Hoeksche Waard tegen bedrijfsterrein in het geweer Scherpenisse dubt over dorpshuis „Evacueren voor superstorm wordt een chaos" Kort Van Geel hekelt coulance met Icrakers Reformatorisch Dagblad Regio woensdag 30 januari 2008 PAGINA 8 Van onze correspondent KLAASWAAL - De Hoeksche Waard ziet het nut niet van een groot bedrijventerrein in de ei gen regio. Buiten het gebied zijn er voldoende alternatieven voor de aanleg van zo'n bedrij venterrein. De Commissie Hoeksche Waard, een samenwerkingsverband van de vijf gemeenten in de Hoek sche Waard, in het zuiden van Zuid-Holland, stemde gistermid dag in met een brief van die strekking die de gemeente Bin nenmaas deze week aan de mi nisteries van Economische Zaken en VROM heeft gestuurd. Die hadden Binnenmaas ge vraagd om een reactie op een re cent rapport van het Centraal Planbureau en het Ruimtelijk Planbureau dat stelt dat er bui ten de Hoeksche Waard voldoen de alternatieven zijn. De provincie Zuid-Holland wil in de Hoeksche Waard een bo venregionaal bedrijventerrein van 120 hectare aanleggen, maar minister Cramer (Ruimtelijke Or dening) twijfelt aan de noodzaak ervan. In en om Rotterdam en de Drechtsteden zijn diverse terrei nen die braak liggen en nieuw le ven ingeblazen kunnen worden. De vijf gemeenten in de Hoek sche Waard -Korendijk, Oud-Beij- erland, Cromstrijen, Strijen en Binnenmaas- hebben al in 2004 in een zogeheten afspralcenkader vastgelegd dat als het terrein er toch moet komen, er compensa tie tegenover moet staan in de vorm van extra woningbouw en geld om doorgaande wegen te verbreden of nieuwe wegen aan te leggen. Bedrijfsterrein m Hoeksche Waard wil geen groot bedrijfsterrein in eigen regio, BI Burgemeester Oud-Beijerland vreest dat Hoeksche Waard op slot gaat. Gemeenten wel aan de slag met klein industrieterrein. Gehandicapte belaagd in 's-Gravenzande Van onze correspondent 's-GRAVENZANDE - Twee jon gens hebben maandag in 's-Gra- venzande een 15-jarig gehandi capt meisje onderuitgeschopt en haar hulpeloos achter gelaten. Pas toen een vrouw langskwam en de helpende hand bood, lukte het het slachtoffer om weer over eind te komen. Dat maakte de politie gisteren bekend. Het meisje heeft een kraak beenziekte en loopt daarom met krukken. Ze liep aan de linker kant van het fietspad op de Politie houdt meisje (13) aan na steekpartij ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft gisteren in Rotterdam een 13-jarig meisje aangehouden vanwege een steekpartij waarbij maandagavond een meisje van 16 jaar gewond raakte. Dat heeft een woordvoerder la ten weten. Kort na het incident pakte de politie al een 15-jarige Rotter damse op. Het meisje van 13 meldde zich gisteren op het poli tiebureau. De steekpartij had plaats op het metrostation Slinge. Het slacht offer is opgenomen in een zie kenhuis. Haar toestand is stabiel. Criminaliteit neemt af in Kanaleneiland UTRECHT (ANP) - De criminali- teit en overlast in de Utrechtse wijk Kanaleneiland is het afge lopen kwartaal afgenomen. Dat heeft de gemeente gisteren bekendgemaakt. In Kanaleneiland is sprake van veel overlast die wordt veroor zaakt door een groep jongeren. In oktober besloten gemeente, politie en het openbaar ministe rie tot maatregelen, zoals een sa menscholingsverbod voor tach tig jongeren uit de harde kern. Oostdijk krijgt plaquette watersnood Van onze correspondent OOSTDIJK - In Oostdijk wordt morgen een pla quette onthuld met de namen van de slacht offers van de watersnood in 1953. Tot nu toe was er in het dorp geen herdenkings plaats. Tijdens de ramp zijn in Oostdijk zes men sen omgekomen. Een groot deel van het dorpje werd verwoest. Toch heeft Oostdijk geen eigen ge denkplelc, omdat het dorp niet zelfstandig was, maar gedeeltelijk bij Kruinin- gen