Koerdistan heeft vreemde democratie Zorg zoekt vermindering van bureaucratie BUITENLANDSE geCEHIst deeehebvan PKN dreigt politieke beweging te worden ZAKEN Reformatorisch Dagblad Opinie donderdag 31 januari 2008 PAGINA 13 Slechts een op de vijf mensen vindt dat koningin Beatrix meer van haar privéleven moet laten zien, blijkt uit onderzoek een dag voor haar verjaardag. Het leven van de koningin is voldoende openbaar, luidde gisteren de stelling. De 535 stemmers op refdag.nl denken er zo over: Eens. 86,9% Oneens. 13,1% Reacties op refdag.nl: Carlijn (33), Arnhem: „We be talen aardig wat voor het ko ningshuis, dan wil ik ook wel zien wat ze doen." Ingrid (15), Dirksland: „Het mag wel wat minder. Nie mand vindt het leuk als er overal fotografen staan." Davy, Zeeland: „Hoe kun je het hier nou mee eens zijn? NIEUWE HldlIIJH We weten niet eens de helft van wat deze nep-Hollandse adel allemaal uitvoert." H. Knoop! (54)- Voorburg: „Het is kortzichtig en irreëel om te praten over hoge kos ten van het koningshuis. Een president wil toch ook niet in een rijtjeshuis wonen? Hij wil toch ook een mooi salaris, een dienstvliegtuig en een be wakingsdienst?" CDA en Groenlinks willen opheldering over de kritiek van PvdA-minister Koenders op het omgaan van Israël met de gren zen van de Gazastrook. Israël gaat te ver met het sluiten van de Gazastrook. Eens. Oneens. Stem nu op refdag.nl. opfïïra De opiniepagina biedt mensen die daaraan vanwege hun specifieke deskundigheid of persoonlijke betrokkenheid behoefte hebben, gelegenheid in te gaan op (semi-)actuele onderwerpen. De redactie behoudt zich het recht voor bijdragen (zonder overleg) te redigeren en/of in te korten, of zonder opgave van reden te weigeren. De aanbevolen lengte van een bijdrage bedraagt 750 woorden. Het zenden van een bijdrage impliceert dat de auteur aan de BV Reformatorisch Dagblad toestemming geeft tot het vastleggen, verveelvoudigen en verspreiden daarvan in gedrukte, elektronische of andere vorm, zoals cd-roms, databank, internet of op geluidsdragers. Coördinator: drs. W. van Klinken. E-mailadres: opinie@refdag.nl. De Protestantse Kerk in Neder land tast met haar recente rap port over Israël haar geloofwaar digheid aan. De nota hinkt op twee gedachten, net als veel acti viteiten van de kerk, aldus G. A. van der Spek-Begemann. De werkgroep Vanuit Jeruzalem was op 17 januari uitgenodigd voor de laatste hoorzitting over de zogenaamde IPA-nota (over het conflict tussen Israël, de Pa lestijnen en Arabieren) van het moderamen van de synode van de PKN. De werkgroep Vanuit Jeruza lem heeft geen kerkelijke status. Hij bestaat uit christenen die zich ten doel hebben gesteld de kerken kritisch te volgen op hun beleid ten aanzien van Israël, waarmee de kerk zegt onopgeef- baar verbonden te zijn. De werkgroep heeft geconsta teerd -en kan met de stukken aantonen- dat de nota innerlijk tegenstrijdig is, omdat in de nota (en ook in de kerk) twee visies botsen die niet tegelijk juist kun nen zijn. Enerzijds is dat de visie van de onopgeefbare verbonden heid met Israël, zoals beleden in onze kerkorde. Anderzijds is dat de visie dat de kerk in het con flict juist partij zou moeten kie zen voor de armsten en de zwak- sten (lees: de Palestijnen). In verband met de laatstge noemde visie komt de nota met een historisch overzicht. Ge schiedschrijving is altijd inter pretatie, maar dan wel van de historische feiten. Wat echter te denken van een geschiedschrij ving die belangrijke feiten weg laat en andere verdraait, om de geschiedenis aan te passen aan politiek gekleurde ideeën? Is het niet zo dat die geschiedschrij ving er zelf nogal gekleurd op staat? Een historicus die bijvoorbeeld erg populair is bij EAJG en bij de werkgroep Keerpunt (groepen die ook zijn uitgenodigd voor een