„Duitsers moeten meer doen in Afghanistan" Ideeën Gandhi nog springlevend Buitenissig Raketaanval doodt twaalf Pakistanen h=?=og '™t=BaT=7du; Steeds meer doden door racistisch geweld in Rusland Van Buitenen wil naar CU Negentien doden bij strijd in Mogadishu Reformatorisch Dagblad Buitenland woensdag 30 januari 2008 PAGINA 6 NAVO wil dat Berlijn Noorwegen aflost Buitenlandredactie BERLIJN/KABUL - De NAVO zet de Duitse regering onder druk om de militaire inzet in Afgha nistan te vergroten. Volgens de regering in Berlijn heeft de NAVO haar gisteren voor de tweede keer verzocht om 250 militairen ter beschikking te stellen van de zogeheten snel in zetbare strijdmacht in het noor den van Afghanistan, de vliegen de brigade die in noodgevallen hulp moet bieden. De kwestie kwam aan de orde tijdens een onaangekondigd bezoek van de Duitse minister van Defensie, Franz Josef Jung, aan Kabul. Het bureau van de Afghaanse president Hamid Karzai gaf na afloop van een bijeenkomst tussen Jung en Karzai een ver klaring uit waarin wordt gesteld dat Duitsland bereid is tot deel name aan „operaties tegen terro risten en samenwerking met an dere internationale troepen in enig ander gedeelte van het land." Het ministerie van Defensie in Berlijn bevestigde het NAVO-ver- Afghanistan NAVO zet Duitsland onder druk om inzet in Afghanistan te vergroten. Verzoek om Noorwegen in noorden af te lossen. Duitsers tot nu toe terughou dend met mandaten waarin mogelijk gevochten gaat wor den. zoek voor de extra Duitse inzet, maar gaf geen reactie. Het zei slechts dat de regering begin fe bruari over de aanvraag zal be slissen. De extra inzet zou van kracht moeten worden in de zo mer, wanneer Noorwegen zijn militairen uit de vliegende briga de-terugtrekt. In NAVO-kringen in Brussel wordt bevestigd dat de tweede man van da NAVO in Europa, ge neraal John McColl, Duitsland heeft verzocht het Noorse aan deel te zijner tijd over te nemen. Op een eerste verzoek van de NAVO aan Duitsland en andere bondgenoten, dat dateerde van vorig jaar herfst, werd niet gerea geerd. Daarom was de Duitse re gering nu schriftelijk benaderd, aldus de bronnen. Het 3000 man tellende Duitse contingent in Afghanistan heeft zich tot dusver beperkt tot we deropbouw in het kader van de provinciale wederopbouwteams (PRT's) in het relatief rustige noorden. Inzet in het riskante zuiden van Afghanistan is conse quent afgewezen. Volgens juris ten van het ministerie van De fensie valt deelname aan een snel inzetbare strijdmacht in het noorden binnen het mandaat dat het contingent van het Duit se parlement heeft gekregen. In dat mandaat wordt immers voor zien in noodhulp, zelfs voor het zuiden. De Afghaanse minister van De fensie generaal Abdul Rahman liet zich na afloop van zijn ont moeting met Jung lovend uit over de rol van de Duitse troepen Aad Luymes (ANP) RIJSWIJK - Hoewel het vandaag zestig jaar geleden is dat Mahat- ma Gandhi overleed, is het ge dachtegoed van de geestelijk va der van India anno 2008 nog steeds springlevend. Met zijn ge weldloos verzet dwong „de half naakte faldr", zoals premier Winston Churchill hem ooit noemde, het Britse imperium in 1947 op de knieën. Zijn pacifistische filosofie en zijn ideeën over verdraagzaamheid inspireerden de afgelopen decen nia wereldwijd miljoenen men sen. Mahatma ("verheven ziel") werd een symbool voor een bete re wereld. Zo was hij in de jaren zestig de inspirator voor de Ame rikaanse activist Martin Luther King, die gelijke rechten