Asielkind korter in gevangenis ^rv Super Heftige taferelen in Deh Rawod w Consumentenbond: Taxi moet goedkoper SjIa voordeel! i: 29 „Communicatie bij ramp loopt spaak" Kamer vraagt uitleg over oproep Canada Kamer hekelt plan beperken vuurwerk Auto rijdt meer kilometers Reformatorisch Dagblad Binnenland woensdag 30 januari 2008 PAGINA 5 Militairen oefenen in 't Harde voor uitzending naar Uruzgan 't HARDE - Het defensieterrein bij 't Harde is in het kader van de oefening Uruzgan Integration omgedoopt in Deh Rawod. „Bij een oefening als deze kunnen we met het zogeheten Mobile Combat Training Center gevechtssituaties met behulp van sensoren en lasers realistisch nabootsen. Achteraf is exact na te gaan op wie Jantje schoot en door wie hij geraakt werd. Een dergelijke training moet ook het zogeheten "friendly fire" voorkomen." Foto's RD Redactie politiek DEN HAAG - Minderjarige kin deren van uitgeprocedeerde asielzoekers mogen voortaan niet langer dan veertien dagen gevangen worden gezet. Dat hebben staatssecretaris Al- bayrak en minister Hirsch Ballin van Justitie gisteren laten weten in een brief aan de Tweede Ka mer. Met de maatregel willen zij het Nederlandse beleid in lijn met het Internationale Verdrag inzake de Rechten van het Kind brengen. Voor de detentie van asielkin deren bestaat geen wettelijk maximum. In de regel vonden vreemdelingenrechters een ge- vangenisduur tot een halfjaar ac ceptabel, soms duurde de deten tie nog langer. Het kabinet krijgt al jaren kri tiek op dit beleid, zowel van de Tweede Kamer als van kinder- Kind in detentie Kinderen uitgeprocedeerde asielzoekers maximaal twee weken in detentie Bewindslieden trekken 3 mil joen euro uit voor „kindvrien delijker" detentiecentra. Maatregelen komen tege moet aan jarenlange kritiek op Nederlands beleid. WEERT (ANP) - Hulpdiensten en politie van België en Nederland lcunnen bij grensoverschrijden de rampen en crises niet met el kaar communiceren. Dit pro bleem vraagt dringend om een oplossing, liet een speciale com missie van het Benelux-parle- ment gisteren weten. Niet alleen verschillende regelge ving belemmert het samen aan pakken van grensoverschrijden de rampen of crises, aldus de commissie. Vooral de communi catie loopt mis. Zo kunnen de verbindingssystemen C2000 in Nederland en Astrid in België niet aan elkaar worden gekop peld. Daardoor kunnen hulpver leners van beide landen niet rechtstreeks met elkaar commu niceren. „We leggen noodge dwongen via de meldkamer een telefonisch lijntje", zei een woordvoerster van de politie Limburg-Noord. Een woordvoerder van de brandweer verwees in dit ver band naar een grote oefening in de tunnel van de A73-Zuid ander halve maand geleden in Roer mond, waaraan ook Duitse hulp verleners deelnamen. „Daar ging Redactie politiek DEN HAAG - Minister Van Mid delkoop van Defensie moet de Kamer uitleg verschaffen over het dreigement van Canada om zijn troepen volgend jaar terug te trekken uit het zuiden van Afghanistan als de NAVO daar niet ten minste duizend extra militairen naartoe stuurt. De minister denkt dat Canada evenwel blijft. Canada heeft de „politieke wil" om actief te blijven in Kandahar, een buurprovincie van Uruzgan, denkt Van Middelkoop. Hij steunt de Canadese oproep aan de NAVO om meer troepen naar Zuid-Afghanistan te sturen. „Wij gingen daar achter gesloten deu ren naar op zoek. Canada doet dat in het openbaar." De zoek tocht van Nederland naar meer bondgenoten in Uruzgan leverde overigens een schamel resultaat op. Enkele landen zegden enige tientallen militairen toe. Het NAVO-hoofdkwartier deelt het Canadese standpunt dat meer troepen nodig zijn, maar bestrijdt dat bondgenoten er met de pet naar gooien. „De NAVO-troepenmacht ISAF is in korte tijd verviervoudigd tot bij na 40.000 man", benadrukte rechtenorganisaties. Vorige week nog uitten Unicef en