Politie schiet met scherp op Kenianen Gratis condoom in de strijd tegen tienermoeders Appel Rouvoet tegen uitzenden pornofilm Commentaar ALS NIEUWS JE HART NOG RAAKT 15 Boeken www.refdag.nl woensdag 30 januari 2008, 37e jaargang nr. 254 Buitenlandredactie LONDEN - De Britse regering redt het niet om het aantal tie nerzwangerschappen te halve ren. Het jongste voorstel is daarom jongeren gratis con dooms te verstrekken. Chris Biyant, parlementslid voor de Labourpartij, verwees gisteren tijdens een debat in Westminster naar het Nederlandse beleid. De combinatie van openheid over seksualiteit en toegankelijkheid van voorbehoedsmiddelen zou het aantal zwangerschappen bij tienermeisjes laag houden. Tienerzwangerschappen ko men in Groot-Brittannië vijf keer zo veel voor als in Nederland. De Britten zijn tweede op de wereld ranglijst, vlak onder de VS. Bryant schreef een rapport over de situatie in zijn kiesdistrict in Wales. Hij zag dat de gebieden met de hoogste aantallen tiener zwangerschappen overeenko men met de armoederegio's. En gezinnen van alleenstaande tie nermoeders houden de armoede juist in stand. Belangrijker is volgens de poli ticus dat er „voor jongeren wei nig informatie over seks en rela ties is." Verder draagt alcoholge bruik bij aan het probleem. Ten slotte komt het volgens Biyant in toenemende mate voor dat meis jes doelbewust zwanger worden, „zonder dat het ze uitmaakt wie de vader is." Een van zijn aanbevelingen is condooms en andere contracepti va gratis te verstrekken op plaat sen waar jongeren bij elkaar ko men. Een ander voorstel is dat elk gezin een boekje krijgt dat ouders helpt ruim voor de puber teit het gesprek over seksualiteit te voeren. In de Britse media werd giste ren zware kritiek geuit op Biy- Redactie politiek DEN HAAG - Minister Rouvoet (Jeugd en Gezin) heeft een mo reel appel gedaan op de publie ke omroepen BNN en VPRO om eind februari een omstreden pornofilm niet uit te zenden. De bewindsman zei gisteren in het RTL Nieuws dat de omroepen „hun maatschappelijke verant woordelijkheid" moeten nemen. De film, "Deep Throat" (1972), is mede omstreden omdat de hoofdrolspeelster later verklaar de dat ze tot haar rol is gedwon gen. De film is in veel Ameri kaanse staten verboden. De omroepen hebben direct la ten weten het appel van minister Rouvoet naast zich neer te leg gen en de film toch uit te zen den. BNN en VPRO zeggen zich ants voorstellen. In de krant Western Mail in Wales reageer den rooms-katholieke geestelij ken afwijzend. Pater Brian Kinra- de in Tenby noemt het verstrek ken van condooms „tegen de wet", omdat die seksueel verkeer onder de 16 verbiedt. „Tiener zwangerschappen zijn ten diep ste geen probleem van voorlich ting, maar van zelfrespect." Biyants collega Jim Dobbin, ook parlementslid van Labour, gaf een verklaring uit namens de van prolifeparlementariërs. „Het regeringsbeleid heeft gefaald. In plaats van kinderen meer infor- matie te geven moet er meer na druk komen op de voordelen van het gezinsleven." In het debat gisteren kreeg Bry ant gisteren nauwelijks kritiek, maar ontving juist pluimpjes van alle partijen en de regering. Die eenstemmigheid valt goed te verklaren, denkt prof. David Pa ton van de universiteit van Not tingham. „Beleidsmakers zijn over het algemeen mensen met eenzelfde wereldbeeld. Op het punt van seksualiteit zijn ze voorstander van abortus en vrij seksueel verkeer op jonge leef tijd. Enkele jaren geleden richtte de regering een speciale eenheid tegen tienerzwangerschappen op. Daarin werden zonder uit zondering ambtenaren benoemd die waren aangetrokken van pro abortusorganisaties." In de praktijk laten politici zich ook niet leiden door wetenschap pelijk onderzoek, aldus Paton. „Ik heb zelf ook in parlementaire hoorzittingen onderzoek gepre senteerd waarin naar voren komt dat de beschikbaarheid van voorbehoedsmiddelen weinig in vloed heeft op het aantal tiener zwangerschappen. Het leidt wel tot meer seksuele activiteit on der jongeren. Maar in het beleid zie je dat niet terug." bewust te zijn van de verant woordelijkheid die ze als omroep hebben. Daarom wordt de film ook voorafgegaan door een docu mentaire over de manier waarop de film tot stand is