en gedeeltelijk bij Krabbendijke hoorde. De plaquette,een initia tief van eenaantal parti culieren uit Oostdijk, wordt morgen om 1.5.00 uur onthuld bij dorpshuis Apeldoorn. De naam van het dorpshuis verwijst naar de gemeente die na de ramp financiële steun aan het dorp heeft ver leend. De plaquette wordt ont huld door nabestaanden van de slachtoffers. Schoolkinderen lezen on der andere gedichten voor. Intussen is de Hoeksche Waard Nationaal Landschap geworden en daarin past een groot bedrij venterrein niet, vinden de ge meenten. Bovendien kan de Hoeksche Waard, als het land schap open blijft, fungeren als groene long in het verstedelijkte gebied tussen grofweg Rotter dam en Dordrecht. De gemeente Oud-Beijerland maakt zich echter wel zorgen om de gevolgen als er geen bo venregionaal terrein komt. „Wat is onze handtekening onder het afsprakenkader van destijds nog waard?" vroeg burgemeester K Tigelaar zich gisteren af. „In 2004 is dat afsprakenkader ons min of meer opgedrongen, nu het bedrijventerrein er mogelijk niet komt, moeten we goed na denken over de gevolgen van die ontwikkeling." Hij hield een pleidooi dat de Hoeksche Waard niet op slot mag en waarschuwde dat het „kaasstolpeffect" dreigt. Burge meester Tigelaar vindt dat er ruimte moet blijven voor ontwik keling van woningbouw en werk gelegenheid. De Commissie Hoeksche Waard wil de provincie niet voor het hoofd stoten. Wethouder E. Lafe- ber van Binnenmaas stelde dat zijn gemeente heeft geprobeerd „zo neutraal mogelijk te reage ren" op de stelling dat het grote bedrijventerrein niet in de Hoek sche Waard hoeft te komen. Zijn collega W. Reijnierse van Korendijk kon zich vinden in die voorzichtige aanpak. „Als we re soluut nee zeggen, nemen ande ren de regie over en is er minder zicht op extra woningen, banen en wegen. Als het bedrijventer rein er niet komt, moeten er nieuwe afspraken worden ge maakt over het zoet uit het af sprakenkader." Overigens wil de Hoeksche Waard wel zo snel mogelijk aan de slag met de ontwikkeling van een regionaal bedrijventerrein van 60 hectare, eveneens in de noordrand van het eiland, om zo de behoefte voor de uitbreiding van de eigen bedrijven te kun nen opvangen. Oef en week voor ergst denkbare overstromingen in november 2008 Gerco Verdouw LEIDEN - Een van de oorzaken voor het hoge slachtofferaantal van de watersnood in 1953 was het ontbreken van een deugde lijk rampenplan waarin precies staat wie welke verantwoorde lijkheid moet nemen. „Dat is 55 jaar na de ramp nog steeds niet goed geregeld" zegt dijkgraaf G. J. Doornbos. Het is niet de enige tekortkoming die het lid van de Taskforce Management Over stromingen (TMO) constateert. „Geef ons heden ons dagelijks brood en af en toe een waters nood. Dat moetje maar vaak bid den", zeiden de voorgangers van Doornbos toen hij aan zijn taak als voorzitter van het. hoogheem raadschap van Rijnland begon. „In Nederland moet er eerst een ongeluk gebeuren voordat er DOORNBOS ...organisatorisch niet klaar.., maatregelen worden getroffen. Na de ramp werd er preventief veel gedaan, denk aan de Delta werken, maar als het deson danks mis gaat, zijn we er orga nisatorisch nog steeds niet klaar voor." Doornbos kan zich ergeren aan de nonchalance waarmee politici en bestuurders omgaan met rampenplannen voor een eventu ele overstroming. „Mensen den ken dat een watersnood zoals in 1953 niet meer,kan gebeuren, maar in grote delen van Neder land is de kans datje huis onder water komt te staan veel groter dan de kans dat het in brand vliegt. Overstromingen gebeuren niet alleen maar in Bangladesh, maar ook in een hoogontwikkeld land als de Verenigde Staten stond in 2006 een enorm gebied in een mum van tijd onder wa ter. Vorig jaar was dat ook in En geland het