hoorzitting), is Ilan Pappe, die -let wel- ronduit heeft ver klaard dat „feiten er niet toe doen" en die schrijft dat hij „in dienst van de zwakkeren" (de Pa lestijnen dus) is. Niet verwonderlijk dat zijn vak genoten deze man als historicus allang niet meer serieus nemen. Welnu, zijn ideeën zijn ook door gedrongen tot Kerk in Actie, het diaconaat van de PKN, dat de vroegere raad voor de verhou ding van Kerk en Israël van zijn plaats lijkt te hebben verdron gen. Kerk in Actie heeft traceerbaar een zeer grote vinger in de pap van de nota. Het diaconaat staat in nauw contact met buitenker kelijke ngo's als UCP, genoemd in de nota, terwijl een CIDI-rap- port onlangs nog de bedenkelijk heid van deze organisatie heeft aangetoond. De distantie die in middels, ten gevolge van veel kri tiek, is geschapen tussen Kerk in Actie en UCP berust echter op louter opportunistische gronden (want door de kritiek was de re putatie van Kerk in Actie aan het verslechteren) en is bovendien een wassen neus, door allerlei slagen om de arm, waardoor Kerk in Actie nog net zo vaak kan samenwerken met UCP als gewenst. De PKN wil. zo lezen we, met de nota „de mening van haar leden vormen." Dat moet dan toch wel de politieke mening zijn, want het onderwerp is immers een po litiek conflict. Twee kritische vragen zijn daar bij te stellen. Ten eerste: Hoe zal dat ooit lukken als de helaas po lariserende kerk hiervoor een in nerlijk tegenstrijdig document produceert dat mensen in ver warring brengt? Ten tweede een nog belangrijker vraag: Wat zit er achter de drang om de politie ke mening van de PKN-leden te willen vormen? Welke drijfveren spelen hier een rol? Het lijkt wel of de kerk de weg kwijtraakt en niet meer weet welke kant zij uit moet. Mij dunkt, zij heeft daarvoor toch een betrouwbaar gidsboelc in de Bijbel, dat elk vals dilemma uitsluit. Daarmee kunnen de PKN-leden trouwens heel wel zelf hun politieke mening vormen. De auteur is woordvoerder van de werkgroep Vanuit Jeruzalem. sier omarmd als het levensdoel van zijn college. Het verschaft hem een aansprekend project, waarmee hij lange tijd vooruit kan. Hij hoopt in dit kader een aanpak te ontwikkelen die hem een vooraanstaande plaats in de geschiedenis van de EU garandeert en die een dimensie toevoegt aan de Eu ropese integratie. CO, geldt vandaag de dag in Brussel als welhaast een mode woord. Vlak voor Kerst legde de Commissie plannen op tafel voor terugdringing van de uit stoot door auto's. Deze maand presenteerde zij een omvang rijk pakket met voorstellen voor afdwingbare beleids inspanningen voor elk van de 27 landen en voor hervorming van de emissiehandel. Sommi gen duiden het aan als een masterplan, vergelijkbaar met de invoering van de interne markt of de euro. Barroso heeft het tij mee. Het gevoel van urgentie als het gaat om te treffen maatrege len op dit terrein is groot, zo wel in de politiek als bij de burger. De afgevaardigde in het Europees Parlement die vorige week in alle ernst be toogde dat er nog altijd meer mensen op aarde sterven als gevolg van de kou dan van de warmte en die aan de hand van die constatering de nood zaak van een reductie van de broeikasgassen betwistte, hoeft niet te rekenen op veel bijval. Maar er zullen binnen de Unie ongetwijfeld nog moeilij ke onderhandelingen volgen alvorens de door de Commissie bepleite groene revolutie de instemming van de lidstaten geniet. Die moeten hun ge loofwaardigheid tonen en de eerder door hen aanvaarde ambitieuze doelstellingen om zetten in concrete actie. Geen woorden, maar daden, luidt nu het motto. De komende tijd zal blijken: houden zij de rug recht of hebben zij slappe knieën? A. A. C. de Rooij reageren aan scribent? buza@refdag.nl. Foto RD, Sjaak Verboom Europarlementslid drs. B. Bei der maakte in de afgelopen