Defence for Children kritiek op de praktijk om illegale gezinnen voor maan den vast te zetten in afwachting van uitzetting. Het vastzetten van kinderen moet een „uiterste maatregel" worden, schrijven de bewindslie den. De detentie kan alleen lan ger duren als een van de ouders zich tegen de gedwongen uitzet ting op een agressieve manier verzet of op het laatste moment een nieuwe aanvraag indient om de uitzetting te vertragen. In zo'n geval wordt wel bekeken of het mogelijk is slechts één ouder vast te zetten en de kinderen on der te brengen bij familie, ken nissen of een pleeggezin. Uitgeprocedeerde gezinnen met minderjarige kinderen zul len worden uitgezet vanuit een locatie waar „vrijheidsbeperken de maatregelen" gelden, zoals een intensieve meldplicht. De be windslieden trekken 3 miljoen euro uit om de faciliteiten in de tentiecentra kindvriendelijker te maken en activiteiten voor kin deren te organiseren. Sinds het aantreden van het ka binet van CDA, PvdA en Christen- Unie is het aantal kinderen in vluchtelingenbewaring al afge nomen, zegt Vluchtelingenwerk Nederland. In 2006 ontstond veel ophef rond de opsluiting van het 8-jarige Chinese jongetje Hui. van alles mis, omdat de commu nicatie niet goed ging." Wel nemen de officieren van dienst van de brandweer al tijd enkele extra C2000- portofoons mee die ze bij grens overschrijdende calamiteiten aan Duitse of Belgische collega's lenen. Het blijft echter ploeteren. „Om die reden onderschrijven wij het streven van minister Ter Horst om knelpunten in de grensover schrijdende samenwerking tus sen Nederland en Duitsland aan te pakken", zei de woordvoerder. Grenzen mogen geen onnodig obstakel meer vormen, liet de minister van Binnenlandse Za ken vrijdag weten. Ook het ontbreken van eenheid van bevel bij grensoverschrijden de rampen en crises frustreert, aldus de commissie. Daardoor is er onduidelijkheid over verant woordelijkheid en leiderschap bij de gezamenlijke hulpverle ning. De commissie zal oplossin gen formuleren en voordragen aan de ministers. Politie en brandweer konden nog niet zeggen of, waar en wan neer het in het verleden misging met de samenwerking. een NAVO-woordvoerder. „Dit is bijna het niveau dat nodig is." De Kamer vroeg van Van Mid delkoop ook uitleg over het be sluit van Canada om tijdelijk geen gevangenen meer over te dragen aan de Afghaanse over heid. Canada vermoedt dat de ge vangenen niet altijd correct wor den behandeld. Nederland krijgt nauwelijks klachten binnen van Afghanen die door Nederlandse militairen gevangen zijn geno men in Uruzgan, aldus de minis ter gisteren in een brief aan de Kamer. Er zijn geen ernstige mis standen en de schaarse klachten van individuele Afghanen wor den onderzocht en met de Af ghaanse autoriteiten besproken. Nederland blijft de gevangenen gewoon overdragen. Advocate Liesbeth Zegveld buigt zich op verzoek van Afghaanse nabestaanden van slachtoffers van luchtaanvallen in Uruzgan over de mogelijk heden juridische stappen te on dernemen. Ze onderzoekt of er sprake was van schending van het oorlogsrecht door NAVO-mili- tairen, overweegt het indienen van schadeclaims en vindt dat de nabestaanden in elk geval het recht hebben de feiten te ken nen. 't HARDE - Op het defensie terrein bij 't Harde, waar de Amerikanen in de periode van de Koude Oorlog atoomwapens hadden opgeslagen, oefenden Nederlandse militairen giste ren voor hun uitzending naar Uruzgan. Met een geënsceneer de zelfmoordaanslag, veel schieten en de inzet van een Cougarhelikopter voor de ge wonden toonde de oefening in elk geval realistisch. „Help, help! Je laat je collega toch niet liggen?" Het Veluwse 't Harde is in het kader van de oefening Uruzgan Integration omgedoopt tot Deh Rawod. In het dorp heeft een "shura" (vergadering) plaats tus sen Nederlandse eenheden van het wederopbouwteam. Zij wor den