Hardere aanpak gokken op internet Weer buiten spelen dankzij Donald Duck Jeugdzorg faalde in zaak vermoorde Kelly i „Meer homo-emancipatie op scholen nodig" Politie schort actie bij voetbalwedstrijd op HBr MAASTRICHT- Een medewerker van het Natuurhistorisch Museum Maastricht was gisteren bezig delen van skeletten van dinosauriërs afkomstig uit de Chinese hoofdstad Peking in elkaar te zetten. Het museum stelt binnenkort vier Chinese skeletten van dinosauriërs tentoon die niet eerder in Europa te zien zijn geweest. Zes Chinezen zijn tien dagen lang bezig om onder andere een 126 meter lange mamenchisaurus op te zetten voor de expositie China Dino. Foto anp Mededeling Aan onze abonnees, In december kondigden wij het gratis E-paper aan voor onze vaste abonnee. Deze service is vanaf 1 fe bruari beschikbaar. RD-le- zers met een vast abonne ment op het Reformato risch Dagblad kunnen dan direct na verschijnen digitaal de complete krant met nieuws, adver tenties en familieberich ten in originele opmaak lezen. Het E-paper is daar mee uitgebreider dan de site refdag.nl. Edities van het E-paper blijven drie weken na verschijning beschikbaar. Een handige service dus als u 's avonds niet thuis bent en toch de krant wilt lezen. Ook kunt u bijvoorbeeld arti kelen per e-mail naar an deren verzenden. E-paper is wereldwijd beschikbaar vanaf elke computer met internettoegang. U kunt zich voor dit gra tis E-paper aanmelden op internet: epaper.refdag- .nl. Met vriendelijke groet, J. K. van Klaveren manager abonnementen Reformatorisch Dagblad Redactie politiek DEN HAAG - Justitie gaat ille gaal gokken op internet harder aanpakken. Nederlandse ban ken moeten alle banden met il legale internetgokbedrijven ver breken. Doen ze dat niet dan riskeren ze een boete. Minister Hirsch Ballin van Justi tie heeft gisteren laten weten snel een einde te willen maken aan het betalingsverkeer tussen financiële instellingen en illega le internetkansspelen. Het minis terie zal een zwarte lijst opstel len van organisaties die zich met illegale kansspelen op internet op de Nederlandse markt rich ten. Die lijst zal nog dit jaar via de Nederlandse Vereniging van Banken naar alle Nederlandse fi nanciële dienstverleners worden verstuurd. Als een financiële instelling connecties heeft met een van de virtuele gokbedrijven op de zwarte lijst, dan moet ze het con tract met dat internetbedrijf zo snel mogelijk beëindigen. Doet ze dat niet, dan riskeert ze een boete of wordt ze voor de rechter gedaagd. Hirsch Ballin zet met deze maatregelen een volgende stap in de aanpak van illegale golcsi- tes. Vorig jaar al had hij banken gevraagd om de betrekkingen Internetgokken Justitie gaat illegaal gokken op internet hard aanpakken. Banken moeten banden met goksites verbreken. Zwarte lijst van aanbieders van internetkansspelen. Nederland telt 400.000 inter- netgokkers. met illegale internetgokbedrij ven te verbreken. In Nederland is het niet toege staan zonder vergunning kans spelen op internet aan te bieden. Momenteel heeft geen enkel be drijf in Nederland toestemming om kansspelen op internet aan te bieden. Toch zijn er veel goksi tes die zich richten op de Neder landse markt. Het is niet bekend hoeveel ille gale goksites er precies zijn. Het ministerie van Justitie heeft vol gens een woordvoerder zo'n der tig grote aanbieders van goksites in het vizier. Gisteren werd in de Eerste Ka mer een wijziging op de Wet op de kansspelen besproken. Als het wetsvoorstel wordt aangenomen, zal gokken via internet in Neder land mogelijk worden. Het kabi net wil een tweejarige proef hou den waarbij één vergunninghou der, Holland Casino, kansspelen via internet mag organiseren. Aan de proef worden strikte voorwaarden gesteld. Holland Casino moet deelnemers regi streren en hun golcgedrag in de gaten houden. Verder zijn er speellimieten en maximale in zetten per spel. De WD is tegenstander van een monopolie voor Holland Casino