OM mag onderzoek abortuszaak voortzetten Christenen Gaza verder in het nauw Commentaar ALS NIEUWS JE HART NOG RAAKT 17 Kerkplein Bloemen en kaarten voor de koningin Huizinga (CU): Homo mag in bestuur kliksafo Erdee Reformatorisch Dagblad Weerbericht Weersverwachting van Meteo Consult tot morgenavond min. 3°, max. 7° DIRECTEUR: IR. B. VISSER - HOOFDREDACTEUR: W. B. KRANENDONK PRIJS PER NUMMER 1,30 ZATERDAG 1,90 www.refdag.nl Datheenstichting brengt uitgebreide editie Frans psalmboek uit. Woonlasten in grote gemeente stijgen gemiddeld met 3 procent. Giuliani en Edwards uit race om het Witte Huis. Kabinet negeert oproep burgemeesters om kernwapens te verwijderen. *2 E! Consument IJ krijgt subsidie voor stroom van zonnepaneel. donderdag 31 januari 2008, 37e jaargang nr. 255 Met twee dozen Bijbels bij het Centraal Station in Enschede. Geregeld zon Vooral vannacht en morgenoch tend enkele regen- en hagel buien. Morgen ook geregeld zon en tegen de avond opnieuw bui en. Maxima rond 7 graden bij een nog altijd stevige zuidwester. Zie voor uitgebreid weeroverzicht pag. 12 Van onze verslaggever DEN HAAG - Het openbaar mi nisterie mag het onderzoek voortzetten naar de Nederland se vrouw die op 7 november haar zwangerschap in een laat stadium in Spanje het beëindi gen. Vorige week eiste de vrouw dat het onderzoek moest worden gestaakt, maar de Haagse kort gedingrechter wees die eis vanmorgen af. Nadat de vrouw op 1 november in een Neder landse abortuskliniek hoorde dat zij op dat moment zeker 26 weken zwanger was, tipte een receptioniste haar over de mo gelij kheid van een late abortus in Spanje. De vrouw werd op 14 november aangehouden, nadat haar toenmalige vriend de politie over de zwanger schapsafbreking had geïnfor meerd. Volgens het Nederlandse recht mag het OM haar alleen vervol gen als de abortus ook vanuit het Spaanse recht moet worden be schouwd als strafbaar. Volgens de vrouw is daar geen sprake van. Tijdens de zitting, vorige week, betoogde haar advocaat dat het Spaanse recht een levens vatbare vrucht niet gelijkstelt aan een mens. Bovendien zou zij, ten tijde van de abortus, verke ren in een psychische noodtoe stand. In Spanje geldt die om- Kerkredactie GAZA-STAD - Sinds de moord op de christen-Palestijn Rami Ayyad, directeur van de enige christelijke boekhandel in de Gazastrook, in oktober vorig jaar, leiden christenen er een gemarginaliseerd bestaan. Ver schillende gezinnen in de Gaza strook zijn inmiddels geëvacu eerd vanwege doodsbedreigin gen, zo meldt Open Doors. Ze ventig procent van de christe nen in Gaza wil graag vertrek ken." De weduwe Pauline Ayyad en haar twee kinderen verlieten Ga za na de moord op hun man en vader, om afstand te kunnen ne men. Begin deze maand keerden ze terug. Pauline Ayyad verwacht begin februari haar derde kind. Vanwege het toenemende ge weld overweegt ze echter op nieuw een uitreisvergunning aan te vragen, zodat ze buiten de Gazastrook haar derde kind ter wereld kan brengen. Ziekenhui zen in de Gazastrook zitten -net als de meeste bewoners- regel matig zonder stroom. Generato ren werken niet altijd in verband met brandstoftekorten. Baptistenvoorganger Hanna Massad heeft een ander pro bleem. Ook hij verliet de Gaza strook tijdelijk om tot rust te ko men, maar krijgt vooralsnog geen toestemming om terug te keren. „Van mijn gemeenteleden begrijp ik dat ze het niet aandur ven om met z'n allen samen te komen op zondag. Dus zijn er al leen bijeenkomsten in kleine groepen. Ik verblijf nu op de Westelijke Jordaanoever, samen met zeven andere gezinnen uit Gaza. Zij staan voor een moeilij ke keuze: hier blijven of toch proberen naar huis terug te gaan?" Een christen uit Gaza verklaar de tegenover Open Doors: „Ze ventig procent van de christenen in Gaza wil graag vertrekken. Ei genlijk is het een onmogelijke keuze. We houden van Gaza. On ze wortels liggen hier." standigheid ongeacht de zwan- gerschapsduur als rechtvaardi gingsgrond. Vanmorgen stelde de recht bank dat het OM alleen moet afzien van strafrechtelijk on derzoek als onomstotelijk vast staat