beveiligd door infanteristen. Afghaanse dorpelingen knopen een praatje aan met de Neder landers. Twee vrouwen in boer- ka kijken nieuwsgierig wat de militairen in hun dorp te zoeken hebben. Met een kapotte bus als decor spelen Afghaanse tieners op het dorpsplein even verderop een potje voetbal. Plotseling komt een witte Ford Escort het plein oprijden. Twee zware dreunen vullen de lucht. Een zelfmoord aanslag met een bomauto. Er klinkt gegil. De rook van de ex plosie trekt op. Het beeld op het plein is onthutsend. Kermende gewonden, doden en in paniek rakende Afghaanse burgers. Het brengt de situatie zoals die zich in Uruzgan kan voordoen erg dichtbij. De Nederlandse militairen ko men direct in actie. De pelotons commandant heeft de handen vol. Hij moet het gebied beveili gen, de gewonden laten verzor gen en een helikopter bestellen om hen te evacueren. Ook moet hij rust en kalmte in het gebied zien terug te brengen. Een zwaargewonde Nederlandse mi litair roept naar zijn kameraden. „Help, help!Je laatje collega toch niet liggen?" Het slachtof fer zal nog even geduld moeten hebben, want het gebied is nog niet veilig. Enkele militairen maken een omtrekkende beweging rond het pleintje. Al snel blijkt dat het ge vaar nog niet is geweken, want een taliban op een bromfiets be gint wild om zich heen te schie ten. De terrorist wordt neerge schoten en afgevoerd. DEN HAAG (ANP) - Plannen om het afsteken van vuurwerk rond de jaarwisseling sterk te beper ken, zijn in de Tweede Kamer niet enthousiast ontvangen. Een meerderheid heeft bezwaren te gen het voorstel dat nu op tafel ligt, voornamelijk omdat het moeilijk in de praktijk is te brengen. De coalitiefractie PvdA zegt grote vraagtekens te hebben bij het voornemen om vuurwerk voort aan alleen toe te staan tussen 22.00 en 02.00 uur in de oude jaarsnacht. Kamerlid Bilder van de regeringspartij CDA noemt het plan „veel te rigide." Het te rugdringen van de uren waarin vuurwerk mag worden afgesto ken is wat hem betreft alleen be spreekbaar in een soepelere vari ant Ook de oppositiepartijen WD, PW en D66 hebben problemen met de korte tijdsspanne waarin het kabinet vuurwerk nog wil toestaan, bleek gisteren tijdens een overleg met de ministers van VROM en Binnenlandse Zaken. Minister Ter Horst (Binnenland se Zaken) voorziet juist minder problemen met de aanpak van mensen die zich niet houden VOORBURG (ANP) - Perso nenauto's met een Neder lands kenteken hebben in 2006 weer meer kilometers afgelegd. Een auto reed in dat jaar gemiddeld bijna 14.000 kilometer. Dat is ruim 5 procent meer dan in 2001. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) vanochtend heeft gepubliceerd. Op het dorpsplein krijgen de gewonden intussen verzorging. Twee Afghaanse burgers, voor wie de hulp van de Nederlandse troepen niet snel genoeg gaat, rukken het verband van het been van een zojuist verzorgde Nederlandse militair. Als een aan de voorgestelde, korte af- steekperiode. „Hoe korter de pe riode, hoe eenvoudiger de hand having. Het grijze gebied wordt namelijk kleiner." Zij overweegt ook de gemeen ten meer invloed te geven bij de controles, via de bestuurlijke boete. Gemeenten kunnen dan ook bijvoorbeeld stadswachten inzetten tegen mensen die te vroeg vuurwerk afsteken. Ter Horst gaat daarnaast samen met de minister van Justitie be kijken of schade door vuurwerk verhaald kan worden op de van dalen die het afsteken. Ze doet dit op verzoek van PvdA-Kamer- lid Kuiken. Tijdens de afgelopen jaarwisse ling is voor miljoenen euro's schade aangericht. Er werden tussen de 400 en 500 auto's in brand gestoken. Vooral in Den Haag was het raak. met meer dan honderd uitgebrande auto's. „Illegaal vuurwerk is onze groot ste kopzorg, want dat richt de meeste schade aan", aldus minis ter Cramer (VROM). De ministers zullen binnen en kele maanden nogmaals met de