mogen niet bedolven worden onder andere werkzaam heden." Ds. G. J. van Aalst (Klaaswaal) sprak zijn waardering uit voor het evangelisatiewerk. „Het is ge voelig terrein", zei hij. „Ik wil graag mijn sympathie kenbaar maken voor de vertrouwde wijze waarop het werk plaatsvindt." Vooral met het oog op het nieu we inloophuis in Rotterdam vroeg ds. C. J. Meeuse (Goes) of er samenwerking kan worden ge zocht met andere kerken. „We hebben het gebouw aan de Gouwstraat aangekocht van de oud gereformeerde gemeente. Met de Oud Gereformeerde Ge meenten hebben we reeds con tact in de samensprekingen van de commissie kerkelijke eenheid en verscheidenheid (KEV). Kun nen we, ook in financieel op zicht, in de Gouwstraat niet meer samendoen?" Ds. Van Ecke veld zegde als voorzitter van de commissie KEV toe de vraag mee te nemen. In Rotterdam zijn nog geen zondagse bijeenkomsten, zo meldt het rapport van het evan- gelisatiedeputaatschap. Dat bracht enkele afgevaardigden tot de constatering dat het ook nooit de bedoeling is geweest om op elke post zondagse bijeen komsten te beleggen. Ds. Schreu der gaf aan dat het deputaat- schap niet toe wil naar een soort missionaire gemeenten. „Het blijft ons streven om mensen door te verwijzen naar gemeen ten die er reeds zijn." Financiën Ten aanzien van de financiën zei de voorzitter van het deputaat- schap dat er bezorgdheid was ge weest over de begroting voor 2007. „Toch zijn we niet be schaamd uitgekomen. We heb ben daarin ervaren dat het evan gelisatiewerk gedragen wordt door de gemeenten." Ouderling J. P. Bosman (Middel burg) merkte op dat de nood in Nederland groeit. „Zijn er finan ciën om het evangelisatiewerk uit te breiden?" Ds. Schreuder gaf te kennen dat de nood onbe grensd is, maar dat de middelen beperkt zijn. „Er ligt wel ergens een plafond." Het deputaatschap kan zich niet vinden in de bestaande Al- pha-cursus. „Met de Alpha-cursus worden de mensen op een ander spoor gezet dan het gereformeer de belijden toelaat." Men bezint zich op een alternatief. Het deputaatschap voor evan gelisatie overlegde een concept- evangelisatieorde. Op verzoek van de synode zullen deputaten enkele gemaakte opmerkingen verwerken in een definitieve or de, die op de vervolgzitting wordt gepresenteerd. Buitenlandse kerken Bij de bespreking van het rap port van het deputaatschap voor de buitenlandse kerken vroeg ds. D. de Wit (Rijssen) hoe de belijde nisgeschriften functioneren in de kerken die uit het zendings werk zijn voortgekomen. De vraag kwam voort uit een vast stelling door de synode in 1992 dat zendingskerken zouden toe groeien naar een situatie waarin de belijdenisgeschriften voluit functioneren. „Kunnen we vast stellen dat die ontwikkeling in middels is voltooid?" Op verzoek van de preses ant woordden ds. W. Harinclc (secre taris buitenlandse kerken) en ds. J. Driessen (lid dagelijks bestuur van de zending) dat de kerken in Nigeria en Indonesië de Drie For mulieren van Enigheid hebben vertaald, dat ze die handhaven en gebruiken. Daarbij werd de kanttekening gemaakt dat bij voorbeeld bij de kerkorde in an dere culturen niet iedere om schrijving ter zake is. „Het is voor de Papoea niet van belang hoe wij aankijken tegen de Waal se kerken in Nederland, vandaar dat sommige fragmenten samen vattend zijn vertaald." Bijbelverspreiding Bij de behandeling van het ver slag van het deputaatschap Bij belverspreiding bleek dat er over leg en samenwerking is met de Oud Gereformeerde Gemeenten. Ouderling A. Waaijenberg (Veen) wilde weten of dat eenmaüg was, of dat er in de toekomst meer samen gedaan kan worden. De voorzitter van het deputaat schap Bijbelverspreiding, ds. L. Blok, antwoordde dat het voor alsnog een eenmalig project be treft. een gezamenlijke uitgave in het Russisch van de levensge schiedenis van John Kershaw. Een comité van de oud gerefor meerde gemeente te Urk finan ciert de vertaling en de uitgave. In de avondvergadering wissel den de afgevaardigden in comité van gedachten over een nieuwe vergaderlocatie. Met ingang van het jaar 2010 wil de synode op een andere plaats bijeenkomen. De synode neemt hierover in maart een besluit. 