geval." De catastrofe door de orkaan Katrina in New Orleans was eind 2006 voor de Nederlandse rege ring aanleiding om de Taskforce Management Overstromingen (TMO) in te stellen. Deze groep van bestuurders stimuleert en ondersteunt de. verschillende overheden bij het opzetten van een betere organisatie voor het geval delen van Nederland over stromen. Zo organiseerde de tas kforce voor de veiligheidsregio's van Zeeland en Zuid-Holland- Zuid een driedaagse werkconfe rentie waarin een deugdelijk rampenplan voor een eventuele overstroming iiï elkaar werd ge timmerd. Alle andere regio's moeten binnen afzienbare tijd volgen. Evacuatie Kenmerk van een grote overstro ming is echter dat die zich nooit aan de grenzen van welke regio dan ook houdt, zegt Doornbos. „Daarom moet de overheid ook voorbereid zijn op een ramp van nationale omvang. Preventief is Nederland hard bezig: dijken worden versterkt, zwakke plek ken in de kust aangepakt. Maar weten we wat er moet gebeuren als het desondanks op grote schaal mis gaat? Nee. Een voorbeeld: het KNMI con stateert dat er een superstorm richting Nederland komt. De wa terstand is bovendien erg hoog en de kans dat er over vijf dagen omvangrijke overstromingen ko men, is 50 procent. Wie neemt dan de beslissing tot evacueren? Onbekend. En als er toch geëva cueerd moet worden, waar moe ten de mensen dan heen en hoe? Niet geregeld." Wat dat betreft kan Nederland nog veel van de Verenigde Staten leren, vindt Doornbos. „Door de vele orkanen hebben de Ameri kanen ervaring met evacueren. Op een snelweg wordt eenrich tingsverkeer ingesteld, zodat op alle rijbanen auto's het rampge bied uitrijden. In Nederland heb ben we niet eens een grootscha lig evacuatieplan of evacuatie routes. Het is bij een oefening hier al eens gebeurd dat twee burgemeesters hun burgers de tegengestelde richting op stuur den. Dan krijg je pas echt een chaos." De taskforce is vorig jaar op werkbezoek geweest in New Or leans. Een politiecommandant met veel 'orkaanervaring' vertel de de Nederlanders dat een over- s troming tien keer zo erg is als een orkaan. „Het ontwricht alles en richt veel meer schade aan. Vaalc valt in het rampgebied met een alle communicatie uit. Dat is al het eerste aandachtspunt, want als de hulpverleners onbe reikbaar zijn, begin je niets meer." Oefening De aanjaagfunctie van de task force werkt niet overal even goed, vertelt Doornbos. „Vooral de waterschappen en de uitvoe rende instanties zien het nut van voorbereidingen voor een over stroming wel in. Zij weten welke ellende ontstaat als er geen goe de plannen zijn. Maar op be stuurlijk niveau gebeurt er op veel plekken nog te weinig." Toch is de grote proef op de som niet ver weg. In november 2008 organiseert de taskforce een oefenweek (met de naam "Waterproef') waarbij heel Ne derland wordt betrokken. Dan zal blijken welke gemeente, vei ligheidsregio, provincie of minis terie zijn zaken niet goed voor el kaar heeft. Wat Doornbos be treft, mogen de verantwoordelij ke bestuurders daarop ook wor den aangesproken. „Burgers moeten hier op hun overheden kunnen rekenen." Doornbos hoopt dat Nederland van de fouten leert die in novem ber ongetwijfeld gemaakt gaan worden. „Zodat we daarna orga- nisatorisch voldoende voorbereid zijn op een watersnood zoals die van 1953." Dit is het vierde deel in een serie over de doorwerking van de wa tersnood na 55 jaar. Morgen deel 5. Zie ook pag. 16 van het katern Boe ken. NOORDWIJK - Kustversterking bij Noordwijk. Volgens dijkgraaf G. J. Doornbos is Nederland volop bezig om over stromingen te voorkomen. „Maar als het desondanks toch gebeurt, zijn we er organisatorisch nog niet klaar voor." Zo vreest Doornbos dat er bij eventuele grootscheepse evacuaties een enorme chaos