Adviesorgaan: Schaf AWBZ af OESO pleit voor versoepeling ontslagrecht „Vertrouwen pensioen door onwetendheid" Senaatsvoorzitter Italië formateur Ziekenhuis Gouda versobert nieuwbouw Ter Horst inventariseert adviesdiensten Reformatorisch Dagblad Binnenland Buitenland donderdag 31 januari 2008 PAGINA 10 CDA ziet niets in voorstel Raad voor de Volksgezondheid Redactie politiek DEN HAAG - Schaf de AWBZ, waaruit onder meer de oude renzorg en de zorg voor gehan dicapten worden betaald, af en hevel de zorg uit deze verzeke ring over naar de zorgverzeke raars en de gemeenten. Dit levert volgens de Raad voor de Volksgezondheid (RVZ) betere en betaalbare zorg op voor be paalde groepen patiënten. De RVZ bood zijn advies vanmiddag aan staatssecretaris Bussemaker van Volksgezondheid aan. De AWBZ was bedoeld voor on verzekerbare risico's, maar het oorspronkelijke pakket is uitge dijd, aldus de raad. De kosten be dragen dit jaar circa 20 miljard euro en lopen hard op. Bussema ker heeft zowel de RVZ als de So ciaal-Economische Raad om ad vies over de AWBZ gevraagd. De RVZ bepleit dat na een over gangsperiode de AWBZ-zorg komt te vallen onder de gewone zorgverzekering en de Wet maat schappelijke ondersteuning, waarvoor de gemeenten verant woordelijk zijn. Voorwaarde is wel dat de verzekeraars de zorg beter gaan organiseren en de ge meenten harde kwaliteitsgaran ties bieden. De raad heeft, in overleg met patiëntenorganisaties, gekeken hoe zo'n verandering van finan ciering uitpakt voor vier groepen patiënten: mensen met het Downsyndroom, een beroerte, dementie en schizofrenie. Voor grote groepen patiënten kan dat een verbetering betekenen, om dat zorgverzekeraars er financi eel baat bij hebben vermijdbare risico's te voorkomen. Zij zullen meer investeren in preventie, denkt de raad. AWBZ Adviesraad: AWBZ afschaffen, Zorg overhevelen naar verze keraars en gemeenten. Kosten AWBZ zijn uit de hand gelopen. Maatregel wellicht nadelig voor mensen met Downsyn droom, CDA ziet niets in voorstellen van adviesraad. Maar voor anderen, zoals men sen met het Downsyndroom, kan het minder goed uitvallen, er kent de RVZ. Zij kunnen te ma ken krijgen met verschillen in beleid tussen gemeenten en ver zekeraars. De raad vindt dat op voorhand geen uitzondering moet worden gemaakt voor patiënten die lang durig in een instelling verblijven. Voor hen is het wenselijk dat zij onder de zorgverzekering vallen. Verzekeraars hebben er belang bij dat ook voor hen naar alter natieven in de samenleving wordt gezocht. Het CDA ziet niets in het af schaffen van de AWBZ. „Het CDA komt ook op voorde bescher ming van juist de kwetsbare groepen in de maatschappij, zo als ouderen en gehandicapten, die soms hun leven lang zorg no dig hebben in een zorginstel ling". zei Kamerlid De Vries. „De ze mensen mogen we niet het slachtoffer laten worden van het vrije spel van de markt. Tegelij kertijd moeten we goed kijken of we het bestaande systeem wel licht kunnen verbeteren. VENLO - Een grote brand heeft de afgelopen nacht een opslaghal van het bedrijf Geodis Vitesse in het Venlose stadsdeel Blerick in vlammen doen opgaan. Burgemeester Bruis vermoedt dat de brand is aangestoken. De schade loopt in de miljoenen. Foto anp KNRM rukt recordaantal keer uit in 2007 NablllSSeil brand in meer kans op Blerick duurt hele dag suikerziekte DEN HAAG (ANP) - Minister Ter Horst (Binnenlandse Zaken) brengt op verzoek van de Twee de Kamer alle organen in kaart die de politiek gevraagd en on gevraagd van advies voorzien. Het overzicht moet ook inzicht geven in de kosten die zijn ge moeid met de tientallen advies raden, planbureaus, kennis centra en al dan niet tijdelijke commissies. Ter Horst zegde dat gisteren toe in een overleg over de kabinets plannen om de rijksoverheid te vernieuwen. Vooral de WD drong aan op een inventarisatie om te weten hoeveel adviesorga nen er zijn en welk kostenplaatje Unieke cursus tegen blozen GRONINGEN (ANP) - Gro ningse psychologen heb ben een cursus ontwik keld voor mensen met bloosangst. Tot nu toe bestonden er in Nederland alleen langdu rige therapieën. Dat