„Schaf ambtsgebed Kampen af' KamPen e«Zwoüe: Drink Zeven jaar cel geëist voor overvallen Gelderland blijft drukjacht toestaan minder in kantine en keet Reformatorisch Dagblad Regio woensdag 30 januari 2008 PAGINA 9 Regioredactie KAMPEN - In Kampen is ophef ontstaan over een voorstel dat Gemeentebelang Kampen bin nenkort indient om het ambts gebed in de gemeente af te schaffen. Het plan kan waar schijnlijk rekenen op steun van het CDA waardoor een meer derheid er mogelijk mee in stemt. Het initiatiefvoorstel, dat volgen de maand op de agenda van de gemeenteraad komt, is een idee van raadslid Woning van Ge meentebelang Kampen (GBK). Zij Van onze correspondent ZUTPHEN - „Gewetenloos han delen." Zo noemde de Zutphen- se officier van justitie mr. J. But- tinger gisteren de lafhartige overvallen op twee bejaarde mensen van 85 en 75 jaar in Vaassen en het Limburgse Mo lenhoek. De twee Polen (24 en 28 jaar) die bekend hebben voor deze daden verantwoordelijk te zijn, konden pas eind vorig jaar worden aan gehouden. Een van de twee ver dachten werd een dag na de overval in Vaassen al in de kraag gevat, maar een procedurefout zorgde ervoor dat de rechter commissaris hem moest laten gaan. Buttinger eiste tegen het twee tal gevangenisstraffen van zeven jaar. „Ze hebben geen enkel inle vingsvermogen. Want als je bij iemand twee kratten bier en wat geld gaat stelen, kan ik niet begrijpen waarom je zoiets doet bij zo'n oude vrouw", zei de offi cier. doelend op de overval op de 85-jarige in Vaassen, die een paar jaar nadien is overle den. De overvallen werden in juli en september 2004 gepleegd. De slachtoffers werden midden in de nacht verrast door de Polen. Beiden werden vastgebonden; bij Van onze correspondent GELDERMALSEN - De gemeente raad van Geldermalsen is gister avond unaniem akkoord gegaan met de uitgangspunten van de notitie "Zwerfvuil en honden poep, tijd voor beleid." In de nota worden de knelpun ten op een rijtje gezet en oplos singen aangedragen om de grootste overlast beheersbaar te maken. „Nu hebben we amper beleid op dit punt", liet wethou der M. Konings gisteravond we ten. De gemeente gaat aan de slag met afvalbakken en zakjes en gaat hondenuitlaatstroken aanwijzen. Daarnaast spelen communicatie en voorlichting een belangrijke rol. Een amendement van SGP'er L. heeft vaker haar ongenoegen over het uitspreken van het tra ditionele ambtsgebed door de burgemeester geuit. Aan het be gin van de raadsvergadering ver liet zij meermalen met fractiege noot Töller -die inmiddels zelf standig is verdergegaan- haar ze tel vlak voor het moment waar op de burgemeester het ambtsge bed uitsprak. „Gezien de zaken die soms na het gebed gebeuren, heb ik er de grootste moeite mee dat er eerst wordt gevraagd om de hulp en bijstand van God. Dan moet je daarna niet gaan zitten sjoeme len", aldus Woning vanmorgen. de vrouw werd een handdoek in haar mond gepropt en haar tele foon- en alarminstallatie werden onklaar gemaakt. Uren later kon de vrouw pas door haar buur man worden bevrijd. Ook de an- dere bejaarde werd -onder be dreiging met een mes- gekne veld aan handen en voeten en ge dwongen in bad te gaan liggen, waarna een touw aan een afvoer pijp werd gebonden. De man werd gedwongen zijn pincode op een briefje te schrijven, maar had de tegenwoordigheid van geest om een vals nummer op te geven. Hierdoor lukte het de ver dachten niet geld van zijn reke ning te halen. De Polen bekenden na hun aan houding volmondig en betuig den hun spijt. Volgens hen wa ren de woningen van de bejaar den willekeurig uitgezocht en hadden zij gedacht dat die leeg stonden. Hun- raadslieden zijn van mening dat de late vervol ging gevolgen moet hebben voor de strafmaat. Volgens een van de advocaten had justitie wel wat meer druk op de opsporing mo gen zetten; er zou alleen een Eu ropees arrestatiebevel zijn uitge vaardigd. In reactie hierop zei de officier; „Als ze sneller berecht hadden willen worden, hadden ze zich