Percentage refo's Barneveld stabiel IN „Discussie moet tot meer respect leiden" CU Hengelo laakt inloop op zondag Onderzoek naar mtsiuitsei oyer fusie in Valleigebied komt in zicht ZICHT Flitsverklikker niet strafbaar Kort Reformatorisch Dagblad Regio donderdag 31 januari 2008 PAGINA 11 Regioredactie BARNEVELD - Het percentage Barnevelders dat SGP stemt is vandaag de dag ongeveer ge lijk aan dat van ruim 35 jaar geleden. De totale steun voor christelijke partijen daalde van 72,8 procent in 1970 naar 58,6 in 2006. De aanhang van progressieve partijen daaren tegen verdubbelde. Dat blijkt uit een analyse door deze krant van de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen tussen 1970 en 2006. De aanhang van de SGP bleef in 35 jaar tijd rond de 20 pro cent, met wat uitschieters naar boven en naar beneden. De aan hang van de groeperingen die samenwerken in de plaatselijke partij Pro'98 (PvdA, D66 en Pro Barneveld) verdubbelde echter van 10 procent in 1974 naar 22,1 procent in 1998, waarna het aandeel terugzakte naar 16,7 procent in 2006. De vraag of christenen uit de reformatorische kerken in Bar neveld meer invloed hebben dan vroeger, komt daarmee in een ander dagücht te staan. De kwestie werd recent opgewor pen door het Barneveldse raads lid Rosbergen (Pro'98). Zij schreef dat Barneveld „steeds meer een reformatorisch dorp wordt", al hebben CU en SGP geen meerderheid in de raad en wordt „besluitvorming over bijvoorbeeld de zondag niet op nieuw ter discussie gesteld." Opvallend is de teloorgang van het CDA. Met 49.5 procent van de stemmen in 1970 verte genwoordigden de later tot CDA gefuseerde CHU, 'ARP en KVP bijna de helft van het dorp. In 2006 kreeg de partij nog slechts van 20,2 procent van de kiezers achter zich. In dezelfde periode kreeg de Christenunie steeds meer aanhang. Hoewel de aantallen stem mers op SGP en Christenunie tussen 1970 groeiden, houdt dat grotendeels gelijke tred met de groei van Barneveld. Ook steeg zowel het aantal jon gere als oudere kiezers. Oor zaak: in 1972 ging de kiesleef- tijd van 21 naar 18 jaar. Boven dien steeg de levensverwach ting sinds 1970 fors. Christelijke partijen Barneveld Uit de verkiezingsresultaten van de gemeente Barneveld van 1970-2006 blijkt dat de vrees voor een sterke groei van reformatorischen niet terecht is. Het aantal SGP'ers is in die periode ongeveer gelijk gebleven. Het aantal christenen in totaal is wel toegenomen. Aantal stemmers per partij, in procenten SGP CU CDA CDA* 'inclusief voorgangers van deze partijen Albert-Jan Regterschot BARNEVELD - Moet Barneveld vrezen voor een toename van het aantal refo's? Harde cijfers bewijzen dat de verhoudin gen in drie decennia ongeveer gelijk ble ven. Maar het gevoelen onder een deel van de bevolking is anders. Vanavond is in de Barneveldse bibliotheek een debat over het onderwerp. Tientallen ingezonden brieven plaatste de Barneveldse Krant. Geen andere column was in het dorp zozeer het onderwerp van gesprek als het epistel dat politica Rosber gen op internet plaatste. De emoties liepen hier en daar hoog op. Rosbergen toonde zich vanmorgen onaan genaam verrast door de soms persoonlijke aanvallen op haar standpunten. „Dat heeft me geraakt." De fractievoorzitster zegt geen kruistocht te voeren tegen re formatorische christenen. „Ik heb tegen mijn eigen achterban willen zeggen: Kijk eens wat de christelijke partijen kunnen bereiken door eendrachtig samen te wer ken. Het is pijnlijk als dat wordt betiteld als haat zaaien." Hoewel de SGP procentueel gezien niet groeide in Barneveld, constateert Rosber gen dat Barneveld een aanzuigende wer king heeft. „Reformatorische