voor zwarten opeiste. Gandhi's ideeën werden ook overgenomen door tegenstanders van de Chileense dictator Augusto Pinochet in de jaren tachtig. Ook veel ideële organisaties ge bruiken de filosofie van de "fa kir" als leidraad. Zo hebben Ne derlandse weggeefwinkels als motto Gandhi's spreuk: „De we reld biedt genoeg voor ieders be hoefte, maar niet voor ieders hebzucht." De Verenigde Naties hebben vorig jaar Gandhi's ge boortedag (2 oktober 1869) uitge roepen tot de Internationale Dag van de Geweldloosheid. Wegens zijn pacifisme wilden enkele leden van het Nobelprijs- comité Gandhi in 1947 voordra gen voor de Nobelprijs voor de vrede. Maar hij kreeg de prijs uit eindelijk niet. Noorwegen verzet te zich ertegen, omdat Groot- Brittannië het land had bevrijd van de Duitsers en Gandhi streed tegen het Britse koloniale be wind in India. Hoewel Gandhi begaan was met de slachtoffers van de nazi's, wilde hij Londen alleen steunen als ook India be vrijd zou worden van zijn koloni ale overheersers. In zijn verzet tegen de Britse overheersing keerde Gandhi zich tégen de zoutbelasting die de En gelsen hadden ingesteld. Ook moedigde hij de Indiërs aan om zelf katoen te spinnen en textiel uit het Verenigd Koninkrijk te boycotten. Uiteindelijk moesten de Britten in het stof bijten. Ondanks zijn ideeën over ver draagzaamheid en geweldloos heid kon Mahatma niet verhin deren dat de onafhankelijkheid van India in 1947 leidde tot een scheuring tussen hindoes en moslims. Hierdoor ontstonden het seculiere India en het islami tische Pakistan. Dit leidde tot grote volksverhuizingen, waarbij moslims uit het Indiase deel naar Pakistan trokken en omge keerd. Dit ging gepaard met veel geweld, waarbij duizenden men sen op gruwelijke wijze omkwa men. Deze gebeurtenis is nog steeds een groot trauma in de re latie tussen beide landen. Hoewel Gandhi verdraagzaam heid predikte, was hij bikkelhard bij de opleiding van het Afghaan se leger. De Canadese premier Stephen Harper zei maandag in Toronto dat Canada alleen bereid is in 2009 zijn militaire missie in Af ghanistan te verlengen als een andere NAVO-lidstaat minstens duizend militairen ter beschik king stelt voor dienst in de pro vincie Kandahar. Harper nam hiermee een aanbeveling over van een commissie onder leiding van voormalig vicepremier en minister van Buitenlandse Zaken John Manley. De Canadezen hebben in Afgha nistan sinds 2001 in totaal 78 manschappen en één diplomaat verloren, en Harpers conservatie ve regering staat onder druk de 2500 man sterke missie uit Kandahar terug te trekken. De missie wordt in 2009 beëindigd, tenzij het Canadese parlement anders beslist Afgezien van Groot-Brittannië en Nederland zijn er geen Euro pese NAVO-lidstaten met grote contingenten in het gevaarlijke oosten en zuiden van Afghanis tan. Als gevolg hiervan dragen Amerikanen, Australiërs, Brit ten, Canadezen en Nederlanders het merendeel van de lasten van ALTAGRACIA DE ORITUCO - Een gijzelaar in een bank in de Venezolaanse stad Altagracia de Orituco. De vrouw werd maandag samen met vier anderen bij een vluchtpoging van bankrovers ge gijzeld. Gisteren konden alle vier de overvallers worden gearresteerd. De mannen hielden zeker dertig mensen een etmaal lang in een bankgebouw vast. Toen tijdens een bankoverval bleek dat er een politieagent in het gebouw aanwezig was die geld op wilde nemen, raakten de overvallers in paniek en gingen ze over tot de gijzeling. Foto epa de missies in die zware gebie-' delijk. Harper