meld de de Rijksuniversiteit Groningen gisteren. De psychologen Femke Buwalda en Corine Dijk doen de komende tijd ver der onderzoek naar het ef fect van de cursus, waarop men leert omgaan met blozen en bloosangst. De zogeheten bloos- of eiy- throfobie kan zo ingrij pend zijn dat mensen situ aties vermijden om geen rood hoofd te krijgen. De cursus bestaat uit ze ven bijeenkomsten, die twee uur duren. Tijdens de cursus leren de deelne mers stapsgewijs om te gaan met hun angst en welke zaken hierbij een rol spelen. Cel en werkstraf voor jongeren na aanslag op moskee HAARLEM (ANP) - Vier Haarlem- se jongeren zijn gisteren veroor deeld omdat ze in juli vorig jaar een aanslag pleegden op een moskee in hun woonplaats. De vier, in de leeftijd van 16 tot 19 jaar, kregen straffen varië rend van 8 maanden jeugd detentie en 120 uur werkstraf tot 10 maanden cel, waarvan -5 voor waardelijk, en 120 uur werkstraf. De jongeren gooiden eind juli meerdere molotovcocktails naar een moskee in het Reinaldaparlc. De schade bleef beperkt, doordat de flessen met brandstof in het gras ontploften of in een sloot belandden. De vier hebben aan gegeven racistische motieven te hebben gehad voor de aanslag. Ze vonden dat er al genoeg mos keeën in Nederland zijn. Boven dien hadden de jongeren er moeite mee dat de moskee uitge rekend op hun basketbalveld moest komen. Tegen de drie meerderjarige Haarlemmers was anderhalf jaar cel geëist, waar van een halfjaar voorwaardelijk. De 16-jarige jongen hoorde 8 maanden eisen, waarvan de helft voorwaardelijk, en 150 uur straf. daarbij hoort. „Het is toch te gek voor woorden dat we dat niet we ten. want we financieren het wel", zei Kamerlid Van den Burg van de oppositiepartij. Volgens Ter Horst is wel dege lijk bekend hoeveel organen er. zijn en hoeveel mensen er wer ken, maar zijn die gegevens op genomen in de afzonderlijke be grotingen van de ministeries. Een totaaloverzicht ontbreekt. Op aandringen van de Kamer- komt de minister ook met een fundamentele analyse van het adviesstelsel. De onafhankelijk heid van de adviseurs, waar SP, PW en D66 vraagtekens bij plaatsen, komt daarbij aan bod. Wat de WD betreft worden DEN HAAG (ANP) - Dat mensen weinig weten over hun pen sioen komt doordat ze erop vertrouwen dat hun oudedags voorziening wel goed geregeld is. Mensen hoeven zich ook niet da gelijks zorgen te maken over hun pensioen, maar moeten wel op momenten dat ze wisselen van baan, trouwen of uit elkaar gaan als partners weten dat dit van invloed is op hun inkomsten na de 65e verjaardag. Dat concludeerde minister Donner (Sociale Zaken) gisteren met de pensioencommissie van de Sociaal-Economischê Raad (SER). Commissievoorzitter Lin- schoten klopte bij de bewinds man aan met het SER-rapport "Op weg naar pensioenbewust zijn". Daarin stellen werkgevers en vakbonden dat voorlichting over het pensioen beter moet aansluiten op belangrijke ge beurtenissen in het persoonlijke leven. Maar volgens Donner is het niet logisch om een ambtenaar nu aan mensen die op het punt staan om te trouwen, te laten vragen of ze wel nagedacht heb ben over de gevolgen voor hun pensioen. Volgens de minister moet de informatie die pensioen fondsen en verzekeraars over de oudedagsvoorziening verstrek ken, ook eerst nog worden aan- ROME (ANP/RTR) - De Italiaanse president Giorgio Napolitano heeft de voorzitter van de Se naat, Franco Marini, gisteren ge vraagd een voorlopige regering te vormen. Vorige week donderdag bood Ro mano Prodi zijn ontslag aan als premier nadat diens brede cen trumlinkse coalitie haar meer derheid in de Senaat had verlo ren. De 74-jarige Marini, een partij genoot van Prodi, staat voor de zware taak om een parle- mentsmeerderheid achter zich te krijgen die bereid is de kies wet te hervormen. Napolitano wil er zo voor zorgen dat er een einde komt aan de politieke ver- Splintering en in de toekomst vrijwel alle adviesraden afge schaft en komen de secretariaten en stafmedewerkers van de hui dige organen in fors afgeslankte vorm in een gebouw te zitten waar ze veel gerichter adviezen moeten geven. Volgens Van den