gezinnen hebben hier allerlei voorzieningen bij de hand, zoals kerken en scholen. Bovendien is er een relatieve rust in het dorp op zon dag. Mijn indruk is dat steeds meer men sen uit omliggende kernen daarom naar Barneveld komen. Dat heeft ook te maken met het tekort aan nieuwbouwwoningen in bijvoorbeeld Zwartebroek en Kootwij kerbroek, terwijl in Barneveld zelf volop gebouwd wordt. Dat dat nog niet uit het aantal stemmen op de SGP blijkt? Natuur lijk is dat nog niet zichtbaar, maar ik heb een voorspelling gedaan voor de toe komst." SGP-fractievoorzitter Schotanus hoopt dat het debat van vanavond bijdraagt aan meer onderling respect. „Deze discussie werkt heel polariserend. Geert Wilders heeft zijn film, Barneveld de refodiscussie. Iedereen heeft er een mening over. maar het leidt niet tot meer begrip voor el kaar." Schotanus meent bovendien dat in Barneveld de achterliggende tijd veel voorzieningen zijn gerealiseerd waarmee juist de seculiere partijen blij zijn. „Hier uit blijkt dat de SGP zeker niet alles voor het zeggen heeft." De SGP'er kan anderzijds de reacties van Barnevelders begrijpen die twee grote nieuwe reformatorische kerken zien ver rijzen aan de rand van het dorp. „In abso lute getallen is er sprake van groei. Maai er vallen nu ook een aantal ontwikkelin gen samen. Behalve de kerkbouw is het re formatorische Witsiuscollege ontstaan. Dat zegt in ieder geval dat onze gezindte de mogelijlcheden benut die er zijn." Regioredactie HENGELO - CU-raadslid W. Mie- dema in het Overijsselse Henge lo is verbolgen over een ge meentelijke inloopmiddag op zondag 10 februari. Op die zondag kunnen burgers zich tijdens een inloopmiddag uitspreken over de plannen voor de voormalige elektromateria- lenfabriek van Hazemeyer. In het pand komt de zogeheten Creatie ve Fabriek, een verzamelplaats voor onder meer een theater, kunstenaars en mediabedrijven. Miedema noemt het „een slech te ontwikkeling" dat de gemeen te de activiteit op zondag belegt. „Mensen die de zondagsrust wil len respecteren, kunnen niet naar de inloopmiddag. Boven dien worden ambtenaren ver plicht om op zondag te werken." Volgens Miedema is het „u- niek" dat de gemeente Hengelo op zondag een activiteit belegt die te maken heeft met inspraak op het gebied van ruimtelijke or dening. Aanvankelijk dacht het CU- raadslid dat de inloopmiddag „door een ongelukkige samen loop van omstandigheden" op zondag is gepland, door bijvoor beeld een nietsvermoedende ambtenaar. Dinsdag kreeg Mie dema van verantwoordelijk CDA- wethouder G. A. ter Ellen echter te horen dat de zondag bewust is uitgekozen, omdat dan meer mensen de moeite zouden ne men zich uit te spreken over de plannen met de voormalige fa briek. Tijdens de gemeenteraadsver gadering kreeg de eenmansfrac tie van de CU steun van het CDA (8 van de 37 zetels) en SP (5 ze tels). De reactie van de CDA-wet- houder stelt Miedema teleur. „Ik had van hem meer terughou dendheid verwacht." Op 20 februari wil Miedema de kwestie in commissieverband op nieuw aankaarten. Hij hoopt op eën raadsmeerderheid die uit spreekt dat er in de toekomst geen gemeentelijke activiteiten op zondag meer worden georga niseerd. Het CU-raadslid hoopt op steun van enkele PvdA-raads- leden. Via een woordvoerster liet de wethouder vanmorgen weten voortaan in dergelijke kwesties de zondagsrust mee te zullen we gen. Van onze correspondent DORDRECHT - Het waar schuwen van automobilisten voor snelheidscontroles is niet strafbaar, althans niet volgens de politierechter in Dordrecht. Dat bleek gisteren tijdens een zaak tegen een 20-jarige in woner van Hardinxveld-Gies- sendam, die vorig jaar auto mobilisten met