ontstaat. Foto's hoogheemraadschap van Rijnland Heenweg. Twee jongens op de fiets haalden haar in en riepen: „Hé, kijk eens uit!" Ze stapten af, waarop een van hen de rechterkruk van het meis je wegschopte. Het meisje kwam ten val. De jongens pakten beide kruk ken af en gooiden die een eindje verder op het fietspad, buiten be reik van het meisje. Daarna stap ten beiden weer op hun fiets en reden in de richting van Naald wijk. Ze lieten het meisje ontred derd achter. De politie zoekt ge tuigen. De leeftijd van de jon gens wordt geschat op vijftien jaar. Stavenisse krijgt eigen museum over watersnood Regioredactie STAVENISSE - Stavenisse krijgt waarschijnlijk binnen een jaar een eigen museum over de wa tersnood van 1953. Dat heeft de Stichting Actief Sta venisse (SAS), die het museum wil gaan exploiteren, gisteren be kendgemaalct. De organisatie kijkt naar ruim ten in het voormalige gemeente huis en in het dorpshuis. Door de grootte van die ruimten zal de omvang van het museum be perkt blijven. Datzelfde geldt voor de openingstijden: het mu seum moet worden .bemand door vrijwilligers. SAS hoopt dat de expositie, die met name uit foto's bestaat, me gelijk al komende zomer de deu ren kan openen. Daarover is de stichting in gesprek met de ge meente. Lukt dat niet, dan richt de stichting zich waarschijnlijk op begin volgend jaar. Het officiële Watersnoodmuse um staat sinds 2001 in Ouwer- lcerk. De expositie in Stavenisse beperkt zich dan ook grotendeels tot de ramp in de gemeente Tho- len. Stavenisse werd bij de wa tersnood zeer zwaar getroffen. Schouwen maakt aktes toegankelijk Regioredactie ZIERIKZEE - Het gemeentear chief van Schouwen-Duiveland te Zierikzee heeft gisteren de 20.000e notariële akte bewerkt voor de computer. Vrijwilligers zijn al bijna vier jaar bezig met het in de compu ter invoeren van de gegevens uit de akten van de notarissen op Schouwen-Duiveland voor 1811. Doel hiervan is deze oude nota riële akten op een systematische en gemakkelijke manier toegan kelijk te maken. De akten bevatten een schat aan gegevens over de 17e en 18e eeuw op het Zeeuwse eiland. Mo menteel is bijna een derde deel van dit archief bewerkt. Dit heeft een groot bestand aan namen opgeleverd, niet alleen van per sonen, maar ook van huizen, straten, schepen en allerhande plaatsnamen in binnen- en bui tenland. Deze informatie is in de studie zaal te raadplegen of via de web site van de gemeente. DEN HAAG (ANP) - CDA-fractie- voorzitter Van Geel kan geen enkel begrip opbrengen voor de Amsterdamse wethouder Van Poelgeest, die zich volgens hem veel te coulant opstelt tegen over krakers. Van Poelgeest zei vorig jaar dat hij het niet niet erg vindt als zij hun toevlucht zoeken tot de vele leegstaande kantoorgebouwen in de hoofdstad. Het stoort het CDA al langer dat Icrakers vrij baan krijgen om leegstand in de stad tegen te gaan. „Zij hebben vaak meer rechten dan de feitelijke eige naar van een pand", aldus Van Geel gisteren op zijn weblog. Hij wijst erop dat de Icrakers van nu niet meer te vergelijken zijn met de „flowerpowerbeweging uit de jaren zeventig." „Steeds meer gaat het om keiharde internatio naal georganiseerde clubs, waar weinig aan te romantiseren valt." Van Geel stelt dat het „uitnodi gende signaal" van Van Poelgeest niet past en dat de regels juist moeten worden aangescherpt. „Zodat niet langer het recht van de brutaalste geldt." CDA-Tweede Kamerlid Ten Hoopen werkt aan een initiatiefwetsvoorstel om kraken te verbieden. Als dat is in gevoerd, zal volgens Van Geel „ook het bestuur van onze hoofd stad een vuist moeten gaan ma ken tegen het kraken." In een reactie op zijn weblog schrijft Van Poelgeest dat hij des tijds slechts „een nuchtere vast stelling" heeft gedaan. „Name lijk: de