's Avonds vergaderde de syno de, ook in comité, over een ap pelzaak. Kerkredactie UTRECHT - Het deputaatschap voor Israël van de Gereformeer de Gemeenten hoopt dat er op termijn in Israël een gemeente gevormd kan worden. „Maar wij zijn ervan overtuigd dat dat het werk van de Heilige Geest is. Wij zijn geen kerkplanters, dat is Gods werk." Dat zei ds. C. J. Meeuse, voorzit ter van het deputaatschap voor Israël, gisteren op de generale sy node in Utrecht. „We zijn nog lang niet toe aan gemeentevor ming. Maar het zou wel een ze gen zijn als de Heere ons in staat stelde om in de toekomst meer werkers naar Israël te kunnen uitzenden." Het deputaatschap hoopt nog eens een predikant naar Israël te kunnen uitzenden. „Wij hebben zelf geen vrijmoedigheid naar een predikant om te zien. maar we zouden het als een wonder ervaren als er bij de toelating tot de opleiding voor predikant aan dacht zou zijn voor een predi kant met een speciale roeping voor Israël." Het deputaatschap heeft in Is raël incidenteel ook contacten met Arabische christenen. Enke le afgevaardigden vroegen naar de status daarvan. Ds. Meeuse: „Het behoort weliswaar niet tot ons mandaat, maar toch willen we niet om deze mensen heen. Onder Arabische christenen is veel vraag naar evangelisatiema teriaal." De synode gaf het depu taatschap daarvoor de ruimte. Omdat het werk onder Arabi sche christenen niet tot de echte doelstelling van het deputaat schap behoort, is onlangs een zelfstandige stichting opgericht, de stichting Ismaël. Ds. G. J. van Aalst drong erop aan dat de deputaten zich pri mair richten op de Woordver kondiging. „Diaconaat behoort in dienst van de Woord verkondi ging te staan." Ter afronding van de bespre king zei ds. Van Eckeveld dat de tijd van de vervangingstheologie in de Gereformeerde Gemeenten voorbij is. UTRECHT - De generale synode van de Gereformeerde Gemeenten kwam gisteren en vandaag in Utrecht in een vervolgzitting bijeen. Op de voorgrond het moderamen, met als preses ds. J. J. van Eckeveld. De vergadering besprak onder andere het rapport van het deputaatschap evangelisatie en het werk van het deputaatschap Israël. Foto rd, Anton Dommerhoit Museumpark mag zich ook richten op andere religies NIJMEGEN (ANP) - Bisschop Hurkmans van Den Bosch kan niet voorkomen dat Museum park Oriëntalis -voorheen het Bijbels Openluchtmuseum- zich behalve op het christendom, ook richt op het jodendom en de islam. De rechtbank in Am- hem heeft gisteren geoordeeld dat de bisschop daarvoor niet genoeg over het museum te zeg gen heeft. Museumpark Oriëntalis in Heilig Landstichting, bij Nijmegen, be gon ooit als een puur christelijk openluchtmuseum. De stichting Heilig Land Stichting, van wie het museum is, wil de exploita tie van het park verbreden. In 2011, als het museum honderd jaar bestaat, moet het zijn uitge groeid tot een dienstverlenende educatieve instelling, die kennis over de Bijbel, het christendom, het jodendom en de islam tot le ven brengt. Hurkmans vindt ech ter dat het Jezus Christus alleen centraal moest stellen. Bestuursvoorzitter van de stich ting en het museum Egbert Schroder is opgetogen: „Het mu seum is gered. Anders hadden we morgen echt faillissement kunnen aanvragen." Het bisdom Den Bosch betreurt de beslissing van de rechtbank en onderzoekt het vonnis nog. Op uitnodiging van de Spaanse Evangelische Zending (SEZ) verzorgt prof. dr. H. Jochemsen van het Prof. dr. G. A. Lindeboom Instituut momenteel gastcolleges 'christelijke ethiek op het theo logisch seminarie Los Pinos Nuevos in Placetas (Centraal- Cuba). in vier bijdragen doet hij voor deze krant verslag van zijn ervaringen. LOS PINOS NUEVOS - Op het moment dat ik dit schrijf heb ik zojuist opnieuw een voor treffelijke maaltijd genoten in het gastenverblijf van het seminarie van het Cubaanse kerkgenootschap Los Pinos Nuevos. Dinsdag