zei dat hij voorafgaand aan de eerstvolgende bijeen komst met NAVO-leiders, begin april, met de NAVO-bondgenoten over versterkingen wil onderhan delen. MOSKOU (AP) - Er is een veront rustende toename van het racia le geweld in Rusland, met steeds meer dodelijke slachtoffers. Bo vendien lijken de autoriteiten be reid te zijn op gevoelens van vreemdelingenhaat in te spelen als het in hun politieke kraam te pas komt. Het toonaangevende Russische mensenrechtencen- trum Sova zegt dit in een giste ren vrijgegeven rapport. Volgens Sova kwamen in Rus land in 2007 door etnisch geweld 67 mensen om het leven en raak ten ruim 550 mensen gewond. Dat is een stijging van 13 pro cent in vergelijking met het voorgaande jaar. Plaatsvervan gend directeur Galina Kozjev- nikova constateert dat het aantal incidenten toeneemt en dat zij ook steeds gewelddadiger wor den. Prediker van geweldloosheid Bekend als "mahatma" (grote ziel), leidde Gandhi de Indiase nationalis tische beweging tegen de Britse overheersing. Hij werd enkele maanden na de onafhankelijkheid vermoord. In de herinnering van de Indiërs leeft hij voort als de Vader van de Indiase Natie, terwijl zijn leer van de geweldloosheid wereldwijd burgerrechtbewegingen heeft geïnspireerd. 1869: Op 2 oktober wordt Mohandas Karamchand Gandhi in Porbandar in de deelstaat Gujarat geboren. 1888-1891: Opleiding tot advocaat Londen. 1893: Gandhi verhuist naar Zuid-Afrika, waar hij een beweging tegen discriminatie van Indiase immigranten begint. 1915: Gandhi keert terug naar India, 1922: Veroordeling door de Britten tot zes jaar cel vanwege poging tot opstand. 1930: Gandhi voert de zogenaamde Zoutmars aan, een tocht van 320 kilometer waarbij duizenden Indiérs naar de kust trekken om er zout uit zeewater te winnen, bij wijze van protest tegen de Britse belasting op zout. 1947: India wordt onafhankelijk. Gandhi begint een hongerstaking uit protest tegen geweld tussen moslims en hindoes, nadat Pakistan zich van India heeft losgemaakt, 1948: Op 30 januari wordt Gandhi in Delhi vermoord door radicale hindoes. tegenover zichzelf en zijn naaste omgeving. Om zijn zin op poli tiek gebied door te drijven, ging hij meermalen in hongerstaking. Tegenover zijn kinderen was hij heel autoritair. Het verhaal wil dat Gandhi woedend werd en in hongerstaking ging toen hij hoorde dat zijn zoon Manilal een relatie had met een getrouwde vrouw. Ook de relatie met zoon Harilal was slecht. Zoonlief vluchtte voor de verstikkende au toriteit van zijn vader en was niet aanwezig bij diens crematie. Maar de tijd heelt alle wonden. Harilal zou vandaag de laatste restanten van de as van zijn va der uitstrooien over de Arabische Zee. Fransen opnieuw twee dagen vrij met Pinksteren PARIJS (AFP) - De Franse re gering heeft besloten twee de pinksterdag opnieuw tot nationale vakantiedag te ma ken. Dat zei minister van Arbeid Xavier Bertrand gisteren te gen RTL-radio. De vrije dag werd in 2004 geschrapt, maar zorgde sindsdien al leen maar voor verwar ring. De regering verving destijds tweede pinksterdag als natio nale vrije dag door de Dag van de Solidariteit. Op die dag zou den werknemers in loondienst gratis moeten werken om geld vrij te maken voor finan ciële steun aan vooral de ge handicapten- en bejaarden zorg. De solidariteitsdag zou ruim 2 miljard euro moeten op brengen. Maar vakbonden en werkgevers keerden zich tegen het plan. Daarop besloot de regering de maatregel aan te passen. De publieke sector kreeg de vrije