gekomen. Minister Rouvoet kondigde ver der aan dat hij laat uitzoeken of de overheid de uitzending moge lijk kan tegenhouden. SGP-Ka- merlid Van der Vlies vroeg daar gisteren om in een serie schrifte lijke vragen. De mogelijkheid voor een ver bod lijkt er niet te zijn. Minister Plasterk van Onderwijs, die ver antwoordelijk is voor het media beleid. heeft verklaard dat de overheid geen middelen heeft om de uitzending tegen te hou den. ChristenUnieffactievoorzitter Slob zwengelde maandag de dis cussie over de film aan. Ware tipgever BREDA (ANP) - De 39-jarige vrouw die eind vorig jaar in Bre da een ontsnapte tbs'er herken de en aangaf bij de politie, ont ving daarvoor terecht een belo ning van 20.000 euro. Onderzoek heeft aangetoond dat zij de gou den tip gaf en niet haar twee vriendinnen die ook meenden recht te hebben op de beloning, zei een woordvoerster van het openbaar ministerie gisteren. De vriendinnen kregen ruzie over de verdeling van het geld. Hardere aanpak van gokken op internet DEN HAAG - Nederlandse ban ken en creditcardmaatschappij en moeten alle contacten met il legale intemetgokbedrijven ver breken. Doen ze dat niet, dan ris keren ze een boete of worden ze voor de rechter gedaagd. Het mi nisterie van Justitie wil op deze manier de ruim dertig illegale goksites dwarsbomen die zich op de Nederlandse markt richten. Zie ook pag. 3. Boer in Zimbabwe ziet geen uitweg MASVINGO - Als de Zimbab- waanse overheid hem voor zijn grond een redelijke vergoeding zou bieden, zou hij vandaag nog vertrekken. De 78-jarige Johan Vorster probeert, tien jaar na de voor hem desastreus verlopen landhervorming, zo goed en zo kwaad mogelijk door te boeren op zijn vleesveebedrijf. Hij be hoort tot de laatste 230 blanke boeren die nog actief zijn in het straatarme Zimbabwe. Zie ook pag. 7. Oefenweek watersnood in november 2008 LEIDEN - Een groot deel van wes telijk Nederland onder water. Duizenden evacués op de vlucht voor de vloed. Dat scenario staat Nederland te wachten in novem ber dit jaar. Dan organiseert de Taskforce Management Overstro mingen de oefenweek "Water proef'. Dan moet blijken of Ne derland organisatorisch klaar is voor zo'n ramp. Zie ook pag. 8. „Bijzonder onderwijs remt integratie niet" APELDOORN - Volgens critici zou het bijzonder onderwijs een belemmering vormen voor inte gratie. Dat is een onjuist beeld van de werkelijkheid, schrijft prof. mr. drs. B. P. Vermeulen op de opiniepagina. „Het komt mij daarentegen voor dat veel con fessionele scholen een atmosfeer kunnen scheppen waarin burger schapsvorming optimaal gestalte krijgt." Zie ook pag. 11. Canada maakt mensen warm voor emigratie BARNEVELD - Lokale overheden in Canada sturen immigranten terug naar hun vaderland. Op verzoek van de Fort Macleod Eco nomie Development Commis sion probeert Henk van Ee -eige naar van een bedrijf in grondver zet- mensen warm te maken om ook naar Canada te emigreren. Het land kan extra arbeidskrach ten goed gebruiken. Zie ook pag. 13. Reformatorisch Dagblad HERAT - Een Afghaanse bedelares in de sneeuw langs de kant van de weg. Momenteel hebben 25 Afghaanse provincies te kampen met zware sneeuwval en vrieskou. Door hét barre winter weer zijn volgens de autoriteiten zeker 300 mensen omgekomen. Het zwaarst getroffen is de westelijke provincie Herat, waar meer dan een derde van alle slachtoffers viel Foto epa Verzet Kamer tegen terugdringen vuurwerk. Jordanië zet steeds meer christenen het land uit. g NAVO vraagt Duitsland inzet in Afghanistan te vergroten. Q Raadslid in Kampen zwengelt discussie aan over ambtsgebed. *1 J EU-leiders pleiten voor openheid banken over financiële risico's. Puriteinen zagen huwelijk als kweekplaats van godzaligheid. GZB roept Nederlandse kerken op tot gebed en hulp Buitenlandredactie NAIROBI - De Keniaanse politie gaat plunderaars, brandstich ters, gewapende mensen en per sonen die de weg versperren, doodschieten. De VN waarschu wen dat als er niet snel een op lossing komt voor de politieke crisis, er een humanitaire ramp dreigt. De Gereformeerde Zen- dingsbond (GZB) in de Protes tantse Kerk riep vandaag in een persbericht op tot gebed en hulp voor Kenia. Inmiddels heeft de GZB hulp ge boden en zijn de