week een studiereis naar Noord- Irak. De Europese Unie heeft weer nieuwe belangstelling voor het land gekregen. De wrok tegen de Amerikaanse in terventie lijkt voorbij. Maar er is nog een lange weg te gaan. Irak staat gelukkig weer op de agenda van het Europees Parle ment. De wrok tegen de Ameri kaanse interventie lijkt voorbij. Sterker nog, zijn commissie buitenlandse zaken wil de EU- lidstaten en de Europese Com missie tot een nieuwe strategie voor het Tweestromenland be wegen. In het kader van deze ambitie komt een korte studie reis naar veruit het veiligste ge bied van het land, het noordelij ke Koerdistan, goed uit. Ruim twee jaar terug, in no vember 2005, reisde ik voor het eerst naar Erbil, de hoofdstad van de regionale regering van Koerdistan. Aan zelfvertrouwen ontbrak het de officiële gezags dragers toentertijd bepaald niet. President Massud Barzani voorop. Het Iraakse "Wirt- schaftswunder" was zich uitge rekend in Koerdistan aan het voltrekken. Waarom wilde Eu ropa dat niet inzien? vroeg hij. Het Koerdische volk draagt in tussen stellig een zware histori sche last met zich mee. Tot op vandaag is het een natie zonder staat. Zie haar minderheidsposi tie in Turkije, Syrië, Irak en Iran. Echter, de internationale beteugeling van het regime van Saddam Hussein in de jaren ne gentig en diens val in 2003 openden de weg naar Koerdisch zelfbestuur in Noord-Irak. De verre droom blijft evenwel een onafhankelijke Koerdische staat na de tussenfase van een fede raal Irak. Wie zou niet sympathiseren met zo'n gastvrij volk dat zo im mens leed onder het juk van Saddams spreekwoordelijke "re publiek van de angst"? Wie eens de beelden heeft gezien van de gevolgen van de Iraakse gasaanval van 16 maart 1988 op het Koerdische dorp Halabja, blijft zich die herinneren. An derzijds valt het plaatselijke protest in 2006, inclusief de ver- De Koerdische gemeenschap is een volk zonder staat. Het zelfbestuur in Noord-Irak helpt wel iets. Maar toch zijn daar nog voldoende problemen, zoals corruptie en nepotisme. Foto: demonstratie van Koerden in Den Haag tegen de Turkse militaire zone in Noord-Irak. Foto anp nietiging van een van de twee herinneringmonumenten van wege de veronachtzaming door de eigen autoriteiten, niet weg te poetsen. Assyrische klachtenlijst Aan deze smet op het regionale Koerdische bestuur moeten er enige worden toegevoegd. Zo spreek ik voor mijn vertrek in Brussel met Ninos Warda.' verte genwoordiger van de Assyrische gemeenschap in Irak. Hij over handigt mij een heel pakket do cumenten dié tal van grieven bevatten tegen de heersende politieke partijen in Koerdistan, de Koerdische Democratische Partij (KDP) van president Bar zani en de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) van het Iraakse staatshoofd Talabani. Onder de keurige kop van "Tien Chaldo-Assyrische proble men ter oplossing door de Koer dische regionale regering" volgt een requisitoir dat Barzani en de zijnen niet eenvoudig kun nen wegwuiven. In Erbil verwoorden drie Assy- riërs, onder wie een parle mentslid, vooral twee elemen ten uit die felle aanklacht. Hoe heb ilc de hoofdstad bereikt, vragen ze schijnbaar neutraal. Met de auto, na landing in de stad Sulaimania, antwoord ik waarheidsgetrouw. En hoe reis ilc terug? Via het splinternieuwe vliegveld van Erbil. „Weet u dat de grond van deze internationa le luchthaven behoort aan een Assyrische boerengemeen schap? Zij heeft geen dinar schadeloosstelling van de Koer dische overheid ontvangen! Een paar jaar geleden betaalden Amerikaanse pachters tenmin ste nog 2 miljoen dollar. Een som die overigens evenmin is uitbetaald aan de rechtmatige eigenaars." Tijdens mijn eerste reis naar Koerdistan in 2005 nam minis ter van Financiën Sargis Agha- jan alle tijd voor me. Hij was mij door een