dreiging dat een pand ge kraakt lean worden Wanneer het langer dan een jaar leegstaat, is waarschijnlijk effectiever dan het invoeren van leegstands- belasting." Volgens de wethouder omzeilt Van Geel de leem van de discus sie. „Ilc hoor hem namelijk met geen woord iets zeggen over de absurde situatie in Amsterdam van ruimtetelcort enerzijds en de vele, vele vierkante meters aan lege kantoren anderzijds. Wan neer komen de CDA-voorstellen om deze misstanden aan te pak ken?" Bovendien wijst Van Poelgeest de CDA'er erop dat de kraakbe weging ook vroeger niet altijd even vreedzaam te werk ging. Zo wijst hij op de gewelddadige con frontaties met de politie in het Amsterdam van de jaren tachtig. Spanning rond elektriciteitspalen in Zevenhoven Van onze correspondent ZEVENHOVEN - Veertig houten elektriciteitspalen langs de Mo lenweg in Zevenhoven zorgen voor spanningen tussen de Zuid- Hollandse gemeente Nieuwkoop, waarvan Zevenhoven deel uit maakt, en netbeheerder Conti- nuon. De gemeente Nieuwkoop wil ze graag houden, omdat ze op de monumentenlijst staan en om dat er vaak vogels op de draden zitten. Continuon wil ze graag vervangen door een ondergronds elektriciteitsnetwerk. Volgende maand praten beide partijen verder over de elektrici- teispalen. Regioredactie SCHERPENISSE - Gaat het dorpshuis Holland Huis in Scherpenisse wel of niet onder de slopershamer? De kwestie houdt het Zeeuwse dorp al maanden bezig, zeker nu deze week de watersnood wordt her dacht. Het Holland Huis in Scherpenis se is niet zomaar een stenen ge bouw, dat moeiteloos ingeruild kan worden voor een moderner exemplaar. Zeker voor oudere in woners is het dorpshuis verbon den aan de watersnood van 1 fe bruari 1953. Het dorpshuis werd na de ramp geschonken door de gezamenlij ke landbouworganisaties uit Noord-Holland. Naast hulpgoede ren, zoals hooi, stro en gereed schap, schonken de Noord-Hol landse boeren de getroffen bevol king op Tholen ook een centraal gelegen dorpshuis. Het cadeau was bedoeld voor het hele eiland, maar gaandeweg ontwikkelde het Holland Huis zich tot dorpshuis voor Stavenis se. Momenteel vinden er tal van uiteenlopende activiteiten plaats, zoals bruiloften en begra fenissen. De gemeente Tholen overweegt het dorpshuis te slopen. Daar voor in de plek moet een woon zorgcentrum komen, dat ook de functie van dorpshuis zou moe ten krijgen. Uit een enquête van een werk groep van de SP op Tholen blijkt dat het overgrote deel van de in woners van Scherpenisse niets ziet in de sloop van het dorps huis. Reden voor die huiver is on- der meer de historie van het ge bouw. Ook steekt het de dorpelingen dat een toekomstig woonzorg centrum plaats zou moeten bie den aan typische dorpshuisacti viteiten, zoals feesten. De bejaar de bewoners zouden in het. toe komstige woonzorgcentrum te veel overlast ondervinden van feestelijke dorpshuisactiviteiten. „Het Holland Huis kun-je niet zomaar platgooien", verwoordt SP'er L. Sneujinlc de gevoelens van de ongeveer 200 ondervraag den. Volgens hem moet het mo gelijk zijn het gebouwtje te reno veren, zodat het nog tientallen jaren mee kan. De 81-jarige Hein Verlcerke uit Scherpenisse is gehecht aan het Holland Huis. Onder meer van wege de „herinnering aan de wa tersnood", maar ook omdat hij jarenlang bij tal van activiteiten in het centrum was betrokken. „Ik heb er gedanst, toneelstuk ken gezien, maar denk ook aan vergaderingen, begrafenissen en bruiloften." Wat de gemeente Tholen in petto heeft met het dorpshuis, is nog onzeker, aldus een woord voerder vanmorgen. SCHERPENISSE - Het dorpshuis Holland Huis in Scherpenisse wordt mogelijk gesloopt. De meeste inwoners zijn daar niet blij mee. Vooral voor oudere inwoners heeft het pand emotionele waarde. Het pand werd na de wa