in Nederland moeten melden." Uitspraak op 12 februari. van Bruchem om overtreders op te sporen door hondenbaasjes te verplichten inzamelzalcjes bij zich te dragen, bleef boven de markt hangen. Volgens het colle ge is die eis juridisch aanvecht baar. „Je kunt dat niet zomaar controleren. Bovendien krijg je allerlei discussies op straat. Straks laat iemand zijn zakdoek zien. Bewijs dan maar eens dat dat niet voor de hondenhoop be stemd is", vond Konings. Wel beloofden het college en de andere fracties dat het SGP- voorstel wordt meegenomen tij dens de eerstvolgende evaluatie. Dat geldt ook voor de suggestie van meerdere fracties om vereni gingen en scholen in te zetten om tegen een kleine vergoeding straten of delen van een wijk vrij te houden van zwerfvuil. Bij de fractie van Gemeentebe lang Kampen is sprake van fric tie over het feit dat GBK-wethou- der Wiggers eind vorig jaar moest opstappen. Volgens de fractie zijn de coalitiepartijen ChristenUnie en SGP daar mede debet aan. Beide partijen zijn de meest uitgesproken voorstanders van het handhaven van het ambtsgebed. Woning geeft aan dat het initi atiefvoorstel niets met een wraakactie te maken heeft. „Het is puur persoonlijk. Ik vind dat een ambtsgebed in deze tijd niet meer kan. We hebben geen chris telijke maatschappij meer. Bo- Raad Loenen tegen komst windmolens Regioredactie LOENEN A/D VECHT - Een meer derheid van de gemeenteraad van Loenen heeft zich gister avond uitgesproken tegen de komst van windmolens bij de dorpsgrens van Nieuwer ter Aa. Alleen de PvdA stemde voor de bouw van drie windturbines. Tegen de komst van de wind molens bestond veel verzet in Nieuwer ter Aa, dat in de ge meente Breukelen ligt. De mo lens van elk zo'n 125 meter hoog zouden het beschermde dorps gezicht aantasten. De bewoners verenigden zich in een actieco mité. Woordvoerder Bouman toonde zich vanmorgen ver heugd over de opstelling van de gemeenteraad. Volgens hem moet er nog wel een officieel be sluit worden genomen over het stopzetten. vendien is het een formulier gebed dat maar even gauw, gauw van een papiertje wordt opgelezen. Dat hoeft voor mij niet. Een moment stilte voor de vergadering vind ik een beter idee. Maar ga niet schijnheilig zitten bidden, om je daar vervol gens niet aan te houden." De ChristenUnie, met 6 zetels de grootste partij, vindt de han delwijze van Woning niet erg in teger, zegt fractievoorzitter J. W. Schutte. „Zij heeft nu meerma len op demonstratieve wijze, sa men met een collega, laten zien dat ze niet wil deelnemen aan het ambtsgebed door op de pu- Verdacht pakketje in Amersfoort geen explosief AMERSFOORT (ANP) - Het ver dachte pakketje dat gisteravond op de parkeerplaats bij een po litiebureau in Amersfoort werd aangetroffen, is geen explosief. Dat heeft onderzoek van het Ex plosieven Opruimingscomman do (EOC) uitgewezen, aldus de politie. Een man die gisteren zijn auto bij een garage ophaalde, kreeg daar te horen dat er „iets raars" onder zijn auto zat. De man is daarop richting huis gereden, maar bedacht zich onderweg en besloot langs het politiebureau te gaan. Hij parkeerde de auto bij het bureau. Ook de agenten von den dat er iets zat dat er niet hoorde, waarop het EOC werd in geschakeld. Volgens de politiewoordvoerder is er „opzettelijk iets bij de auto geplaatst." Dat is er inmiddels af gehaald. blieke tribune te gaan zitten. Dat getuigt niet van respect." Het CDA -met 5 zetels de twee de partij- speelt in het vraagstuk een doorslaggevende rol. Fractie voorzitter P. H. Treep kiest liever voor een moment van stilte, geeft hij desgevraagd aan. „Ik acht het aannemelijk dat wij voor het voorstel van mevrouw Woning stemmen. Niet omdat we het eens zijn met het motief. Het is een pragmatische oplos sing. Moet je het gebed in stand houden als je weet dat anderen er het respect niet meer voor kunnen opbrengen? Daarvoor is het gebed mij te heilig." WD-wethouder Rhenen treedt af Regioredactie RHENEN - De