Tweede Kamer spreken over maatregelen om vuurwerkover- last te bestrijden. Sinds 2001 stijgt het aantal afgelegde kilometers gestaag. Vooral met auto's van de zaak -een op de tien wagens- is meer gereden. In 2006 maakten zij gemid deld bijna 26.000 kilometer. Dat is 14 procent meer dan in 2000. Particulieren reden in 2006 gemiddeld 12.000 kilo meter. Een toename van 3 procent in vergelijking met 2000. trofee voeren ze het stuk ver band mee om hun gewonde me deburger te verzorgen. „De pelotonscommandant moet in een hachelijke situatie als deze tien handen hebben", zegt brigadegeneraal M. de Kruif, commandant van de 43e BRUSSEL (ANP) - Minister Verha gen van Buitenlandse Zaken ontkent dat er al een besluit is genomen over het sturen van militairen naar een EU-missie in Tsjaad. De commandant van die missie, de Ierse generaal Pat Nash, zei gisteren dat Nederland meedoet aan de operatie, maar volgens Verhagen klopt dat niet. Buitenlandse Zaken en Defen sie in Den Haag studeren al een halfjaar op een mogelijke bijdra ge van enige tientallen Neder landse militairen. Redactie politiek DEN HAAG - Taxiritten moeten goedkoper worden en de dienst verlening moet beter, vindt taxispedalist H. Verhagen van de Consumentenbond. Hij heeft er alle vertrouwen in dat dat gaat lukken. „Dit is hét moment om de vicieu ze cirkel te doorbreken", zei Ver hagen gisteren bij de lancering van de Taskforce Taxivisie in Den Haag. De Consumentenbond heeft met onder meer de taxion dernemers, het ministerie van Verkeer en bestuurders uit de grote steden afgesproken dat er binnen enkele maanden een plan van aanpak komt voor de problemen in de taxibranche. Aanstaande vrijdag gaat een nieuwe tariefstructuur gelden voor taxi's. De klant betaalt een instaptarief van maximaal 7,50 euro, waarbij de eerste 2 kilome ter zijn inbegrepen. Daarna volgt een vast bedrag van hooguit 2,20 euro per gereden kilometer. In de file of voor het rode verkeers licht tikt de meter niet door. De invoering van de nieuwe ta rieven moest herhaaldelijk wor- Gemechaniseerde Brigade. Vanaf de zijkant van het terrein slaat hij de verrichtingen van 'zijn' manschappen gade. Ruim dui zend militairen worden voorbe reid op hun inzet in Afghanis tan. Dat de missie zeker niet zonder gevaren is, beseft De Kruif terdege. Recent sneuvel den twee van zijn mannen in Uruzgan, al was dat door eigen vuur. „Bij een oefening als deze kunnen we met het zogeheten Mobile Combat Training Center gevechtssituaties met behulp van sensoren en lasers realis tisch nabootsen. Achteraf is exact na te gaan op wie Jantje schoot en door wie hij geraakt werd. Een dergelijke training „In hachelijke situatie moet commandant tien handen hebben" Het kabinet neemt binnen en kele weken een besluit over een Nederlandse bijdrage. Wel is af gesproken dat Nederland met en kele stafofficieren bijdraagt aan de EU-missie in Ijsaad en de Cen- traal-Afrikaanse Republiek. Dit gebeurt in het kader van het Eu ropese veiligheids- en defensiebe leid. Op korte termijn zal een Ne derlandse officier in het veld hoofdkwartier in Tsjaad worden ingezet om de missie voor te bereiden, aldus Defensie. De EU-missie van 3700 militairen is half mei volledig operationeel. den uitgesteld, onder meer we gens problemen met de tech niek. Het lijkt erop dat een grote meerderheid van de chauffeurs de taximeter alsnog heeft laten aanpassen voor vrijdag. Staatssecretaris Huizinga van Verkeer meldde de Kamer giste ren dat per 1 februari 70 procent van de meters aan de nieuwe re gels voldoet. Ze verwacht dat in de loop van februari alle meters zullen zijn aangepast. Weige raars riskeren een boete van 440 euro. Het is overigens nog maar de vraag of het nieuwe stelsel leidt tot een lagere ritprijs. Verreweg de meeste taxiondememers han teren standaard de maximumta rieven. Daar staat tegenover dat er ook