dat de vrouw volgens het Spaanse recht vrijuit gaat. Die duidelijkheid is er op dit moment nog niet. Ook het Spaanse strafrecht heeft oog voor de bescherming van het on geboren leven, aldus het vonnis. Dat het uitdragen van de zwan gerschap de gezondheid van de vrouw zou bedreigen, staat nog niet vast. Volgens de psychologische test die de vrouw in Spanje onder ging, was ze niet depressief. De psychiater die de test afnam, betoogt echter van wel. Hij stelt dat haar antwoorden anders moeten worden geïnterpreteerd, omdat ze onder stress zijn inge vuld. Het vonnis noemt zijn wij ze van diagnosticeren onpro fessioneel, ook omdat hij geen Engels beheerste en door een receptioniste van de kliniek moest worden vertaald. Door het vonnis krijgt het OM gele genheid verder te onderzoeken of de abortus volgens het Spaan se recht strafbaar is. Mocht het OM de zaak in Nederland voor de strafrechter brengen, dan is deze volgens het vonnis degene die bepaalt of ze terecht wordt aan geklaagd. DEN HAAG - De bekende Nederlandse fotograaf Anton Corbijn heeft een aantal staatsieportretten gemaakt van koningin Beatrix, ter gelegen heid van haar zeventigste verjaardag vandaag. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft deze foto's vanmorgen voor publicatie vrijgegeven. Ze zijn ook te zien op de website koninklijkhuis.nl. Foto RVD/Anton Corbijn Van onze verslaggever DEN HAAG - De werkdag van de marechaussees bij het hek van Paleis Huis ten Bosch in Den Haag ziet er deze donderdag anders uit dan anders. Met enige regel maat komen mensen boe ketten en kaarten afgegeven ter gelegenheid van de 70e verjaardag van de koningin. Martin Inge is speciaal met de trein en de fiets vanuit Amsterdam gekomen om een boeket af te geven. „Ik doe dit de laatste vier jaar. Het is een uiting van mijn liefde voor de monarchie en voor de ko ningin." Die liefde werd lang geleden gewekt toen hij in Suriname een mooi portret van de koningin zag, vertelt de Surinamer, die precies 38 jaar jonger is dan de konin gin en vandaag zijn 32e ver jaardag viert. Een Haagse dame op leef tijd heeft een kaart voor de koningin bij zich: „Waarom wel een kaart voor je zus en niet voor de koningin", licht zij toe. Zo hebben de bewa kers regelmatig wat te doen, maar erg druk is het niet. Het waait flink in Den Haag. De vlaggen hebben last van de harde wind. De vlag en wimpel bij het wachthuis je zijn rond de vlaggenmast gedraaid. „Doe de vlag toch eens goed. Het is zo zo'n raar gezicht", roept een wande laar met hond naar de mare chaussees. Ze geven gehoor aan zijn oproep. Om 10.30 uur rijdt een gro te Volvo voor. Het is groot meester Kronenberg, de hoogste baas aan het hof, die na een jaar alweer vertrekt en secretaris-generaal op het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt. Op de achter bank ligt een boeket oranje rode rozen. Ongetwijfeld be stemd voor zijn werkgeefster. Zie ook pag. 3. E-maïldienst SURHUISTERVEEN (ANP) - Ds. J. J. van der Sleen uit het Friese Sur- huisterveen heeft een bij de tijd passende methode bedacht om het aantal bezoekers van kerk diensten te vergroten. Vooraf gaande aan de dienst stuurt hij geïnteresseerden een e-mail met informatie over de dienst. Op de mailinglijst staan 75 leden van de gereformeerde kerk en de her vormde gemeente in Surhuister- veen, wier predikant hij sinds ju li 2006 is. WD eist visie premier in kwestie pornofilm DEN HAAG - Volgens WD-Ka- merlid Remkes moet premier Balkenende nu maar eens ophel dering verschaffen over wat het kabinet vindt van de uitzending, op 23 februari, van de pornofilm "Deep Throat" door de publieke omroepen VPRO en BNN. Vice- premier Rouvoet (Christenunie) deed dinsdag een moreel appel op de omroepen VPRO en BNN om van de uitzending af te zien. Zie ook pag. 3 Politie schiet Keniaans oppositielid dood NAIROBI - Een Keniaans parle mentslid is vandaag in de Riftval- lei doodgeschoten door een poli tieman. Het slachtoffer was Da vid Too. die lid was van de Oran je Democratische Beweging van oppositieleider Raila Odinga. Hij werd in zijn auto doodgeschoten