insider ter plaatse aanbevolen als dé bescherm heer van de christelijke minder heid in Koerdistan. Commentaar van Assyrische zijde: „Sargis Aghajan is een echte KDP'er. Hij is beslist onze spreekbuis niet. Alleen Assyri sche dorpen en civiele organisa ties die op de KDP-lijn zitten, voorziet hij van financiële mid delen." Zo veel is zeker dat de politieke partij van de Assyriërs, de Assyrische Democratische Beweging, reikhalzend uitkijkt naar het officiële bezoek van de Irakrapporteur van het EP me dio februari. Want in haar ont werpverslag geeft zij duidelijk aan Europese hulp te claimen bij raad en commissie voor "in heemse volkeren en minderhe den, zoals de Assyriërs, de Chal deeën en andere christelijke ge meenschappen". Familiefortuinen Nog een andere smet bezoedelt helaas het politieke blazoen van Iraaks Koerdistan. En dat is de kwalijke corruptie in combi natie met nepotisme (het com mercieel en financieel bevoor delen van de heersende families Barzani en Talabani). Begin januari legde de Ameri kaanse Midden-Oostenspecialist Michael Rubin de vinger op de ze zere plek. Dat viel natuurlijk reuze slecht in Erbil. Want Ru bin repte over de fortuinen die zowel Barzani als Talabani in middels hebben verzameld, res pectievelijk 2 miljard dollar en 400 miljoen dollar. Klopt het wat Rubin beweert? vraag ik de onafhankelijke Koerdische journalist Ari Har- sin. Ach, repliceert hij lachend, soms lijkt Koerdistan wel op een maffiastaat. „Er is geen transparantie. Zij verdelen sim pelweg het budget van de Koer dische regionale regering tus sen de PUK en de KDP. De KDP la-ijgt 52 procent en PUK de res terende 48. Het is een heel vreemd model van democratie." De auteur is lid van de buiten- landcommissie van het Europees Parlement voor de Eurofractie ChristenUnie-SGP. Incidentele fouten in de ge zondheidszorg leiden vaak tot nieuwe regels. Omdat die vaak niet in verhouding staan tot de ernst van het incident en alleen maar bureaucratie brengen, lei den ze tot ergernis van ver pleegkundigen, betoogt Moni que Roedoe van Verpleegkundi gen Verzorgenden Nederland (V&VN). De V&VN vroeg haar achterban naar ervaringen met bureau cratie in de praktijk. Dit bracht de bureaucratische ergernis sen van de grootste beroeps groep van Nederland aan het licht. Verpleegkundigen en verzor genden ergeren zich niet al leen. maar uit het onderzoek kwamen ook praktische oplos singen naar voren om de bu reaucratie in de zorg te vermin deren. De media schenken veel aan dacht aan incidenten in de zorg. Dat kan een vertekend beeld van de sector geven. Op basis van dit beeld roepen sa menleving en politiek om in grijpen. Er worden soms regels gemaakt die niet in verhouding staan tot de ernst van een be paald incident. Verpleegkundi gen en verzorgenden merken in hun beroepspraktijk dat nieu we regelgeving soms tot onno dige bureaucratie leidt. De beroepsgroep doet daarom de suggestie om de uitvoerbaar heid van nieuwe regels te toet sen, in de vorm van een bureau- cratietoets. Verpleegkundigen kunnen zelf immers het beste oordelen of nieuwe regels niet te veel tijd kosten én daadwer kelijk iets toevoegen. Indicatiestelling Verpleegkundigen en verzor genden ergeren zich ook aan de indicatiestelling door het Cen trum voor Indicatiestelling Zorg (CIZ). Zij vinden dat de in dicatiestelling moet worden ge daan door een zorgprofessional, zodat het minder lang duurt en het in één keer goed gaat. Ook moet er haast gemaakt worden met een elektronisch patiënten dossier. Verpleegkundigen en verzorgenden verwachten daar veel van. Nu zijn er geen inte grale en digitale dossiers per pa tiënt. Verpleegkundigen en verzor genden stellen ook voor om zaakmanagers aan te stellen voor chronisch zieken, om hen te ondersteunen bij de aan vraag van zorg en zorgvoorzie