armgebaren duidelijk maakte dat de poli tie in zijn woonplaats een snelheidscontrole hield. De jongeman werd vrijgespro ken. Officier van justitie M. Paapen vroeg om vrijspraak en politierechter H. Bezemer bevestigde daarop: „Ik was ei genlijk al tot die conclusie ge komen toen ik het proces-ver baal had gelezen." Volgens de dagvaarding zou de Hardinxvelder een ambte naar in functie in zijn werk hebben belemmerd. „Dat is niet zo. De controle kon ge woon doorgaan. Dat mensen zich opeens keurig aan de snelheid hielden, doet er niet toe. Dat is juist de bedoeling van controles", zei de officier van justitie. De politierechter voegde er nog aan toe: „De politie kondigt toch ook zelf controles aan." Op de bewuste dag ging de Hardinxvelder na een halfuur bij de agenten vragen of de controle goed verliep. Daar kreeg hij te horen dat er het laatste halfuur vanuit één richting weinig te flitsen viel. De jongeman verklaarde dat dit aan hem te danken was. Vervolgens kondigde hij aan dat hij ook nog even aan de andere kant van de weg ging staan. De politie belette hem dat niet, maar er werd wel proces-verbaal opge maakt. Gisteren werd duide lijk dat dit geen straf tot ge volg heeft. Laagvliegroutes belemmeren bouw windmolens Van onze correspondent ZWOLLE - De twee laagvliegrou tes van defensie boven Overijs sel belemmeren de geplande bouw van windturbines in Zwolle en Almelo. Gedeputeerde Staten van Overijs sel en de beide gemeentebestu ren vragen defensie maatregelen te nemen, aldus de provincie gis teren. De problemen speelden al voor het incident in de Bomme- lerwaard, waar een defensieheli kopter op een hoogspanningslei ding vloog. Militaire vliegtuigen mogen op de route tot minimaal 75 meter hoogte vliegen. Windturbines zijn vaak hoger dan deze af stand. In het gebied tussen Zwol le en Dalfsen zijn plannen voor een windmolenpark. Ook in Al melo wil men windmolens bou wen. „Daar gaat het om mogelijk zes tot acht turbines. Eerder zijn er daar geen panden in aanbouw geweest die een belemmering vormden voor de route." Politie doorzoekt twee bedrijven in Rijssen en Wierden Regioredactie RIJSSEN/WIERDEN - De politie heeft gisteren invallen gedaan bij twee bedrijfspanden van een financieel adviesbureau in Rijs sen en Wierden. Een onderzoeksteam van de bo venregionale recherche Noord en Oost-Nederland heeft onder leiding van het openbaar minis terie in Zwolle de huiszoekingen verricht. Verder zijn twee wonin gen doorzocht in Rijssen. Be drijfsadministratie en computers zijn in beslag genomen. De invallen hebben te maken met een strafrechtelijk onder zoek naar oplichting, valsheid in geschrifte en het ontbreken van een vereiste vergunning tegen de eigenaar van het bedrijf, een 46- jarige man uit Rijssen. Er is mo gelijk sprake van malversaties met optieregelingen, waarbij ho ge winstmarges in het vooruit zicht werden gesteld. Het bedrijf heeft haar klanten schriftelijk laten weten dat zij niet meer aan haar financiële verplichtingen kan voldoen. Er zijn nog geen aanhoudingen ver richt. RijnGouwelijn Regioredactie Eis: geldboetes na samenscholen in Kanaleneiland Regioredactie ARNHEM - Er komt een onder zoek naar een fusie tussen Rens- woude, Scherpenzeel en Wou denberg. Dat werd gisteravond duidelijk toen een meerderheid van de fracties in de Gelderse Staten zich hiervoor uitsprak. Maandagavond maakten de par tijen in Utrecht ook al duidelijk dat ze voorstander zijn van een onderzoek. De fracties gaven gisteren hun mening in de statencommissie algemeen bestuur en financiën van de provincie Gelderland. De Provinciale Staten van Gelder land stemmen op 13 februari over het voorstel. Utrecht