bij een wegversperring in de stad Eldoret. Zie ook pag. 6. Federal Reserve grijpt opnieuw in NEW YORK - Het stelsel van een- trale banken in de Verenigde Sta ten, de Fed, heeft gisteren voor de tweede keer in acht dagen de basisrente (federal funds rate) verlaagd. Vorige week met 0,75 procent en gisteren met 0,50 pro cent tot 3,0 procent. Reden voor deze ongewoon drastische verla gingen is het feit „dat de financi ële markten onder grote druk staan", aldus de Fed in een bege leidende verklaring. Zie ook pag. 14. Percentage refo's blijft gelijk in Barneveld Regioredactie BARNEVELD - Het percentage reformatorischen in Barneveld is in ruim drie decennia vrijwel niet veranderd. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. Uitlatingen van fractievoorzitter Rosbergen van de progressieve partij Pro'98 in Barneveld duid den enkele weken geleden op het tegendeel. Rosbergen zei in een column te vrezen voor een steeds machtiger wordende groep refo's. Vanavond is daar in Barneveld een debat over. Een analyse van de uitslagen van gemeenteraadsverkiezingen in Barneveld leert dat de SGP- aanhang al ruim 35 jaar gelijk blijft, op ongeveer 20 procent. Zie ook pag. 11. Redactie politiek DEN HAAG - Staatssecretaris Huizinga (Verkeer) zou er geen moeite mee hebben als binnen haar partij, de Christenunie, met elkaar samenwonende mannen of vrouwen bestuurs functies zouden vervullen of de partij in raden. Staten of Ka mers zouden vertegenwoordi gen. Dat blijkt uit een interview met haar in het februarinummer van het feministische maandblad Op zij. Huizinga wil de commissie- Cnossen, die in opdracht van de partij bezig is een standpunt te formuleren over de participatie van homoseksuelen in de Chris tenunie, niet voor de voeten lo pen, zo zegt zij in het interview. Wel verwijst zij naar onderzoek dat volgens haar aantoonde dat een meerderheid van de Chris- tenUniekiezers van mening is dat een eventuele homoseksuele leefwijze van CU-vertegenwoordi- gers een privézaak is, waarover de partij geen oordeel hoeft te geven. „Ik hoor bij die meerder heid", aldus Huizinga. De politica geeft in het gesprek aan dat zij „erg ongelukkig was" met het debat over homoseksua liteit zoals dat vorig jaar in haar partij werd gevoerd. „Ik vind het voor homo's heel vervelend dat de discussie zo is gevoerd." De discussie over homoseksua liteit laaide in de Christenunie op nadat het Amsterdamse deel raadslid Lont in de zomer van 2007 naar buiten trad met haar opvatting dat de Christenunie niet toe mag staan dat mensen met een homoseksuele levens wijze de partij vertegenwoordi gen of intern bestuursfuncties bekleden. Lont wilde het partijcongres van de CU in november vorig jaar via een motie tot een uit spraak dwingen, maar zag daar later toch van af. De ChristenUnie stelde vervol gens de commissie-Cnossen in, die naar verwachting voor de zo mer haar rapport zal presente ren. De opdracht aan de commissie is overigens breder dan het the ma homoseksualiteit. Zij moet zich buigen over alle eisen die aan politieke vertegenwoordi gers van de ChristenUnie kun nen worden gesteld. De commissie bestaat behalve uit de Zwolse wethouder Cnos- sen, die als voorzitter fungeert, uit prof. dr. G. van den Brink, oud-EO-directeur De Boer, CU- jongerenvoorzitter Havelaar, de Bameveldse CU-ffactievoorzitter, Kuiper-de Haan. senator Lager- werfVergunst en HGJB-stafmede- werker Van Wijngaarden. Stap over op Kliksafe-ADSL.* Snel. En aantrekkelijk geprijsd! 