Openheid bij banken bepleit m Alberta zoekt emigrant die op tijd wil zijn Bewogen jaar voor Windows Vista Ü«"lee°d rond Société Générale Hoorzitting over nut re-integratiegelden Leiders grote EU-landen willen beter waarschuwingssysteem Reformatorisch Dagblad Economie woensdag 30 januari 2008 PAGINA 13 Redactie economie LONDEN - Banken moeten ope ner zijn over financiële risico's. Dat hebben de leiders van Duitsland, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië gezegd tijdens een topberaad dat gisteravond werd gehouden in Londen. Vooral de informatievoorziening over kredietbeoordelingen moet beter, vinden de leiders. „De risi co's voor 2008 zijn door de finan ciële turbulentie toegenomen", zo lieten ze weten in een toelich ting. Volgens de vier leiders is meer controle en een nauwere econo mische samenwerking nodig als financiële instellingen zich niet houden aan meer openheid. De politici pleiten voor een verbe terd waarschuwingssysteem „om er zeker van te zijn dat er actie wordt ondernomen", aldus Brown. President Sarkozy van Frank- SCfflPHOL-RIJK (ANP) - Softwa regigant Microsoft kijkt naar ei gen zeggen terug op een bewo gen jaar voor Windows Vista. De Consumentenbond noemt de lancering van het nieuwste besturingsprogramma „een dra ma voor consumenten." Toch waren de verkoopcijfers boven verwachting. Vandaag is het een jaar geleden dat Vista werd ge lanceerd. Volgens Microsoft stapte de con sument twee keer zo snel over op Vista dan het geval was bij de lancering van Windows XP. In Nederland gebruiken 1,5 miljoen mensen het nieuwe besturings systeem en wereldwijd zijn er 100 miljoen licenties verkocht. Dat is beter dan verwacht. Markt onderzoeker IDC had voorspeld dat er in 2007 90 miljoen licen ties over de toonbank zouden gaan. Dat de verkoopcijfers goed zijn, verbaast de Consumentenbond niets. „De consument had geen keuze", aldus een woordvoerder. „Een nieuwe computer zonder Vista was bijna niet te krijgen. Dat was een verschil met de lan cering van het voorgaande bestu ringsprogramma, XP." De Consumentenbond kreeg deze zomer in een paar weken rijk, de Italiaanse regeringsleider Prodi, voorzitter van de Europese Commissie Barroso en de Duitse bondskanselier Merkel gingen naar Londen om met premier Brown van Groot-Brittannië te spreken over de internationale kredietcrisis. Het is de bedoeling dat de voor stellen tijdens de G-8-top, die la ter dit jaar in Tokio wordt gehou den, verder worden besproken. De Tweede Kamer zou zich van daag tijdens een hoorzitting door deskundigen laten inlich ten over de specifieke gevolgen Transparant Topberaad pleit voor meer openheid bij banken. Vier politici vinden dat er een beter waarschuwingssysteem moet komen. IMF stelt groeiramingen op nieuw naar beneden bij. Opnieuw verliezen bij bedrij ven VS. tijd 5000 klachten over Vista bin nen. Vooral het gebruik van randapparatuur, zoals printers, leverde problemen op. Dit was voor Microsoft aanleiding om een eigen website te openen, waar gebruikers hun vragen en klachten kwijt kunnen. Inmiddels is het aantal klach ten flink afgenomen, geeft ook de Consumentenbond toe. Veel fabrikanten van randapparatuur hebben zogenoemde patches (een soort kleine computerpro gramma's) gemaakt, waardoor hun apparaten op Vista kunnen draaien. Microsoft zegt dat in middels ongeveer 2,4 miljoen ap paraten, oftewel bijna 100 pro cent, zijn aangepast aan Vista. Op de zakelijke markt is Vista minder succesvol. Bij Acer waagt een meerderheid (60 procent) van de zakelijke klanten nog naar XP. Volgens Microsoft loopt wereldwijd ongeveer 4 procent van de zakelijke pc's op Vista. Be gin vorig jaar voorspelden marktonderzoekers Gartner en 1DC dat het zakelijke gebruik eind 2007 tussen de 4 en 6 pro cent zou liggen. Inmiddels is Microsoft al volop bezig met het ontwikkelen van de volgende versie van Windows, dat voorlopig Windows 7 wordt genoemd. van de kredietcrisis