begon de tweede week van medisch ethiekonderwijs aan de stu denten van dit opleidingsin stituut. Ik heb het gehad over ontwikkelingen in de geneti ca en op het terrein van de stamcellen. Voor wat betreft de genetica nam de problematiek van de prenatale diagnostiek een be langrijke plaats in. Prenatale diagnostiek, onderzoek van het ongeboren kind gedurende de zwangerschap, komt hier ook voor. Het wordt wel min der breed toegepast dan in Ne derland en in andere Europese landen. Men past het hier vooral toe als er in de familie een gezondheidsprobleem voorkomt waarvan men ver moedt of weet dat het een er felijke basis heeft. Prenataal onderzoek op basis van de leef tijd van de zwangere vrouw wordt hier niet algemeen aan geboden, zoals in Nederland. En van een echo waarmee men kan vaststellen of het on geboren kind een verhoogd ri sico heeft op een aangeboren aandoening, heeft men nog niet gehoord. Achterstand kan in ethisch opzicht ook voorde len hebben. Afgelopen weekend had het seminarie een landelijke con ferentie georganiseerd over medische ethiek. Men wilde mijn aanwezigheid benutten om zo veel mogelijk over me- disch-ethische zaken te weten te komen. Te beginnen op vrij dagavond heb ik zes lezingen van een uur gehouden, ge volgd door enige tijd van dis cussie. Min of meer dezelfde stof als die ik aan de studen ten doceer, is in die lezingen verkort aan de orde geweest. Omstreeks 85 voorgangers, 65 artsen en nog een tiental ande re beroepsbeoefenaars in de zorg, afkomstig ut het hele land, namen deel aan (een deel van) het programma. De meesten waren lid van het kerkgenootschap Los Pinos Nuevos, een deel was lid van andere kerkgenootschappen. Het was een zwaar program ma, niet alleen voor mij, maar ook voor de deelnemers. Maar de interesse en de leergierig heid waren groot. Ethische discussies over me dische ontwikkelingen komen hier niet veel voor. Maar zowel medici als predikanten komen vragen op dit gebied in toene mende mate tegen in hun da gelijkse werk. Gemeenteleden, en niet zelden ook mensen van buiten de kerk, verwach ten van een predikant een ant woord als men met dergelijke problemen wordt geconfron teerd. Denk bijvoorbeeld aan de mogelijkheid van kunstma tige inseminatie met sperma van een donor, aan de vraag welke behandeling aan hel einde van het leven nog zinvol is, aan orgaantransplantatie en het concept van hersen dood in dat verband. Zowel dokters als dominees blijken er in de praktijk veel moeite mee te hebben hoe met zulke vragen om te gaan op een wij ze die recht doet aan de Schrift. In de eerste lezingen heb ik daarom geprobeerd een chris telijke manier van denken aan te reiken over dergelijke ont wikkelingen en mogelijkhe den (zie ook mijn vorige bij drage in deze serie). Blijkens de getuigenissen van deelne mers ging voor velen een nieuw venster open op een deel van hun professionele of ambtelijke werk. Maar ook voor mensen persoonlijk bleek de inhoud van het programma soms veel te betekenen. Een predikant vertelde in een emo tioneel betoog dat zijn moeder vorig jaar november was over leden. Ze had hem gewaagd erop toe te zien dat ze niet (on nodig) zou hoeven te lijden. Om die reden hadden hij en zijn wouw zijn moeder de laatste levensfase thuis ver zorgd. Dat betekende weinig medische diagnostiek en be handeling. In het ziekenhuis zou meer medische zorg zijn geweest. Ze had niet erg hoe ven lijden. Maar achteraf was hij zich wel gaan afvragen of ze hun moeder niet onterecht medische zorg hadden ont houden. Hij was zich op dat punt schuldig gaan voelen. Maar door wat ik had gezegd over zorg in de laatste levens fase, over wat wel en wat geen euthanasie is en over palliatie- ve zorg, was hij tot de conclu sie gekomen dat het terecht en goed geweest was wat ze ge daan hadden. Hij voelde zich heel opgelucht. De cursus werd afgesloten met een dienst op zondagoch tend onderleiding van een pre dikant van Los Pinos Nuevos. Daarin stond de zorg in de laatste levensfase