4MB Snel 26,95 8MB Heel snel 32,95 20 MB Supersnel 37,95 Prijs per maand. Altijd inclusief filtering, virusscan op mail, spamfilter en vijf mailboxen. Kijk op www.kliksafe.nl of bel (0341) 27 49 99 Check eerst de beschikbaarheid! Voor alle aanbiedingen kijk op www.erdeecard.nl Toch maar geen feestrede Waarmee kunnen we vandaag de jari ge koningin Beatrix een groter plezier doen dan het over een van haar meest favoriete thema's te hebben: wereld burgerschap? Met enige regelmaat ko men wereldburgers immers in haar toe spraken voorbijwandelen. Maar het onderwerp aansnijden is ge makkelijker dan er een feestrede om heen bouwen. Want Nederlanders zijn ook vandaag graag wereldburgers, maar lukt het ons ook? Er duikt deze dagen nog een ander woord veelvuldig in het publieke debat op: film. Je hoeft maar een krant open te slaan, of een radio aan te zetten en het gaat over films. Over filmpjes voor al, op YouTube bijvoorbeeld -waar straatjeugd willekeurige voorbijgan gers in elkaar rammen, of over films op tv, waaronder de nog uit te zenden pornofilm "Deep Throat", en over films die al in de hoofden van politici in pre mière zijn gegaan - denk aan de anti- islamfilm van Wilders. Een beetje gênant is het wel, om als vorstin te moeten constateren dat jouw burgers liever naar ordinaire filmpjes kijken in plaats van teksten te lezen van Montaigne, Erasmus of Willem van Oranje. Gênant ook omdat Nederlan ders als alfabeten bekendstaan. Maar dat duurt niet lang meer, want dankzij de moderne technieken is Ne derland niet meer dat knusse bioscoop zaaltje achteraf. Nederland is in deze geglobaliseerde wereld het grote film doek in de reusachtige filmzaal die we reldgemeenschap heet. Echte wereldburgers hebben daar geen moeite mee. Die weten dat zodra grenzen wegvallen, het zaak is om op andere terreinen grenzen juist extra goed te bewaken. Grenzen van respect voor andere wereldburgers, grenzen van fatsoen, van terughoudendheid. Dat heeft niets met waterige oecume ne te maken of, nog erger, met syncre tisme. Wel met spelregels die een be schaafde omgang met elkaar mogelijk maken. In deze speciale zin zijn ware wereldburgers altijd grensverleggend bezig. Ze zijn extra alert om anderen niet te kwetsen. Ze lopen constant op hun tenen - niet vanwege de lange te nen van de ander, maar omdat ze we ten dat hun eigen hakken -zeker als die onder houten klompen zijn gemon teerd- gemakkelijk verwonden. Wij Nederlanders willen ook vandaag maar wat graag zulke wereldburgers zijn, maar lappen die spelregels steeds vaker en driester aan onze laars. Via onze obsessie voor plaatjes, films en filmpjes tonen we ons ook aan de wereld allesbehalve als gewetensvolle wereldburgers, maar zijn we voor hen juist naar binnen gerichte, zelfgenoeg zame Hollanders, die lak hebben aan het heilige, aan het waardige en gewe tensvolle. Dankzij de beeldcultuur wordt dat imago immers extra uitver groot en anderen ingewreven. Als er gens sprake is van een botsing der be schavingen, dan op het slagveld van deze mondiale beeldcultuur. Voor ons zijn beelden -in de gedaante van plaat jes en filmpjes- perfecte middelen van vermaak, symbolen van culturele ver platting. Maar in niet-westerse cultu ren is verbeelding juist de ultieme ui ting van heiligheid en respect, of juist het tegendeel daarvan, afhankelijk van hoe, en óf iets wordt afgebeeld. De ge volgen van deze "clash" laten zich ra den. Het vergrootglas van de beeldcul tuur werkt in de handen van deze kos mopolieten als een brandglas dat her en der smeulende vuurtjes ontsteekt. Gaat dit klompenvolk zich nog eens gedragen als echte wereldburgers? De signalen wijzen er niet op. Zolang het allerheiligste in onze samenleving Kunst heet, dat gelijk staat aan een vrijplaats voor iedereen die wil kwet sen, neerhalen en toetakelen, en zo lang een publiek persoon als minister Plasterk zonder schaamte roept dat een vulgaire seksfilm op de publieke zender „gewoon kan", zolang dat ge beurt, is er weinig hoop op een kente ring. Weinig reden dus voor een feest rede. Er is juist veel moed voor nodig om van zó'n land staatshoofd te zijn. O Ja.ik O Ja. ik een proefabonnement van vier weken €9,90 en aansluitend een vast abonnement: incasso acceptgiro O Jaarabonnement. met |aarbetaling O 255.- O 259,- O Jaarabonnement, met maandbetaling O 22.35 O Kwartaalabonnement. met kwartaalbetaling O 67,50 O 69.50 Woonplaats: Telefoonnun Bank./gi Handtekening Reformatonsch Dagblad BV, Abonneeservice. Antwoordnummer 92. 7300 VB Apeldoorn (postzegel niet nodig). Of bel naar 055-5390222. www.alsnieuwsjehartnograakt.nl Bewogen en belrukken

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 1