ningen. Zij zien dat chronisch zieken vaak hun weg niet vin den in het woud van loketten. Verder doen zij de suggestie van een landelijke databank met kwaliteitsprotocollen voor alle werkenden in de zorg. Dit kan een oplossing bieden voor de situatie dat elke zorginstel ling zelf richtlijnen en protocol len ontwikkelt, die niet alle- Verpleegkundigen storen zich vaak aan nieuwe regels die wor den gemaakt naar aanleiding van kleine incidenten. Uit onder zoek van de beroepsvereniging V&VN blijkt dat de bureaucratie in de gezondheidszorg eerder toeneemt dan minder wordt. Foto ANP maal even hoog van kwaliteit zijn. Er is ook een bureaucratische ergernis waarvoor verpleegkun digen en verzorgenden niet di rect een oplossing zien. Dat is de grote hoeveelheid formulie ren voor verantwoording en controle door overheid, verzeke raars en de Inspectie voor de Gezondheidszorg. Het was het ministerie van Volksgezondheid dat V&VN vroeg dit onderzoek te doen. De overheid ziet de bureaucratie in de zorg graag verminderen. Het is nu nog niet duidelijk hoe de verzamelde signalen en sug gesties worden uitgewerkt. Een panel van verpleegkundigen en verzorgenden behoort tot de mogelijkheden. Zij kunnen tenslotte zelf het best beoorde len of nieuwe regels iets toevoe gen. De auteur is hoofd communicatie bij V&VN, Beroepsvereniging van verpleegkundigen verzorgen den Nederland. Rechte rug of slappe knieën Een opsteker voor wie door alle sombere berichten over het klimaat mogelijk in ge wetensnood komt als hij de weg opgaat: autorijden is niet crimineel en ook niet amoreel, het behoort bij onze levenswijze. Dat zegt in ieder geval de Duitse Eurocommissa ris voor Industrie, Günter Ver heugen. Hij neemt het op voor de au tobezitters, maar meer nog ei genlijk voor de autofabrikan ten. Hij vindt -en hij heeft daarbij de Bondsregering aan zijn zijde- dat de in zijn land gevestigde producenten van merken als Audi, BMW, Merce des en VW een oneerlijke be handeling krijgen. De aange scherpte emissienormen vanaf 2012 voor voertuigen die dan van de band rollen, zadelen hen, doordat zij meest grotere typen op de markt brengen, met zwaardere lasten op dan de concurrenten in bijvoor beslissingen om af te kicken van het consumptiepatroon met een hoog C03-gehalte waaraan we met z'n allen ver slaafd zijn. Die omslag gaat van au en dan is elk land slim genoeg om een argument te verzinnen op grond waarvan het claimt voor een uitzonde ringspositie in aanmerking te komen. Of valt het wel mee met de pijn? Luister naar de voorzitter van de Europese Commissie, José Manuel Barroso. Als hij gelijk heeft, kosten al die in grepen om de opwarming van de aarde een halt toe te roe pen slechts 3 euro per week per persoon. Dat kan toch voor niemand te veel zijn om, in zijn bewoordingen, onze pla neet te redden? En: dreigt er een verlies van banen? Wel nee, innovaties bij het aan wenden van duurzame ener giebronnen zorgen naar zijn verwachting juist voor volop nieuwe werkgelegenheid. Klimaat en energie vormen voor Barroso inmiddels een topprioriteit. Hij heeft dit dos Voorzitter Barroso van de Europese Commissie omhelst het kli maat en energiebeleid als een topprioriteit. Vorige week presen teerde hij ingrijpende voorstellen. Daarover zullen binnen de EU nog moeilijke onderhandelingen volgen. Foto epa beeld Frankrijk. Het is Verheu gen niet gelukt dit te verhin deren. Hij verloor op dit punt de slag met zijn Griekse colle ga Stavros Dimas, die de porte feuille Milieu beheert, en hij laat voortdurend merken dat hem dat niet lekker zit. De golven rond het klimaat beleid van de EU slaan de laat ste weken hoog. Dat zal voor lopig ook wel zo blijven, want er wachten in het overleg tus sen de lidstaten ingrijpende

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 7