Rhenense WD- wethouder E. van den Bosch-van der Heide legt haar ambt neer. WD-raadslid J. M. van der Boon (33) wordt haar opvolgster. Dat werd gisteravond bekendge maakt tijdens de gemeenteraads vergadering. De functiewisseling heeft waarschijnlijk in februari plaats. Bij het aantreden van wethou der Van den Bosch was binnen de WD-fractie reeds afgesproken dat na twee jaar een evaluatie zou plaatsvinden. Bij het besluit om af te treden spelen persoonlijke overwegin gen en de beschikbaarheid van een opvolgster een rol. Van den Bosch zei het te betreuren dat een deel van haar ambities op het terrein van onder meer toe risme, recreatie en landschap volgens haar onvoldoende uit de verf is gekomen. Van onze correspondent ZWOLLE - De Overijsselse ste den Kampen en Zwolle gaan het drankgebruik onder jongeren in kantines aanpakken. De aanpak richt zich niet alleen op jongeren, maar ook op bestu ren van verenigingen, barvrijwil- ligers, trainers en ouders. Daarnaast richt Kampen zich op het drankgebruik in platte landsketen. Beide gemeenten maakten dit gisteren bekend. Medio vorig jaar is in West- Overijssel het project "Minder drank, meer scoren" van start ge gaan. De gemeenten willen sa men met politie, GGD, versla vingszorg en de provincie Over ijssel een trendbreuk veroorza ken en keren zich tegen het op jonge leeftijd te vaak en veel nut tigen van alcohol door jongeren. De activiteiten richten zich op jongeren in de leeftijd van 10 tot 24 jaar. Uit onderzoek zou blij ken dat 52 procent van de 15-jari- Celstraf voor cocaïnehandel Emmeloord Van onze correspondent LELYSTAD - De rechtbank in Le lystad heeft gisteren een 40-jari- ge inwoner van Emmeloord ver oordeeld tot twee jaar cel, waar van een halfjaar voorwaarde lijk. De man zou tot zijn aanhouding eind september vorig jaar zeker twee jaar cocaïne hebben gele verd aan inwoners van Urk. De Emmeloorder had volgens justitie in Urk een vaste klanten kring van vijftien gebruikers, die vooral op zaterdagavond belden om te bestellen. De rechtbank heeft hem ook er toe veroordeeld de misdaadwinst in te leveren. De opbrengst is, na aftrek van alle kosten, becijferd op 27.000 euro. Regioredactie ARNHEM - De provincie Gelder land blijft de drukjacht op wil de zwijnen op de Veluwe toe staan. Wel blijft deze jacht beperkt tot november en december en moe ten jagers hun voornemen drie dagen tevoren kenbaar maken aan de provincie. Dat heeft de provincie gisteren besloten. Gelderland neemt daarmee het advies van de provinciale com missie bezwaar- en beroepschrif ten over. De Faunabescherming had bij de commissie bezwaar gemaakt tegen de ontheffing voor de omstreden drukjacht. De commissie concludeert dat het besluit om de drukjacht op de Veluwe toe te staan, zorgvuldig tot stand is gekomen en acht de bezwaren ongegrond. De maanden november en de cember zijn gekozen omdat de bomen dan bladloos zijn en ja- Van onze correspondent URK - „We noemen het met na druk geen nieuwe politieke par tij, maar we spreken zeer be wust van een nieuwe groepe ring of beweging. Het is name lijk de bedoeling om de deur naar de SGP open te houden." Dat zei A. C. Baak, voorzitter van Hart voor Urk, gisteren bij de presentatie van het bestuur en de raadscommissieleden van de nieuwe groepering. Vertegen woordiger in de gemeenteraad is J. Koffeman. Baak wees erop dat Van onze correspondent HATTEM - De Raad voor de Kin derbescherming wil met de ge meente Hattem overleggen over de aanpak van minderjarige Oost-Europese straatverkopers. Dat schrijft de landelijke raad na een brief van de Hattemse burge meester, P. A. Zoon. Zoon schreef in december vorig jaar een brief aan de fracties in de Tweede Ka mer, waarin hij zijn zorgen uitte over de vele jonge verkopers die in Hattem en elders op de Velu we zijn aangetroffen. De kinde ren worden actief betrokken bij verkooppraktij ken De kinderbescherming schrijft ge drinkende jongens op een weekenddag ten minste vijf gla zen