Burg zijn er nu te veel adviezen, wisselt de kwaliteit daarvan en belanden de vaak lijvige rappor ten meestal ongelezen in de boe kenkast. „Het is tijd om schoon schip te maken", zei het WD-Ka- merlid. De voorgenomen afslanking met 20 procent van het advies stelsel mag er volgens Ter Horst niet toe leiden dat er meer exter ne deskundigen worden inge huurd. gepast, zodat die makkelijker te begrijpen is. Dat is volgens de CDA-bewinds- man eenvoudiger gezegd dan ge daan. Hij wees erop dat er niet voor niets tot 2011 de tijd is ge nomen om het zogeheten pensi- oenregister te maken, waarin ie dereen straks moet kunnen zien welke aanspraken op het gebied van de AOW en aanvullend pen sioen hij heeft. Linschoten waarschuwde dat het succes van dit register staat of valt met kwaliteit van de in formatie. Volgens hem willen mensen over het algemeen twee vragen beantwoord zien. Ze wil len weten hoeveel inkomen ze per maand hebben als ze op hun 65e jaar met pensioen gaan. En ze willen weten hoeveel ze nog moeten werken om minimaal een bepaald inkomen over te houden op hun oude dag. Verder moet er volgens Donner en de SER-commissie bijzondere aandacht komen voor het groei ende aantal mensen dat op basis van tijdelijke contracten of als zelfstandige zonder personeel (zzp) werkt. Zij bouwen vaak wei nig of geen pensioen op. Ook is betere voorlichting nodig voor mensen met een AOW-gat. Veel migranten hebben minder AOW- rechten opgebouwd, omdat ze tussen hun 15e en 65e verjaar dag niet doorlopend in Neder land hebben gewoond. meer stabiele regeringen worden gevormd. Pas daarna wil het staatshoofd nieuwe verkiezingen uitschrijven. Napolitano sprak de afgelopen dagen met tal van politieke kop stukken. Rechtse oppositielei ders, onder wie oud-premier Sil vio Berlusconi, eisen per direct vervroegde verkiezingen. Berlus coni staat er goed voor in' de pei lingen. De huidige kieswet werd eind 2005 ingevoerd', toen Berlusconi nog aan de macht was. Die wet wordt bekritiseerd omdat kleine partijen naar verhouding veel macht hebben. De regering-Prodi verloor donderdag de vertrou- wensstemming in de Senaat na dat een klein aantal senatoren zijn steun had opgezegd. 1JMUIDEN (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschap pij (KNRM) heeft het vorig jaar drukker gehad dan ooit. De vrijwilligers zijn in totaal 1795 keer uitgevaren en hebben 3419 mensen en 60 dieren gered. Dat bleek vanmorgen uit de jaar cijfers van de KNRM. Van onze correspondent GOUDA - Het Groene Hart Zie kenhuis in Gouda ziet zich ge noodzaakt een geplande ver bouwing drastisch te versobe ren vanwege bezuinigingen door nieuw rijksbeleid. Het veertig jaar oude beddenhuis maakt plaats voor nieuwbouw. De voorzitter van de raad van be stuur, D. J. Verbeek, erkende gis teren desgevraagd dat het zie kenhuis bij ongewijzigd beleid op „ernstige financiële proble men zou zijn afgekoerst." Ingrij pende ombuigingsmaatregelen op materieel en personeel vlak moesten een begrotingstekort van 9 miljoen euro wegwerken. Het Groene Hart Ziekenhuis wordt geconfronteerd met gewij zigd rijksbeleid voor de bouw van zorginstellingen. De huisves tingskosten moeten nu worden verdisconteerd in de prijzen die voor behandelingen worden ge rekend. Omdat er niet is voor zien in een overgangsregeling en het ziekenhuis voor de wetswijzi ging een vergunning kreeg voor DEN HAAG (ANP) - De OESO, een organisatie van westerse lan den, pleit in het jaarlijkse rap port over de Nederlandse eco nomie voor versoepeling van ontslagrecht en verhoging van de AOW-leeftijd. Om de problemen van de vergrij zing op te vangen, moet Neder land meer inzetten op vergroting van de arbeidsparticipatie, ofte wel meer verrichting van betaald werk. De OESO wijst erop dat sinds de invoering van de AOW, in 1957, Met 343 reddingsacties was juli de drukste maand. De drukste dag was 28 april. De vrijwilligers rukten toen dertig lceer uit voor schepen in de problemen. De reddingstations Huizen, Scheve- ningen-Noordland en Lauwers- oog waren goed voor een kwart van de acties. bouwplannen ter waarde van 185 miljoen euro, ontstaat