bedrijven zijn die een la gere kilometerprijs in rekening brengen. SP'er Roemer gelooft niet dat de nieuwe tariefstruc tuur leidt tot lagere prijzen. Daarom pleitte hij er gisteren in de Kamer voor om de invoering voor de vierde keer uit te stellen. Huizinga wil dat niet. Zij wil een evaluatie van het nieuwe sys teem afwachten. Dat moet duide lijk maken of taxiritten inder daad goedkoper zijn geworden. moet ook het zogeheten "friend ly fire" voorkomen." Maar hoe kon het ondanks de trainingen en techniek recent toch fout gaan in Uruzgan, waar Nederlandse troepen elkaar be schoten? „Ik kan hier vanuit Ne derland niet horen, zien of voe len wat de jongens onder zulke omstandigheden doen, welke emoties er spelen en wat de situ atie was. Dat wordt nu onder zocht." Zijn woorden worden over stemd door het geluid van een naderende Cougarhelikopter van Soesterberg, die een zwaar gewonde militair komt halen. De hefschroef en de staartrotor van het toestel geselen het zand, dat in wolleen omhoog vliegt. Het slachtoffer wordt vanuit een pantservoertuig snel overge bracht naar de heli. Voor de aanwezige pers is het einde oefening. Voor de 1500 sol daten die in april naar Afghanis tan vertrekken nog niet. Uruz gan Integration -een oefening met 600 voertuigen, 14 oefenter reinen, 4 oefendorpen- loopt nog tot 8 februari. Endstra-verdachte op vrije voeten AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft giste ren bepaald dat de 33-jarige Cleon D. vandaag op vrije voe ten zou komen. D. stond giste ren terecht voor onder meer be roving van een geldloper en diefstal van computers van het Leger des Heils. Cleon D. wordt sinds 2006 ook verdacht van medeplichtigheid aan de moord op vastgoedmag naat Willem Endstra. In de Endstrazaak hief de rechtbank D.'s voorarrest al in juni vorig jaar op. Cleon D. werd in december 2006 samen met twee andere verdachten aangehouden in het onderzoek naar de moord op Endstra. De vastgoedtycoon, die nauwe banden onderhield met de onderwereld, werd op 17 mei 2004 doodgeschoten vlak bij zijn kantoor aan de Amsterdamse Apollolaan. D. zou de bestelbus die bij de liquidatie is gebruikt, hebben geleverd. De twee ande ren zouden de liquidatie feitelijk hebben uitgevoerd. De zaak- Endstra is al ettelijke keren pro forma voor de rechter geweest. Er is voorlopig nog geen zicht op een inhoudelijk proces. Curadomi gaat bemiddelen in kinderopvang Binnenlandredactie VEENENDAAL - Thuiszorgorga nisatie Curadomi start op 1 fe bruari het Curadomi Gastouder bureau. Het bureau bemiddelt tussen ouders die opvang zoe ken en gastouders die de kinde ren opvangen. Sinds de instelling van de kinder- opvangtoeslag door de overheid is het aantal gastouderbureaus sterk toegenomen. Curadomi zegt zich binnen dit aanbod te willen onderscheiden door te werken op basis van Bijbelse waarden en normen. „Van de gastouders wordt daarom ge vraagd dat zij leven vanuit de christelijke identiteit", aldus een woordvoerder. Ouders die opvang zoeken, kunnen, ongeacht geloofsover tuiging, terecht bij het bureau. Wageningen In RD 29-01 is in de rubriek Grondvlak op pagina 2 in het ge deelte over "Geref. gem. Wage ningen 75 jaar" een verkeerd te lefoonnummer vermeld. Het boek is bij W. Nieuwenhuizen te bestellen via 0318-415311. De allerscherpste prijs. en n|n geldig van donderdag 31 lanuarl Bloemkool Super de Boer Pommes Frites alle soorten, zak 1 kilo Super de Boer Rozijnen krentenbollen zak 4 stuks Graag gedaan. Alarm over situatie in grensstreek Minister sust onrust over vertrek troepen 't HARDE - De rook van een explosie trekt op. De oefening van gisteren bij 't Harde van militairen die worden uitgezonden naar Uruzgan brengt situ aties zoals die zich in de Afghaanse provincie kunnen voordoen dichtbij. „Nog geen besluit over missie Tsjaad

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 3