alcohol drinkt. Zwolle en Kampen gaan contro leren of kantines bij verenigin gen zich houden aan de wetge ving. Onder meer in samenwer king met de sportservicepunten in beide steden willen de ge meentebesturen verenigingen achter zich krijgen. Volgens wet houder J. Wieten (Kampen) snijdt het mes zo aan twee kanten. „De verenigingen ondervinden im mers zelf ook overlast door alco holgebruik in de vorm van agres sief gedrag." Uit onderzoek van de Stichting Alcoholpreventie in 2006 in Kam pen bleek het alcoholgebruik on der zogeheten keetjongeren erg hoog te liggen. Om het gebruik van drank terug te dringen, wordt op basisscholen en in het voortgezet onderwijs een preven tieprogramma opgezet. Zo moet onder meer problematisch drankgebruik vroegtijdig onder kend worden. Vrijspraak voor laatste verdachte drinkgelag Urk Van onze correspondent LELYSTAD - De rechtbank in Le lystad heeft gisteren een 19-jari- ge inwoner van Urk die was be trokken bij een drinkgelag met bijna dodelijke afloop, vrijge sproken. De man zou in de zomer van 2006 meegeholpen hebben een inwoner van 't Harde dronken te voeren, maar daarvoor was te weinig bewijs. Het slachtoffer kreeg bij een be zoek aan Urk een mix te drinken van sterke dranken en raakte buiten westen. Hij bleek een al coholpromillage van 4,6 te heb ben, een potentieel dodelijke hoeveelheid. In het ziekenhuis werd zijn leven door een nierclia- lyse gered. gers goed zicht hebben. Ook zijn er dan geen jonge biggen. De drukjacht blijft beperkt tot een jager en een helper per 40'hecta re bos. Controleurs van de pro vincie zien daarop toe. Gedeputeerde Keereweer is te vreden met het oordeel van de commissie. „De afwegingen die wij hebben gemaakt zijn zorg vuldig en juist geweest. Door middel van aangescherpte voor waarden doen we er alles aan om dierenleed te voorkomen." De Faunabescherming tekende eerder bezwaar aan tegen de drukjacht bij de rechter. De rechtbank in Amsterdam ver bood de j achtvorm tot het be zwaarschrift bij de provincie was behandeld. Het besluit van de provincie houdt in dat er in het huidige jachtseizoen geen druk jacht meer mogelijk is. Het lo pende jachtseizoen eindigt me dio maart. Van de ongeveer 5800 wilde zwijnen zijn er inmiddels meer dan 3500 afgeschoten. Koffeman niet langer de SGP mocht vertegenwoordigen in de plaatselijke politiek nadat hij we gens visfraude veroordeeld was. „Maar wij zijn van mening dat Koffeman verder moet. want het grote aantal stemgerechtigden dat bij de laatste gemeenteraads verkiezingen op Koffeman stem de, schept verplichtingen om door te gaan." Wat de veroordeling betreft en het daaraan verbonden conflict met de SGP, zei vishandelaar Kof feman dat hij part noch deel had aan het verhandelen van schol onder'de naam van schar. bekend te zijn met de problema tiek die blijkens Kamervragen ook in onder meer Brabant speelt. Uit antwoorden van mi nister Rouvoet (Jeugd en Gezin) blijkt dat sinds Roemenie op 1 ja nuari 2007 lid werd van de Euro pese Unie, meer gemeenten te kampen hebben met deze pro blemen. De kinderbescherming wil graag met gemeente Hattem, Bu reau Jeugdzorg en eventueel an dere instanties om tafel om de problematiek op de Veluwe te be spreken. Ook wordt voorgesteld dat Hattem de problematiek voorlegt aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en in landelijk verband bespreekt. Duo gepakt na gooien stenen Amersfoort AMERSFOORT - De politie in Amersfoort heeft maandag twee jongens aangehouden die stenen gooiden naar auto's. Het dertien jarige duo, afkomstig uit Soest en Leusden, is meegenomen door de politie. Er zijn nog geen meldingen gedaan van schade. Overvaller maakt schoon schip DOETINCHEM - Een 42-jarige, in Arnhem ingeschreven man heeft zich afgelopen weekend bij de politie in Doetinchem gemeld. Hij wilde enkele overvallen op biechten. De man wilde schoon schip maken en vertelde de agen ten dat hij enkele overvallen had gepleegd. De man werd ingeslo ten en in