eerste bedragen uit een noodhulpfonds overge maakt naar Kenia. Rond het Con ference 8i Training Centre van de Hervormde Kerk van Oost-Afrika in Eldoret hadden zich zo'n vijf tig gezinnen verzameld na de eerste onlusten begin dit jaar. De GZB zal binnenkort de gemeen ten die het werk van de GZB steunen, benaderen om door middel van extra collecten en bijdragen de nood te lenigen. De kerkleiding van de Hei-vormde Kerk van Oost-Afrika is bezig een plan te ontwikkelen om bijeen komsten te organiseren voor pre dikanten en andere leiders over verzoening en vrede. Naast alle economische schade worden er momenteel grote traumatische ervaringen opgedaan. De Keniaanse politie meldde vandaag bevel te hebben gekre gen .het vuur te openen en te do den wanneer mensen in vier ca tegorieën op heterdaad worden betrapt: zij die plunderen, zij die brandstichten, zij die aanvalswa pens met zich dragen en zij die wegen barricaderen. De moord gisterochtend op het Keniaanse oppositieparlementa riër Mugabe Were in Nairobi dreigt de stammenstrijd verder te doen oplaaien. De strijdkrach- Geweld in Kenia Politie schiet met scherp op opstandelingen. GZB roept kerken op tot ge bed en hulp. Mannenbesnijdenis nieuw wapen in onderlinge strijd. ten grepen in tijdens een beto ging van de oppositie in de stad Naivasha in de onrustige Riftval- lei, waar de afgelopen dagen al tientallen doden vielen. Ook in andere Keniaanse steden braken rellen uit na de moord op Were. Uit verscheidene delen van Ke nia worden genitale verminking gemeld. Liggend op een bebloede brancard vertelde de Keniaan Ca leb de pers gisteren hoe Kiltuyu's hem met geweld hadden besne den. In de praktijk komt het erop neer dat gewapende jongeren met hun roestige kapmessen simpelweg mannelijke geslachts delen afsnijden. President Kibald en oppositie leider Odinga voerden gisteren voor de tweede keer overleg in een poging de crisis in het land te bezweren. Net als tijdens hun eerste beraad vorige week trad de voormalige topman van de Verenigde Naties, Kofi Annan, op als bemiddelaar. De op tv uitge zonden openingsceremonie be gon met een minuut stilte voor de vermoorde Were. Felicitatieregister voor koningin Storm Bewolkt en vooral in de middag perioden met regen. Krachtige tot harde zuidwestenwind en aan zee enige tijd storm, kracht 9. In de middag enkele (zeer) zware windstoten. Zie voor uitgebreid weeroverzicht pag. 18 Binnenlandredactie DEN HAAG - Koningin Beatrix wordt morgen 70 jaar. Ter gele genheid van de verjaardag is op de site van het Koninklijk Huis een felicitatieregister geopend. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst gisteren meegedeeld. Op www.koninklijkhuis.nl is een speciale pagina gemaakt te gele genheid van de 70e verjaardag van de vorstin. Minister-president Balkenende zal koningin Beatrix vanavond via een tv-toespraak officieel feli citeren. Morgen zal, afgezien van de vlaggen, niet veel te merken zijn van de verjaardag. Vrijdag is dat anders, dan viert koningin Bea trix haar verjaardag met familie, vrienden en genodigden van tal van organisaties in Amsterdam. De koningin biedt haar gasten een dans- en muziekvoorstelling aan in het Amsterdamse Theater Carré. Zij doet dat samen met haar zus prinses Margriet, die op 19 januari haar 65e verjaardag vierde. DEN HAAG - Koningin Beatrix wordt morgen 70 jaar. Foto rvd Wellink hekelt dubbelrol van kredietbeoordelaar Redactie economie DEN HAAG - De president van De Nederlandsche Bank (DNB), Nout Wellink, hekelt de rol die kredietbeoordelaars zoals Stan dard Poor's en Moody's spelen in de huidige kredietcrisis. Dat blijkt uit stukken die zijn verspreid voorafgaande aan een hoorzitting over de huidige on rust op de financiële markten. Volgens Wellink is er sprake van „belangenverstrengeling." De centrale bankier vindt dat fi nanciële instellingen te sterk af hankelijk zijn van de door deze bureaus afgegeven beoordeling. Kredietbeoordelaars worden be taald door de financiële instellin gen die ze onder de loep nemen. Zie ook pag. 13. Ongenuanceerd De lutheranen dienen „met schrik" de anti-Joodse uitspraken van Luther te signaleren, er afstand van te nemen en er spijt over te betuigen. Dat is het mi nimale dat de