er een probleem. „Wij zijn genoodzaakt tot her overwegingen. Dat heeft geresul teerd in een plan dat voorziet in 13.000 vierkante meter minder vloeroppervlak en gefaseerde bouw. Door nu het oude bedden huis geheel te slopen, kunnen we wel weer doelmatiger, slim mer en ook goedkoper bouwen. Het nieuwe ziekenhuis heeft iets van een hotel met veel meer een persoonskamers. Ook halen we de kantoorfuncties uit het hospi taal en bouwen daar een apart kantoorgebouw voor. Zo'n ge bouw kent een heel andere af schrijving. Dergelijke zaken zou den we tien jaar geleden niet hebben verzonnen en daarom is het aan de ene kant gelukkig dat de regelgeving juist op dit mo ment verandert." Verbeek zegt wel te rekenen op een compensatie voor de 12 mil joen euro aan planlcosten die destijds nodeloos zijn gemaakt en de planlcosten die nu worden gemaakt om aan de nieuwe re gelgeving te voldoen. de AOW-leeftijd nooit gewijzigd is. Inmiddels is de levensver wachting toegenomen met meer dan zes jaar. De Nederlandse re gering wil de AOW-leeftijd niet aanpassen, maar de OESO doet toch de suggestie om de pensi oenleeftijd in stappen te verho gen naar 67 jaar. De ontslagbescherming maakt de arbeidsmarkt in de visie van de OESO weer te star. Vooral als mensen lang gewerkt hebben, valt de ontslagvergoeding hoog uit. De bescherming maakt het moeilijker om mensen te ont- UTRECHT (ANP) - Katten die alleen maar binnens huis leven of lui zijn, heb ben een verhoogd risico op suikerziekte. Dat concludeert dieren arts Lars Slingerland in zijn proefschrift, waaróp hij volgende week donder dag promoveert aan de Universiteit Utrecht. Het eten van koolhy draatrijk voedsel lijkt geen invloed te hebben op de ontwikkeling van sui kerziekte, volgens de on derzoeker. Het droogvoer dat tegenwoordig aan kat ten wordt gegeven bevat veel meer koolhydraten dan blikvoer of hun na tuurlijke dieet van vogels en muizen. Toch vond de dierenarts geen verschil tussen het voeren. Deskundigen voor snelle invoering kilometerheffing Redactie politiek DEN HAAG - De politiek moet snel beginnen met de voorberei dingen voor de invoering van de kilometerheffing. Dat be toogden de heren Nouwen en Hermans, beiden betrokken bij het platform Anders Beta len voor Mobiliteit, vanmorgen in de Tweede Kamer bij de hoor- slaan, maar de keerzijde is dat mensen zonder baan minder kansen krijgen op de arbeids markt. De maximale duur van de WW- uitkering is teruggebracht van vijfjaar naar 38 maanden, maar dat is in vergelijking met andere landen nog altijd lang, aldus de OESO. In het landenrapport staat ook dat de arbeidsparticipatie van ouderen in Nederland, on danks eerdere maatregelen, nog steeds laag is. Op oudere leeftijd doorgaan met werken wordt „ontmoedigd" VENLO (ANP) - De brandweer was vandaag nog de hele dag bezig met het nablussen van een zeer grote brand in een op slaghal van het bedrijf Geodis Vitesse in het Venlose stadsdeel Blerick. De loods met daarin 16.000 pal lets met printers en computers ging helemaal in vlammen op. Burgemeester Bruis van Venlo vermoedt dat de brand is aange stoken. De schade loopt in de miljoenen. Rond 17.15 uur gisteravond brak een kleine brand uit, die de brandweer om 19.00 uur onder controle meende te hebben. Door smeulend karton laaide het vuur rond 21.30 uur weer op, waarop enkele uren later de vlammen metershoog uit het dak sloegen. Rond 5.00 uur van ochtend werd het sein brand meester gegeven. 1 Roetdeeltjes zijn in de omlig- Rijkswaterstaat spant mobiele tent over Moerdijkbrug MOERDIJK (ANP) - Rijkswater staat bouwt volgende week een verrijdbare tent van 125 meter over de Moerdijkbrug. De tent moet ervoor zorgen dat het onderhoud aan de brug door kan gaan bij slecht weer. Dat liet Rijkswaterstaat giste ren weten. De werkzaamheden duren waarschijnlijk nog tot het door de combinatie van een gun stige WW-regeling en de regeling voor vervroegd pensioen. Om te bevorderen dat mensen ook bo ven hun 65e blijven werken, zou Nederland de verplichting aan werkgevers om loon door te beta len bij ziekte kunnen versoepe len voor ouderen. De OESO suggereert