het politieverhoor leg de hij verklaringen af over over vallen op ALDI-vestigingen in Doetinchem en Dieren en op een Zeemanvestiging in Doesburg. Politie zoekt getuigen auto-inbraken Enter ENTER - In tenminste twaalf ge parkeerde auto's in Enter is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. De politie is op zoek naar getuigen. In de meeste ge vallen werden portiersloten ge forceerd en bestond de buit uit radioapparatuur. Plan voor zonnetoren van kilometer hoog GRONINGEN - Chemisch techno loog H. Banning van de Hanzeho: geschool in Groningen onder zoekt de mogelijkheden voor de bouw van een zonnetoren van een kilometer hoog. Dat maakte de onderwijsinstelling gisteren bekend. De toren moet 200 me gawatt stroom opwekken voor zo'n 200.000 huishoudens. Een zonnetoren zou ervoor zorgen dat per jaar ruim 900.000 ton minder CO, de lucht in wordt ge blazen dan bij een vergelijkbare traditionele energiecentrale. Politiehond vindt verstopte inbreker HATTEMERBROEK - Een politie- hond heeft in de nacht van maandag op dinsdag in Hatte merbroek een verstopte inbreker opgesnuffeld. Via een ladder had de 25-jarige man uit Hilversum zich toegang verschaft tot een bedrijfspand aan de Elburger- weg. Het alarmsysteem wekte de eigenaar, die de politie op de hoogte stelde. Met de hond werd het pand doorzocht. De inbreker werd achter een stapel dozen aangetroffen. Politie pakt duo na onrust jaarwisseling HAULERWIJK - De politie heeft deze week twee jongens gearres teerd die ervan worden verdacht tijdens de jaarwisseling in het Friese dorpje Haulerwijk de brandweer te hebben belaagd. De jongens (15 en 17 jaar oud) zouden onder meer brandkranen hebben dichtgedraaid, knopen in brandslangen hebben gelegd, de brandweervrijwilligers hebben bedreigd en hen met vuurwerk en flessen hebben bekogeld, zo meldde de politie vanmorgen. Jongen in Nijkerk mishandeld NIJKERK - De politie zoekt getui gen van een mishandeling aan het Willem-Alexanderplein in Nijkerk. Het incident had vorige week dinsdag plaats tussen 13.30 uur en 14.00 uur. Een 16-jarige jongen uit Putten die op de bus stond te wachten zou zijn be laagd door twee jongens, die hem sloegen en schopten. De Puttenaar liep meerdere verwon dingen op. Limburg eist eerder openstellen tunnels ROERMOND - Roermond en de provincie Limburg willen dat de tunnels van de A73-Zuid in Swal- men en Roermond al vanaf half maart permanent, zij het een- baans. geopend worden. Dit om een eind te maken aan de ver- keersinfarcten als gevolg van omleidingen. Dat lieten gemeen te en provincie gisteravond we ten. Op 18 februari gaan de tun nels weliswaar open, maar voor alsnog alleen overdag op doorde weekse dagen. Politie pakt inbreker in Zwolle ZWOLLE - De politie heeft giste ren even na middernacht een in breker op heterdaad aangehou den. De man bevond zich in een huisartsenpraktijk aan de Turf markt. Na een melding van een alerte burger gingen politieme dewerkers naar het opgegeven adres en constateerden dat er een ruit vernield was. De 34-jari- ge verdachte, die nog in het pand was, werd aangehouden. NUENEN - Lente op de schapenhouderij van Rob Adriaans in het Brabantse Nuenen: er zijn de afgelopen weken zo'n duizend lammetjes geboren, waaronder opmerkelijk veel tweelingen, tien drielingen en een enkele vierling. De lammetjes zijn voor consumptie bestemd. Adriaans levert zijn lamsvlees rond Pasen en Pinksteren aan toprestaurants. Foto vidiphoto Hart voor Urk wil geen partij zijn DIRKSLAND - Met het doorknippen van een lint openden vier verpleegkundigen gisteren de nieuwe afdeling dagbehandeling van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. Dat gebeurde onder het toeziend oog van directeur P. C. van der Velden (r.) De afdeling is bedoeld voor onder meer liesbreuk- en kno-operaties, kijkopera ties in de knie, puncties, echo-onderzoeken met contrastvloeistof, darmonderzoeken en bloedtransfusies.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 5