dag terug en private bedrijven mochten zelf weten of ze hun personeel wel of niet zouden laten werken. Het leidde ertoe dat circa vier op de tien werkne mers op deze dag aan de slag wa ren, terwijl de rest een vrije dag genoot. De regering komt binnenkort met een wetsvoorstel dat on dernemingen de kans geeft „een dag van solidariteit" te creëren wanneer het hen past. De vakbonden lieten weten zeer tevreden te zijn met het be sluit. Buitenlandredactie BRUSSEL - Europarlementariër Paul van Buitenen heft zijn par tij Europa Transparant op en overweegt zich aan te sluiten bij de Christenunie. Hij zei dit gisteren in het Radio 1 Journaal. Van Buitenen richt zijn aandacht vrijwel uitsluitend op het bestrijden van fraude binnen de EU. Hij vindt dat hij „een op dracht heeft die hij moet vervul len" en daar hoort volgens hem niet bij dat hij ook nog een poli tieke groepering leidt. Vorig jaar juni werd van de zij de van de CU al bevestigd dat be trokkene belangstelling had ken baar gemaakt voor een plaats op de kandidatenlijst bij de volgen de Europese verkiezingen, in 2009. Vanmorgen liet genoemde partij weten dat er onlangs een gesprek heeft plaatsgevonden met het bestuur over een eventu eel lidmaatschap. „De bal ligt nu bij Paul", aldus een woordvoer der. Van Buitenen, die in 1999 als klokkenluider fungeerde over misstanden binnen de toenmali ge Europese Commissie, is in 2004 gekozen in het EP. Europa Transparant behaalde verrassend twee zetels. Na een ruzie met zijn fractiegenote Els de Groen bleef hij alleen over. Zijn christe lijke levensovertuiging maakt een overstap naar de CU begrij pelijk. Asteroïde scheert langs aardbol LOS ANGELES (AFP) - As tronomen hebben giste ren een unieke kans ge had om een voorbij schie tende asteroïde in hun kijkers te krijgen. Het rotsblok passeerde even na 9.30 uur de aarde op een afstand van circa 538.000 kilometer, een bij- na-botsing in ruimtebe grippen. Met een amateurtele scoop en onder de juiste omstandigheden was het volgens de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA mogelijk om astero- ide 2007 TU24 in het vi zier te krijgen. De astero- ide passeerde de aarde op iets minder dan anderhal ve keer de afstand met de maan. Volgens NASA is het niet mogelijk dat de asteroïde binnenkort op de aarde stort. Buitenlandredactie MOGADISHU - Gevechten tus sen islamitische opstandelingen en Somalische en Ethiopische militairen hebben sinds maan dagavond in de Somalische hoofdstad Mogadishu aan ze ventien burgers en twee militai ren het leven gekost. De militai ren maakten deel uit van de Ethiopische troepenmacht die de Somalische interim-regering bijstaat in haar strijd tegen de opstandelingen. De gevechten braken uit toen de militairen huiszoekingen wilden verrichten in de wijk Hiliwa. Op standelingen schoten onder meer met mortieren en raketgra naten op een oude fabriek die de Ethiopische militairen als basis gebruiken. De militairen beant woordden het vuur met mortier granaten, die insloegen in een woonwijk. Vijftien burgers von den de dood, evenals twee mili tairen. In het zuiden van de So malische hoofdstad lcwamen maandag twee jonge mannen om bij een aanval van opstande lingen op regeringstroepen. Somalië zit al sinds 1991 zon der effectieve regering. Vorig jaar kwamen lcwamen duizen den Somaliërs om bij gevechten tussen islamitische opstandelin gen en de interim-regering en haar Ethiopische bondgenoten. De opstandelingen hadden een groot deel van Zuid-Somalië on der