tersnood in 1953 geschonken door boeren uit Noord-Holland. Foto Henk copier Vermiste schipper gevonden AMSTERDAM - De politie heeft gisteren het lichaam gevonden van de 59-jarige schipper die op 17 december in het IJ bij Amster dam belandde. Dat maakte het Korps landelijke politiediensten (KLPD) gisteren bekend. De man raakte te water toen een binnen vaartschip op zijn historische boot van ongeveer 20 meter lang botste. Hij en een 49-jarige opva rende sprongen overboord. Een passagier van een passerende veerboot dook in het water om de drenkelingen te redden. Motorrijder komt om op N62 bij Axel AXEL - Op de N62, de Tractaat- weg, bij Axel is vanmorgen een motorrijder omgekomen. De man reed even voor zes uur fron taal op een tegemoetkomende auto die aan het inhalen was. De automobilist raakte gewond. De weg is enkele uren afgesloten ge weest. Goedgeefs meisje licht baas op BREDA - De politie heeft gister middag een 17-jarige medewerk ster van een winkel aan de Hek- senwaag in Breda aangehouden wegens diefstal. Het meisje had tijdens haar werkzaamheden in de winkel een groot aantal goe deren weggegeven aan bekenden zonder af te rekenen. Het winkel meisje heeft haar baas op die manier voor vele duizenden eu ro's benadeeld. Meisje bekent mishandeling DORDRECHT - Een 16-jarig meis je uit Dordrecht is maandagmid dag opgepakt op verdenking van zware mishandeling van een leeftijdsgenote uit Dordrecht. Het slachtoffer werd op een schoolplein in de wijk Sterren burg geslagen en gestoken met een pen. Ze raakte gewond aan haar gezicht en bovenlichaam. De verdachte heeft bekend. Vandalen sluiten zich in lift op DORDRECHT - Twee jongens van 13 jaar uit Dordrecht zijn maan dag opgepakt nadat ze een lift in een parkeergarage aan de Vis- straat hadden beschadigd. De jongens hadden de liftdeuren van binnenuit ontzet. De lift bleef daarop steken tussen twee verdiepingen. Er moest een mon teur aan te pas komen om de jongens te bevrijden. Toen de deuren opengingen, stond de po litie de jongens op te wachten. Gaslek bij graafwerk in Gouda GOUDA - Bij graafwerkzaamhe den voor een gasleiding voor het in aanbouw zijnde woon-zorg- complex aan de Willem Ba- rentszlaan in Gouda is gister morgen een.groot gaslek ont staan. Omwonenden moesten hun huis uit totdat energieleve rancier Eneco het gat had ge dicht. De werkzaamheden duur den tot laat in de avond. Man stak mogelijk meer branden aan HILVERSUM - Een 22-jarige inwoner van Hilversum die op 11 januari werd aangehouden op verdenking van brandstichting in twee parkeergarages in zijn woonplaats, heeft mogelijk meer branden gesticht. Zijn voorarrest is met zestig dagen verlengd, zo heeft het openbaar ministerie gisteren laten weten. De politie vermoedt dat de man betrokken is geweest bij meer branden in de regio, waaronder een brand stichting in een hotel op 2 sep tember 2006. Overval op woning in Nieuwkoop NIEUWKOOP - In Nieuwkoop is gisteren een gewapende overval gepleegd op een woning aan de Stibbe. Het gaat om. het huis van een Nieuwlcoper die in februari 2007 is doodgeschoten op Isla Margarita, een eiland bij Venezu ela. Drie gemaskerde mannen verschaften zich gisterochtend toegang tot het huis en bedreig den de 19-jarige bewoner met een vuurwapen. Het trio ging er vandoor met een onbekend geld bedrag. Weer relschoppers jaarwisseling gepakt ROTTERDAM - De politie heeft vijf verdachten aangehouden voor de vernielingen die rond de jaarwisseling zijn aangericht bij enkele metrostations in de regio Rotterdam. Vorige week werden drie verdachten gearresteerd en maandag zijn twee nieuwe ver dachten overgebracht naar een politiebureau. De politie heeft op internet foto's van raddraaiers geplaatst.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 5