De Bijbelverhalen bomen hier échl lol leven! Libanonoorlog blijft Olmert achtervolgen Blanke boer houdt balletje nog rollend Kort f4# John McCain wint in Florida voorverldezing MMMrii Um HiuolireifsvoHanNe in eigen sfeer 0172 48 48 481 www.beter-uit.nl Reformatorisch Dagblad Buitenland woensdag 30 januari 2008 PAGINA 7 Afghaanse Senaat achter doodvonnis KABUL (AFP) - De Meshrano Jir- ga, het Afghaanse Huis der Eer- biedwaardigen of Senaat, heeft ingestemd met het doodvonnis dat een rechtbank in de provin cie Balkh wegens godslastering uitsprak tegen een 23-jarige stu dent journalistiek, Perwiz Kam- bakhsh. De instemming van het Senaat betekent geen definitief vonnis. De uitspraak is tot dus verre slechts in een lagere recht bank in Balkh gedaan en moet nog naar een hoger gerechtshof en ondertekend worden door president Karzai. Kindersmokkel verhinderd MAPUTO (AP) - In Mozambique is gisteren een vrachtwagen aan gehouden met veertig jongens van 5 tot 13 jaar oud die vermoe delijk naar Zuid-Affika zouden worden gesmokkeld. Dat hebben staatsmedia gemeld. De twee chauffeurs van de vrachtwagen zijn gearresteerd en worden ver hoord. De politie hield de vracht wagen aan in de provincie Mani- ca, in het midden van Mozambi que, na een 600 kilometer lange tocht vanuit het noorden. Slovenië bekrachtigt Eü-verdrag LJUBLJANA (AP) - Het parlement van Slovenië heeft gisteren het nieuwe verdrag van de Europese Unie bekrachtigd. Slovenië is na Hongarije de tweede lidstaat van de EU die het in december onder tekende verdrag heeft geratifi ceerd. De uitslag van de stem ming in het parlement was 74 voor en 6 tegen; 10 afgevaardig den waren afwezig. Het EU-ver- drag treedt in werking als het door alle 27 lidstaten is bekrach tigd. Zelfmoordaanslag in Bagdad door vrouw BAGDAD (AP) - Een in boerka ge hulde vrouw heeft gisteren in de Iraakse hoofdstad Bagdad een zelfmoordaanslag gepleegd. Bij de aanslag zijn twee vrouwen omgekomen en vijf anderen ge wond geraakt. De vrouw blies zichzelf op in een ruimte waar vrouwen stonden te wachten om te worden gefouilleerd voordat ze een winkelstraat in de soenni tische wijk Amariyah in konden. Iraakse politie vindt negentien lichamen BAGDAD (ANP) - De Iraakse poli tie heeft in de provincie Diyala ten noordoosten van de hoofd stad Bagdad negentien lichamen gevonden. Tien lichamen waren onthoofd. Dat meldde de BBC gisteren. Alle slachtoffers wa ren mannen en ze zijn de afge lopen dagen vermoord. Dergelij ke ontdekkingen waren ruim een jaar geleden nog vrij alge meen toen soennieten en sjiieten elkaar massaal te lijf gingen. Door onder meer de inzet van ex tra Amerikaanse troepen verbe terde de situatie vorig jaar in Irak. Buitenlandredactie JERUZALEM - De commissie-Wi- nograd heeft vandaag haar eindrapport gepresenteerd over de oorlog in juli en augustus 2006 tussen Israël en de Libane se sjiitische beweging Hezbol lah. Niemand verwacht dat het rapport het einde zou beteke nen voor premier Olmert. Die heeft al aangegeven niet te den ken aan opstappen. Olmert overleefde vorig jaar april al het zeer kritische tussen rapport. De Libanonoorlog brak uit op 12 juli 2006, nadat Hezbollah- strijders Israël waren binnenge vallen en drie Israëlische solda ten hadden gedood en twee mili tairen ontvoerd. Olmert begon de oorlog met brede steun van de bevolking, maar de leider van de Kadimapartij zag zijn popula riteit na de campagne kelderen. In de ogen van velen was Israël er niet in geslaagd zijn militaire overwicht uit te buiten. De twee Israëlische soldaten waren niet bevrijd en Hezbollah was niet Rapport Winograd Rapport-Winograd velt oor deel over oorlog tussen Liba non en Israël. Premier Olmert niet van plan om af te treden. Minister Barak minder uitge sproken over politieke gevol gen rapport. vernietigend verslagen. Hezbollah wist zelfs, ondanks een intensief Israëlisch luchtof- fensief, bijna 4000 raketten op Noord-Israël af te vuren. Het re gende verwijten aan het adres van de regering, met name nadat klachten naar buiten waren ge komen over tegenstrijdige or ders, ontoereikende uitrusting en tekortschietende training. De strijd kostte zeker 1000 Liba- nezen en bijna 160 Israëliërs het leven. Onder de doden aan Israë lische zijde zijn zeker dertig sol daten die kort voor het staakt- het-vuren in een veelbekritiseerd grondoffensief