om het be lastingregime zo aan te passen, dat het voor vrouwen met deel tijdbanen aantrekkelijker wordt om langer te gaan werken. De Nederlandse regering wil de zo geheten aanreclitsubsidie in vijf- gende dorpen Lomm, Grubben- vorst, Velden en de buurtschap Californië terechtgekomen. De brandweer gaat ervan uit dat die niet gevaarlijker zijn dan nor maal. Luchtmetingen hebben uitgewezen dat de rook geen ge vaar voor de volksgezondheid op levert. De hulpdiensten adviseren al leen mensen met problemen aan de luchtwegen om niet naar bui ten te gaan. De overige omwo nenden ondervinden verder nau welijks hinder van de brand, al dus een woordvoerder. Voor het publiek is om 8.00 uur een informatienummer geopend (0800-1351), Ook via de internet pagina crisis.nl is informatie be schikbaar. Op 6 juni vorig jaar brak in die zelfde loods ook een grote brand uit. Burgemeester Bruis vindt dat „meer dan toeval." Bij de brand deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Almere verbolgen over anonieme beschuldigingen ALMERE (ANP) - Het gemeente bestuur van Almere is veront waardigd over anonieme be schuldigingen. Burgemeester Jorritsma, wethouder Duive steijn en topambtenaren zou den gemeenschapsgeld verkwis ten met privéritten in dienst auto's en taxi's. Wethouder Haanstra noemde de tien jaar afschaffen, maar dat is wat de OESO betreft niet snel ge noeg. Ook de Bijstandswet en de WAO/W1A kunnen aangescherpt worden, zodat meer mensen be schikbaar zijn voor de arbeids markt. Nederland zou het besluit om WAO'ers in de leeftijd van 45 tot 50 jaar soepeler te herkeuren moeten „heroverwegen." Ook noemt de OESO het verontrus tend dat meer mensen- instro men in de Wajongregeling voor personen die van jongs af aan ge handicapt zijn. GOUDA - Het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda gaat nieuwbouwen. Het veertig jaar oude hospitaal krijgt een „soberder, doelmatiger, slimmer en toch moderner gebouw", aldus de voorzitter van de raad van bestuur, D. J. Verbeek. Foto ProteXt DeJo zitting over de küometerhef- fing. Nouwen voegde daaraan toe dat het van cruciaal belang is dat de politiek het vertrouwen van de burger in het nieuwe systeem niet beschaamt. „Als de kilome terheffing wordt ingevoerd, moe ten de wegenbelasting en de aan- schafbelasting voor nieuwe au to's wel echt helemaal worden afgebouwd." Een aantal mensen dat hij ge sproken heeft, is bang dat de we genbelasting niet totaal ver dwijnt en dat ze dus twee keer moeten betalen. De Kamer hoorde vandaag tien tallen deskundigen, bestuurders en vertegenwoordigers van be- langenclubs en iet-bedrijven over de voorgenomen kilometerhef fing in 2012. najaar. Voor specifieke handelin gen als het aanbrengen van een epoxylaag en het storten van be ton moet het droog en vorstvrij zijn. De tent kan over de brug heen en weer worden geschoven, zo dat hij altijd daar kan worden neergezet waar hij. het hardst no dig is. De tent heeft Rijkswaterstaat eerder in conflict gebracht met de gemeenten Dordrecht en Moerdijk. In 2005 waaide het ding kapot, wat voor veel over last en gevaar op de wegen zorg de. Beide gemeenten besloten daar op dat voor de tent een bouw vergunning nodig was. Toen Rijkswaterstaat weigerde die aan te vragen, leidde dat tot twee rechtszaken bij de rechtbank in Dordrecht. anonieme brief waarin deze wor den geuit gisteren „een aanval op de persoonlijke integriteit" van het bestuur. De brief, gericht aan de gemeentesecretaris, is on dertekend door "klokkenluiders van Almere". De schrijvers zijn naar eigen zeggen een groepje ambtenaren dat op het stadhuis werkt. Zij constateren dat er rit ten worden gedeclareerd naar onder meer familie, de school en voor privërestaurantbezoeken. Het college zegt dat de bewerin gen van de klokkenluiders deels niet kloppen. Verder moet het bestuur soms persoonlijke ritten combineren met zakelijke, om dat hun tijd clan efficiënter wordt besteed. Dat is volgens de sobere richtlijnen. Wie goed zoekt, zou wellicht een discuta bele privérit kunnen vinden, al dus Haanstra.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 6