centraal. Duidelijk is dat de wijze waar op die zorg wordt gewaagd en verleend, iets verraadt van de visie op de dood en op wat daarna komt. In dat verband kon gewezen worden op de overwinning van Christus op de dood (1 Kor. 15) en de bete kenis daarvan voor hen die in Christus geloven. Het weekend was ten aan zien van de inhoud van het programma een heel nieuwe ervaring hier in Cuba. De wijze waarop het geheel verliep, geeft reden tot dankbaarheid. refdag.nl voor de eerdere afleveringen. Datheenstichting brengt uitgebreide editie Frans psalmboek uit Kerkredactie EDE - De Petrus Datheen stichting heeft een uitgebreide editie van haar Franse psalmboek het licht doen zien. In de nieuwe uitgave zijn ook de „onder ons bekende gezan gen", een beknopte catechis mus, geloofsbelijdenis en litur gische formulieren opgeno- men. In september 2003 presenteerde de Petrus Datheenstichting -die als doelstelling heeft de psalm berijming van Datheen weer on der de aandacht te brengen- een bundel met de 150 berijmde psalmen in het Frans. Uitgangs punt hierbij was de berijming van Valentin Conrart uit 1731. Deze is ook in de (Franstalige) Waalse gemeenten in Neder land lange tijd in gebruik ge weest en indertijd door de Waal se synode van 1773, te Dor drecht, goedgekeurd. Nadat de bundel was versche nen, kreeg de stichting meerma len de vraag waarom onder an dere de zogenoemde „Enige Ge zangen" er niet in waren opge nomen, zegt voorzitter W. Oud- ij n uit Ede in een toelichting. „Ook bleken er nog verschillen de spelfouten in te staan." De stichting besloot daarom een uitgebreide editie van het psalmboek op de markt te bren gen, naast de eerste (gecorri- geerde) bundel. Deze bevat be halve de 150 psalmen de gezan gen, een catechismus, geloofsbe lijdenis en de liturgische formu lieren in het Frans. De isometri- sche muzieknotatie werd ver vangen door eén ritmische. „Bij de catechismus gaat het overi gens niet om de Heidelbergse Catechismus", aldus Oudijn. „Het is een onderwijzing, een voudiger dan de Heidelberger." De eerste (her)uitgave van het Franse psalmboek was vooral bestemd voor een kleine Franse huisgemeente in de Pyreneeën. In deze gemeente waren de 75 bekendste psalmen gekopieerd om te worden gezongen, aldus PSAUME 42 i l 1. Comme un cerf altéré brame Après le courant des eaux; Ainsi soupire mon ame, ii1Mr1 Seigneur, après tes ruisseaux: Elle a soif du Dieu vivant; Et s'écrie, en le suivant: 111 Mon Dieu, mon ^ie^' 4 sera - ce Que mes yeux verroni la face? Psalm 42:1 in het Frans, in de berijming van Valentin Conrart (1731). ZIERIKZEE - De Petrus Datheenstichting heeft een uitgebreide editie van haar Franse psalmboek op de markt gebracht. Veel (overtyp)werk hier voor werd verzet door A. Bin uit Zierikzee, oud-leraar Frans. Foto Petrus Datheenstichting initiatiefnemer Jaap Rommers, docent Frans aan het Van Lo- densteincollege, in 2003 in een interview. „We hebben hun toen het idee voorgelegd om een bundel met alle 150 psal men uit te geven. Ze waren en thousiast." Nadien kwam er vraag naar de nieuwe bundel vanuit Duitsland en België, werden exemplaren geschonken aan Congolese ge meenten en kreeg de Datheen stichting contacten met Frans sprekenden in Canada. „Maar ook in Nederland is er interesse, vooral vanuit het voortgezet on derwijs." Het heeft wel wat tijd gekost voordat de uitgebreide uitgave (24,95 euro) drukklaar was. Oudijn: „Met nadruk zou ik in dit verband de naam van de be jaarde oud-leraar Frans, A. Bin uit Zierikzee, willen noemen. Het grootste deel van het overty pen van de teksten heeft hij voor zijn rekening genomen. Ook de andere vrijwilligers, die onder meer bij het correctie werk betrokken waren, verdie nen het genoemd te worden. Want het is echt een groot en intensief werk geweest." De Petrus Datheenstichting wil het nieuwe psalmboek ook beschikbaar stellen voor zen- dings- en evangelisatiedoelein den. „We hebben inmiddels con tact gehad met ds. H. van der Ham. predikant voor zeevaren den binnen de