naar Libanon wer den gestuurd. Aangenomen moet worden dat dit offensief een van de punten van kritiek zal zijn in het rapport. Ook in het genoemde interim rapport meende de onafhankelij ke commissie, die na de oorlog door de regering in het leven werd geroepen, dat de premier ernstig faalde. Hij begon de strijd tegen Hezbollah „overhaast" en „zonder weloverwogen plan- ."Hem werd een gebrek aan „ver antwoordelijkheidsbesef, inzicht en voorzichtigheid" verweten. Na zijn aantreden als minister van Defensie zei Ehud Barak met zijn Arbeidsparty uit de regering te zullen stappen na de verschij ning van het volledige Winograd- rapport. Barak houdt zich over dit onderwerp opvallend stil en heeft zijn woorden niet meer herhaald. Hij wil nu pas reage ren na lezing van het rapport. Van onze correspondent NEW YORK - Senator John Mc Cain heeft gisteren de voor verldezing in de Amerikaanse staat Florida overtuigend ge wonnen met 36 procent van de Republikeinse stemmen. Tweede werd Mitt Romney, met 31 procent. Rudolph Giuliani ein digde als derde, met slechts 15 procent. Volgens sommige poli tieke bronnen zou de New York- se oud-burgemeester vandaag be kendmaken dat hij de strijd staakt. Bij de Democraten won Hillaiy Clinton met 50 procent van de stemmen, tegenover 33 procent voor Barack Obama en 14 pro cent voor John Edwards. Deze ruime overwinning levert Clin ton weinig op, want Florida mag geen afgevaardigden sturen naar de Democratische partijconven tie waar komende zomer de kan didatuur formeel wordt gere geld. Dat is de „straf' voor het feit dat Florida de voorverkiezin gen had vervroegd, tegen de wens van de Democratische en de Republikeinse partijbesturen De Republikeinen mogen in verband hiermee maar de helft van het gebruikelijke aantal af gevaardigden naar hun partij- conventie sturen. Die afgevaar digden zullen zich uitspreken voor John McCain, omdat die als winnaar kan rekenen op de stemmen van alle afgevaardig den. McCain liet in Florida zien dat hij ook kan winnen als onaf hankelijke kiezers niet mogen meestemmen. Dat kan hem hel pen de weerstand te overwinnen in conservatieve Republikeinse kringen, die hem op sommige punten te liberaal vinden. McCain en Romney bestreden elkaar fel in Florida, waarbij Mc Cain de oud-gouverneur van Mas sachusetts verweet een opportu nistische draaier te zijn. Romney benadrukte zijn verleden als suc cesvol zakenman. Een verleden dat Amerika i volgens hem nu hard nodig heeft. MASVINGO (ANP) - Als de Zim babwaanse overheid hem voor zijn grond een redelijke vergoe ding zou bieden, zou hij van daag nog vertrekken. Maar dat zit er niet in. De 78-jarige Johan Vorster probeert, tien jaar na de voor hem desastreus verlopen landhervorming, zo goed en zo kwaad mogelijk door te boeren op wat over is van zijn vleesvee bedrijf. Hij behoort tot de laat ste 230 blanke boeren die nog actief zijn in het straatarme Zimbabwe. Het kilometers lange zandpad naar de boerderij van Vorster vereist enige stuurmanskunst. Als gevolg van de regens van de afgelopen tijd zijn er veel diepe kuilen ontstaan. Maar het egali seren van de toegangsweg zal moeten wachten tot er weer die sel verkrijgbaar is voor de trek ker, zegt Vorster. De boerderij van Vorster en zijn zoon Jan (46) in de zuidelijke pro vincie Masvingo besloeg ooit 7000 hectare. Na het landhervor mingsprogramma van president Mugabe is daar nog maar 4000 hectare van over. Een gebied vol dor struikgewas ter grootte van Schiermonnikoog. De resterende 3000 hectare is door de overheid toegewezen aan honderd Zim babwaanse gezinnen. „Daar heb ben we geen enkele vorm van compensatie voor gekregen", al dus Vorster. Naast de legale nieuwkomers zijn er 33 illegale gezinnen naar zijn land getrokken. Langs het toegangspad zijn tientallen klei ne ronde hutten met rieten da ken verrezen. Vrijwel ieder gezin heeft een kraal met een aantal runderen. Voor deze keuterboeren speelt de schaarste aan diesel in elk ge val geen rol. Ze bewerken hun akkertjes met de hand of met een door ossen getrokken ploeg. Op de versnipperde lapjes grond staan kwijnende mais- en lca- toenplanten; het gevolg van on kunde van de nieuwe boeren, maar ook van schaarste aan mid delen in het door inflatie geteis terde land. Vorster, die vijftig jaar geleden uit Zuid-Affika immigreerde, treurt over het verval van de