voor Neder land en de mogelijke noodzaak van maatregelen. Naast diverse analisten zouden onder meer voorzitter Wellink van De Neder- landsche Bank en oud-minister van Financiën Ruding hierbij aanwezig zijn. De kredietcrisis krijgt steeds meer vat op de economie, denkt het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het instituut heeft zijn groeiramingen voor dit jaar opnieuw naar beneden bijge steld. Uit een tussentijdse rap portage die het IMF gisteren naar buiten bracht, blijkt dat de we reldeconomie dit jaar 4,1 pre cent zal groeien, tegen 4,9 pre cent vorig jaar. Met name de groei in de Verenigde Staten en de eurozone zal dit jaar lager uit vallen dan verwacht. Volgens het IMF zal de econe mische groei van de VS dit jaar uitkomen op 1,5 procent, wat 0,4 procentpunt lager is dan waar eerder van uit werd gegaan. In DEN HAAG - Kerken en instel lingen die als gevolg van proble men bij de Belastingdienst niet op tijd een anbi-beschiklcing hebben ontvangen, kunnen met terugwerkende kracht toch ge bruikmaken van de voordelen hiervan. Staatssecretaris De Jager van Fi nanciën heeft dat gisteren geant woord op Kamerwagen van de SGP. De staatkundig gereformeer den woegen de bewindsman on langs om opheldering over de achterstand die de Belasting dienst zou hebben opgelopen bij het versturen van de zoge heten anbi-beschikkang aan ker ken en goede doelen. Belasting plichtigen zouden hierdoor hun giften aan deze instellingen niet kunnen aftrekken van de belas ting. Algemeen nut beogende instel lingen (anbi's) kunnen met een beschikking gebruik maken van specifieke fiscale voordelen, zo als wij stelling van successie- en schenkingsrecht. Volgens De Jager zijn op dit moment van zo'n 600 goede doe len en kerken de aanwaagformu- lieren nog niet door de Belasting dienst getoetst op de voorwaar den van de anbi-regeling. 2007 bedroeg de groei in de VS 2,2 procent. Ook de eurozone moet rekening met een lager groeicijfer. De expansie zal dit jaar uitkomen op 1,6 procent, wat 0,5 procentpunt lager is dan bij de vorige raming. Het IMF komt in de rapportage ook met groeiramingen over het vierde kwartaal. Die geven een beter beeld van de afnemende groei die zich momenteel voor doet. Het IMF gaat ervan uit dat de Amerikaanse economie in het laatste kwartaal van 2007 met 2,6 procent is gegroeid ten op zichte van dezelfde periode een jaar eerder. Op dezelfde manier komt het IMF in het vierde kwar taal van dit jaar uit op een groei van 0,8 procent. Bij de eurozone gaat het in dat geval om 1,3 pro cent in het vierde kwartaal van 2008, tegen 2,3 procent in 2007. Het rapport van het IMF komt aan de vooravond van een nieuw rentebesluit in de VS. De financi ële markten speculeren op een PARIJS (ANP/RTR) - De Franse premier Francois Fillon heeft gisteren buitenlandse partijen gewaarschuwd geen misbruik te maken van de problemen waar in de bank Société Générale zich nu bevindt. Hij liet weten dat de Franse rege ring niet van plan is toe te kijken als de bank het doelwit wordt van een vijandelijke overname. „Société Générale is een grote Franse bank en moet ook een grote Franse bank blijven", aldus Fillon in het parlement. De pre mier benadrukte dat hij attent zal blijven op elk risico van de stabilisatie van de bank. De Fran se president Nicolas Sarkozy liet zich afgelopen weekeinde al in soortgelijke bewoordingen uit. Société Générale verdedigde gisteren een Amerikaans lid van de raad van commissarissen, Ro bert Day. De commissaris wordt verdacht van handel met voor kennis. Een honderdtal aandeel houders diende daartoe maan dag een aanklacht tegen hem in. Day verkocht zijn aandelen van Société Générale een paar weken voordat openbaar werd gemaakt dat de bank een verlies van 4,9 miljard euro had geleden door het handelen van Jéröme Kerviel. „Meneer Day heeft aandelen ver- nieuwe renteverlaging in de VS. Vorige week ging het stelsel van Amerikaanse