volgt op 18 februari. CDA, PvdA. WD, Christenunie en D66 gingen gisteravond mee in het voorstel van Gedeputeerde Staten om onderzoek te doen naar een fusie tussen de drie ge meenten en naar een samenwer king tussen Renswoude met Veenendaal of Barneveld. SGP, SP, Groenlinks en dé Partij voor de Dieren waren tegen. Enkele fracties, waaronder het CDA, willen dat er een breed on derzoek komt, waarbij het voor stel van Renswoude om samen te werken met Veenendaal of Bar neveld serieus wordt genomen. SGP-fractievoorzitter Klein keer de zich tegen het voorstel, omdat Renswoude zich duidelijk tegen een fusie uitspreekt. „Je kunt een gemeente niet dwingen tot een fusie", aldus Klein. Hij vreest daarnaast voor een ketenreactie als de fusie doorgaat. „Als de sa menvoeging een feit wordt, is de kans groot dat Leusden zich ook wil aansluiten." Meerdere fracties gaven overi gens aan dat ze nog niet weten of ze ook daadwerkelijk voor een fusie tussen de drie gemeenten zijn. Met een onderzoek naar de fusie kunnen ze wel leven. De uitkomst zal meespelen in de vraag of ze uiteindelijk instem men met een fusie. LEIDEN - Over maximaal vijf maanden weten de inwoners van Leiden of de RijnGouwelijn door het centrum van de stad wordt aangelegd. De provincie Zuid-Holland en de gemeente Leiden nemen voor 1 juli een besluit over het tracé van de lightrailverbinding, zo lie ten beide partijen gisteren we ten. De gemeente heeft zich lan ge tijd verzet tegen een route van de RijnGouwelijn door de Breestraat, in het hart van Lei den. De inwoners van de stad lie ten begin vorig jaar bij een refe rendum weten niets te zien in de lightrail. De provincie hield lange tijd vast aan de Breestraat, maar heeft nu ook onderzocht of een alternatief tracé haalbaar is. In deze variant wordt de Rijn Gouwelijn over de Hooigracht en de Langegracht aangelegd, net langs het centrum van de stad. - De othaer van justitie in Utrecht heeft gisteren boetes van 240 euro geëist tegen zeven jongeren die in oktober het samenscholingsverbod in de Utrechtse wijk Kanaleneiland hebben overtreden. Officier Van Logten zei op de zit ting van de kantonrechter dat tachtig bekende risicojongeren vorig jaar van de burgemeester een brief hebben gehad waarin ze zijn gewaarschuwd zich niet meer in groepen op straat op te houden. In oktober zijn in Kana leneiland elf jongeren aangehou den die dit samenscholingsver bod hadden overtreden. Vier jongeren hebben een werk straf aanvaard of een boete be taald. Zeven jongeren weigerden te betalen, maar volgens officier Van Logten was er voldoende be wijs tegen hen. Ze voegde eraan toe dat het samenscholings verbod effect heeft. De criminali teit in de wijk Kanaleneiland is gedaald, stelde de officier. AMSTERDAM - Hebzucht. Volgens Albertien Enthoven verwijst het woord naar het smelten van het poolijs. In een grote ijssculptuur op de Torensluisbrug in Amsterdam vestigt de kunstenares met het ijs de aandacht op het smelten van de poolkappen en de stijging van de zeespiegel. Een tweede sculptuur verbeeldt een doodshoofd. Foto anp Twintig auto-inbraken in Apeidoornse wijk APELDOORN - In Apeldoorn zijn in de nacht van maandag op dinsdag twintig auto's openge broken. De inbrekers hebben met name in de wijk De Maten toegeslagen, meldde de politie gisteren. In een aantal gevallen is de motorkap geforceerd en zijn airbags en accu's uit de wa gens gehaald. De politie noemt het opvallend dat er geen mel dingen van verdachte situaties zijn gedaan. „Zwakke" wethouder van Baam stapt op BAARN - CDA-wethouder A. Maarleveld van de gemeente Baarn heeft gisteravond haar ontslag ingediend. De wethouder zou „zwak" functioneren, vond ook de eigen partij. De coalitie partijen, CDA. PvdA en WD, ga ven haar nog drie weken de tijd. Daardoor zou haar vertrek niet het gevolg zijn van een motie van wantrouwen van de opposi tie. Maarleveld besloot daarop zelf op te stappen. Jongen (13) verzon beroving in Driel DRIEL - Een 13-jarige jongen die zondagavond op de Dorpsstraat in Driel met geweld zou zijn be roofd van zijn mobiele telefoon, heeft het verhaal verzonnen. De zaak kwam aan het licht nadat een inwoner van Driel bij de poli tie meldde dat er vernielingen in zijn tuin waren aangericht. Daar bij trof hij ook een mobiele tele foon aan, die van het vermeende slachtoffer bleek te zijn. De jon gen bekende daarop zijn tele foon inderdaad verloren te zijn toen hij in de tuin van de man was. Uit vrees voor de gevolgen verzon hij het verhaal van de be roving. De jongen heeft excuses aangeboden. Vrachtwagen rijdt meisjes aan NIJVERDAL - Twee Nijverdalse meisjes van 10 jaar zijn maan dagmiddag in hun woonplaats door een vrachtwagenchauffeur aangereden. De bestuurder reed na de aanrijding door. Op de Klaproos werden de meisjes bij een bussluis ingehaald door een -% vrachtwagen die nieuwe auto's vervoerde. Beide meisjes kwa men hierbij ten val, maar bleven ongedeerd. De politie, die dit vanochtend bekendmaakte, is op zoek naar getuigen. Brommer rijdt 99 kilometer per uur STEENWIJK - Een 17-jarige brom merrijder uit Steenwijlc is dins dagavond in zijn woonplaats aangehouden omdat hij te hard reed. De jongen reed 99 kilome ter per uur, meldde de politie gisteren. De jongen heeft een be keuring gekregen. Beroep in zaak-Nemeth nogmaals uitgesteld UTRECHT - Het hoger beroep in de zaak-Nemeth is gisteren nog maals uitgesteld omdat de ver dachte nieuwe advocaten in de arm heeft genomen. Het hoger beroep van Amin M. dient nu op 13 februari in de Marokkaanse stad Sale. De Marokkaan Amin M. werd op 12 juni 2007 veroor deeld tot de doodstraf voor de moord op de Utrechtse Ilona Ne- meth. Amin M. is veroordeeld voor verkrachting, doodslag en diefstal. De 34-jarige Nemeth werd op 16 juli 2004 voor het laatst levend gezien. Een jaar la ter werd haar lichaam gevonden in Overvecht. De Utrechtse poli tie is aanwezig in Sale. Toename overlast junks Hoog Catharijne UTRECHT - De overlast door ver slaafden in winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht is toegeno men. Dat heeft de politie giste ren gemeld. Dinsdag hield de po litie tien mensen aan voor het veroorzaken van overlast. Deze maand hebben bewoners en win keliers meer melding gemaakt van overlast dan gebruikelijk. „Het is natuurlijk winter, dus het kan zo zijn dat verslaafden en daklozen de beschutting van een winkelcentrum kiezen boven een verblijf in bijvoorbeeld een park." In totaal zijn bijna tachtig mensen aangehouden. Gestolen frietkramen teruggevonden WADENOIJEN - De politie heeft dinsdagmiddag in Wadenoijen twee gestolen frietkramen aan getroffen. Een getuige zou een van de kramen hebben herkend naar aanleiding van een tv-uit- zending rond de gestolen aan hanger. Onderzoek wees uit dat een van de karren op 21 januari is gestolen. De andere is vorig jaar ontvreemd in Volendam. De politie heeft een 36-jarige inwo ner uit Tiel aangehouden. i huls Gto >tinsU'e< CU: 'Vrees voor refodorp is angsthazen) 'Niet iedereen zit zondag in VooriUh BARNEVELD - De discussie over de vermeende toename van het aantal reformatorische christenen leidde tot tal van artikelen in de Barneveldse Krant. Het blad ruimde de achterliggende weken dagenlang zijn kolommen in voor ingezonden brieven van lezers. Foto rd

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 6