voor het gokken op internet. De WD-ffactie in de Eerste Kamer denkt dat het kabinet alleen maar de staatskas wil spekken en wil dat ook andere partijen de gelegenheid krijgen om hun diensten op deze markt aan te bieden. Uit onderzoek in opdracht van Holland Casino blijkt dat in Ne derland bijna 400.000 mensen aan internetgokken doen. Jaar lijks vergokken zij tussen de 90 miljoen en 280 miljoen euro. woensdag 30 januari 2008 PAGINA 3 Redactie politiek DEN HAAG - Homobelangenor ganisaties vinden dat het on derwijs meer aandacht moet be steden aan emancipatie van ho mo's en lesbiennes. Dat stelden de organisaties van morgen in de Tweede Kamer tij dens een rondetafelgesprek over homo-emancipatie. De Kamer or ganiseerde het gesprek ter voor bereiding van een commissiever gadering over de nota die het ka binet vorig jaar uitbracht over dit onderwerp. Deze vergadering van de Kamer vindt eind februa ri plaats. Het kabinet wil het al dan niet bespreekbaar maken van homo seksualiteit overlaten aan de vrijheid van scholen. Volgens woordvoerder P. van Haastrecht van de Rutgers Nissogroep moet er meer gebeuren. Volgens haar is het probleem dat in de kern doelen die het onderwijs moet behalen, te weinig staat over sek suele en relationele vorming. Daarom controleert de onder wijsinspectie ook niet uitgebreid op deze onderwerpen. Omdat er te weinig zicht is op de manie ren waarop scholen hiermee om gaan, zou er meer onderzoek moeten plaatsvinden, zo stelde Van Haastrecht voor. Onderzoeker R. Tielman, die zich richt op de wetenschappe lijk studie naar homoseksuali teit. vindt dat ook christelijke en islamitische scholen meer moe ten doen aan homo-emancipatie: „Alle scholen moeten veilig en gezond zijn, ook bijzondere." Woordvoerder H. Krol van de Gay Krant vindt dat scholen niet zozeer aparte lessen moeten or ganiseren over homoseksuali teit, maar dat ze het onderwerp moeten integreren in de lessen. „Zo zou het tijdens de eerste Franse les niet moeten gaan over vader die de pijp rookt en moe der die in de keuken is. maar ook eens over twee mannen of over twee vrouwen", aldus Krol. COC-voorzitter F. van Dalen he kelde de bepaling in de Algeme ne wet gelijke behandeling dat scholen en andere levensbe schouwelijke instellingen home seksuelen mogen weren als hun opvattingen niet passen bij de grondslag van de onderwijsin stelling. „Dat institutionaliseert discriminatie", aldus Van Dalen. Hij vindt dat er ten onrechte on derscheid wordt gemaakt tussen homofilie en homoseksualiteit. Een woordvoerder van Movisie, een organisatie die zich verzet tegen discriminatie, wees erop dat Nederland vanuit de Europe se Unie een pittig gesprek te wachten staat over de uitzonde ring die in ons land wordt ge maakt in de Algemene wet gelij ke behandeling. „De zogeheten enkele feitconstructie voldoet niet aan de Europese regelge ving", aldus de woordvoerder. Naast scholen moeten ook de ouders meer worden aangespro ken, aldus de meeste organisa ties. Dat zou kunnen via de cen tra voor jeugd en gezin die mi nister Rouvoet aan het opzetten is. „Nu er speciaal een minister is voor Jeugd en Gezin, had ik meer verwacht", aldus onderzoe ker S. Keuzekamp van het Soci aal Cultureel Planbureau. Vol gens Van Haastrecht van de Rut gers Nissogroep moet de aan dacht die de centra eraan moe ten gaan besteden „niet vrijblij vend zijn." Woordvoerder J. Quist van de Refo Anders zette zich tijdens het gesprek af tegen de homoor ganisaties die geen verschil wil len maken tussen homofiele ge voelens en de seksuele uitleving. „Onze identiteit ligt niet alleen bij onszelf, maar ook in ons christen-zijn:" Volgens hem heb ben vele organisaties een te sek sistisch beeld neergezet van ho mo's. Dat bemoeilijkt het vol gens hem voor orthodoxe chris tenen om voor hun anders ge richt zijn uit te komen. Onder grote aandacht las Quist een brief voor van een vijftienja rige jongen uit de Gereformeer de Gemeenten, die