centrale banken onverwachts over tot een forse renteverlaging van 0,75 procent punt. Gisteren waren er ook weer ne gatieve berichten over de Ameri kaanse economie. Zo is het con sumentenvertrouwen in januari gedaald. De vertrouwensindex kwam uit op een stand van 87,9 vergeleken met een herziene stand van 90,6 in december. Ver der zag het chemieconcern Dow Chemical, producent van onder meer bouwmaterialen en verf, zijn winst met ruim de helft af nemen ten opzichte van een jaar eerder, van 975 tot 472 miljoen dollar. Hypotheekverstrekker Countrywide heeft in het vierde kwartaal van vorig jaar een ver lies geleden van 422 miljoen dol lar, meer dan analisten hadden verwacht. refdag.nl/kredietcrisis. kocht in de periode van decem ber 2007 tot 18 januari 2008". al dus de bank in een verklaring. „Daarbij is niet gehandeld met voorkennis." Société Générale is in een kwetsbare positie gekomen na de ontdekking dat illegale beleg gingen van een individuele han delaar de bank een kleine 5 mil jard euro hebben gekost. De han delaar had sinds 2005 groter po sities op de financiële markten ingenomen dan was toegestaan. Nadat de bank dit eind vorige week bekend had gemaakt, kwam een stroom geruchten op gang over een eventuele overna me. Zakenkranten noemden on der meer de Britse HSBC en Bar clays als gegadigden. Ook de Franse branchegenoten BNP Pari bas en Crédit Agricole zouden belangstelling hebben. Als de verliezen van Société Gé nérale zo groot blijken dat de bank niet zelfstandig kan blijven bestaan, zou een binnenlandse overname zeker de voorkeur heb ben van de Franse staat. Frank rijk staat bekend om zijn econo misch patriottisme en wil over names van Franse bedrijven door buitenlandse partijen vaak koste wat kost voorkomen. Zo reageerde Parijs als door een angel gestoken toen het Italiaan- Kredietcrisis treft resultaten UBS en BNP Paribas Redactie economie ZURICH - De Zwitserse bank UBS en de Franse bank BNP Pa ribas hebben vandaag fors lage re resultaten bekendgemaakt. De instellingen wijten de neer gang aan de kredietcrisis. UBS heeft in het vierde kwartaal van 2007 een verlies van 12,5 miljard Zwitserse frank (7,75 mil jard euro) in de boeken gezet. Door het verlies in de laatste drie maanden verdampte de winst uit de eerste drie kwartalen. Over heel 2007 boekte UBS een verlies van omgerekend 2,72 miljard euro. UBS is wereldwijd een van de zwaarst getroffen banken in de hypotheek- en kre dietcrisis die de financiële mark ten al maanden in zijn greep houdt. BNP Paribas ziet zijn netto winst teruglopen van 1,72 naar 1 miljard euro. BNP Paribas was een van de eerste Europese ban ken die vorig jaar als gevolg van problemen op de Amerikaanse hypotheekmarkt flinke afschrij vingen moesten melden. se energiebedrijf Enel in 2006 de Franse branchegenoot Suez wil de overnemen. De overheid re gelde direct een fusie van Suez met het staatsbedrijf Gaz de France, die overigens nog moet worden afgerond. Bronnen bij de regering spra ken gisteren tegen dat Parijs al contact heeft gezocht met bran chegenoten BNP Paribas en Cré dit Agricole. Fillon benadrukte dat het ver trouwen in de bank zo snel mo gelijk moet worden hersteld. So ciété Générale moet zijn kapitaal proberen te vergroten, aldus de premier. Verder is een juridisch onderzoek begonnen naar de ge beurtenissen bij de bank. Aan de hand van de uitkomsten zal de regering nieuwe regels opleggen aan banken om herhaling te voorkomen, aldus de premier. Intussen neemt de politieke druk op de top van Société Géné rale toe. Minister Christine Lagarde van Economische Zaken zei gisteren expliciet dat het be stuur van de bank moet beslis sen of de huidige leiding in staat is om de crisis bij de bank het hoofd te bieden. Ook Sarkozy liet maandag al doorschemeren dat topman Daniel Bouton wellicht zijn verantwoordelijkheid moet nemen. Riekelt Pasterkamp Interview BARNEVELD - Lokale overheden in Canada sturen