controle, maar werden ver jaagd en zeiden een opstand naar het voorbeeld van Irak te zullen beginnen. Duizenden Somaliërs zijn giste ren de straat opgegaan om hun steun te betuigen aan de hulp organisatie Artsen zonder Gren zen (AzG), daags na de aanslag in de stad Kismayo waarbij drie me dewerkers (een Keniaan, een Fransman en een Somaliër) van de Nederlandse talc van de orga nisatie omkwamen. Dat hebben de Verenigde Naties gemeld. Bij de aanslag kwam ook een Somalische journalist om het le ven. Na de explosie trok AzG on middellijk alle medewerkers te rug uit de zuidelijke stad. Daar mee verloren de inwoners het enige ziekenhuis dat nog in Kis mayo draaiende werd gehouden, aldus de VN-nieuwsdienst. BOEDAPEST - Fueles is geen rashondje, maar mag meedoen aan echt we tenschappelijk onderzoek. Aan de universiteit van Boedapest probeert men aan de hand van digitaal vastgelegd hondengeblaf meer inzicht te krijgen in de boodschappen die de dieren uitzenden. Foto epa Garderobe Mitterrand Kleding en andere bezittingen van de voormalige Franse presi dent Mitterrand (1981-1995) zijn gisteren in Parijs geveild. Hon derden bezittingen van de oud president, die in 1996 op 79-jari- ge leeftijd aan kanker overleed, tonen zijn liefde voor mooie pak ken en schoenen. De veiling le verde bijna 150.000 euro op, die Mitterrands weduwe Danielle gaat doneren aan haar stichting voor mensenrechten. Zo'n 300 belangstellenden woonden de veiling bij in veiling huis Tajan in het centrum van de Franse hoofdstad. Een van de favoriete hoeden van Mitterrand werd verkocht voor bijna 8000 euro. Een paar slippers met zwart fluweel ging van de hand voor 1000 euro. (Bron: ANP) Eigen wc-papier Rechters, griffiers en anderen in het gerechtsgebouw van Brugge moeten sinds gisteren hun eigen toiletpapier meenemen naar het kantoor. Ze vinden er namelijk geen rol meer bij de wc's. De leverancier heeft de leverin gen gestaakt, omdat hij al maan den niet meer betaald lcreeg door het ministerie van Justitie in Brussel. Op de wc-deuren hangt nu de duidelijke bood schap "Geen papier meer." Een leverancier van schoon maakmiddelen heeft een noodle- vering van twintig rollen be zorgd. Maar dat was eenmalig. Ook die leverancier is immers al maanden niet meer betaald en heeft enkele duizenden euro's te goed. (Bron: ANP) Geheimen op eBay Een medewerker van de nationa le archieven in de Verenigde Sta ten heeft honderden historische documenten gestolen. Een deel van deze stukken, die betrekicing hebben op de ontstaansgeschie denis van de VS, verkocht hij op de internetsite eBay. De 54-jarige man uit New York is aangehou den. Tot de vermiste documenten behoren een brief uit 1823 van vicepresident John C. Calhoun, pamfletten van de Amerikaanse oorlogsheld Davy Crockett en het spoorwegboekje van de begrafe- nistrein van Abraham Lincoln uit 1865. De archivaris stal de be langrijke archiefstukken uit de bibliotheek van de staat New York. De man werd gesnapt door een alerte geschiedenisfreak die de documenten op eBay zag en de Amerikaanse autoriteiten waar schuwde. In zijn huis in New York trof de politie zeker 400 ar chiefstukken aan. Ze vermoedt dat de archivaris met de op brengst de schulden van zijn dochter wilde betalen. De man zelf ontleent de diefstal. In de bibliotheek van New York bevinden zich enkele van de be langrijkste documenten over de totstandkoming van de VS, zoals de Emancipation Proclamation van president Abraham Lincoln over afschaffing van de slavernij én