zich „doods bang en eenzaam" voelt. De jon gere geeft daarin aan dat hij nooit voor zijn homoseksualiteit zal uitkomen. Hij wil anderen geen pijn doen. Zijn eigen geluk wil hij negeren en hij stelt zich ten doel anderen gelukkig te ma ken. „Veel dagbladen terughoudend met citeren vloeken" LEUSDEN (ANP) - De politiebon den ACP en ANPV schorten de voorgenomen politieacties te gen voetbalwedstrijden uit de eredivisie op. Dat heeft ACP- voorzitter Van de Kamp giste ren laten weten. Deze „publieksonvriendelijke" protesten zijn in de koelkast ge zet, om te kijken of de bemidde lingspoging in het cao-conflict tussen politiepersoneel en minis ter Ter Horst (Binnenlandse Za ken) enig positief effect heeft. De overige acties, zoals vandaag bij de parketpolitie van een aantal gerechtsgebouwen, gaan volgens Van de Kamp gewoon door. De meervoudige kamer van de rechtbank in Den Bosch heeft al le strafzaken die voor vandaag gepland stonden daarom opge schort. Zonder agenten kan de veiligheid niet worden gewaar borgd, aldus een woordvoerster. De meeste zaken voor de politie rechter gingen wel door. Vandaag houdt ook de parket politie in Friesland en Drenthe een actiedag. Zij leggen de hele dag het werk neer. Dit betekent volgens de politiebonden ANPV en ACP dat de parketpolitie geen assistentie verleent aan de recht bank en het gerechtshof in Leeu warden en aan de rechtbank in Assen. Ook zijn er geen transpor ten van gedetineerden. Wel bege leidt de politie de voorgeleidin gen en het verlengen van voorar resten, zodat er geen verdachten op vrije voeten kunnen komen. Een deel van de zaken voor de rechtbank en het gerechtshof ging vandaag niet door als ge volg van de acties. Morgen is de derde landelijke stakingsdag. De waterpolitie van het Korps landelijke politiedien sten (KLPD) en de nationale re cherche gaan dan ook actie voe ren, meldde de Nederlandse Poli tiebond (NPD). De politievaartui- gen zullen zich in de buurt van sluiscomplexen en scheepvaart knooppunten ophouden om daar aan het scheepvaartpubliek dui delijk te maken dat zij staken voor een betere cao. Binnenlandredactie VEENENDAAL - Nagenoeg alle dagbladen stellen zich terug houdend op ten aanzien van het plaatsen van vloeken. Dit heeft de Bond tegen het vloeken ge concludeerd uit een mini-en quête, verstuurd naar alle lan delijke en regionale dagbladen. Er was een respons van circa 56 procent. Vrijwel geen enkele krant heeft in het redactiestatuut expliciet iets opgenomen over grof taalge bruik. Wel is het volgens de bond duidelijk dat dagbladen grove taal zo veel mogelijk mijden en slechts opnemen als ze ervan overtuigd zijn dat het „functio neer is. Dat 70 procent van de Neder landers zich stoort aan vloeken, is een gegeven dat hoofdredac ties niet negeren. Uit de reacties blijkt dat kranten rekening wil len houden met deze gevoelens van het lezerspubliek door grof taalgebruik zo veel mogelijk te vermijden, aldus de bond. Debat over invloed media op kinderen Van onze verslaggever DEN HAAG - „Waarom moeten BNN en AVRO porno uitzen den?" Vertwijfeld stelt direc teur Bamber Delver van Stich ting De Kinderconsument deze vraag tijdens een debat over de invloed van media op kinderen. „Is dat nu de seksuele bevrij ding die we zo graag wilden?" Delver is niet de enige tijdens het gisteren door Stichting Me dia Rakkers georganiseerde me diadebat die zijn misnoegen kenbaar maakte over het voor nemen van de twee omroepen om eind februari de omstreden pornofilm "Deep Throat" uit te zenden. Ook Rob Nijhoffvan het wetenschappelijk instituut van de Christenunie doet een duit in het zakje. „Wordt het niet tijd dat media zich richten op de vraag waar de samenleving écht iets aan heeft? Is het nu zo ont zettend progressief voor BNN en AVRO om dit programma uit te zenden, of is het gewoon weer iets van hetzelfde van wat er ook op internet en bij de commercië le omroepen ruimschoots te vin den is?" Voor de directeur