emigranten te rug naar htm vaderland. Om an deren te halen. De ontmoeting is niet ver van Kootwijkerbroek, de plek van waaruit Henk van Ee in 1981 naar Canada vertrok. Hij streek met zijn gezin neer in Fort Macleod. een dorpje met 3000 in woners in het zuiden van de pro vincie Alberta. Tot eind volgende week is Van Ee (58) terug op vaderlandse bo dem. Op verzoek van de Fort Macleod Economie Development Commission probeert Van Ee -ei genaar van een bedrijf in grond verzet- mensen warm te maken om ook naar Canada te emigre ren. Zijn agenda loopt over. Het begeleidende Emigratiebureau uit Winsum, dat morgen een in formatieavond belegt in Zwolle, moest vanwege de enorme be langstelling een tweede avond prikken. Wie zoekt u Van Ee: „We kunnen iedereen ge bruiken: agrariërs, timmerlie den. elektriciens en chauffeurs. Ik kan eigenlijk geen vak beden ken dat we niet kunnen gebrui ken. Werk zat bij ons. Het moe ten wel mensen zijn die echt zijn geïnteresseerd. In de komende weken komen er nog andere mensen vanuit Alberta naar Ne derland. De burgemeester van Fort Macleod is begin maart op de Emigratiebeurs in Nieuwe gein." Waarom heeft Alberta eigenlijk mensen nodig? „Door de vondst van olie in teer zand in het noorden van de pre vincie vertrekken er veel mensen uit onze regio. Er is daar op een van de grootste olievelden ter wereld veel geld te verdienen. Bo vendien komt er een trainings centrum van de Canadese politie in Fort Macleod. Daar brengt ook veel werk met zich mee." Kan iedereen komen? „Canada laat per jaar 280.000 RD stelt E-paper gratis beschikbaar voor abonnees Redactie economie APELDOORN - Vaste abonnees van het Reformatorisch Dag blad krijgen met ingang van 1 februari gratis toegang tot het E-paper, een digitale krant waarvan de opmaak identiek is aan die van de papieren versie. Niet-abonnees kunnen zich van af die datum voor 89 euro per jaar abonneren op het E-paper. Voorheen was dit product alleen beschikbaar voor Weekend Plus abonnees. Door de extra service kunnen abonnees in de regel rond 15.00 uur 's middags al de complete krant met nieuws, advertenties en familieberichten in originele opmaak lezen. Het, E-paper biedt om die reden meer dan de site refdag.nl. Op de site zijn wel meer nieuws, achtergronden en foto's te vinden. Edities van het E-paper blijven tot drie weken na verschijning beschikbaar. epaper.refdag.nl. Redactie politiek DEN HAAG - De Tweede Kamer wil een parlementaire hoorzit ting over het nut van re-integra- tiegelden. Jaarlijks trekt de overheid voor scholing en bemiddelingstrajec ten voor werklozen zo'n 2 mil jard euro uit, maar de regerings partijen CDA, PvdA en Christen- Unie zetten vraagtekens bij het effect hiervan. De hoorzitting moet volgens de coalitiepartijen nog voor 28 fe bruari plaatsvinden, omdat op die dag een Kamerdebat met Donner en Aboutaleb staat ge pland over re-integratie. Tijdens de zitting moeten onder meer werkgevers, vakbonden, com merciële re-integratiebureaus, gemeenten, wetenschappers en emigranten toe en werkt met een puntensysteem. Hoe harder iemand nodig is, hoe eerder hij of zij mag komen. Mensen die door de procedure komen, zijn li chamelijk en financieel gezien gezond. Tot 60 jaar is emigratie geen probleem, daarboven moet je wel wat geld meenemen. Het is nu een gunstige tijd om te emigreren. De Canadese dollar staat met 62 eurocent historisch laag. We leven in een goedkope re streek van het land. Voor 200.000 dollar koop je een mooi vrijstaand huis." Waarom Nederlanders? „Ze staan er om bekend hard te willen werken en 's morgens op tijd te zijn. In het gebied wonen al veel Nederlandse emigranten. In Picture Butte is 90 procent van de inwoners afkomstig uit Nederland. Haha, je moet oppas sen wat je daar op straat zegt. Er zijn in de regio Hollandse kerken en scholen." Welke redenen voeren mensen aan om weg te gaan? „Het is hier te druk. Nederland wordt gewoon te vol. En