handtekeningen die zijn ge zet onder de onafhankelijkheids verklaring van de VS. Deze stuk ken liggen nog veilig achter slot en grendel. (Bron: ANP) Levende Pool nog dood Wel heel halsstarrige bureaucra tie voorkomt al maandenlang dat een Pool terugkeert tot het rijk der levenden. De 38-jarige Piotr Kucy was door de autoritei ten in augustus aangezien voor een verdronken man. Pas een paar dagen na zijn eigen 'begra fenis' kwam hij weer opdagen. Ondanks herhaalde pogingen aan het bestuur van zijn woon plaats uit te leggen dat hij leeft, geldt Kucy volgens het bevol kingsregister nog steeds als over leden. Daarom kan hij geen werk vinden en maakt hij ook geen kans op een uitkering. Een ambtenaar van de stad Pollcowice bleef onvermurw baar. „Deze burger bestaat niet", luidde het commentaar in dag blad Gazeta Wyborcza. De strope righeid van de overheid heeft evenwel ook zijn goede kanten, aldus de krant. Kucy hoeft geen belasting af te dragen. (Bron: ANP) Joods protest tegen carnaval Rïo de Janeiro RIO DE JANEIRO (AFP) - Joodse organisaties in Bra zilië hebben met afgrijzen gereageerd op een carnavalswagen die zon dag in de optocht in Rio de Janeiro zal meerijden. Op de wagen zijn op el kaar gestapelde skeletten te zien, die de slachtoffers van de Holocaust moeten uitbeelden. In tegenstelling tot ande re deelnemers zal de Holo caustwagen zonder mu ziek voorbijrijden, onder het thema "Het is afschu welijk". Joodse groeperin gen vinden de bijdrage „ongepast." Volgens bedenker Paulo Barros moet de wagen de „Holocaust uitbeelden als alarm, zodat de tragedie nooit wordt herhaald." Daarnaast vindt Barros dat carnaval ook moet la ten zien wat er in de we reld gebeurt. PESHAWAR (AP) - Een raketaan val door het Pakistaanse leger op een schuilplaats van ver meende opstandelingen heeft in de nacht van maandag op dinsdag twaalf mensen het le ven gekost. Doelwit van de aanval was IChu- shali Torikhel, een dorp in het stamgebied Noord-Waziristan, zeiden overheidsfunctionarissen in het gebied gisteren op voor waarde van anonimiteit. De slachtoffers zouden plaatselijke aanhangers van de taliban zijn. Elders in Noord-Waziristan raakten vier leden van de Paki staanse paramilitaire grenspoli tie gewond bij een raketaanval. Opstandelingen vuurden de ra ketten af op een legerbasis. En in Zuid-Waziristan kwam een Paki staanse militair om bij gevech ten. Twaalf opstandelingen wer den daar gearresteerd, zei het le ger. In Miran Shah, de belangrijkste stad in Noord-Waziristan, gingen gisteren ruim 500 mensen de straat op om te protesteren te gen de Pakistaanse deelname aan de door de Amerikanen ge leide oorlog tegen het terroris me. Leiders van de demonstratie riepen de Pakistaanse autoritei ten ertoe op de strijd in de noordwestelijke stamgebieden te staken. In het gebied rond de grens tus sen Afghanistan en Pakistan wordt al geruime tijd hevig ge vochten. Met de taliban sympa thiserende opstandelingen be strijden in het moeilijk begaan bare terrein het Pakistaanse re geringsleger. De Zuid-Paldstaanse stad Kara chi was gisteren het toneel van een schietpartij die vijf levens eiste. Drie politieagenten lcwa men om, alsmede twee vermoe delijlce moslimextremisten, Vier agenten raakten gewond. Aan de schietpartij ging een achtervol ging vooraf. De politie kon niet bevestigen dat een van de man nen een leider van de extremisti sche beweging Lashkar-e-Jhangvi was, aldus plaatselijke media.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 4