van de Kin derconsument is het een uitge maakte zaak of media invloed hebben. Jongeren die regelmatig via de media worden geconfron teerd met bijvoorbeeld geweld, gaan zelf ook agressief gedrag vertonen. „Onze kinderen heb ben recht op respect, veiligheid, opvoeding, educatie en authenti citeit. Maar reclamespotjes die leerlingen ertoe oproepen het anoniem te melden als iemand in de klas een pistool bij zich draagt? Dat is de wereld op z'n kop." Etaleert Delver vooral zijn zor gen over de ontwikkelingen in de media, hoogleraar educatie en technologie prof. Wim Veen van de Technische Universiteit Delft relativeert de bedreigingen in sterke mate. „We moeten niet blijven rondlopen met een angstaanjagend beeld van wat er allemaal mis kan gaan. Is het verschrikkelijk dat in een com putergame als "Grand Theft Au to" spelers een bloedbad kunnen aanrichten op de stoep? Wie van u heeft wel eens een spelletje schaak gespeeld? Is dat geen slachtpartij? Bij populaire bord spellen als Risk en Stratego is het ook een en al geweld wat de klok slaat." Ouderen moeten accepteren dat jongeren anders leven, is het devies van Veen. „Ik ben opge groeid met massamedia. Die be paalden voor mij wat ik kreeg te zien. Nu voeren jongeren zelf de regie. Daarom kijken ze niet meer naar de tv, maar bepalen ze via de website uitzendingge- mist.nl wat en wanneer ze een programma bekijken." Colleges via YouTube De Delftse hoogleraar is ook niet bang voor een overvloed aan in formatie door internet. „Dat is een probleem voor ouderen, niet voor jongeren. De nieuwe gene raties leren via zoekmachines al leen die informatie te bekijken die ze willen weten. Jongeren denken multimediaal. Ik kan dat niet. Maar het is niet voor niets dat er nu al via YouTube filmpjes colleges worden uitge zonden. Of we het leuk vinden of niet, maar dat is de toe komst." CDA-Kamerlid Atsma krijgt de vraag op zijn bordje of het nu een doel moet zijn om kinderen te beschermen óf om ze weer baar te maken. „Het vertrekpunt moet het vergroten van hun weerbaarheid zijn. Het is inge wikkeld om in deze tijd kinde ren te beschermen. Het aanleren van mediawijsheid is cruciaal." De ontwikkelingen zijn beang stigend en fascinerend tegelijk, constateren de deelnemers aan het debat. Maar wie is er nu ver antwoordelijk voor de toerus ting: media, ouders of de over heid? Voor CU'er Nijhoff is het duidelijk. „Laten we niet met el kaar gaan volleyballen en hard juichen als we de bal over het net bij een ander hebben ge dropt. Ik denk meer dat we een orkest moeten vormen. Iedereen heeft zijn eigen partituur, maar we moeten samen musiceren." Media hebben veel mogelijkhe den om bij kinderen een be paald bewustzijn op gang te brengen, verzekert Suzanne Schouten van de Disneytijd- schriften, waaronder Donald Duck. Ze leest een brief van een 11-jarige jongen voor die in het jongste nummer van dat blad is opgenomen. „Ik heb jullie bijla ge over gezond eten gelezen. Ik eet nu aardbeien en komkom mer op brood en zit niet meer de hele dag achter de televisie, maar ga buiten voetballen. Ik voel me nu een stuk fitter." Het zou goed zijn als alle be trokken partijen samen bewust wordingscampagnes op touw zetten, luidt de conclusie aan het einde van het debat. „We moeten elkaar niet blijven wan trouwen", stelt woordvoerder Derk Wagelaar van Microsoft/M SN. Een vrouw uit de zaal blijft haar bedenkingen houden. „Prachtig zo'n orkest. Maar wie is nu de dirigent?" Rouvoet deelt kritiek Nationale ombudsman niet DEN HAAG (ANP) - Bureau Jeugdzorg Noord-Brabant had begin 2006 de regie moeten ne men voordat de destijds 31-jari- ge moeder M. G. uit Dommelen een eind maakte aan het leven van haar 6-jarige dochtertje Kel ly- Nationale ombudsman Bren- ninkmeijer concludeert dat in een onderzoek naar klachten van de broer van de moeder, dat gis teren is gepubliceerd. De moeder van Kelly kampte met psychiatrische problemen. Een week voorafgaand aan