Christelijke Gere formeerde Kerken, en we willen de stichting Rentmeester bena deren, die veel onder gevange nen werkt." Financieel wordt het werk van de Datheenstichting, aldus Oudijn, mogelijk gemaakt door donaties en het batig saldo van de Datheen zangavonden die zij regelmatig belegt'. „Daarnaast biedt drukkerij/boekbinderij Snoek in Ermelo ons de moge lijkheid om oplagen in relatief kleine aantallen te bestellen." De stichting ziet haar werk als een „vorm van ereschuld" te genover de Franssprekende ker ken. „We hebben veel aan hen te danken." www.petrusdatheen- stichting.nl, 0318-611286. Het oordeel „Zoekt gerechtigheid, zoekt zachtmoedigheid, misschien zult gij verborgen worden in de dag van de toorn des Heeren." Zefanja 2:3 De profeet vermaant hier de inwoners van het land gerechtigheid en zacht moedigheid te zoeken, met de belofte dat zij dan zou den verborgen worden in de dag van de toorn des Heeren. Zo geldt deze ver maning en plichtsbetrach ting ook in onze dagen, om langs die weg verborgen te mogen worden in de dag van de toorn des Heeren. Is raël werd immers in die tijd bedreigd met Gods toorn en oordelen. De dag van de wraak van God was aan staande. Wij beleven helaas nu ook een tijd waarin het er rond om ons zeer naar en duister uitziet en er boden van de dood van verre en van nabij gehoord worden. Het on weer van Gods grimmig heid dreigt van alle kanten de laatste slag te zullen doen, zo het niet door een spoedige bekering wordt voorkomen. De Heere roept ons als met luider stem: „Hoort de roede en wie ze besteld heeft." Niet alleen is de dag van de Heere na bij, ze is er reeds en het be sluit van God begint al te baren. En nog zijn er weini gen die erop letten en het recht ter harte nemen. Een ieder moet dit toch wel toe stemmen, zo hij nog ogen in zijn hoofd heeft om te zien en een hart in het bin nenste om te verstaan en op te merken. Hij moet het wel opmerken, zo hij niet willens blind is of alles aan het heidense noodlot toe schrijft. Joachimus Mobachius, predikant te Nijkerk ("Christelijke zedekunst", 1741) Beroepingswerk PROTESTANTSE KERK IN NED. Beroepen: te Woerden (herv., wijkgem. West), G. Schouten te De Lier (herv.). OUD GEREF. GEM. IN NED. Beroepen: te Kampen, G. Gerritsen te Stavenisse. Afscheid/Intrede A.s. zondag PROTESTANTSE KERK IN NED. Afscheid: van Bilthoven (herv.), J. A. Tielkemeijer we gens vertrek naar Den Haag (prot., Thomaskerk). Intrede: te Bodegraven (geref., deeltijd), kand. mw. E. M. Post te Amstelveen; te Driewegen- Ellewoutsdijk-Ovezande (prot. gem. i.w.), mw. J. H. de Koe te Vlissingen (herv., wijkgem. De Open Hof); te Lienden (herv.), J. Niesing te Kootwijk-Kootwij kerbroek (herv.). HERSTELD HERV. KERK Intrede: (6 februari) te Schoon- rewoerd, L. Groenenberg te Oud-Beijerland. Ds. Th. P. van Belzen overleden NIJVERDAL - Ds. Th. P. van Bel zen is zondag overleden. Theodo ras Pieter van Belzen werd gebo ren op 31 mei 1933 te Arnemui- den. Hij studeerde theologie te Kampen en werd in 1959 gerefor meerd predikant te Mariënberg. Vervolgens stond hij te Vorden (1965), te Hoogeveen (1970), te Nunspeet (1976) en te Genemui- den (1988). In 1994 ging ds. Van Belzen met emeritaat. Kamer op de bres voor christenen in Jordanië Redactie politiek DEN HAAG - Minister Verhagen van Buitenlandse Zaken moet zich inzetten voor christenen in Jordanië, vinden SGP, Christen- Unie en WD. In een serie schriftelijke Kamer vragen naar aanleiding van een bericht gisteren in deze krant roepen de drie fracties Verhagen op om Jordanië te vragen de vrij heid van godsdienstige minder heden te waarborgen. De tradi tionele tolerantie in het land ten opzichte van christenen neemt af, aldus Compass Direct. Minister Verhagen bevestigde gisteren in een Kamerdebat dat hij een amendement van de SGP over vluchtelingen in Irak uit voert. Dat amendement beoogt 6 miljoen euro aan te wenden voor bescherming en opvang van vluchtelingen in Noord-Irak.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 2