Lutheronderzoeker dr. Süss verlangt. De Duitse hervormer stelt hij vanwege zijn antisemitisme op één lijn met Hitier. Luthers opstelling in de 16e eeuw acht hij een belangrijke verklaring voor de opkomst van het massale antisemitisme in de 20e eeuw. Laat direct duidelijk zijn: Luther heeft in, klare taal uitspraken gedaan die ver werpelijk zijn. In zijn boekje"Van de Jo den en hun leugens" noemt hij hen „van de duivel bezeten." Daarin roept hij op tot verwoesting van hun synago gen en bezittingen. Het is een stelling- name die beslist te veroordelen is. Dat neemt niet weg dat Süss op zijn beurt wel heel-ongenuanceerd is. Zo negeert hij dat Luther twintig jaar eer der veel positiever over de Joden schreef. In 1523 publiceerde hij het ge schrift "Dat Jezus Christus een geboren Jood was." Daarin noemt hij de rooms- katholieke geestelijken „ezelskoppen" omdat.zij de Joden behandelden als „honden." Dat laakt hij, want Abra hams zonen zijn „neven en broeders van onze Heere." Kortom, de Duitse hervormer heeft ook andere uitspra ken gedaan. Dat hij twee decennia later zich fel te gen de Joden keerde, had te maken met zijn teleurstelling dat zij Jezus niet als de Messias hadden erkend. Daarom liet hij zich scherp jegens hen uit. Maar dat deed hij ook tegenover de weder dopers, die hij evenzeer verafschuwde om hun dwalingen. De laatste heeft te maken met het tweede facet waar Süss aan voorbij gaat. In de 16e eeuw was de toonzet ting in polemieken veel feller dan in onze tijd. Boeken en pamfletten uit die periode tonen aan dat schrijvers zich niet zo snel zorgen maakten over de vraag of ze mensen kwetsten. Men leze slechts het befaamde boekje van Eras mus, "Lof der zotheid", om te weten hoe scherp in die dagen werd gepole miseerd. Opvallend is ook dat Süss geen verge lijkbare oproep heeft gedaan aan de verlichte humanisten uit onze dagen die ter onderbouwing van hun toleran tie-idee nogal eens een beroep doen op Erasmus. Deze grote humanist was immers bezet met een „diepgeworteld en mateloos" antisemitisme. Hij schrijft: „Als het christelijk is om Joden te haten, ben ik alleen maar een al te goede christen." Het merkwaardige is dat dit in discussies nauwelijks wordt genoemd; zeker niet door de moderne libertijnen die onder andere met een beroep op Erasmus met gretigheid christenen de les lezen. Het is zeker dat de uitspraken van Lu ther (en die van Erasmus dus ook) be slist on-Bijbels en onchristelijk zijn. De kinderen van Abraham zijn nog steeds een bijzonder volk met een bijzondere plaats. De haat jegens hen is absoluut niet Bijbels te onderbouwen. Evenzo moet worden vastgesteld dat de nazi's hun antisemitisme hebben ge rechtvaardigd met een beroep op Lu ther. Tijdens het proces van Neuren berg zei Julius Streicher, de hoofdre dacteur van de Duitse krant "Der Stur- mer": „Luther zou vandaag zeker in mijn plaats in de beklaagdenbank heb ben gezeten, wanneer zijn boek over de Joden en hun leugens door de openbare aanklager in behandeling zou zijn genomen." Helemaal ongelijk had hij niet. De lutheranen hebben al eens erkend dat Luther op dit punt he lemaal fout zat. Maar Luther leefde wel vier eeuwen eerder, in een andere tijd met andere mores. Bovendien is de vraag of Luther ooit de consequentie van een holo caust aan zijn opvattingen zou verbin den. Niemand heeft nog aangetoond dat er een directe lijn loopt van Luther naar Hitier. Wij leven na de Holocaust, Luther vier eeuwen daarvoor. De val kuil van een historicus is het achteraf duiden met de kennis die hij heeft en die zijn object miste. Luther zat fout, maar Süss zou wijzer moeten zijn. O ja, ik neem een proefabonnement van vier weken voor maar €9,90 en aansluitend een vast abonnement incasso acceptgiro O jaarabonnement, met jaarbetaling O 255,- O 259.- O Jaarabonnement, met maand betaling O 22.35 O Kwartaalabonnement, met kwartaalbetaling O 67,50 O 69,50 Adres Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer Bank-/gironummer Handtekening Bon sturen naar Reformatorisch Dagblad BV, Abonneeservice, Antwoordnummer 92, 7300 VB Apeldoorn (postzegel niet nodig). Of bel naar: 055-5390222. w.alsnieuwsjehartnograakt.nl

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 1