het drama in het Brabantse dorp alarmeerde de crisisdienst van de GGZ Eindhoven Bureau Jeugd zorg daarover. In samenspraak met de vader van het kind werd een afspraak gemaakt met beide ouders. De moeder zegde daarop de af spraak af. De Nationale ombuds man constateert dat de instan ties geen duidelijke afspraken hebben gemaakt over de uitwis seling van informatie. Bureau Jeugdzorg Noord-Bra bant stelt wel degelijk de regie in handen gehad te hebben. Vol gens directeur Van Breugel heeft de GGZ niet gemeld dat het zo slecht ging met de moeder. „Als we dat hadden geweten, zouden we anders hebben gehandeld." Ook minister Rouvoet van Jeugd en Gezin deelt de kritiek van de ombudsman niet. Ook al hadden alle instellingen alle in formatie goed uitgewisseld, dan was het nog maar de vraag ge weest of het Bureau Jeugdzorg het kind wel uit huis zou hebben geplaatst, stelt hij. Bovendien had de GGZ ook volgens hem sig nalen afgegeven dat het beter ging met de moeder. De Inspectie voor de Gezond heidszorg en de Inspectie Jeugd zorg hebben eerder onderzoek gedaan naar de samenwerking tussen de betrokken hulpinstan ties. De Nationale ombudsman is van oordeel dat de inspecties de ware toedracht niet hebben op gehelderd. Minister Rouvoet deelt ook deze kritiek van Bren- ninkmeijer niet. De bewindsman van de Christenunie stelt dat de inspecties wel degelijk „een pro fessioneel oordeel hebben geveld over deze trieste casus." Deskundigen zeggen dat de moeder in een psychose raakte na het mislukken van een relatie met haar vriendin. G. gaf haar dochtertje slaappillen en verstik te haar. De rechtbank oordeelde dat ze volledig ontoerekenings vatbaar was en legde haar geen celstraf op maar tbs met dwang verpleging. Balkenende: Rijkslogo wel degelijk nieuw DEN HAAG (ANP) - Premier Balkenende weerspreekt de kri tiek dat het kabinet ten onrech te 60.000 euro heeft betaald voor een nieuw logo voor de rijksoverheid. Het ontwerpbureau kwam welis waar aanzetten met een logo dat het ministerie van Algemene Za ken momenteel al gebruikt, maar volgens Balkenende betaalt de overheid niet enkel voor het plaatje. Het nieuwe rijkslogo zal bijvoorbeeld ook voorkomen in de huisstijl van alle ministeries en hun uitvoerende instanties. Dat antwoordde de minister-pre sident gisteren op vragen van de SP-fractie in de Tweede Kamer. „Daarnaast dient opgemerkt dat het logo als zodanig geen be staand logo is. Het gekozen logo is een stilering van het rij lts wa pen", aldus de premier. Hij er kent dat dezelfde stilering al wordt gebruikt in het logo van zijn eigen departement, maar spreekt desondanks tegen dat het daarmee een bestaand logo .Tm-v ■p w DEN HAAG - Premier Balkenende weerspreekt de kritiek dat het kabinet ten onrechte 60.000 euro heeft betaald voor een nieuw logo voor de rijksoverheid. Een ontwerpbureau kwam met een logo dat het ministerie van Alge mene Zaken al gebruikt, maar volgens Balkenende betaalt de overheid niet enkel voor het plaatje. Foto anp CU-vragen over depressies na abortus Redactie politiek DEN HAAG - De Christenunie wil weten of vrouwen en meis jes door abortusklinieken te snel tot een keuze worden ge dwongen tot een abortus en daardoor te maken krijgen met depressies. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die CU-Kamerlid Wiegman giste ren stelde aan staatssecretaris Bussemaker van Volksgezond heid. Aanleiding daarvoor is een artikel in de gratis krant Metro, waarin melding wordt gemaakt van een onderzoek uit Nieuw- Zeeland. Daaruit blijkt dat jonge vrouwen die een abortus onder gingen tweemaal zo vaak last hebben van psychische proble men als vrouwen die geen abor tus ondergingen. Wiegman wil weten of dat ook in Nederland het geval is en wat de regering daaraan gaat doen. Via internetfora legde Metro con tact met jonge vrouwen die vorig jaar een abortus ondergingen en daar achteraf spijt van hadden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 2