landbouwsector. Er waren ooit 6000 blanke boeren actief in Zimbabwe, met vele tientallen miljoenen runderen. Met de ex port van rundvlees, mais en graan waren zij belangrijk voor de economie van het land. „Nu zijn bijna alle blanke boeren ge- emigreerd of met het bedrijf ge stopt. De vleesveestapel is ge krompen tot hooguit 300.000 stuks." Als de nieuwkomers, de mees ten voormalige strijders zonder boerenachtergrond, nu hun best zouden doen hun bedrijfjes tot bloei te brengen, zou Vorster er nog vrede mee hebben gehad. Maar het botte vandalisme dat hij ervaart, doet zeer. „Ze hebben de 26 kilometer grensdraad van onze omheining afgehaald. Wa terpompen en pijpleidingen zijn vernield en een flink deel van on ze vleesveestapel is gestroopt", verzucht hij. Ook het meeste wild is inmiddels opgegeten. „Hier liepen tientallen zebra's, giraffen en koedoes. Nu mogen we blij zijn als we nog een rooi- bokkie zien." De 300 runderen die hij nog houdt, zijn een schamel restant, erkent de boer. Maar verbitterd wil Vorster, met goedmoedige ogen twinkelend achter zijn bril, niet zijn. „We proberen het bal letje nog aan het rollen te hou den. Moet ook wel, want zodra we het bedrijf stoppen, zijn we het kwijt." Onrust in Guyana na moordpartij op elf mensen Bush erkent vroeger drankprobleem Van onze correspondent GEORGETOWN - In het Zuid- Amerikaanse land Guyana is het al dagen onrustig, nadat crimi nelen zaterdag in het dorp Lu- signan elf mensen, onder wie vijf kinderen, in koelen bloede hebben doodgeschoten. Tijdens protestdemonstraties, waarbij de Guyanezen een harde re aanpak van de criminaliteit ei sen, zijn zeker vier mensen ge wond geraakt tijdens confronta ties met de politie. Zaterdag trokken gewapende mannen Lusignan binnen en schoten in verschillende wonin gen lukraak op de bewoners. Twee mensen overleefden de aanslag, maar liggen in zeer kri tieke toestand in het ziekenhuis. Enkele uren voor de slachting werd een politiebureau in de hoofdstad Georgetown met ko gels doorzeefd. Daarbij raakte niemand gewond. Volgens bron nen bij justitie zouden de aansla gen het werk zijn van de crimi nele bende van oud-militair Ron- dell Rawlings, die al jaren wordt gezocht. Het motief achter de aanslagen is onbekend. De voormalige Britse kolonie, waar 1 miljoen mensen wonen, staat bekend als een land met een van de hoogste criminali teitscijfers van de regio. Door de moorden in Lusignan dreigen et nische conflicten weer de kop op te steken. De bende van Rawlings bestaat uit Creolen, de slachtof fers waren allen Hindoestanen, nazaten van Brits-Indische immi granten. President Bharat Jagdeo heeft moordpartij scherp veroordeeld. Van onze correspondent NEW YORK - „Ik weet wat ver slaving is, maar een hogere macht hielp mij te stoppen met drinken." Dat heeft de Ameri kaanse president Bush gisteren gezegd in Baltimore (Maryland). Bush bezocht in Maiyland het Episcopal Community Center, waar men ex-gevangenen helpt bij hun re-integratie in de maat schappij. Het centrum helpt ex-gevangen ook af van verslavingen. Bush sprak er met twee oud-gevange nen die aan drugs verslaafd wa ren geweest. Hij verscheen later met hen op een persconferentie. Het was daar voor het eerst dat hij zijn oude drankgewoonte openlijk aanduidde als „versla ving." Dat Bush vroeger een ste vige drinker was, is geen nieuws. Maar het is wel nieuw dat hij daar nu openlijk over spreekt. Bush stopte na zijn veertigste verjaardag radicaal met drinken. Geloof en conditietraining heb ben hem daarbij geholpen, vol gens vrienden. RAFAH - Egypte is druk bezig met het dichten van de gaten in de grens met de Gazastrook. De regering heeft oproerpolitie naar de grens gestuurd, wat erop duidt dat het binnenkort is afge lopen met de vrije doorgang voor Palestijnen. Militante Hamasleden bliezen vorige week delen van de muur op, om een Israëlische blokkade te doorbreken. Inwoners van Gaza konden daar door in de Egyptische grensplaats Rafah inkopen doen. Vooral aan levensmiddelen begon in het Palestijnse gebied gebrek te ontstaan. De stroom Palestijnen leidde aan de Egyptische kant van de grens ook tot ergernis. F°t° EPA HP15 Al 27 jaar de grootste christelijke reisorganisatie Betaalbare vakanties én perfect verzorgd Altijd een eigen Beter-uit reisleider en lokale gids

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 4