die files zijn een ramp. Een dag nadat ik was geland, moest ik met de au to naar Zwolle. Ik had geen dro ge draad meer aan mijn lijf. Als je niet opschiet, drukken ze je gewoon van de weg. Dat is in Ca nada ondenkbaar." U lokt met rust en ruimte? „Dat hebben we natuurlijk. Maar je moet er ook wel voor willen werken. Het is niet zo dat de ge braden haantjes zomaar aan ko men vliegen." Hoe lang duuit een emigratie procedure? „Twee jaar. Maar het kan sneller. Jongeren onder de 30 jaar kun nen een werkvergunning voor een jaar aanvragen. Die procedu re duurt een week of zes. Heel veel jongens doen dat. Ze komen makkelijk aan werk." Hoeveel Nederlanders neemt u mee naar huis? „Met twintig ben ik heel blij. Maar ik verwacht er meer." emigratiebureau.com. Kroes doet onderzoek naar steun aan Ahoy BRUSSEL/ROTTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Kroes (Con currentie) onderzoekt of Rotter dam illegale staatssteun aan evenementencomplex Ahoy heeft verleend. Het gaat om een bedrag van ruim 40 miljoen euro dat de ge meente Rotterdam investeerde in de renovatie van Ahoy. Bron nen in Brussel bevestigden giste ren een bericht daarover van de NOS. Kroes besloot tot het onder zoek, dat ze vandaag formeel zou aankondigen, omdat de ge meente Rotterdam ondanks ver zoeken uit Brussel niet met de juiste informatie over de brug kwam. Het onderzoek komt er na een klacht van Mojo Concerts in 2006. „Er is sprake van oneerüjke concurrentie", zei gisteren Mojo- directeur Dick van Zuylen. Mojo bouwt zelf voor 57 mil joen euro een muziekzaal in Am sterdam-Zuidoost met een capa citeit van 15.000 mensen. ervaringsdeskundigen, zoals (ex-)werklozen, worden gehoord. Vooral CDA en Christenunie is het een doorn in het oog dat tel kens blijkt dat het nut van scho ling en bemiddelingstrajecten onduidelijk is. Het CDA-Kamerlid Van Hijum opperde daarom vori ge week nog dat re-integratie- geld alleen ingezet mag worden als er voor werklozen een vacatu re in het verschiet ligt. Minister Donner en staatssecre taris Aboutaleb zegden gisteren toe afspraken te maken met ge meenten en uitkeringsinstituut UWV over het gerichter inzetten van middelen, omdat steun het meest effectief zou zijn in combi natie met werk. De bewindslie den waarschuwden er ook voor dat niet juridisch kan worden ge- eist dat investeringen in scholing altijd leiden tot werk. met terugwerkende Franse staat sluit rijen woiiANwmi :7iüiir.i!;;! i ON HER HEAD LONDEN - Oude en nieuwe media ontmoeten elkaar in het Londense financiële centrum Canary Wharf, de vroegere West-lndièdokken aan de rivier de Theems. Langs de ronde gevel van persbureau Reuters flitsen beurskoersen en ander kort zakelijke nieuws in hoge snelheid van rechts naar links (foto linksboven). Even verderop lopen voorbijgangers tegen een immense digitale muurkrant aan, waarop het algemene nieuws wordt gepresenteerd (foto links onder). De nieuwszuil staat pal voor het hoogste bewoonde gebouw van het Verenigd Koninkrijk: One Canada Square, 235 meter hoog, vijftig verdiepingen. Voor de ingang van de metro op Canary Wharf (foto rechtsboven) heeft een van de duizenden krantenverkopers die Groot-Brittannië rijk is haar plekje gevonden. Het systeem van abonnementen is nauwelijks ontwikkeld in Engeland; het gros van de kranten komt via losse verkoop bij de lezers terecht. Overigens rukken ook in Engeland de gratis tabloids op. Net naast Canary Wharf zetelt de redactie van de (betaalde) krant The Independent. Van dit dagblad worden dagelijks zo'n 230.000 exemplaren -compact formaat- ver spreid. Lang niet alle journalisten (foto rechtsonder) bij de krant namen afscheid van bronnen op papier. En het is handig om die allemaal binnen handbereik te hebben... Foto's rd I ROBBERT MRMERttf 1 I WITNESS ■TUKS OVE DIHTH •ort»" THREAT ■■SURGER't ROBBERY WiTNESS S.7-, DEATH THREAT

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 2008 | | pagina 7